Gemengd Nieuws. R 1925 bedroeg bet 839. zoodAt sedert de vorige bere kening een geringe daling is ingetreden, en wel met 0.1 op 83.9 of 0.1 pet. Sedert September 1920, ln wel ke maand de duurte het hoogste punt bereikte met een indexcijfer van 106.8 op de basis van Maart 1920 s 100, bedraagt de daling thane 21.5 pet. tegen 21.4 pet in Maart 1925. Voor do voeding afzonderlijk ie de daling eedert Maart 1020 in Juni 1926 17.4 pet., togon 18.2 pet. In Maart 1925. In don loop van hot tweode kwartaal 1925 heeft zich dut voor de voeding eon stijging voorgedaan van 1.0 pet. Deze stijging komt echter in het eindcijfer niet tot uiting, doordat zij geneu traliseerd wordt door een tegenovergestelde bewe ging van hot óverige gedeelte van hot bu'dget, moor in hot bijzonder door de posten manshoven kleeding en brandstoffen (anthraciet, eierkolen, briketten), welke in de laatsto maanden oen prijsverlaging heb ben ondergaan. Enkoio rubrieken ondergingen een daling sedert Maart 1925 grutterswaren, vleesch, vetten en krui denierswaren. Doch doze daling wordt overtroffen door de sterke stijging op de posten groenten, fruit on aardappelen, welke onder den invloed van don aanvoer dor duurdere voorjaarssoorten een niet on belangrijke verhooging vortoonen. ONWEER. Maandagavond hoeft boven Leiden en omstreken een zwaar onweer gowoed, gepaard met een hevigon slagregen. Verscheidene straten en het staüonaora. placement der N. Z. H. T. zijn ondergeloopen. Te Noord wijk is do bliksem geslagen in den motor wagen van -een juist naar Scheveningen vertrokken tram. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandagmiddag omstreeks 5 uur heeft boven Wa terland een zeer zwaar onweer gowoed. De bliksem ia geslagen in een boerderij bij Ransdorp (gemeen te Amsterdam), die geheel door bet vuur vernield is, met de veestalling en twee hooibergen. Verder heeft het hemelvuur de woning van V. te Holysloot (gemeente Amsterdam) vernietigd; hot huis brandde tot den grond af. ZUIDSCHARWOUDE. De heer C. Keizer alhier is benoemd' tot beambte bij het Geestmer Ambacht in plaats van den heen C. van Zijl. HEERHUGOA WAARD. Gisteren is overgegaan van de le naar de 2e klas der Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Alkmaar, onze plaatsgenoot de beer R. van der Ploeg. LANGENDIJK. Onder de aangevoerde aardappelen aan de vei ling te Broek komen reeds zieke exemplaren voor, In tegenstelling met het vorige jaar is dit echter van betrekkelijk feerinfro beteckenisl Het voortdu rend droge weer beetf hierop eon gunstigon invloed geoefend. NOORDSCHARWOUDE. Van de lo naar do 2e klasse van do Rijkskweek school te Alkmaar is o.m. bevorderd Jb. Kliffen alhier. BROEK OP «LANGENDIJK. In deze gemeente is een comité gevormd van Vrij zinnig Hervormden, dio een openbare vergadoring uitschreven ter bespreking van den Korkelijkon Hoofdelijken Omslag. De predikant is van orthodoxe j richting, doch do Vrijzinnigen moeten ook aan don Hoofdelijken Omslag bijdragen. Het schijnt dat daar over oenigo rumor in casu dreigt te ontstaan. LANGENDIJK. Het regenbuitje, dat wo hier tijdens hot onweer hebben gehad, kwam goed te stade. Verschillende te veld staande producten hadden voor oen beteren wasdom, wat regenwater noodig. Do bouwers etaab. overigen» vrij onverschillig tegenover eon ruim be schot. omdat het moormaren is voorgekomen, dat die oogsten, welke hot minste in quantitoit opbrach ten, financieel nog het voordeellgst waren. DE KNUISTIGE „CHEFFIN". Men schrijft uit Haarlem aan het Hdbld.: De verschrikke3|jkc{ vorhalgn over bahjkdiefstal- !en en beroovingen mot