Wat iedereen behoort te weten. Plaatselijk Nieuws. LICHT OP Marktberichten. Gemengd Nieuws. gedragen, de vraag te beantwoorden, of, en zoo Ja, 1 hoeverre de directe en indirecte bemoeiingen van het rijk op landbouwgebied zouden kunnen wordep. ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft: A. den voor lichtingsdienst; B. de proefstations; C. het land bouwonderwijs. Deze commissie ia als volgt samengesteld: Voor zitter: O. M. F. Haffmans, lid van de Eerste Kamer; .leden: K. I. B. A. de Coster, bezuinigingsinspecteur; V R. IJ. C.roesen, voorzitter van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité, prof. mr. P. A. Dipen- horst, voorzitter van den Christ. Boeren-en Tuinders bond; L. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den land bouw; E. H. Krelage, onder-voorzitter van den Ne derlandschen Tuinbouwraad; Th. J. Mansholt, in specteur van den landbouw, hoofd van den buiten- landschen voorlichtingsdienst; dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zui- vplbond; dr. F. L. Rutgers te Laren (N.H.); dr. A. J. Swaving, inspecteur van het zuivel wezen; F. V. Val- star, te 's Gravenhage; J. Th. Verheggen, voorzitter van den Nederlandschen Boerenbond; en dr. K. H. M. van der Zonde, Inspecteur van bet landbouwon derwijs. Secretaris is mr. D. G. W. Spitzen, commies aan het departement van binnenlandsche zaken en land bouw. De installatie van deze oommissie zal sa Woens dag geschieden door minister Ruys de Beerenhrouck in een der zalen van zijn departement PROVINCIAAL TUINDERSCREDIET. Nu de resultaten van den tuinbouw ook in bet afgeloopen jaar weer alleszins bevredigend zijn geweest, wordt t door Ged. Staten ernstigen aan drang tot aflossing uitgeoefend op de tuinbouwers, wien indertijd door verschillende Boerenleenban- banken orediet is verstrekt) onder voor 90 pot. garantie van de provincie NoordhoMand. De secretaris van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland, de heer W. Balk te Alkmaar, heeft zich ten. behoeve van Ged. Staten met alle voorsehofcnemere in verbinding- gesteld, ten einde-den wenach van dit ooilege tot aJgeheele af lossing over te gaan, aan dezen onder net pog te brengen. Het resultaat is zeer bevredigend, en al zal niet alles worden afgelost, met een groot ge- deeelte der voorschotten zal' dit toch wel het geval zijn. Tevens vernemen we nog, dat door voorschot nemers eerst de Provinciale voorschotten moeten rijn afgelost, alvorens andere schulden mogen wor den betaald. - HE ERHUGOWAARD. Met ingang van 16 Mjei aJL is door onzen •meenteveldwachter, den heer P. Haster, onf aangevraagd uit zijn betrekking. Het mooie linkeche torentje op den achtergrond is een ware uitnoodiging voor vreemdelingen bezoek. Nierkwalen worden vaak verkeerd begrepen, en bijgevolg worden onnoodig veel' last en pijn gele den. Het is de taak der nieren om' het bloed ite fil- fcreeren, en als Zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het liohaam achterblijven en uw gestel' van streek brengen. Daarom is het zoo gevaarlijk om du eetraèe verschijn selen te verwaarloozen, zooals urmekwalen, bl aas zwakte (vooral' bij' kinderen), voortdurende of nu en dan voorkomende rug en lendopijin, rheiimatisoho aandoeningen, hoofdpijln, duizeligheid en Zenuw achtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gijl twijfelt, gebruik dan Foetert Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling vah rheumatiek, isohias, spit, water zucht, nierzand of -steenj, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Fosteris Pillen Zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke Zijl noodig hebben om haar g©r zondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waardoor gij Beker zijt geen verlegen buitenlandsoh goed te ontvangen. Prijs f-1.75 pér flacon. THEATER ROYAL. Deze week het sensationeele drama: Brute Krach ten. Het is een eenvoudig, aandoenlijk verhaal, dat opvoert tot een ongekende sensatie. Het gaat langs een 6teeds stijgende lijn tot er een ongekende cli max wordt bereikt Riohard Barthelmess treedt in dezen film voor het eerst als „ster" op en zijn prachtig spel wettigt vol komen deze groota onderscheiding. „Brute Krach ten" is verfilmd naar 'de wonderschoon© noveLle van Joseph Hergesheiimer en speelt in de schilder achtige omgeving der Virginia-M^untains. Prachtige natuurtafereelen, schitterend van foto, trekken ons oog voorbij. Waar de film aanvanke lijk slechts vrede en rust ademt, wordt de drama tische handeling allengs grooter, totdat het einde geweldig pakt. Als steeds is het spel der acteurs volkomen af: de naam „First National" waarborgt dit reeds! Niemand1 verzuim© derhalve, dit groot- sche filmwerk te komen zient LAND BOUWHUIS HOUD ONDERWIJS. Voor korten tijd werd een cursus voor knippen en naaien van onderkleeding aan de school voor Land- bouwhui9houdonderwijs begonnen, waaraan veel leerlingen deelnemen. Maandag 27 April, te half twee, zal bij voldoende deelname een cursus voor Tafeldekken en Dienen van 5 lessen worden begonnen. Vorig jaar werd een zelfde cursus gehou den, die zeer goed bezocht werd, zoodat wij vertrou wen, dat ook thans weer een flink aantal deelneem sters dien cursus zal volgen. Voor aangifte verwij zen wij naar de advertentie in deze courant. IN AANMERKING. Volgens het bureau Aneta komt het Volksraadslid, de heer B. Roep, geboren in onze gemeente, in aan merking voor Burgemeester van' Buitenzorg. ONZE MARKT. In het 2e kwartaal van 1925 werden op onze markt om. aangevoerd 144paarden,8152stieren, 19; 196 ma gere geldekoeien, 227; 700 vette koeien, 605; 404 melk- en kalfkoeien, 393; 58 vaarzen, 25; 37 pinken, 12; 2446 nuchtere kalveren, 2169; 1985 overhouders, 1596; 1228 vete varkens, 825; 339 magere varkens, 155; 1S84 biggen, 1765. De cijfers achter den aan voer hebben betrekking op den aanvoer in het le kwartaal van 1924. VERKOOPING. Uitslag der vorkooping op 16 April alhier, bij den heer C. Boontjes, ten overstaan van Notaris C. L. v. d. Bergh. 1. Huis, erf, en uin, in de Schagerwaand, groot 4.76 aren. 2. De onverdeelde helft en een perceel welland al daar, voor het geheel groot 2.43.30 H.A., eigendom men van de Erven van wijlen den heer C. lueijer. Gecombineerd gekocht door den heer P. Kleijer, Harcnkarspel. voor f 4160. SCHAGEN EN ZIJNE PAASCHTENTOONSTEL» LING. Het bekende vakblad, „De Vee- en Vleeschhandeï', spreekt met groote waardeering over Schagen en ziin I'aa8chtentoonstelling. Een paar aanhalingen daaruit, mogen onze lezers daarvan overtuigen. Nadat het blad betoogd heeft dat de belangstelling van autori teiten en de burgerij in de Paaschtentoonstellingen grooter moet worden, zegt het: „Als Schagen haar Paasch ten toonstelling heeft, is de nijvere, welvaren de plaats in feestdos". Van de Tentoonstelling lezen wij: „Doch wat aan kwantiteit ontbrak, werd ruim voldoende aangevuld door de kwaliteit, die werd tentoongesteld. We ttw gen hier heel wat goeds, zware en toch algemeen fijne slachtbeesten. De slagera konden hier dus voor hun Paaschwinkel terecht." Ook in de bijzondere beoordeelingen is het blad zeer tevreden. In «het ge illustreerde Paaschnummer komt