Persil BRILLEN. Alleen Gebr. Rotgans, De dingen om ons heen. Denken aan 3 dingen: Ingebonden Stukken. Binnenlandse!» Nieuws, GEDIPLOMEERD Spaanders Kleeding. Gemengd Nieuws. Kamerverkiezing. Zaterdag 4 Juli 1925. üösle Jaargang. No. 7666. TWEIDI BLA1\ Het ziet er machtig naar uit, dat Caillaux' roem gaat tanen. Voor hij minister was, werd er door zijn vrienden voortdurend* rondgebazuind, dat hij de man was, die Frankrijk, zou redden van den financieelen onder gang, die het bedreigde, en als die vrienden wat meer algemeen© politieke ontwikkeling hadden bezeten, dan men bij de Franscben pleegt aan te treffen, dan zouden zij* hun Caillautx vermoedelijk hebben ge maakt tot een Fransche editie van Colijn-zelf 'Zoover is liet evenwel niet gekomen,. Maar beroemd is Caillaux toch. en groote dingen' werden gaarne van hem verwacht. Die verwachtingen zijn echter bedrogen. Want wij weten nu waarin 's mans hooge wijsheid bestaat. Hij, doet precies hetzelfde wat Clementel en Dr.- Monzie een paar maanden geleden hebben gedaan en wat hun toen, o.a. door de vrienden van Caillaux zoo bijzonder kwalijk is genomèn. Hij breidt de circulatie van de Bank van Frankrijk li,it met zes plus vier mdlliard en maakt het zoo doende mogelijk diat deze instelling aan den staat nog ettelijke milliarden' méér kan voorschieten. Dit is één „redmiddel" en het andere is een soort van leening met den stok achter de deur, het ver vangen van de Bons die Défense, schatkistbiljetten van laag bedrag en kerf,en omlooptijd, door obliga ties k A pet., op'd'e eeuwigheid, uitgegeven' in de goud waarde van den franc van* heien. Het is waarlijk de moeite waard om er ophef van te maken'. Zooveel jaar na het geknoei in het gelid in Duitsch land aan te komen met hetzelfde systeem, dat daar den ondergang onafwendbaar maakte en er dan een gezicht bij zetten alsof het een wonder van knap-1 pigheid is. &eze avcrechtsche inflatiepolitiek zoo prachtig na te bootsen!, Het eenige wat er verdienstelijk aan is zij' Caillaux is dat hij het publiek geheel heeft overrompeld en geen tijd heeft gelaten om te speculeeren op de ge volgen der nieuwe wetten. Want Vrijdag na beurssluiting, kwamen de wets voorstellen en Maandag voor de beurs opendie wa ren zij! in alle lezingen goedgekeurd. De franc heeft, terwijl de metaaldekking gelijk bleef, een vermeerdering van circulatie met ongeveer 25 pet. ondergaan en is derhalve technisch 25 pet. minder waard dan een week geleden. Want de dekking die de Bank van den staat krijgt, nl. schatkistpapier is natuurlijk vrijwel waardeloos zoolang do staat in hopelooze financieele moeilijk heden zit, overal «schuld heeft en geen kans ziet om iets af te doen. Ja zelfs het beproefde oude middel, het eene gat te stoppen met het andere, baat niet meer, nu er geen nieuw geld van het publiek meer: valt los te krijgen en vernieuwing van schuld feite lijk de eenige methode is, om niet aanstonds vast te loopen. i Het crediet van Pierpont Morgan is natuurlijk vrijwel op en -noch Amerika, noch Engeland schij nen bereid om opnieuw bij te springen nu er met geen woord wordt gerept van de afdoening der oude schulden of zelfs van een» voorstel tot regeling ervan. Goed geld naar kwaad geld gooien is de gewoonte niet van financiers, tenzij zij de moreeie zekerheid' hebben, dat de oude schuld zoodoende terugkomt. Nu Frankrijk die zekerheid niet verschaft komt er j van hulp van dien kant, natuurlijk zeer weinig. Ten- zij tegen zeer hooge rente en onderpand. Hoe zal Frankrijk die hooge rente moeten betalen, nu het de gelden mist t,er dekking van zijn gewone beheersuit gaven en nu