VLEEZTBKTK Bij den heer K. te Haring-huizen komt vlekziekte ouder de varkens voor. BURGERBRUG. Den heer A. Eriks alhier is opgedragen het maken van den betonnen onderbouw van bet electrische gemaal in den polder B. BOSCHB RANDEN. Iu de buurt van Oisterwijk heeft Dinsdag een zwa re bosch- en heidebrand gewoed, maar dank zij de hulp van burgers en een juist op tijd gevallen re genbuitje is uitbreiding gestuit, meldt de N.R.Crt. Ongeveer 200 H.A. heide en bosch, eigendom van verschillende eigenaren, in hoofdzaak gelegen na bij de Campine, het Helvolrtsven en de Iluisvonnen, is verloren gegaan. De grooto bezittingen dar Rozep- boeve en de bosschen der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten zijn geheel gespaard ge bleven. Donderdagmorgen evenwel ia de boschbrand door den storken wind wederom aangewakkerd on lioerscht nog haast erger dan Woensdag. Het schijnt een ramp to zullen worden. Steeds meer matigen worden gerequlreerd, ook milltairon uit Den Bosch. De brandlucht in het dorp wordt ondragelijk. Het V.D.-bureau meldt: Donderdagmorgen tegen 11 uur zijn de boschbronden onder de gemeenten Ha ren en Boxtel opnieuw uitgebroken. Zij hebben zich echter niet uitgebreid tot het gebied van de gemeente Oisterwijk. De berichten, als zouden ook onder Oosterwijk boschbranden zijn uitgebroken en reeds huizen in de asch gelegd, zijn. onjuist. Vijftig militairen zijn uit Breda gearriveerd. Te zamen met de wacht, welke is samengesteld uit burgers, beschermen zij do grenzen van Oosterwijk tegen de branden. Later zijn de branden beteugeld. IN BOTSING. Gisteravond zijn ter hoogte van de Alberding Thymstraat te Santpoort twee inotorwielrijders met elkaar in botsing gekomen, doordat zij elkaar bij een bocht in den weg niet hadden gezien. De motor rijder S. werd inwendig zwaar gewond; hij werd per <r ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes Deo te Haarlem vervoerd. De andere bestuurder en zijn duo- rijder kwamen er mot eenige lichte kneuzingen af. De toestand van den patiënt is redelijk wel. 'JONGE DIEVEN. Gisteren is aan de politie te Bloemendaal kennis gegeven dat er was ingebroken in de tijdelijk onbe woonde villa van mevrouw de wed. Huysser aan den Parkweg 16 in het Bloemendaalsche Park. De chauf feur Z. had gemerkt dat er ongenoode gasten in de garage waren geweest. Er werden daar eenige sleu tels gemist, waarmee men zich toegang had ver schaft tot den brandstoffenkelder. Vandaar was men in den wijnkelder gekomen. De politie had gister avond maatregelen getroffen en posten uitgezet, op vermoeden dat de inbrekers terug zouden komen, wat inderdaad gebeurd is. Omstreeks 10 uur waren zij weer in de villa. Toen zij onraad bespeurden wilden zij vluchten, maar zij liepen in den tuin in handen van de politiemannen. Het waren drie jongens van 16 jaar, J. v. B.. J. B. en H. S., allen uit Haarlem. Ontvreemd waren o.a. twee geldbusjes met ruim f40. Het drietal is in arrest gesteld. VAN EEN HOOIBERG GEVALLEN. Maandagavond is te Lisse de boerenarbeider K. Li van een hooiberg gevallen. Zwaar inwendig ge kneusd is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gistervand is overleden. Hij laat een vrouw met 9 kinderen achter. BOEI ENKONIN GEN AANGEHOUDEN. Op de kermis te Vlissingen zijn drie „boeienkoJ ningen" aangehouden. Een was deserteur van de marine, de tweede had ergens te Rotterdam de orde verstoord en de derde had zich schuldig gemaakt aan frauduleuzen invoer van gedistilleerd. Zij zijn; ter beschikking van de justitie te Middelburg ge-i steld. DOOR EEN TAK. Dinsdagavond is dr. Castermans uit Eben-Emael, die met