Alicitci Mix- Sparta 1- Adelborsten 1. SCHAGEN. Zaterdag 25 April 1925 68ste Jaargang. No. 7627. Uitgevers i SI.V, v.h, THAPMAN Ce., Sehagen 21 IE M. S x x- 2S IL £3a Een oude kwestie opgelost Spaandfcr's Kleeding. Vloerzeilen, Karpetten, Loopers, Cocos-, China- en Japanmatten - Vitrages en Alloyernels koopt O beslist het voordeeligst in Laagzijde B 56 Binnenlandse!* Nieuws. Schoonmaak ZONDAG A.S. Plaatselijk Nieuws. SCHAGER CIURAIT. Dit blad vorachijnt viormaal por wook: Dlnudoff, Woonodaff, Donder dag on Zaterdag. BIJ inzending tot 'a morgana 0 uur, worden Advor- tonliën nog zooveol mogelijk in liet eevatuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prljo por O maanden f 1.05. Loano nummers 0 cent. ADVKRTÏIN- TIöN van 1 tot 5 regela t l.lö, iedero tegel meer QO cent (hewljano, inbogropen). Groolo lettere worden naar plaglflEolmto berekendi DIT NUMMEH BESTAAT UIT S BLADEN. Onder dit hoofdje komt in de Texelsdhe Courant het volgende artikeltje voor, dat ons van bowlende 'zijde wordt toegezonden en dat ook ónze lezers wel zal interesseeren. Wij lezen dan: •Natuurlijk, men kan niet om alles denken en niet alles zien wat er te zien valt. Maar dit is toch vrijr wel zeker, dat er weinig Texelaren zullen zijn die de drie gevelsteenen, gemetseld in den gejvelvan den kruidenierswinkel van den heer Dros in de Binnen- burg, nog nooit gezien zullen hebben. En, mocht het U tot dusverre ontgaan zijn, let er dan maar eens op; de drie gevelsteenen z ij n er. Maar wat er niet is: de beteekenis die aan het sa mengaan van die drie steenen gehecht moet worden. Van de drie steenen stelt die aan den linkerkant het wapen van -Texel voor; de middelste vertoont ons een berg waar een man in begraven is die slechts met zijn hoofd er bovenuit steekt, de berg is geel ge schilderd en het onderschrift luidt: DE GOVTS- BERGH de gou'dsberg, en de steen aan den rech terkant stelt het wapen van Sehagen voor. Misschien is bij den middelsten steen een verband te zoeken tusschen het onderschrift en de benaming „Het Gouden Boltje", al moet toegegeven worden dat de afleiding boltje, bultje, bergje, hoe aanlokkelijk ook op 't oog, toch veel aan waarschijnlijkheid ver liest door het feit dat men op Texel onder 'n boltje een graszode verstaat. Maar nu die andere twee steenen? Wat heeft het wapen van de stad Sehagen nu, naast het Texelsche wapen, in één en hetzelfde huis aan den Burg te mak ken? Het is ons bekend dat meerdere Texelaren wel eens hun gedachten over deze zaak hebben laten gaan.' Wij1 hebben dan ook getracht over deze vraag eenig licht te verspreiden, maar, al vroegen we ook zoo hier en daar eens, zelfs oude en rasechte Texe laren,. waren niet in staat ons een verklaring van deze drie gevelsteenen t% geven. De mogelijkheid was 1 dan ook groot dat dit mysterie wel in de donkere schoot der tijden verborgen zou blijven, ware het niet - dat een welwillende 'lezert van ons blad onze aan dacht vestigde op een artikel, kortgeleden in „Het Handelsblad" verschenen over „Oude Gevelsteenen". Hierdoor wordt een geheel nieuw licht op deze zaak geworpen en het is geen gewaagde veronderstelling dat de daar gevonden oplossing ook van de twee steenen Texel—Sehagen zal kunnen gelden. We lezen dan in het Handelsblad het volgende: „In de voormalige Waardpoort van 'tStadje Oudewater kwamen tot 1856 3 steenen voor, de wapens van „Alckmaar", van „Delf' en van „Oudewater". Met betrekking tot dat eigenaardig l geval deelt de heer van den Aa mede, dat in 1420 een overeenkomst moet zijn geslotèn