Waterleiding. Raad Schagen. Reclames. Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuwe Voorzitter zegt, dat het Beetuur dit ook doet. A!t het hier betrof oude menechen, den was het te bil lijken, maar Juist die zijn allemaal bij met betalen. Ook apr. wijst er op, dat de heer Koorn de mede dee ling doet niet als Koorn, maar als voorzitter van de Woningbouwvereniging. Hierna sluiting. Vergadering op Vrijdag 24 Juli 1925, des avonds ten 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Ingekomen zijn: verslag Woningbouwvereniging Schagen over 1924; brieven omtrent octrooi Cari Haasters Goffin-Verfahren, waaruit blijkt, dat deze firma dit octrooi bezit. B. en W. hebben den ovenbouw aan deze firma gegund. Vefder is ingekomen het rapport over het gasbe drijf over het le kwartaal 1925. De winst bedraagt over het le kwartaal fl064.47X. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Van den heer N. Kistemaker, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is verzoek ingekomen om eervol ontslag uit zijn betrekking. B. en W. stel len voor om het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 Augustus a.s en verzoeken de machtiging aan den Raad om over te gaan tot de op roeping van sollicitanten ter voorziening in de ont stane vacature. Aldus wordt besloten. Volgt stemming betreffende het voorstel van B. en W. om het "mntal onderwijzers aan de U.L.O.-school te laten op vier. Voor stemmen de heeren Van Erp, Gorter, Rogge veen, Bakker en Bregman; tegen de heeren Trap man, Timmerman, Hopman, Overtoom, Van Nuland en Huiberts. Het voorstel is dus verworpen. De heer Trapman zegt: Nu door deze stemming is uitgemaakt, dat het aantal onderwijzers aan do UJL.O.-school niet meer op 4 zal gehandhaafd blij ven, stel ik voor om één onderwijzersbetrekking aan de U.L.O. op te heffen en dus voortaan aan die school maar 3 leerkrachten te houden. Verder stel ik voor om den hoer Kleiterp op wacht geld te stellen en het tijdstip van ingang daarvoor te bepalen op den datum waarop straks de nieuwe cur sus aan de U.L.O. na de vacantie aanvangt. De wachtgeldregeling is MJ de wet bepaald en kun nen B. en w. bij aanneming van dit voorstel, het uit voeren met Inachtneming van al de daarbij vigeeren- de bepalingen der wet. De heer Van Nuland zegt, dat hem het gras voor de voeten is weggemaaid, zijn gedachtengang was eigenlijk, dat door de stemming was uitgemaakt, dat het aantal leerkrachten nu bepaald was op 3 en daarom had hij willen vragen welke leerkracht B. en W .op wachtgeld wilden stellen? De heer Gorter kan zich niet vereenigen met het voorstel-Trapman wat betreft den hr. Kleiterp. 'tLigt niet op den weg om maar te zeggen: wie 't laatst be noemd is, gaat op wachtgeld, maar wel: wie zal er den minsten last van hebben. Nu is de heer Kleiterp gehuwd, mej. Dommisse is ongehuwd, zoodat spr. .be ter vindt mej. Dommissie op wachtgeld te stellen. De heer Trapman heeft Juist het persoonlijk ele ment bij deze kwestie er geheel buiten gehouden, en steeds het gemeentebelang eft het onderwijsbelang op het oog gehad. De vraag la, welke acten bezitten de onderwijzers en nu is 't een feit, dat mej. Dommisse de eenlgste is, die akte Wiskunde heeft, dat is eene akte, die voor eene U.LO.school niet gemist kan wor den. Het is uitgesloten dat mej. Dommisse op wacht geld wordt gesteld alleen al om die reden. De heer Van Erp is eveneens van die meening; hij staat in deze aan de zijde van den heer Trapman. De heer Van Nuland: Dat gebeurt niet alle dagen. Op de vraag van Voorzitter verklaart de heer Gor ter een voorstel te doen om mej. Dommisse op wacht geld te stellen. Het voorstel-Trapman komt eerst in stemming, in twee gedeelten Het voorstel om het aantal leerkrachten op drie te bepalen, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Trapman. Timmerman, Hopman, Overtoom, Van Nuland en Huiberts. Tegen de heeren Van Erp. Gorter. Bakker, Bregman. De heer Rogge veen blanco, omdat