het bedreigd wordt met een nieuwen oorlog? Het gerucht, dat het ontruimen van het Roerge bied. waartoe Parijs zich plotseling bereid verklaar de,, zou samenhangen met de behoefte aan die troe pen in Marokko, behoeft) niet juist te zijn. Het kan zeer wel1 tendentieus zijn. Doch^ oip oorlog te voeren, .zelfs een' kolonialen, oorlog, hoeft men troepen noodig en voorraden en geld. Het laatste .het meest, omdat tenslotte in de termen van geld de voorraden en het transport kun nen worden uitgedrukt •Het.spreekt van zelf, dat die voorraden niet goed koop zijn. Dit zijn zij nooit In oorlogstijd, als een land ze noodig heeft en' de eischen van den krijg ma kien, dat men over alle bezwaren heen stapt. Maar Frankrijk moet toch tengevolge van zijn fi- n anti eden toestand, veel meer betalen voor alles wat het uit het buitenland betrekt e\u derhalve wor den de moeilijkheden nog extra groot. Bovendien kostten die troepen zoolang zij zich In .Duitschland, bevonden, geen aontant geld. Duitsch- land moest er voor opdokken en mocht het betaaJde dan afschrijven op do rekening. Dit is natuurlijk uit als de Fransche troepen in Marokko gaan strijden. Da.n moet Frankrijk zelf be talen wat zij kosten, aan soldij en onderhoud en wat dies meer zij. Bovendien kan een guerilla-oorlog in Marokko zeer lang duren, terwijl do uitslag vooral met den zwakken Spaanschen broeder naast zich op zijn minst twijfelachtig is. En ten slotte is de kans da men van Abd-el- Krim zelfs op papier 'n schadeloosstelling in geval van overwinning te pakken, kan krijgen, al zeer du bieus. De toestand voor Frankrijk is dus al zeer weinig rooskleurig. Vooral nu Caillaux heeft gegrepen naar zulle een paardenmiddel aLs de inflatie van het geld en wel met zulk een bedrag. Dit kan niet anders dan spaak loopen. Tlfhns heeft hij in Kamer en Senaat zijn zin gekre gen. doch het. is de vraag of dit zich een volgenden koor zal horhalen. Thans hebben do socialisten, door niet tegen te stommen, doch zich te onthouden, het Kabinet go- red. Zij zagen in. dat een crisis thans buitengewoon gevaarlijk zou zijn geweest, doch uit alles bleek, dat de regeering wankel staat. Hetrbloc van socialisten en radicalen, waarop Her- riot steunde en dat wel beschouwd toch ook de basis was, waarop het kabinet van, Painlové staat, is uit eengevallen. liet kan alleen rekenen op de radicalen en de steun, die het van sommige groepen van rechts zou kunnen verkrijgen, omdat het gematigder is, weegt niet op tegen het verlies der socialistische Kamer- stemmen. Vooral niet als er straks de een of andere kwestie aan de orde komt, waarbij Painlevé of Caillaux voor rechts te ver en* voor links niet ver genoeg gaan. Dan duikelt de regeering en is alles in verwarring, juist terwijl vastbeleiii meer dan ooit noodig is, om in den chaos tusschen de klippen door te zeilen en althans serieuze pogingen tot redding te doen. Bezuiniging, nooddger dan ooit, is uitgesloten., zoo lang do socialisten blijven eischen en de regoering dan op dit, dan op dat punt moet toegeven, omdat zij deze stemmen niet kan missen. Als de crediteuren niet zeer lankmoedig rijn. als de debiteuren van Frankrijk geen kans zien of lust toonen om iets af te doen, gaat het er zeer moeilijk uitzien. jij i Zoowei voor Frankrijk als voor zijn frame. Het zou zelfs de vraag rijn of terugtrekken ui* Marokko geen overweging verdiende, wel zou een veldtocht ter herovering, in beter dagen ondernomen, veel kostbaarder zijn, dan thans, doch wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. Een bankroet moederland met 'n mokkende <kolo- nie is e*rger, dan een