LIJST 22. Purol geneest en verfraait de huid* üaad Wieringen. Dinsdag 30 Juni 1925. Oöslc Jaargang. No. 7662. TWEEDE BitA1X Daar ligt onze oproepingskaart voor ons met een heele reeks van lijsten, waaronder weer lange rijen van namen. Wht oen partijen!, w&t een liefhebbers voor het Kamerlidmaatschap, Kiezers, 'het is om je zinnen er bij; te verliezen, want de eene partij^ noemt zich nog beter, geeft nog mooier beloften dan de andere. Kiezers!, overweegt als ge uw stem uitbrengt, vooral dit ééne en vraagt u zelf af: hoe heeft de parti], hoe heeft de candidaat zich in de afgeloopen Ka merperiode gehouden? En dan mag, neen moet, van de Vrijzinnig-Demo craten gezegd worden dat zij steeds hebben getoond een scherpe lijn te volgen in hun politiek. Steeds en overal 'heeft hun stem weerklonken voor! do alge- meene welvaart van ons vaderland en steeds weer hebben de Vrijzinnig-Democraten in de Kamer op de bres gestaan om onrecht te bestrijden. (Hoe komt het, moet ge U afvragen, dat de Vrijzin nig-Democraten zoo'n invloedrijke positie in de Ka mer innemen, al is hun aantal nu niet zjo groot? Dat komt: omdat deze partij kan wijzen op man nen */an beteekenis, wier woord en oorlee! van invloed is en omdat haar optreden steeds zuiver en eerlijk is. Als 'wij' nagaan de groote vraagstukken van het politieke leven: ontwapening, onderwijs, gezonde be- iastingpolitiek naar draagkracht, vrijhandel, enz.j enz., het zijn vooral de Vrijzinnig-Democraten die op post staan om deze gToote vraagstukken in het belang van ons land en volk op te lossen in de goede richting. De strijd tegen de militaire slokop, die ons volk duizenden en millioenen kost, zondier dat ons volk weeibaar, o»s vaderland verdedigbaar wordt, de Vrijzinnig-Democraten staan Voorop. Ons onderwijs, onze volksschool op zoo hoog mo gelijk peil te houden, het zijn de Vrijzinnigs-Demo craten, die daarvoor strijden en zij maken front te gen het kerkelijk gedrijf met zijn verderfelijke splijt zwam, die ons volk verdeelt, en verzwak*. Het Staatspensioen, dat recht, waarom al jaren ons volk roept, het vindt in de Vrijzinnig-Democraten zijn warmste verdedigers. De vrijhandel, die onze landbouw adjn bloei en welvaart zal doen behouden en onze tuinbouw voor verweer-maatregelen van het buitenland bespaart en ons volksbelang schraagt en steunt, het zijn de Vrij zinnig-Democraten die dat kostbare goed voor ons land trachten te behouden. Geen protectiel is hun leus. 'Voor vrijheid, van denken en geïooven voor do Volksontwikkeling in het algemeen, het opbeuren van ons volk, het ontwikkelen van het volkskind hi*t zijn de Vrijzinnig-Democraten die er hun krachten van denken en doen aan geven. Groote dingen, mooie idealen, genoeg om met het o <g daai op, morgen Woensdag, een gang naar de stembus te d:oen en als één man te stemmen op de lijst der VrijzinnigDemocraten, op lijst 22. Etaj kennende onze meening, dat ook dé drager van die beginselen, de persoon van den candidaat, van groote beteekenis, van doorslaande overweging is, wekken wiji op om van lijst 22 te stemmen dien candidaat, die u het naast staat. De aandacht vestigen wiji op den tweeden naam van die lijst, op Mr. Oud! of no. 13, den heer 'D. Kooiman. Wiji vragen uw stem niet voor onbekendé groot heden, kersversch aan de politieke markt gebracht, maar voor maniièn met een verleden dat u borg Staat voor hun daden, borg staat voor een trouw en eerlijk opkomen voor uw algemeene, maar ook voor uw speciale plattelandsbelangen. Stemt dus één van deze beide candidaten, dus óf de een óf den ander. Niet beiden, want ge moogt maar één hokje rood tmaken, anders is uw stem van onwaarde. Allen dus morgen naar de stembus en gestemd1 op een dezer beide candidaten van Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen op Zaterdag 27 Juni 1925. Voorzitter de heer L. C. Kolft, burgemeester. Secre taris de heer C. F. van Duin. Aanwezig alle leden, den f de puWieke trltmne hogal wat belangstelten- Na opening eter vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medodeelingen en ingekomen stukken: Door Ged. Staten is goedgekeurd eene suppletoire hegrooting dienst 1924, en werd eveneens goedgekeurd de begrooting over den dienst 1925, en werd nota ge nomen dat is ingetrokken de verordening ter beteu geling van mazelen enz., en werd ontvangen een T rovmciaal blad, bevattende de regeling van de sa larissen der Gemeente-Ontvangers. men11 611 ander wor{it voor kennisgeving aangeno- Hierna wordt aangeboden de maandstaat der Zee gras-exploitatie over Mei 1925 en bedroeg de verkoop 341 pak. Eveneens wordt behandeld een verslag der Zee- grasexploitatie, waarbij Voorzitter meedeelt, dat ge urende de laatste drie jaren is gemaaid 4313, 9909 pak' terwii] dit t& Texel bedroeg 557, 1082, ioyo pak, zoodat de totale productie over de laatste jaren bedroeg 4870, 10991, en 12146 pak en bedroeg ae winstuitkeering aan de maaiers de laatste drie jaren f 2892, f 1070 en f 571, terwijl de winst over het jaar 1924—1925 nog niet bekend! is. Eveneens is aanwezig een verslag der Keurings commissie district Alkmaar, alsmede een jaarverslag van den Tram-Spoorweg Wieringen Schagen. Het uit te keeren dividend is bepaald op 4 Is ook binnengekomen een schrijven van den plaatsvervangend Directeur, dat het tarief voor locale gesprekken binnen een kring van 15 K-M. is ge bracht op 20 cent per drie minuten, en1 er hierdoor geen termen aanwezig geacht worden te zijn tot stichting van een streeknet voor Schagen en om streken. Een en ander wordt ook voor kennisgeving aange nomen. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een verslag van de Gezondheidscommissie gezeteld te Schagen. Aan de heeren Maasschalk en Joh. Bays wordt we gens opruiming en overlijden elk een half jaar ont heffing 'hondenbelasting verleend. Van den heer W. F. Lub, alhier, raadslid, is dato 27 Juni een schrijven ingekomen met een tweetal vragen betreffende den verkoop van het gemaaid zee gras. Voorzitter merkt op dat tegen behandeling van deze vragen geen bezwaar bestaat, stelt voor dit na afloop der gewone agenda te doen, wat wordt goed gevonden. Voorzitter merkt tevens op dat het wel gewenscht is interpellaties tijdig aan te kondigen, daar het soms kan voorkomen, dat B. en W. hierover eerst moeten beraadslagen en informeeren, zoodat het wel eens voor kon komen dat dergelijke gestelde vragen, met het oog op den korten tijd niet in de eerstvol gende vergadering behandeld kunnen worden. Is nog ingekomen een schrijven van den heer F. Zegel te Texel, die opmerkt dat hij' de laatste jaren de oogst gemaaid zeegras op Texel heeft gekocht van de gemeente en hierna zijne zaak heeft ingericht en zijn jaarlijksche verkoop tot 2000 baaltjes heeft opge voerd, dat hij thans, doordat hij onbekend was met de laatste raadsvergadering, geen zeegras heeft kun nen bekomen, waardoor hiji voor 'het feit komt te staan, dat zijne afnemers door anderen zullen moeten worden 'bediend. 'Dit is zeer onaangenaam en ver zoekt hij, zoo mogelijk-hem alsnog iets toe te wijzen. Voorzitter stelt voor dit schrijve nook na afloop der agenda te behandelen, wat wordt goedgevonden. De heer Oden merkt op mits deze behandeling dan maar in het openbaar geschied. