orp li feil m Onze Muziektuin. MARGUERiTE'S WONDERE JAAR I 192 ISS TWEEDE BLAD* Binnenlandse!! Nieuws» Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. BOEI •eken btkli "J oneel fi Nol Woensdag 3 Juni 1923. Gösfe Jaargang. No. 7647. ONTSPORING VAN EEN TRAM OP EEN BRUG. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf zou te ,eideu de electrische tram van Scheveningen naar katwijk over de Blauwpoortsbrug bij de Haarlem- ^root merstraat rijden. Vlak voor de brug is een kromming en de tram moet daar .aangezien zij wegens afwe zigheid van stroomleiding zonder stroom over deze electrische klapbrug moet rijden, bij deze bocht trachtig aanzetten. 'De tram, welke uit een motor- Jvagen en twee bijwagens bestond, is toen in volle e raart uit de bocht geloopen. vloog over het voor 'l voetgangers op deze brug aangelegd verhoogde hou ten trottoir en vervolgens door de ijzeren leuning. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van, den be stuurder. wist deze de tram spoedig tot stilstand te brengen. De kop van den motorwagen stak toen on- t ongeveer twee meter boven de gracht uit. Van de passagiers en van het trampersoneel liep niemand eenige verwonding op en ook van de vele wandelaars, die zich daar bevonden, kreeg niemand eenig letsel. Van de tram was het voorste onderstel min of UI HA meer ontzet» en het trottoir werd ter plaase, waar de Wdl tram er over was £0redeil> evenals de brugleuning, ^geheel vernield. Onder leiding van den inspecteur van politie, den heer Weijers, heeft de politie het terrein afgezet, Spoedig daarna kwam een deraillementwagen en is liet trampersoneel begonnen de tram weer In het spoor te brengen. Daartoe kon, mot het oog op den gevaarlijken toestand van de (brug niet van kel- derwinsen en dergelijke worden gebruik gemaakt^ met behulp van een inmiddels aangekomen motor wagen werd getracht, den wagen af te trekken. Het was ongeveer half twaalf toen men hierin slaagde. De oorzaak van dit ongeval, dat wonderbaarlijk ;oed is afgeloopen, is ie wijten aan de gemaakte i kruising voor de tram der Haagsche Tramwegmaat- rfC schappij. De groef van de rails is daar te ondiep, '^waardoor de weerstand van- de rails aan de binnen zijde niet voldoende is. Direct zijn bij deze kruising de noodige verbeteringen aangebracht. Het tramver keer kon Zondagavond over dit gedeelte slechts over é,én 9poor plaats hebben, wat nog al vertraging 1. lak pvoei lioini leider V" 1 bracht, hed 'jd.) isfei RP heel I l elen LAR n, rcfl n end] ONVOEGZAME KLEEDING. Naar men aan het Hbl. meldt, is Vrijdag aAn een vrouwelijke leerlinge van een der onderwijsinrich tingen te 's Gravenhage, waar zoowel jongens als meisjes worden toegelaten, de toegang ontzegd we gens onvoegzame kleeding. - DIRKSHORN. Onder leiding" van don heer R. v. d. Laan word] Zaterdag ton huize van den heeir D. Swager ©en) vergadering van belangstellenden in een dit jaar te houden schoolfeest belegd, welke goed waa bezocht. - v Do rekening van verleden jaar, nagezien door 'd-A de heeren Hagenaar en Koster, werd goedgekeurd op een ontvangst van f-245 en eeh uitgaaf van. J-152, batig saldo. f93. Besloten wordt met klasse 1 tot 5 een rijtoer to maken naar Sehoorl en Bergen op Woensdag 17 Juni a.s, terwijl de hoogste klassen een bezoek dien brengen aan Amsterdam, alwaar Artis en Museum zullen worden - bezocht. Dit reisje zal ilaats hebben op 24 Juni. Eenige aanwezigen stelden zich weder bereid willig beschikbaar voor het aanbieden van lijsten aan ae oudere der kinderen. Hierna sluiting. - BREEZAND. Toen Zaterdagavond do trein, welke hier om 7.36 in de richting Anna Paul.owna passeert, na liet gewone korte oponthoud voor het uit- en instap - «pen van passagiers ,weer zou vertrekken, wa-s er, t ondanks herhaalde pogingen daartoe aangrewelid, geen beweging in te krijgen. Een door treinporso- rj neel ingesteld onderzoek gaf als waarschijnlijke oorzaak aam dat eea lek was ontstaan in de