De Wereld der Vrouw. HET AQUARIUM. Castellane antwoordde door znet de zweep te klap- pen, wat bijna altijd vergezeld ging van wat geld. Een» amuseerde de maarschalk zich met naar een troop jongen» te kijken, die oorlogje speelden. Valt aan! riep hij plotseling, terwijl hij den Jon gelui een banketbakkerswinkel aanwees. In een oogenblik was de winkel vermeesterd en de veldslag begonnen. De inval der West-Gothen veroorzaakte niet meer schrik te Rome, dan deze plotselinge aanval bij den armen banketbakker. Na een langen en heerlijken aanval op de pralines en het suikerwerk, stapte de maarschalk den win kel binnen en betaalde do oorlogskosten, 200 francs! lederen koer, alè hij uitging, liep de oorlogszuch tige groep naar hem toe, schreeuwende: Aanvallen, maarschalk? Later, kinderen, antwoordde dan Castellane. Do oorlog, zio je, is mooi, maar duurt DE SUPERIORITEIT VAN HET MANNELIJK GESLACHT. In den Koran staat: „Hoort en Arabier, dat hem een dochter is geboren, dan verft droefenis zijn aan gezicht zwart. Dè tijding schijnt hem zoo smadelijk, dat hij zich niet aan de menschen vertoont, en hij denkt er over na, of hij de hem geboren dochter tot zijn oneer behouden zal, of dat hij het kind in de aarde zal begraven". Uit deze woorden uit den Koran blijkt hoe de Mo hammedanen een jongen veel hooger schatten dan een meisje. Ook in het oude Rome was dit het ge val. Daar offerde de vader in den tempel van Juno bij de geboorte van een zoon slechts twee derde deel van een offer bij de geboorte van een meisje. In het laatste geval was het dus moeilijker om de goden gunstig te stemmen, wat er op wijst, dat ook deze meer aandacht schonken aan een Jongen dan aan een meisje. In Montenegro ia groote teleurstelling als er een meisje geboren wordt. Dan gaat de vader met nee geslagen oogen op den drempel van zijn huis staan, alsof hij aan de buren en voorbijgangers verontschul diging vraagt voor de ongelukkig>e gebeurtenis. En wanneer een gezin telkens weer met een meisje ver groot wordt, dan roept de moeder zeven priesters bij zich, die haar besprenkelen met gewijde olie. Dan maakt men een nieuwen drempel in de deur, want vermoedelijk is de oude op den dag der bruiloft op de een of andere manier verontreinigd, anders zou er toch ook wel een jongen geboren zijn. Is het in Montenegro een jongen, die het levens licht aanschouwt, dan héerscht er groote vreugde in het gezin en wordt er feest gevierd, waarbij: de jong geborene vele zegewenschen krijigt. In Schaffhausen zendt men twee bouquetten aan de moeder, indien er een jongen geboren wordt en maar één als het een meisje is. De bewoners der Sahara zijn ook veel meer ge steld op jongens dan op meisjes. De vrouwen dezer nomadenstammen bestrijken het gezicht van een pas geborene terstond met een zekere stof; is het een jongen, dan het heele gezicht; is het een meisje, dah maar de eene helft. En ook in ons land is het vaak zoo, dat de ge boorte van een zoon met veel meer vreugde begroet word/t dan die van een meisje, vooral als het de eerst-geborene betreft. De mannen schijnen veel prijs te stellen op een stamvader. Weliswaar toont' men dit niet méér door bepaal de gebruiken in acht te nemen. Maar in vroegere eeuwen was dit wol het geval. In de 16de, 17de en gedeeltelijk ook nog in de 18de eeuw hing men na de blijde gebeurtenis een zoogenaamd „kloppertje" aan de deur. Dit was een plankje met rose zijde overspannen, waarover weer kant getrokken was. Werd de rose zijde voor de helft met een wit pa piertje bedekt, dan was dit