revolverschoten doen vaak het hart stilstaan van wie het leven begluren ach- tor een kopje thee mot eon koekjo. Vrouwen, die alleen thuis zijn. of onschuldige kantoormeisjes, die op de kas moeten passen, zien soms plotseling een revolver voör haar neus gehouden, waartegen flauw vallen in den regel het eenige middel van verweer is. Het zwakke geslacht moest van aanvallen door mannen worden uitgesloten. Want het blijkt toch wel, dat ook het kiesrecht niet bij machte Is de vrouw de kracht van verweer te geven, waardoor zij ook lichamelijk haar man natuurlijk een an doren man zou kunnen ..staan". Kr zijn uitzonderingen. Men leest wol eens var huisvrouwen, die inbrekers den schrik op het lijf Jagen, of vaneen meisje met page-haar die eon nank-overval afslaat. Helaas is 't altijd ver weg en onzeker. Gelukkig hebben we in deze stad, waar eens Kenau rti'm verwieVf. ook onze „vrouw met de biceps". Een verwaarloosd gekleed man trad in de Groo- te Houtstraat eon winkel binnen, waar corsotton en aangrenzende artikelen worden verkocht. Hij kon verwachten, dat hem daar binnen slechts beminne lijke maai zwakke vrouwon zouden wachten. En binnen werd hij met schrikoogen aangestaard; want men verwachtte niet, dat deze man een cor so: behoefde. Met eenige vrijmoedigheid stapte hij dus op eon winkolmeisje af on vroeg om brood. I)o cheffin doorzag een truc en trad langzaam na der. We hebben geen brood, zei ze. En meteen hief de man zijn rechterarm op om een klap uit te dea len. Maar voor dat hij iets had kunnen uitrichten, kwam de vuist van de cheffin zoo stevig op zijn neus neer, dat de man als een dolle vlieg tegen den grond sloeg. Hij krabbelde overoind mot voor nemens van vorweor, maar oen tweede klap van de Cheffin bracht hem op het trottoir van de Groote Houtstraat. Het was vlug en zonder vertoon gebeurd, zoodat de winkelmeisjes haar monden nog niet dicht had den toen de cheffin al weer op haar plaats zat. Onder deze leiding moeten de corsettenmeisjes zich wel veilig voelenl WIERINGEN. Voor de a.s. te houden kermis, welke 5 dagen en wel van 30 Juli—4 Augustus duurt, zijn staanplaat sen gepacht voor een stoomzweefmolen, luchtschom- mel, kindordraaimolon, mot stoomkracht, rodel baan. hoeplatent, minervatent, ,-visch- en trekver- maak, diverse kramerijen slagmachine, enz. enz. In de concertzalen van do heeren Bruul en de Haan worden bioscoopvoorstellingen gegeven, terwijl in do andere cafó'a dansmuziek, waarbij de populaire Jazband niet zal ontbroken, wordt gegeven. Door 't vele vroemdelingenbozoek en de aanwezigheid van een paar honderd arbeiders van buiten, werkende bij do Zuiderzeewerken alhier, verwacht men eon drukke kermis. Aangezion dit jaar geen paradetent on ook geen enkel tooneelgezelschap komt. verwacht men nog in een der café's een humoristisch cabaret; of café-chantautgozolschap, hetwelk vermoedelijk volle zalen zal trekken. I>o kermis biedt alzoo voor elk wat en wenschon wij allen oen plezierige kermis toe. DE KABINETSCRISIS. Togen het einde dezer week zal waarschijnlijk nog een nadere vergadering plaats hebben van de club van R.K. Tweede Kamerleden, in verband niet den politieken toestand. GEEN MILITAIREN MET KINDEREN OP DE FIETS. ..De Avp." schrijft: Te Harderwijk wonen vele officieron en onderof ficieren ten tuiden van de spoorlijn Amersfoort Zwolle, aardoor dikwijls hunne kinderen een half uur en langer moeten loopen om de school te be reiken. Verschillende officieren en onderofficieren die naar de kazerne gaan, nemen dikwijls hun kinderen op de fiets mede, om hun dien loop te besparen, Dit is