razö- kraan van den cylinder onder het achterste per sonenrijtuig, waardoor de remmen dus op de wielen van aat rijtuig bleven staan. Na het afzet ten der bedoelde kraan konden pas de remmen wor den afgenomen en de trein weer vertrekken. H.eti een en ander veroorzaakte echter ongeveer 10 mi nuten vertraging. VAN EWTJCKSLUIS. Als bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat in den loop van de maanjd Mei van het station; alhier is verzonden 287 kilogram zalm, welke vanaf iA leringen werd aangevoerd met bestemming naar Gorcum. Dergelijk vervoer had tevtofróot hier nooit plaats gehad. Wel Werd nu en dan 'eens* eennenkel zalmpjo gevangen, in deze omgeving, doch nooit w*i® ©f voldoende aanvoer, om hiervan een markt- I artikel te maken. EEN GROOTE FAMILIEKRING. Te Veendam heeft den 2en Pinksterdag de wed. Dodde haar 88sten verjaardag gevierd temidden van haar 157 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. AUTO-ONGELUK. I Bij het grensplaatsje Anholt is giateravond een auto, waarin het echtpaar 'Hagenbeek uit Wezel met twee kinderen waren gezeten, -door het nemen van een tekorten draai tegen een boom gereden en daarna in de diepe sloot geslingerd. De vrouw was toen men haar uit het water haalde al dood. De man kon zich nog uit het water redden, doch had zulke zware in wendige kneuzinngen dat hij een uur later overleed. EEN BIETENROOIMACHINB. Het „Tijdschrift der Alg. Techn. Ver. v. Beetwortel- I suikerfabrikanten en raffinadeur?" maakt melding I van een door de firma R. Wolff te MagcLeburg-Buckau gebouwde machine om bieten te oogsten, i Het werktuig kopt en rooit tegelijk vier rijen bieten I en bestaat uit een stalen raam dat aan twee groote I loopwielen is opgehangen. Voorop bevindt zich een klein geleide-wieltje en achteraan twee kleine steun- wielen. Het gedeelte voor de twee wielen is voorzien van roteerende, horizontale messen-schijven, die de bie- I ten koppen; ze zijn van gaten voorzien om te beletten, dat er zich vuil op vastzet. De schijven werken, twee aan twee naar elkaar toe en werpen de koppen op een elevator die ze omhoog voert en zijwaarts ver wijdert. De gekopte bieten worden uit den grond gelicht door een inrichting, die achter de twee loopwielen is aangebracht; zij vallen op een elevator, die de bieten tevens schudt en voor zoover mogelijk reinigt; de gereinigde bieten worden zijwaarts neergelegd. Daar de machine aan het einde van den akker omkeert, komen de bieten en de koppen van 8 rijen bij elkan- i der te liggen, hetgeen het transport vergemakkelijkt, j Men kan deze rooier het beste laten trekken door |twee locomobielen. Voor het geleidewieltje aan de voorzijde is een onkruidruimer aangebracht, die de bietenblaren op den grond liggende medeneemt. Met deze machine werden op gronden in Gronin gen circa drie H.A. per uur bieten gekopt en schoon geoogst. Een locomobiel van gemiddelde grootte is noodig om de volle capaciteit te halen (bovengenoem de capaciteit lijkt ons zeer hoog, daar de snelheid der machine bij- een rijenafstand van 30—35 cM. on- geveer 22,5 K.M. per uur zou bedragen, wat een aar dig vaartje is! Het tijdverlies bij het keeren is dan nog niet eens in aanmerking genomen). 'Voor de bediening- is een machinist noodig en vier helpers. De prijs zal vermoedelijk ongeveer 20.000 Mark bedragen. Gezien het bovenstaande met betrekking tot de kosten, gelooven wij niet dat een, dergelijke machine (gesteld natuurlijk dat zij hot werk goed verricht) in ons land veel toekomst zal hebben, of het moest zijn langs coöperatieven weg. Maar ook dan zal men nog voor vele moeilijkheden staan. ZUIDSCHARWOTTDE. commissie een welgemeend woord van dank te spre- i ken aan het adres van onzen burgemeester, die he den onzen tuin heeft willen openen en van mij per soonlijk een woord van hartelijken dank aan mijne l mede-commissieleden, die door hun krachtige en aan- I gename samenwerking de zeer vele voorbereidende Na