Reclames. M&fkibertcBttea. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. orarmB callantsooh*. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1625. Geboren: Hendrik, zoon van J Modder en E. Thoes. Neeltje, dochter van KI. Blom en M. Ram pen. Hendricus Petrus, zoon van >N, Klaver en M. C. Sluljs. Predikbeurten. ZONDAG, 12 JUIaL NED. HERV. GEMEENTE te; Schagen, nam. halfacht, Ds. van Dijk. Callantsoog, voorm. halfelf, Ds. van Dijk, v. Schaffen. Burgerbrug, voorm. halfelf, Da v. Kreeko Barsingerhorn, voorm. 10 uur, 'Ds. v. Loon. Oosterland, voorm. halfelf, Da Tinholt. Westerland, nam. halfdrie, Ds. Tinholt. Schagerbrug, yoorm. halfelf, Ds. Zuiskool. Callantsoog, voorm. halfelf, Ds. IJ. van Dijk. Eenigenburg. voorm halfelf, Dr. Snethlage. Winkel, nam. 3 uur, Ds. Jellema. Dirkshorn, geen dienst. Hoerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, voorm. 1014 uur, Ds. Boeke. Kolhorn, voorm. halfelf, D3. Groeneveld. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE tes Schagen, voorm. 10 uur, de heer P. Stam, Paterson (Am.) Nam. 7 uur, de heer P. Stam. Een kwartet en een kinderkoor zullen eenige liederen zingen Breezand, voorm. halfelf, de heer Boon. OEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen. Eeai zit tonde leefwijze is vaak oorzaak van aam beien. Zorg voor geregelde stoelgang, de noodige reinheid en pas Fosteris Zalf toe. Inderdaad 'n pro- baat geneesmiddel. Per doos f-1.75per tube f 1. SCHAGEN, 9 JulL 18 paarden f 150 a 250. 11 stieren f 130 a 235, 8 geldekoeien, mag. f 225 a 320, 69 idem, vette f 300 a 510, 10 kalfkoeien f 350 a 425, 2 pinken f 175 a 100, 48 nucht. kalveren f 16 a 30, 26 schapen, mag. f 33 a 40, 163 idem, vette f 45 a 54. fl lLammeren f-2030, 3 bokken en gei ten, 55 varkens, magere, f-2840, 44 idem, vette, pen" Kg. 8490 ct., 186 biggen f-1626, 21 konijnen f0.15 f-1, 141 lappen f 0.50—1.75, 117 Kg. boter 3—2.30. EIEREN VEILIN G. (Voorloopig bericht.) Heden waren aangevoerd 118 parijen kipeieren, 26231 stuks, en 28 partijen eend- eieren. De prijs der kip eieren liep van f 6.30 tot I 7.30. (De veiling duurt voort.) WARMENHUIZiEN, 8 JuEL Schotsclie muizen f-79.60, drielingen f 55.70, Ideaal f5.60. Aanvoer: 74600 Kg. aardappelen. MEDEMBLIK, 8 Juli. Schotsehe muizen f3.604, kleine muizen f2.85 tot 3.25, witvl'. aardappelen f2.803.25, ronde f4— 4.85, per 50 Kg. Slaboonen f7.808 per 15 Kg. HOORN, 8 Juli. c Aangevoerd: 60 varkens: vette varkens 8094 ct., Londensche varkens 64 cfc. Handel' vlug: NOORDERMARKTBOND, Noordsch arwoude. 8 Juli. Schotsehe muizen f79.10, duken t5, schoolmeesters f 4.207.40, gladbl. f 10.1010.30, driel'. f 4.805.80, kleine f 1.50. Tuinboonen f 6.2Q. Zilveruien, driel. f 15.10, zilvernep f 29.9035J10. Peulen f 24.90. Roode kool f 13.9014.10, witte kool f 12.10—13, alles per 100 Kg. Bloemkool f 11.1025.10 per 100 et. Aanvoer: 454600 Kg. aardappelen, 150 Kg. tuin boonen, 750 Kg. zilVeruien, 5 Kg. peulen, 1200 Kg. roode kool, 1550 Kg. wite kool, 650 stuks bloemkool. BROEK- OP LANGENDIJK, 8 Juli. Bloemkool, le soort f-1526.70, 2e soort f6.90 7.20 per 100 stuks. Wortelen f-5.709.60 per 100 boe. Rooae kool, le soort f-15.4018.80, slaboonen f50 f-55, per 100 Kg. Aardappelen: Schotsehe muizen f-710.60, schoolmeesters f79.60, eigenheimers f9.10, drielingen f-4.706,50. per 100 Kg. Aanvoer: 1900 stuks bloemkool, 4100 bos wortelen, 4900 Kg. roode kool', 20 Kg. slaboonen, 554500 Kg. aardapppel'en. AMSTORDAM, 8 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 271 yefcte kalveren, le kw. f-0.941, 2e kw. 8694 ct., 3e Jrw. 8086 ot. per Kg. levend gewicht, 66 nuchtere kal veren f-14—24 per stuk, 471 vleeschvarkens: HolL le kw. f;1.08—1.10, 2e kw. f 1.06—1.08 per Kg. slachtgewicht. WINKEL, 8 Juli *- Aalbessen f-1225, kruisbessen f512, frambo zen f-28—33, uien f4—6, slaboonen f20—25, snij boonen f-2023, peulen f5-13, doperwten f89, aardappelen f-3.50—4.50, aardbeien f1525, alles per 100 pond. Kropsla f-1—35 bloemkool flQ16, komkommers f-813.50, andijvie f 56. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Coraeüs Theodorus, zoon van Pistor Pannekeet en van Anna Bregettha Ligthart. POLITIE Verleren: een rijwielplaatje. Gevonden: een gummischoen. ONZE MUZIEKTUTN. Het was nogal koud gisteravond in onzen Muziek- tuin toen de Zangvereeniging „Crescondo" van Noordscharwoude haar concert gaf onder leiding van den heer Willem Hespe. Het was eon kille Noordenwind en dan is het buiten niet .wat je noemt, ook zelfs niet om dezen tijd van het jaar. iMaar ondanks dezen ongunstlgen factor was het bezoek nog zeer bevredigend, ongeveer 800 bezoe kers. Dus van dien kant bekeken nog een succes. Maar ook muzikaal verdient dit concert deze be- oordoeling, heel mooi als „Crescendo" verschillende liederen heeft gedongen. Het was een lang program ma, bestaande uit niet minder dan 12 nummers. En wij hebben daardoor alle gelegenheid gehad om in deze veelzijdigheid dit koor en zijn dirigent te kun nen volgen en bewonderen. De zang klinkt beschaafd en is steeds nobel van toon en blijft dat ook in de forti Wij hebben zang gehad, waarin warme tinten, mooie kleurschakee- ringen, een voordracht dus die animeerde tot intens luisteren. Werkelijk, het is een genot geweest dit gemengd koor te hooren. Het programma in alle onderdeelen te bespreken dat zou ons te ver voeren en men zei dus met de weergave van dezen onzen algemeenen indruk te vreden. Wij willen er nog gaarne aan toevoegen dat de beide tenorsoli door <len heer Hogervorst zeer ver dienstelijk en aangenaam van to.on zijn gezongen. Wij maken hier attent op het concert dat. Zondag avond wordt gegeven door de» Harmonie „Excelsior" te Noordscharwoude, directeur de heer P. Pranger. Wij zullen ook te hooren krijgen de beide num mers waarmee „Excelsior" tn Juni jl. te Baarn .op het Nationaal Concours in de Eere-afdeeling den eersten prijs behaalde. THEATER ROYAL. Deze week is het „De Bruid van den Hollander" dat als hoofdnummer in het Theater Royal loopt. Het is een romantisch verhaal uit den tijd van 011 vier Cromwell, een der meest bewogen tijdperken in da Engelsche geschiedenis. En dit tijdperk leent zich als bij uitstek om een film in scene te zetten, die de algemeene belangstelling volop verdient. De hier volgende korte inhoud zal daarvan onze lezeressen en lezers het duidelijkste bewijs geven. Wij' zijn in het jaar 1644. Het Engelsche volk is opgestaan tegen zijn ko ning. Karei I heeft het gewaagd de grondwettelijke vrijheden, waarop ieder Engelschman trotsch is, te schenden, ja zelfs meerdere malen te vertrappel), een daad die niet straffeloos gepleegd kon worden. Onder leiding van den gonialen Olivier Cromwell maakt het volk zich op zijn rechten met geweld te beschermen en zoodoendo is Engeland in twee par tijen verdeeld, die elkaar op leven en dood' bestrij den: de aanhangers van don koning, de Royalisten, en Cromwells volgelingen, de „Rondkoppen." Grooter tegenstelling dan tusschen deze beide partijen is niet denkbaar. Aan de eene zijde de lu- xueuse, rijkgekleede en vee lgeld verspillende roya