De Wereld der Vrouw door hot rijtuig kwam, hield hij hem ataande en vroog hem hoe ver het was van St. Paul tot Seattle. „Zestien honderd twintig mijl", antwoordde de be ambte kortaf. Den volgenden keer, dat de conducteur langs hem heen kwam, hield do oude man hem weer aan en vroeg hem, hoe ver het was van Seattle tot St. Paul, „Hoor eens, ouwe heer", zeide de conducteur plecht statig, „het is zestien honderd twintig mijl van St. Paul tot Seattle en hot is zestien honderd twintig mijl van Seattle tot St. Paul, snap Je?' „Dat kan wel", zeide het mannetje bescheiden. „Ik wist het niet. Zie je, het is maar zeven dagen van Kerstmis tot Nieuwejaar, maar het is een lange tijd van Nieuwejaar tot Kerstmis". OM TE ONTHOUDEN. Twee kooplieden waren bij een spoorwegongeluk en werden vrij wat toegetakeld. Beiden spraken de maatschappij om schadevergoeding aan. Een van hen kreeg 20 000 dollars toegewezen en de ander 25.000 dollars. De man die 20.000 dollars had gekregen, kwam zijn vriend later tegen en zeide hoogst opge wonden: ,Zeg eens, Izak, hoe komt het dat jij vijf duizend meer hebt gekregen dan ik? Zijn vriend haalde de schouders veelbeteekenend op: „Beste vrind", zeide hij, „dat ging gemakkelijk. In de opwinding heb ik de tegenwoordigheid van geest gehad om m'n vrouw in d'r gezicht te schoppen". HIJ WIST RAAD. Toen koning George III van Engeland op een van zijn tochten op het einde der achttiende eeuw naar Weimouth ging, hield hij in een dorpje stil en liet zich oenige ververschingen voorzetten in de herberg „De Ezel". De koningsgezinde waard was daarmee zoo in zijn schik, dat hij in plaats van het uithang bord, waarop een ezelskop stond, de beeltenis van den koning liet ophangen en zijn herberg voortaan noem de „Koning George". De eigenaar van een andere herberg kocht het uit hangbord met den ezelskop en hing het boven zijn deur. Nu wilde het toeval, dat de postwagen op Weimouth een nieuwen postiljon en een nieuwe conducteur kreeg. Hun voorschriften luidden, dat zij bij de her berg „De Ezel" moesten pleisteren. Zij hielden der halve niet stil voor de „Koning George", maar voor de herberg, waar grauwtje uithing. Toen de eigenaar van de „Koning George" bemerkte welke schade hij zich had berokkend door de verandering van uit hangbord, liet hij zoo spoedig mogelijk onder zijn schild met het portret van koning George een bordje vastmaken met het opschrift: „Dit is de echte ezel". DE STALEN PEN. De stalen pen, die men tegenwoordig als iets on ontbeerlijks beschouwt, als men ten minste de vul pen niet mederekent, is nog niet zoo bijzonder oud. In de oudheid schreef men met puntige houten pennen. Daar die echter spoedig minder bruikbaar werden, gebruikte men penseeltjes, maar daarmee kon slechts zeer langzaam gewerkt worden. Vinding rijke menschen namen hun toevlucht tot rietsten gels, die puntig werden gemaakt en later zelfs ge spleten! Deze „pennen" zijn vrij lang in gebruik ge bleven. Maar reed9 in de 5e eeuw vindt men aanwij zingen, dat ganzepennen gebruikt werden en die hebben het volgehouden totdat de stalen pen ze verdreef. Die ganzepennen of veeren.pennen moesten tel kens „vermaakt" worden en de alleroudsten onder ons hebben zich er op school nog van bediend weten er nog van te vertellen, dat de gezamenlijke onderwijzers 's morgens de pennen vermaakten dat elk van hen een bijzonder mesje had, dat hierbij werd gebruikt. Een oude onderwijzer, die den nieuweren tijd be leefde, beweerde eens, dat de schoolvergaderingen nooclig