een kiek voor van het nieuwe keuringsterrein gedurende de keuringen, De handel in vette koelen was een Donderdag jl. vlug. Er werd weer meer besteed bij de vorige we ken, wij konden weer 62H ct. per pond noteeren. De aanvoer was vrij goed. Kalf- en geldekoeien werden goed verkocht, duur. Goed was de handel in stieren; de aanvoer was klein, ze golden 45 ets. per pond. De handel in pinken was redelijk. De nuchtere kalveren golden iets min der bij de vorige week, toch werden goede prijzen besteed, tot f 30, dus dat gaat nog Wat nu niet mee viel, de overhouders, daar was het een stuggen handel in, maar er werd toch voor een partijtje f 58 per stuk betaald. Er was niets anders aangevoerd dan hitten, de handel was goed; en een slaohtpaard van slager de Ruijter, dat was een kollosa&l beest, zoo zwaar ziet men ze hier op de markt nog niet en een mooi beest, lammer dan zoo'n beest geslacht moet, 5 jaar oud. De biggen werden heel duur verkocht; vluggen handel. Met de schrammen was het evenzoo. De handel in vette varkens was heel vlug, tot 40 ets. fcej: pond.; mooien aanvoer. Zouters tot 37 ct. en Lon- densche varkons tot 38 ct. per pond. Kippen enz. wa ren er weinig aangevoerd, de handel die was goed. Kievitseieren golden van 13—45 ct., de handel in bo ter was trekkend. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Pel, van Hoogwoud en Johan- na Wilhelmina Broertjes. Tennis Korvar, van An na Paulowna en Alida Pietertje Molenaar, Oorne- lia Mooij en Nies je Bakker. j. POLITIE. Gevonden: een koffer met inhoud. Voor auto's en rijwielen moet het licht op: Zater dag 18 April om 7,31 uur, Zondag 19 April, om 7.33 uur en Maandag 20 April om 7.35 uur, HOORN, 16 AjxriL t Aangevoerd: 10 stapels kleine Fabriekskaas f46.50, 5 stapels kleine Boerenkaas f49, 1 stapel Boeren Gomm. Kaas f48, alles gemerkt. Totaal aanvoer 16 stapels wegende 24034 Kg. Handel vlug. 'ETERVELLING SCHAGEN, 16 April Aangevoerd: 47674 kipeieren f 5.30—6.10, gemidd. f5.60, 10241e endeieren f5.105.30, gemidd. f5.20, 36 kalkoeneieren f7.608.50, 18 kievitseieren f10 12, allee per 100 stuks. i i Totaal aangevoeld 57969 stuks. WARMEN HUIZEN16 April. Roodeltool, le soort f6.708.10, 2e soort f6.Lv, Gele kool, le soort f 5.105.20. Witte kool, le soort f 1.80—-2.30, 2e soort f 1.201.50, Peen f 1.10. Blauwe aardappelen f7.30. Aanvoer: 15200 Kg. roode kool, 2900 Kg. gele kool, 14100 Kg. witte kool, 300 Kg. uien, 1000 Kg. peen, 150 Kg. aardappelen. WARMENHiUIZEN, 17 April: Roode kool, le soort £7.309, 2e soort f8.30, Deensohe witte kool, le soort £1.902.20. Bravo's f4.605, Aanvoer: 4700 Big roode kooJj, 5700 Kg. Deensche witte, 2700 Kg. peen. NOORDERMARKTBOND Noordscharwouda 17 April. Uien f 11.50. Peen f 1.50-2. Roode kool f 7.30—-11.40, doorschot f5.408.30, Gelé kool f7.209.70. Deensche witte f2.103.30, doorschot f2.30. Rapen f 1.20, allee per 100 Kg. Aanvoer: 500 Kg. uien, 3800 Kg. peen, 61100 Kg. roode kool, 8400 Kg. geld kool, 93800 Kg. Dl witte, 650 Kg. rapen. ALKMAAR. 17 April Raapstelen f2.70—3.90 radjjè f8.2010.50. prei f 11.20—18, rabarber f9.30—15.80, Ier 100 boe. Roode kool f5.208.70. wortelen f0.901.60, uieè f8.2010.50, spinazie f3.207.20 per 100 Kg., krop sla f8.3011.50jper 100 stuks. Witlof, lei soort £33 83, 2e soort f25—30, per 100 Kg. ALKMAAR, 17 April Op de heden gehouden graanmarkt waren aan gei voerd 1277 hectoliters. 