tusschen Alkmaar, Delft en Oudewater, met 't doel el kanders inboorlingen- het burgerrecht toe te ken nen. Nog lang zag men ook te Alkmaar op open bare gebouwen het Delftsche wapen aangebracht." Tot zooverre het Handelsblad. De beteekenis van die verschillende stedewapens naast elkander in de toegangspoort gemetseld, was dus de binnenkomende vreemdeling toe te roepen: wees welkom hier, zoo ge uit Alkmaar of Delft, komt, zult ge hier als gelijkge rechtigde burger ontvangen, worden. En dat wilde in de Middeleeuwen nogp.1 wat zeggen. Om nu tot Texel terug te keeren; in de eerste plaats schijnt de veronderstelling, dan wel te maken dat deze steenen, of misschoen twee van de dirie,even als te Oudewater, in de poort gemetseld geweestt zijn, (ji0, daar eertijds dicht bij het tegenwoordige buis van Dros gestaan heeft. Na afbraak van de poort zouden ze dan misschien vroeger of later in die gevel gemetseld kunnen zijn; dat komt meer voor. En de beteekenis van dat sameningemetseld zijn zou dan kunnen wezen dat in de Middeleeuwen tus schen Sehagen en Texel een soort verdrag of over eenkomst gesloten is waarbij aan de bei derzij dsche inwoners dan het burgerrecht werd toeegekend. Bij de. in vroegere eeuwen, heerschende algemeene min achting en slechte bejegening van kooplieden en vreemdelingen, zou dit zeer wel te denken zijn. Wat ook nog in deze richting wijst is het volgende. In een oude kroniek, in ons bezit, vinden wij reeds ver meld, dat al in de 15e eeuw Sehagen als marktplaats, vooral voor koeien, schapen en kaas, veel te bedui den had. Toen reeds bestond er een geregeld ban- delsvervoer van Sehagen naar 't Noorden; zeker zul len onze voorvaderen dan ook een vaste handel met Sehagen onderhouden hebben. Het zou, in dit ver band. ook wel interessant zijn te weten of er ook in Sehagen misschien een huis is, waarin de wapens van Texel en Sehagen gemeenschappelijk als gevel steen voorkomen. In de derde steen kan dan, misschien, ook nog, als de Gouds-berg, een symbool gezien worden van den bloeienden handel die zich langzamerhand tus schen beide streken-ontwikkelde. Koster Dz., Berkhout en P. Schenk Da, Wiarin- gerwaard. De uitslag der keuring was: Van de eenjarige stieren werden in de le klas geplaatst in volgorde: Max Oonstantijn 3 van de firma Kaan, WieringerwaardAbraham van Gebr. Ruijter, Ooeter-BlokkerAlbert van N. Ruijfcer, Hauwert; Rertha's Hans van G-ebtr. Ruiter, Ooater Blokker; Wodan Jan van J. Ruijter, Beemster; Ooustantijjn Jacob 14 van P. Konijn, Venhuizen; Constantijtn Jaoob 14 van C. Stam Dz., Hoogkar- spel'; Frans 91 van Jfl. iA. FL Grcxneman, Wieringar waard; Jonge Max 70 van J. P. Kraakman, Aker sloot: Gerard B van E. Koster Oz.,* Hauwert/; Conscantijin Jaoob 64 van O. van/ der Oord, Bar- singerhorn; Schermer Blok 3 van O. Stapel Pz., Hoogkarspel; Jonge Max 52 van P. Saai, Wie ringerwaard; Constantijh 58 van O. Bosch, Bin nenwijzend; Jonge Max 51 van D. Blaauboer Jz., Btarsingerhom1; Max Oonstantijn 11 van Jrn. Blaau boer Kz., Barsingerhorn. DRAAGT ALKMAAR-HOORN. In de tweede klas werden geplaatst: Constanten 60 van J. J. Bosch, OosfcerblokkerJonge Max 84 van N. D. Kaan, WieringèrwaardJonge Max 82 van D. Kaan Kz, Wieringerwaard; Oonstantijn Ja cob 62 van Jm. Qilaaubofer Kz., Barsingerhorn; Oonstantijn Nico 10 van Jm. Blaauboer Kz., Bar singerhorn; Constanten 55 van K. Laan, Zwaag- Frans 10 van O. R. Blaauboer, Wieringerwaard; Frans 94, van F. A. F» Groneman, Wieringerwaard; Karei van Jb. Wierings, Zwaagddjkj Adriaan 9 van J. Jonges