B. H. Lenghaus, Winkel. rke Nederland en België. HEE8ENKL££QÜfG~NAAIl MAAT. SCHERP CONCUHREERENUEPRIJZEN. Vraagt Stalen ut ilclilztndlng. DERDE BLAD. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten ,75rt Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bmnenian^scb Nfieuws. s c, Zaterdag 2 Mei 1925. 68sle Jaargang. No. 7631. Kri >ezer dagen werd mijn aandacht getrokken door Man volgende artikel in het Vlaatmsche Laatste itdoo iüws: Destijds was gemeld geworden dat de vakan tie-leergangen te Leiden zouden gepaard gaan met een „Groot-Nederlandsch" studentenkongres, De zoo nuttige vakantie-leergangen zijn niet doorgegaan, maar het studentenkongres is oen gelegenheid geweest voor in Nederland ongepas ter kletspraat van Vlaamsche zijde. N Niets ware nochtans nuttiger voor heel wat Vlaamsche studenten dan de lessen van Neder- landsche vakantieleergangen te volgen; de eerste vakantieleergang werd ingericht te Leidën in 1910, maar hij bleef verschoond van rumoerig Vlaamsch extremistisch vertoon en leverde dan ^ook de gewenschte uitslagen op. Thans zijn de vakantieleergangen uitgebleven en hebben wij slechts wat „Groot-Nederlandsch"i rumoer gehad. Wij hebben hier bij herhaling laten uitschijnen dat wij voor uitdrukkingen als „Groot-Neder land" niets voelen, omdat zij vanwege kleine na ties eerder bespottelijk klinken al geven wij toe dat het zeer dienstig is voor de moreele belangen van den Nederlandschen stam dat er een kul- itureele wisselwerking worde aangemoedigd: tus- sch Nederland, Vlaamsch-België en Zuid-Afrika. Maar wat wij glad verkeerd vinden is. dat men onder voorwendsel van die kultureele toenade ring, zaken ten beste geeft, die niets anders dan verwijdering kunnen teweeg brengen tusschen de betrokken landen. De wijze waarop de woord voerder van het „Vlaamsch Hoogstudentenver- bond" te Leiden opgetreden is, wanneer wij moe ten steunen op de verslagen, die over zijn rede voering verschenen zijn, is inderdaad1 even hin derlijk voor België en voor alle Vlaamschgezin- den, die tegen het separatistisch maakwerk zijn, als misleidend voor de Nederlandsche opinie, i Reeds wordt door eenige Blgische bladen het verwijt gericht aan prof. Blok, dat hij op bedoeld kongres het woord gevoerd heeft. Het lijkt ons eerder dat de bekende Leidsche hoogleeraar een voorgevoel had van de baloorigheden, waarop men hem van Vlaamsche zijde zou' vergasten, vermits hij in zijn toespraak den nadruk legde op het feit, dat indien men de „rustige" akade- miestad' Leiden voor dit kongres gekozen had, zulks waarborgde, dat „rust en waardigheid" bet kenmerk zouden zijn van deze samenkomst. „Rust en waardigheid", deze hebbelijkheden zijn ongelukkig soms ver te zoeken aan Vlaamsoh-extremistische zijde; ook zal prof. Blok wel tot het inzicht gekomen zijn, dat zijn „voorzichtige" toespraak meer dan geboden was. Maar intusschen is er weeral wat kwaad ge sticht op het oogenblik dat de betrekkingen tus schen Nederland en Blgië er merkelijk heter, ja zelfs hartelijker, op geworden zijn, Wij weten dat men in Nederland de zaken veel kritischer en met een meer nuchteren 'zin be schouwen ,kan. In België wordt alles onmiddel lijk veralgemeend en is het voldoende dat een Vlaamsche student eenige baloorigheden ver koopt te Leiden, opdat heel de Leidsche Univer siteit, ja gansch Nederland, er hij: betrokken worden. Natuurlijk ligt het niet in onze bedoeling de zaken zoo op te nemen; alleen moeten wij de vraag stellen aan sommige Vlamingen, of het ja dan neen nuttig is dat tusschen Nederland en België de beste betrekkingen bestaan, en of zij de kultureele verrijzenis van onze Vlaamsche bevolking denken te dienen, wanneer zij