zijn zoontje op weg was naar Canne (bij Maastricht) getroffen door een afvallenden tak van een door den bliksem gekliefden boom. Hij overleed na enkele oogenblikken. Het zoontje bleef ongedeerd. KINDERMOORD. De 25-jarige J. de W., te Groningen, heeft den 5en Mei zijn kind van drie maanden door verstik king om het leven gebracht. Zijn vrouw was in Fe bruari van dit kind bevallen en na de bevalling overleden. Het jongetje werd op kosten van de ge meente uitbesteed te Dorkwerd, een dorpje in de buurt van Groningen. In April keeg hij van de ge meente bericht, dat hij voortaan zelf voor het kind diende te zorgen, omdat hij genoeg verdiende om het kostgeld te betalen. Hij voldeed daaraan ech ter niet, en de hospita, die nu geen geld meer ont ving. bracht het kind op 5 Mei aan den man terug. Hij nam het mee naar zijn slaapvertrek, legde zich naast het kind gekleed te bed en legde het een deken over het hoofd, waardoor de adem werd af gesneden en het jongetje stikte. Den volgenden dag stopte hij het lijkje in een zak en daarna in oen kist op den zolder. Hij deelde een vriend een en ander van hel overlijden mee. Deze ging naar de politie en stelde haar van het geval op de hoogte. De politie nam eenige dagen later het lijkje in be slag. Purol bij Schrijnen en Smetten der Huid. Gemengd Nieuw». Bekl. zeido ln dronkenschap gehandeld te hebben. Wat hij verdionde verdronk hij. Tegen hem werd 3 jaar gevangenisstraf geöischt. De rechtbank te Groningen heeft beklaagde gis teren tot 5 Jaar gevangenisstaf veroordeeld. EEN GEWEZEN NOTARIS VOOR DE RECHTBANK. Donderdag heeft voor de Utreclitsohe rechtbank terechtgestaan Lt. A. B., voorheen notaris te Utrecht, beklaagd van verduistering. Volgens de dagvaarding werden, hom ten laste ge legd twee misdrijven, een zoogenaamd voortgezet misdrijf van verduistering van geldswaardige pame ren, en een tweede afzonderlijk misdrijf, ni. dat hij zich een bedrag van f-35.000 weder rechtelijk heeft toegeëigend. Het voortgezette misdrijf noudt in, dat bekl. om een bodrag van f-6Ul)0 to kannen verkrijgen bij oen bank, uit verschillende onder zijn berusting zijnde dossiers geldswaardige 6tuk kon heoft genomen, op vertoon waarvan hom het geweiïachte bedrag werd overhandigddit misdrijf betreft het verduisteren van geldswaardige stukken, die hij als executeur-testamentair of in bewaring of ter bereddering onder zich had. liet tweede ten laste gelegde misdrijf betreft een bedrag van f-35.000, dat' hij zou verduisterd heb ben. Dit bedrag .is afkomstig uit oen verkoop Van roerende -en onroerende goederen, behoor end e tot de naiatensohap van de wed. Daerns, welk geid gedaagde ais executeur-testamentair onder zich had. Den talrijk publiek woonde de rechtzitting bij. Op de gereserveerde tribune volgden een aantal studenten het verloop der zaak. Na voorlezing van verschillende stukken vond het verhoor van bekl. plaats Deze bekende de hem bij de dagvaarding ten laste gelegde feiten. Hij deelde mee, eenige offecten, behoorende tot een erfboedel, welke hij onder zich ihad, te hebben beleend bij' de Algemeene Credietr eemging voor den middenstand, ten einde zijn cre- diet te verhoogen, dat geheel uitgeput was. Hij moest eenige verplichtingen nakomen, die hij hiet anders kon fmancioren dan door de boleening van de effecten, diö hom niet toebehoorden, maar die hij alleen onder zich had als uitvoerder van den laatsten wil van verschillende erflaters. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag aan de verdediging verklaarde bekl. nog, dat hij de verwaohting koesterde, de papieren weer spoe dig te kunnen inlossen, omdat hij diverse vor deringen wachtende was- De gelden bij de Bank stortte hij steeds, onversahtillig van wie zij waren, op zijn. eigen naam. Daarna werden'de getuigen "eüoor<l: Vervolgens sprak de officier van justitie, jhr. mr. A. Calkoen. Hij deelde mee, dat in het begin van het jaar een eenvoudig man huilende cn> het parket was gekomen met de mededeeling, dat hij door den notaris was opgeli'cht. Toen was absoluut nog met bekend, dat bekl.'s kantoor zwak stond, maar spr.'s argwaan werd gewekt door het ièit, dat bekl. den man voor een klein bedrag betrekkelijk hooge depositorente berekende. Dat doet niet iemand, wiens zaken goed gaan en daarom achtte hij ter men aanwezig oona oen onderzoek in te stellen. Daaruit bleek, dat de zaken van bekl. zwak ston den. Korten tijd daarna vernam spr. van eenige notarissen, dat or pogingen werden gedaan om bekl. te redden. Er was voor dat doel al een mooie som bij elkaar. Men wilde dat bedrag wol storten, als dat niet het faillissement zou worden uitgespro ken en geen vervolging zou worden ingesteld, zon der dat het natuurlijk de bedoeling wus, pressie uit te oei enen op het openbaar ministerie. Hier en daar-hoorde men al de opmerking, dat een kleine wordt gepakt en men den groote laat loopen. In dit verband meende spr. dat het O.M. zoowel groo- fcen als kleinen vervolgt. In het afgeloopén jaar zijn dan ook voor deze rechtbank verschenen twee bankdirecteuren en een rechtsgeleerde. Van een vklasse-justitie is geen sprake. Door een toeval hoorde spr., dat er vanwege den notaris effecten bij den Middenstandsbank waren ge deponeerd. Aan de politie werd toen opgedragen, een onderzoek ln te stellen, waarbij bleek, dat deze effec ten slechts voor een zeer klein gedeelte het eigen dom van bekl. waren en voor de rest toebehoorden aan cliënten van bet notariskantoor De notaris werd daarna zelf gehoord, die onmiddellijk bekende. Zóó is de voorgeschiedenis van deze zaak. Spr. wilde verder de twee feiten van verduiste ring, welke bekl. ten laste zijn gelegd, niet uitvoerig weer nagaan, doch opmerken, dat, ook al mocht bekl.'s idee zijn geweest, de verkeerde manipulaties binnen enkele dagen weer te herstellen dit toch niet is ge beurd. Bekl. heeft opgemekrt. dat zijn boekhouder zijn slechte genius is geweest. Doch al is deze zijn slechte genius geweest, bekl. is even goed strafbaar. De boekhouder heeft verkeerd en schandelijk gehan- i deld Als men zulke feiten als hier zijn gebeurd, ziet plegen, dan is men verplicht, zijn patroon van het kwade af te. houden. Dit heeft de boekhouder niet gedaan, en dit maakt hem aan deze feiten mede mo reel schuldig. De verduistering uit de nalatenschap van de wed. Daems is een gevolg van het feit, dat bekl. de gelden die hij onder zich kreeg, op eigen rekening stortte. vrienden door en scheen zelfs toen eerst lang ge aarzeld te hebben. Haar huwelijk was eene teleur stelling voor haar geweest en deze ruwe daad van haren echtgenoot had er een einde aan gemaakt. Mijnheer Geoffrey Kynaston was krankzinnig ver liefd op haar en zij was eene van die vrouwen, die bemind moeten worden. Ten laatste ging zij met hem weg, wat een natuurlijk verloop der zaak was. Het meest zonderlinge Muk komt evenwel nog. Mijnheer Geoffrey was verliefd op haar en zou haar dadelijk getrouwd hebben als de heer Martival in eene scheiding had toegestemd. Hij betoonde haar elke vriendelijkheid en besteedde zijn geld en zijne liefde aan haar. Maar het scheen, dat zij eene vrome katholieke was, en de vrees van wat zij gedaan had, ondermijnde haar zoozeer, dat zij binnen eene maand mijnheer Geoffrey verliet, en