een langen tijd van voorbereiding was dan ein- werkzaamheden als 'tware tot een peulschilletje en de.ijk de dag gekomen, waarop onze Muziektuin offi- mijne taak als voorzitter tot een zeer aangename cieel zou worden geopend. Wel hadden wij een proef- maakte. concert gehad dat uitstekende beloften had gegeven. Ik breng van deze plaats voorts gaarne een woord wel bad men algemeen reeds den tuinaanleg gezien van hartelijken dank aan de zeer velen, die als do en bewonderd, maar ingewijd was onze muziektuin nateur toetraden en daarmede hun groote belangstel- nog niet. I Ung, toonden in onze zaak. En een woord van wei- Zondag heeft dat dan plaats gehad onder een bui- gemeenden dank tevens aan de zéér velen, die als tengewone belangstelling van den kant van het pu- j kunstlievend lid toetraden en daarmede aan onze bliek en onder mooi weer. Dat zijn twee factoren, die commissie grond onder de voeten gaven zooals zelfs ©en dergelijk foest al tot een succes brengen. de meest optimistische onder ons niet had durven Tegen half twee nu liep het al aardig vol in onzen 'nopen. tuin en toen bnze burgemeester, de heer J. Corne- Ik sluit mij gaarne aan bij de goede wenschen lissen de openingsrede uitsprak, kon men over de van onzen burgemeester, en hoop, dat het ons in een hoofden wol ioopen. j lange reeks van Jaren gegeven moge zijn den Scha- Onze Burgemeester sprak als volgt: ger Muziektuin tot steeds grooteren bloei te brengen^ Men heeft mij verzocht met een enkel woord en dat wij op die wijze mogen werken in het Udang van Schagen, en gjootelijka tot bevordering -van het den Muziektuin te openen, aan welk verlangen ik gaarne voldoe. Gij allen zult het wel met mij eens zijn, dat het heden een gewichtige dag is voor Schagen, daar onze gemeente een instelling rijker is geworden, waarop muzikale leven in Schagen en in Schagen's omga ving. Ik heb gezegd. (Applaus.) 'De heer Joh. W. Govers treedt thans naar voren zij zeker trotsch mag zijn. Wij allen, hebben een park en dankt den Voorzitter voor de treffende woorden noodig, een plek, waar men zich verpoozen kan en genieten van wat frisch groen en bloemen. Schagen is op dat punt niet misdeeld en niemand za! zeg gen, dat onze gemeente er niet vriendelijk uitziet met haar plantsoentjes en parkaanleg. Mij dunkt, vele glaatsen van grooteren omvang kunnen er een voor- eeld aan nemen. Doch den tuin, waarin wij ons thans bevinden, hadden wij noodig, want niet alleen zullen wij er kunnen genieten van bloemen en plan ten, maar ook van muziek, een kunst die zeker zoo noodig is in ons leven. Ik weet wet, dat er kritiek op deze nieuwe instel ling is gevoerd en dat deze niet altijd welwillend was, doch ik houd mij overtuigd, dat zij spoedig zal verstommen en dat eenige bijval ons park weldra niet onthouden zal worden. Ik geloof, dat ik niet mag nalaten, een woord van dank te brengen aan hen, die op het denkbeeld zijn gekomen, deze instelling in het leven te roepen. Dat het een gelukkige gedachte was en dat de tuin zich al reeds zeer in de belangstelling van het publiek mag verheugen, is ons allen gebleken bij het onlangs gehouden concert, toen het bezoek zeer druk was, maar ook op gewone dagen, als de tuin als wandel park werd gebruikt. Zeer zeker mag een woord van lof ook niet ont houden worden aan den tuin-architect, den heer Groenewegen te de Bilt, die dit werk tot stand bracht en aan allen, die hem ter zijde stonden, onzen ge meente-opzichter niet het minst. Ik meen te mogen constateeren, dat goede smaak hier aan een juiste indeeling werd gepaard. Ten slotte hoop ik, dat het publiek datgene, wat hier tot stand gebracht werd zal weten te waardeeren door zorg te dragen, dat geen schade wordt toege bracht aan beplantingen en gebouwen. Ik twijfel niet, of ieder zal het nut van een goede instandhouding ten volle met mij inzien. En hiermed open ik den muziektuin. Mogen wij er vele aangename uren in doorbrengen. Ik heb ge zegd. (Applaus.) Daarna nam de heer J. Sehoorl, voorzitter van de Muziektuincommissie het woord: Dames en Heeren, Als Voorzitter van de Muziektuincommissie, stel ik er prijs op, een enkel woord te spreken in ver band met deze opening. Ik meen daartoe niet be ter te kunnen doen, dan in korte trekken weer te geven de wordingsgeschiedenis van dezen tuin. Het was in den winter van 1923 op 1924, dat op een vergadering van Algemeen Belang", de ijve rige secretaris van die vereeniging, de heer Joh. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het w. Govers, de vraag stelde of het niet op den weg „Tehuis voor alleen staande blinden", Wolfhezen, van Algemeen Belang lag om te trachten in Scha- heeft opgebracht f 31.55. j gen een muziektuin te krijgen. Om nu de eerlijke WEERINGEN. waarheid te zeggen, dames en heeren. werd het Op den 2en Pinksterdag hield het Leger des Heils idéé van den heer Govers mei gemengde gevoelens van den Helder op 2 plaatsen van ons eiland sa- ontvangen. Sommigen vonden Schagen to klein voor menkomsten. Aan sprekers, zang, muziek enz., ont- zulke grootsche dingen, anderen wisten zich te brak het niet. 't Een en ander bracht veel publiek herinneren, hoe een vroeger in Schagen, béstaan op de been. zoodat begrijpelijker wijze flink wat geld hebbenden concerttuin een roemlooze dood was ge werd gecollecteerd en diverse geschriften werden storven wegens gebrek aan belangstelling van het verkocht. Het Leger was alzoo voldaan over deze publiek. Maar, dames en heeren, op die vergadering zoo goed geslaagde samenkomsten. van Algemeen Belang waren er gelukkig ook meer- WIERINGEN. deren, die er anders over dachten, die Schagen niet Aan den .Rijksveldwachter Gijswijt alhieT, is 3 te klein vonden voor een muziektuin, die niet zon- maanden ziekteverlof toegestaan en in zijn plaat9 der meer het publiek van hedon vvenschten te ver lijd. aangesteld de Rijksveldwachter Korver van gelijken met dat van vroeger, kortom, die iets kon- Enkhuizen. den voelen voor het enthousiasme en het optimisme van Govers. Het gevolg was, dat het Bestuur van Algemeen Belang opdracht kreeg om in een na- HOI door MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 41. Langen tijd zweeg hij, zijn rug was naar mij toe gekeerd, ik kon zijn gezicht niet zien. Toen zei hij zonder om te kijken: „Ik zal gaan. Ik kaïi je niets weigeren Marg. Maar ik vind het niet, prettig. Het kuikentje kon zijn heengegaan.'' „Heengegaan?" „Nu jadood dan." „Ln als 't zoo is," kwam ik zacht. „Als het zoo is, zal 11; er niet bedroefd om zijn. Ik zal het weten en tevreden zijn." Hij kwam naar mij toe, en knielde bij roe neer. „Zul je 't niet eenzaam hebben, meisje?" Ik schudde mijn hoofd. „Voel je je vandaag wat beter, liefste? Wordt je "•at sterker? Die trouwerij was teveel voor je." Eiken dag bromt mijn lieveling op Jane's bruiloft Ik was dien nacht oververmoeid en ben flauw ga- vallen met een geluid als van „vele wateren" in' mijn ooren. Kn eiken dag weer vraagt hij: „Je bent. wat beter; niet?" of „Voel je je sterker?" zonder op het ant-j woord te wachten. Soms is het ook beter een vraag' onbeantwoord te laten. O, mijn man, zal je ooit be grijpen hoeveel geluk je mij geschonken hebt? Voor ik je kende, was mijn leven een dorre wildernis. Ik was nog jongmaarPeter was er. Daarna.... kwam ik in een tuin met rozen en lelies geplant tusschen jong lentegroen. En ons jaar! Welk een jaar was hetl Verdriet kwam tot- ons, doch week weer voor vreugde. Stoeds verder «week de smart, steeds inniger dich terbij kroop de vreugde en bleef tot het eind Smart zal trachten Dimbie te overmeesteren voor een klein, klein tijdjedoch dan zal vreugde, stralende vreugde alles en alles overwinnen. „WANT ONZE BLIJVENDE WOONPLAATS IS NIET HIER!" Dimbie kwam thuis. Juist toen het eerste sneeuw- v-okje langs het venster dwaalde. In het schijnsel van den haard knielde hij naast mij en vertelde mij j van het vreemde, dat