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de hegrooting dienst 1924. Dit betreft enkel administratieve wijzigingen en wordt goedgekeurd. Voorstel van den heer D. Oden inzake verdeeling van de winst der Zeegrasexploitatie oogst 1925. Dit voorstel kan door B. en W. ondersteund wor- i den, echter met dien verstande, dat wanneer blijkt dat een maaier minderwaardig zeegras levert, ver- oorzaakt door eigen schuld, deze van de winstverdee- j ling worden uitgesloten. Wordt nog opgemerkt, dat van de winst ook wordt afgetrokken de f500 voor de wegen. Wordt gevraagd wanneer er nu eens verlies is. De heer Oden merkt op dat er eenige jaren terug eene reserve was van ruim f30.000, dit kans thans wel f40.000 bedragen, hiervan kan dus gevoeglijk verlies worden gedekt, dit is toch reserve. Een ver lies kan niet van het maailoon worden afgetrokken, dit zou te zwaar op de maaiers kunnen drukken. Voorzitter merkt op dat deze reserve eigenlijk fer- dient is door maaiers die bet bedrijf niet meer uit- j oefenen of reeds overleden zijn en zouden dan nu de maaiers, die hieraan niet bijgedragen hebben, profiteeren. De heer M. Kooi: Mijnh. de Voorzitter, dat moet ook, wiji moeten niet wachten tot de tegenwoordige maaiers weer dood zijn; maar wiji moeten de maaiers laten leven. De heer D. Oden: De winst is door de maaiers bo- ven water gehaald, het is dus niet meer dan billijk dat een verlies uit deze groote reserve wordt be- taald. De heer K. Engel meent, dat er geen groot verlies kan ontstaan, daar er pacht per 100 K.G. aan het Rijk wordt betaald; komt er geen zeegras, dan is er ook geen pacht te betalen. Voorzitter: Verlies kan veroorzaakt worden, wan neer er geen kooplust is, zoodat de gemeente met den voorraad blijft zitten. De heer D. Oden: Daar hebben we voorloopig niet bang voor te zijn. Na mog enkele discussiën, stelt de heer Oden voor, vast te leggen, dat een eventueel verlies van de hoofdsom of van de rente wordt betaald. Hierop zal nader worden teruggekomen. Wordt be sloten weder de winst van dit jaar onder de maaiers te verdeelen. Benoeming 7 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter deelt mede, dat per 1 Juli de geheele commissie moet aftreden en herkiesbaar is en worden na gehouden stemming, allen herkozen en wel de heeren J. Kooij, N. Makker, L. Spaander, van het Hof, N. J. Poel, C. F. van Duin, mevr. de Wed. L. Berghuis. De heer J. Kooij merkt nog op, dat het een druk ke betrekking is, daar er zoowat elke week verga dering is en hij zijne functie weder aanneemt, om dat het voor anderen waarschijnlijk ook bezwaar lijk zal zijn. Rondvraag. Interpellatie Lub. Meneer de voorzitter,' zegt de heer Lub, U is be-; gonnen met aanmerking te maken op den korten tijd van indiening voor de vergadering; er moet ech ter met de tijdsomstandigheden rekening gehouden worden. Het was niet eerder mogelijk en zijn de vra gen zoo eenvoudig, dat het voor B. en W. heel ge makkelijk lijkt, om zoo goed als zij in de betreffen de zaak ingewerkt kunnen zijn, te beantwoorden. Mijn eerste vraag is, waarom de agenda van de vergadering van 25 Mei 1.1. niet in de Wieringer, Courant is geplaatst. Mijn tweede vraag is. of B. en W. het niet nood-1 zakelijk achten andere voorwaarden te stellen voor den verkoop van gemaaid zeegras. Van het ant-, woord hierop te ontvangen, zal het afhangen ofj verdere discussiën noodig zijn. Voorzitter: 'Mijne heeren! Ik stel het zeer op prijs, dat de heer Lub interpellaties houdt over de wier zaak en ik wil niet ontkennen, dat de zaak niet van zekere urgentie ontbloot is. Wij hooren geregeld klachten en wil ik gaarne deze zaak toelichten. De eerste vraag, waarom de agenda niet in de Wieringer Courant geplaatst is, komt, omdat toen Vrijdags de vergadering gehouden werd, waarin tot het maaien van zeegras besloten werd; de courant reeds was uitgekomen. En nü kan men zeggen, waarom de agenda niet in de courant van Dinsdag geplaatst? Ik moet hierop echter antwoorden, dat toen