de ver houdingen helpen vertroebelen tusschen Neder-. land en België. m Na den oorlog heeft men er zich van anti- Vlaamsche zijde op toegelegd, om allerlei onbil lijke verwijten aan onze Noorderburen te rich ten en daardoor stemming te maken tegen 'Ne derland. Die stemmingmakerij hield verband met ongezonde drijversplannen jegens Nederland, maar zij was ook ingegeven door een aangebo ren afkeer voor de taal van de Vlamingen en voor hun onvervreemdbare levensrechten. Het dunkt on» dat de Vlamingen thans een dubbelen plicht hebben alles te vermijden wat de goede verhoudingen tusschen Nederland en België bemoeilijken kan. Eerst en vooral is de staatkundige vrijheid van heide landen er mee gemoeid dat zij de beste be trekkingen onderhouden, want een zelfstandige politiek door heide kleine naties aan de Noordzee gevoerd, kan hen slechts vroeg of laat op een vlak van de internationale politiek brengen, waar zij elkaar ontmoeten. Maar ook wij, Vlamingen, kunnen er niet an ders dan bij verliezen wanneer wij hier In de kaart laten spelen van diegenen, die nogmaals de gemoederen zouden willen ophitsen tegen onze Noorderburen. Minder gunstige politieke verhou-i dingen hebben inderdaad een nadeeligen weer slag op de zoo gewenschte kultureele wisselwer king. Van Vlaamsch-extremlstische zijde werden reeds veel ondiensten bewezen aan de Vlaam sche zaak; het zou er nu nog maar aan ontbreJ ken dat Vlaamsche extremisten, net zooals onze franskiljonsche nationalisten, het er zouden op aanleggen om tweespalt te stichten tusschen de beide kleine landen aan zee. Wij zijn echter overtuigd dat men zoowel aan Nederlandsche als aan Belgische zijde alles vermijden zal wat| deze onzalige gedragingen aanmoedigen jcan- Groote sorteeriiig Confectie en Modeartikelen, H. Zooals men ziet, is het stuk geteekend: Hl en nu verzekert men mij van Vlaamsche zijde, dat dit be- teekent Hans en is dezelfde man, die op 4 September te Sluis de Vlamingen vertegenwoordigde. Ik wilde het eerst niet gelooven, want wat de heer Hans nu in den heer Beeckman laakt, heeft hij zelf uitgehaald te Sluis, waar hij met een groote^ Vlaamsche vlag kwam zwaaien en groote woordenftprak van onder drukking enzoovoorts, terwijl het voor de Nederland sche autoriteiten allerpijnlijkst was om er naar te I luisteren. Ln den grond ben ik het met het artikel eens. Zoo als de heer Hans te Sluis de Vlaamsche zaak slecht diende* zoo deed mi. de 'heer Beeckman, voorzitter van de Vlaamsche Hoogstudenten, evenmin goed aan j die zaak. Juist waar de Franskiljonische Belgen uitmuntten door veel lawaai en geschreeuw, door valsche be schuldigingen aan het adres der Vlamingen, door het te pas en vooral te onpas zingen van de Marseillaise moesten de Vlamingen zich door soberheid in uitin gen en gedragingen, onderscheiden. Ik besprak dat met een Vlaamschen vriend, die mij toen het volgende vertelde. Gij zult aan Beeck man en de andere Vlaamsche Hoogstudenten hun heftigen taal in uw land vergeven, indien gij eens bedenkt, wat die lieden te lijden hebben gehad en nog lijden door onheusche behandeling .van de zijde der anti-Vlamingen. Ziet wat in Leuven geschied is en ge zult anders oordeelen. Vergelijk een afafire Deman te Brussel met een affaire Colback te Leuven en gij Hollander, met uw aangeboren rechtvaardigheidszin, zult uw bloed voelen koken. Renis Deman, Vlaming, dapper oudstrijder, met1 eer beladen en algemeen geacht, wordt door een over macht van Franskillions aangevallen en schiet er een in zelfverdediging neer. Hij wordt maanden in voorarrest gehouden, zwaar geboeid voor het gerecht gebracht en streng veroordeeld. De civiele partij I krijgt 60000 francs toegewezen. Gaby