het hem niet kan schelen, Wie ontslagen wordt. Daarna wordt met 8 tegen 2 stemmen, de heer Klei terp op wachtgeld gesteld. Tegen de heeren Gorter en Bakker; de heer Roggeveen blanco. Wordt aangeboden de gemeenterekening dienst 1924, sluitende in ontvangst op f 113876.55. in uitgaaf op f110773 34, dus met een batig saldo van f3103.21, waaronder f2500 winst overdracht der gasfabriek. De kapitaalsdienst sluit in ontvangst op f 112799.65, in uitgaaf op f 108333.79, dus met een batig saldo van f3465.86. Tevens worden aangeboden de rekeningen over het gasbedrijf en het electrlciteitsbedrijf. Na eenlge deliberatie worden benoemd tot commis sie voor het nazien, de heeren Bregman, Overtoom en Timmerman, die zich hiertoe bereid verklaren. Volgt benoeming lid van de plaatselijke commis sie van toezicht op het Lager Onderwijs, vacature- Schram de Jong, die wegens vertrek als zoodanig had bedankt. B. en W. bieden aan de volgende aanbeveling: 1. de heer J. H. Velders, 2. de heer L. van Rijswijk. Met algemeens stemmen wordt gekozen de heer Velders. Aangeboden wordt het door den Burgemeester op gemaakte concept-reglement van orde. Na «en kleine wijziging en schrapping van art. 29 (betreffende het publiek op de publieke tribune en ont ruiming daarvan), omdat daarin reeds wordt voor zien door art. 66 der Gemeentewet (de heer Van Nu land maakte terecht deze opmerking) wordt dit re glement goedgekeurd. B. en W. bieden aan het besluit tot het sluiten van een geldleening van f 10.200 voor electriciteitswerken reeds vroeger uitgevoerd. Rentetype 5H 's laars, met een jaarlijksche aflossing van minstens (1000, de eerste aflossing in 1926. Aangenomen. Aan de orde is de benoeming van een loco-secretaris. B. en W. stellen voor te benoemen den heer C. Mol, le ambtenaar ter secretarie. Met algemeens stemmen wordt de heer Mol be noemd. Tevens volgt onmiddellijke beëediging, waarna Voorzitter den heer Mol gelukwenscht met zijne be noeming. Komt in behandeling een verordening tot heffing van staangeld voor vierwielige motorrijtuigen in de gemeente Schagen. Er zal staangeld verschuldigd zijn op Marktdagen en wel f0.50 per marktdag. Als standplaats zijn aangewezen Nieuwe L&agzljde vanaf de Noordersteeg. de Markt en het Slotplein. De heer Trapman vindt de zaak niet van groote be- teekenis, doch is geen bewonderaar van dit voorstel, omdat het inconsekwenties zal scheppen. Op ver schillende plaatsen staan DonderdagB auto's op de publieke straat bij familieleden voor, dat zal dan niet meer mogen, 't Mag nu ook feitelijk niet, maar dhn zal er op gelet moeten worden, die auto's moeten weg en moeten f0.50 betalen. Spreker Juicht dit echter niet toe, hij vindt 't niet erg dat die auto's daar staan. Een andere tegenstelling is deze, dat op de markt de eone stalhouder de gemeentegrond mag gebruiken om rijtuigen op neer te zetten, terwijl een ander ver boden zal worden om de auto's, die uij ter stalling krijgt, daar te plaatsen. Dat schept een eigenaardig en toeetand, den eenen burger wordt iets toegestaan voor zijn bedrijf, wat den ander moet worden verboden. Spr. noemt nog andere voorbeelden van belemmering in 't bedrijf, b.v. bij Blaauboer en Koesen op de Nieu we Laagzijde. Daartegenover zijn de te verwachten baten der belasting zoo gering, dat voorlooplg de be zwaren bij spr. zwaarder wegen d&n de voordeelen van het voorstel. Voorzitter ziet ook wel de bezwaren, de redactie der verordening was zeer moeilijk te vindeh. De belasting zal niet veel opbrengen, maar toch altijd iets. De heer Gorter vindt de bezwaren ten deele Juist, maar we kunnen niet doorgaan als tot nu toe. Het zou kunnen gebeuren, dat iemand er zijn bedrijf van ging maken, de gemeentestraat te oxpioiteeren vooy autostalling. Voor Blaauboer en Kossen is 't wel ge makkelijk een groot gedeelte der straat te gebruiken, maar 't is niet in orde. En wat men den een toestaat, kan een ander niet geweigerd worden. Voorzitter wijst er den