De Wereld der Vrouw. In een schijf vsrsch spek, dus niet gesouten of gerookt, worden zooveel korreltjoe haver gestoken, als maar mogelijk ls. Men klieft vervolgens een schoon stqkje hout en klemt het spek daartusschen waarop het spek wordt aangestoken. Het uitdruppen- de vet wordt opgevangen in eeri kom hejldier water, waarin het stolt. Dit gestolde vet wordt verzameld en gekneed, waarmede dan de zalf gereed] ia DE ZWEETKLIEREN. Het is langzamerhand een volksgeloof geworden, dat bij de afscheiding van het zweet vele schadelijke stofwisselingsproducten zouden worden uitgeschei den! en dat de huid dus de bijzonder gewichtige func ties zou hebben om naast de mier er voor te zorgen; dat schadelijke producten uit ons iiichaam worden verwijderd. Toch is dit volksgeloof in strijd met de waarheid; met het zweet worden maar weinig af valproducten verwijderd, alhoewel het naast anor ganische zouten1 ook wel' enkele organische verbin dingen bevat, als ureum, die ook in de urine voor komen. Maar terwijl de urime meer afvalproducten bevat, dan er in het bloed1 meer aanwezig zijn, en dus wisselend van samenstelling is, blijven d]e be- standdeelen van het zweet altijd in dezelfde verhou ding aanwezig. Het zweet heeft een heel andere rol in1 de huishouding van het mcnscbelljk lichaam; het moet snel kunnen verdampen, om op die wijze warm te aan het lichaam1 te onttrekken, en daarom kan ook de concentratie der opgeloste bestanddeelen slechts laag zijn. Vermoedelijk zal ook de heilzame werking van het zweeten bij' sommige ziekelijke processen wed niet afhankelijk zijn van de in- het zweet opgeloste stoffen, maar deze zal ook hier web met de warmte- regulieerlng in verband staan. In gewone omstandigheden funlctloneeren de zweetklieren niet; wel' verdampt er water door de huid als zoodanig. Bij het zweeten wordt de hoeveel heid afgescheiden water echter zeer veel grooten. Welk bellang de zweetklieren hebben voor de huis houding van het lichaam blijkt uit een mededeeling van MacKee en Andrews. Dezen hebben een patiënt onderzocht, die geen zweetklieren in zijn huid had, iets wat uiterst zelden voorkomt. Zij- hebben den patiënt in' den calorimeter geplaatst en gevonden, dat wanneer de patiënt rustte, zijn warmtehuishou- ding in1 niets verschilde van die van een normaal per soon. Zijn huid scheidde de nornüale hoeveelheid wa terdamp uit. Anders werd het als de patiënt in' een ruimte kwam, waar de lucht droog en heel warm was, of als hij lichamelijken arbeid verrichtte. Bij normale menschen stijgt de lichaamstemperatuur dan- niet noemenswaardig, omdat ze het te veel) aan warmte door verdamping van het zweet kunnen elimineeren; bij dezen patiënt echter steeg in die omstandigheden de lichaamstemperatuur vrij be langrijk. In een droog, warm vertrek steeg de tem peratuur binnen een half uur op 38.3 gr. C.; werd daarentegen de huid met koud water voortdurend besprenkeld, dan bleef de temperatuur normaal. Uit de onderzoekingen van de bovengenoemde ge- neesheeren blijkt dus wel, dat ook de huid zonder zweetklieren waterdamp uitscheidt, en dat het won'e leven1 mogelijk is zonder de tusschenkomst van de zweetkl'ieren:; in bijzondere omstandighedenfel le hitte of zware arbeid, schiet h6t organisme zonder zweetklieren echter tekort. De afscheiding vaan zweet is dus uitsluitend ten dienste van de warmt.e- huishouding van het lichaam, niet ten dienste van afvoer van schadelijke stoffen. (J. of the Am. MecL