zijn geworden door de afschaffing der veeren pennen: eertijds hadden de 9amensprekingen over de school en het onderwijs gedurende het pennen- vermaken plaats. Men heeft lang gemeend, dat de stalen of althans de metalen pennen een Bngelsche uitvinding waren. Dat schijnt echter onjuist te zijn. Hun geboorte plaats schijnt Neurenberg te zijn. Hoewel men beweert, dat reeds in de Middeleeu wen met metalen pennen geschreven is, staat het vast. dat in de eerste helft der 16e eeuw in Neuren berg metalen pennen werden gebruikt. De eerste, die werkelijk stalen pennen in den handel bracht, was Johan Janssen, uit Aken. Zij schijnen ech'er weer in onbruik te zijn geraakt, totdat in het begin van de 19e eeuw een onderwijzer te Koningsbergen weer de stalen pen in gebruik trachtte te brengen, zonder veel gevolg. In Engeland werd te Birmingham een stalen- pennenfabriek opgericht door Mason en die .iam zeer op. In Duitschland werd de eerste fabriek van stalen pennen in 1856 geopend; zij heeft tijden gekend, dat zij per week 12.000 gro9 afleverde. R.Nbld. HET BRUIDSTOILET. Als we van een bruid hooren, verbinden we daar mee onwillekeurig in onze gedachten een lieflijke gestalte in het wit getooid, met krans en &r."'-ïr V* wel een wonder is het, dat In onzen nuchtaren tijd die gebruiken nog gangbaar zijn gebleven bij het grootste deel der menschheid. De dag der „hoogtij" heette de huwelijksdag in het Middel-Nederlandsch, omdat er dan een bijzondere plechtigheid werd ge houden in de kerk, vergezeld van tal van wijdin gen. En van al die uiterlijkheden is slechts over bet gebruik ten opzichte van de keuze van het bruidstoilet, dat i9 nog bij voorkeur wit en onk tooit de bruid zich nog gaarne met sluier en krans. De Joden bekransten slechts den bruidegom, ter wijl de Grieken en de Romeinen gewoon waren, beide gelukkigen te bekransen en wel bij voor keur met de myrte, die aan de Godin der Liefde gewijd was en dan ook bij alle feesten gebruikt •werd. Bij bruiloften in de Grieksche Kerk is het tot op heden gebruik, dat de geestelijke bruid en het een kransje versch afgesneden bloemen, maarj uit dezen bescheiden tooi werd een heole kroon van goud en zilverloovers met lint en kunstbloemen versierd., ja zelfs met kostbare edelgesteenten, zoo dat er menige weeldewet tegen uitgevaardigd werd. Evenals de bruidskrans is ook de bruidssluier van Romeinschen oorsprong; hij is langzamerhand In alle landen van Europa overgenomen. In Scan dinavië werd de bruid* zoodanig in fijn linnen ge huld, dat dcgeen, die haar zien wilde, zich geheel en al daaronder bukken moest. In oude tijden had de bruidssluier een geheel an dere beteekenis: men verstond er onder een kleed, dat door vier mannen, gedurende de huwelijksplech tigheid over het knielende paar henngehouden werd, zoodat dit daardoor ten nauwste verbonden scheen. En geheel den tijd der middeleeuwen door was de sluier de dracht, die uitsluitend voor de gehuwde vrouwen bestemd was, de ongehuwden droegen het hoofd onbedekt. Hoe lang de bruids sluier gedragen wordt op de tegenwoordige ma nier is niet uit te maken; zeker niet veel langer dan een eeuw. Ook dateert de witte kleur nog niet van zoo lang terug. Wel wordt er reeds in een oud gedicht uit de 12e eeuw gesproken van een wit bruidskleed, dat een adellijke bruid droeg op haar hoogtij, doch dat schijnt veeleer uitzondering, dan regel te zijn. We kunnen alleen vaststellen, dat de bruidskle ding altijd heel rijk is geweest en aanvankelijk heel bont, terwijl