in een van de lagere soort nonnenkloosters ging aJs dienstbode. Van daar ging zij als ziekenzuster naar den oorlog en deed daar veel goed. Toen zij terugkwam, ging zij in „Villa Fiorlessa" wonen, deels uit een eigenaardig begrip van boetedoening, opdat zij onophoudelijk aan hare zonde denken zou. Het eigenaardige is, dat de. menschen hier in het rond zich als echte Christenen gedragen en heel wat verschillen bij wat men in EngoKr. ir. zoo'n geval is. ZUj weten allen hare geschiedenis en zij verwelkomden haar bij hare terugkomst, alsof die maand in haar leven niet was geweest. Dit is wat ik Christenliefde noem, vader, echte Christenliefde. Ik weet niet hoe u er over denkt. Zij leeft daar nu sinds dien tijd met hare zuster, die voel geld had (ver leden jaar stierf zij) en do arme menschen in den omtrek vergoden haar. Om nu wat terug te gaan. Mijnheer Martival, die zulk een woesteling voor zijne vrouw was geweest, had niet zoodra ontdekt, dat zij bij mijnheer Geoffrey Kynaston was, of hij zwoer de verschrikkelijkste eeden van wraak en ging hen achterna. Hij werd in een koorts thuisgebracht met een pistoolschot in zijn been, dat hij wel verdiende, zou ik denken. Zoodra hij beter was, ging hij hen vervolgen, maar mijnheer Geoffrey ontweek hem en zij ontmoetten elkaar niet. Intusschen groeide de Jongen, die u wel als mijnheer M. zult herkennen, op en wat moest zijn vader an ders doen dan hem, toen hij terugkeerde, zooveel als behoorlijk was, van de geschiedenis verhalen, wat het gevolg had, dat ook hij een eed van wraak zwoer togen mijnheer Geoffrey Kynaston. De tijd verstreek en mijnheer Martival en zijn zoon verlieten deze plaats. Mijnheer Martival, zegt men, dat in Parijs ge IIad hij dat niet gedaan, maar die sommen gestort q. q., dan was dit geval van verduistering voorko men. Spr. kwam daarna tot de strafmaat. Bekl. had moe ten begrijpen, dat hij een van do mooiste posten van vertrouwen bekleedde. Hoe heeft bekl. zich nu in die positie gedragen? Het spijt spr. te moeten zeggen: op onverantwoordelijke wijze. Op zijn kantoor was wanbeheer. IliJ liet alles aan anderen over. Bekl. liet zich b.v. door zijn boekhouder, die danrmedo geld verdiend had, overhalen om iu H.V.A. te speculeeren.' Er word tot f2500,uit de brandkast gehaald, maar de notaris was zoo weinig op de hoogte, dnt hij niet, eens wist. hoeveel cr voor deze speculatie was uitgegeven; het moest zoo iets zijn, zeido hij, tusschon f2000 en f4000, Moot iemand, die eene zoo verant- woordelijke positie op een dergelijke wijze bekleedt, niet zwnnr gestraft worden? Bekl," is wol-ia-waar oen fatsoenlijk man. die geen slecht karakter heeft en steeds een sobere levens wijze heoft gevoerd en alles terstond heeft bekend, maar daartegenover staat, dat van een bedrug van f 42000 niets terecht komt. En dan denko men ook eens aan do vele slachtoffers, die deze verduistering heeft gemaakt. Er is een ontzettend groot passief en zeer waarschijnlijk zal er slechts 15 pet. uit het faillis sement komen. Er zijn dus vele slachtoffers. Men mag zeggen, dat de gelden en stukken zijn verduisterd ten eigen bate. Men mag niet zeggen, dat bekl. niet spe culeerde, als hij zulke handelingen deed als hij ge daan heeft, terwijl hij wist, dat de schulden de baten belangrijk overtroffen. Spr. vroeg ten slotte schuldigverklaring van bekl aan het ten laste gelegde en zijn veroordeeling tot een [gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, mét aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdedigster, mej. mr. F.stella C. Simons. pleitte clementie en spoedige uitspraak. BOTSING