listen, met hun tallooze ridderlijke avonturen en liefdesgeschiedenissen, hun pompeuze feesten op de schitterende kasteelen van dien tijd aan den an deren kant de zwijgzame, sombere volgelingen, van den toekomstigen protector naar de snit van hun haar „Rondkoppen" genoemd, die met het gebed op do lippen en het zwaard in de vuist bereid zijn hun leven te geven voor God en het Parlement. Afgezien van de noodlottige gevolgen van den langdurigen burgeroorlog is het een romantische tijd. Den 20en eeuwer biedt hij zóóveel interessants, zóóveel belangwekkends, dat wij mét genóegen ons gedurende eenige uren een aantal eeuwen kunnen terugverplaatsen om getuigen te.zijn van de merk waardige lotgevallen van Karei van Kerstenbroeck en zijn tijdgenooten, lotgevallen die op voortreffelij ke wijze door de First National verfilmd zijn en waarvan wij hieronder het relaas laten volgen. Karei van Kerstenbroeck, een beroemd Hollandsch krijgsman, doodt, na een langdurige achtervolging, in een duel Sir Basil Dcrrmer, die zijn zuster \A Vlaanderen vermoord heeft. Het niouw# van Dor- mers dood bereikt diens vrienden Musgrove, Caris- ford en Erisey, in den herberg „De roode Leeuw" te Oxford. Eerstgenoemde krijgt twist met een vreem deling, die in een hoekje van de gelagkamer rustig zijn pot bier zit te drinken. Het is Van Kersten broeck, die den halfdronken Musgrove tot een duel uitdaagt. Musgrove is de schoonzoon van den Graaf van Staversham, een van 'skonings trouwste aanhan gers, en dus de zwager van Viscount Carisford, de eenige zoon van den graaf. Erisey is een neef van Carisford en bij diens dood de eenige erfgenaam van den Graaf van Staversham. Veel uitzicht heeft de eenigszins gedegenereerde edelman hierop niet, daar Carisford eerstdaags in het huwelijk zal tre den met Thomsine, een zuster van Wath Musgrove, een beeldschoon meisje, dat echter haar gansche le ven op 't land gewoond heeft en dan ook niet in den smaak valt van Cari9ford, noch van diens zuster Charlotte. Allen vertoeven momenteel in het door de Royalisten bezette Oxford. Thomsine 'verneemt van het a.s. duel van haar broer met den geduchten Hollander en, doodelijk beangst voor zijn leven, begeeft zij zich, als jongen verkleed, naar Van Kerstenbroeck, om hem genade voor Wath af te smeeken. Zij slaagt er in, hem zoo danig om den tuin te leiden, dat het duel geen voort gang kan vinden, doch dit heeft ten gevolge dat zij beiden in handen vallen van de Rondkoppen. Van Kerstenbroeck neemt dan dienst bij Cromwells troe pen en Thomsine, die den wakkeren Hollander in middels lief gekregen heeft, keert onder veilig geleide naar Oxfora terug. Hier wordt zij echter op zeer onheusche wijze door haar broer en Erisey ontvangen, terwijl Carisford weigert met het „liefje van den Hoollander" te trouwen. Zelfs de Graaf gelóóft aan haar schuld- Met hen gaat zij naar Staversham. Castle, het schitterende kasteel van den graaf nabil Orfotrd. Van Kerstenbroeck heeft van Cromwell opdracht gekregen., Staversham Castle, de groote hinden jpaai qp den weg naar Oxford, te nemen en met den grond gelijk te maken. Als spion dringt hij het kasteel' binnen en is getuige van Cariafordfl geweld dadige dood door Erisey's toedoen. De wakkere Hollander wordt echter gesnapt en tot den strop veroordeeld. Erisey, belast met de speciale bewaking van Van Kerstenbroeck, maakt hiervan gebruik door zijn slachtoffer op onmeiischelijke wijze te pijnigen. Dank zij Thocmsines list gelukt het Van Kersten broeck eohter te ontsnappen. Alle achtervolging