een teeken, dat er een meisje geboren was. Maar prijkte het „kloppertje" in zijn volle pracht van 'geheel rose, dan kondigde het een zoon aan. M. ULTRAVIOLET LICHT EN ENGELSCHE ZIEKTE. Bekend is, dat Engelsche ziekte bij dieren snel geneest, als men ze in het zonlicht brengt. Geeft men ze voedsel, b.v. tarwe, die van te voren ook door zon- of ultraviolet licht is besraald dan geneest de rha- chitis eveneens. X Engelsche en Amerikaansche onderzoekers hebben nu tegelijkertijd gevonden, dat een eenvoudige che mische stof, die in het dieren/- en plantenrijk veel voorkomt, nl, cholestearine, de rhachitis kan genezen, als zij van te voren door het licht van een kwarts lamp i9 bestraald. Deze werking van het bestraalde cholestearine blijft echter niet bestaan, maar verdwijnt weer als de stof in het donker heeft gelegen. Voor de theorie van het ontstaan der Engelsche ziekte is deze mededeeling zeer belangrijk. Immers in er. onder de huid komt zeker cholestearine voor en men kan zich dus denken, dat deze stof ook ter plaatse door het zonlicht zóó wordt veranderd dat zij antirhachitische eigenschappen krijgt. Men is nu bezig na te gaan, welke chemische veranderingen er in het cholestearine optreden na bestraling. MOET MEN ZICH WASSCHEN OF NIET? Deze vraag doet zonder twijfel eenigszins raar aan in onzen tijd, nu alles er op uit is om de grootst mogelijke hygiëne te betrachten. Als men den mees. ten dames vraagt, wat zij van deze quaestie den ken, zullen zij bijna allen beweren, dat de h^w„ zeker met water en zeep onderhouden moet wor den Ook zullen er echter zijn, die zeggen, dat deze middelen uit den booze zijn. Men heeft het oordeel gevraagd van een bekend Amerikaansch huidarts, en deze expert op het gebied van huidvorzorging zei het volgende: „Het gezicht moet één keer per dag: zeer zorgvuldig met water en zeep gewasschen wor den, Wascht men zich meermalen, dan gebeurt dit zonder zeep. Het water moet verwarmd zijn, maar zeer op temperatuur daar te warm water de huid verweert, evenaU te koud en daar te koud water bovendien de huid niet voldoende reinigt. Is het ge zicht evenwel met warm water gewasschen, dan spoelt men het met koud af. Verder geeft dr. Pusey nog menigen goeden raad voor hen, die een vettige en voor hen die een droge huid hebben. Overigens heeft ieder tijdperk zijn verschillende opvattingen, van huidverzorging en schoonheidsmiddelen. In ou de tijden namen de vrouwen, die zich deze weelde konden veroorloven, baden van ezellnnemelk, ter wijl wijn het middel was, waarmee het gezicht tooals men 't noemen wD. werd onderhouden. Ook verschillends voorwerpen op De Kameleonvlechjee en de parelbaarsen sljn ook mummies en in oude graven gevonden, wijse op een prachtige dlertjee. ZIJ graven een kuiltje in 't zand groot gebruik van schoonheidemiddelen. In de mid deleeuwen is er een poriode geweest, waarin de da mes zich weken en soms maandenlang niet wasch- ten on dit gold ook alweer voor bijzonder „schoon". Zoo heeft iedere tijd zijn eigen elschen. R.Nbld. LEVERING VAN GEREED BETONMENGSEL. In Amerika is men or hior en daar toe ovorgogaan beton in geheel goroed zijndon vloeibaren toestand te loveren volgens elke gewonschto verhouding on in elko gowonachto hoeveelhoid. Hot beton, dat zooals vanzelf sprookt, niet in voorraad wordt gehouden, wordt na bestelling machinaal gemengd cm door mid del van snol rijdende spociaal daarvoor ingerichte auto's naar de plaats van bestemming gereden. Do verbrulkors hebben goon mooilijkheden mot het mengen en behoeven