296 H.L. tarwe fll13Ü>0, 170 H.L. gerst chev. £1414.50, 637 H.L, haver f12—14, 88 H.L. boonen: paardenboonen f15. bruine boonen £2526, citroen boonen f3540, duiven boonen 1515.50, witte boonen f 22, 8 H.L< blauwmaanzaad £4243, 76 H.L. erwten: groene, groote f 12.5017. grauwe £30—37, per 100 Kg. ALKMAAR, 17 Aprili i Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 98 stapels, wegende 141000 kilogrammen. Fabriekskaas: kléine met merk £47, zonder merk £43, oommissiekaas met merk f47.50. Boerenkaas: kleine met merk f46.50, zonder merk f46, oommissiekaas met merk f49. Handel vlug. WINKEL, 20 April. Witlof f 10—13, koolrapen f 0.50—0.60, aardappe len f 2—2.30, per 100 pond. Kropsla f 5—0, wortelen f 4—5.30, rabarber f 0—8, per 100 st. GEMEENTE ZIJPEL. Ingeschreven van 15 tot en met 17 Alpril 1925. Ondertrouwd: Simon Borat, oud 19 jaar, veehouder te Schagen, en Vrouwtje Oosterman, oud 19 jaar, zonder beroep, te Zijpe; Jan Eriks, oud 22 Jaar, land bouwer te Zijpe en Maartje Delver, oud 21 jaar, zon. üer beroep, te Warmenhuizen; Hermanus Cornelis Quak, oud 24 jaar. landbouwer en Trijntje Govera, oud 29 jaar, zonder beroep, belden te Zijpe. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Antje, dochter van D. Klerk en van H. Appel, Klaas, zoon van O. Kos en van M. Voort huijsen. Ondertrouwd: Cornelia Keppol, oud 25 iaar, zon der beroep, te Anna Paulowna en Daniël Sleutel, .oud 25 jaar, landbouwer te Schagen. Getrouwd en overleden geene. GROOTE BRAND. In een verniafabrlek te Londen hééft een ernstige brand gewoed. Het vuur sloeg naar een omnibus- garage en een houtstapel over en leverde gevaar op voor een petroleum-depot en andere aangrenzende gebouwen. De bewoners der naburige hulzen kregen bevel hun woningen te ontruimen. Uit alle deelen van Londen kwamen brandspuiten aanrukken. Eir hingen dichte rookwolken boven de plaats des onhells en een rossige gloed toekende zich tegen de lucht af. Do vlammen laaiden 30 meter hoog op. Vijftig auto-omnibussen waren inmiddels in vei ligheid gebracht. Vrouwen en kinderen, die uit de bedreigde huizen gevlucht waren, vonden veilige be schutting in de omnibussen*. In geheel Londen was de vuurgloed! te zien. STORM IN ENGELAND De storm van gisteren heeft heel wat schade aan gericht in Lancashire, Cheshire en Ierland. Van ver schillende huizen werden stukken van het dak afge rukt en vele boomen werden ontworteld. Verschei dene zeeschepen die bij den mond van de Mersey ten anker lagen, verspeelden hun masten en andere zonken. In Westmorland ging de storm vergezeldj van sneeuw, hagel en onweer. In Ierland heeft de bliksem veel schade gedaan. Tot dusver weet men echter slechts van één doo- de. die het slachtoffer is geworden van een huis in aanbouw, dat instortte. DE TUBERCULOSE» De longtuberculose, die in Hongarije als een volksziekte kan worden beschouwd, neemt den laat- »t«n tijd wederom toe. zoo meldt het K. B. Alleen te Boedapest zijn in het vorig jaar, in weerwil van d'4 onvoldoende bestrijdlngsmogelijkheid der ziekte, 134.000 personen tegen longtering behandeld. In de kinderasylen zijn 13 der kinderen aan tubercu lose gestorven. Van de politieagenten lijden 10 aan een longaandoening, zoodat zij hun dienst niet kunnen waarnemen. 