Binnenlandse!» Nieuws, Gemengd Nieuws. Marktixsticbtn. ook mogelijk 1» dat een tipje vso dien ge- .innlgen «luier wordt opgelicht, orzitter deelt mede, dat er eenige klachten wa- gekomen, dat de firma Dros, die te Texel de i&- *1 regelt, het zeegras te vroeg aflevert on is ons nu jbleken, dat de firma Dros over te weinig pakhui»- ,-uimte beschikt, om alles op te slaan, en daardoor weieens geperste pakken aan de firma Zegel afle verde voor daartoe order was gegeven. Wij hebben nu do zaak besproken en zal dit niet moor geschieden en zal de firma Droa voor meer pakhuisruimte zorgen. De heer K. Engel vraagt hierna of de straatweg al is goedgekourd. Voorzitter: De straatweg is mog niet opgeleverd en hebben'wij een onderhoud met den opzichter gehad, welke ons het monster steen liet zien, dat hij ge keurd had en kreeg ik de overtuiging dat het mon ster goed was, doch de geleverde steen hier niet mo de overeenstemt Wordt nog voorgelezen een schrijven van den op zichter, waarin deze mededeelt, dat de aannemers Hegemam, Poel en Blauwboor do steen van Stoel be trokken hebben; de eerste levering was goed, da la tere niet en geeft in overweging de steen aan de tast te doen keuren. Tevens wordt overgelegd een schrijven van de firma Stoel uit Alkmaar, waarin de" ze mededeelt nu een Dinsdag te Wieringen te ko men, teneinde deze kwestie te bespreken. De heer K. Engel merkt op van bevoegde men- schen gehoord te hebben, dat de steen niet aan de algemeen© voorwaarden voldoet; het xija mondklin- kers en geen veldoversteen. Voorzitter zegt, hier geen verstand van te hebben. Do heer K. Engel: Maar de opzichter toch wel, deze heeft hier zijn plicht verzaakt en komt de ge meente voor een mooie strop te staan, over 2 of <3 jaar kan alles er worden uitgegooid. De heer Hermans: De steen is verbazend slecht. De heer K. Engel: Tijdens de lossing heeft Her mans nog gezegd, laat de opzichter komen. De heer Herman: Ja, ze waren 's morgens aan het lossen en heb ik de opmerking gemaakt, dat de steen slecht was en gezegd, ik zou eerst den opzich ter maar laten kom en kijken of ze goed is. Maar ze leek aan het monster te voldoen. De heer Oden: Het is een bewijs dat de opzichter weinig verstand van steen heeft. Als je langs de straat loopt, kan ieder wel zien dat die steen niet deugt. Het monster steen komt ter tafel en wordt bezich tigd en zegt de heer Hermans, deskundige, dat de slechtste van het monster beter is als de beste die in de straat gebruikt is. Ook zijn er steenen uit de straat gehaald aanwezig, welke gemakkelijk door geslagen, zeer minderwaardige indruk maken en spreken verschillende leden er hun verontwaardi ging over uit dat dergelijke steen is goedgekeurd. De heer Oden: Dat is voor de gemeente met die drie straten een strop van f 10.000. De heer W. R. Lub: Moeten wij die strop accep teeren? M. Bakker: Ik ben er niet voor die strop te ac cepteeren. Voorzitter: De steen is door den opzichter goedge keurd, zoodat wij geen verhaal op de aannemers hebben. Oe heer W. F. Lub: Dan heeft de opzichter grove lijk gefaudeerd. De heer Oden zegt, buitengewoon teleurgesteld te zijn in den opzichter, met het eerste groote karwij voor de gemeente blijkt dat de opzichter niet bere kend' is voor zijne taak.. Wij mogen hier niet mede voortgaan en stelt spr. voor den opzichter voor een jaar te schorsen. Voorzitter: Hoe stelt zich dat voort De heer Oden: Wel de opzichter wordt door B. en W,. of door den Raad voor een jaar geschorst. Voorzitter: Wie zullen we dan krijgen? De heer D. Oden: Kunnen wij het geen