Sc! MARGUERITE'S WONDERE JAAR IWEEDÜ ©LAB, FEUILLETON. Heden ontvangen 10.000 ro! Behangselpapier No. 115 J. VAN WILLIGEN, Zuidsfraal Helder. Dinsdag 21 April 1925. üöslc Jaargang. No. 7624. Jftinnenlandsch Nieuws NATIONALE BANKVEREENIGING. /CJit hot jaarverslag over 1924 der Nationale Bank voreoniging wordt ons het volgend uittreksel' toe- De lichto verbetering, welke in 1923 viel waar te nemen, bleet' zich ook in 1924 Imndkaven. De ver dere ontwikkeling van het bedrijtf is, gezien de di verse gebeurtenissen in het bankbedrijf, gedurende het ai'geloopon jaar.Bevredigend te noemen. Gemeld kan worden, dat de behaalde winst ook 1 over het afgeloopen jaar een vooruitgang aanwijst. Do nettowinst over 1924 bedraagt f-l.6lG.295, bojl een Baido AJ. P®. van f 8(5.744 tegen f 1.497,221 bij een saldo A°. P°. van f 66.851, makende een vooruitgang van f 99.181. Hoewel het debiteurencjjtfer een daling aanwijst, vermeerderde het aantal der debiteuren zeer aan zienlijk. Het totaal der door derden gedeponeerde gelden geeft eveneons oen vermindering aan. Deze vermin dering meent de directie, gezien de reeds bovenge noemde omstandigheden, van geen groote beteekenis te mogen noemen. Blij! deze_ groep van reliatiëooj valt eveneons eon vermeerdering in aantal1 to ver- malden. it Ook hot aantal eprsonen, dat van de said-mricthl ting ^gebruik maakt, steeg wederom ^oer aanzden- $jBc. De blijvende toeneming van deze drie groepen van relatiën geeft dan ook longetwjjfeld reden tot tevredenheid. «Van de afdeeling giro wordt, ook na de berotpor ning van den postcheque- en girodienst, nog immer druk gebruik gemaakt. De verdeeling der .nettowinst ad f 1.616.295, na aftrek van de verplichte uitkeering volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselijke direc teuren, bedragende f291.750 (v. j, f224.277), laat toe: een afschrijving pp gebouwen van f150.000 (onv.), een toevoeging aan het reservefonds van f 100.000 (onv.), een toevoeging aan de speciale reserve tegen debiteuren, op te nemen onder cre diteuren van f500.000 (onv.) 4Vs pet. dividend f 450.000 (v. j. 4 pet. f-400.000) en een restaiyeerinö voor belasting van f40.725 (v. j. f36.200), terwijl alsdan een overblijvend winstsaldo axPf-63.820 (y. j. f86.744) op nieuwe rekening is over te boeken. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hbld.: Ter eere van het bezoek van den Franschen prof. Toulouze en den hem vergezellenden heer Louis Ramaekers aan onze kaasmarkt, hadden reeds heden de kaasdragers hun witte pakjes aangetrokken en de gekleurde hoedjes opgezet welke tenue overi gens pas op 1 Mei is voorgeschreven. Beide heeren werden na een bezoek aan het Stad huis wegens uitstedigheid van den burgemeester op hun tocht door de stad' rondgeleid' door mr. J. P. Bosman, voorzitter .der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, die bij deze gelegen heid zich evenals mij, wel geërgerd zal hebben aan het onoogolijk uitzien van dit ons bij1 uitstek natio naal product. Vóór den oorlog werden de kaasjes op de fabrie- keö gewasschen en op de markt geolied en zagen er smakelijk uit. Het was in' die dagen een lust voor de oogen die prachtig ronde, glimmende, in ronde siapels opgetaste gele Edammertjes door onze stoere kaasdfagers met hun eigenaardige dribbelpasjes naar bet Waaggebouw te zien transporteeren. Vooral ook de vreemdelingen genoten iederen Vrijdag als de markt des morgens om 10 uur in volle actie was, van dit kleurig en fleurig schouwspel, dat mèt de „Ruitertjes" van den fraaien Waagtoren en onzen glorieuzen „Trompetter" voor hen een van Alkmaar's grootste aantrekkelijkheden vormde. In de oorlogsjaren werd echter de olie zóó duur en was zóó moeilijk te krijgen, dat het oliën der kaas sterk verminderde en ten slotte geheel achterwege bleef een toestand, die tot heden ten dage werd