gesaneerde staat zonder of met minder koloniaal bezit. Met Tunis en Algiers blijft. Frankrijk toch in rijn waarde en heel de kwestie van Marokko draait op bet oogenblik' om een vraag van prestige. Een vraag, die zoo te onpas komt en waarvan de richtige beantwoording, hoe dan ook, veel moeite zal kosten. Pas een wereldoorlog winnen en dan zwichten* of het veldruimen voor inboorlingen is een hard gelag. •Maar straks een Dawesplan noodig te hebben, on der internationale controle te komen, iets wat onaf wendbaar schijnt, zooals de zaken nu gaan is toch ook een afdalen tot mogendheid van den zooveelsten rang, iets dbt heel wat pijnlijker ia, dan het opgeven van Marokko, zelfs nu, kan zijn. UITKIJK. 1. Persil in koud water oplossen; 2. Het waschgoed in dat koude sop doen 3. Het waschgoed gedurende een kwartier eenmaal koken 1 Zoo, Dames geschiedt het was* schen op de juiste manier I Indien Gij dan nog grondig naspoelt, eerst in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welric» kend en helder wit als Gij nimmer beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend Zelfwerkend Waschmiddel, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder; want alleen dan bereikt Gij een volmaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordecligst 1 Vraagt gratis brochure De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann 6. Co. Amsterdam. Fabiikante Henkei Cie., A. G., Düsseldorf. Aan de Redactie der Schager Courant. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in uw blad op te nemen, waarvoor mijn dank. Naar aanleiding van dg ingezonden stukken in de Schager Courant d.d. 24 Juni j.1. betreffende de Straat en' de Zeegrasexploitatie, acht ik het thans den tijd om te antwoorden. Het komt mij voor, dat de inzender van het stuk omtrent de bestrating beter had gedaan met rijn kri tiek te wachten tot na de raadsvergadering, waarin deze zaak ter sprake zou komen, om dnn te zien of ik, als wethouder zou te kort schieten in een rechtvaardig oordeel. Het geheele stuk is zoodanig gesteld, dat een gevoel van wrevel en wantrouwen bij mij* opkomt, die er met name in genoemd wordt. Het is natuurlijk ondoenlijk om zich als wethouder tegen verdachtmakingen te verdedigen. Iki wil den inzender er echter op wijzen, dat een gemeentebestuur eerst moe beschikken over deug delijke gegevens alsvorens te kunnen oordeelen en dat de inzender overtuigd kan zijn, dat ik de eer ste zal zijn, die indien mocht blijken, dat ondeskun digheid, grove nalatigheid of kwade trouw in het spel mochten zijn, op een rechtvaardige wijze on in het belang van de gemeente zal oordeelen en des noods de scherpste maatregelen daartegen zal ne men. Het gaat echter niet aan om vooruit reeds een verdachtmakend stuk in de courant te schrijven, juist niet met het oog op het door den inzen der geprezen optreden van denzelfdcn wethouder, op wiens rechtvaardigheidsgevoel beroep wordt gedaan, bij vroegere gelegenheden. Mocht de inzender twij felen aan mijn goed© trouw, laat hij dan voor den dag komen. Wat het zeegras betreft, ook .deze inzender be gint reeds mot te twijfelen aan een eerlijk beheer door het gemeentebestuur. Daardoor woixit het moei lijk hiertegen in verweer te komen. Waar he echter om gaat is, dat oen raadslid of diens tusschenpersonen een groot gedeelte van den oogst heeft gekocht Dit is juist, doch ook andere handelaren behooren tot d'e gelukkigen, en is dit feit niet te schuiven op kwade trouw in het beheer, maar alleen op de gel dende regeling bij aankoop, dat wie eerst komt eerst, maalt. Dat thans een raadslid! tot de eerste bestellers