jaar zon der stellen? Erger als thans kan het toch miet. De heer J. Lont: En dan na een jaar weer zijne functie heratellen. De heer D. Oden: Weet een der heeren een ander voorstel, mij ook goed, Voorzitter: .De werkzaamheden zijn van dien aard dat wij geen jaar zonder opzichter kunnen, met. het oog op bouwvergunningen enz. De heer Lub: Hij is niet onmisbaar, er zijn meer menschen in Wieringen. Wiji zijn niet verbonden aan dezen opzichter en kunnen afwachten wat hij doet als de weg moet worden opgeleverd. De heer J. Lont: Ja, als hij den weg afkeurt. De heer D. Oden: De Voorzitter heeft gez&g dit kan niet meer. het risico is van de aannemers af. "De heer (D. Minnes: Kunnen wij, het niet beter nog wat afwachten en zien hoe de zaak zich zal oplos sen. De heer Hermans: De steen is wel gekeurd, dit is echter niet geheel conform gebeurd, de aannemers hadden eigenlijk den burgemeester moeten waar schuwen dat de steen er was, en had die de op zichter moeten waarschuwen, maar niet direct de opzichter. Het is mij vroeger ook wel eens gevraagd, of ik grind enz. direct wou keuren, maar liet ik het altijd over den burgemeester loopen. De heer Oden: De zaak is in elk geval zoo, dat de steen niet voldoet aan het monster en kan de ge meente toch maar niet, zonder meer, terwille van een onkundig opzichter, een verlies van f 10.000 ac cepteeren. De heer W. F. Lub: De blaam valt eenig3zins te rug op het gemeentebestuur, wamt de firma Stoel offreert steen, goedgekeurd door het gemeentbesetuur van Wieringen; dit vestigt den indruk, dat ook B. en W. zich met de keuring hebben bemoeid. Deze steen wordt f5 per 1000 minder aangeboden. De heer M. Kooi: De s/teen voldoet niet aan het monster, deze had alzoo niet geaccepteerd mogen worden. De heer Hermans: Ja, maar ze is ontvangen. Voorzitter zegt, dat B. en W. zich niet met de keu ring hebben bemoeid, het wil er echter bij spr. niet in. dat de opzichter geen verstand vam steen zou hebben. De heer D. Oden: Dan zouden wil kunnen conclu- deeren, dat er nog iets veel ergers is gebeurd en hij ten koste der Gemeente de aannemers terwille is geweest. De heer W. F. Lub: D'e feiten in aanmerking geno men, gelet op de straten, mogen wij aannemen, dat hij niet vakkundig is. Voorzitter zegt, dat gelet op andere straten, die wel goed zijn,-hij niet den indruk krijgt dat de opzich ter onvakkundig is. De heer K. Engel: Nu de Nieuwstraat munt ook niet uit, spr. 'heeft een aannemer gesproken, die den opzichter gevraagd heeft of hij die steen moc^v bruiken. wat niet door den opzichter werd toegestaan en wera naderhand toch die steen geleverd en ge bruikt. De heer D. Oden: Of hot dan laksheid of onkunde is geweest van den opzichter, doet er niet toe, de gemeente heeft een groote strop en kunnen wij der gelijke menschen niet gebruiken. Dit treft temeer, daar de Raad tegenover hem heel clement is geweest, aangesteld op f400 salaris, in een ruim jaar ver hoogd tot f1000. Als wij op de Koningstraat letten, met het drukke verkeer, moest dit eerste soort steen zijn. Voorzitter: Het monster is goed. De heer D. Minnes: Stoel had volgens monster moeten leveren. De heer Oden: Stoel is er af en wij zitten ermede. De heer D. Minnes: Laten wij de zaak aanhouden tot de volgende vergadering. De heer D. Oden: Aanhouden tot de volgende ver gadering, waar zou dat voor dienen, kunnen wij der. opzichter niet schorsen, laten wij hem dan defini tief ontslaan. De heer M. Bakker: Ik ben er sterk voor. straks hebben wij weer wat anders. Voorzitter: Wij hebben verschillende sollicitanten