nog niet tot de te hou-1 den vergadering besloten was, dit kon dus ook niet. Nu wordt gezegd, dat dit houden van de vergadering een handigheidje of listigheid van mij zou zijn; dit is echter niet waar Wanneer wii de vergadering op Vrijdag hielden, kon aan Dros op Texel Zaterdags bericht worden, dat hij tot uitgifte van consenten kon overgaan, Dit kon hier eveneens des Zaterdags bekend gemaakt worden. Hadden wij de vergadering op Zaterdag gehouden, dan was de Zondag er tus- schen gekomen en ook de Maandag, daar dit twee den Pinksterdag was, zoodat die zaak dan eeniga dagen was opgehouden. Wij hebben ook geen hands- laren voorgetrokken of ingelicht. Na afloop der ver gadering, waarin tot maaien besloten was, zijn ver schillende bestellingen binnengekomen, zoowel van Wieringer handelaren al® van handelaren van bui ten. Het mocht dus voldoende bekend geacht wor- dei^ en is het zoo, dat men hier dagelijks kon in formeeren en worden de inlichtingen steeds correct verstrekt. Het Gemeentebestuur heeft dan ook niet den geheelen oogst verkocht aan enkele handelaren. Wanneer men ons vroeg, wanneer de bewuste ver gadering zou worden gehouden, hebben wij geant woord, einde Mei, begin Juini, dit was niet vooruit te zeggen. Op 29 Mei zijn verschillende bestellingen binnengekomen, ik heb hier het lijstje voor mij lig gen; er is verkocht aan: Eelman, J. Keizer, S. Kaan, N. Kaan, C. Kaan, C. Russelman, B. J. Gelder, Smot en Zn. en N. Koel (Utermohlen). Het gemfentebe- stuur heeft besloten per maand niet meer dan 1000 baal aan een handelaar te leveren. De Texelsche oogst, die nooit veel bedroeg, doch de laatste jaren regelmatig grooter wordt, is aan twee handelaren verkocht De bestellingen zijn ver schillend binnengekomen, do heeren hibben mis schien gezien, dat tijdens de raadsvergadering mij twee brieven werden bezorgd. Anderen hebben de orders afgegeven aan de woning van den admini- stateur, weer anderen aan den bode. Na afloop van de vergadering zijn de bestellingen dien dag bin i terug had de firma Kroon en Co. de halve oogst 4000 pak, zij hadden daaraan toen teveel en hebben een deel aan een ander verkocht. De heer D. Oden: Eu thans heeft de firma Kroon en Co. zeker niets? De heer D. Minnes: Dat weet ik niet. Wij weten Wieringer kennis pas welke oogst er is. Voorzitter: Momenteel zijn §r_ren 8000 balen ver kocht, komt er meer dan krijgen de anderen ook iets. De heer D. Minnes: Alles direct toewijzen is las tig voor den maaier en geeft ook moeite met den kooper. Een firma wilde'' eens precies 1000 balen te gelijk hebben en toen ze werden toegewezen, wilde hij zo niet ontvangen, de fima's verplichten zich tot niets. Het moet thans ook wel aan de goede kwaliteit geweten worden dat de afname zoo vlug is, het ge maaid zeegras, is een vertrouwensartikel, we weten het allen, hoe het vroeger was, toon de eene oogst in de andere liep, en de nieuwe oogst maar op den ouden oogst gestapeld werd, toen was de kwaliteit slecht. De heer D. Oden: Ik meen dat de vlottere afname nengekomen. allen zonder voorrang door den ad-1 hoofdzakelijk in den vrijen handel gezocht moet ministrateur genoteerd. De Texelsche oogst is aan twee handelaren toege wezen, de helft aan de firma B. J. Gelder, met dien verstande, dat als de helft minder is als 1000 balen, die van Wieringen word taangevuld, met dien ver stande, dat dan de door denzelfde bestelde balen van den Wieringer oogst zullen worden geannuleerd. Verder zijn er de volgende dagen nog eenige be stellingen binnengekomen van J. Russelman, F. Ze gel enz., 16 verschillende handelaren reflecteerden op het zeegras. Deze toestand is echter niet nieuw, wij hebben ook vorige jaren wel gehad dat er kooplui gedu- worden. De heer Minnes: Wij