thans verboden, want bi) garnizoensorder is ter kennis gebracht, dat het rijden op fietsen, waarop zg. „kindermandjes" zijn bevestigd, voor militairen in uniform is verboden. DOOR DEN BLIKSEM. Maandagmiddag is do 33-Jarige boerenarbeider d. Plas, te Luntoren, terwijl filj bezig was rogge te maaien, door den bliksem doodgeslagen. WIERINGEN. Do heer R. Laan van Sliedrecht, lid van het hoofdbestuur van den transportarbeidersbond, hield jl. Zondagnamiddag in „Concordia" to Hippolytus- hoof voor ongeveer 80 belangstellenden oen lozing ever „Wat den arbeiders aan do Zuiderzeewerken in do naaste tookomst to doen staat. Mot groote be langstelling werd de gloedvollo redo aangohoord on uitvoerig daarin den toestahd der arl>oiders bespro- kon. Na afloop gaven zich oen 9-tal personen als lid op. Getracht zal worden hier oen ofdeebng op te richten. NANNE BLUTS P*. f Dinsdagmorgen 10 uur ontsliep in den ouderdom van ruim 91 jaren do heer Nanne Sluis, oprichter van de bekendo zaak dio nu den naam draagt van „Sluis Groot's koninklijke zaadteelt en zaad han del", te Enkhuizen. De heor Sluis, werd 10 April 1834 te Andijk gebo ren. Zijn vader, de heer Pieter Sluis, dreef toen roods oen kleinen zaadhar.dol. Op 17.jarigen leeftijd kreeg de nu overledene bij het schieten een onge luk, waardoor hij zijn linker hand verloor. Hoe jam- mor dit ook op zichzelf was. bleek dit feit later toch een aansporing of heenwijzing te zijn in de richting waarheen zijn leven werd gosthurd. Een zaadhandel werd opgericht in combinatie met den nu nog. levenden hoer Nanne Groot een., die ook reeds meer dan 80 jaar otfd is. Deze zaak breidde zich, niet het minst door het energiek aanpakken van den heer Sluis in zooda nige mate uit, dat vooral met het oog op de verzen ding dor zaden, verplaatsing noodzakelijk bleek. Omstreeks 1870 werd hiertoe besloten en Enkhuizen als nieuwen zetel der firma Sluis Groot uitge kozen. Sedert deze verplaatsing heeft de zaak zich gere geld uitgebreid. Al spoedig werd Nederland te eng en toog de heer Sluis naar Amerika, om daar afzet- gobied te zoeken voor zijn zaden. Hij bad zich in middels zoodanig in het vak bekwaamd, dat de zaak alom een groote bekendheid verwierf, om de enor me gesorteerdheid en de vakkundige soortechtheid van haar zaden. KOLHOHN. Onzo plaatsgenoot, de hoor K. L. Droog, behaalde heden te Haarlem aan do Middelbare Technische School "het einddiploma Waterbouwkunde. JULIANADORP. Halfj aarlijköchc algemeeno Iodenvorgadetrirur van hot Ondersteuningsfonds bij ^Ziekte ,7V.Z.O.S/' te Koegras, gehouden op Zaterdagavond jl. in het cafó „De Blauwe Keet*' van den heer J. Mareoa Dz. Slechte 16 loden waren aanwezig. Do voorzitter, do heer P. Brogman* opent met eon welkomstwoord do vergadering, waarna do notulen worden gelezen door den secretaris, den hoor r. J. Gakoer, dewelke onveranderd warden vastgesteld. Do heer A. Speur doet meaedeeling van aen stand dor kas. Uitgekeerd rijn 225 ziektedagen, ad f 286.25. .Ontvangsten f977.92. Uitgaven f 379.35, Saldo «98.57. Op do Bank f509.35. Ih kas £89.82. .Op 1 Jan. 1925 was het saldo f530.02, alzoo oen vooruitgang van f-68.55. De invoering van hot nieuwe regiement wordt besproken en zal' dit, zoo spoedig mogelijk, m boliandeling worden genomen. Het werven van donateurs voor den NoardhoEL. Bond Jiad geen succes. Door den heer A. Speur wordt voral&g uitgebracht van do laatstgehouden Bondsvergadering. Hierbij wordt de aandacht gevestigd op art. 10, om do drie eerste ziektedagen niet uit te koeren, ook al duurt do riekte langer. Bij do behandeling van hot niouwo reglement