behoort, is toeval. Eien vorig jaar was het een ander. Ook onder vorige colleges van B. en W. gold dezelfde regeling, met dezelfde bezwaren. La ten we hopen dat door tegemoet te komen aan het stellen van een termijn na do raadsvergadering, zoo als de inzender aangeeft, DIT bezwaar ondervangen is, e n laat ons vertrouwen, dat geen nieuwe moei lijkheden bijvoorbeeld van VEHDEELING ponds ponds gewjjze onder de koopers naar gelang der binnen gekomen bestellingen zich voordoen bij die nieuwe regeling. Het lust mij niet om verder veel woorden te ver spillen aan liet geschrijf der beide inzenders. Het «iaat voor mij niet vast. dat do inzenders alleen het algemeen belang op het oog hébben gehad. Dit is naar mijn. inricht eerder geschaad, dan gediend door hen. D. MINNES, Wethouder. Wieringen, 2 Juli 1925. VERKEERSONGEVALLEN. Gisteravond is op den straatweg tusschen Naald wijk en Honselaarsdijk de 26-jarige werkman Schou ten, die op een fiets reed, door de Westlandsche stoomtram aangereden en ongeveer 20. meter mee gesleurd. Ernstig verwond werd hij1, na in Naald wijk voorloopig te zijn verbonden, per auto naar Delft vervoerd, waa rhij kort na zijn aankomst is overleden. De man was kostwinner van zijn moeder. Dinsdagmiddag is te Deventer op de hoogte van de Brinkpoortstmat en den verbindingsweg naar de viaduct van het'staijon een 9-jarig dochtertje van den heer Ten Cate Hoedemaker overreden door een auto van dr. S. uit Almen Nocb het meisje, noch de auto mobilist hejeft gelet op de teekens en het waarschu wende geroep van den verkeersagent ter plaatse. Het meisje werd Inwendig gekwetst opê*nomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar het aan de ge- I volgen is overleden. De justitie uit Zutphen heeft een onderzoekster plaatse ingesteld. Tel Kopaf' bij Nieuwolda (Gron.) is gisteravond een achtjarig jongetje van J. Mulder onder een stroo- wagen geraakt en doodgereden. --Op den straatweg Winterswijk—Baslo is de auto van een firma uit Winterswijk, bij het nemen van een draai, tegen e°n boom geslingerd en in een grep pel gestort. De chauffeur werd, evenals oen der zes inzittenden, ernstig gewond. De auto werd zwaar be schadigd, PROV. STATEN VAN NOORDHOÏiLAND. Exploitatie van de duinterreinen te Cêstricum. In afwachting van de voltooiing dar voorgenomen werken, waaromtrent evenals aangaandJe de Eer dere uitvoering van het exploitatieplan geregeld over leg zal worden gepleegd met het gemeentebestuur van Castricum, ligt het in het voornemen van Ged. Staten, de oprichting van dedoor hen gedachte ge bouwen te bevorderen door oen oproeping te doen plaats hebben van gegadigden naar de terreinen, welke daarvoor in aanmerking komen. Zoodra met hen overeenstemming verkregen zal zijn omtrent den prijs en de verdere bij den uitgifte te stellen voorwaarden, zullen den Staten daaromtrent nadere definitieve voorstellen worden gedaan. Thans deelen zij Prov. Staten mede, dat rnet be houd van het natuurschoon, door de provincie tot de exploitatie dezer terreinen behoort te worden me degewerkt. Immars natuurruimte, geschikt tot ont spanning voor de stedelijke bevolking vindt men in Noordholland nog slechts in het Gooi en in de duin streek. Waar zidh nu de gelukkige omstandigheid voordoet, dat del provincie nabij Castricum een duinterrein ter grootte van ruim 600 H.A. in eigen dom heeft, ka® zij als het ware langs directen weg zorgen, dat een belangrijk stuk natuurruimte ten bate van het algemeen behouden blijft en daarvoor ook zooveel mogelijk beschikbaar wordt gesteld. Daarbij moet op den voorgrond staan, dat het eigen lijk provinciaal landgoed