er gebeurd was. Hij had het| hutje gevonden en op het oogenblik dat hij binnen kwam, wentelde het kuikentje zich op zij, strekte de pootjesc uit en stierf. «ten kindje met goud haar boog zich over bet ijkje heen en schreide. «En. heeft het geleden?" flusiterde ik. Hij schudde het hoofd. „De vrouw zei van „neen", maar het was verlamd. Vanaf den dag, dat het ongeluk, plaats bad, heeft NAWOORD. pleegd. Het sliep m een doosje In de keuken en werd vreeburg" te mogen gebruiken voor gehee tam. De vrouw was weduwe en had slechts eventueele proe(concerten. een kina. Het gemeentebestuur stelde het gevraagde terrein „Heb je haar verteld van mij? onmiddellijk disponibel. Het bestuur van Algemeen „Ja zei Dimbie zachtTVT Beiang kwam spoedig daarop met een voorstel op Ik legde mijn wang tegen de zijne en hij streelde 0en ni6UW0 vergadering, om een commissio te be- mijn haar op zyn oude, lieve, domme manier. noemen die enkele proef concerten op „Vreeburg" Zoo zaten wij en vertelden het oude, oude ver- zou 0rganiseeren. Nu, dames en heeren, stond het haal van onze liefde. er op die nieuwe vergadering met het bestuurs- Zachte sneeuwvlokken dwaalden langs het ven- ^0^^ niet erg hoopvol voor. In een onbewaakt ster, de hoeken der kamer werden geheimzinnig in oogen^^ nj. Was die vergadering uitgeschreven op schaduwen afgerond en hand in hand wachtten wij een Donderdagavond, en het gebeurt wel eens dat op op het licht, dat altijd volgt op de duisternis. ^jen aVond een zekere categorie van menschen lichtelijk boven hun theewater is. En het was pre- cies die categorie, die op die vergadering in nogal ruime getale aanwezig was en het erg gezet scheen De pen is Marguentte s hand ontvallen, om nooit te hebben om het bestuursvoorstel te laten kelde- meèr te worden opgenomen. En wij, die wachten tot reru de sluier wordt opgelicht, wij vinden het zoo moei- Maar, het warme enthousiasme van Govers, de lijk niet te vragen „Waarom". I eensgezinde houding van hei bestuur en een woordje Haar leven was een leven van onschuld, mooi en op z[jQ pa5 van €en invloedrijke persoonlijkheid in rein. j Schagen, bezorgden het bestuursvoorstel een meer- Haar pijn droeg zij met groot geduld en opgewekt- derheid. De voorloopige commissie kwam er, de heid en wij krijten: „Waarom?" proef werd genomen, en al was in den zomer van Jano Renton zei eenvoudig: „God had haar meer ^924 het weer ons niet bijster gunstig, zooveel heb- noodig dan wij." ben we wel duidelijk kunnen constateeren, dat er Maar mij lijkt het toe, of een liefde als de hunne voldoende belangstelling van de zijde van het pu- van man en vrouw een langer duur had moe- bliek was. ten worden toegestaan. Het Gemeentebestuur vond in een en ander vol- Jane zegt, dat hun liefde eeuwen overwinnen zal.1 doende aanleiding om de zaak ter hand te nemen, Jane heeft een vertrouwen, een begrijpen, dat slechts het herschiep „Vreeburg" in oen keurig wandel- weinigen bezitten. Haar oogen zien, terwijl de on- parkje, tevens muziektuin, en kwam op die wijze ze door tranen verblind zijn. Ik heb de toestemming tegemoet aan de verlangens van Algemeen Belang van Dimbie om deze eenvoudige geschiedenis aan ZOoals wij niet hadden durven droomen. B. en W. de wereld te geven. 1 benoemden verder een commissie tot beheer van den „Misschien helpt zij het leven van een of anderen muziektuin, uit vertegenwoordigers van diverse Scha- lijdor te verheideren en dat zou „haar" gelukkig ma- ger vereenigtngen, die zich te Schagen bewegen op ken", zei ik en hij boog het hoofd. muzikaal of maatschappelijk gebied. De laatste nacht van haar leven was een „zilve ren nacht", zooals zijzelf hem beschreven zou heb ben. De maan bestraalde de aarde, die gehuld was in 'Het is nqmens deze commissie nu, dames en hee ren, dat ik hier wil spreken allereerst een woord van hulde aan het initiatief van den hoer Joh. W. Go vers. Immers Govers is en blijft de geestelijke vader onze een