hebben lang over den ver koop gesproken, doe hwisten geen betere regeling. De heer D. Oden: Stel meer menschen in de gele genheid tot koopen. De heer P. Kaan betwijfelt of het weaechelijk is dat er meer koopers komen. De heer Oden betwijfelt of deze regeling de juiste is,* er zijn nu heel wat menschen teleurgesteld, zelfs op Wieringen, b.v. S. Koorn, Herm. Smit e.a. Voorzitter: Wij moeten wel op de grootverkoopers letten; wat heeft b.v. de firma Utermohlen aan 500 balen, voor den verkoop naar Noord-Frankrijk; krij- peerd moesten worden. De verkoopvoorwaarden zijndie menschen niet voldoende, dan interesseert in 1921 opgemaakt door notaris Obreen, toentertijd wethouder. Wij hebben nooit geen klachten gehoord en vragen wij ons nu af waaraan zou het thans lig gen, dat wij wel klachten hooren? Het is een moei lijke zaak. Stellen wij b.v. een la teren vasten datum voor de hestelling, b.v. 1 Juli, dan zullen alle aan vragen dienzelfden dag inkomen en als wij aannemen dat een gemiddelde oogst 10.000 haal is en er zijn een 20 inschrijvers, zou elk maar een 500 balen kunnen krijgen. Men loopt ook dit gevaar, dat er verschil lende menschen op Wieringen zijn die dit eens gaan avonturen, ze bestellen een 1000 balen, in de hoop er een 500 toegewezen te krijgen. Is er schaarschte doen zij deze met winst aan anderen over, kunnen zij deze echter niet gebruiken, dan laten ze deze in do pak huizen zitten of keuren de wier af; er is altijd wel iets op te vinden en zit de gemeente er mede. Als je dan deze wier een tweede toewijst, zal no. 2 zeggen, dank je wel. de wier door een ander afgekeurd, wil ik niet accepteeren. Op die mamier komen wij achter den wagen. Een andere schaduwzijde is ook, dat wanneer een groothandelaar b.v. 5 of 600 baal krijgt toegewezen, deze zegt, voor een dergelijk klein kwantum kan ik geen onkosten in het buitenland gaam maken, ik dank je wel voor je zeegras, maar doe daar maar niet meer in. Een verder bezwaar is ook, dat deze klachten het Rijk ter oore kunnen komen en de wier waarden niet meer aan de gemeente worden ver pacht. Een particulier koopman kan meer pacht be talen dan de gemeente, daar deze laatste alleen in het 'hun niet meer. De heer Oden zegt, het jammer te vinden, dat er kende handelaren geen zeegras kunnen bekomen. Voorzitter zegt dat het beste zal zijn eenige han delaren op een conferentie uit te noodigen en de zaak eens te bespreken. De heer M. Kooi: Er wordt hier m.1 alleen voor de koopers gepleit, wij moesten eigenlijk voor de maaiers pleiten. De heer D. Oden: De klachten komen niet van de maaiers, maar van de handelaren. De heer M. Kooi: De maaier kan niet klagen, maar moet maaien. De heer D. Oden: De zaak is voor de maaiers goed geregeld, de baten komen hun geheel ten goede, en wij hebben jtiist het voorstel-Lub gehad om de prij zen als minimum te beschouwen. De heer M. Kooy zegt, zoo den indruk te krijgen, dat er nog al wat voor de verkoopers aan het ge maaid zeegras is te verdienen en zou daarom willen voorstellen de prijzen maar wat te verhoogen, dan krijgen we meer baten. De heer Kaan: Dan zou de handel tot een treurige slotsom komen en niet veel meer 'bestellen. De heer M. Kooi: Müjne bedoeling is laten wij het hoogtepunt van den prijs zoeken; zijn we op het hoogtepunt, dan zal de handel wel waarschuwen. De heer Kaan: Wij zouden ook kunnen voorstellen den oogst bij inschrijving to verkoopen, die dan het hoogst inschrijft, is kooper, dan loopt men echter het gevaar dat eeno combinatie alles koopt. De heer Oden: Wij kunnen de thans geldende prij zen toch ook al® minimum nemen en zien wat er het belang van den maaier werkt De room van de zaak, de winst die gemaakt wordt, jt(rm wordt verdeeld onder de maaiers. Ik maak me ech- 10 JJ™?