Colback, een Franskiljonsch student, die niets in Leuven te maken had tijdens het Groot Ne- derlandsch Studenten Congres, gaat expres naar Leuven, zoekt ruzie *iet de Vlaamsche studenten en schiet van achter zijn deur een der Vlaamsche be stuursleden neer. Hij blijft op vrije voeten, het pro ces wordt zonder hem gevoerd, hij wordt voor waardelijk veroordeeld tot 4Y* maand gevange nisstraf en de civiele partij, die zijn leven lang on gelukkig zal blijven, ten gevolge vani het schot, krijgt 14000 frank, maar moet 1/3 der gerechtskosten dra-| gen. Een Vlaamsch weekblad de West Vlaming t' deze feiten vermeldende, voegt er aan toe: En moest1 ge durven zeggen, dat het Belgisch gerecht geen gerecht meer en is, ze steken er u bachten. Met andere woorden, durf je zeggen dat dit meteff metl twee maten is, dan ga je achter slot en grendel. Ik geef eerlijk toe, dat di talles voor ons HoRan-j ders iets onbegrijpelijks is. Toen ik verwonderd keek en zei, maar de Pers, de Vlaamsche Pers dan? ant- woorde mijn vriend: Een Vlaamsche Pers, die het waagt de waarheid te zeggen, wordt gewoonweg mishandeld. Primo krijgt het geen enkele officieels mededeeling en is bij anderen «ten achter, secunde wordt het bij' de expeditie gesaboteerd, de pakketten met couranten blijven per ongeluk(?) liggen of wor den verkeerd of te laat bezorgd. Ik dacht toen aan ons land, en kon niet nalaten te zeggen, dat ik, al ben ik een tegenstander van de Tribune, onmiddellijk op mijn achterste beenen zou staan indien ik vernam dat zoo iets met dat blad geschiedde. KABEL BARNES—GRUNDY. voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. Ijs ie een inspecteur van gezondheid, MYrou?* meheer van de riole1." J^elneen zeker niet. Hij is een van de grootste en fpste mannen uit Engeland en hij heeft zijn Tier gedood." 4 malia keek mij ongeloovig aan. Is ie da' gedaan had zou-d-ie opgehange' zijn, pu, opgehange' aan z'n hals tot ie dood was." Ijn dienstbode kan bij' sommige gelegenheden Pjijk tragisch zijn. Wet was bij ongeluk", haastte ik mij haar uit te Jf - Ik vreesde werkelijk, dat ze den professor l den kelder of in een of ander akelig, donker Pt zou opsluiten» yhij vloog in een aeroplane. Een aeroplane is doch Amalia interesseerde zich absoluut l voor mijn uitleggingen. r^1?. inspdkteert ie de riole'7" fcnij is bang, dat wij typhus zullen krijgen." [Amalia sprong een eind omhoog en kwam toen pgant neer op haar nu keurig, laaggehakte schoe- «t grootvader van de Tompkinse' stierf aan ty- jVan moederskant?" vroeg ik. geen notitie van mijn belangstelling. >«iJ lei twaalf weke' L u' da-t is beter, dan staan", zei ik. heilbot-uitdrukking kwam weer in haar oogen liet me alleen. •ort daarop hoorde ik haar in niet direct vreed- C0Iiversatie met den professor. Ik kon niet zijrf11 Wa^ zeiden, doch zij' schenen heel ernstig imbie kwam lachend naar huiten. een zit op de keukentafel en de ander pookt uen gootsteen rond. Het lijkt me een vies werkje, «Jr z ij Zijn er gelukkig in". ►«ie doet het wérk?" VaK8" professor wilde het doen, maar zij „het instrument uit de handen". hi.Hi n we typhus sterven of is er nog KSfv-11118 °P ontsnapping?" E>imble ging ütten. ,,Hijweet het nog niet, maar hoopt er het beste van. Hij. is een typische ouwe haan» en toch mag ik hem verbazend graag lijden." «Zoo gaat het müjl ook,;' stemde ik toe, ,ik wilde wel dat Nanty kwami." Het gebeurt maar heel zelden, dat onze wenschen onmiddellijk vervuld worden, doch in dit bijzon dere geval scheen mijin goede fee in een zeer édói- moedige stemming, want nog terwijl ik sprak, vreed Nanty s rijtuig de laan-af, en toen de professor uit het huis te voorschijn kwam, lustig