zal hier aandacht aan geeohon- j kon worden. Bij de rondvraag brengt oen Hd dank aan bot Bestuur voor do welwillende medewerking. .De penningmeester geeft een overzicht over de uit- koeringen, gedaan in de laatste 5V» jaar. Totaal aantal ziektedagen 2819. Voor de mannen 1472, voor de vrouwen 1347 dagen. Aantal leden gom iel dold 110, w.o. 80 mannen en 30 vrouwen. Akntai I ziektedagen voor oen man dus 18V» en voor een i vrouw 45 gemiddeld in dat tijdvak. Het gaat spe ei aai om de vrouwelijke leden die voor de kas te duur rijn, want volgons onderstaande be rekening komt. men in do volgende jaar mot de volgende nadoelige slotsom. Te ontvangen 65 X dezelfde contributie en uitkeenng en ledental tot 80 X 66 m. f1-278. Uit te koeren 1347 X 1.2» is £1688.75. Andere onkosten f310.08. Totaai f Ï99.T78 Nadoolig saldo dus f-706.78 of per vrouwelijk lid' £28.56. Zouden rij dus de uitgaven door hunne in komsten moeten bestrijden, dan zou de premie voor hen met 36 et. per fid tem per maand verhoogd moeten worden, of gebracht worden op f-1.01 per maand. Dit zou nu oohter onbillijk zijn, maar in hot nieuwe jaar zoo doorgaan kan <x>k met. Verder worden .eemge punten genoemd waarvan de kas voordeel zou hebben. Aan al 'deze gegevens zal de aandacht geschonken worden. Vorder niet» to behandelen rijndo» volgt sluiting i doör den voorzitter. OUDKARSPEL. De voetbalwedstrijd welke Dinsdagavond gehou-j den is tussohen do o Iftallen D.T.S. 1 en Go Ahand 1 uit Alkmaar, eindigde ineé 00. ZUIDSCHARWOUDE Van bevoegde rijde vernemen we, dat de café houder Kramer oen nieuw koffhaangobouw zal laten bouwen en hot de bedoeling is deze nog voor kormis, dus voor 15 September, klaar te hebben. Hot nieuwe gebouw zal ongeveer IV» Meter broe der worden dan het bestaande gebouw. Voor de vele vereen igingen zoowol plaatselijk als uit den omtrek, die van ae genoegens in het oude gebouw een aangename herinnering bewaard heb ben. zeker een belangrijke mododeeling. ZWAAR ONWEER. Uit Winterswijk. 20 Juli. Hedenmiddag ont lastte zich hier een buitengewoon zwaar onweer, zooals ouden van dagen zich niet herinneren. Hagel,- steenen als duiveneieren zoo groot, vielen bij mas sa's neer en brachten veel schade aan de te velde staande gewassen. De Bontweverij „De Batavier" moest stop gezet worden wegens overlast van hot water. Vele kantoren en particuliere woningen werden gedeeftfólijk overstroomd. In de manufac turenwinkel „De Duif" leed oen étalage enorme wa terschade. Een 10-tal kuikens vond den dood in den watervloed. EEN GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Uit oen gesloten brandkast, staande in een der kantoren van de Vereeniging „Samenwerking" te Amsterdam, bleek Maandagochtend een bedrag van ruim drie duizend gulden ontvreemd te zijn zon der dat in hot gebouw of ln het lokaal waarin do brandkast staat, ook maar een spoor van braak te bekennen viel. De kast zelf bleek niet geforceerd. Het slot was. als steeds, twee keer gesloten. Uit een en ander meent de politio de conclusie te mogen trekken, dat de diefstal werd bedreven door iemand die van de situatie volkomen op de hoogte was. Het is bij de coöperatie „Samenwerking" de ge woonte. dat het personeel des Zaterdagsmiddags om één uur weggaat, behalve de magazijnmeester die achterblijft om het door de loopers af te dragen geld in ontvangst te nemen. Daar deze magazijn meester Zaterdagmiddags de stad uitging, verzocht hl) een zeventienjarigen kantoorbediende füet geld voo^ hem in ontvangst te willen nemen. Dit is ge schied. De loopers hebben het. geld afgedragen, de kantoorbediende