'S KONINGS BARBIER OVERLEDEN. Als koning George van zijn tocht in de Middelland* sebe Zee in zijn land terugkeert, zal hij naar een an deren barbier-hebben om te zien. Charles Jaschke, die er zich op mocht beroemen de baarden, snor ren en haardossen van de mannelijke leden van het Engelsche Koninklijke huis geregield op peil te hou den, is Donderdag, 65 jaar oud, na een ziekbed van tien dagen, overleden. Jashke had reeds de klan dizie van wijlen koning Edward, dien hij voor het eerst in 1901, aan boord van een jacht aan de Rl- viera, onder het mes nam, en heeft koning George den baard geschrapt, toen deze nog de kroonprin selijke kleeren droeg .Jashke heeft koning George ook vergezeld op diens reis naar Indië. De prins van Wales en de hertog van York, behoorden ook tot Jaschkes klanten. EEN ONVEILIG LAND Het is te Kansas City, in den staat Kansas, zoo erg geworden met de onveiligheid, dat het publiek zelf zich er mee gaat bemoeien en zijn toevlucht zal nemen tot maatregelen die in de dagen van lang voorheen doeltreffend waren gebleken. Vele tiental len jaren geleden hadden de burgers van Kansas zoo'n last van struikroovers, veedieven en derge lijke onaangename heerschappen, dat er uit de bur gerij een eigen verdedigingspolitie werd gevormd, die dermate hardhandig optrad, dat op den duur orde en veiligheid werden hersteld. Iets dergelijks is thans aan het gebeuren. Er zijn den laatsten tijd zooveel drieste aanslagen geweest op banken en bankpersoneel, dat het publiek ernstig verbolgen geraakt is. Er heeft zich een korps van 250 vrijwil ligers gevormd, dat het er op gezet heeft, een eind te maken aan de bank-overvallen. De mannen, die deze vrijwillige politie vormen, zijn allen wel be wapend en daarbij goede schuttere. Hun motto zal zijn. er maar dadelijk op te schieten. Elk der leden heeft in zijn huis een alarmtoestel, dat hem bij moord- en doodslag op straat, of brutale rooverijen onmiddellijk ervan verwittigt, dat zijn tegenwoor digheid met de wapenen dringend noodzakelijk is. Het is nu maar de vraag of deze vrijwillige politie mannen: de heeren noemen zich zelf „vigilantes"; de ruwheid der zeden in het huidige Kansas City niet nog erger zullen maken. NOG EEN LUCHTSCHIP LOSGEDREVEN. Uit Belleville (Illinois) 17 April. Een groot Ame- rikaansch luchtschip is gisteren tengevolge van den storm losgeraakt. Met zeven man aah boord werd het schip stuurloos voortgedreven over Granite City, kruiste Mississippd en Missouri en landde ten slotte zonder ongevallen te Black Walnut. EEN WERELDREIS DOOR EEN ROTORSCHIP. Volgens den draadloozen dienst wil graaf Luck- ner als commandant van een rotorschip een reis om de wereld ondernemen en voordrachten houden in Amerika, Australië, enz. DE KINDERARBEID IN SJANGHAL Een krachtige campagne van de pers, de kamers van koophandel, vrouwenvereenigingen en andere openbare lichamen heeft het gemeentebestuur van Sjanghai aanleiding gegeven tot het voorstellen van een verordening, die den kinderarbeid beperkt in de bedrijven, in het gebied der internationale neder zetting gelegen. Deze verordening wacht op de goedkeuring van een derde deel der belastingbeta lers, het consulaire corps en de verschillende betrok ken legaties. Zij verbiedt onmiddellijk de tewerkstel ling van kinderen beneden tien jaar, na vier jaren die van kinderen onder de twaalf jaar en verbetert de arbeidsvoorwaarden van alle kinderen beneden veertien jaar. EEN .MIRAKEL" IN CALABRIë, In Montalto Uffugo, een plaatsje in Oalabrië (Z._ Iti), doet zicsh 'het verschijnsel voor, dat een imedffje, Elena Ajello genaamd, iederen Vrijdag in Maart en April, inzonderheid op Goeden, Vrijdag, bloed zweet. Het meisje, dat 25 jaar oud is, en door \de bevolking als een heilige wordt besohouwdt. is liohamelMk zeer zwak en ligt altijd te bed; deidoln ters beschouwen haar als een bijzonder geval van hysterie. Het plaatsje li^t zestien mijlen van Oosenza, en dit jaar is de in Oosenza resideerende gouver kleur der provincie, dr. Guerreri, die zelf een be kwaam medicus is, met verscheidene medici, onder wie