iliinii llitin- Mttiiit- LuOniiiii Abonnementsgelden. Zaterdag 1 Augustus 1925 Uitgevers s N.V. v h. TRAPMAN Co., Schagen. •EERSTE BLAD. vóór 8 AUGUSTUS a.s. Pe dingen om ons heen. HYPOTHEEK op LANDERIJEN 5 °|0 RENTE. Ile Firma MEIJER 1 PELS, Admlnlstratenrs-Renlmeeslers Ie Alkmaar, -het goede oude merk ÉtMMMMÉÉÉÉMÉÉtMMM Gemengd Nieuws. FLe^oeïiik Nieuws. 68ste Jaargang. No. 7682. I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- i dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer, 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het tweede kwartaal 1925, ten bedrage van fl.65 (voor courant met Zondagsblad f2A8), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier1 van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts cents kost; formu lieren zijn aan alle. postkantoren één cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten f0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeeligl Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorkou- ders) te betalen, geldt dit verzoek niet Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Graoleuse, of Kinderkleeding enz. zijn geabon neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 2e kwartaal 1923, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag 12.33 Voor Het Nieuwe Modeblad 11.23 Voor Gracieuse 12.15 Voor Kinderkleeding 1 0.95 Voor Panorama 12.50 Voor Het Leven i 2JW DE ADMINISTRATIES. Zelden is de macht der internationale vakbewe ging krachtiger gedemonstreerd dan door het be sluit, Dinsdag te Parijs genomen in de vergadering van de Internationale Mijnwerkersfederatie. Men weet, dat de Britsche mijnwerkers geen genoe gen nemen met de loonsverlaging door de werkgevers vastgesteld en dat dus een staking of uitsluiting in de eerste dagen van Augustus op het minst mogelijk is, niettegenstaande alle pogingen van regeerings- zijde om een nieuwe economische crisis te verhoeden. Het is verder békend, dat de mijnwerkers in En geland hun tegenwoordige financieel© positie die zij niet willen prijsgeven te danken hebben aan een serie van acties en dreigementen gedurende den oorlog, toen de regeering kolen moest hebben en derhalve de mijnen, die de gevraagde loonen feitelijk niet konden betalen, op allerlei wijzen tegemoet kwam en ondersteunde. Sedert is de productie per man voortdurend ge daald, evenals de prijs der kolen, doch het loon voor het minder gepresteerde werk is gelijk ge bleven. Dat er mijnen zijn, die in weerwil hiervan door hun rijkdom of gunstige ligging nog winst maken staat vast. doch de meeste slagen er hoogstens in gelijk te spelen en moeten, om hun clientèle niet te verliezen, zonder winst, vaak zelfs met verlies, ver- koopen. Hun blijft dus geen andere weg open, dan vermin dering van pioductiekosten en het spreekt van zelf, dat de mijneigenaars (ziende dat zij voor veel min der dagelijksche productie veel hooger loon betalen, dan ergens anders het geval is en dat van de totale kosten een veel hooger percentage weggaat aan salarissen) in de eerste plaats de loonen willen drukken. Dit is het standpunt der werkgevers. En hiertegenover plaatsen zich de arbeiders, die meenen, dat hun loonen van thans eigenlijk nog niet eens een menschwaardig bestaan mogelijk maken en dat er dus van verlaging heelemaal nieta mag inkomen. En zij citeeren in hun onderhandelingen en in de pers cijfeis om aan te toonen welk enorm gevaar zy dagelijks loopen. Cijfers, die natuurlijk niet op slag zijn te controleeren, doch die zeis als zij de hellt~te hoog zouden zijn, toch reeds enorm zijn en als zoo danig diepen indruk maken op het publiek, dat tot dusverre ntet bijster sympathiek gestemd was voor de mijnwerkers. Elke minuut van de vier en twintig uur heeft er met een man of jongen een ongeluk plaats in een der mijnon van Groot-Britannie. Er zijn in het koninkrijk een en een kwart millioen mijnwerkers en hiervan verliezen er elk jaar 1200 door een ongeluk het leven. Van elk? vijf en twintig die in het vak gaan, komt er een door een ongeluk aan zijn einde. Ieder hunner hééft gemiddeld eens per zes jaar een min of meer ernstig ongeluk (minstens zoo dat hij drie dagen onder behandeling moe't zijn: do definitie van ongeluk volgens de. wet). 