bestendigd. Door beperking van den arbeidsduur kwamen er moeilijkheden op de fabrieken en was er geen tijd meer om do kaas behoorlijk, te wasschen en van schimmel te zuiveren, waardoor wij bijna uit sluitend beschimmelde, onooglijk uitziende kaas op de markt kregen hetgeen zekeri niet bevorderlijk is aan den goeden roep. -die dit voorname export voedingsmiddel dn den vreemde bezit. Het bestuur van „Vreemdelingenverkeer" 'heeft eenige weken ge leden terecht begrepen, dat bij dezen toestand niet alleen de zoo hooggeroemde Hollandsohe zindelijk heid' in het gedrang kwam, doch er ook economische quaesties mede gemoeid waren en het meer dan tijd werd, dat er pogingen in hetswerk werden gesteld om onre kaasmarkt weer datzelfde «makeli/k aspect te geven, dat zij vóór den oorlog bezat toen de kaas uit sluitend geolied t*r markt kwam. Er werd een schrij ven gericht aan de Kamer van Koophandel om te trachten zoo noodig door samenwerking aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. De Kamer van Koophandel was hiertoe bereid en on dersteunde geheel de bezwaren door „Vreemdelingen verkeer" geuit, doch vermeende blijkens een schrij ven van den heer D. J. 'Schoffel, secretaris der Kamer dat het zwaartepunt lag bij de kaasproducenten en er ongetwijfeld maatregelen moesten genomen wor den waardoor deze heeren als 't ware aangewak kerd" werden om de kaas weer te oliën. De Kamer was van oordeel, dat de vraag, op wel ke wijze dit zou kunnen: geschieden, op de meest prac tische manier onder de oogen kon worden gezien in dien het bestuur van „Vreemdelingenverkeer" het initiatief nam eene bijeenkomst te beleggen met de dagelijksche besturen der gemeente Alkmaar, de bei de Bonden van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, de Vereeniging van Kaashandelaren èn de Kamer van Koophandel. Binnenkort zal nu, naar wij hopen, een dergelijke bijeenkomst worden gehouden ten-einde te trachten tot eene oplossing te komen, waarbij dan vooral op de financieele zijde van het vraagstuk zal moeten worden gelet. Een .goede bron" heeft ons voorgerekend, dat krap becijferd het schoonmaken eh oliën der kaas in den tegenwoordigen tijd op cent per kaasje komt te staan. Nemen wij nu b.v. eens aan. dat gedu rende de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus des Vrijdags gemiddeld 75.000 kaasjes ter markt aangevoerd'worden, dan zou dit kosten 75.000 maal VA cent of f 1125 per keer, dat is in S maanden 12 a 13 maal dit bedrag, welk bedrag de Zuivelfabrieken niet geneigd) zijn- te dragen. Zij zullen alleen tot me dewerking geneigd zijn als vast staat, dat zij1 méér geld voor hun gewasschen en geoliede kaas krijgen ter compensatie van de te maken onkosten. DE OOST-INDIë-VLIEGERS TH AMSTERDAM VERWELKOMD, Zaterdag! is ons Hollandsch trio, dat naar Indiö is gevlogen, te Amsterdam verwelkomd. Reeds in den vroegen (morgen, wezen verschillende teekenen er op, diat Amsterdam die terugkomst xan de drie OostinjevTiegers, de heeren Thomassen Thuessinki van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke, triomfantelijk zou maken. Van verscheidene particuliere huizen en open bare gebouwen hingen de Nederlandsche kleuren uit in den frissohen wind. In den loop van Zaterdagmorgen reeds nam de groote uittocht naar het vliegveld van Schiphol, waar de drie Oostinje-vliegers ongeveer half-drie ver wacht werden, een aanvang. Vooral in de omgeving van het Leidsche Plein, bij het kantoor van den Ko ninklijken Licht vaart-dienst, heerschte een buitenge wone drukte. Met passagiers volgeladen auto-omnibussen ver trokken hier met korte tusschenpoozen en keerden leeg weerom, om dan weer nieuwe belangstellenden, die in groote menigte queue maakten, naar Schip hol te vervoeren. Steeds talrijker werden de particuliere auto's en taxi's, die van dit punt af de reis naar het