Ass.) EEN WONDERMENSCH. Dr. Nafferl heeft op den Woenschen Geneeskundi gen Kring een patiënt gedemonstreerd die een 'eer bijzonder vermogen had om bijna al zijn spieren, zoowel de bewust als de onbewust geinnerveerde, af zonderlijk of gecombineerd aan te spannen. Zoo kon de man op commando zijn pupillen wijder of nauwer laten worden, alle mogelijke scheele bewegingen met zijn oogen, ieder afzonderlijk of gecombineerd, maken, zijn' strottenhoofd op en neer bewegen, zon der zijn tong te bewegen, geisoleerde samentrekk og en verslapping van biceps en tricepsspier, zijdeling-, sche ruggegraatsverkromming tot stand brengen, den radialispols doen verdwijnen door met de spier, die ondeT het sleutelbeen zit, dë arteria subclavia) samen te drukken tusschen sleutelbeen en eerste rib enz. Ook kon1 hij op commando zijn hart! langzamer of sneller laten kloppen en kippevel krijgen (functie van de spiertjes die de haren recht overeind zetten) enz. Het toppunt de apotheose van de demonstra tie was, dat hij met de rechter helft van zijn ge zicht lachte en met de andere helft boos of verdrie tig keek. Een deel van' deze demonstratie was min der ongelooflijk dan men zoo oppervlakkig denken zou. Want de spierkunstenaar bleek zijn onbewust geinnerveerde spieren ook via het onderbewustzijn te innerveeren, door aan koude te denken (kippevel) of aan heftige pijn (verlangzaming hartwerking) enz. Vele Jaren geleden had prof. Zuckerhandl hem reeds onderzocht. Zijn vermogen in deze richting was niet door oefening ontstaan en in den loop dor jaren onveranderd gebleven. NIET GEZIEN, MAAR—- De bekende leeraar aan de Berlijnsche schilders academie Wilhelm von Kaulbacb. zag eens een huis schilder aan het werk, die een scherm met allerlei dieren beschilderde. Onder andere bemerkt* Von Kaulbach ook een eigenaardig soort visch. Op zijn vraag, wat dat voor een beest was, kreeg hij het antwoord: Dat is een haai Maar heb je dan' wel eens een haai gezien? vroeg Von Kaulbach, ontstemd door het volstrekt foutieve beeld. Gezien? Neen, antwoordde do brave schilder een beetje beleedigd, maar de schilders aan de academie schilderen toch ook altijd engeltjes.... SPREEK NOOIT OVER STERVEN. Het woord, dat nooit in' een ziekenhuis behoorde te worden gesproken, en dat toch helaas zoo vaak gesproken wordt, is het woord sterven, schrijft de directeur van een groot Amerika ansch blad, men moest de doktoren1, de portiers, de verpleegsters op het hart drukken, dat zij met dit woord bijzonder voorzichtig behooren om te gaan; ja, dat zij het in tegenwoordigheid van de zieken feitelijk nooit over de lippen moesten laten komen. Sedert ik bet woord «terven op de zwart* lijst heb talen zetten, heerscht er in de ziekenzalen een veel aangenamer «temming en ik geloof te mogen zeggen, dat het aantal sterfge vallen door dezen maatregel ia afgenomen. Vroolljk- heid, optimisme en moed zijn' de beste bondgenooten van den dokter. Ons lichaam is als een groot slag veld, dat uit tegenstrijdigheden bestaat, die zich echter tot gemeenschappelijk optnedien verbinden en die gevaarlijke vijanden afweren' of verdrijven. Even als legers kunnen deze cellen gedemoraliseerd' wor den zij verliezen hun kracht en laten den vijand toe, den ziekteverwekker. Evenals legers kunnen de cel len in goed stemming op iederen vijand de overwin ning behalen. Dit versterkende element in het li chaam is echter het goede humeur, de hoop, het ge loof aan.' zichzelf bij' de