zooveel mogelijk ongerept dient te worden gelaten. Intusschen zal rekening ge houden moeten worden met. do neiging tot vestiging van enkele tot een badplaats behoorende inrichtingen aan het einde van den nieuwen Zeeweg. Er is naar de meening van Ged. Staten trouwens ook geen bezwaar tegen, dat de diciht langs de zee gelegen gronden voor bebouwing in aanmerking komen. Ten einde die bebouwing mogelijk te maken, zullen langs den duinrand en in de onmiddellijke nabijheid daarvan enkele wegen moeten worden aangelegd, terwijl in dien de badplaats zich sterk mocht uitbreiden, ook verbinding «niet den straatweg in het Noorden van het landgoed zou kunnen worden gemaakt. Langs de zee zal een weg* moeten worden aange legd. Voorloopig is deze al leem ten Noorden van den zeeweg ontworpen. Langs den weg op den duinrand stellen Ged. Staten zich voor dat een open bebouwing van hotels of groote pensions zal zijn te verkrijgen. Verder zullen onder meer terreinen voor sportdoel- einden beschikbaar moeten blijven. Om met de exploitatie» der terreinen een begin te kunnen nemen, ligt hot naar de meening van Ged. Staten, op den weg der provincie den aanleg van een gedeelte ter lengte van bijv. 250 M. van den weg langs de zee met enkele bijkomende werken te rhand te nemen. D'd kosten daarvan zijn geraamd op f GO,000. Voor die bedragen vragen Ged. Staten een crediet. gen en de Daily Herald constateert het met bitter heid. De opzegging heeft in een zooverre een inci- dent verwekt, dat Cook, de leider der mijnwerkers, J verzocht had den brief aan de mijnwerkersfederatie niet te publiceeren. voor de verdere onderhandelin- gen plaats gehad zouden hebben, zulks omdat het !-hier voorloopig om een zaak tusschen twee partijen I gaat. Cook is dan ook hevig veibolgen. I Deze brief der mijneigenaars doet alreeds zien i waarheen de mijneigenaars willen drijven, naar af- 1 schaffing van den zevenuurs werkdag of een aan- j zienlijke loonsvermindering, zoo de zevenuurs werk dag gehandhaafd wordt. Verder zegt de brief niet uitdrukkelijk dat de eigenaars geen algemeene rege ling meer willen, maar wel dat de preciese toepas sing der beginselen daarvan in de verschillende dis tricten naar hun individueele condities bepaald moet worden. De eigenaars spreken wel van de noodzaak van een „living wage" voor de laagst betaalde arbei ders. maar maken niet duidelijk wat daarmede be doeld wordt.. Deze categorieën worden reeds nu zoo slecht betaald, dat zij ten hoogste niet meer dan een „living wage" krijgen. De eigenaars achten een zwaar offer voor de stukwerkers ten slotte nood zakelijk. Van dezen zal gevraagd worden dat zij het percentage opgeven dat zij in 1919 als compensatie gekregen hebben voor de vermindering van het aan tal werkuren. Dat percentage bedraagt gemiddeld dertien percent. In Zuid-Wales zelfs veertien twee- tiende. Er wordt door sommige mannen van de arbeiders partij over de mogelijkheid van. subsidies gesproken, in verband met Baldwin's jongste verklaring, waar in hij zeide over subsidies voor zwaar getroffen in dustrieën te denken, De Morning Post wijst die mo gelijkheid echter met den grootsten nadruk af. Aan subsidie van de mijnindustrie is niet. te denken. Die zou de schatkist ruineeren. Wordt zij over de ton- nenproductie gerekend, dan zou een shilling per ton reeds drie millioen pond vragen en een shilling per ton is maar een druppel. Een prijsvermindering van de kolen, aan de mijn met vijf tot zes shilling per ton is noodig. Het is dwaasheid in het gezicht van zulke feiten over subsidie te spreken. Uit niets blijkt nog, dat de eigenaars