rood veel meer de bruidskleur mocht heeten in de middeleeuwen dan wit. In het volksleven zijn nog vele gebruiken be waard. waarbij de bruid roode dradon door het baar gewonden droeg, een bloedkoralen ketting om den hal9 had en bijv. een rooden doek om de schou ders droeg. Eer9t in den loop der 18e eeuw is de mode uit Frankrijk gekomen, om lichte bruidsklee- ren te dragen. De prinsessen kozen bij voorkeur zil verstof voor haar bruidskleeren; de burgers volgden dat na, door wit damast te gebruiken voor de plech tigheid. Tegen het eind der 18e eeuw was de witte kleur eindelijk algemeen aangenomen voor het bruidskleed. En wel schijnt het gebruik veld te winnen, dat de bruid langzamerhand in wandel- costuum trouwt, maar de meeste bruidjes vinden het toch eigenaardiger voor deze buitengewone ge legenheid een expresselijk-vervaardigd toilet te dra gen. En ook de bruidskrans en de bruidssluier zijn nog de wereld niet uit. Gelukkig blijft er nog wat poëzie schuilen onder al die hoogst-moderne, prac- tische begrippen. Rott. Nbld SJAKO. Sjako is de naam van een beruchten inbreker, dief en moordenaar uit de achttiende eeuw. Hij woonde op de Elandsgracht, waar zijn huis tot 1886 heeft ge staan en dat men algemeen aanduidde al9 het „Fort van Sjako". Wanneer hij maar eenmaal in zijn fort was, dan was de kans om hem te pakken te krijgen uiterst gering. Zelfs als men alle uitgangen bezette, dan nog wi9t hij te ontkomen. Door een koker liet hij zich naar een kelder glijden, die door onderaard- sche gangen op verschillende plaatsen in verbinding stond met de buitenwereld. Hoe vaak men ook dacht, den bandiet omsingeld te hebben, steeds wist hij te ontkomen. Zelfs in den slaap hem overvallen gelukte de dienders niet. Pas na zijn dood is uitgekomen, dat de bedstede, waarin hij 9Üep, een geheime deurj in het achterbeschot had, die toegang gaf tot het huis er naast-, en waardoor hij meermalen gevlucht moet zijn voor zijn achtervolgers. De beruchte inbreker stond als zoovelen uit dien tijd bekend als iemand, die zeer mild was ten op zichte van arme menschen en alleen van de rijken stal. Zoo wordt van hem verteld, dat hij een9 al het ta felzilver stal bij een rijken heer op de Keizersgracht, die om een kleinigheid zijn koetsier weggejaagd had. Van de opbrengst ervan zette hij den onrechtvaardig behandelden koetsier netjes in de spullen, zoodat de ze niet aani den honger prijsgegeven bleef. Niet alleen Amsterdam maar verschillende plaat sen in het land hadden van zijn plotselinge overval len te lijden. Hij was steeds even behendig. En wan neer hij bijv. in het noorden van het land ergens in gebroken had, waar hij dan ijverig gezocht werd door de dienders, dan hoorde men plotseling een paar dagen later, dat hij weer elders, in Utrecht of Holland zijn slag geslagen had Men stond dan ver steld over de vlugheid, waarmede hij zich te ver plaatsen wist. hetgeen doet denken aan de steden- verovering van prins Maurit9, een eeuw te voren. Ook die volgde een soortgelijke taktiek, door vlug achter elkaar links en rechts in het land steden te bezetten en in te nemen, tot groote verbazing van de Spanjaarden, die maar niet konden begrijpen, boe het mogelijk was, dat Maurits met zijn leger zoo vlug en ongemerkt door het land kon trekken. Meestal verkende Sjako te voren de plaats, waar hi1 wilde inbreken, of hij liet dit doen door Griei Lammers, de vrouw, waarmede hij samenleefde, Na tuurlijk gebeurde dit onder een of andere vermom ming. Zoo trok hij