heer Gorter op, dat thans reeds de politie-verordening verbiedt auto's overal neer te zetten. Art. 19f wijst nu reeds de plaatsen aam De heer Van Nuland meent, dat er dan niet erg op toegezien wordt. De heer Trapman vindt, dat er een ruim stand punt moet worden ingenomen. De politieverordening diene, om te kunnen ingrijpen, als er uitwassen zijn. Spr. wil zeer conciliant zijn tegenover onze klanten, met deze verordening zijn we niet meer zoo beleefd, zoo coulant tegenover onze bezoekers. Verder wijst spr. nog eens op de ongelijke bohndeling van de stalhouders op de Markt tegenover deze andere al daar gevestigd De heer Gorter meent, dat de auto's evengoed kun nen stallen bij de stalhouders. De zaak is, dat de gebruikers der gemeentestraten de stallingstarieven lager kunnen stellen, dat is een oneerlijke concurren tie tegenover de stalhouders Overigens wil spr. even conciliant zijn voor onze bezoekers. De heer Van Erp wil dat degenen, die gemeente grond gebruiken voor hun bedrijf, daarvoor iets be talen aan de gemeente. Zij trekken immers profijt van het gebruik van den gemeentegrond. H2j wijst er op, dat op 't Oude Slot alleen Donderdag 16 auto's ston den, dat is alleen al f6.opbrengst, dat Is nog wel de moeite. De heer Hopman zegt, dat we met de voorstellen I van B. en W een weg inslaan, die hier niet sympa-1 thiek is. Vroeger is die weg nooit gevolgd, we moeten i onze zaken en onze klanten ter wille* zijn, zooveel mo- gelijk. Met de rijtuigstallingen hebben we altijd ge tracht te schipperen en tegemoet te komen. Dat moe ten we blijven doen, want hoe meer autobussen en hoe meer auto's er komen, hoe liever. Spr. ziet niet in, dat er minder geoorloofde concurrentie ontstaat. De heer Van Erp vindt ook, dat we in de hand moeten werken het bezoek van auto's enz., maar wie den gemeentegrond exploiteert, moet daarvoor betaJ- len. Er wordt op gewezen, dat stalhouders gemeente- 1 grond gebruiken, maar daar gaat het niet om, het gaat er om, dat gemeentegrond gratis geëxploiteerd wordt De heer Hopman: De rijtuigen hebben altijd op ge meentegrond gestaan, waarom voor het eene wel en voor het andere niet? Welk verschil is er dan in den j gemeentegrond? De heer Trapman wijst hier eveneens op, waarop de wethouder Gorter boos uitvalt, dat de heeren Hopman en Trapman onder één hoedje spelen, wat weer gevolgd wordt door het wederwoord, dat deze heeren zich hun eigen, vrije meening voorbehouden, en zich niet iets door de wethouders wenschen te laten opdringen. De heer Bakker bepleit, dat vroeger voor de rijtui- gen steeds stalgeld werd betaald, nu met de veran derde verkeersmiddelen moet dit ook gebeuren voor de auto's. Het ligt z.i. wel op den weg de auto's van de straat te weren, al behoeft dat niet op eens, maar zachtjes aan. Er is ook geen bezwaar tegen een plaats a&n te wijzen, en een klein staangeld te hef-1 fen, maar f0.50 is z.l. te hoog. Op de vraag van Voorzitter maakt de heer Bakker er een voorstel van, om f 0.25 staangeld te heffen en de auto's niet op den weg standplaats te laten ne men. De heer Van Nuland wil alleen autobussen belas ten, geen vrachtauto's enz. De heer Gorter is dan bang, dat het niet veel zal opbrengen. De discussies worden gestaakt en nu eerst op ver zoek van den heer Trapman het beginselvraagstuk uitgemaakt, die tevens verklaart te zullen stemmen voor alle amendementen -die de belasting zoo gering mogelijk maken zullen. Voor het voorstel om een heffing in te voeren, stemmen te heeren Van Erp, Timmerman, Gorter, Roggeveen, Van Nuland, Huiberts, Bakker en Breg man; tegen de heeren TYapman, Hopman en Over toom. Het amendement-van Nuland (alleen autobussen) wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Trapman, Hopman, Overtoom, VaD Nuland, Huiberts en Bakker. Het amendement-dïakker (f055 belasting) wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Hopman, Trapman, Overtoom, Huiberts, Bak ker en Bregman, Volgt de rond-vraag. De beer 