zwaaiend met de rioolstoker, trad Zij het poortje binnemuj Dat nu Nanty, na een tijdruimte van bijna dertig jaar, haar ouden vriend, professor -Leigrail gewa pend met een rioolstoker moest ontmoeten, scheen ver van romantisch. Maar mp look het een heerlijke en natuurlijke omstandigheid, immers Nanty zou zich wel herinne ren, dat naar vroegere minnaar pp zijh(minst(.geno men een beetje excentriek was in zijn gewoonten. En professor Leighrail zou zich zeker evetneetny herinneren, dat Nanty met haar breede opvattingen niet lioht geschokt was. Zei ik daar «breede opvattingen?'" Ik trek mijn woorden in, want Nanty met haar kleingeestig hard oordeel over het mannelijk geslacht is in sommige opzichten allés behalve breed van opvatting. Zelfs een tamelijk intieme omgang wet DimJbie heeft haar niet wijlzor gemaakt en Peter noemt haar «koppig als een varken". In ieder gevalde ontmoeting met den professor doorstond ze doodkalm en onaangedaan, terwijl' hij» arme ziel, juist omdat hij een man was, ben gek gezicht trok .en (de steker op het gras liet vallen, als was het een levende slang. Ik had verzuimd Dimbie van hun vroegere ver houding te vertellen en nn stond haj stokstijt en staarde hen aan, zooals Amalia mij aanstaart wanneer jse me „een beetje vreemd in mijn hoof*"' vindt. „Nanty liet zich gracieus in een rieten schommel stoel vallen en schikte haar nauwe zijden japon keu rig en elegant terecht. De professor met zijln te groote schoenen en zijn /sleoht gesneden linnen jasje sloeg een ongelukkig figuur naast haar. „Nanty en professor Leighrail kennen elkaar naeds van vroeger," legde ik Dimbie uit. ,0, het is al heeT lang geleden, toen wtf beiden jong waren. zal maar niet zeggen, ihpe Duig.... 'delprofessor mocht daar eens wat op tegeh hebben," zei Nanty kalm. i Hier was de gelegenheid voor* den professor om I iets galants te zeggen: Dat zij absoluut niet ver Mijn Vlaming glimlachte en zei: laat ik U verder over de Vlaamsche studenten vertellen. Beeckman 'en wel 18 andere Vlaamsche studenten zijn van de Leuvensche Hoogeschool weggejaagd, om dat zij Vlaamschgezind zijn en dit openlijk durfden getuigen. Op geen enkele Belgische universiteit kun nen zij terecht, hun carrière is verwoest. Een is er hij, een zekere De Vriendt uit Heyst, die jongen kon be wijzen, dat hij tijdens de relletjes, die aanleiding gaven tot de verwijdering, thuis was te 'Heyst, en niet te Leuven, er werd niet naar geluisterd, want hij was eenmaal een der bestuursleden der Vlaamsche Studentenbeweging en moest dus onmogelijk ge maakt worden. Al die mishandelde jonge mannen zijn echter felle Flaminganten geworden, het oude spreekwoord: het bloed der martelaren is het zaad der kerk, bevestigend. Het zijn de felle propagandisten tegen bet bestaan de regime van overheersching, door een soort kaste, die zij aanduiden met: Brussel. Zij vinden weerklank in Wallonië, de Walen zijn niet tegen de Vlamingen, maar het is Brussel, het gecentraliseerde gezag, dat de tradities der Habs- burgers: „Onderdrukken en dorruhouden' nog door wil voeren uit eigen belang. Mijn zegsman vertelde mij, hoe in 1019 na de pro- VJaamsche declaraten des Konings het Laatste Nieuws zuiver Vlaamsch geredigeerd was geweest en hoe het hoe meer de macht van Brussel het oude stelsel: onderdrukken van Vlaanderen, omhoog werkte, dit blad van kleur wijzigde, vooral tenge volge van het feit dat de ultra Franskillion burge meester Max van Brussel er met geld bij betrokken was. Daarbij de angst om door regeering en regee- iingsinstrumenten gesaboteerd te worden. De angst voor de boterham doet de rug weer krommen. De Vlaming heeft in al die eeuwen van onderdrukking toch zulk