gehad, en er de beste uitgenomen, wat zullen we dan nu krijgen. De heer D. Minnes: Ja, dan zou je er een van buiten moeten hebben en dat zal zeker wel een f2000 per jaar kosten. De heer D. Oden, dat is altijd nog beter dan zoo. Hierover ontwikkelen zich nog enkele discusslën en wordt besloten de zaak tot de volgende vergade ring aan te, houden, daar dan eerst eene bespreking met de firma Stoel gehouden kan worden. Op voorstel van don heer J. Kooi wordt nog beslo ten dat delaatste termijn aan de aannemers niet zal worden uitbetaald, voor er raadsvergadering is geweest. De heer Oden informeert nog, waarom het laatste stuk van de Beltstraat niet is klaar gemaakt. Voorzitter zegt de oorzaak hiervan niet te weten, den aannemer zal hierover worden gesproken. Wordt verder besloten aan den huisvuilophaalder D. van Duin f300 per jaar te geven. Dit was f250, hij zal dan ook blik en dergelijke medenamen. Wordt besloten aan dezelfde in zijne kwaliteit als putleger, henf te betalen f3.50 per putje, wokelijks te ledigen. Aan D. van Duin is tevens opgedragen het maaien van het gTas van Hippolytushoef tot de Haukes, hier voor krijgt hij f 15 per jaar, mot gebruik van de ruimte bij den Poelweg enz. Wordt ook goedgevon den. Om den Oostkant doet P. Post dit gratis tot aan den Hofweg. De heer J. Kooy informeert nog, wie eigenlijk con stateert als het mond- en klauwzeer geweken is, of dit werkelijk zoo is.' Met, het oog op de consumptie van de melk is goed toezicht wel gewenscht. Voorzitter antwoordt dat dit door een veearts be hoort te geschieden; als het echter druk is, wordt dit nagelaten en wordt de aangifte van herstel zoo ge loofd. Wordt algemeen goed geacht dat hier streng toe zicht op behoort te wezen en zal voorzitter hierover schrijven. De heer J. Kooi klaagt ook nog over de losloopende honden, die kunnen de besmetting van de zieke koeien heel geschikt overbrengen. Ook hieraan zal de voorzitter de noodlge aandacht besteden, cveenals aan de verbetering van de pomp op het schoolplein. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE» In publieke veiling werden door notaris J. W. C. Kroon te Zuidscharwoude, verkocht acht perceelen boomgaard in de onmiddellijke nabijheid van het station der H.IJ.S.M., in de nabijheid van de veiling van den Noordermarktbond, groot 7.09.63 H.A.. be plant met diverse soorten appel- en pereboomen, en met onderbeplanting van zwarte en roode bessen- boomen, enz., toebehoorende aan de erven yan wij len den heer P. Verburg te Noordscharwoude. Koo- per werd de heer Mr. A. van Giffers te Velp, voor f 21.600. NIEUWE NTEDORP. De Directeur onzer Gymnastiekvereeniging „Her cules Hebé", de heer A. Blaauboer, behaalde op de Nationale wedstrijden 1.1. Zondag 28 Juni te M-. Beemster, den 5en prijs, verguld bronzen medaille, in de driekamp hoogrek, brug en ringen. Hieraan werd door een 60-tal eerste turners deelgenomen, terwijl de jongens- en meisjesklasse en tevens een zestal dames ook aan sommige wedstrijden deelna men. FABRIEKSBRAND TE LEIDEN» Zondgmorgen omstreeks 5 uur brak brand uit in de meelfabriek „De Sleutels" vam de firma A. de Koster, nabij de Heerengracrt te Leiden. De brand is ontstaan op de vierde verdieping van de fabriek juist in het gedeelte dat geheel uit ijzer en beton is opgetrokken. De oorzaak van den brand is het warm loopen der graanreinigingsmachine. De vonken kwo- men terecht op een boven deze machine geplaatsten trechter en vervolgens door een luchtkoker'op de vijfde verdieping, waar een groote voorraad graan was geborgen. Het