sloot het, volgent zijn seggen, ln de brandkast en borg de sleutels op de door den magazijnmeester aangegeven plaats. Toen deze nu Maandagochtend wilde afrekenen, bltek het bedrag verdwenen te zijn. Zoowel de kantoorbediende als do magazijnmees ter. hebben bij het hun afgenomen verhoor den diefstal ton sterkste ontkend. Het onderzoek wordt, intusschen /tvoortgeflet, Hdbld. GOOIEN MET ONGELÜSCHTE KALK. Uit Rossum, 20 Juli. Een Jongen van negen jaar wiep een jongetje van 4 jaar spelenderwijze ongebluschte kalk in het gezicht, waardoor de oogeoa van het knaapje getroffen werden. Do spoedig geroepen geneesheer oordeelde over brenging naar Utrecht noodzakelijk. Daar consta teerde men. dat één oog zoodanig getroffen was. jdat het gezichtsvermogen verloren is. Hot andere loog is vermoedelijk te behouden. ERNSTIGE MISHANDELINO. In den nacht van Zondag op MAandag kreeg de 1 handelaar P. S. te Alkmaar op de Uijgeester kormis van een Hoemskerker bij een ruzie over een meisje zooveel messteken, dat bij aan de gevolgen is oven- leden. DUINBRAND. Maandagmiddag heeft to Zandvoort weer een duin brand gewoed in do streek genaamd Bosch on Duin van jhr. Quarles van Ufford. Het droge gewas is in dezen tijd dankbaar voedsel voor het vuur zoodat dit zich snel uitbreidde. Er ging een gebied van 15.000 M2. verloren. Daarin brandde ook een boscb- gedeelte van 1000 M2. af. DE KABINETSCRISIS. 's Gravenbage, 21 Juli. Naar wij uit welinge lichte bron vernemen, aldus de Tel., is het waar schijnlijk, dat de oplossing van de kabinetscrisis niet lang op zich zal laten wachten. Vermoedelijk kan binnen eenige weken bet nieuwe kabinet worden tegemoet gezien. De bespreking van het werkprogram van den heer Colijn in de A.R., R.K., en C.-H. Kamerfracties heeft geen ernstige moeilijkheden opgeleverd. Door do op vallende uitbreiding ditmaal van bet programma, dat de heer Colijn den drie fracties toezond, hebben de besprekingen geruimen tijd in beslag genomen; Volkomen overeenstemming heerscht er evenwel nog niet. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat de fracties een tweede maal zullen bijeenkomen. De antwoorden der rechtsche fracties op het werkpro gram zijn gisteren aan den heer Colijn verzonden, zoodat hij, practisch gesproken, daarvan eerst he den kennis kan nemen. Het is dan ook zeer voor barig nu reeds te publiceeron dat de namen der mi nisters al bekend zouden zijn. De heer Colijn heeft zelf aan enkelo fractieleiders nadrukkelijk verze kerd, dat er geen woord waar was van het bericht, dat hij het ministerie al gereed had. Wat het 'werkprogram betreft, de heer Colijn heeft hierbij de verkiezingsprogramma's der drie recht sche partijen tot richtsnoer genomen en zooveel mogelijk getracht, de moeilijkheden bij doze combi-i natie te overbruggen. Naar ons word medegedeeld, schijnt hij hierin vrijwel goslaagd to zijn, hoewel f»p enkele punton nog nadere bespreking noodig zal blijken. De ernstige moeilijkheden, die zich voordeden na de Vlootwet crisis van 1923, zijn er nu niet, zoodat onze zegsman verwachtte, dat het nieuwe kabinet, nadat de laatste moeilijkheden overwonnen zijn, niet lang moor op zich zal laten wachten. Do vrees, dl® geuit is voor oen reactionnaire po litiek is, naar ons wend verzekerd, absoluut onge grond. Een kabinet met een roactionnalr program zou geen zes maanden te leven hebbon. NOORDSCHARWOUDE. De Markt. In de afgeloopon week gaven de prij zen aan do markt weer vrij wat afwisseling, een af wisseling, die meestal in het nadoel van de tuin ders was. De hoof daan voer is nog verreweg het ar tikel