*1. - ter sterk wanneer particuliere kooplui pachten en iï. deze betalen meer pacht dan de gemeente, geen d ^00 inschrijving wordt overgegaan, wel winst aan de maaiers sullen betalfn, de meerdere P"|skan^'0Td®11 ingeschreven, dan pacht moet toch ergens vandaan komen. Ik geloof„h„ t. wel namens B. eni W. te spreken, wanneer ik zeg, dat de taak ons tel niets dan drukte en soesa geeft en 2^51 wij dit bedrijf alleen exploiteeren in het belang van i de maaiers en gemeentenaren en doe ik daarom een beroep op den Raad om B. en W. in elk geval to steunen, dat de exploitatie aan de gemeente blijft. j. »h't, atoJTih («vlo. Het is geen onderonsje, rijn er klachten, die kunnen df ^ers tooldgew opleggen, dit is voor in het openbaar^besproken en opgelost worden. voorzitter; Ik ben bang als wij de prijs gaan De heer W. F. Lub zegt, dat zijnerzijds op allen verhoMr(m me„. „..ken het Bult" do narht steun gerekend kan worden om de exploitatie aan do maKen' üet ae Paclit gemeente te houden.; wat echter niet weg neemt, dat hij alle recht voorbehoud om over verschillen de klachten te interpelleeren. Het zou echter raad zaam zijn, dat voortaan de agende voor een te hou den vergadering 3 dagen van tevoren bekend kon zijn. Was dit gebeurd en de agenda geplaatst in de en geven, de heeren D. Minnes e.a. nog verschillende courant, zou er over dit alles geen woord gesproken beschouwingen. zal verhoogen. De heer Oden: Het Rijk heeft de wierwaarden toch voor de maaiers gegeven? De heer Lub: Dat zijn oude dreigementen, die niet meer gelden. 'Hierover ontwikkelen zich verschillende discussiën zijn. Wat de opmerking betreft over de aflevering van beschouwingen. De heer Minnes zegt den indruk gekregen te 'heb- 1000 baal per maand, aan een koopman, moet jjen j Russeiman de zaak wat voorliegt en de ik opmerken, dat er ook orders zijn, van personen in beer Oden dom genoeg is daarop in te gaan; spr. dienst hij een koopman en kunnen we ook aanne- prei00ft niet dat J.'Russelman op tijd 1000 balen voor men. dat de wier door dezen gekocht, den patroon j^on en c0 beeft ten goede komt. Het kan dus mogelijk zijn, dat een Ve heer D. Oden: Liegt Russelman dat koopman 'n heel kwantum bekomt en zullen klach- m heer Lub merkt op dat J., Russelman toch Za ten met uitblijven. terdagmiddag om 5 uur 1000 baal heeft besteld. ,z.(?u overwe8TH£ willen geven, dit is een per- De beer Minnes zegt dat zij een brief van Kroon soonlijk idee van mij, om gelet op den stormloop i en qq gebad' hebben, waarin zij1 informeeren, wan- van bestellingen, den prijs voor het zeegras yastge- noer R,usseiman eigenlijk die 1000 balen 'heeft be steld, als minimum prijs *te beschouwen. Wij kun- daaruit concludeeren B. en W., dat Rus- nen dan meer geldelijk voordeel bekomen en de ver-1 selman een weinig laks is geweest en nu de schuld koop b.v. 34 dagen na de raadsvergadering open 0p g en yj wj[ schuiven en laat de heer Oden zich te stellen, dan kunnen de menschen hierover niet i dabr warm voor worden. Voorzitter: Wanneer wij een datum stellen, dan dupeeren wij de groote handelaren hiermede. De heer Lub: De klachten komen niet van do groote handelaren,» wij moeten de kleine handelaren ook voorzien, misschien kunnen die den geheelen oogst wel afnemen. Qe heer D. 