ROMMELKRUID, Dc Wereld der Vrouw middag twst uur. Als dan nlstVerder hoorde Ik niets." Harhert Tortor knlkto. „Als u er nlots tegen hebt, Mr. Kennedy, kunnen we nu wel naar uw huls te rugrijden." Tijdens den terugrit zaten de helde mannen zwij gend tegenover elkaar. Plotseling haalde do detec tive een blad papier uit den zak en vouwde het open. ,JDezen brief heb ik ln den zak van den overledene gevonden", zei hij. „Ik zal hem u voorlezen: Ik verzoek U, om Uw bedreiging niet uit te l voeren. Weest U zoo vriendelijk om in elk ge val tot Donderdag den 15 Augustus te wach ten. Vóór 's middags tweo uur ben ik beslist bij u ora hot vprlangde terug te brengen. Ik smeek U nogmaals om geen maatregelen te nomen. Dezen brief is niet onderteekend; hij i's mot da schrijfmachine geschreven. Weet u or iets meer van?" De schilder schudde ontkennend het hoofd." De brief is niet van inij". De detective drukte de lippen op elkaar. Daarop zei hij zacht: „Mir. Kennedy —r ik betrap u nu voor de tweede maal op eeri onwaarheid. Ik heb namelijk, voor ik naar uw huis kwam, op uw jong gezel lenkamers een klein onderzoek ingesteld. Daar bij is mij een blad papier in handen gevallen, waar van de inhoud woordelijk met die van dezen brief overeenkomt Dat wil dus zeggen: het is een door slag van den brief dien ik u daarnet heb voorge lezen. Daaruit concludeer ik dat u de schrijver van den brief bent. Enfin, ik zie dat we er zijn". Kennedy opende het portier van de auto. Met een verstrooid gebaar nam hij den hoed af en met lang zame schreden ging hij op het huis toe. „Nog één ding -" Kennedy keerde zich don- delijk vorschrikt om. De detective stond achter hem. „Wanneer u iets mocht invallen, dat u meent mij te moeten meedeelen. dan ben ik tot morgen twaalf uur tot uw beschikking in het Sav.oy-Hotel. Ik be doel particulier ter beschikking. Morgenmiddag om twaalf uur treden de bevoegde autoriteiten in mijn plaats." Het was den volgenden dag, even na èlf uur, toen John Kennedy bij Herbert Porter binnentrad. De detective ging hem tegemoet en nam hem goed op. Hij was bleek en zag eruit alsof hij niet naar bed was geweest. Zijn oogen schitterden als die van oen koortslijder. „U hebt mij iets belangrijks te vertellen, zie ik", begon de detective. „Ja. mijnheer Porter", antwoordde de scjiilder. Hij liet zich vermoeid in een fauteuil vallen en terwijl hij de oogen sloot, zei hij inet zachte stem: „Ik wil u de waarheid vertellen. Ik heb hem dood geschoten". De detective knikte. „En de roden?" informeerde hij. „Die wensch ik niet te noemen." Wordt vervolgd. EEN JAPANS CUE LEGENDE. Eeuwen geleden had de keizerin Jingo een droom. Een geest kwam tot haar en vertelde,, dat in het Westen een groot en rijk land lag,dat aan Japan zou kunnen toebehooren, als dit zich ervan meeste wilde maken. De keizerin vertelde aan haar echtge noot, wat zij gedroomd ha.