aardappelen, waarvan de aanvoer ongeveer 60 wagons minder was dan de vorige week. Al was er van Maandag tot Zaterdag een daling van onge veer 60 ct. dooreengenomen hielden ze zich niet slecht. Was van de Schotsche muizen de hoofda&n- voer de hoogste markt Maandag f 8.10, Dinsdag Hepen ze tot f 9.30, op welken prijs ook Woensdag betaald werd, doch Donderdag en Vrijdag weer met een gulden omlaag was gegaan. De Zaterdag gaf nog weer een gulden minder, wat voor de nieuwe week niet veel goeds belooft. De duken en ideal, waarvan de aanvoer gering is. brachten f 4.60 tot f 4.70 op. de negentigvoud. welke voor het eerst werd aangevoerd, f 4.60. De schoolmeesters brachten tus- schen f 4 on f 7 op en ze liepen in den loop van de week mot ongeveer 1 gulden terug. Voor de zilvernep zette de week zich veel hooger in, dan de vorige week was afgesloten. In den loop van do week daalden ze echter weer ongeveer f 8, Maandag was de markt f 21.10—26,70 en Zaterdag f 15.30—18.40. De daling was dagelijks, echter het sterkst van Dinsdag op Woensdag, toen er ongeveer f 7 afging. Bezien wo onze noteering van hot vorig Jaar, dan zien wo dat'toen de prijzen nog eens zoo'hoog wa ren. zoodat er nu allerminst reden tot tevredenheid kan zijn. Ook de drielingen en gewone znaten bren gen eon te lage prijs op. m* Van bloemkool is do aanvo^voel grooter dan het vorig'jaar om dezen tijd. De prijs is echter veel la ger. Toen do aanvoer ongeveer gelijk was. waren de prijzen circa nog eens zoo hoog. In den loop van de wook gingen de prijzen nog eens sterk omlaag. Noteerden we Maandag nog f 7.99—17.90, Zaterdag was dit slechts f 611.40. Ook do roode en witte kool ging in den loop van do week sterk omlaag. Noteerden we Maandag nog f 10.701150, welke Dinsdag en Woensdag vrij ge- lij k stond, Donderdag was de hoogste markt van de roods slechts f 8.70; Vrijdag f 7.40 en Zaterdag f6.20 De witte noteerden Maandag f 10.80, Woensdag iets hooger, doch Donderdag f 2 lager en Zaterdag waren er nogmaals f 2 afgegaan, zoodat toen de no-1 tee.ring slechts f 4.80—6.50 was. De prijzen van de laatste dagen zijn vrijwel gelijk aan die van het vorig jaar. Toen was echter ook de aigemeene klacht; dat de prijs te laag was. j Spercieboonen en tuinboonen werden in zeer "klei- j ne hoeveelheden aangevoerd. De spercieboonen prijsden ten hoogste f 35.10 in het begin en f 24.30 in het laatst van de week. De tuinboonen brachten j tusschon f 3.30 en f 5.70 opv Gele nep word éénmaal aangevoerd en bracht j f 21.20 op. Wortelen werden niet aangevoerd. In totaal werden aangevoerd bijna 167 wagons aardappelen, bijna S wagons zilveruien, 35850 stuks bloemkool, 28300 Kg. roode en 38600 Kg. witte kool. 125 Kg. tuinboonen en 400 Kg. spercieboonen. Ook aan de markt te Broek was de aanvoer voel minder dan de vorige week. Toon werden 497 wa- gons aangevoerd en nu 133. De aanvoer .te Warmen huizen was 51 wagons, wat; vrij gelijk aan de vorige week was. De totaal aan-j voer van aardappelen was nu ruim 361 wagons to-1 gen 549 de vorige week. Dat ondanks de veel mindere aanvoer de prijzen niet beter waren bewijst wel dat de vraag met bij zonder groot ia De markt was dan ook de geheele wenk vrij traag. ZWAAR ONWEER. Dinsdagavond ontlastte zich ook lboven Eindho- ven en omgeving een zwaar onweder. waarbij de bliksem vooral in het naburige Geldrop zeer heeft j huisgehouden. Daar werden op een zestal plaatsen boomen versplinterd, evenals te Eindhoven in ver schillende deel en der stad. Ook sloeg het hemelvuur ln een schuur van Van den Broek, op den Broek- scbenweg te Woensel, welk