een lenige ruggegraat gekregen. Weet u wel, zei mijn Vlaamsche vrien.d dat indien men ons zoo hoorde spreken, men ons voor „Boches' zou uitmaken. Vroeger was dit nog veel erger, nu be gint het wat te luwen, omdat de groote schreeuwers wel inzien, dat onize pro-Fransche politiek ons naar den afgrond gebracht heeft en België als zoodanig meer naar Engeland en Holland georiënteerd wordt en men met de Vlamingen en de Vlaamsche bewe ging heusch meer rekening moet gaan houden. On der die schreeuwers zijn er ook velen, die draaien met den wind en die, toen de Duitschers den baas speelden ten eigen bate den Duitschers in het gevlei kwamen, thans hebben die zelfde lieden de grootste met de Belgische kleuren geschilderde vlaggestokken aan hun gevel en spreken hij voorkeur: Fransch. In Vlaanderen! Kunt u nu hegrijpen hoe het ons Vlamingen te moede is, hoe een vurig jong mensch als Beeckman zich niet kan houden wanneer hij in een omgeving is, waar vrijheid boven al gaat? Kunt U nu begrijpen, dat er Vlamingen zijn, die de Belgische kleuren haten, de Brabangonne haten, omdat die beiden symbolen zijn der onderdrukking van het Vlaamsche volk, van Vlaamsche kuituur, terwijl over die kleuren en die muziek been altijd de Fransche driekleur en de Marseillaise hangt? Doch, zei mijn zegsmans, toch heeft de schrijver in het Laatste Nieuws in één opzicht gelijk. Het is diep te betreuren dat de zoo nuttige vacantieleergan- gen .niet door zijn gegaan. Juist waar Frankrijk geen geld spaart om Fran scben invloed in ons land te propageeren, waar zij onze dag- en weekbladen subsidieert, zorgt, dat de Fransche bladen goedkoop en snel verspreid worden en de uitwisseling van professoren en studenten ge organiseerd heeft, is er extra behoefte aan culturee. len invloed van Hollandschen bodem. Wij hebben geen behoefte aan politieken steun, maar wij hebben behoefte aan cultureelen steun. Or ganiseert in Vlaanderen lezingen over allerlei onder werpen en vermijdt de politiek. Verspreidt in Vlaanderen lectuur en vermijdt de politiek. Kom in Vlaanderen met uw schilderkunst, met uw muziek, doch vermijdt de politiek. Zelfs al komt gij zonder politiek met muziek, lec anderd was, maar dat hij1 oud was gerwordeco— doch hjji liet de kans voorbijgaan. De professor jLs geen gezölsöhapsnietnflöh. Hij staarde naar de rioolstoker en zweeg. Dacht hij aan den tijd dat Nanty allés voor hém (bef toekende, wat beminnelijk is in1 de vrouw, "of "dacht hij aan zijn gestorven Amabell'a? Kan de vrouw, die men getrouwd heeft, geheel en al de beeltenis dér vrouw, die men trouwen wilde, wegvagen uit de herinnering? En Nanty? Zij was geschrokken en scheen verdrietig, toen ik haar vertelde van de eenzaamheid des professors, van zijn onverzorgde verschijning. Zij was gewoon weg boos toen ik over zijn luchtscheepvaart sprak en zeide, dat het een gevaarlijk spe litertjes was. Ook had ze zichzelf gok e-enoemd, dat zo piet met hem vertrouwd was en 'had ztjjl verondersteld* dati hij zeer veel van Amabella was gaan* houden. Nu zat ze als een'sphinx met een glimlachje pnj haar lippen en de handen in haar schoot. Do proefssor had.evengoed een gewone keniis kannen zij'n, dien zij gisteren nog ontmoet had. - Ik wilde, dat ik wat 'sterker was en dat ik haar eens flink door elkaar kon schudden. Dimbie ontdekte, dat de professor niet op zijn gemak was. Zijn verlegenheid en zijn onhandigheid om nog niet van zijn stilzwijgendheid te sprdken, waren opvallend genoeg. En als een man kwam Dimbie zijn in nood verkeerenden broeder te hulp. overviel hem met vragen omtrent de riolen. 