proef. Bianchi van de universiteit te Napels, op onderzoek uitgegaan. Men vond in het dorp een geweldige drukte: in treinen, auto's, ezelwagens èn te voet waren duizenden mensahen van eiken stand aangekomen om iets van het „wonder" te zien. De markt was propvol; en voor net huis van Elena stond een geweldige menigte samengedron gen. Haar toestana van geestvervoering begon des middags om twaalf uur; rij1 zuchtte en 'geraakte in eert g*odsdienstige ,.tranoe". Zonder iets van de mensoehnmassa om haar heen te bemerken, deed zij' het geheele verhaal' van het lijden van Chris tus. Om drie uur klaagde Zij' over stekende pijn in handen en voet, alsof deze doorboord waren door de nagels van het kruis. Daarop stootte zij' een doordringenden kreet uit om de doornen, die in haar hoofd drongen. Op hetzelfde oogenblik gutste een dikke straal bloed vooral van haar voorhoofd, maar ook van haar knieën en haar voeten. Ruim drie uren lang blééf riji aldus bloed jzweeton._ De dokters, later over het geval1 geïnterviewd, diagnosticeerden een lichamelijk trauma, tengevolge van psychische oorzaken. Prof. Bianchi zal een brochure over het verschijnsel schrijven. Elena Ajello is de dochter van een kleermaker. Op 12-jarigen leeftijd leed zij gedurende ©enige maanden aan toevallen of wat men daarvoor hield; op haar achttiende jaar wensohte zijl in een klooster te gaan, en werd novioe te Nooera Pagani. Tot de geléfte werd rij' evenwel wegens haar voort durende ongesteldheid niet toegelaten. Vijf jaren lang is zijl nu thuis, steeds te bed liggend en in religieus© contemplatie verzonken. DE AANSLAG OP KONING BORIS. Als vervolg op ons bericht van Jl. Donderdag nog het volgende: Koning Boris heeft slechts aan het toeval te dan ken, dat hij niet naast den ohauffeur, maar achter in den wagen zat, dat hij niet reeds bij de eerste schoten werd gedood, want de naast den chauffeur gezeten lijf jager werd direct door het eerste salvo gedood. De verwarring en de angst van den chauf feur vergrootten het gevaar. Bij het inslaan der ko gels werd de magneet van den auto vernield. Indien koning Boris niet over den ohauffeur heen dien hij dood waande, de remmen en het stuurrad in wer king had gesteld, zou de wagen op de steile helling van den weg achteruit zijn gerold en in een zich daar ter plaatse bevindenden afgrond zijn gestort- Door het ingrijpen van den koning werd de wagen echter tegen gehouden en door een telefoonpaal ten slotte geheel tot staan gebracht. De auto sloeg om; de aanvallers wierpen hierop drie bommen naar den wagen waarvan twee ontploften en den auto ver nielden. Koning Boris en zijn adjudant hadden zich achter den wagen neergeworpen en beschoten van daaruit alleen de aanvallers. Toen de autobus aankwam, richtten de, aanvallers hun vuur op dit voertuig. De koning en zijn adjudant snelden door den kogelregen naar de autobus. Gisteren vonden in den synagoge en de katholieke kerken eveneens dankdiensten plaats. De koning krijgt van alle zijden telegrammen van gelukwen- schen. De bende aanvallers is ten 9lotte omsingeld. Elen nieuwe aanslag heeft later plaats gehad. Tijdens de begrafenisplechtigheid van den eer gisteren vermoorden afgevaardigde Georgfëf is in de kathedraal Sveta Nedelia alhier een helsche mactj ne ontploft. Vele personen zijn gedood of gewond. De ministers, die de plechtigheid bijwoonden, ven ongedeerd. De orde werd niet verstoord. In hei district Novva Zagora heeft de rechem meer dan 100 lieden in hechtenis genomen. Uit vorhoor der aangehoudenen is duidelijk gehield dat de aanslag op koning