Dz., Beemster; Robert van Gehr. Ruijter, Oosterblokker; Oonstantajin 61 van C. Posob, Bin - nenwijizend; Jonge Max 74 van N. Laan, Opmeerl: Jonge Max 68 van firam Kaan, Wieringerwaard; Nella's Hans van Jb. Wiering, Zwaagde'k; Hugo van J. Ruijter, Beemster; Frederik Hendrik van W. Zeilenmaker, Twisk; Hans van Pi Koopmany Nieuwe Niedorp; Max Albert 5 van Jb. Koster, Wognum; Frans 96 van F. A. F. Groneman, Wie ringerwaard; Oonstantijn 44 van J. Jongêns, Pur- mer. Een uitgebreide keuze DAMES», HEER EN- EN KINDERSCHOENEN. VAN RLISWIJK'S Schoenharudel Schoenmakerij. Prijzen naar kwaliteit zeer billijk. turn, waarop vóór 5 Juni tot invoering van zomertijd in Nederland zou worden overgegaan, met de kans, dat, in geval van aanneming van het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd, ook deze dienstre geling geheel waardeloos zou zijn geworden en alleen aan spoorwegigidsen een bedrag van meer, dan f 50.000 Dutteloos zou zijn besteed. De Nederlandsche spoorwegen .hebben dus wel reke ning gehouden met de mogelijkheid van verwerping van het wetsvoorstel, en om dit te kunnen doen. werd van het personeel, dat aan de dienstregeling werkt, reeds het alleruiterste gevergd. Voor hen, die voldoende inzicht hebben in de groote hoeveelheid arbeid, welke voor het ontwerpen van een nieuwe dienstregeling, het maken van de locomotief-, con ducteurs- en materieeldiensten, het zetten en afdruk ken van de spoorweggidsen, de groote dienstbiljetten en de voor het personeel noodige bescheiden vereischt wordt, zal het duidelijk zijn, dat er geen sprake van kan zijn om bovendien nog tijdig vóór een vroege- ren datum dan 5 Juni een tusschentijdsche dienst, regeling, gegrond op zomertijd, gereed te maken. Dat men in het Britsche Rijk, na vaststelling van den datum van invoering van zomertijd, welke vast stelling op 27 Maart plaats had, kans ziet de op zo mertijd gegronde dienstregeling reeds op 19 April in te voeren, kan eenvoudig verklaard worden uit het feit, dat het Britsche spoorvyegnet bij invoering van zomertijd een nagenoeg ongewijzigden treinenloop be houdt, omdat het slechts enkele overzeepche verbin dingen wijzigt, voor zoover Londen betreft, en zelfs deze wijzigingen zeer gering zijn. De boottreinen tus schen Harwich en Londen kunnen ongewijzigd blij ven, doordat de booten van Hoek van Holland snel ler en die naar Hoek van Holland langzamer gaan varen. Voor de verbinding VlissingenLonden blijft de boottrein naar Folkeslone ongewijzigd en wordt slechts de trein van Folkestone naar Londen on geveer één uur later gelegd. In Nederland daarentegen moet, in verband met zijn internationale verbindingen naar drie zijden, de treinenloop op lange en zeer belangrijke baanvakken als van Amsterdams Den Haag, Rotterdam, Hoek van WIERINGERWAARD. Vrijdagmorgen werd alhier in café'Schouten, ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe, publiek gepresenteerd een woonhuis, autogarage en schuur, staande aan de Kleine Buurt, voorheen eigendom van den heer Jb. Kooöjf Kz., thans van den hoetö K. van .der Wal te Bilthoven. I Werd in bod gebracht door de hoeron Meijer en Pels .voor de Nationale Hypotheekbank op f-5000 en bij afslag niet gemijnd. WIJZIGING VAN DE KIESWET. De heer Dresselhuys c.s. heeft bij' de Kamer een initiatiefvoorstel1 tot wijziging van de Kieswet in gediend. Het stelsel in het aangeboden wetsvoorstel uitgewerkt verdeelt het land in even veel kiès districten als ea* zetels te beztetten tijtn- (Het bepaalt zich hoofdzakelijk tot de verkiezingen voor de Tweede Katmer). Iedere partij! "heeft in elk district één oandidaat te stellen, die in niet meer dan vijf aaneengxenzende districten gesteld mag worden. De opgaven van oandidaten van het geheele Itfad kun nen door een partij1 met elkaar worden verbonden. De stemming in een district geschiedt alleen ovet de oandidaten in dat district gesteld. De uitslag wordt in eigenlijken'zin juist-bepaald als thans. DE NIET-BETALENDE AUTO-PASSAGIER. 