patiënten. Niets is in deze omstandigheden gevaarlijker en nadoeliger dam de gedachte aan den dood; aan' de nederlaag, die door dat eene woordje sterven zoo licht wordt opgewekt Wanneer de dokter ziet, dat de patiënt zichzelf heeft opgegeven, moet ook1 hij hem in valë gevallen opge ven. Eten van de merkwaardigste gevallen, die de ziektegeschiedenis kent, is dat van een En'gelschen jongen, John Aldridgo. Als kind brak hij den wervel kolom, een ongeluk dat in' 999 van de 1000 gevallen den dood1 tengevolge heeft. Maar de jongen weigerde te eterven; hij bleef 1'even, leerde het schoenmakers vak, trouwde en had verscheidene kinderen. In iede re ziekenkamer moet het vaste geloof aan genezing heerschen; dianl beleeft de arts „wonderen", wonderen die veroorzaakt worden door de wilskracht en d'e goede stemming van den zieke. Verliest hij het ge loof aan zijn leven, dan is hij verloren. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Dat de manier om goedkeuringen met gejuich en afkeuringen met. gefluit te kennen te geven, zeer oud is, blijkt uit het volgende citaat uit één der brieven van' Cicero (Romeinsch wijsgeer, geb. 10G jaar vóór Chr.) aan zijn vriend Atticus. „De op de marktred'evoeringen verzotte bloedzuiger der openbare schatkist, het ellendige en hongerige grauw, denkt, dat ik in' blakende gunst sta bij hem, die het den bijnaam v&n den Grootte geeft, den veld heer Pompejua, en op mijtn woord, ik verkeer met hem op zulk een vertrouwelijken voet, dat d'e lasti ge en weerspannige samenzweerders, met wie wij te doen hebben, die melkbaarden! hem in hun' taal Gnacus Cicero noemen. In den Schouwburg en bij de wedstrijden der zwaardvechters worden wij dan ook met gejuich begroet, zonder dat zich eendg ge fluit laat hooren. KLEINE BIJZOND ER HEDEN. Het hoogste hotel in Europa ligt. in de Zwitsersche Alpen op de Jungflrau, ongeveer 4000 M. hoog. De topazen ontleenten hun naam aan het eiland Topazos in de Roode^ Zee. Ooievaars en andere steltloopers slapen, staande op één poot. Aan het Liverpool Street Station te Londen ver trekken of arriveeren eiken d!ag tusschen d|e 1200 1300 treinen. Eten' Londensche schooljongen kon in 1 minuut en 15 seconden uitrekenen hoeveel seconden er waren in 39 jaar, 3 maanden en 12 uur, terwijl hij in vier se conden kon uitrekenen, hoeveel 825 X 825 was. Volgens een Fransoh geleerde slapen de vrouwen lichter en hebben zij minder rust noodig diaini de mannen. Van al de rozen, die op een H A. land kunnen gToeien, kan men niet meer dan 3 a 8 ons rozenolie verkrijgen. Vroeger hadden de zakdoeken' allerlei vormen en eerst sedert 1784 zijn ze altijd vierkant- Het drinken van een glas zeewater wordt wel' aan bevolen als een middel tegen zeeziekte. Gedurende den wereldoorlog h'eeft de Ehgelache artillerie 37 millioen projectielen van 18 pond ver schoten. Reeds twee eeuwen voor onze jaartelling werd in China de valkenjacht beoefend. l In de laatste vier eeuwen heetten al de regeerende vorsten' van Denemarken Frederik of Christiaan. 'i Te Londen wordt dagelijks 100 Ion harinlg aange voerd. M. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 79. r PRIJSRAADSEL Hier volgen de namen van de winnaars van den laataten jeugdwedstrijd. Er waren maar drie goede oplossers: Willempje Bronner, Wijdenes, W. Kooiman, Enkhuizen. Geer Veter, Dirkshom. Jongeh. Kooiman ontvangt Plantenziekten in/ klei ne tuinen. De beide andere prijswinstens moeten mij nog maar eens opgeven welk boekje zij wen. schen te ontvangen. AZALEA'S. Pastorie Hem. Ik kan U mededeelen, dat, na hei artikel over „Palmen" er een zal volgen over Aza lea's Daarin zult U dan kunnen lezen hoe U uw Azalea moet behandelen. PALMEN. (Vervolg.) Goed gezonde en bewortelde Palmen kan1 men des zomers minstens één' keer per week gieren. Ver dunde koemest is hiertoe zeker het meest geschikt. Levert het gebruik hiervan1 in! de kamers bezwaar op, dan moet men zich met kunstmest behelpen^ Terwijl jongere palmen ieder voorjaar verpot moeten worden, kunnen de oude exemplaren, waun- aeer rij voldoende bemest worden, drie tot vier Jaar in denzelfden pot of kuip blijven «taan. BIJ het ver planten moet men zeer voorzichtig zljm. De palmen toch bezitten een zeer sterk wortelgestel, lange zwa re hoofdwortels, die soms 10 of 15 maal in den pot rondgegroeid zijn; zij' hebben daarbij betrekkelijk zeer weinig haarwortels. Nadat men den te verpotten palm uit den pot heeft genomen, wordt de kluit voorzichtig losgemaakt; men mag echter aan de ge zonde wortels in het geheel niet snijden, daar de in gesneden palmwortels zich meestal niet vertakken, doch geheel afsterven. Daar deze lange hoofdwortels zich altijd onder aan de kluit ophoopen en er zich ini het mid'den slechts weinig wortels bevinden, wordt het gebruik van' potten, die hooger zijn dan wijd; wel eens noodig. Men vermijde het gohruik van zulke potten echter zooveel mogelijk en gebruikte geen geval de leelljke buisvormige potten. Van veel belang la de grondsoort, die men bij 1 verplanten gebruikt, daar deze geregeld moet woid naar den gezondheidstoestand, den leeftijd en sterkte der plant. Heeft men Jongere of zieke pi men, dan wordt lichtere, heeft men oudere en zonde planten, dan wordt zwaardere aordo gebrul! Drie- k vierjarige palmen worden geplant in e mengsel van twee deelen blad- of hol de-aarde ééni deel broeiaarde. Is de plant ouder dan gebrul men moer broeiaarde en voegt, al naar de groot meer of minder graszodengrond aan hot aardmer sel toe. K. VAN KEULEN. Tu in bouwva koniderw lj „PARIJSCHE MODE." De Jumper, links op de illustratie, is gemaakt van licht bruine georgette, met borduursel van donker bruine zijde. De breede voorbaan loopt strak van het schouderstuk' naar de taille. Mouwen 'en rijba nen vallen in losse lijnen. De ceintuur en de man chetten bestaan uit een paar zeer smalle bandjes. Het knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 48 en 48, onder nummer 243a. Kosten 50 ct. De andejte blouse is nog eenvoudiger van lijnei Zij wordt vervaardigd: van brons-kleurige zijde marocain en gegarneerd met strooken marocairu i bedirukte diessins, liefst bruin, groen en goud. D eendgste garneert pg bestaat uit drie bolle knoope op den overslag. Het knippatroon voor deze bloua kan worden besteld! onder nummer 244a, in de mi ten 42, 44, 46 en 48, kosten 45 cent. „MOEDERS EN HAAR KINDEREN." „Kalme spelletjes". fllen moeder zegt: „Als ik bij het werk niet gestoord' wil worden door mijn drukke kinderen, geef ik hen een paar papieren zakken, va/n suiker of zout, welke ik altijd' bewaar. Met wat verf en kleursel mogen zij dan gezichten op het papier teekenen en later de zakken opbla zen om ze op stokken te steken en er mede te spelen. De gezichten worden vooral door het opblazen zeer komiek, en de kinderen hebben dan ook meestal de grootste pret". Nuttige Wenken. GOED PASSENDE HANDSCHOENEN. Een goed passende handschoen moet als het