<L Maar de vorst vond het plan te avontuurlijk en wilde er niets van weten. Over deze weigering waren de goden zeer ver toornd en, daarom zorgden zij er voor, dat de keizer in- een veldslag sneuvelde. Nu was de keizerin Jingo zelf baas. Zij was een vrouw met een krifchtigen wil en besloot het land in het Westen, Korea, te veroveren. Hierbij kon zij re kenen op den krachtigen steun der Goden. De Berg geest leverde haar overvloedig hout en ijzer voor de noodige schepen. De Geest der Velden zorgde voor rijst en graan voor het leger. De Geest van hot Gras zorgde voor hennep, waarvan de touwen gemaakt werden. De God van den Wind had ook hulp toege zegd en beloofd, baar schepen naar Korea te zullen blazen. Maar hij blies zoo geweldig dat de vloot met Ondergang bedreigd werd. De storm joeg de golven over de schepen en de toestand werd hoogst gevaar lijk. Als het nog langer geduurd' had, zou de vlo' stellig door de golven •verzwolgen zijn. Maar toen de nood op zijn hoogst was, snelde de Drakenkoning te hulp. De Drakenkoning was dé beheerscher der zeeën. Hij zond grbote zeemonsters, die de schepen op hun breede ruggen voortdroegen, geholpen door an dere, die de schepen voortduwden door de bewogen zee. Geweldige drakenvisschen kwamen eveneens te hulp, die de scheepskabels in hun bek hielden en de vaartuigen recht hielden. 'Met verbazende snelheid ging het door de woelige zee in de richting van Ko rea. Toen de storm bedaard was, verdwenen de zee monsters weer even plotseling als zij gekomen wa ren. Do vloot stevende voort naar het begeerde land. Keizerin Jingo bevond zich in eigen pers .n aan boord van een der schepen en voelde zich sterk door de in haar bezit zijnde Getijde Juweelen. Vóór het vertrek van de vloot had zij die door tusscbenkomst van den Geest van het Strand ale geschenk ontvan gen van den Drakenkoning. De Japansche vloot naderde de kust van Korea. Toen de kust *in zicht kwam. bemerkte men, dat op het strand en groot Koreaansch leger gereed stond om zich in te schepen en de Japanners tegemoet te varen. Fn het duurde niet lang, of men zag eon groot aantal volledig bemande .Koreaansche schepen in i-ie steken met de kennelijke bedoeling de aanvallers'af te slaan. De Japansche soldaten zagen dit niet zon der vrees gebeuren. Op zulk een tegenstand hadden zij niet gerekend. Keizerin Jingo. in het volle bewustzijn van haar macht door den steun der Goden, wachtte met onver stoorbare kalmte, tot de Koreaansche schepen de hare vrij dicht genaderd waren. Toen greep zij naar haar gordel en haalde er het Juweel van het Vallende Water uit te voorschijn. Dit wierp tij in ze* en op hetzelfde oogenblik liep het water ondor de sche pen weg, die hierdoor op hot droge kwamen te liggen, De Koreanen verlieten hun vaartuigen on waagden den aanval op do Japansche schepen, hoewel zij bo- groet werden met een hagelbui van pijlen. Keizerin Jingo wachtte, tot de Koreanen vlak bij de Japansche schepen waren gekomen. Maar toen greep zij andormaal naar haar gordel Qn haalde er het Juweel van het Rijzende Water uit. En zoodra zij dit over boord had geworpen, kwam er een groote golf aanrollen, die bijna hot gehoele Koreaunscho leger verzwolg. Do Japanners konden nu gemakke lijk landen en Korea veroveren. Do koning van Korea gaf zich over en woldra koor de keizerin Jingo naar haar eigen land terug. Do vloot word volgeladen met allerlei kostbaarheden, zoo- als Juweelen on zijde, schilderijen, boeken, tijgervel len, prachtige kostbare gewaden, enz. Do over boord, ge worpen Getijde Juweelen worden door (Ton Geest van hot Zeestrand teruggebracht bij den Drakenkoning, dio zo later schonk aan don zoon van Jingo. Doze legendarische juweelen mooton nog altijd in het bezit zijn. van de Japansche keizerlijke familie, want dat ze nogmaals gebruikt zouden zijn om de zee te beheerschen, vermeldt de legende niet. M. BETER BESTEED. Op