vlieg kamp ondernamen. Van de Schinkelkade voer elke 10 minuten, van half elf af, een gepavoiseerde boot van de Volharding af; duizendtallen heeft deze dienst in den loop van den 'dag: vervoerd. Tallooze pleizierjachten, die in de Overtoomsche schutsluis een ware opstopping vormden., ondernamen den tocht naar Schiphol over den Schinkel en de Nieu we Meer. Het was één' lange reeks van1 voetgangers, rijwielen en auto's( die zich allen naar hetzelfde doel begaven. Te half drie zou de officieel® ontvangst plaats hebben. Te Rotterdam had men de vliegers, die te vroeg met 'hun vliegtuig in het gezicht kwamen, pogen te doen landen om hen zoodoende wat op te houden op hun reis naar Amsterdam. Maar dat was niet gelukt. Zoodoende kwamen de vliegers te vroeg in zicht, maar zij bleven met het hun tegemoet ge zonden escorte wat boven de stad circelen. Maar eindelijk is het half drie eh de F VTI met zijn eere-escorte is opnieuw in den wind gekomen en op een gegeven oogenblik vallen de escadrilles uiteen, telkens twee aan twee; het is een grootsch gezicht, dat doet denken aan het uiteenspatten van een vuurpijl. De militaire vliegers duiken met den neus naar den grond toe, doch herstellen zich dan weer gelijktijdig. Van der Hoop laat geen twijfel aan zijn bedoeling om te landen en te zeven minuten over half drie attereert de F VII uitnemend. Er komt beweging onder de talrijke toeschouwers en evenzeer op de officieele tribune. De Fokker taxiede intusschen langs den haag van toeschouwers, die den Oostinj e-vaarders met hoeden eh zakdoeken een buitengewoon hartelijken groet toewuiven. Op ongeveer 50 meter der officieele tri bune staat het toestel stil, daajr waar de militaire en burgervliegers, die reeds eerder waren neerga- 12 Cent per rol. Last van gal en slijm, beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel, Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werken de Mijnhardt's Laxeertabletteu. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. door MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 21. De schaduwen werden langer op het grasveld en ik viel in slaap. Toen ik wakker werd en m'n oogen langzaam opende (ik keerde niet gaarne terug in een wereld zonder Dimbie) zag ik dokter Renton naast mijn stoel zitten en mij nadenkend aanzien. Ik verbeeldde me. dat hij daar allang gezeten had on voelde me niets op mijn gemak, „Mag ik rooken?'s was zijn eerste vraag. Natuurlijk", antwoordde ik, „is u allang hier?" „Ongeveer een half uur", hij streek een lucifer aan. „Waarom heeft u mij niet wakker gemaakt7" „Heb j0 een- slechten nacht gehad?" Ik knikte. „Ja, door de warmte", „Waar is je man? Het ls zijn tijd om thuis te ko nten", hij zag op zijn horloge. „Hij ia wog". „Weg... maar hij behoort niet weg te gaang nu je zoo - zoo'n last hebt van de warmte, wat voert hij uit?" .Mijn man is bij een tante geroepen, die stervende was", zei ik waardig. „Wat doet ze dan ook op sterven te liggen", zei uij knorrig. „Ze ligt niet meer op sterven, ze is dood". „O, dat is beter", kwam hij schaamteloos, „komt uy vandaag terug?" „Niet voor over vier dagen. Zijn tante heeft hem opgevoed." „Op het oogenblik voedt zij hem' niet meer op", Mj ijsbeerde op hot pad. "Zijn plicht ligt in zijn huis.'1 ♦Dimhio kent zijn plicht beter, dan wie ook", zei ik stijf. Dokter Renton lachte. „Neem me niet kwalijk, maar...