personeel dat spoedig den brand ontdekte, trachtte met brandbluschapparaten 't vuur te dooven, hetgeen echter niet gelukte. De brandweer was eveneens spoedig ter plaatse en wiepr een groote hoeveelheid water op het smeulende graan. Eerst tegen 10 uur kon de brandweer inrukken. Het graan ging echter geheel verloren. De firma was te gen brand- en waterschade verzekerd. Hbld. ONGELUKKEN. Maandagmiddag is op het kruispunt Tetterodeweg- Bloemendaalsche straatweg te .Bloemendaal een ver pleegster van de stichting Bethesda Sarepta, die te fiets den hellenden weg kwam afrijden, en zenuw achtig werd, tegen een auto, die bestuurd werd door een dame, aangereden. Met een hoofdwonde en be wusteloos werd zij opgenomen. Nadat haar de eer ste hulp was verleend,, is zij per brancard naar de Bethesda Sarepta vervoerd. Er is geen direct levens gevaar. Zondagavond zijn bij, de Hilte, tusschen Gieten en Barneveld de auto's van notaris Buining te Standska naai en G. Zuurman, te Borgercompagiüe, tegen el kaar gereden, waartusschen E. Smit en mej. G. Nien- huis, beiden van Veendam, die te fiets waren, be kneld geraakten. Mej. Nienhuis heeft een enkel ge broken en erge hoofdwonden gekregen. De toestand van Smit, die deze week eindexamen H.B.S. moest doen, is niet buiten gevaar. Beiden zijn naar Gro ningen vervoerd. Zondagavond wou de 84-jarige chauffeur P. G. D. uit. de Del heemstraat met zijn autobus uitwijken voor den 23-jarigen motorrijder W. G. Ter T., die ter hoogte vam de Jasmijnstraat in Den Haag de bus passeerde. Bij deze manoeuvre kwam de autobus niet vrij groote vaart tegen een boom terecht. Door den schok braken eenige ruiten, waardoor twee der inzittende passagiers, de 26-jarige vrouw M. H., van de De la Reykade en de 60-jarige H. v. d. K., geb. H. uit de Oranjerivierstraat, licht gewond werden. De eerste werd naar huis. de andere naar het zieken huis gebracht. De chauffeur is naar huis gegaan. De 56-jarige gemeentearbeider H. van Reenen te Heerlen is Zondag, toen hij op een tram wou stap pen, Uitgegleden en onder den wagen gekomen. Hij werd naar het hospitaal overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de verwondingen is overleden. I Zondagmiddag is op de Rbzegracht te Amsterdam een 8-jarig meisje onder een tram geraakt en kort daarna aan de verwondingen overleden. VERGIFTIGING? In tegenwoordigheid van de justitie uit Leeuwar den is gisteren te Kooten opgegraven het lijk van den 47-jarigen arbeider T. Rintjema, die 15 Mei J.l. overleed. Vermoed wordt, dat de man vergiftigd is. Dr. Mieremet uit Groningen verrichtte de sectie. De vrouw van Rintjema is kort na de begrafenis naar Holland) vertrokken. WOESTELINGEN. Eergistermidd'ag ongeveer 2 uur is öp de renbaan van het Oude Slot te Heemstede een 18-jarige jon gen bij een vechtpartij zeer ernstig gewond. De jon gen was belast met het toezicht op de automobie len, toen hij door eenige kinderen uit een woonwagen werd lastig gevallen. Hij verjoeg deze kinderen, waarop twee oudere woonwagenbewoners hem te lijf gingen en tegen den grond sloegen. Een dezer aan vallers trok zijn mes en stak den autobewaarder in de borst, bij de hartstreek. De jongen werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd' en ter beschikking van de justitie gesteld. TWEE AUTO'S IN DE SLOOT. Zaterdagmiddag reed een vrachtauto van Gebr. de Romp uit Amersfoort op den Muiderstraatweg in de richting Muiden. Even over den spoorwegover weg wilde een luxe-auto den vrachtauto passeeren. Daar, waar de bestrating tusschen het tramspoor op houdt, meldt