Boris en op de kathedr» Svetanedleja het sein voor de revolutie en het ui; roepen van de sowjetrepubliek op den Balkan ha moeten zijn. Dadelijk na de ontploffing in de kathedraal beg de koning zich naar de plaats des onheils, waar 4 menigte hem levendig toejuichte. De helsche m chine, die van een uurwerk voorzien was, was ji der hot dak van het Zhiidelijlk stuk van de kati draal aangebracht. Het getal der dooden bedras ongeveer i009 dat der gewonden 200. De mitiists president, do minister van oorlog en de minislj \an binnenlandsche zaken liepen lichte kweisure op. Onder de dooden bevinden zich ook de burgi meester van Sofia en de gepensionneerde generaj Neidenhoff. Onmiddellijk na de ontploffing kwaï de ministerraad bijeen. Er zijn tal van lieden aai gehouden. In de stad is het rustig. Het aantal dooden heeft zich tot 150 verhoog Daaronder bevinden zich vele vrouwen en kinderei In het station van Kostonetz is iemand gearra teerd, die trachtte ontplofbare stoffen te verber gen. Alles is thans rustig en de treinen loopen gen geld. Een radiogram uit Sofia meldt nog, dat de pn fect van politie en vele hoog© reserve-officieren afgevaardigden tot de slachtoffers behooren. Soj is door troepen afgezet. De regeerings- e.a. opei bare gebouwen worden bewaakt. De kathedraal is door de ontploffing aanzienlij beschadigd. Eén der drie koepels, in welker nabi heid zich de helsche machine bevond, is geheel bi gestort, evenals het portaal aan dezelfde zijde. I middelste koepel is ernstig beschadigd en dre| elk oogenblik in te storten. Uit Belgrado wordt# gemeld, dat aldaar van En grens uitvoerige berichten zijn ontvangen over df Ve aanslag. Tegen drie uur namiddag begaf zich Ca rouwstoet van het huis van don vermoorden gen raai en afgevaardigde Kosta Georgiof naar do kei van den Heiligen Koning. Achter den lijkwagen gli gen de leden der regeering, vertegenwoordigers va het parlement, van de officierscorpsen en van tal rijke vereenigingen. Een ontzaglijke .menschenmaa sloot zich bij den stoet aan. In de kathedraal plaats biedt aan ongeveer 2000 personen, wan alle plaatsen bezet. Om kwart voor vier precies, toe voor de katafalk het evangelie werd voorggelezei klonk een geweldige slag, die ver in deii amtre werd gehoord en in de kerk groote verwoestin aanrichtte. De middelste der drie koepels stortte I en bedolf de aanwezigen onder puinhoopen. Van twee duizend personen die in do kerk waren, zij naar schatting nauwelijks 200 ongedeerd geblev« De overigen werden gedood of,gewond. Volgens in officieele kringen te Belgrado ontval gen berichten bedraagt het aantal dooden bij explosie-catastrofe te Sofia 200, en dat der gowoi den meer dan 1000. Het onderzoek is aan den ganj tastbare resultaten zijn evenwel nog niet verkregei In Bulgaarsche kringen alhier is men er van ovei tuigd, dat de aanslag gepleegd is door communist® en leden vah den Boerenbond. HET ENGELSCHE LUCHTSCHIP R 33. Donderdagmiddag bereikte ons het telegram, di het Engelsche luchtschip R 33 was losgeslagen v® zijn a&nlegmasten te Puiham. De storm was daarva de oorzaak, 20 man bevonden zich aan boord. H Z* luchtschip zweefde naar de Hollandsche kust. -Op verschillende punten langs onze kust is hi u schip Donderdagmiddag waargenomen. In EgmoD is het waargenomen ongeveer half zeven, acht mi D' uit de kust, een 200 h 300 M. boven water. De Nederlandsche regeering had desgevraagd les in gereedheid, voor een landing op Soesterbei of de Kooi. In Zandvoort werd' het schip kwart over 7 zicht baar. Het gevaarte dreef heel langzaam en het bleel dat de motoren werkten, al was. het dan niet op vol) kracht. De reddingboot te IJmulden stond gereed. He schip dreef af naar Noordwijk. Er was een talrijk menigte op het strand. Het schip bleef ongeveer t minuten zichtbaar. Het Radiostation Rotterdam had verbinding me het luchtschip. 