gebouwtje geheel werd vernield; de belendende woning kon door het spoe dig en krachtig optreden der brandweer met de motortrpuit, gespaard blijven. Te Geldrop werd de «boorsteen van het dak vaa het huls van den heer J. Star geslagen, sood&t de neervallende steenen vlak voor do voeten van e«n buitenstaande buurvrouw neerkwamen. De 80-Jarlgo [ist' J. Stas zat juist tijn middagdutje to doen, toen do bliksem den schoorsteen vernielde en nagenoeg de gansche woning in een dikke rookwolk hulde. In allerijl werd de bejaarde man op zijn leuningstoel naar buiten in veiligheid gebracht. De woning werd voor brand gespaard. Doordat de bliksem ook dé electrlsche leiding trof. kon op diverse fabrieken te Geldrop niet meer gewerkt worden wegens gebrek aan stroom. Ook van vorscbillondo andere plaatsen komen on- weorsberichten met brand. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Dinsdag vergaderden de leden van do Provinciale Staten dezer Provincie. In deze zitting kwam onder moer aan de orde de debatten ovor, do arbeidsvoorwaarde van het verplegend personeel der Provinciale Ziekenhuizen. 's Morgens was hot te Haarlem aan hot station reeds druk. Daar kwam personeel van Noord-HoV land's ziekenhuizen samen voor een demonstratie tegen de 54-urige werkweek. Er waren verpleegsters en verplegers uit de ziekenhuizen te Santpoort. Me- demblik en Castricum. Naar schatting namen ong.v voer 160 porsonon aan de demonstratie deel. Dé ver pleegsters waren allen in costuum. In optocht ging het langs den Kruisweg, Kruisstraat; Krocht, Zijl straat, Groote Markt en Konidgsstraat naar het Prinsenhof. In de Jacobijnenestraat kon de optocht niet verder, daar het Prinsenhof door een uitge breide politiemacht was afgezet. De heer F. Noord- hoff sprak de aanwezigen toe. Hij hoopte, dat de Staten van Noordholland vandaag een verstandig; besluit zouden nemen. In de Statenzaal kon slechts oen gering aantal verpleegsters en verplegers worden toegelaten, n.1. 10 van het provinciale ziekenhuis te Santpoort. 10 van. dat van Castricum en 6 van Medewbljk. De anderen gingen naar het gebouw van de centrale, waar de hoer <Noordhof| wederom een toospraak hield. Verdor werden er voordrachten gehouden. Een koerier liep af en toe van.de Statenzaal naar het gebouw der centrale, om mededeelingen te doen van het verhandeld^ in de Statenvergadering.! Na betrekkelijk een kort debat werd hot voorstel van Ged. Staten tot invoering der 54-urige werk week verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Op de publieke tribune ging een hoeraatje op. Enkele wijzigingen in het ambtenarenreglement werden 'goedgekeurd. Wat het nieuwe Gouvernementsgebouw betreft, wordt het voorstel om het paviljoen Welgelegen daarvoor te bestemmen, door Ged. Staten voorloo- pig teruggenomen. Dit voorstel werd in de vorige vergadering aan gehouden om hot besluit van de Staten-G«>neraal af te wachten inzake de aan de gemeente Haarlem toe te kennen vergoeding voor hot terrein aan den Kinderhuissingel. De Staten-Generaal hebbon intusschen het voor stel der regeering om de vergoeding toe te kennen, verworpen. Gedep. Staten handhaven in velband] hiermede hun vooratellen tot het aanvaarden van! hot Paviljoen „Welgelegen" als Gouveruomentsgo-: bouw. Waar echter de gemeente Haarlem nu gratis ter rein aanbiedt aan don Kinderhuissingel, komen God. Staten tot bovengenoemde conclusie. Verschillende subsidies werden toegestaan. Do Verordoning „Vakonderwijs Noordholland' werd volgens voorstel van God. Staten aldus gewij zigd, dat voortaan door de provincie subsidies zul len worden