de „Crt.n, kwam de vrachtauto, die naar links moest uitwijken, in aanraking met de voorbijgaande auto. De voorwielen van beide wagena grepen elkaar, met het gevolg, dat de chauffeurs het stuur niet meer meester waren en beide wa gens met de koppen naast elkaar in de wegsloot te rechtkwamen. Do inzittenden kwamen er met eenige schram men goed af. Do wagens waren zwaar beschadigd. Do bestuurder van de luxe-auto was onder den invloed van sterkendrank. HET AUTO-ONGELUK BIJ MUIDEN. Zondagmorgen is de 64-jarige heer S. Domhof in de Mapellastichting te Bussum overleden aan de ge volgen van het auto-ongeluk op den rijksstraatweg bij de Hakkelaarsbrug. Vier zijner kinderen, mede slachtoffers. worden nog in het ziekenruis verpleegd DE LUIDSPREKER. IVolgens de kerkelijke commissie der Nederdultsch Herv. gemeente te Amsterdam is de proef met den luidspreker ter verbetering van de akostiek in de Prinsessekerk ten volle geslaagd, zoodat zij den luidspreker definitief wil aanbrengen, waarvoor de kosten op tweeduizend gulden worden geraamd. - SABOTAGE AAN BOORD VAN DE JAVA. Uit Vlissingen wordt gemeld: Aan boord van den kruiser Java moet een geval van sabotage hebben plaats gehad. Er moeten mond stukken van kanonnen overboord zijn gegooid en geweerriemen en brandslangen stuk gesneden. Gisteravond heeft de politie in een café te Vlis singen een marinier gearresteerd, die van deze sabo tage wordt verdacht. VLIEGTUIGONGEVALLEN. Gistermorgen 10 uur is het vliegtuig D 29 op het vliegveld! De Kooi bij de landing op zijn kop terecht gekomen. Het landingstoestel en de wielen werden zwaar beschadigd. De bestuurder, officier-vlieger Vroon, bleef ongedeerd. Om half twaalf moest het vliegtuig D 31 wegens het weigeren van den motor daar een noodlanding doen. Het toestel kwam eveneens op zijn kop te recht waarbij de schroef vernield werd. De bestuur der, korporaal-vliegtuigmaker Kruidenier, kreeg geen letsel. DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Door den trein, die om 11.20 uit Leiden naar Ut recht vertrekt, is bij de Rijn- en Schiekadebrug een van de twee werklieden dde daar werkzaam waren, aangereden. De man is in zorgwekkenden toestand in het Elisabethsgesticht opgenomen. Hij. is gehuwd' en woont te Utrecht. GEVAARLIJK WERK. Bij het kamerschieten op het oud-Limburgsche schuttersfeest te Leveroy (bij Weert) is een ongeluk gebeurd. Een schutter werd de hand versplinterd, die dientengevolge moest worden afgezet. TEGEN HET STEMMEN. Zondag zou te Bilthoven een bijeenkomst in de open lucht gehouden worden tegen het stemmen en den stemdwang. Aangekondigd was dat vooraf de Utrechtsche anarchist H. Schuruman een aantal ingeleverde stembiljetten zou verbranden. Om dit feestje bij te wonen, waren Zaterdag reeds uit ver schillende plaatsen te Bilthoven zoogenaamde vrije- jeugdbonders aangekomen, die daar im tenten over nacht hadden. De Biltsche politie was versterkt met rijkspolitie uit Utrecht. Voordat de bijeenkomst begon, werd vermoedelijk uit een der tenten een nagemaakte stembus van brandbare stof naar buiten gebracht, overgoten met benzine of petroleum en toen aangestoken. In verband met de Biltsche politie-verordening waarbij met 't oog op de bosschen, het verboden is, in het openbaar vuur aan te leggen, trachtte do po litie het in brand steken van de bus te verijdelen, doch zonder goed gevolg. De jongens bleven door gaan met brandende lucifers te werpen op de met brandbare vloeistof doordrenkte bus en ten slotte ging de bus in vlammen op. De politie heeft daarop de Jongelieden