'Minnes: Ja misschien voor één jaar. De heer P. Kaan: Het zou ook kunnen, zooals ik meer voorstelde, dat de gemeente directe afname verplichtend stelde, dan kon misschien de zaak het beste geregeld worden. Voorzitter: Dat kan ook niet, een handelaar heeft zoo de geheele zaak een® opgehouden. De heer W. F. Lub: En dezelfde bonafidehandelaar krijgt nu 2000 pak. Wordt opgemerkt, dat het nu eene andere firma is. De heer Bakker: Wij moesten een vasten datum «tellen, wanneer de verkoop begint. De heer J. Lont merkt op, dat alle kooplui het wel konden weten. De heer P. Kaan meent dit ook. De heer W. F. Lup: De koopers van den overkant kunnen niet weten, wanneer hier raadsvergadering is De heer D. Oden: In het algemeen hier ook niet. De hegr Lub: Mijn idee zou zijn, den prijs ais mi nimum te beschouwen. Voorzitter zegt, hier wel voor te gevoelen. De heer D. Minnes :Wij drijven de exploitatie in het belang van de maaiers, er zullen echter altijd wel koopers blijven die gedupeerd zijn. De heer Lub: Dat moeten wij trachten te voor komen. De heer D. Minnes zou den Raad willen verzoe ken, of die zijn oordeel wil uitspreken over het be leid van B. en W. in do zeegraszaak. In de Schager Courant staat een stukje, misschien komt het wel uit den boezem van een der collega's hier aan tafel, tenminste naar de uitlatingen te oordeelen, meen ik dit te mogen aannemen. Ongelukkigerwijs is het echter niet onderteekend. waaruit men den indruk krijgt, dat het hier een onderonsje zou zijn, wat niet het geval is. Spr. zou er daarom prijs op stellen, zoo de Raad hier zijn oordeel over uitsprak. Er zul len altijd kooplui blijven, die gedupeerd zijn. De oogst op Texel was geregeld onder de 1000 balen en werd steeds overgedragen aan den heer Zegel. La ter werd de oogst grooter en werd deze verdeeld, en is thans de firma Zegel gedupeerd. B.v. twee jaar De heer Oden: Russelman heeft mij gezegd, dat zijn baas hem heeft opgebeld en gezegd: ik lees daar zoo juist in de Schager Courant dat er vergadering is geweest "en besloten tot wiermaaien, bestel jij van middag even 1000 balen zeegras. Dit is toch voor Russelman gedaan? (Het blijkt nu verder0 dat Russelman 30 'Mei, om 5 uur, 1000 balen neeft besteld en B. J. Kroon 1 Juni. De heeren Lub en Oden merken op dat dit toch nesterij'zoeken is, als J. Russelman 1000 balen bestelt, weet men toch dat dit voor Kroon en Co. is. Het blijkt nu verder dat Russelman dien Zaterdag definitief 1000 balen heeft besteld en deze zal ontvan gen, als er zeegras over is, daar reeds 8000 balen genoteerd waren. De heer D. Minnes merkt op dat Russelman zich dan voortaan duidelijker moet uitdrukken; als 'hij ge zegd had, ik moet 1000 balen voor mezelf hebben, 1000 voor firma B. J. Kroon en 1000 voor Piet Pee- reboom* had de zaak ons duidelijker geweest. Hierover ontwikkelen zich nog verschillende discus siën en beklaagt de heer Minnes er zich over, dat B. en W. die hun best doen en de zaak goed behee- ren, zoo weinig waardeering vinden, o.a. ook dat stukje in de Schager Courant weer; 'hij! zou het daarom pleizierig vinden, als de Raad! hierover zijn oordeel uitsprak De heer Oden: Wij zijn toch' niet Verantwoordelijk daarvoor en hebben dus daarover noch onze goect- keuring, noch onze afkeuring uit te spreken. De heer D. Minnes: Ik heb zoo het idee dat het «tukje, uit den boezem van den heer Oden komt. De heer Oden: Ik dacht wel dat de heer Minnes die kant uit wou en wil ik hier wel pertinent ver klaren, dat dit stukje niet van mij is. Ook ik heb hier vreemd van opgekeken. De heer Lub vraagt hoe Minnél er toe komt deze beschuldiging te uiten. Spr. vindt het een zeer licht vaardig oordeel van den heer D. Minnes. Hierna stelt de heer Lub voor, om den verkoop van gemaaid zeegras open te stellen 6 tot 8 dagen na de vergadering waarin tot het maaien van zeegras is besloten, wat met 10 stemmen voor wordt aange nomen. De heer Lub zegt, iets te hebben gehoord over Texel. De wierzaak leek daar niet in orde te zijn. En waar nu vorige week de voorzitter met de wethou ders en den boekhouder eene excursie naar Texel hebben gemaakt, zou spr. willen vragen, of het mi®-

Schager Courant | 1925 | | pagina 5