blijkt vruchteloos de Hollander is en blijft ver dwenen. Staversham, belust qp Thomsines rijkdommen, begeert het jonge meisje tot vrouw, en Thomsine, geheel' kan zijn macht overgeleverd, moet wel toe geven. Het huwelijksfeest wordt met grooten luis ter gevierd, doch wanneer de feestvreugde ten top gestegen is, dringt plotseling van Kerstenbroeck met zijn Rondkoppen het slot binnen. t ln. weuuge minuten is het pleit beslist en met rijn geliefde Thomsine in de armen verlaat Van Kerstenbroeck Ijlings het brandende kasteel Over den geheelen film hangt een romantische sfeer, die hem een zeer bijzonder cachet geeft. Wij gevoelen ons geheel thuis tueschon die 17e eeuwsche personen, wier denken en doen zooveel verschillen van het onze. doch ook er zooveel mede gemeen hebben en leven geheel mede met dé ongelukkige Thomsine, over wier lot door eon bere kenend pleegvader kalmweg zonder haar voorken nis beschikt wordt, en met den ridderlijken Van Kerstenbroeck, die eindelijk toch het genoegen smaakt zijn Thomsine voorgoed de zijne te mogen noemen. Zoowel Richard Bartheimess als Dorothy Mac kaill hebben in dezen film een schitterende prestatie geleverd en verdienen allen lot voor hun diep menschelijk en gevoelig spel. De overige hoofd personen zijn allen bijzonder juist getypeerd kostelijk b.v. is Bradley Barker als de bluffer, Wath Musgrove, Stuart Sage en Morgan Wallaoe ais de beide jonge edellieden Carisford en Erisey en Lee Baker als de ongenaakbare Graaf van Staversham, die voor niets terugdeinst, waar het geldt rijn doel te fbereiken. En hoe bijzonder goed is Joan, Thomsines trouwe kamenier (Manna Har ris). Van Staversham Castle zien wij zeer vele bijzon der fraaie opnamen en wij kunnen óns verlustigen in de groote weelde, die in dó grafelijke ver trekken ten toon gespreid is. Geen kosten rijn j gespaard om de inrichting van het kasteel geheel 1 en al te doen rijn overeenkomstig de gewoonten en den smaak van dien tijd. Wij staan verbaasd over het groote aantal geheime deuren, gangen en I vertrokken, die het slot rijk is, en afeohrikwokfcend zijn de gruwelkamer, waar Van Kerstenbroeck door zijn vijanden gemarteld wordt en de eed, waarin rij hem opsluiten. „De Bruid van den Hollanderi' biedt het ver wende filmpubliek alles, wat het verlangen kan: hevige gevechten en ridderlijke duels, liefde én ro mantiek, fraaie oostumee en praohtige natuuropna men, een indrukwekkend, spannend en gelukkig j einde dit alles gevoegd Dij de schitterende toto j en regie, die het kenmerk rijn van de First Natio nal Producties, hebben dezen film tot een van de belangrijkste filmwerken gemaakt, die in den laatsteen tijd rijn uitgebracht. EEN VIERLING. Te Cardiff heeft de 40-jarige vrouw van een werk- loozen bootwerker het leven geschonken aan een vierling. De moeder en alle kinderen maken het uitstekend. FILMrMAGAZIJN AFGEBRAND. De Berlijnsche redacteur van de M»b. meldt d.d. gisteren: Heden om half vier geraakte een filmverhuur- magazijn te Britz, een voorstad van Berlijn, in brand. Het vuur breidde rich met zulk een ongelooflijke snelheid uit, dat de brandweer, ofschoon zij binnen enkele minuten ter plaatse was, tegenover het vuur machteloos stond. Kort na het ontstaan van den brand had een he vige explosie plaats, waarna het magazijn en de bij gebouwen weldra in lichte laaie stonden. Geheel het complex van panden is tot den grond toe afgebrand. Tot dusver heeft de cautsuoiu 10 dooden en een aantal gewonden gekost. OVER DE LEVENSWIJZE VAN ZINOWJEW. Iemand, die kort