het bouwterrein niet mot hoopon zand, grint en ander materiaal te vullen. Vooral bij gebruik van kleine hoeveelheden schijnt de methode wel practisch. Bovendien kan mon meer waarborg hebben voor het aanhouden van de Juiste verhouding, terwijl de betonfabriek ook beter gemengd materiaal zal leveren, dan met de primitieve hulpmiddelen op kleine werken en het met de hand mengen verkregen kan worden. HET SCHOONMAKEN VAN STEENEN GEVELS EN BEELDHOUWWERK. Er bestaan verschillende methoden om metsel werk, zandsteenen gevels .en beeldhouwwerk schoon te maken. De oudste en eenvoudigste is wel droog afborstelen of afwasschen met water, doch op deze manier gelukt het niet, den steen zijn oorspronkelijk nieuw aanzien te geven. Als wij eene behandeling met bijtende vloeistoffen als zeer AChadelljk direct uitschakelen, blijft een bewerking met krassende metaalborstels, of intenser nog, met de zandstraal- machine. Hiermede gelukt het wel is waar volkomen het vuil te verwijderen, doch meestal verdwijnt daarbij' ook een gedeelte der oppervlakte of ten min ste der scherpe kanten, zoodat deze manier van rei nigen niet toegepast mag worden voor het schoon maken van gevels van kunstwaarde of van kostbaar beeldhouwwerk. ,In Frankrijk is men «enigen tijd geleden op hot idee gekomen een proef te nemen om metselwerk schoon te maken door het met stoom te behandelen en hierbij bleek spoedig, dat deze manier alle andere methoden overtreft. Niet alleen gaat het schoon maken zeer snel en bijzonder grondig, doch wat het gewichtigste is, zonder de geringste 'beschadiging van hot schoon te maken voorwerp, terwijl de techniek der behandoling zeer eenvoudig is. In een kleinen transportabelen stoomketel wordt stoom van tamelijk hooge spanning gestookt en door een buigbare metalen slang, eindigend in een straal- pijp met een spleetvormig mondstuk, wordt de stöom- straal op het voorwerp gericht. De straalpijp is van een warmte-isoleerende omhulling voorzien en wordt bij het werk zeer dicht bij', doch1 niet direct tegen den schoon te maken steen gehouden. In de meeste gevallen wordt 't vuil door den heetep, desnoods over" verhitten stoomstraal, die met kracht tegen de opper vlakte spuit, in zeer korten tijd geheel losgeweekt en door het neerstroomende condenswater weggespoeld. Is de oppervlakte te vuil, dan moet zij; eerst met een zeepachtig, doch niet bijtend middel ingesmeerd wor den. s Eén bijzonder voordeel van deze methode is, dat de stoomstraal wel al het vuil medevoert, doch het natuurlijke*beschermende laagje, dat zich in den loop der tijden in de buitenste poriën van den steen ge vormd heeft en hem tegen verweerende invloeden beschermt, niet beschadigt. Msb. DE NIA GARA-WATERVAL. De grootsche Niagara-waterval loopt gevaar zijn roep als wereldbezienswaardigheid te verliezen. Dit gevaar ontstaat door de enorme watermassa's, die de rotsen hoe langer hoe meer uithollen. Ook de hardste rotssteenen kunnen op den duur aan dit' slij- tingsproces niet ontgaan. Vooral de Canadeesche zij^ de van den waterval wordt ernstig bedreigd, waar de watermassa in twee armen gedeeld wordt. De bodem bestaat hier uit een betrekkelijk \£eeke stof en deze bodem krimpt jaarlijks ongeveer 1H M. in en dit heeft een vermindering in kracht van den waters'al tengevolge. Door het uitslijten van den bodem wordt het stroombed verdiept en, concentreeren zich de watermassa'9 meer hierin. Al deze omstandigheden dragen er toe bij de grootschheid van den waterval te doen verminderen. Daar buitendien het water