-" »U denkt, dat ik over zijn afwezigheid tob?" „Ja. Je gezicht is zoo wit als een stuk papier." „De warmte", zei ik weer. „Eet je behoorlijk?" „Wie kan nu eten met zulk weer?" „Slaap je goed?" „Dokter, ik wil niet over mezelf praten." „Je moet. Wat scheelt er aan?" „Niets". „Voel je je moe?" „Ik heb net geslapen." „Zie eens hier, Marguerite", zei hij streng en kwam weer bij me zitten, terwijd hij met strak aanzag. „Je moet mijn vragen beantwoorden, ik ben je dokter anders laat ik dokter Rovell roepen; eigenlijk ge loof ik, dat ik in ieder geval zal trachten dokter Rovell eens hier te laten komen". „Dokter Rovell laten komen", herhaalde ik zacht. Hij knikte. „Oprecht gesproken, ben ik niet tevreden over je uitzicht. Je bent veel magerder geworden." „Dokter Rovell kan me niet dikker maken." „Ik zal hem- deze week meebrengen, «s* Donderdag bijvoorbeeld." Ik' staarde hem aan, verslagen, angstig. „Ik zie er het nut niet van in Dimbie nog eens op zulke hooge kosten te jagen", zei ik, „ik voel me.... heel goed." ,Heel goed, dank u." ,Jk heb altijd gedacht, dat Je eerlijk waa." „Dat ben ik ook." .Marguerite". zei hij vriendelijk en hield mijn' hand vast, „ik wil je niet angstig maken. Het is heel goed mogelijk, dat je witte-rozen-snuitje het gevolg is van de overgroot© warmte, maar ik vind het noodig een anders opinie hieromtrent te vragen. Kwaad kan het nooit en misschien is het wel goed en ik zal me ma tiger voelen." „Goed dan", zei ik een oogenblik mijn wang op zijn hand leggend, „maar ik ben bang". „Dat weet ik", was het antwoord'. „Ik heb zoo vaak vTeea verterende vrees geschreven gezien op de ge zichten van mijn patiënten 'als de groote specialiteit dien zij als het Noodlot beschouwen de kamer binnentradom heel spoedig te worden vervangen door groote vreugde. IWe moeten hopen en bidden, „dat die vreugde ook voor jou is weggelegd. Het moet", zei hij bijna woest. „Je bent te jong om altijd stil te moeten liggen." kernen, hun toestellen met de vleugels hadden aan- eengereid, zoodat zo een veld -trokken tot aan de of ficieele tribune. Onder een storm van toejuichingen verlaat v, Weerden Poelman het eerst de cabine. Het is do bedoeling dat het drietal den weg naar de officieele tribune te voet zal afleggen, maar de mi litaire vliegers maken zich van hun collega meester en tillen hem op de schouders. Dan stapt van der Hoop uit met den leeren vllegkap nog op het hoofd en ziet zich aanstonds de hoogte in getild door de collega's van de KL.M. De breedgeschouderde van den Broeke is de laatste. Daar komt Fokker toege- loopen, neemt de herculische gestalte even met be denkelijk gezicht op, maar commandeert dan: voor uit jongens! en tien, twintig schieten er toe: van den Broeke gaat eveneens de hoogte in. In een dwar reling van mensohen gaat het met de helden van den dag op de tribune af. Ze komen handen tekort om de talrijke toegestoken handen van vrienden en bewonderaars te drukken. Onder de vlag van' de' Kon. Ver. voor Luchtvaart worden ze neergezet: hier staan een drietal jonge meisjes, twee dochtertjes van" den heer Bol-1 en een van den heer Fuld, beiden leden van het Comité Vliegtocht Nederland-Indië met zware lauwerkransen, waaraan breede Oranjelinten om den vliegers de eerste officieele huilde te bren gen. De ontvangst had intusschen heel wat minder officieel karakter dan de organisators zich waar schijnlijk gedacht hadden. De geestdrift van collega's en bewonderaars drukte echter een heel wat hartelij ker karakter op de ontvangst dan een officieele ver welkoming had kunnen doen. Nauwelijks hadden de vliegers de kleuters met een- klinkenden kus op beide wangen bedankt, of de kransen werden hun over de schouders geworpen en weer gingen zij de hoogte in. Vlak voor de officieele tribune zette men hen neer, waar, moeder, zuster en vrouw thans voor het eerst gelegenheid kregen zoon, broer en man te begroeten, na zoo lange afwezig heid. Dan zette de harmonie der Gemeentetram het Wil helmus in, dat eenige oogenblikken rust bracht in de deinende menschenmenigte. Maar onmiddellijk daarop werd het „Lang zullen zij leven" ingezet, dat door duizenden werd medegezongen. Generaal Snijders hield een hartelijke toespraak en eindige met een: Lang zullen zij leven! En wel dra werd deze wensoh duizendvoudig