geleden uit Petersburg naar Parijs is gekomen en die de residentie van Zinowjew goed kent, vertelt aan de JPosljednieja Nowosti" de vol* gende bijzonderheden over de levenswijze van Zi- nowijew: Zinowjew woont in een alleenstaand huis (een „osobnjak") aan de Peterboereskaja Storona, naast het huis, waar vroeger de gevierde danseres Krze- sinski heeft gewoond. Rondom zijn huis houden voortdurend eenige rechercheurs de wacht. Bij het verlaten van het huis, rijden steeds achter elkaar-drie gelijke auto's en niemand weet, in welke auto de chef van de Derde Internationale rit. Dit wordt gedaan om Zinowjew te /beveiligen tegen mogelijke aanval len. Zinowjew is een groot liefhebber van het tooneelf en vooral van het ballet. Zijn schouwburgbezoeken worden als volgt georganiseerd Eerst komen in den schouwburg de speciale garde aan, die belast ls met het bewaken van het leven van den communistischen leider, daarna wordt aan 't huis van Zinowjew een telegram gezonden, dat hij kan yetrrekken; uit het huis wordt op dezelfde wijze medegedeeld, dat Zi nowjew zijn osobnjak heeft verlaten en zich naar den schouwburg heeft begeven. Zijn auto rijdt naar den ingang, die vroeger voor den keizer was ge reserveerd. Zijn loge betreedt hij op hetzelfde oogen- blik als het gordijn wordt gehaald (de werklieden op het tooneel krijgen van een van de bedienden van Zinowjew bericht, wanneer zij kunnen halen). De aangrenzende loges worden door de bewakings troepen bezet. In de entre-acten blijft Zinowjew nooit in zijn loge zitten, maar trekt zich naar de voor hem gereserveerde vertrekken terug. D'ergelijke voorzorgsmaatregelen werden zelfs voor den tsaar niet getroffen. De „bloeddorstige tyran", zooals de bolsjewiki Nicolaas II plegen te noemen, was minder bevreesd Voor aanvallen dan de „vriend des volks" Zinowjew. EEN SCHAT ONTDEKT. Naar de Izwestia meldt, hebben agenten van de Gepeoe te Moskou in een gebouw, dat vroeger heeft behoord aan vorst Joesoepof, een- geheime deur ont dekt, die toegang bleek te geven tot eën gang, voe rende naar een onderaardsch vertrek, waarin een groote hoeveelheid kostbaarheden: gouden voorwer pen, diamanten, edelgesteenten, enz. De materieelo waarde van al deze voorwerpen wordt geschat op ongeveer 5 millioën roebel, terwijl een gedeelte er van nog bijzondere waarde bezit uit een kunstoog punt. De geheele verzameling is naar het volkscom missariaat van financiën overgebracht. De voorwer pen, die bijzondere kunstwaarde bezitten, zullen over verschillende musea verdeeld worden. HEVIG ONWEER. Gister barstte boven Stockholm een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Er viel nkM. regen. Tal van ongelukken zijn voorgekomen. GROOTE BRAND. Een groote brand heeft te Glasgow Kei vin Hall, de grootste gelegenheid voor openbare bijeenkomsten van Schotland, een ook een kerk verwoest. Honderd Ruizen hebben schade gekregen, maar niemand is omgekomen. De schade wordt op ruim drie millioen gulden begroot. OVERAL DE AUTOMOBIEL. Qinsdag hebben te Parijs tengevolge van automobiel ongelukken, die dagelijks slachtoffers eischen, twee menschen het leven verloren; negen zijn er gekwetst. EEN MOORD IN DE TOONEELWERELDL De draadlooze dienst meldt, dat de echtgenoot© van den bekenden acteur Allan Davis eenige schoten op haar man heeft gelost. Men verwacht niet dat Davis er bovenop zal komen. De moordenares, die onder den naam van Edith Parker bij het tooneel bekend is, trachtte in een taxi te ontvluchten doch werd gevat. BRAND IN EEN LOODS DER CANADIAN PACI