de nei ging vertoont, naar links af te buigen, is volgens deskundigen de tijd niet ver meer. waarop van den Oostelijken aan den Amerikaanschen kant liggenden waterval niet veel meer over zal zijn. De nadeelen zijn, zooals men ziet groot en van verschillenden aard, want afgezien van het verdwijnen van veel natuur schoon en een inkrimping van toeristenverkeer, be- teekent een verkleining van den Niagara een enorm verlies aan energie, waardoor vooral de bedrijven de dupe zijn, die hun electriciteit door den water val ontvingen. en leggen daarin de eitjes, bij voorksur op een steen, De eitjes worden zorgvuldig bewaakt door het man netje en het wijfje beide. Als de eitjes ultgokomen sijn krioelt het in het broedkuiltje van het Joi goedje. Ze moeten in het kuiltje blijven, omdat daarbuiten zoovele gevaren dreigen. Gaan «wmtnl wat te vroeg eruit, dan zwemt een der ouders t"7p vlug achterna, zuicht ze In don bek on blaast zo [jflB terug In het kuiltje. Eenlg dagun worden de Jong z |in Eet m. Verscheidene soorten levendbarende tandkarpers, alle met de prachtigste kleuren vindt men in het aquarium in Artis. De meeste zijn ook geschikt voor een warm kameraquarium Het merkwaardige van deze vischjes is, dat zij levende jongen voortbrengen. De wijfjes houden de eitjes zoo lang bij zich, totdat de jonge vischjes er uit gekomen zijn. Vele van deze vischjes, zijn zeer vraatzuchtig, waarom het dan ook noodig is, de oude zoo spoedig mogelijk te verwijde ren In korten tijd heeft men dan een overvloed van jonge vischjes. We noemen de verschillende Girardinussoorten, de zwaardvisch, de Gambusia's, Platipoecilus en de Poe- cilia's. Ze zijn alle prachtig gekleurd, terwijl over *t algemeen d mannetjes veel kleiner zijn dan de wijfjes Ook verschillende Barbussen, de vlugge en sierlij ke Danio rerlo en een groot aantal zalmachtigen zijn geschikt voor kameraquaria. Het is een lust voor de oogen dat kleurige gewriemel door het water en het afwisselend liefdespel op zijn gemak gade te slaan. Dsze soorten zijn eieren-leggend of kultschletend, |n in r pu' t)o in i |t jnr lint lil! Do et im ei ei' ge bi PARIJSCHE MODE. De manteljapon links op de illustratie is ver vaardigd van geruit en effen gepllseerd kasha, op effectvolle wijze tezamen gebruikt. Het gepliseerde- deel is van een natuurkleur, terwijl de ruiten bruin op Indiaansch rood zijn' ook hier echter op een fond van de natuurkleur. Het knippatroon voor dit „deux pièce" costuum is onder nummer 256a bestelbaar, in de maten 46 en 48: Kosten 65 cents. !f). 42, De strak sluitende japon stelt het' onderkleed het costuum voor en kan natuurlijk ook afzond» lijk worden gedragen. Het patroon hiervoor kan i bestellen onder No. 257a, in dezelfde maten als ven, tegen betaling van 45 cents. MOEDERS EN HAAR KINDEREN, „Bevordert het lezen". Een moeder zegt: „ifiet is tegenwoordig lang niet altijd gemakkelijk om de kinderen aan het lezen van een goed boek te krijgen. Het schijnt wel of de spelletjes en het huis werk dikwijls een beletsel tegen het lezen vormen, •hetgen au fond toch een prachtig leermiddel is.