herhaald. Hot was één enthousiasme. Op hun weg naar die stad naar het hotel 1'Europe, waar de officieele receptie zou plaata hebben, is het drietal door de duizenden en nog eens duizenden menschen toegejubeld. Hun tocht door Amsterdam is een ware zegetooht geworden. Het hadj niet hartelijker, niet spontaner kunnen zijn. De receptie was druk' bezocht en tal vanautori teiten voerden hier het woord. De.vliegers werd een plaquette aangeboden, voorstellende op den voor grond een Indisch landschap en op den achtergrond een Hollandsch landschap, gescheiden door de zee, waarboven het vliegtuig zich voortbeweegt. En verder veel hartelijke en waardeerende woor den en veel bloemen. 's Avonds een feestmaaltijd. Voor de eere-tafel prijkte een tafelversiering, be staande uit een poort, waaronder een klein model van de F VTI hing. Op de poortboog was aangebracht het cijfer 15.000, n.1. het aantal afgelegde K.M. Tal van autoriteiten waren hier tegenwoordig, Mi nister Van Swaay deelde namens de regeering mee, dat de heerenFokker. Plesman en Guillonard, die in het welslagen der vliegers zulk een groot aandeel hadden gehad, waren benoemd tot Ridders in de Oranje Nassau. Burgemeester de Vlugt van Amsterdam- gaf de vliegers de -groote zilveren medaille van Amsterdam. Tot slot was er 's avonds een groote fakkeloptocht, die voor de clrie vliegers in het Vondelpark heeft ge defileerd. Ook dien avond heeft Amsterdams be volking haar hulde op ondubbelzinnige wijze weer bewezen. Het was een spontane uiting van bewonde ring en waardeering. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de 29-jarige gehuwde werkman E. die in de machinehal d'er centrale van de P.G.E.M. te Nijmegen bezig was een muur te schilderen, van groote hoogte met een takel neergekomen. De onge lukkige werd zwaar aan het hoofd gekneusd en was onmiddellijk dood. Het lijk werd naar het Ca- nisiusziekenhuis overgebracht. Deze laatste woorden mompelde hij tn' zichzelf, doch ik ving ze op en één oogenblik was alles don ker voor mijn- oogen. „U.maar u denkt toch dat alles in orde zal ko men, dokter?" en de felle smeeking in mijn stem klonk schrikwekkend in mijn eigen ooren. Stemmen klonken tot ons door, moeder en Peter kwamen door het tuinhek. Dokter Renton aarzelde een seconde, toen keerde hij zich om en ging hen te gemoet. Mijn vraag bleef onbeantwoord. HOOFDSTUK XVH. Mijn ergste vrees wordt bewaarheid. Eindelijk is de dag van Dimbie's thuiskomst Aan gebroken.... en ik ben ni'et blij. Het schijnt ongeloofelijk. dat ik. zijn vrouw, ooit zulke woorden zou neerschrijven. Maar..... o, ik ben nog niet gereed hem te ontvan gen. Ik "heb nog geen moed genoeg om te glimla chen. Ik huiver tenfg bij de gedachte aan het geluk, dat mij uit zijn blauwe oogen tegemoet zal stralen, aan den vreugde-klank in zijn stom, aan den glim lach om zijn lieven, scheeven mond. Hoe kan lk dien blik teruggeven, terwijl mijn hart bijna breekt en iedere zenuw gespannen ia om mdjn lippen niet te doen beven, om den sluier niet voor mijn oogen te doen komen. Ik moet glimlachen hoe dan ook. Het hindert niet, dat mijn geluk verstoord is. zoo lang Dimbie het niet weet 'a Nachts als hij slaapt, kan ik schreien; als mijn ziel het uitkrijt in doods angst en God het hoort God kan het beter aanhoo- ren, dan Dimbie want Dimbie heeft me lief. Ik ge loof niet, dat God me liefheeftHij zou mij dan niet zooveel groot geluk geschonken hebben om het na o. zoo'n korten tijd mij weer te ontrukken Is Hij het, die mij voor het geheele leven kreupel heeft gemaakt? Hij, die mij m'n jonge gezonde lede. maten gaf, alleen om ze later te doen verlammen; Hij, die mij zoo'n groote liefde tot de Natuur inblies cm me later op te sluiten tuaschen vier benauwen de muren. En toch, de Christenen zeggen ons, dat God Liefde is. Liefde? Ik moet lachen, hoe glwaas. dat