'Uit Alkmaar, 23 April. De niet betalende auto rijder heeft opnieuw een slachtoffer gemaakt, ver telt de Telegraaf. 1 Gisteren werd te Velsen een garagehouder opge beld om met een -wagen aan de pastorie te komen, om iemand naar Alkmaar te brengen. Daar aan gekomen ontmoette de chauffeur voor de pastorie! iemand, die hem een uitbrander gaf omdat vhij zoo lang op .zich had laten wachten. Onmiddellijk! moest „mijnheer" naar de pastorie aan de Breed str&at te Alkmaar gerfeden worden. Daar aangekomen ging de man de pastorie ban nen en na drie uur vergeefs wachten vernam de chauffeur van de huishoudster, dat zijd passagier reeds dadelijk na zijn bezoek was* vertrokken.... UITBREIDING VAN GELDBOETEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot uitbreiding van de mogelijkheid van de toepassing van de straf van geldboeten. Voor de vrees, dat meer dan eens een geldboete zal worden ppgelegd, en niet gebruikmaking van dwangmaatregelen ingevorderd, welke zoo aanzien lijk is, dat niet alleen de veroordeelde, doch ook diens gezin daardoor wordt getroffen, behoeft» naar de regeering meent, geen grond te bestaan. Integendeel, gaat men na, welke funeste gevolgen in het bijzonder*ook voor net gezin, de uitvoering van een vrijheidsstraf, hoe kort ook, kan hebben, dan zal de uitgebreidere toepassing van de strar, van geldboete juist dienstig kunnen zijn, om de onbedoelde gevolgen, die een straf voor het tegen woordige dikwijls moet hebben, te voorkomen. Het verschil in maximum1 der op te leggen geld boeten, voor de generiek lichtere en ernstiger geval - len moet, nhar het oordeel van de regeering, behou den blijven. Intusschen is het bedrag van ©000 wel licht wat te laag gegrepen; nader wordt voorgesteld daarvoor f 5000 te lezen. Vraagt stalen en prijsopgaaf. Overwerkte Zenuwen hébben in de eerste plaats een1 kalmeerend! en ver sterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuw-tabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en over spanning weg. Koker 75 ct. Bij1 apoth. en drogisten. CENTRALE STIERENKEURING. Vrijdag 24 April had in den Bergerhout te Alk maar de Centrale Stierenkeuring voor de Provin ciale Commissie tot Bevordering van de Rundvee- fokkerij in Noordholland plaats. Er was groote [belangstelling, zoowel, vanuit de provincie als daar buiten, o.m. was aanwezig de rtjksveetëeltconsulent van Limburg. De handel was góed; voor de eenjarige -stieren werden prijzen besteed van f-700 tot f1800. De Prijs van f-1800 verkreeg de heer J. Ruijter van Beemster voor Wodan Jan. De keuringsoommis8ie bestond uit de keeren E. Van de tweejarige stieren verkregen een premie j van f 50 ©n werden in de eerste klasse geplaatst: Max Constanten van de firma Kaan, Wieringer waard; Siemon, van A. Brak, St., Maarten; Frans Nicolaas, van K. Reijhe, Krommenie; Cor 4 van Jb. Rootjes, Oude Niedorp; Frans Adol± 23, van J. van Twuijver aa., Uitgeest; Constantijin Jacob 49 van Blaauboer, Kaan entOo., Nico Frans 35vvan A. Dz., Sleutel, Wieringerwaard. In de tweede klasse, eveneens niet een premié van f50: Wodan, van D. Laan, Berkhout; Frans