uit elkaar gejaagd, hetgeen met ernstig verzot hunnerzijds ge paard ging; ze hadden zich van knuppels voorzien en maakten daarvan een dusdanig gebruik, dat eenige politiemannen, die een dergelijk verzet miet vei*- wacht hadden, klappen opliepen. Een der politiebe ambten kreeg been verwondingen; er werd onmid dellijk geneeskundige hulp ingeroepen, waarna de gewonde per auto naar Utrecht werd overgebracht, konden de zgn. vrije-jeugdbonders verspreid worden. De anarchist Schuurman was eerst gevlucht in 't zoogenaamde gemeenschapshuis; toen de politie hem daar achtervolgde sprong hij uit een raam van de eerste verdieping en vluchtte het bosch in, nagezet door de politiemannen. Schuurman werd gegrepen en overgebracht naar het politiebureau in De Bilt, waar hij opgesloten werd en tegen hem proces-ver baal is opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Na dit voorval had de bijeenkomst plaats, waarin vier sprekers opwekten, niet te gaan stemmen. N.R.Crt. LANGENDUK. Aan onze markten zal een veiling worden gehou den van goedgekeurde aardappelen met certificaat. —WIERINGEN. De heer W. Klaasse Bos, melkcontroleur bij de rundveefokvereeniging „Wieringen" is met ingang van 15 Juli a.s. benoemd als assistent op 't kantoor en laboratorium der stoomzuivelfabriek „Neerlan- dia' te Stompetoren, welke benoeming door hem is aangenomen. CALLANTSOOG. Maandagavond hield de heer D. Kooiman voor de afdeeling van den Vrijz.-Democratischen Bond een politieke rede aan de Groote Jteeten. Het onderwerp was: De belangen van het Noordhollandsche plat teland in verband' met de a.s. Kamerverkiezing. •De spreker drukte in een boeiende rede de toe hoorders op het hart alles in te spannen deze recht- sche regeering de nederlaag te bezorgen, van groot belang als 't is wie er in de komende vier jaar voor onze belangen op de bres staan. Spr. hoopte vu rig, dat deze verkiezing een linksche regeering aan het bewind zal brengen en behandelde in verband daarmee verschillende onderwerpen voor het platte land van zoo groote beteekenis. iHet lager onderwijs op het platteland is, nu het aantal leerlingen per klas tot 48 is opgevoerd, zeer verslecht. Op de kosten van den landbouw is door deze rechtsche regeering op krasse wijze bezuinigd, 1/6 van de uitgaven der staatsbegrooting voor mi litaire uitgaven, tegen een luttel bedrag voor den landbouw, en daarop moest nog 3 millioen worden bezuinigd. Het invoeren der Tariefwet is een groot gevaar voor de belangen van land- en tuinbouw. Van Duitsche zijde worden reeds tegenmaatregelen getroffen. Het afzetgebied voor landK en tuinbouw producten en veeteelt met groote moeite verkrr- gen, dreigt verloren te gaan. Een volgende regeering moet deze verderfelijke wet intrekken. Biji waterschapsbelangen wordt de Tweede Kar mer zeker betrokken en in dit verband bespreekt de heer Kooiman de bespoediging van de drooglegging der Zuiderzee en de daarmee in nauw verband staan de belangen van het platteland in deze omgeving. De wegveibetering wordt besproken en waarschuwt met klem tegen nog hoogere lasten voor de bezitters van gronden aan kanalen en wegen gelegen. Spr. behandelt de Weeldebelasting, verlaging Rijks- inkomstenbelasting en recht van Successie en toont zich voorstander van het wegnemen der ontstane onbillijkheden. De weeldebelasting noemt spr. een verteringsbelasting, die zelfs belasting eischt van een glas ranja van 5 cent. Dit alles beteekent niet anders dan ambtenarenvermeerdering, tot last en schade van het publiek. De heer Sleutel inforiheert naar het standpunt der Vrijz.