's Avonds 9 uur bewoog het zich op de hoogte v®i Katwijk. Ook een paar uur later is het nog bovei de Hollandsche kust gesignaleerd. Toen werd van uit het luchtschip geseind, dat men niet in Hollani zou dalen, maar pogen zou om naar Engeland te rug te koeren, zoodra de storm bedaarde. Het schi dreef op den wind, om zoodoende benzine te hespj ren. Toen het luchtschip door den storm van zijn an kerm&st werd losgerukt, werd de neus beschadig* Volgens niet-officieele berichten zou daarbij oei scheur in het omhulsel zijn ontstaan, die, naar ui Lowestoft werd gemeld, duidelijk zichtbaar was. Van de, bemanning, die in totaal uit 28 persone bestaat, bevonden zich 20 personen aan boord toei het luchtschip werd losgeslagen, o.w. de commai dant Booth en de beide stuurlieden. Er was voor een paar dagen vliegen benzine ®i olie aan boord. 's Nachts half één was het luchtschip weer tei zuiden van IJmuiden ,en poogde toen r&eda terug li keeren. Later kwam nog de tijding dat de reis in d« richting van Pul ham werd voortgezet. Na heel wat omzwervingen is het Engelsche lucht schip te Pulham aangekomen. Na een onvrijwilligen tocht van dertig uur is i R 33 Vrijdagmiddag te 3 uur 24 behouden te Lowi stoft geland. Negen uur lang bleef het luchtschip i de nabijheid van IJmuiden tegen den storm worst» len, konder er in te slagen met den kop in den win te komen. Daarna nam de kracht van den storm gl| leidel ijk af en te 3 uur 45 's morgens seinde de coa mandant.,dat hU vooruit kwam. Niettemin passeert de R 33 eerst te 1 uur 10 Vrijdagmiddag Lowestol waar een dichte menigte, die van alle zijden was a mengestroomd, de bemanning toejuichte. Drie hoi derd vrijwilligers hadden zich aangemeld om desg wensoht bij de landing behulpzaam te zijn. De Engelsche bladen achten het uit psychologie oogpunt Interessant de eorsto uitlatingen van off eieren en bemanning bij hun aankomst weer te 8» ven. De commandant wenscht© allereerst to slap«n De eerste wensch der manschappen was oen sigar* De beide zware ringen, waarmede het luchtschl) aan de ankormast gemeerd en die werden moegi rukt, toen de R 33 lossloeg, zijn in de Noordzee v» loren gegaan. Het groote Engelsche luchtschip H 33, was d! Jaar opnieuw in Orde gemaakt voor verschillcndi proeftochten, alvorens het zijn reis naar Engelsct Indië heen en terug zou doen. De masten zijn beirek kelijk nieuwe inrichtingen, om de luchtschepen aï vast te leggen, sedert gebleken was dat hot berg®! van zulke gevaarten bij stormwind in loodsen grooti gevaren voor beschadiging meebracht. Het gebeur de met de R 33 bewijst intusschen hoe moeilijk M is, de luchtschepen stevig aan hun mast te verzek» ren. Verleden jaar is eenzelfde malheur mot W Amerikaansche luchtschip Shenandoah gebeurd. Ook aan de omstandigheid, dat de R 33 een ht rnaiL ning van 21 koppen aan boord had, is het te dank®! geweest, dat het niet in een luchtschipbreuk is vet gaan. Een enkele tegenslag als het luchtschip haa heeft gehad, is, wanneer het om het verkrijgen I ervaring te doen is. meer waard dan honderd f I slaagde proeftochten, in normale omstandigheden. wakkere commandant van de R 33, luitenant Boots verdient stellig een pluim, nu hij het kostbare ludi' vaartuig veilig thuis heeft gebracht. W

Schager Courant | 1925 | | pagina 12