zachten mantel van sneeuw met zilveren luister, van onzen Muziektuin. Terecht heeft onze burge- Wij hadden de gordijnen weggeschoven en het bed meester daareven gewezen op de felle kritiek, waar voor het venster geduwd. aan de muziektuin-plannen hebben blootgestaan. In Dimbie's armen lag haar hoofdje. Uit de be- Maar, dames en heeren, als we nu weten, dat het wusteloosheid kwam ze steeds weer even bij en groote optimisme van Govers in alle opzichten gelijk sprak dan een paar woorden. Eens murmelde zij iets heeft gekregen, en meer, veel meer dan dat. als ik van een zwart kuikentje, maaT telkens weer kwam u alleen maar meedeel, dat er in plaats van een het woord „Dimbie" van haar lippen. driehonderd gezinnen, zooals de commissie had dur- Op het laatst lieten wij hen alleen. van ramen, nu al bijna zeven honderd gezinnen als Na een poosje kwam Dimbie de kamer uit en donateur, of kunstlievend lid zijn toegetreden tot on- ging naar buiten, den maanverlichten nacht in. 1 zen muziektuin, dan weten we, dat we ons van die Zii zou blij zijn geweest, dat het zoo was. dat, ter- kritiek niets meer behoeven aan te trekken, dan we- wiil haar geest zijn weg vond naar bet Eeuwige ten we dat het publiek onzen muziektuin wil en op Licht Dimbie hier op aarde den weerschijn ervan prijs stelt, dan weten we dat hier geen woord beter onder directie van den heer A. P. Blaauw, voelde in den ziiverwitten tuin bestraald door maan- op zijn plaats is, dan een herhaald woord van hulde jicu* aan Govers voor zijn initiatief, en een woord van Nanty. hartelijken dank aan het Gemeentebestuur voor de uitvoering van de plannen. EINDE. Verder voel ik mij gedwongen, namens mijne van waardeering voor zijn streven, spreker is dank baar dat zijn inzichten instemming hebben gevonden, de zaak is gelukt! Spr. is zeer zeker ook dank ver schuldigd aan het Gemeentebestuur, dat op zoo uit stekende wijze zijn idéé heeft uitgewerkt en volbracht, en spr. twijfelt niet, of het hier tot stand gebrachte mooie werk zal den steun erlangen der burgerij, en de belangstelling trekken van zeer velen in deze om geving. Spr. twijfelt ook niet of de muziektuincom missie zal alles in het werk stellen, om het belang stellende publiek iets goeds aan te bieden. Wij willen u laten genieten van schoone muziek, onder eene mooie gezellige omgeving, want goede muziek, schoonheid en gezelligheid, zijn de kostelijke dingen welke ons do vele zorgen van het dagelijksche leven helpen vergeten of verlichten. Spreker betuigt nog maals aan allen dank, die medewerking hebben ver leend aan het tot stand brengen van don muziek tuin. En toen kon een begin gemaakt worden met het afwerken van het programma. En het was een aardige, aantrekkelijke gedachte geweest om voor dezen eersten middag de verschil lende plaatselijke vereenigingen te vragen, om iets ten beste te geven en zoo traden dan achtereenvol gens onze Harmoniekapel, Euphonia, het R.-K. Man nenkoor en de zangvereeniging „Excelsior" op. Afwisselend wordt op eene dergelijke wijze het programma en dat is een van de voorwaarden om een groot publiek als dit aangenaam bezig te hou den. f Het programma werd loffelijk afgewerkt en elke vereeniging gaf het beste, zoodoende op haar wijze bijdragend tot het openen en welslagen van dit eer ste tuinconcert. En afgaande op het daverend applaus gelooven wij wel, dat alle vereenigingen met haar werk succes hadden. 