eens als koeienkooper naar het Kam, pereiland. Daar woonde een rijke boer. En toen hij voldoende van de situatie van het hui9 op de hongle was. brak hij op een nacht in met zjijn volgelingen. Zij bonden de bewoners op hun bedden vast en stop ten hun een prop in den mond. Al het geld en alle kostbaarheden werden geroofd. Hoe vlug en hoe slim. Sjako ook was, toch werd hij ten slotte gepakt. Tot tweemaal toe wist hij nog weer uit de gevangenis te ontvluchten. Maar einde lijk werd hij toch definitief gevangen genomen en het vonnis dat hij na een langdurig proces tegen zich hoorde uitspreken, was niet malsch. Hij werd veroordeeld om „vanonderen op te worden gerad braakt en alzoo levendig te blijven liggen den tijd van een half uur en alsdan voorts het hooft van het ligchaam te worden gekapt en beyden vervolgens op een horde te worden gesleept naar het Galgeveld aan de Volewijk over het IJe en aldaar het ligchaam te worden gezet op een rad, een pistool boven het. zelve en het hooft op een pin, totdat het een met het ander door de lugt en de vogelen verteerd zou zijn." De straf werd in Augustus 1718 ten uitvoer ge- bruidegom met een krans tooit, dien hij vooruit j bracht en op deze even onmenschelijke als gestrenge gewijd heeft. En van de Grieken en de Romeinen j wiize liet een der grootste misdadigers uit dien tijd is dat gebruik verder overgegaan. In het eerst was het leven. M. PARLJSC HE MODE. Een eenvoudig, modieus japonnetje voor hot war me jaargetijde, gemaakt van groen cn wit ge streept zephyr. liet voorpand van het bovenstuk slaat over, waardoor een aardig effect bereikt wordt en het eentonige van de strakke, gladde voor banen eenigszins, wordt gebroken. De ltrnrtg en de manchetten zijn van geborduurd voile. Een knip patroon van deze japon is verkrijgbaar voor de n\a- ten 42, 44, 46 en 48, tegen den prijs van f 0.75 on der No. 268a. De andere japon hoeft in zooverre met model 268a overeenstemming dat ook hier getracht is niet de geheele voorbaan uit één strak stuk te la ten bestaan, waarvoor een aardige oplossing werd gevonden door het maken van een zoogenaamden „jabot" van do stof zelve, terwijl het voorpand op de rok over slaat. Gemaakt van ivoor-kleurige crêpe- de-chine, kan dit, japonnetje hoogst aantrekkelijk zijn en passend worden gedragen door vrouwen van eiken leeftijd. Hot patroon is onder No. 269a. ver krijgbaar voor de maten 42, 44, 46 en 48, tegen in zending van f 0.75. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Een heerlijke tractatie. Een moeder zegt: Als ik mijn kleuters eens lekker wil laten smul len maak ik de volgende heerlijke tractatie klaar. Een liter sinaasappel-sap, goed heet, vermengd met suiker tot het zoet is. Daaraan langzaam twee eetlepels maizena toegevoegd, hetwelk tevoren op twee eetlepels koud water is opgelost. Roeren tij dens het koken tot het mengsel dik en doorschij nend is, dan voorzichtig het wit van twee eieren toevoegen, dat stijf geklopt is. Smeer boter aan den binnenkant van een paar kopjes en giet deze met het mengsel vol. Als de puddinkjes klaar zijn wor- j den zij op een bordje omgekeerd, met wat slagroom i of bessensap overgoten en versierd met een kers, een framboos of een ingelegd vruchtje. Nuttige Wenken» EEN WAARDEVOL ARTIKEL IN HUIS. Er bestaat een mengseltje, dat door fabrieken in mooie fleschjes lm den handel gebracht wordt en waarvoor men dan betrekkelijk veel geld betalen r.oet, terwijl hot voor nog geen derde van de kos ten thuis evengoed gemaakt