'Bakker zegt. dat tot dusver de vuilnis- mest van de belt onderhands werd verkocht, hij geeft in overweging deze mest voortaan bij inschrijving te verkoopem In deze omgeving is reeds veel bouw land, er zijn 'gegadigden voor den mest, die meer zullen willen geven dan tot dusver 1 geval was. Voorzitter zal 't in B. en W. in overweging geven. De heer Timmerman wenscht, nu de markt be straat wordt, midden op de markt een zinkput, voor afvoer van vuil. Voorzitter doet toezegging dit onmiddellijk met den gemeente-opzichter en B. en tW. te zullen beu handelen. De heer Hopman geeft B. en W. in overweging een derde stel hokken ter beschikking te stellen van de magere varkensmarkt, terwijl de heer Huiberta nu we 't toch over de varkena hebben, zegt, dat 't beter is. dat met deze warme dagen de vette var. kens liggen aan de Hoogzijde, dan aan de Laagzijde. Voorzitter zal deze punten met den marktmeester bespreken. De heer Gorter zegt, dat 't wel niet de gewoonte ia, er zoo mee te komen, maar hij is vandaag gereed gekomen met zijne berekeningen over 't Rietboach. 'Hoeft U (tot voorzitter) bezwaar dit thans ter ta fel te brengen, of wenscht U 't eerst in B. en W. te behandelen? Voorzitter zegt, dat 't regelmatiger is, het rapport eerst in B. en W. te behandelen. Maar hij heeft geen bezwaar dat er nu reeds mededeeling van wordt ge daan. De heer Trapman heeft echter wel bezwaar tegen eene dergelijke behandeling. Spr. heeft dit onder werp ter sprake gebracht en wenscht de cijfers goed te kunnen beoordeelen. Cijfers toch kan men op verschillende wijzen rangschikken, en die wenscht spreker rustig te beoordeelen. Laat de wethouder dus den gewonen weg bewandelen. De heer v. Nüland wijst er op, dat het bord in- de Molenstraat, met aanwijzing omtrent het verkeer in de Molenstraat, verwijderd ia Welke reden is daar voor? Niemand schijnt hiervan iets te weten, maar het bord is weg. Voorzitter zal 't onderzoeken. De heer Van Erp zou naar aanleiding van het ge sprokene in de vcürige vergadering over de gemeen te-ambtenaren, de heeren Schoorl en Blaeser, de meening van den Raad willen hooren over deze ambtenaren. Gezien de besprekingen en de wijze i waarop dat is geschisd, was dit zeer onaangenaam j voor de heeren., terwijl, gezien -het accountants rapport, gebleken U. dat er niet bet minsto wan trouwen behoeft te bestaan. Spr. wenscht die heeren tn hun eer te herstellen en zou gaarne ri#n, dat de Raad uitspraak doed, dan weet het nieuwe ooilege van B. on W. hoe het tegenover de ambtenaren staat De heer Van Nuland zegt, in de vorige vergadering het bewuste accountantsrapport ter sprake te heb ben gebracht en hot was zeer zeker zijn bedoeling geweest een motie van afkeuring te stellen in het vorige college van B. en W. Alleen om opportunis tische redenen heeft hij 't niet gedaan. Maar wan neer een dor wethouders nu een dergelijke motie voorstelt, z^l spr. daar voor stemmen, omdat hij 't niet geoorloofd acht, onze ambtenaren op dusdanige wijze te behandelen. Voorzitter maakt gebaren van verbazing en wan- hoop. De heer Roggeveen wil niet hot vorige college van B. en W. lastig vallen, omdat hij gelooft, dat die heeren altijd hebben voorgestaan het belang der gemeente, en hij gelooft dat dit nóg het geval is. Maar hij zal toch meegaan met een voorstel van deh heer v. Erp tot volkomen rehabilitatie der betrok ken ambtenaren, al gelooft hij, dat bet onderzoek te goeder trouw is geschied. Met dien verstande dus, dat hij met 't meegaan met een dergelijke motie niet wil uitspreken een verkeerde meening over het vo rige college van B. en W. De heer Overtoom weet werkelijk niet wat de heer v. Erp wil, de Raad heeft niets verkeerds over de genoemde ambtenaren gezegd- De heer v. Erp wenscht, dat de Raad de heeren Schoorl en Blaeser rehabiliteert over het gesproke ne in de vorige raadsvergadering. Het gaat niet aan, dat op een dusdanige wijze over hen is gesproken. De heer Overtoom herhaalt, het