's Avonds groot tuinfeest, en wérkelijk zag de tuin er bijzonder gezellig uit met zijne electrische ver lichting en de talrijke kleurige lampions tusschen de hoornen en heesters opgehangen. Om ongeveer halfnegen begon het concert der Alkmaarscho Or- chestvereeniging en de toeloop van belangstellenden was enorm groot en overtrof nog verre hot bezoek van des middags. Hat was een dichte drom van belangstellende be zoekers, een aantal dat verre elke verwachting over trof. En wij begrijpen het levendig, dat de volijveri ge commissie in baar maatregelen ten opzichte van zitplaatsen enz. wat is tekort geschoten. De toevloed van belangstellenden was daarvoor heusch te groot. Maar wij twijfelen er niet aan, of die maatregelen, die noodig zullen zijn om wat nu niet goed was, voor het vervolg goed te maken, zullen worden genomen. En als de bezoekers dan wat meewerken, wat volg zaam zijn, en hun kinderen naar bed sturen, zal hét prima worden. Thans was het soms wat rumoerig. Maar. zooals gezegd, dat zal wel beter worden en dat moet ook. En wat nu het concert der Alkmaarsche Orchest- vereeniging. onder dirigentschap van den heer Jac. Jansen betreft, dit is een mooi concert geweest. Het programma telde verschillende nummers, die wij met genoegen daarop zagen. En de wijze waarop wij van den heer Jansen in zijn Schager tijd, gewend waren dat hij zjjn taak opvatte, gaf ons te voren de zekerheid, dat er geen half werk zou worden gele verd. En deze eerste kennismaking met dit Alk maarsche corps, is een bijzonder aangename ge weest. Wij hoorden een mooi ensemble, beschaafd van klank, dat in warmen toon en scherp geteeken- de voordracht fen musicale opvatting zijn verschil lende nummers heeft gespeeld. Wij hebben met bijzonder genoegen geluisterd en kunnen niet anders dan de gedachte ora deze ver eeniging te vragen, als een zeer gelukkige prijzen. Wij zullen uit het met zorg gekozen programma geen nummers noemen, die ons bijzonder bevielen, te ver als deze uitvoerige bespreking ons zou voeren, Toch willen wij in herinnering brengen de Unvol- lendete Symphonie van Schubort, die al bijzonder in" sloeg. Jansen heeft met zijn orkest veel succes gehad, en wij gelooven wel, dat het tot weerziens, dat de voor zitter der Muziektuin Commissie tot hem sprak, van harte gemeend was. En daarna groot tuinfeest met bal-champêtre,, waarvoor ook bijzonder veel animo bestond. En hiermee zijn wij aan het eind van ons verslag en wij willen eindigen, met de Muziektuincommis sie hartelijk te feliciteeren met het groote succes. Er is door haar onder leiding van haar voorzitter, den heer Sehoorl, veel, zeer veel edaan en in de al gemeen© groote belangstelling vinde zij haar groot ste voldoening. Wij twijfelen er niet aan. of .ook de volgende concerten zullen voor velen aangename uurtjes worden. Wij wenschen de heeren alle succes. Wij willen hier nog aan toevoegen, dat de vele bezoekers van Zondag algemeen vol iof bleken te zijn over de inrichting van den muziektuin. Hier is een mooi, rustig, gezellig plekje ontstaan, waar het een genot is een poosje to toeven, niet uitsluitend als er een of ander concert wordt gegeven, maar ook om zoo in een verloren uurtje eens rustig te gaan zitten. Werkelijk, in velerlei opzicht kan deze tuin beant woorden aan zijn doel: een ontspanningsplaats te zijn voor do burgerij en voor Schagens bezoekers. Ver dient de tuinarchitect een woord van lof voor den smaakvollen aanleg van heestergewas, perken en ga zons, een woord van waardeering komt niet minder toe aan onzen Gemeenteopzichter, den heer P. Re- zo.lman, voor do uitvoering van de verdere aanklee ding van den tuin. Alles is gebleven in donzelfden, oenvoudigen en toch aangenaam aandoenden stijl en kleur, zoo uitstekend passend bij de rust, die op 't geheel ligt. Als een bewijs dat do muziektuin de algemeene waardeering heeft, spreekt wel duidelijk uit het feit, dat thans pl.m. 800 gezinshoofden lid of donateur geworden zijn. Hieronder zijn reeds zeer vele buiten leden, alleen Zondagmiddag en -avond we/den teza men ongeveer 100 buitenleden uit verschillende ge meenten in dezen omtrek, geboekt. Zondagavond om 8 uur biedt de commissie reeds weer een mooi concert aan, te geven door de 'be kende muziekvereeniging „Onder Ons" te Dirkshorn, BELANGRIJKE WIJZIGINGEN. Met ingang van 7 Juni a.s zal de postbestelling op Zondag zoowel in als buiten de kom van de gemeente Schagen worden opgeheven;

Schager Courant | 1925 | | pagina 5