FIC. Uit Fort William 4(Ontario), 8 Juli. Door een brand in een vrachtloods van de Canadian Pacific Railway, waarin 27.000 balen bindtouw uit Neder land afkomstig, werd een schade van 250.000 dollar aangericht. EEN HANDIGE OPLICHTER. De 49-jarige Walter Ackermann te Hamburg heeft een grootscheepsche oplichterij op touw gezet. In de plaatselijke bladen verschenen den laatsten tijd advertenties, waarbij een ex- en importfirma jongelui vroeg van 18 tot 22 jaar óm naar Zuid- Amerika te gaan. Liefhebbers, die op de aanbiedin gen schreven, kregen bericht, dat dr. Storm, de arts van ds firma, hen zou onderzoeken en daartoe op 4 en 5 Juli in een hotel bij het station zitting zou hebben. De onkosten waren voor rekening van de sollicitanten. De recherche was intusschen ook nieuwsgierig ge worden en meldde zich op het spreekuur van den dokter. Toen bleek, dat deze niemand anders was dan de roeds meer gestrafte oplichter Ackermann, die het zaakje heel alleen had geënsceneerd en er op rekende, met het geld. dat hij van de sollicitafa- len zou krijgen, naar Zuid-Amerika te kunnen emigreeron. - Niet minder dan 250 sollicitatiebrieven werden in beslag genomen. ONBENUT MATERIAAL. Uit Batavia, 8 Juli. Volgens het „B&tavi- aansoh Nieuwsblad' ligt in 's lands pakhuizen^ alhier 15 K.M. brugmateriaal, ter waarde van tien millioen gulden en een hoeveelheid •Staatetyoorweg- materiaal ter waarde van minstens 50 millioen on gebruikt opgeslagen. AARDBEVINGEN IN JAPAN. In het district Kinosaki in Japan heeft een ern stige aardbeving plaatsgehad. Er werden zeven schokken gevoeld. Gisternacht volgde daarop een aardbeving in Nagoja, die het geheele Westen van Japan omvatte. Do bewoners vluchtten naar bui len-en overnachtten daar. Er worden geen doodeiy- ke ongelukken gemeld. MINISTER. LETTERZETTER EN KONINGIN. We lezen in de (Belg.) Standaard: Een Hongaarsoh magnaat en minister rail ataaq in geregelde oorreepondentie met een Nederland-1 sehen letterzetter en dat nog wei in de Hongaar- solie taai, ziedaar voorzeker geen alledaagsoh ver-, schijnsel en oen van de uitvloeisels van dat, wat Holland gedaan heeft ten behoeve van de Hon- gaarsche kinderen. Toen ik yoor enkele weken in Boedapest thee dronk bij den oud-minister van Binnen! andache Zaken, graai Tivadar Batthy&nv, die steeds iets interessants heeft te vertellen, of te laten zien, toen toonde deze mij oen brief, dien hij zoo juist uit Nederland had gekregen: de laatste in een serie. Het zoontje van zij'n tuinman was nl. door de kinderliga bij een leterzetter in Tiol ondergebracht en waar de ouders riqh natuurlijk interesseerden, hoe het met het kind ging en dezen niet anders dan Hongaarsoh kónden schrij ven, daar had Zijne Excellentie geschreven en zoo had rioh langzamerhand tusschen graaf en letter zetter een geregelde oorrespondentie ontwikkéld, diè van de zijde van den laatsten aanvankelijk halt Hollandsch, half Duitsoh gevoerd werd. Daar eoh ter graaf Bafthyfriy. aTh vrijwel aïïe Hongaars^ie magnaten, ook Engelsch verstaat, zoo was het hem met een weinig inspannen wel mogelijk geweest, den inhoud te begrijpen. In den laatsten tijd eohter had onze letterzetter van zijn Hongaarsch pleegkind zooveel Hongaarsoh geleerd, dat hij tliana zijne brieven schreef m een, weliswaar gramniati- oaal zeer incorrect, maar toch vólkomen begrij pelijk Hongaarsoh. Daarbij beperkten zich deze brieven volstrekt niet tot oen paar woordon óver de gezondheid en het leven van het kind. Graat Batïhy&ny die mot de vee.wijdigheid van een groot