TUSSCHEN EEN AUTO EN EEN MO TORFIETS. Op don Haarlemmerweg, hij den tweeden molen voorbij den Uiiweg, hef z.g. Groene weggetje, had, aldus het H'bld., Donderdagnamiddag een ernstige botsing tusschen veen automobiel on een motorrij wiel plaats. Een Studebaker_auto uit Amsterdam reed in de richting van Halfweg. Ter ptaatse voornoemd pas seerde hij links een vrachtauto, een verhuiswagen. De Studebaker kwam goed om de vrachtauto heen, maar tot recht begrip van wat nu volgde, dient men te weten, dat het oude rijwielpad, links van den weg, zoodanig verzakt is, dat de straatklinkers over een paar honderd meters acht a tien c.M. boven het 'rijwielpad uitsteken een toestand die over dag, maar vooral 'savonds levensgevaarlijk is en geen oogenblik langer bestendigd mag blijven. Bij het passeeren nu van de vrachtauto kwam de Studebaker met het linkerwiel van den hoogen kant der steenen af. De bestuurder wilde nu weer naar rechts zwenken, tegen de steenen op, teneinde het midden van den weg te bereiken. Hij wrong zijn stuur met kracht naar rechts, maar reed toen met zijn wagen tegen de kleine steentjes naast den weg de Electrische Spoorwegmaatschappij op. In zijn verbouwereerdheid stuurde hij toon weer zoo danig naar links, dat hij tegen hot talud aan de linkerzijde van het oude rijwielpad opvloog om aan den berm van den weg tegen den slootkant in het zand te blijven steken. Tegelijkertijd, dat de Studebaker tegen hét talud opvloog, kwam het motorrijwiel uit Halfweg de Studebaker tegemoet rijden. Met volle kracht reed het motorrijwiel tegen de auto op. De bestuurder en zijn ochgenoot, die achterop zat, werden van het motorrijwiel geslingerd en moesten zwaar gewond naar het Binnengasthuis vervoerd worden. Het echtpaar, aan den Haarlemmerweg woonachtig is in het ziekenhuis opgenomen moeten worden. De Studebaker is door de politie in beslag geno men. De bestuurder werd op het politiebureau aan den Admiraal de Ruyterweg gehoord. Hij schijnt met een snelheid van 50 a 60 K.M. gereden te hebben, een snelheid die op den Haarlemmerweg niet bui tengewoon groot is. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN. Toen de arbeider J. v. d. Plas te Katwijk bezig was met het schoonmaken van een groot en hooiwa gen, kantelde deze, met het gevolg, dat hij onder den wagen kwam en inwendig zwaar gekneusd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden ver voerd. De man is daar aan de gevolgen overleden. OUDE DOCUMENTEN. In een oude pomp in een woning aan de Markt te Roermond is achter een der houten achterbal ken bij de zuigstang, óp een plaats, waar nooit reparatie noodig is, een zeer oude koperen pot gevonden, die vijf oude documenten bevatte, welke met groote lakzegels waren gezegeld. Een ervan draagt het wa pen van Roermond en daaromheen zijn zeven duim afdrukken aangebracht. De stukken zijn in oud-Hol-' landsch, uit den tijd van Karei V geschreven. In de pot lagen vijftien muntstukken uit de zestiende eeuw. De documenten schijnen raededeelingen te be vatten omtrent de wijze, waarop vroeger de pompen zijn tot stand gekpmen. storven is, zijn zoon ging naar Engeland en men verloor hem uit het oog. Wij kunnen de geschiedenis evenwel een weinig verder vervolgen Wij kunnen in dien mijnheer Brown, die een klein huis betrok dicht bij mijnheer Geoffrey's woning, geen week na zijn te rugkomst in Engeland, en dien wij spoedig daarna ge bogen zien over het vermoorde lichaam van mijnheer Geoffrey, den knaap zien, die, aangestoken door de woede, die zijn vader hem had ingegeven jpt verderf van zijne moeder, dien eed' van wraak tegen mijnheer Geoffrey