kan worden. Zooiets I komt meer voor in de wereld. Het oenige is, dati meestal hot artikel noch de mooito van het koopen roch die van het maken waard is en dat men er maar het bos'to zonder kan zijn. Maar bij het meng seltje, dat wij hier op het oog hebben, is zulks toch niet het geval, want inderdaad is het nuttig en be hoort 't feitelijk aanwezig te zijn in elk gezin. Het is het. Amerikaansche „vincgar", in Frankrijk be kend als „vinaigre", en in onze taal wellicht het best te vertalen met „azijn-olie". Een weinig van deze vinegar met een stukje watte op het voorhoofd en achter de ooren gewreven wil meestal krachtig helpen tegen hoofdpijn, Eveneens op watte in de neusgaten gestoken, zal het uw verkoudheid ver zachten en lucht geven. Ruwe huid wordt ermede verzacht en wanneer toegevoegd aan waschwater is het een uitstekend middel voor het verkrijgen van een gezonde, geurige huid. Maar vooral is vinegar nuttig voor de heeren (daarom gebruikt ook bijna elke kapper het), want als na het scheren de gelaats huid schrijnt, ruw wordt of vervelt, spuit men er vinegar op en het euvel is verholpen. Wanneer het gelaat nat is van vinegar moet men met een opge vouwen krant of een handdoek een beetje waaien, teneinde de vinegar zooveel mogelijk dóór wind :e laten drogen. Daarna veegt men de huid af met een handdoek. Voor het maken van vinegar gaat men als volgt e- werk. Stamp een half pond gedroogde bladeren van roode rozen met één ons gedroogde lavendel bloemen in een liter witte wijn-azijn met een hal ve liter rozenwater. De bloemen moeten flink in het mengsel gestampt worden en dan tien dagen blijven "staan. Daarna moet het vocht gezeefd en in fesschen gedaan worden. VOOR DE VACANTIES. De dagen zijn alweer genaderd, dat wij althans de kleintjes vrij zullen zijn om naar hartelust in de vrije natuur te genieten. Daarmee komen ook de elk jaar opnieuw terugkeerende bezwaren weer naar voren, bijvoorbeeld,hoe kunnen wij nu het bes te wat te eten meenemen, zonder vrees^ voor be derf. Onderstaand geven wij een paar nuttige wen ken. voldoende om een heel reisgezelschap de ge zelligste pic-nic te kunnen garandeeren. Als gij geen lust hebt om kopjes, bordjes en an dere breekbare waar mee te dragen, bedien uzel- ve dan van de nieuwerwetsche papieren bekers, enz., welke tegenwoordig overal verkrijgbaar zijn. Pudding transporteert men het gemakkelijkst in de vormpjes, waarin zij gemaakt zijn met de sap pen apart in een flesch. Melk doet men in een flesch en zoodra men dp de plek is aangekomen waar voorloopig genist zal worden om daarna te gaan eten, graaft men een kuiltje, zet. de melkflesch er in en maakt het kuil- Me weer dicht. Thee en koffie kan men alleen vervoeren in de z.g. therrnosflesschen, waarin do inhoud warm blijft. Een leeg honingijpotje is uitstekend geschikt voor boter. Men mankt voorts thuis de volgende sandwiches Bereed: smeer beschuiten met boter en leg ze twéé voor twee op elkanr met kans er tusscben. Het is smakelilk en gemakkelijk eten voor een pic-nic en blijft langen tijd versch. HET REINIGEN VAN DEN VLOER. Steenen en houten vloeren prepareert men als volgt. Neem een ons potasch en los het op in een halve liter kokend water. Veeg den vloer goed schoon en vrij van stof. Daarna brengt men met een borstel een laagje van het potasch-mengsel op, Laat het goed drogen en herhaal dan de bewerking. Zoo gaat men voort tot de vloer donker genoeg is, waarna men hem nog vernist tot beelult.

Schager Courant | 1925 | | pagina 16