gedeeito van den IIongaarse!»en adel o.a. steeds een levendig aandeel genomen heeft in het vokverccm- gingaleven van zijn land en die jaren lang ooro- voorzitter was yau den bond van spoorwogporstmeoi en van andere bonden, wondde vali hot begih at aan een levendige belangstelling ook ln het iovon. van den pleegvader en zoo werden de brieven stoéds langer. In een van de laatste verbelde deze o.a. van een bezoek van de koningin van Holland aan Tiei, "die, waar men haar verteld had, eenerzij da van het Ilongaarscho kind, anderzijds dat onze< iotterzotter een bijzondor traai tuintje erop nahield, dezen met haar bezoek vereerde. Dó gastheer had toen met verklaarbaren trots rijn hoogen gast o.a. ook de brieven getoond, die hij van Nden Hongaarsohen magnaat kreeg en waar Hare Majesteit don Hongaarsohen inhoud er van natuurlijk iliet begreep., daar had hij het rioh met laten nemen, daaruit hou een en ander te vertalon- De Koningin scheen het geval zeer te interesseo ren. Zij toonde althans zooveel belangstelling, tiat graaf Batfchyiny mij zegde, dat dat oen vorstin was die begreep, hoe zij ricn bij hare onderdanen populair moest maken. Zij liet rich verschillende passages verklaren, en verzocht tenslotte haar gastheer, den Hongaarsdien graaf hare groeten te willen overbrengen. Uit deze korte geschiedenis riet men weer eens, welke banden tengevolge van de kinderaotie wor den geknoopt, evenais schrijver dezes dit zag. toen hij voor veertien dagen met dén trein van het katholieke huisvestings comité, die weer ongeveer 700 kinderen naar het gastvrije Holland bracht, via Holland naar België reisde. GELUKKIG AMERIKA. Volgens de nieuwe belastingbepalingen zullen in de Vereenigde Staten de inkomens van minder dan 5000 dollar (pl.m, 12.500 gulden) .per jaar onbelast blijven. DE JAPANSCHE PRINS. - Prins Sjispiboe, de tweede zoon van den Mikado van Japan, is gistermiddag te Londen aangekomen en, na door den J&panschen gezant te zijn verwel komd, door Austen Chamberlain op het ministerie van buitenlandsche zaken officieel begroet. De prins blijft, naar men weet, ongeveer twee jaar in Enge land om te studeeren. EEN OPLICHTSTER. Te Boedapest doet een zekere mevrouw Roray, tegen wie thans een vervolging is ingesteld wegens oplichterij, veel van zich spreken. Zoo slaagde zij er in, een hypotheek van 2 mil- liard kronen te krijgen op oen eigendom, tocbehoo- rende aan óón barer vriendinnon. Een sensationeele omstandigheid in het tegen do oprichtster aanhangig gemaakte proces was, dat de beklaagde als haar medeplichtigen twee vooraan staande personen uit de parlementaire en diploma tieke wereld noemde, namelijk Ongerer, ex-minister van financiën in Oostenrijk en een buitenlandsch gezant te Weenen. Eerstgenoemde heeft krachtig tegen haar beschul diging geprotesteerd, de tweede zou Weenen in al lerijl verlaten hebben. De sluwe oprichtster, die nog tal van bedriege rijen op haar geweten heeft, was zoo uitgeslapen, dat ze haar dochter uithuwelijkte aan den hoofd commissaris van politie te Weenen. Op den vooravond van den huwelijksdag werd het geslepen mevrouwtje gearresteerd. DE DIEFSTAL IN DE ST. PIETER. Zooals gisteren gemeld zijn de daders gepakt. Omtrent den diefstal meldt de correspondent van de Tijd nog, dat de dieven een gat geboord hadden in den vloer van het vertrek boven de schatkamers waar de schilders, die in het gebouw werkzaam waren, hun verfpotten opbergden. Een opzichter sliep in het gebouw naast deze kamer. Waarschijn- lijk zijn de dieven dagen of nachten