- Daarom moeten wij zorgen, als wij de kinderen iets te lezen willen geven, dat wij hen dat op de een of andere manier aangènaam maken. Ook heb ik on dervonden, dat men de kinderen nooit rechtstreeks verbieden moet een zeker boek te lezen. Het is veel beter te zorgen dat het bewuste boek stil, maar zoo spoedig mogelijk op een veilige plaats wordt op geborgen, terwijl er een ander, meer voor de kleintjes geschikt, boek voor in de plaats komt. Aan den an deren kant moet men er nimmer op aandringen, dat het kind een bepaald boek gaat lezen, daar het best mogelijk is, dat het de lggtuur nog niet be grijpt. Weest tevreden indien net kind blijk geeft van tijd tot.tijd wel behagen te vinden in lezen en zorg dan dat het goede boeken heeft Nuttige Wenken. VLEKKEN OP KARPETTEN. Vlekken op een karpet ontsieren het geheel in hooge mate. Daarom zorge men ervoor ze zoo «nel mogelijk te verwijderen. Wanneer het een vetvlek ds tracht men eerst zoo vel mogolljk de korst af te krabben met een penne- mes. Daarna bedekt men het bevlekte gedeelte met een stuk pakpapier, liefst de bekendo bruine soort, en strijkt daarover goed met een heet ijzer. Zoodra het papier van kleur verandert door het opnemen van vet, neemt men een nieuw stuk papier en zoo gaat mon mei de strijk-behandeling vóórt tot vlek geheel verdwenen is. Olie-vlekken moeten gewreven worden met doek. welke goed met benzine moet worden ing vocht. Zware inkt moet worden opgezogenmet vloei pier, d.w.z. inktvloei, dus niet het z.g. zijde-papil Daarna wrijft men de vlekken met een lapje, dat zur<- melk gedoopt is, waarna zij met warm wa wordt gesponsd en dan gedroogd. Vlekken van roodé inkt moeten gewreven word niet een lapje, waarop citroen-sap, dan sponzen warm zeepsop-water en vervolgens gedroogd. GOEDKOOP ZEEPSOP. Spaar de kleine stukjes zeep,welke altijd ovsj blijven van de groote stukken toilet-zeep zuinig om ze later te benutten voor het maken van zeepsoj Een kopje vol stukjes maakt een volle pan van he heerlijkste sop, hetwelk bovendien - het voordei heeft, dat het geurig en zacht is, omdat het gemaal^ werd van prima toilet-zeep, welke voor de menschi lijke huid bestemd is geweest. Voor het maken van zulk sop gaat men als volgt werk. Snijd de stukjes zoo klein mogelijk; doe zel^j een pot of pan; doe er een halve lepel ammonii poeder bij en voorts kokend water, zooveel als v%z- langd wordt, naar gelang van de beschikbare ho veelheid stukjes zeep. Roer tot de zeep opgelost is l laat het staan tot het sop koud is. Een lepel van mengsel is later rijkelijk genoeg om een uitsteken sopje te maken op eén- liter kokend water! ZoodocnJ 2 heeft men altijd zeepsop in voorraad en werkt tevi zeer economisch. KINDER-KOU8EN. Het is zeer practisch de kousen van kinderen vó het dragen te voorzien van een extra hiel en tel liefst gemaasd. Door dit dadelijk na het koopen doen, kan men van de kou-sen veel langer prof hebben, daar men tijdig ontdekt of de extra hiel teen al doorgesleten zijn en dan altijd nog tijd overvloed hebt om een nieuwe bedekking t# raazf t Het voordeel hiervan is, dat de kous zelf bijna nl slijt en daar nooit stoppen ln te zien komen. Natuifl|j lijk maast men de extra-bedekkingen aan den vifr'j koerden kant van de kous. HET REINIGEN VAN INMAAKPANNEN. 1, Behalve do moderner Keulsche potton, gebruikt"1 nog vele menschen do ouderwetscho koperen tojj maakpannen ei) een van de belangrijkste dingen hl#j voor is, dat men terdege zorg draagt voor het steed*:; rein blijven der pannen. Koper oxideert n:.melij»| snel en men moet daarom het inwendige van do paft nen steeds schoonmaken met zout en zand; twtf deelen zand tegen één deel zout. Dit mengsel stevig op het koper gewreven, worden met een dikken flanellen lap. Evontueolo vlekken aan den buitelt kant kan men verwijderen met oen weinig citroen» sap. Als de pan eenmaal goed schoon is, moot alle* nog eens worden gepolijst met een stuk jacht rubh^

Schager Courant | 1925 | | pagina 12