had gezworen. Dit alles lijkt erg eenvoudig, is het niet? En ik denk dat ge u afvraagt, beste vader, waarom ik nu niet regelrecht thuis kom en eene beroering verwek in Scotland Yard door de verklarin'g omtrent den Ky. naston-moord. Eenvoudig omdat ik dat spel niet speel. Ik ging hier niet heen om bewijzen te verzamelen te gen mijnheer M. want die heb ik thuis genoeg. Er steekt hier iets anders achter, dat ik nog maar zeer vaag zie, maar dat als ^ent verbrijzeling zal zijn, als het komt, dat zeg ik u. Nu zal ik er niets over zeggen, alleen dit nog: houd uwe oogen open en wees op uwe hoede. Uw liefhebbende zoon, BEN." P.S. Wees niet bezorgd over het geld. Het zal nu in long niet uit uw zak komen, dat beloof ik u." P.S. 2. Woensdagavond. iHler is een aardig dingl IT herinnert u dien kunstenaar, van wien ik ver telde? Ik ben mijzelf niet, als hij niet regelrecht van S. Y. is en hij heeft zijn zakboek aardig vol ook. Het spel is nu ernstig, geen fout wordt er begaan Weet u, ik geloof dat wij op het punt staan nog meer te winnen, maar ik ben er niet geheel zeker van zoo lang die kerel hier is. Kijk uit naar telegrammen en wees niet verwonderd als ik op een oogenblik plot seling thuis kom. Wij zullen nog een wedstrijd hou den. Ik zou willen weten hoe hij mij op het spoor kwam." HOOFDSTUK IV. Een vreemd dzletal reizigers. Mevrouw Martival lag voor het venster van haar raam. dat op de schoone wildernis omlaag neerkeek en over de hooge steenen muren naar do flauw zicht bare, ver verwijderde heuvelreeks, die schomerde DE CRISIS IN DE ENQELSCHE MIJNINDUSTRIE. Het'dagelijksch bestuur van don mijnwerkorabond heeft besloten den mijnwerkers te gelasten, op 31 Juli het werk neer te leggen. Hot besluit voegt er aan too, dat er schikkingen zullen worden getrof fen om het mogelijk te maken, dat een aantal ar beiders, die noodig zijn voor het verzekeren van de veiligheid -in do mijnen en voor het voederen van de mijnpaardjes, aan het werk blijven. DREIGENDE STAKING IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Wegens oon aangekondigde loonsverlaging van 5 percent, dreigt in de textielindustrie in Yorkshlro een staking waarbij' 2Q0.(XK) arbeiders betrokken zou den zijn. GOUD IN RUSLAND, j In een artikel over do goudwinning in hot dis trict Aldan zegt de Prawda, dat, al zijn do aanvan kelijke berichten over de fabelachtige goudvoorra den hier aangetroffen, overdreven, het Adlandlstrict toch tot de rijkste goudvelden, tot nu toe ontdekt, moet worden gerekend. De capaciteit van het goud veld wordt geschat op 25.000 poed, waarvan zich echter slechts 14.000 poed tot exploitatie leent. De exploitatie word vergemakkelijkt door de omstan digheid, dat er in het Aldan-district geen eeuwige sneeuw ligt. maar de grond gedurende verschei dene maanden sneeuwvrij is. Eert vraagstuk, dat van veel belang is. nu de ex ploitatie der velden' in vollen gang is, is de ver binding met centraal Rusland. Op den duur zal er .een spoorweg-aansluiting moeten komen. maar momenteel zou in den dringendsten nood kunnen worden voorzien door een. luchtdienst,, Maar in elk I geval zal voor een betere verbinding moeten wor- 1 den zorggedragen, daar onder de huidige verkeers- I voorwaarden de productie te duur wordt. I DE WARMTE IN ENGELAND. Do kranten schrijven over de warmte van gisteren' te Londen on -elders, toen do thermometer 68 graden) in de schaduw aanwees, nog een eind beneden de 92 graden van 1.3 Juli 1923. Maar mot dat al raakte» do ijsvooraiad in do restauraties uitgeput, ver gaderden bijkans ai do 400 doktere, die to 'Bafch deelnamen aan de bijeenkomst van de