zij dat kunnen gelooven. Gemengd Nieuwe, DE R. 13. De commandant van de R 33, luitenant Booth, heeft thans aan de journalisten zijn wedervaren verteld. Hij begon met or met nadruk op te wijzen, dat de gedwongen tocht niets meer was dan een ongeval. ,/Wij bevonden ons aan boord van het beschadigde luchtschip, dat zich had losgerukt, vervolgde hij, en gingen rustig aan het werk om te trachten, het be houden) terug te brengen. Ik bevond1 miij in de voorste waarnemerscabine, toen het luchtschip werd losge slagen. Wij voelden onmiddellijk, dat. er niets gebeur de. De eerste stuurman zei: „Het schip is lostgerukt." Ik begreep, dat ons eerste werk moest zijn, ballast uit te gooien, om niet tegen de hangar te wórden- aangeslagen of op andere wijze te worden gehinderd bij het opstijgen en gelastte daarom onmiddellijk, den waterballast te laten wegloopen en de' motoren aan te zetten. Binnen enkele seconden werkten de moto ren. Slechts dit eerste oogenblik had' ernstig gevaar opgeleverd. Zoodra wij „vrij" waren, ging de beman ning op de gewone wijze aan het werk, We begrepen, dat alles van den wind afhing. Toen wij Lowestoft waren gepasseerd en one boven de Noordzee be vonden, begaf ik mij met den eersten stuurman op het dak van het luchtschip om mij een oordeel te kunnen vormen over den invloed, welke de averij uitoefende op do totale beweging van het luchtschip. Wij bevonden ons toen 1500 voet boven de zee en dit bleef verder onze gemiddelde hoogte. Ik had mijn koers vastgesteld en wilde trachten die te contro leeren. Daartoe werden lichtsignalen gegeven aan een stoomschip, dat zich in de nabijheid bevond. Het schip antwoordde niet en ik heb later vernomen, dat het een Japansch stoomschip was, dat onze signalen verkeerd had begrepen. Wij ontvingen van allerlei schepen uit den omtrek draadlooze vragen, of wij hulp noodig hadden. Wellicht hebben ook die sche pen onze signalen misverstaan. Wij hebben geen en kel S.O.S. sein gegeven en de bemanning heeft geen reddingsgordels aangedaan. Aan de Nederlandsche kust verwekte onze nadering groote opwinding. Er werden kleine booten uitgezet en men volgde ons in auto's- over de wegen. Wij' zagen- ook twee torpedo- bootjagers en de Britsohe kanonneerboot Godesia. Het luchtschip hield zich uitstekend en blijkt bui tengewoon geschikt voor dergelijke tochten, ofschoon oüze averij ernstiger was danl die van de Shenandoan. toen dit Amerikaansche luchtschip een jaar geleden is verongelukt. Ooze marconist bleef onafgebroken aan het werk. Niet alleen uit Nederland en Noor wegen. maar zelfs uit Berlijn werd draadloos hulp aangeboden, voor geval de R 33 daar wenschte te lan den.. Bij onze terugkeer in Engeland vonden wij de menschen daar zeer opgewonden. Men vroeg mij-, of ik aan mijn vrienden en verwanten wilde telegra- - feeren. Tk begrijp die opwinding niet. Tenslotte sprak commandant Booth een woord van hulde aan de manschappen, die doordat zij niet konden worden afgelost, voortdurend in touw zijn geweest. THANS ZELF OP DE BEKLAAGDENBANK. Op de beklaagdenbank van een der Berlijnsche rechtbanken zat gisteren dr. Walter Scott. die in de zelfde gerechtszaal vroeger herhaaldelijk als vertegen woordiger van het O.M. was opgetreden, en die zioh nu wegens het plegen van talrijke strafbare daden te verantwoorden had. De voorzitter zeide. dat Scott vroeger vaak zelf beklaagden had aangespoord omih eigen belang de volle waarheid: te zeggen. Hij. hoopte, dat Scott. dit nu ook zelf zal doen. Beklaagde vertelt dan zijn levensgeschiedenis. De ze niet onbegaafde jurist is eigenlijk een slacht offer van do inflatie geworden. Toen zijn vader in' 1921 stierf erfde hij 200.000 mark in geld en boven dien vele effecten. Het vermogen was echter door den vader, die de naderende inflatie niet kon voor zien, zoo vastgelegd, dat Scott