niet te begrijpen. Voorzitter wist, dat dit komen zou, al is hij er welhaast wanhopig onder; de wethouders hebben hem gevraagd, hieraan mee te doen, doch spr. heèft gezegd, dat daar geen reden voor is. Het accoun tantsrapport toch geeft aan, dat het geldelijk be heer derf briek goed is geweest, ik ben blij dat het zoo gegaan is, blij voor de gemeente en voor de ambtenaren, dat is de beste rehabilitatie, als die dan noodig was. Ik weet wel, dat de behandeling zooal9 dat vorig maal is gegaan, bij vele menschen aan stoot heeft gegeven, maar dat is mijn. schuld niet, dat was de 9Chuld van de heeren wethouders zelf, die besprekingen zijn totaal uitgelokt met de be doeling er een relletje van te maken. Ik wou. zegt voorzitter, daar niet aan mee doen, van buitenom wordt dat nu onaangenaam gevonden, maar mij treft daarvoor geen schuld, dat treft de heeren zelf, die 't zoo gewild hebben. De heer Gorter zegt, op de vorige vergadering geen antwoord te hebben gekregen op zijn vraag, welke redenen B. en W. er toe geleid hadden het bewuste onderzoek op te dragen. Dat wilde spr. gaarne hoo ren. U (tot voorzitter) kan nu wel zeggen: wij wan trouwden het, maar welke reden hadt U daarvoor? Het is ongeoorloofd om zoo maar z'n ambtenaren te wantrouwen, i Voorzitter (heftig): Het staat mij vrij te wantrou wen wien ik wil, dat gaat niemand aan. Ik ga er niet verder op in, ik wil deze zaak niet. weer opha len, bizonder onaangenaam als 't is. inzonderheid onaangenaam voor de betrokken ambtenaren, die nu maar weer op deze wijze besproken worden, 't Lijkt nu wel mooi, alsof men rehabilitatie wenscht. maar daar gaat het hier niet om, de heeren wen schen er een relletje van te maken. Ik ga daar niet verder op in. De heer Hopman gaat geheel accoord met het door voorzitter gesprokene. Er zijn in de vorige vergade ring dingen gezegd, die zeer onaangenaam wareD voor de betrokkenen, maar dat is totaal uitgelok- door sommige heeren, U, voorzitter, „treft daarvan geen schuld. Het is heel verkeerd geweest van *ie eeren, en spr. begrijpt het niet wat men toch eigen lijk heeft gewild. De heer Gorter: Volle openbaarheid, meneer Hop man, nu weet het groote publiek dat er niets ge weest is, hadden we 't in gehëlme zitting behan deld, dan zou het publiek gezegd hebben, rvenals de heer Huiberts: er is zeker een luchtje aai, er is iets niet iii den haak. Ik heb geen antwbori gekre gen op mijn vraag naar de redenen van 5. en W. tot wantrouwen. De voorzitter noemt de houding van Jen heer Gorter niet parlementair, het is een egenaardig standpunt, waar de heer Gorter geen ded uitmaak te van het Raadscollege, U is pas raadslid en U hadt er U niet mee te bemoeien. De heer Gorter denkt daar anders orer. De heer Hopman: Als de heer Gorter lang genoeg wethouder is geweest, zal hij wel tot de gewenschte ervaring komen, dat het niet aangait, de vuile wasch naa buiten te dragen. Alles lan nu eenmaal niet tot publiek eigendom gemaala worden., al is men nog zoo voor publiciteit, aller heeft zijn gren zen De heer v. Erp zegt, dat de hetr Hopman de ge houden besprekingen onaangenaim heeft genoemd voor de ambtenaren, dat mag inderdaad zoo zijn, al is 't dubbel aangenaam dai 't rapport gunstig luidde, De heeren zijn beklad ii hun reputatie, en zonder de minste reden, en daarom wil apr. voor stellen, dat de Raad. de heenn Blaeser en Schoorl rehabiliteert Er ontstaat een verward d#or elkaar praten, voor zitter hamert een paar malen. De beer Trapman zegt, dat het voorstel van den heer v. Erp vreemd is aai de orde van den dag. Het zal voor de volgende vergade rijmoeten worden ingediend. De heer v. Nuland (opgewonden) is *t hier niet mee eena Een motie vaa mevr. Roos-Breed is wel eens zoo aangenomen. (Met stemverheffing:) 't Gaat bij mij niet om rehablltatie van de ambtenaren, maar ik wil alleen afkeuring uitspreken over het beleid van het vorig college van B. en W. en niets anderal Er wordt door een der heeren gezegd, dat