Medicat Assoeiation in hun hemdsmouwen on waren er rechters enz. die hun pruik afzetten. Van de dien sters die 10.000 kinderen te Wombloy hielpen ontha len, werden verscheidenen onder haar werk door de warmte bevangen. DE LOONEN IN RUSLAND. Uit een door den volkscommissaris van arbeid' aan den raad van volkscommissarissen van arbeid rapport blijkt, dat het gemiddelde arbeidsloon in de sowjetunie thans 76 pet. van het gemiddeld van vóór den oorlog bedraagt. In sommige takken yan industrie, namelijk in de levensmiddelen-, de pa f>ier-, de chemische en do lederindustrieën, zijn de oonnormen hooger dan vóór den oorlog. Daaren tegen bedragen in de 'mijnindustrie, do loonen nog geen 50 pet. en in dc metaalindustrie slechts 60 pet. van dc vroegere loonen. Hierbij dient in aanmer king genomen te worden, dat in do eerstbedoelde industrieën vóór don oorlog de loonen abnormaal laag waren. Niettemin acht do volkscommissaris van arbeid hot gowcnscht, sommige hxmtarieven to herzien, tenvijl hij in 't algemeen pleit voor ver mindering van de verschillende kortingen, waardoor do loonen in werkelijkheid lager worden dan ze heèfcen to zijn. DIJKDOORBRAAK. Uit Trinidad, een plaats in den staat Colorado, wordt gemeld, dat tengevolge van twee wolkbreuken kort op elkaar, de rivierdijken daar ln de buurt zijn doorgebroken. Er is groote stoffelijke schade, aange richt. ARBEIDSCONFLICTEN IN AMERIKA. In de Ver. Staten dreigt een zeer ernstige staking in de bouwvakken. Ditmaal staan niet. werknemor en werkgever tegenover elkaar, doch zijn de anta gonisten twee vakbonden, die der metselaars en die der stucadoors. De vakbonden beschuldigen el kaar wederkeerig van in eikaars vijver te visschen, en op deloyale wijze elkaar leden af te snoepen. Maar de werkelijke reden voor het conflict schijnt te zijn, dat de stucadoors vreezen. dat hun organi satie zal worden opgeslorpt door den vakbond der metselaars, liet resultaat er van is, dat de "beide categoriën van arbeiders niet samen willen werken en de arbeid op groote werken dreigt te zullen wor- den stopgezet. j Een tweede eveneens zeer'ernstig arbeidsconflict dreigt in de mijnnijverheid. En thans komt ook van I andere zijde stakingsgevaar dreigen, nl. van den kant der textielnijverheid in de Nieuw-Engeland- Staten. Het schijnt dat de fabrikanten een aanzien lijke loonsverlaging in het zin hebben. Dat zou een kwaad ding zijn voor de regeering, wijl de be schermende politiek der Republikeinsche partij l juist bedoelt, de hooge loonen in de fabriek snij ver- hei ook in de textielnijverheid te bestendigen. I En in het Westen der Unie klagen de landbou- wers, die vinden dat er voor de nijverheid van het Oosten te goed, en voor hen farmers in het I Westen volstrekt niet goed genoeg gezorgd wordt. Een en ander leidt er toe, dat president CooMdge geen prettige vacantie hoeft. door een dunnen mist heen, en n^Bt haar stond Bernard Maddison, die keek in haar wit, lijdend ge laat. Lijden en ouderdom hadden hare schoonheid veel schade gedaan en toch waren er geen scherpe lij nen getrokken. V-er weg omlaa'g in de vallei sloeg de klooster klok en dat slaan deed haar tot hem opzien. „Je gaat om negen uur, Bernard?" „Ja, moeder, of u moest liever hebben dat ik bleef". Zij schudde haar hoofd. „Neen, ik blijf liever alleen. Dit zal mij ten gravè brengen, maar de dood zal mij welkom zijn. O, mijn zoon, mijn zoon, dat de zonde van eene zwakke vrouw oorzaak is geweest van al deze ellende!" Hij boog zich tot haar over en nam hare dunne vingers in zijne .sterke mannenhand. „Bekommer u er niet om, moeder", zeide hij. „Ik kan mijn