het pas in 1923, toen het vrijwel waardeloos was te. zijner beschikking kreeg. Scott, die vroeger dank zij de financieele steun van zijn vader, een gemakkelijk leven had geleid, wilde dit leven nu voortzetten, hoewel- zijn inkomsten daarvoor lang niet voldoende waren. Hij liet zich van zijn eerste vrouw scheiden en huwde een vrouw, die in T9jecho-Slowakije rijke bloed verwanten had. Van deze bloedverwanten leende hij alleen in 1922, toen de mark nog slechts enkele pen- Dingen waard was. een bedrag van 40 a 50.000 Tsje chische kronen, maar ook dit vermogen verdween spoedig en steeds nog zette Scott zijn weelderig le ven voort. In 1924 had hij 'BO.OOO mark schuld. Hij hield zich toen, terwijl hij nog steeds bij de rechter lijke macht was, met allerlei verdachte zaakjes be-i zig en spoedig werden er tegen hem klachten we gens bedrog en verduistering ingediend. Van een bank, die volkomen vertrouwen in hem stelde, leen de hij 35.000 mark. Als waarborg bood hij een auto mobiel aan, die hij nog niet eens had betaald. Hij deed' inkoopen en betaalde met waardelooze chèques, tot hij op een goeden dag in hechtenis werd genomen. GEBARSTEN. Te Skelmorlie bij' Greenock is, door de abnormale regenval,, een reservoir gebarsten, waardoor een huis is ineengestort, ten minste vier personen zijn ver dronken en groote materiale schade is aangericht Men vreest, dat er (nog meer slachtoffers zijn Het lage deel van de plaats is ondergeloopen. ZWARTE KUNST. Te Berlijn zal van 25 Mei af een Amerikaansch operettengezelschap, dat uitsluitend uit negers hel staat, een reeks van voorstellingen- geven. „Als zij bij mij kwamen, zouden ze heel zacht en vriendelijk zeggen: „Je -hield te veel van Dimbie, je maakte oen afgod van hem. God heeft je deze be proeving gezonden om je tot Hem terug te brengen. Hij behoort altijd in de eerste plaats te komen." Dan zou ik mij verbazen over hun niet-begrijpen. Weten zij dan niet, dat je het dichtst bij God bent in oogenblikken van het opperste geluk Dan is 't dat je op een stil plekje weg zoudt willen kruipen, en Hem danken op je knieën, voor zooveel zaligheid. Dan is het. dat je alles ter wereld begrijpen kunt dat je allen, die ziek en vermoeid zijn, zoudt willen helpen. O, jullie godsdienstige menschen, voelen Jullie dat dan niet?l Niet het Lijden brengt de menschen tot God maar de Vreugde! Is het niet armoedig, dan alleen- tot God te gaan, als je Hem noodig hebt als plaatsvervanger voor je man. je tehuis, je vrienden; om dan alleen tot Hem te komen als het andere gefaald heeft. Die soort van godsdienst is niet de mijne. Ik was hem zoo dankbaar voor mijn geluk', voor Dimbie. Ik geloofdat ik in mijn tevredenheid tracht te beter te leven, mooier te voelen, meer wèl te doen, minder te veroordeelen de tekortkomingen van anderen; en nu heeft God mij vergeten. O, God, hadt Gij1 niet een beetje medelijden met mij, toen de doktoren heengingen, naar buiten, toen zij de wondermooie, wijde wereld instapten en mij achterlieten, eeni hulpeloos, neergeslagen schepsel? Voeldet Gij niet even pijn in Uw groote harten, toen ik. hen niet geloovende, me opworstelde aan het hoofdeinde van mijn bed en mijn handen uitstrekte naar iets dat me helpen zou op te staan, om dan als een verward bewusteloos hoopje op den vloer ineen ie zakken? Of misschien hebt Gij gezegd: „Arm. dwaas kind, nu- is zij opstandig; maar eens zal haar geest ge broken worden op het Lijdensrad." O. o, wat zeg ik toch? Vergeef me lieve Heer. Ik ben'zwak, verdrietig en alleen. Ik kan het nog niet begrijpen, nu nog niet. Ik tast als een klein kind' rond in het donker. Het donker, dat zich uitstrekt ver, tot in de Euwigheid en ik zie nergens licht. O. help me te glimulachen, help me te glimlachen, als Dimbie komt. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1925 | | pagina 5