een rei9 naar Agram bracht keizer Frans van Oostenrijk een 'bezoek bij den. als zeer zonderling be kend Maanden graaf Georg Testetics in het slot Iyestlety. De magnaat had^de eerste kunstenaars uit het land laten komep, om zijn slot te versieren en had ook een tafel aangericht, welke miet voor die op den Hofburg te Weenen behoefde onder to doen; om kort te gaan, hij had alles gedaan om het den hoo- gen gast zoo aangenaam mogelijk te maken. Toen de keizer zich 's avonds reeds in zijn slaapkamer te ruggetrokken had, begaf Testetics zich ijlings naar den dienaar van zijn hoogen gast en verzocht hem hem nog eens bij Zijne Majesteit aan te dienen. Tevergeefs trachtte de verbaasde bediende den vrager van deze vreemde audiëntie te laten afzien; de keizer lag al te bed en «ou deze stoornis, ondanks' zijn goedmoedigheid, zeker kwalijk nemen. De graaf volhardde evenwel bij zijn voornemen «n werd ten slotte toegelaten. Majesteit, «zei de Hongaar, ik weet., hoe een on derdaan 'zijn heerscher ontvangen moet. Tot slot van dezen feestdag moest een vuurwerk ontstoken wor den, maar de politie wilde mij geen vergunning ge ven, omdat de huizen in den omtrek alle van stroo- daken voorzien zijn, die licht in brand kunnen ira- ken. Nu heb ik or wat anders op bedacht, om toch mijn doel te bereiken. Sta mij toe, Majesteit, dat ik de- tienduizend gul den aan banknoten, <Üe ik. voor het vuurwerk be stemd had, in de kaars van uwe Majesteit verbrand! Bij deze woorden haalde hij tien banknoten ieder van duizend gulden uit den zak en naderde daar mede den kandelaar. Graaf, doe geen dwaasheden, riep de keizer uit. Toch moet het gebeuren, antwoordde de zon derling. maar als de keizer het kleine vuurwerk lie ver eigenhandig wil ontsteken, neem ik er ook ge noegen mee. Dat is goed, zei de keizer lachend, ga nu maar, De graaf overhandigde zijn kostbaar pakje en ver liet trotsch de kamer, in het bewustzijn, toch tegen den zin van de Hongaarsche politie zijn vuurwerk te hebben doorgezet De keizer echter besteedde de banknoten om de stroodaken van het dorp te laten vervangen door pannedaken. D na 52 II ii 0 „PARIJSCHE MODE". De jumper, links op deze teekening, is gedacht van champagnekleurige crêpe-de-chine, met als gar neering boorlint en overtrokken knoopen van dezelfde stof. De machetten, kraag en belegselsn worden apart opgestikt Een. patroon voor dit ontwerp is verkrijgbaar on der nummer 270a, in de maten. 42, 44, 40 on 48. Kos ten 50 cents. De drie-kwart lange tuniek is de laatste Parijsche nieuwigheid. Het verschil met de vorige modellen schuilt hoofdzakelijk in de wijze waarop het vulsel hij de taille door kleine stukjes gallon wórdt ingo- nomen. De stof voor de tuniek bestaat uit abrikoos- kleurige georgette en de garneering bestaat uit fijno kant van dezelfde kleur. ii.a patróón kan men bestallen onderi nm m o r 27 la,» in de maten 42, 44, 40 en 48, Kusten G5 cents.' Omdat mijn meester een even bejaard veldheer wil worden als uwe excellentie is. LATEN JONGE MENSCHEN DAT ONTHOUDEN. Hoe ouder je wordt, des tc meer ga je de groo te meesters van vroeger waardeeren, zei Gounod eens tot een jong componist. Toen ik zoo oud was, als u nu is. sprak ik alleen, van: ik. Toon lik vijf on twintig jaar was, zei ik: Ik en Mozart. Op veertig jarigen leeftijd was het: Mozart en ik. En thans zeg ik: Mozart zonder meer. Nuttige Wenken* DE