-Dem. ten opzichte van de werking der Arbeids wet. De Vrijz.-Dem. willen deze wet soepeler toepas sen dan tot dusver. Vooral voor het landbouwbe drijf, dat voor een groot deel seizoenarbeid is, is die vrijstelling in het algemeen niet ruim genoeg. BRAND IN EEN STADTTHEATER. In het groote gebouw der Vereinigte Stadttheater te Dusseldorp h$d Maandagmamiddag een benzine- ontploffing plaats, waardoor twee kapsters werden gedood, terwijl een derde kapster ernstig en een vierde licht gewond werd. Do explosie ontstond bij het reinigen van oude pruiken met benzine. De brandweer kon den ontstanon brand spoedig blus- schen. Do waschkamer en het daarnaast gelegen lo kaal waren totaal uitgebrand. Tel. EEN SCHEEPSRAMP. Het 8.s. „Tuscania" heeft op 200 mijl beoosten Ha- lifax den visschersschooner „Rex" geramd, waardoor deze zonk. Vijftien man van den schoener, onder wie de kapitein, verdronken. De „Tuscania" liep geen schade op. De botsing geschiedde tijdens den mist. AUTO-O N GELUK. Uit Kassei, 29 Juni. Bij een proefrit van een post-autobus, waarin 34 kinderen zaten, is do bus met volle vaart tegen een woning gereden, waar van de beneden-étage ingedrukt werd. De chauf fcur en vele kinderen werden zwaar gewond. ELECTRICITEIT IN JAPAN. In Japan neemt het gebruik van electrische stroom in de huishouding langzamerhand toe. Ten einde de bevolking te wijzen op de vele voordeelen, verbon den aan het gebruik van electrische apparaten, heeft men onlangs in Tsjofoe, een voorstad van Tokio, een geheel electrisch ingericht huis ter bezichtiging ge steld. Het huis was gedeeltelijk Westersch en gedeel telijk Japaneesch gemeubileerd'. De keuken was geheel electrisch ingericht; het geheele huis werd o.a. electrisch verwarmd. Men stelt zich voor dat het gebruik van electrische toestellen zeer zal toenemen. DE TOESTAND IN CHINA: Gedurende de beide laatste dagen- zijn geen be richten meer binnengekomen betreffende nieuwe troebelen in China. De gouverneur van Hongkong heeft de vrijwillige burgenvacht aldaar gemobiliseerd en de verordening inzake het bandhaven van den vrede van kracht doen worden. De algemeene staking in Sjanghai is geëindigd. Alle winkels zijn heropend, doch de scheepvaart ligt nog stil en dé Japansche en Britsche wèverijen zijn nog gesloten. AARDBEVING. Uit New York, 28 Juni. Eén aardschok is gister avond 6 uur 23 geconstateerd in den staat Montana, waardoor te Butte groote gebouwen in schuddende beweging werden gebracht en talrijke schoorsteenen werden afgeworpen. Er gebeurden echter geen onge lukken en de schade is niet ernstig. Geringere schok ken worden gemeld uit Anaconda Great Falls, Billings en andere plaatsen, Twee schokken werden waar genomen, waarvan de eerste, die 10 seconden duurde, heftiger was dan de tweede, die er onmiddellijk óp volgde en 20 seconden aanhield. Te New-York wer dén aardschokken 1800 mijl ten N.W. van New York gesignaleerd. Naar Reuter meldt, werden de schokken in twee derden van den staat Montana gevoeld, en werd vrij groote schade aangericht aan wegen en bruggen, Door aardschuivingen werden drie treinen tegenge houden. WERKLOOSHEID IN RUSLAND. Volgens de officieele gegevens van de Russische regeerinf bedroeg het aantal werkloozen op het ge bied der Uumie verleden jaar 775.000. Nu bereikt het aantal werkloozen reeds 900.000 en het leger van werkloozen neemt nog voortdurend toe. In het be gin van het jaar heeft de regeering voor de bestrij ding der werkloosheid 4 millioen roebel gevoteerd, welk bedrag nu met 2 millioen is aangevuld. DE SPRINKHANENPLAAG IN MEXICO. Volgens een draadloos bericht worden in Vera Cruz groote vuren ontstoken om de zwermen sprinkhanen boven de stad te verdrijven. In ongeveer een derde gedeelte van den staat wordt de oogst door deze plaag bedreigd. 