in de vorige vergadering ie gevraagde inlichtingen wer den geweigerd, wat door voorzitter pertinent wordt ontkend, alleen nief in openbare vergadering. De heer Trapma* wijgi or op, dat het een onwaar heid is dat inlichtingen zijn geweigerd. Spr. heeft zelf voorgesteld, xlle inlichtingen, die men over de zaak wenscht te verstrekken, daartoe heeft hij zich aangeboden, echter in besloten zitting. De heeren wenschten de ziak in openbare vergadering te be handelen, ik ha!» toen gezegd, dat ik in openbare zit ting deze inlichtingen, die over personen gin gen, niet wentchte te geven. Dat is hetgeen ik ge zegd heb en ik laat mij door niemand verleiden, om mede te doen aan een relletje, als waarom het hier gaat. II ben nog bereid, en- altijd bereid, de noodige inlichtingen te geven in besloten zitting, het gaat hUr om inlichtingen over personen, die ik niet in t openbaar verstrek, Ik onttrek mij aan geen onke.'e verantwoordelijkheid, maar laat mij niet sturen door de heeren. ik heb niets met hen van noodel Opnieuw verward heen en weer getwist en geroep, gehamer van Voorzitter, die dreigt, als het gezanik niet opluudt, de vergadering te sluiten! Het rrglement van orde wordt nu nageslagen, en daaruit vloeit een voorstel-Van Nuland voort als spoedetechend, om het voorstel-Van Erp dadelijk te behandelen. Dit foorstel-Van Nuland wordt verworpen met 6 te gen 4 stemmen. Vóór de heeren Van Erp, Gorter, Van Nuland en Bregman, tegen de heeren Trapman, Hop man. Roggeveen, Overtoom, Huiberts en Bakker. De heer Timmerman blanco. Voorzitter zegt, dat de heer Van Nul and nu voor do volgende vergadering zijn voorstel schriftelijk kan indienen, waarop de heer Van Nuland meent geen voorstel te hebben, de heer Van Erp heeft een voor del. Opnieuw een dispuut hierover, de heer Van Erp zal voor de volgende vergadering een schriftelijk voor stel doen. Doorgaande met de rondvraag, komt de heer Rog geveen terug op het gesprokene door den heer Hop man, tegen den heer Gorter, waarin hij 't had over dc vuile wasch, die niet altijd naar buiten gedra gen kan worden, die terechtwijzing van oen oud-wet- nouder vindt spr. verkeerd, wnarop de hoor Hopman antwoordt or niot verder op in te willen gaan. Daarna sluiting der vergadering. Troost voor ouden van dagen. De oudo dag behoort oen tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niot een van ziekte on pijn, do nieren zijn vaak aansprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumatiek, stijfheid,a urineatoornissen en blaaszwakto komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat go vaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, epiL ischias en ohronisohe rheumatiek. De aoor den tijd verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden bij inet oerotet teekon van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed ach terblijven en zioh door het geheelo lichaam ver spreiden. Geef de kwaal green gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Ruglijn Nieren Pillen zullen On schatbaar voor u- blijken. Menschen, die zioh nop kwiek voelen op 30-jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opertde. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt wor den, zïj werken uitsluitend pp de meren en blaas, niet op de lever, maag of 'ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker gijt geen verlegen buitenlandsoh goed te ontvangen. Prijs f-1.75 por flacon. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis v&n belanghebbenden, dat het voornemen bestaat, tegen hen, die vóór 15 Augustus a.s. nog niet hebben voldaan aan de verplichting tot aanslui ting van tunne perceelen aan het Waterleidingnet, een vervolging in te stellen. Schager, 22 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN De Secretaris, ROGGEVEEN. EEN UITSTAPJE. Donderdag maakten de leerlingen der R.K. School aen uitstapje naar Bergen en Bergen aan Zee. Een 90-tal kinderen der middelklassen profiteerden van dit heerlijke uitstapje. De leerlingen der hoogste klasse gaan weldra naar Amsterdam, die der laagste klasse zijn nog te klein voor zoo'n reisje. De leiding van het uitstapje berustte bij bet hoofd dor school, den heer Sottels. DOOR DE WARMTE FLAUW GEVALLEN. Op het kantoor van het agentschap der Neder! Bank alhier kwam iemand binnen om geld te wisse len. Hij was zoodanig door de warmte bevangen, dat hij voor het loket bewusteloos ineenzakte. Gelukkig was zijn warmte-flauwte van niet al te langen duur. THEATER ROYAL. „Eert de Vrouw." „Eert de Vrouw", heet de film die deze week in ons Theater Royal draait. Het is een familietragedie in 6 bedrijven en overal valt deze film een ongeëven aard succes ten deel. Bij Tuschinski trok het volle zalen, wonder mooi als dit in zijn eenvóud zoo aan grijpend gebeuren is. De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: OliverJJeresford is een farmer uit Nieuw Engeland, kleingeestige, opvattingen, die aan zijn wensch om van zijn zoon David een predikant te maken, èl het andere ondergeschikt maakt. Hij is gewend gehoor zaamd te worden, niemand waagt het ooit tegen hem op te treden. Als David dan ook kennis maakt met Nan, de dochter van een eenvoudig man, en haar wil trouwen, waagt hij het niet zijn vader hierover te spreken, en hun huwelijk wordt in het geheim ge sloten. Kort voor de geboorte van hun zoon komt de strenge vader achter het geheim, en in zijn .woede wijst hij Nan de deur. ZÜj vertrekt naar New York. David is te zwak en te gewend zijn vader blindelings te gehoorzamen om zich daadwerkelijk hiertegen te verzetten. David's zuster, Judith, kan deze onrechtvaardigheid, Nan aangedaan, niet zwijgend dulden. Zij verzoekt haar vader Nan terug te laten komen. Zelfs haar moe der, die haar heele leven slechts één wet gekend had: het woord van haar echtgenoot, steunde haar verzoek. M'aar de vader hield voet bij stuk. Toen verliet Ju dith het huis en ging naar New York op zoek naar Nan. Het toeval brengt hen bij elkaar. Nan is ster vende. Judith belooft haar 'voor kleine David te zor gen. Zij neemt het kind mee naar haar vader, en komt aan op den dag, dat David ziln eers e preek zal hou- 1 den in de gemeente. Wanneer hij zijn toehoorders zal weten te boeien zal het ideaal van zijn vader bewaar heid worden, en hij naar China gezonden worden voor zendelingswerle onder de bevolking. David staat Juist op de preekstoel als zijn blik valt op zijn zuster en zijn zoontje, die zich onder de me nigte bevinden. Hij verwart zich in zijn woorden zijn zorgvuldig voorbereide toespraak is hij vergeten en ten slotte verklaart hij voor alle verzamelde dorpelingen, dat dit kind het zijne is. Het groote ver trouwen van de Vrouw heeft getriomfeerd! ONZE MARKT. In hot twoode kwartaal van 1925 bedroog do aan voor op ouzo markt o.m.: 107 paarden, 84; 58 stie ren, 18; 991 magere gelde koeien, 841: 776 vette koeion, 719: 565 melk- on kalf koeien, 522 279 pin kon, 228: 2088 nuchtere kalveren, 1796; 2006 lam meren, 2305; 75 mugere schapen, 184; 788 vetto schapen, 895; 1246 ovorhouders, 2067; 1857 biggen 2154; 314 magere varkena, 184; 851 vette varkens, 1134. Het getal adhfcer den aanvoer is de aanvoer in het 2e kwartaal 1924. Als wij 1925 vergelijken met '24 dan zien wij, dat in alJo afdeelingen rundvee eenigen vooruitgang is, terwijl wol vee in alle af deelingen iets minder is. MARXTOVERZICHT. De handel in vette koeien wa9 oen Donderdag Jl. trekkend, 62 ct. werd het hoog9te besteed per pond; weinig aangevoerd. De kalf- en geldekoelen waren iets duurder in prijs* de handel was goed. De handel in stieren was slecht, tot 40 ct». Voor de nuchtere kalveren was het weer te warm, stillen handel. In bokken cn geiten stug. In vette schapen was niet veel te doen. Weinig aanvoer, ook geen vraag; hoogste prijs f 50. Lam meren voor deh dood waren er niet. Voor de weide golden ze tot f 33, met een stuggen handel. De han-

Schager Courant | 1925 | | pagina 12