deel dragen. Beproef het te vergeten". Hare oogen kregen een vreemden glans en hare lippen openden zich in een glimlach, die geen glim lach was. „Het vergeten? Dat is een vreemd v.oord, Bernard. Heb ik de macht die heuvels daar ginds te wenken en hun te verzoeken, hun steenen hoofden to buigen? Kan ik don tijd terugdrijven on mijn loven nog eows beginnen? Zelfs over do herinnering is mijne macht zoo gering. Hot is mijne boete on 'ik bid dag on nacht om kracht, dat ik die dragen kan". Het geluid van haar stem stierf weg on crjieorsch- te stilte. Spoedig sprak zij weer. „Vertol mij iets van haar, Bernard". Zijn gelaat veranderde, maar het was oen voorbij gaande glans alsof een lange zonnestraal even over zijn aangezicht was gegleden. „Zij is goed en schoon en ai wat eene vrouw we zen moet", fluisterde hij. Weet. zij het?" Hij schudde het hoofd. „Zij vertrouwt mij." „Zul je dan gelukkig zijn?" vroeg zij heftig. „Ge lukkig. ook als het ergste komt! De tijd zal de her innering uitwisschen". Hij keerde zich af met een doffe, pijnlijke smart in het hart Het ergste had hij baar niot verteld. Moe zou hij dat kunnen? Hoe zou hij haar verdriet nog grooter kunnen maken door hel gevaar te vertellen, waaraan hij blootstond, dat in het rustige kleine. IttLiuunsche stadje EngMsche detoclicven iedere van zijne bewegingen bespiedden en dat hij op elk oogen- iblik gearresteerd zou worden? „Nemen wij nu afscheid, Bernard?" zeide zij zacht. („God geve, dat je teruggaat naar een nieuw en ge lukkiger leven M'ag ik die zoozeer gefaald heb. je een raad geven?" Hij boog het hoofd, want hij kon op dat oogenblil niets zeggen. Zij richtte zichzelve een weinig op ei tastte naar zijn hand. „Bernard, je bent niet zooals je vader was", zeide zij. „maar toch heb je iets van den geleerde in je Denk niet, dat ik iets tegen geleerdheid en bescha ving zal zeggen, liet is groot als een man zich daar aan wijdt maar. zooals ieder ander ding, in overmaat heeft het zijne gevdren. Soms maakt bet een man somber en gesloten en afkeerig van alle verandering en omgang en ondragelijk voor anderen. Dat is dan treurig voor zijne vrouw. Bernard. Eene vrouw hecht zooveel gewicht aan kleinigheden, haar geluk is er afhankelijk van. Zij is erg. erg menschelijk on wenscht bemind te worden on beschouwd en gevoeld te worden als een groot deel van liet leven en de ge dachten van haar man. En als dit alles haar ontzegd wordt, wat moet zij dan doen? Noodzakelijk is het, dat zij ongelukkig wordt. 'Ken man moet. zijne vrouw nooit, doen gevoelen, dat zij van oen zijner groote belangen is buitengesloten. Hij moot nooit die kleine wederzljdsche banden, die eens bon samenhielden, slap doen worden en nooit denken dat, wijl hij me* geesten loeft van diepe gedachten, kleine menscholijke geesten geen aanspraak meer op hom mogen maken. Bernard, zul je je dit alles blijven herinnoren?" „Alles", antwoordde hij. „lillen zou u dank zeg gen als zij hier geweest was". Een hoorngeschetter klonk van buiten en hij haalde haastig zijn horloge Uit. ..De diligence, moeder!" riep hij uit. ,,Ik moet weg". Hij omhelsde hare tengere gedaante en kuste haar. „Alsvalles goedgaat, zal ik u tot haar brengen", zeide hij zacht. „Als zij komen wil. zal Ik gelukkig sterven", flui sterde zij. „Maar niet tegen haar wil of zonder dat zij iets weet. Vaarwel!" Op dien nacht gingen drie menschen naar Enge land, zoo spoedig als een expresstreln' of atoomboot hen kon vervoeren. De een was Bernard Maddison, de ander Benjamin Levy en de derde diens vriend, de kunstenaar. t Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 10