bezig geweest de groote opening te maken, waardoor ze in de schat kamer zijn gekomen. Overdag word dan hun werk bedekt met de bakken verf, enz. Reeds eenige da- 1 gen geleden had de kostor kalk op den vloer gezien, i Hij waarschuwde het hoofd der Sampietrini, maar 1 deze zei, dat het niets betoekende. De portier van de Canonica heeft 's nachts ongeveer' 2 uur do groote poort hooren sluiten en hoorde het afrijden van een auto. Hij meende, dat een of ander kanun nik of een zijher familieleden laat thuiskwam of I met een nacöttrein moest vertrekken en heeft er I verder geen acht op geslagen. Hoe knap de dieven zijn. blijkt uit het feit, dat er twee ringen voor het bronzen beeld van den H. Petrus lagen. Daar de ring, een paar eeuwen geleden geschonken, van zoo groote waarde was, deed men deze namaken met I -valschen steen om ze Sint Pioter aan den vinger te geven met de feesten. De dieven hebben echter den ring met valschen steen laten liggen en den echten meegenomen. Een groote remonstrans werd door de dieven in tweeën gebroken om te zien of ze van goud was of slechts verguld. Daar ze van verguld zilver j was, liet men de stukken liggen en nam slechts de i brillanten mede, die om de luna stonden. Den dag vóór den diefstal was den schilders ge- last de kamer te ontruimen, hun verfpotten weg te nemen. Ze maakten daartegen bezwaar, 't Is laat, zeiden ze, morgen zullen we 't doen. Des nachts ge beurde de diefstal. Het puin, uit de opening geko- men, werd door de dieven in een pak gewikkeld en 4n de gemaakte opening verborgen tot den volgenw den nacht. GRADEN VAN SNELHEID. De correspondent der N.R.Crt. te Parijs schrijft d.d. 6 Juli: We hebben hier gelezen, dat <te Berlijn de over stekers van drukke plekken geringeloord worden en in Den Haag op straat afigetoekende figuren de vei ligheid van voetgangers moeten waarborgen. We hadden hier al lang sindsdien volslagen uitgewlsch- te banden over don boulevard, waar hot snelle ver keer zijn vaart moet vertragen en later zijn er in de Champs Elysées witte borden bijgekomen dio den wandelaar meedeelen, dat daar een overzet plaats is. Het overzetten zelf geschiedt door den agent die er de wacht houdt. Zijn stok lxnlwingt de zich aan eenschakelende auto's, zoo dikwijls zich een plukje oversteeklustigen verzameld heeft. In het midden vinden ze twee vluchtheuvels, die als koitje9 bij het doorwaden van een beek dienat doen. Er blijven particularistische lieden, die *ich deze wet niet willen laten voorschrijven. Zij zoeken hun weg tusschen zulke voorden dwars door het jagen van de automobielen heen. 'Dat is togen den regel en zoo'n padvinder is op een goeden dag geverbali seerd. De zaak kwam voor den politierechter en de rebel is vrijgesproken. Do prefect van politie bleek or de persoonlijke vrijheid mee te hebben aangerand. Hij moot antwoorden, zoodoende het publiek tegen zichzelf in bescherming te nemen. Uilskuikens en kippen zonder kop zijn er overal en ook hier is het aantal voetgangers, dat de töóhniek van de zelfbe weging niet kent, legio, Op de vrijmoedigste manier loopen menschjin, vlak voor auto's over. De een is in een krant verdiept, een ander acht dit het ge- wenschte oogenblik, zijn meisje te zoenen, een der de doet heelemaal niets, maar soeet eenvoudig. De overheid kan dit niet beletten, maar wel het risico breed uitmeten, waaraan deze onvoorzichtigheid zich blootstelt. Met het afstappen van de motorbus elders -ian aan de halten ataat 't hetzelfde De opetoppingen In

Schager Courant | 1925 | | pagina 3