AdolT 30, van F. A. F. Groneanan, Wieringerwaard; Jonge Meine 8, van P. Koeman, Westwoud; Jonge Max 23, van C. Donker, Scheliinkhout; Constan ten Teo 3, van J. Feeke, Stompetoren, Henderikus, van C. de Haan, Hoogkarspel'; Maxim iliaan 20 van C. Stam, Hoogkarspel; Jonge Meine 5 van J. J. Oudejans, Beemster. Van de driejarige stieren verkreeg de le prijs, f100, Wodan 5, van P. Jonges Dz., Beemster: de 2e prijs, f 50, Jonge Meine 4, van J. H. Köhne, Van de vierjarige en oudere stieren verkreeg de le prijs, f 100, Oonstantijn Jaoob 12 van Jb. J. Bakker, Venhuizen; de 2e prijs, f50, Jan 40«van P. Wijdenes, Twisk. en K. Koster, Midwoud. ZOMERTIJD EN SPOORWEGEN. De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Polak, betreffende de nieuwe dienstrege ling van de Nederlandsche spoorwegen, geantwoord: Overeenkomstig een in Nov. 1924 in de internatio nale dienstregeling-conferentie te Napels getroffen re geling begint de dienstregeling 1925—1926 in Europa en dus ook in Nederland op 5 Juni a.s. Ten geVolge van de onzekerheid omtrent de in voering .van zomertijd in Nederland, kon voor de op dien datum, in te voeren nieuwe dienstregeling niet, evenals in 1924, volstaan worden met bet ont werpen van een treinenloop, gegrond op zomertijd, rnaar moest daarnaast een geheel daarvan afwijkend ontwerp in Amsterdamschen tijd worden uitgewerkt. Voor dit ontwerp moest opnieuw overleg met de aan sluitende buitenlandsohe spoorwegen worden gevoerd. Behalve dat dubbele werk moest ook nog in ver band met invoering van zomertijd in België en Frank rijk met ingang van 5 April, de loop der internatio nale treinen naar en van die landen gewijzigd wor den. Wanneer nu ook nog rekening gehouden had moe ten worden met de mogelijkheid van invoering van zomertijd in Nederland vóór 5 Juni, zou dit betee- kend hebben, dat bovendien nog een vierde dienst- regebng uitgewerkt ha<! moeten worden, waarbij alle volgens de -thans geldende dienstregeling naar en van Jhiitsöhland en verder en de sedert 5 April één u"r vervroegde naar en van België en Frankrijk loo- treinen or> eveer één uur later gesteld cn n evok-e binnenlan lsche personen- en goe- ('errn.reinen gew'izigd moesten worden.-Deze dienst re.-eHps- had "ebpel u-teewerkt en voor publiek en m r- :v <:ed moeten zijn vóór den da- Hollandi en. Vlissingen tot Oldenzaal, Zevenaar, Cra- nanburg en Venlo aanmerkelijk gewijzigd worden. HEINTJE GEVANGEN. De jachtopzieer te Posterholt wist in de bosschen aldaar een oude vos met zes jongen te bemachtigen. Behalve een 20-tal kippen, werd in het hol een aan tal hazen, konijnen en patrijzen gevonden. WIERINGEN. De heer B. Seldenthuis, Rijksveldwachter te Beem ster, wordt overgeplaatst naar Wieringen. FRIESCH VEE. Op de groote Landbouwtentoonstelling te Parijs be haalden een uit Friesland ingevoerden stier den kampdoensprijs en een ingevoerde koe in hare afdee- ling méde de kampioensprijs. TEXEL. Op verzoek informeerden wij bij enkele bekende wol vee kooplui naar den prijs der zuigl ammeren. Wij kregen ten antwoord, dat op een paar Friesche i markten genoteerd werd f 18 f 25 en f 20 f 27. El- ders anders liepen de piijzen van f 14 tot f21. ST. MAARTEN. Als alle waar naar zijn prijs is, dan zullen de beide koeien van den heer J. Brommer aan de Stroet, Si .Maarten, wel van zeer goede kwaliteit geweest zijn. Daarvoor werd ontvangen op de markt van 23 April f500 en f512.50. Goede wijn behoeft geen krans. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door PuroL Aanvang 2 uur. -T ZAND. Woensdag jl. werd in de openbare school alhier een Ouderavond gehouden. Dokter O ter doom was verzocht een in leiding te houden over liet nut van Kinderhorsteliings- en Vakantiekolonies en deze wa^ zoo welwillend geweest, aan dit verzoek te voldoen. De inleider liet duide.ijk uitkomen, dat ook op het platteland z.oii verechmende gevallen kunnen voor doen, waarin uitzending naar een dergelijke kolo nie niet alleen zéér geweusoht, maar zelfs noodza kelijk geacht kan worden. In verband hiermee ver telde spreker het een en ander van de ervaringen, welke hij had opgedaan, toen hij belast was ge weest met het geneeskundig toezicht op de kinde ren, welke indertijd verblijf hebben gehouden in de z.g. Witte Villa". De resultaten waren bepaald treffend. Zoo bedrag de gewichtstoename gemid deld 6 tot 8 (pona, welke toename hoofdzakelijk plaats had gedurende de eerste vier weken. Na deze inleiding werd besloten, te trachten hier een :ifdeeling van het Centraal Genootschap voor Ivinderherstcllings- en Vacantiekolonies op te rich ten. Het voorloopig bestuur, dat bestaat uit de heeren E. E. Oterdoom, H. Swan en B. Elzer, zal een onderzoek instellen, of hiervoor bij de ingeze tenen voldoende belangstelling bestaat. THEATER ROYAL. De directie van het Theater Royal doet alles om in de reeks films die in haar schouwburgzaal wor den afgedraaid, de noodige en gewenschte afwisse ling te brengen. De eene maal een treffend drama,-de andere week is het een echt lachsucces dat onze aandacht vraagt. En een der meest geliefde acteurs van het vroolljke, blijde genre Is zeker wel Harold Lloyd. En Zaterdag, Zondag en ook Maandag viert deze populaire acteur hoogtij In de klucht: Hou je roer reoht, en het is in dtze nieuwste en verreweg de beste klucht, welke in den laatsten tijd van den gewilden en beschaafden k miek (Harold Lloyd, zijn uitgekomen dat wij hem zien als de erfgenaam van 20 millioen. die, om de millionnairsdochter te veroveren, aan haar Papa moet toonen, dat hij wat kan, wat durft, dat hij een m tn is. ilij neemt daarom een kloek besluit cn neemt dienst bij de Marine en terzelfdertijdi, dat het schip, waarop hij dient, op de reede van Hasji Hassan, de stad van duizend en één luchtjes, arriveert, komt daar ook aan het plezierjacht van den millionnair met -diens dochter en nog eend ge gasten, die te zamen een wereldreis maken. Groote vreugde natuurlijk bij beiden: den jongen en het meisje. Doch die vreugde is van korten duur. De Weledelgeboren Heer Osie-watteBakkus. do Sul tan, heeft het jonge meisje gezien en acht haar eer goede aanwinst voor zijn harem. Hij doet haar ontvoeren, maar onze held is niet voor 'n kleintje vervaard.al komt het toeval hem ru gal eens ter hulp, .en al is het bij hem meer ge luk dan wijsheid. Na heel wat wederwaardigheden slaagt hij er ten slotte in het jonge meisje uit den harem te be vrijden en het loonkunt u wel begrijpen. Dit is in het kort de inhoud van een klucht, zooals er slechts heel weinig gemaakt worden en die zeer zeker het record slaat van alle lachsuccessen, waar vóór de „Mijnheer met den Uilenbril" reeds zorgde. Wie «raag lachen wil. kan nu, lachen!!! VOORZICHTIG MET DE BLIKJES. Twee kleine jongens waren aan het spelen in het zandhok aan het einde van de Roosstraat. Een der kleinen wierp den ander met een leeg verfblik, met het ongelukkig gevolg dat een diepe snede nabij een der slapen werd toegebracht. De dokter moest de snede zuiveren en hechten om erger te voorkomen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1