3p niet wAalrom de professor verlegen en was, doch voelde vaag dat het iets met Nanty te maken had en stond den ouden heer vriendelijk bij. Om dit goed te doen, moest hqi over een vau de stokpaardjes van onzen gast beginnen, dus óf de riolen óf de luchtsoheepvaaart, óf 'de eetkwestie. Hjj koos de riolen. Hij raapte de rioolstokeilop Ipn vroeg den professor, hoe lang hij ons mog.gaf. „tf geven?" zei de goede man een beetje verbluft. „Ja. voor wij aan den typhus zullen sterven." Dimbie was doodernstig. „O, dat hangt er goneel van af hoe dikwijls fof hoe weinig u de riolen 'schoonmaakt." De rprofessor was eveneens zeer ernstig. „Wat raadt u ons aan daarvoor te gebruiken?'" „Oondy's vloeistof of een of ander goed onbsmet- tmgsmiddel." Hjj ging meer .en meer in de con versatie op. „Chloor of kalk is het ^goedkoopste,'" kwam Ama lia opgewonden. Onder het voorwendsel haar rioolstoker te willen redden, was ze bij1 het "gezelschap gekomen en toen ik mijn best deed haar te beduiden, dat haar tuur, schilderkunst, lezingen over technische en an dere onderwerpen, zullen er Franskillions klaar staan om in de bladen uw optreden verdacht, te ma ken, doch daaraan behoeven wij ons niet te storen. Ziet wat nu weer de door Frankrijk betaalde zoo genaamd Belgische courant „la Nation Beige" schrijt in 'n hoofdartikel: „Le traité hol lande-beige et les Limbourgeois" en ge kunt zien hoe de Fran- schen en de Franskillons nimmer ophouden tegen Holand te stoken en aanspraak te maken op Ja Lim- bourg cédé", dat wil dus zeggen Nederlandsch Lim burg. het Limburg z.g.n. door België aan Holland afgestaan. Die Franskillons wij kunnen ze wel Leliaards noemen storen zich niet aan de waarheid on aan de workolijke geschiedenis, doch oischon Limburg op, dan onder Jiet eene, dan onder het andere pretext. Nu deugt de overeenkomst, tusschen Holland on België getroffen, weer niet: Rotterdam en Maastricht worden bevoordeeld en men heeft de Belgische be langen totaal vergeten. Gelukkig luistert bijna niemand naar dit blad, maar bet bestaat eenmaal en is de vijand van alles wat Vlaamsch of Hollandsch is, spreekt of denkt. Het is een blad bezield met den imperialistischen geest van lieden als Lodewijk XIV en Raymon Poin- caré. Tegenover dien Franschen geest hebben wij Belgen behoefte aan den rustigen. vredelievender Holland schen geest. Wij Vlamingen vooral. Bréngt ons uw cultuur en de invloed daarvan zal zich langzamerhand verspreiden over breede lagen van het Vlaamsche volk. Komt en helpt ons! Vergeeft een Beeckman zijn felheid, zijn gebrek aan tact, door te beseffen wat iemand moet lijden. Stelt u -zich in zijn plaats, stelt u zich in onze plaats en kom met uw op jarenlange vrijheid gebaseerde ontwikkeling, ons geestelijk op heffen. Wij willen zoo graag meer ontwikkeld worden, wij hebben er recht op, want de historie en traditie van het Vlaamsche volk bewijst, dat het een volk van beteekenis, van ontwikkeling, van begaving en be schaving was, doch wij kunnen niet alleen, wij 'heb ben steun noodig van U en uwe landslieden. Ik breng dat beroep op ons Holkindors hier over en ik voeg er dit aan toe: Gaat Vlaanderen dezen zomer eens bezoeken, de frank is gunstig voor de 'Hollanders. Bezcekt eens uw eigen Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, de Belgische kust, Brugge en Gent en reis over Brussel terug. Gij zult het dan met mij eens zijD, dat Vlaanderen zien beteekent: Vlaan deren liefhebben. Bij Apoth. en Drogisten» BIJ THOMAS DENIJS. Zooals ouze lezers bekend kan zijn, is onze zanger Thomas Denijs naar Amerika geweest en h,eeft daar onder leiding van Mengelberg in de Matthaus-Pas- sion succesvol de Christus-partij gezongen. Denijs is nu weer -met zijn vrouw eergister thuis gekomen en een redacteur der N.R.Crt. heeft