9MENSCHEN VERDRONKEN. Te Quebec zijn negen man van een sleepboot ver dronken biji een aanvaring met een boot van de Ca- nadian Pacific-lijn. WINKEL, 29 Juni. Kruisbessen f 57, postelein f 7—8, uien f 5—6, peulen f 20—24, doperwten f 1112, aardappelen f 6 —6.50, aardbeziën f 12—48, per 100 pond. Kropsla f 2—2.30, komkommers f 12—14, rabarber f 2—3, p. 100. Snijboonen f 3035, per 100 pond. WARMENHUIZEN, 27 JunL Schotsche muizen f 8.60 a 10.50, drielingen f 6 a 7, kriel f 1.20. Aanvoer: 30850 Kg. aardappelen MEDEMBLIK, 27 JunL Aardappelen per 50 Kg.: Schotsche muizen f 4.60 a 5, kleine f 2.90 a 3.60, witvl. aardappelen f 3.40 a 3.60. N.V. EIERVEHLING V. HOLL. NOORDERKWAR TIER. ALKMAAR, 27 Juni. Aanvoer: 73000 kipeieren. 5660 Kg. f 6.50 a 7, 60 tot 64 Kg. f 7 a 7.50, bruine f 7.40 a 8.10, p. 100 st. Aanvoer: 10000 eendeieren f 6 a 6.10 p. 100 stuks. ALKMAAR. 27 Juni Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 32 paarden f 150400, 17 melkkoeien f 325— 475, 57 kalveren nucht. f 10—28, fok f 22-^34, 53 vette schapen f 44—50, 8 lammeren f 22—30, 43 schram men f 3241, 99 biggen, 10 weken f 18—25, 7 bokken en geiten f 3—14. Boterprijs: 1ste soort f 1.051.15, 2de soort f 0.85 1, Eeieren: groothandel f 6.25—7.10, kleinhandel f 6.25—7.25. Eendeieren f 5.70. TEXELSCHE EIEJRVE1LJNG, 29 JunL Aangevoerd 23000 kipeieren. Hoogste prijs f 7.80, laagste prijs f 6.80, middenprijs f 7.20, per 100 st. ALKMAAR, 29 Juni. Heden werd besteed: Aardbeien f 36—48, doperw ten f 26—32, aardappelen f 6.90—9.20, per 100 Kg. Bloemkool f 15—39.90, per 100 st. Peulen f 47—56 per 100 Kg. Komkommers f 7.30—12.20 per st. Wor telen f 8.30—12.40, uien f 3.20—13.60, per 100 bos. Spinazie f 0.73—0.98 per bakje. Kropsla f 1.20—2.90 per 100 stuks/ Snijboonen f 80—02, spercieboonen f 82—95, per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 29 JunL Schotsche muizen f 8.66—10, drielingen f 4.70—6.10 kleine f 1,40, per 100 Kg. Bloemkool f 19.10—27.60, per 10 stuks. Aanvoer: 207,400 Kg. aardappelen, 450 st. bloemkool. LANGENDIJKER GROENTENVBIUNG, Br. op L. Wortelen f 8.70—10.40, por 100 bos. Schotscho mui zen f 8.30-10.90, drielingen f 5.30—7, p. 100 Kg. Aahvoer: 6725 bos wortelen, 430000 Kg. aardappelen. WARMEN HUIZEN, 29 Juni. Schotsche muizen f 8,20—10,90, driel. f 4—6.40. Aanvoer: 17900 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 29 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 23 vette koeien f 300496, 17 vette kalveren f 60—130, p. ned. Rond f 1.30—1.50, 35 nuchtere kal veren, slacht per stuk f 14—32, 481 vette varkens, zare, p. ned. pond 90—94 ct., zouters 78—82 ct. Lon- densche varkens 65—68 ct. AMSTERDAM, 29 JunL Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 314 vette koeien f 1,20—1,28, 2e kw. f 1.05— 1.18, 3e kw. f 0.90—1, per Kg. slachtgewicht, 30 stie ren f 0.96—1.20,, melk- en kalfkoeien f 356—500, p. stuk, 120 vette kalveren, 2e kw. f 0.96—0.96, 3o kw. f 0.80—0.90, per Kg. levend gewicht, 135 nucht. kal veren f 14—26 per stuk, 17 schapen f 40—60 per stuk, 76 lammeren, 38—44 per stuk, 766 vleeschvar- kens, Holl. Ie kw. f 1.08—1.10 por Kg. slachtge wicht, Overz. en Geld. Ie kw. f 1,081,14 per Kg. slachtgewicht, vette spekvarkens f 1.06—1,06, 5' paarden f 206—300 per stuk.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6