begrijpen, dat tegenover den eisch van offers der mijnwerkers hunnerzijds bewijzen hoo- ren te staan voor het inzicht, dat de heele industrie gereorganiseerd «behoort te worden. Waarom zou U voor uw oogen nirl bel beslo nemrn wnl er Is Laat uw Brillen (ook op Dokters voorschrift) maken door een gediplomeerde OPTICIEN. DAT IS HET B STE. Molenslr. C 13, Schagen. DRAAGT ALKMAAR—HOORN. ARISTOCRATIE EN DEMOCRATIE. Te Ween en gaan geruchten, dat prinses Elisabeth, kleindochter van keizer Frans Joseph, dochter van prins Rudolf, en gescheiden echtgenoote van prins Windischgraetz. in het huwelijk zal treden met Leopold Pezneck, sociaal-democratisch lid van den Neder-Oostenrijkschen landdag, die ook zijnerzijds van zijn vrouw gescheiden is. BOSCHBRANDEN IN DUITSCHLAND. Het warme en droge weer is oorzaak, dat den laat ste® tijd d# boschbranden weer grootere afmetingen aannemen. Gisteren brak er in de buurt van het dorp Neuhaus (Schwerin) een groote boschbrand uit, waar door tusschen de 1000 en 1300 morgen bosch ver nield zijn. De veiligheidspolitie uit Landsberg verleende de brandweer en den bosch arbeiders hulp om den brand te stuiten. Het duurde echter to tin den namiddag, voordat het gevaar voor uitbreiding gestuit was. WATERSNOOD IN POLEN. Uit Warschau wondt gemeld, dat de overstroomin gen in Galicië het hoogtepunt overschreden schijnen te hebben. In Weet-Galicië bedraagt volgens offi cieel e médedeelingen de aangerichte schade 20.000.000 zloty; 21 800 morgen bezaaid land zijn vernield; 40000 menschen zijn dakloos. Volgens een ander bericht is Przeihysl overstroomd. In Drohobyez zijn verscheidene huizen ingestort en bruggen weggespoeld. De geteisterde plaatsen zijn zonder licht, daar de gasinstallaties eveneens weggespoeld zijn. ZEVEN PERSONEN DOODGEVROREN. In Boven-Stiermarken werden sinds Dinsdag der tien touristen uit Weenen, Graz en Linz vermist, die Zondag bergtochten hadden ondernomen. Gisteren heeft men de lijken van zeven van hen gevonden. Zij waren ten gevolge© van de koude omgekomen. Som- mi gen bevonden zich op den Hochtor, anderen op de Planspitze. De overge zes waren nog in leven, doch Volkomen uitgeput. MIJNONGELUK. In de kolenmijn van Sacre Madame te Damprémy braken gisteren de kabels van een lift. Twee Belgi sche arbeiders werden gedoog DE ENGIH.SCHE MIJN NIJVERHEID. De Londensche correspondent der N. R. Ct. meldt: Gisteren dus is de overeenkomst tusschen mijneige naars en mijnwerkers door de eersten opgezegd. Het verdient opmerking, dat toen eenige maanden gele den sprake was van opzegging door de mijnwerkers, de heele conservatieve pers tegen de mijnwerkers te velde trok. Niets daarvan, nu de eigenaars opzeg- Bij de toewijzing dor zetels Is gebleken, dat de wij ziging van art. 100 der Kieswet, welke een dezer dó. gen is afgekomen van grooten invloed is geweest op de verdeeling. Tengevolge van deze wijziging komen voor het toekennen van de plaatsen, nadat de eerste plaats is bezet, niet in aanmerking lijsten, die na toekenning eener plaats een gemiddeld aantal stem men van minder dan 75 pet. van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen Van deze wijziging nu zijn de dupe geworden de Plattelandersbond (Braat), do Vrijheidsbond (ldjst Staalman-Ter Hall) en die R. K. Volkspartij. Immers zou bij de werking der oude wet aan deze drie par tijen een ovorschotzetel zijn toegewezen, terwijl thans de drie overschotzotels volgens het stelsel der gemiddelden (Hagenbach-Bischoff, d'Hondt) zijn toe gewezen aan de S.D.A-P., de Chr. Historische Unie en de R.K. Staatspartij. De toewijzing is als volgt geschiedt: de kiesdeeler