toegekend, naarmate Rijk en Gemeente subsidieeren. De rekeningen en suppletoiro begrootingen Prov. Ziekenhuizen werden goedgekeurd. Verschil lende polderreglem enten werdon eveneens vastge steld. Goedgekeurd werd *le bijdrage voor de verrui ming van het Noordzeekanaal. Wat de exploitatie der aan zee gelegen eigendommen der Provincie te Castricum betreft, zullen aan an dere deskundigen, behalve van de Prov. Ingenieurs, voorlichting worden gevraagd. De beharding van den Hoflanderweg werd goed gekeurd en op een vraag werd meegedeeld op de vraag voor wiens rekening het verleggen van wa'er- leiding en electrlsche geleidingen bij wegverbotering zijn dat dit bij eik afzonderlijk geval zal worden beoordeeld. Inr een officieuze Statenritting zal het wegen- plan. dat thans gereed is, aan Prov. Staten worden meegedeeld en toegelicht. Ged. Staten adviseerden afwijzend, wat betreft bet ge>*en van subsidie voor de 12 oude geveltjes op het Heiligenlnnd te Haarlem. Het voorstel-Kleerekooper om 1/3 van f 14000 als subsidie te geven, werd aan genomen met 39 tegen 29 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten, om geen subsidie t.o geven voor het Gedenkboek van het Groot Noord- hollandsch Kanaal, werd aangenomen, zoo ook om geen subsidie to geven aan het boek van Blols van Tresling Prins. Do Verocniging van Sohoob en Werfrtuinen van Haarlem kroog eveneens geen subsidie. Hot voor stal-Balk om wel subsidie te verleenen, werd ver yarpen met 44 tegen 23 stemmen. Daarna was aan de orde hot voorstel om voor iTOO.OOO doel te nemen in het waarborgfonds voor de Olympiade. Het waa vooral; 'de Boa Dam. Mondeis, die dit voorstel fel bestreed in combinatie met de Anti- Rev., de hoer Spier. Na krachtige verdediging van do hoeren Klbere- kooper en Bomana werd 't voorster om dool te no men in liet waarborgfonds aangenomen met 39 p tegen 25 stommen. T< tras E' f>ok Itra nee B D Kór blic nar ?ar Is ouc iep stel jou B T PP int «cj del ral Dm «s ro< ot pa< MI LD iet JOi l wa te;:: *1 het Jet 5 me de lot dei {ei roi P lai BC l Te Be me lig 2U.< 1 1 .i Do ho 101 tie de ge Pe ha da bh ta 8, vl< OORLOGSSCHIP IN DE LUCHT-GEVLOGEN. Uit Buenos Aires, 21 Juli. Tijdens heden gohou den oefeningen in het schijfschieten is het Argon- tijnsche oorlogsschip „San Martin" in do lucht ge. vlogen. Drie matrozen werden gedood, terwijl acht tien officieren en minderen gewond zijn. DE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Uit Seoel' Nvordt officieel berioht, dat do riviof de JEtan, na tot eon hoogte van 48 voet te zijn g® Stegen, gevallen is tot 38 voet. Do stad is nog BoncleJ licht; men hooft beperkten wateraanvoer voor tieti front de overratroomingen te Seoel Koroa word! nog het volgende gemold. De 6000 inwoners, die ol eon heuvet waren ingesloten door het water, zijn gelukkig gered. In totaal werden 8300 huizen 1)0 «whadigd, terwijl 40.000 personen dakloos rijn.j Overal is do waterleiding afgesneden, evenals ha gas on het electrisch licht Ook do elecrlschi drijfkracht js gestoord. Wegens de overstroomiuj der meeste bronnen beduiat het afsnijden da waterloiding een ernstig gevaar on vreest, men *J het uitbreken van ziekten. Voorts wferden talrijh vernield, benevens de toegang tot do roemde spoorwegbrug over de Haniivier, die od halve mijl lang is. OVERSTROOMINGEN. Uit Berlijn. 20 Juli. Bij een overatrooming vt de Theiss on de zijrivieren zijn in het district kes in Hongarije 15 personen verdronken. Het gende aldagenlang onafgebroken. De schade draagt meer dan zes milliard kronen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 2