SIGARET. In een reisbeschrijving van Zuid-Amerika van Paul Emil du Tour, anno 1767, komt een passage voor, waarin de schrijver met groote verbazing ge wag maakt van een z.i. wonderschoons, lieftallige en ook toeschietelijke Braziliaansche, die „tabak rolde in een 9tukje papier" en zoo beide met zichtbaar wel behagen oprookte, „dit vele malen in vrij kort tijds bestek herhalend." De\ze notitie klinkt weinig interessant, maar is waarschijnlijk het eerste woord, dat in Europa over de sigaret is geschreven. Pas veertig jaren later werd de „Spaansche papiersigarct" voor den twee den keer beschreven, ditmaal door den Duitscher Remnich in zijn Journal für Fa,brik. Remnich schreef zich niet te kunnen voorstellen, dat iemand genoegen kon vinden in een dergelijke smakeloosheid. Niettemin won kort daarop de sigaret aanzienlijk veld. Aanvankelijk rolde elke rooker zelf zijn siga retten, maar spoedig zocht men middelen om dit machinaal gedaan te krijgen. Dit lukte het eerst aan den Hamburger Joseph Huppmann, die in 1852, niet ln eigen land, maar im St, Petersburg, een sigaretten- fabriek stichtte. Eerst tien. jaar later, dus 73 jaar geleden, kwamen de sigaretten in West-Europa hun intrede doen van Dresden uit. dat nog thans een centrum is der siga- rettendndustrie. De sigaret heeft dank zij Hupp- mann, in Rusland een geweldigen opgang gemaakt j Tn Duitsohland vond men de sigaret aanstellerig en onmannelijk. Eb nog kent, de sigaret in Europa (Rus- land misschien niet meegerekend) niet zulk een al- gomeene verbreiding als in het Oosten en in Spanje en de Spaansche koloniën. Wel neemt het gebruik voortdurend sterk toe, zoowel bij vrouwen als bij mannen. Rott. Nbld. GOED GEZEGD. Tiidens de belegering van Oeertruidenberg in het jaar 1503 door prins Maurits, zond deze een trompet ter als afgevaardigde naar Von Mansfeld, die zich om de verschansingen van den prins had gelegerd. Von Mansfeld zei spottend tot den trompetter: Waarom houdt uw heer zich zoo achter de mu ren verscholen? Zou het hém. den Jongen, eerzuchi- gen krijgsman, niet beter passen, wanneer hij uit zijn verschansingen kwam, om zijn krachten in een open veldslag te beproeven? Waarom doet hij dat niet? Zeer ad rem gaf de trompetter ten antwoord: HET REINIGEN VAN GEPOLITOERDE MEUBELS. Om goed gepolitoerd meubilair degelijk schoon te maken, zonder dat het de glans verliest, Is de een voudigste methode wel 'de volgende. Wrijf de meu bels a.f met een zachten doek, waarop gezuiverde pe troleum en laat ze een uur of langer staan. Het Vuil en de vlekken zullen zoodoende verwijderd worden, terwijl alle kleine gaatjes met olie gevuld worden, waardoor het water niet bij houtkern kan komen. Nadat het vuil en de vlekken door de olie-behande ling verzwakt zijn, wascht men de meubels na rpet een zachten doek, zeep en water ervoor zorg dra gend dat de gebruikte zeep zoo zacht mogelijk ia M'en wrijft tot de meubels kurkdroog zijn, waarna men ze opnieuw insmeert met heel dun laagje terpentijn en gezuiverde petroloiMR Laat de meu bels dan eon tij'dje" staan en popts daarna met een drogen, zachten doek. Voor oud mahonie is de beste behandeling: wrij ven met de blanke hand. De natuurlijke zachtheid en warmte van de hand maken haar tot het beste poli- toer-kussen. Voor oud eiken is het gebruik van fla nellen doeken sterk aan te bevelen. KEUKEN-ARTIKELEN VAN ALLUMINIUM. De