hem thuis opgewacht en vertelt daar ondermeer het vol gende van: Wij hebben vandaag Denijs in zijn woning aan de Haagsche Ieplaan opgezocht om een praatje met hem te maken over zijn Amerikaansche indrukken. Hij zat, toen wij binnenkwamen, aan de piano, bezig met de studie van de Ernste Gesange van Brahmsin het Engelsch, voorbereiding voor zijn tweede bezoek aan Amerika in het a.s. seizoen. Opgetogen vertelde hij ons van de reis, van New- York en de twee uitvoeringen van de Matthaus Passion, waaraan hij heeft meegewerkt. De eerste kennismaking met Amerika was overigens niet aan genaam geweest. Op weg erheen had hij aan zijn stem niets bemerkt en volop kunnen genieten van de gezelligheid aan boord en bet zelfs voor verwende menschen nog zeer ongewone comfort, dat de Volen- dam van de Hol land-Amerika Lijn haar passagiers aanbiedt. Maar nauwelijks had hij in Hoboken voet aan wal gezet, of het was mia Zijn stem was totaal weg, een verschijnsel, dat vele zangers, die niet aan de droge en met allerlei smook en damp bezwanger de New-Yorksche lucht gewend zijn, schijnt te over vallen. Elisabeth Rohberg, de oorspronkelijke Duit- sohe zangeres, nu van dé Metropolitan Opera, die in de Matthiius-Passion de sopraanpartij heeft gezongen heeft na haar eerste aankomst te New-York maan denlang gesukkeld eer haar orgaan zich hersteld had en de wetenschap daarvan was voor Denijs en zijn vrouw niet opwekkend. Hijzelf was er vrijwel rade loos onder en dacht in een eerste opwelling maar tegenwoordighcdd minder gewensclit was, weigerde zij' pertinent eenige notitie van jnij te nemen. „Juist," antwoordde de professor, 0chloor ea kalk zijn het goedkoopst." „De Tompkinse"' gebruikte' het altijd: hun riole* ware' prachtig, zoo zuiver en feoo frisoh, dat je 'dor in deneere' kon." Dimbie trachtte nu haar blik te onderscheppen, met even weinig resultaat als ik had. „Amalia", riep ik zaoht. Ze werd plotseling doof zoowel als blind. „De Tompkinsen goven een schitterend voorbeeld aan alle huishoudens en iedereen moest dat volgen met groot voordeel voor ziohzelf. Het is eenvoudig zelfmoord plegende professor was Nanty nu geheel vergeten „zooals de mecsten hun riolen, veronachtzamen. Hun buitengewone onwetendheid op dat punt wordt slechts, overtroffen door degenen, die ze aanleggen (ik bedoel de riolen.) Ik verwacht te werkelijk de hoofdbuis onder den vloer der zit kamer te vinden." „En u schijnt bijna teleurgesteld nu dit niet het geval is." zei ik. H^j glimlachte. eet- u waar ze is?" l Neeeen.' „Weet u waar de gasmeter is?" „Dien hebben we niet, we hebben olielampen en kaarsen.'" „Och wat, u zou 't ook niet weten als n er een had. Vrouwen weten zooiets nooit.'" Iïiji sprak moedeloos. Ik ben werkelijk niet onder den indruk van onze onwetendheid," lachte ik. v „Ik zie niet in waarom we dat alles moeten weten. Die gas- ey watergeschiedenis behooren tot het departement van den man." „Dat ben ik beslist niet met u eens." Hij ant woordde met buitengewone snelheid. „Vrouwen ge bruiken ze evengoed als mannen, dus hooren éveli goed hun ligging en hun werking te kennen.'" ;,Weet u waar uw boordenknoopjes opgeborgen zij'n?'' vroeg ik rustig. Dimbie onderdrukte een glimlach ja „Ik wist niet, dat ik dio gebruikte.'" „Hoe denkt u dan da.t uw overhemd vastgehouden wordt? Op het oogenblik is de knoop aan de man chet van uw rechtermouw stuk. U zult er een nieuwe voor moeten nemen als U thuiskomt." i De oude heer lachte goedig. „Daar hebt u me te .pakken,zei hijr. „Dat hebben de vrouwen ons altijd," viel' Dimbie hem bij. ..Heeft u dat nog nooit gemerkt?'"; De professor keek tersluiks naar Nanty.

Schager Courant | 1925 | | pagina 9