heeft bedragen, zooals reeds is gemeld, 30868, 75 pet. van den kiesdeeler was dus 23145. De Middenstands partij, die verzuimd heeft, haar in den kieskring Haarlem ingediende lijst met de overige lijsten in het land te verbinden, bleef, doordat zij in die ove- ige kieskringen slechts 21677 stemmen heeft verkre gen, beneden de vereischte 75 pet. Ware haar lijst van Haarlem met de andere lijsten verbonden, dari zou haar totaal juist boven de 75 pet. zijn uitgeko men. Het verzuim, door deze partij gepleegd, komt haar dus duur te staan. Bij de eerste verbinding der zetels werd toegewe»- zen aan Communistische Partij één zetel fMu» een overschot van 5928 stemmen; aan de S D.A.P. 22 ze tels plus een* overschot van 27441 stemmen; aan de Chr. Historische Unie 9 zetels plus een overschot \*an 27841 stemmen,; aan den Plattelandersbond (Braat) een zetel plus een overschot van 13.111 stemmen; aan den Vrijz. Democratischen Bond 6 zetels plus een overschol van 2011 stemmen, aan de R.K. Staatspar tij 28 zetels plus een overschot van 19326 stemmen, aan de R.K. Volkspartij een zetel plus een overschot van 9257 stemmen, aan de» Vrijheidsbond (lijsten Staalman-Ter Hall) 1 zetel plus 12243 stemmen, aan den Vrijheidsbond 7 zetels plus 10428 stemmen; aan de Anii-Revol. Partij 12 zetels plus 7119 stemmen en aan de Staatk. Gereformeerde Partij 2 zotels plus 756 stemmen. De Her. Gerei. Staatspartij verkreeg bij de eerste toewijzing geen zetel, maar behield een over schot van 30276 stemmen, dat is meer dan. 75 pet. van den kiesdeeler. Onmiddellijk kon nu van de partijen die volgen-s de laatste wijziging der Kieswet, zooals hierboven vermeld, de Communistische Partij, de Plattelan dersbond Braat. de R.K. Volkspartij, de Vrijheids- hond Staal man-Ter Hall en* de Staatkundig Geref. Tart,ij van de lijst afgevoerd worden, omdat bij toe wijzing van een overschotzetel het op deze partijen uitgebracht gemiddeld aantal stemmen por toegeken de plaats minder dan 75 pet. ,van den kiesdeeler zou bedragen. Voor de restzetels kwamen dan ook in aanmer king. nadat bij de eerste verdeeling reeds 90 zetels aan diverse partijen waren toegewezen, de Horv. Ge reformeerde Staatspartij met een overschot van 30.276 stemmen, de S.D.A.P. mot een overschot van 27.441 stemmen, de Chr. Historische Unie met een overschot van 27.841 stemmen, de R.K. Staats partij met een overschot van 19.326 stommen, de Vrij heidsbond met een overschot van 10,428 stemmen, de Anti Rev. Partij met een overschot van 7119 stem men en de Vrijz. Democratische Bond met een over schot van 2011 stemmen. Er waren nu 97 zeiels ver deeld en liet merkwaardige geval deed zich voor, hetwelk bij de wijziging van de Kieswet in 1923 in de richting van het .etelselJHageiibach-Bischoff (d'Hondt) zelfs de wetgever niet verwacht heeft. Het stelsel der gemiddelden moest thans worden toege past en het bleek dat de S.D.A.P., de R.K. Staats partij en Chr. Historische Unie. na toewijzing van nog een zetel, het grootste gemiddelde aanwees, zoo dat aan deze partijen rechtens de drie nog te ver- deelen zetels moesten worden toegewezen. De bovenstaande uiteengezette wijze van verdee- lng komt aldus de N.R.Crt, in. het kort hier op neer, dat nu volgens do nieuwe bepalingen do groote par tijen bij de verdeeling van de oversohotzetels eenigs- zins in het voordeel rijn, tegenover de kleine. Ware de kieswet onveranderd gebleven, dan zouden de Christelijk-Historischen, de S.D.A.P. en de R.K. Staatspartij een zetel minder hebben verkregen, en de Plattelanderebond-Braat, de lijst Staalman-Ter

Schager Courant | 1925 | | pagina 5