belangrijke prijsdalingen van alluminium keu ken-gerei hebben mede ertoe geleid, dat dit bijzon dere metaal onder de huisvrouwen zoo algemeen be mind geworden ia Bij den aankoop van alluminium pannen, potten of kokers moet men echter goed in- formeeren of de voorwerpen inderdaad geheel uit alluminium bestaan. Verscheidene van de goedkoo- pere soorten zijn namelijk voorzien van ijzeren handvaten of deksels, hetgeen natuurlijk niet zoo goed is èn veel te zwaar in vergelijking met het lichte alluminium. waardoor het evenwicht, vorlorcn gaat en de pannen dikwijls omvallen. HET BEHOUD VAN SPONSEN. Als een spons in zeer heet wator wordt gebruikt, wordt zij hard en krimpt. Daarom moeten niouwo sponsen altijd eerst een poos geweekt worden in re genwater en herhaaldelijk uitgeknepen worden, om alle ongewenschte deelen eruit te verwijderen. Een uitstekende oplossing voor dit reinigen maakt men mot-een half ons carbonate van soda, dat bij clkm drogist, verkrijgbaar is, opgelost ln een liter warm water. Hierin laat men de spons een dag weekon, waarna zij goed wordt uitgeknepen in koud water. kleurigen hals mooi to maken. Voorts kan men het sap van een halve citroen toe voegen aan het laatste water, dat men voor het haarwnsschen denkt te gebruiken. Na even opgelost te zijn, zal dit mengsel van water en citroensap hot haar oen prachtige glans geven als hot droog is. Rimpels kan mtsn verwijderen door 'snachts' do rimpels te bestrijken, met een mengsel bestaande uit gelijke doelen citroen-sap, glycerine en olijf-olie. Citroensap is uitstekend( voor verkoudheid, wan neer men het neemt op een glas warm water met suiker, even voor het naar bed gaan. Bij koorts is citroensap (vermengd met heete, zwarte koffie zon der suiker of melk) altijd goed. 1 97. DE WAARDE VAN CITROENEN. Een citroen is een van de beste hulpmiddelen tot het verkrijgen van een fraaie, gezonde huid. Won neer gebruikt met gelijke deelen botermelk, vlier- bloem, is citroensap een prima middel om een vaal- i MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Schoenpoetser spelen. Een moeder ^gt: „Ik had altijd moeite om mijn kindereneer toe te krijgen hun schoenen op tijd te poetsoh, totdat ik op zekeren* dag een reclameschoenpoetser op straat zag. Dit bracht mij op het idee om 'bij de kinderen een nieuw „spel" aan te kondigen, nl. «schoenpoetser. Mijn oudste zoontje wilde met alle geweld de offi- cieele schoenpoetser zijn en nu speelt hij eiken Za terdag het nieuwe spel. En de geheele familie be gunstigt zijn zaak en blijven zijn getrouwe klanten." KLEINE BIJZONDERHEDEN. In het jaar 1621 werden op de beestenmarkt to Hoorn de koeien verkocht voor 6, 7 of 8 gulden; de al lerbesie Ivrachten 10 a 15 gulden op. Gobrok aan voor, tengevolge van den natten en kouden zomer was| oorzaak, van die buitengewoon lage prijzen. In strijd met de heerschende meenlng Is eon var ken erg gesteld op frisch stroo in zijn hok en weet het ook een bad to waardeeren. In een Londensch hospitaal ts een patiënt gestor ven, wiens hart nog vijf uur bleef doorslaan, nadat hij had opgehouden to ademen. Er zijn ongeveer 90.000 bioscooptheaters over de gehoele wereld. Na den rnrnp var. Titanic, in der. nacht vaij 14 April 1912, is door -Ie voornaamste zeevarende mogendheden een pain ullledivnst voor h opsporen van ijsbergen in het leven geroepen. M.

Schager Courant | 1925 | | pagina 14