ware de hand gerieflijk omsluiten zonder de minste rim pels of ongewenschte knellingen. Om een nieuwe handschoen goed aan te trekken, moet men haar eerst even veldvannen, daarna een weinig talkum op den binnenkant doen en dan den rand omslaan. De vingers worden één voor één ingestoken tot zij j alle, de duim uitgezonderd, ongeveer tot op de helft j der handschoenvingers reiken. Dan worden zij ach-1 tereenvolgens langzaam aangeschoven. Hiertoe1 plaatst men duim en wijsvinger der rechterhand in de oksels van de handschoenvingers der linker, of omgekeerd, en duwt zoo de handschoenen over de hand. Als de vingertoppen den bovenkant der hand schoenvingers raken, wordt de duim in de hand schoen gestoken en deze glij'dt als vanzelf op haar plaats, waartoe men vooral de duim van de hand^- schoen na het koopen goed getalkt moet hebben. Nu vouwt men den rand terug en wrijft langzaam alle rimpel* uit de handschoen weg door met de an dere hand naar de pols te wrijven. Wanneer er mee dan één knoopje aan de handschoen zitten, begin men steeds met het tweede en dan hooger, totdat d eerste knoop overblijft. Deze moet altijd het laatst gesloten worden. Voor het uittrekken van hand schoenen is het beste, den rand om te slaan en d handschoen binnenste-buiten uit te doen door dei rand over de vingers te trekken. De vingers moetei onmiddellijk na het uittrekken weer goed gekeeri worden, daarna blaast men de handschoen even 0| en vouwt haar in den juisten vorm. Bewaar hand schoenen altijd plat; nooit in elkaar oprollen! Wan neer men op bovenstaande wijze te werk gaat, za men ongetwijfeld tweemaal zoo lang plezier van eei paar handschoenen kunnen hebben. VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID. Tracht zooveel mogelijk acht uren slaap te genie ten met de vensters van uw slaapvertrek opoq Lucht de kamers eiken morgen met alle deuren el vensters open; zorgdragend, dat het niet tocht. Sla di beddelakens naar achter en keer de matrassen om Maak veel zorg van uw wasschon; liever tweemaal daags een bad, dan tweemaal daags een cigaret Neem minstens een kwartier voor eiken maaltijd Wacht minstens tien minuten met rooken na bi eten. Reinig uw kamers minstens éénmaal per week vat hoven tot onder. Ruim op, waar U langs komt oi laat geen kleine werkjes liggen tot den avond ol den volgenden dag. Het verrichten van huiselijket arbeid of ander werk, valt veel gemakkelijker Id een opgeruimde kamer dan een rommel. Houd eet vaste plaats vrij voor elk voorwerp en zie toe, dal het daar altijd te vinden is. Denk nooit d'afc gij met minder voedsel, minder slaap en minder verzorging toekunt, omdat gij eet vrouw zijt! HYGIéNE IN DE KEUKEN. Eteni eminent geleerde heeft eens gezegd: „Ali ik ontboden wordt om te helpen bij een geval val diphteritus, is het eerste wat ik doen, kijken keuken-gootsteen". De gevaren, welke voortkomen uit een slecht on derhouden gootsteen, zijn talloos en men kan dal ook niet nauwkeurig genoeg zijn hij het schooium» ken. Minstens eiken dag moet kokend water ind ammonia of soda door de pijp gegoten worden minstens eenmaal per week moet do geheele gooi steen goed gereinigd worden met een desinfecteereiK middel, bijvoorbeeld gloor. Dit ouderwetsche rniddii i.9 goedkoop en even goed) zoo niet beter dal de moderne, hoog-geprijsde artikelen. Doe een kopji vol chloor, op een halve liter water en los het 1 alvorens er de gootsteen mee schoon te maken.

Schager Courant | 1925 | | pagina 16