1'er kwart millioen tonnen steenkool die worden geproduceerd komt één direct doodelijk en 300 klei nere ongelukken. Het vorig jaar waren er 10.000 on gevallen in de mijnen. Zoolang de eigenaars geen meerdere veiligheids maatregelen gelieven te nemen, waardoor het aantal ongelukken minstens tot de helft wordt gereduceerd, moeten zij het den mijnwerker niet kwalijk nemen dat hij in zijn loon de premie voor dit groote gevaars- nsico mede opneemt. Ziedaar, alweer in groote trekken, wat de arbei ders aanvoeren als argument voor hun verzet tegen de nieuw voorgestelde regeling. Het. is duidelijk, dat bij zoo diametraal verschil lend standpunt een overeenkomst hoogst moeilijk is en dit verklaart, dat zoowel de pogingen van allerlei bemiddelaars, als van de regeering voorloopig zonder resultaat zijn gebleven. Zoozeer overtuigd zijn de arbeiders van de onaf wendbaarheid eener botsing, dat zij te Parijs het be sluit namen, waarop wij in de eerste regels van dit artikel doelden. Dit besluit is niet een oorlogsverklaring. In het minst niet. Doch het is de verzekering er tegen. Het is om zoo te zeggen het beroemde pro tocol van Genève of het Wederkeerig Veiligheid» pact overgebracht op de internationale srteenkoolon- ndiustrie Alle andere nationale bonden verplichtten zich namelijk de Britsche collega's op alle wijzen te helpen in den strijd, dien de werkgevers hun wil len opdringen. Dit is het veiligheidspact in optima forma. Zij voegen er in hun besluit nog aan toe, dat zij zullen overgaan tot internationale actie, als do strijdt op 1 Augustus ontbrandt. Etoch het allerkrasste is het slot der motie, waar in wordt gezegd, dat als de strijd niet in de aller naaste toekomst begint, andere nationale landen er voor moeten zorgen, dat de productie zóó wordt beperkt, dat de Engelsche bond er geen last van heeft. - Vrij vertaald wil dit zeggen, dat andere natio nale bonden moeten zorgen, aat er green wereldvoor raad beschikbaar is, waaruit de industrie in hot algemeen zich gedurende eenigen tijd kan redden, als het tot een crisis komt. - Heel de wereld moet maar 'steenkool mondjes maat hebben. Overal moet de lijn worden getrok ken. Niemand moet voorraden kunnen vormen. WaDt als de patroons het geschil ditmaal eens niet op de spits drijven, zullen de arbeiders het straks doen, om nieuwe concessies te krijgen, zoo^ dra tloor middel eener algemeene rantsoeneering, de kansen hiertoe gunstig lijken. Veel verschil met Moekousche methoden is hier niet meer te bespeuren. UITKIJK. VAN RIJSWXJK'S SCHOENHAND EL-SCHOENMAKERIJ. WATERDICHTE SCHOENEN, MET EN ZONDER 4 NEUS, MET EN ZONDER ACHTERNADEN, PRIMA, VAN AT f 5.75. natriumsulfide. Door uitwasschen met water zijn dus beide te verwijderen. Een deei der gevonden zwavel wordt ook ver wijderd. en de rubber wordt in een zeer plastiachea toestand gebracht. Een verder voordeel is, dat de meeste der vulstoffen niet aangegrepen worden, anfthist onoplosbaar blijven en niet verlóren gaan bij het uitwasschen met water, hetgeen bdj het uitkoken jnob zwavelzuur wel het geval' was. Wel beteokent dit verdwijnen der vulstoffen geen rab- berverlies, maar ze hebben evengoed hun waarde, on hun aanwezigheid in het regeneraat bespaart de toevoeging bij het samenstellen dor rubbermeng- sels. Door het wasschen met water wordt de over maat alcali verwijderd; het r eg ener aat wordt daar na in droogkamors gedroogd. Al hoeft men niet allo gebonden zwavel kun nen verwijderen, het regeneraat is nu toch een waardevolle, zeer bruikbare grondstof geworden. Haar groote plasticiteit is zelfs een aantrekkelijk heid boven ruwe rubber, aangezien het maken der mengsels er zeer door vergemakkelijkt wordt. De oualiteit van het product wordt bepaald door het rubbergehalte{ den aard der aanwezige valstof fen, de afwezigheid van zwavel. Verder is van zeer groot belang de uniformiteit, die de leverancier in zijn opeenvolgende leveranties kan bereiken, j omdat zijn afnemers niet bij elke leverantie op nieuw hun mengsels kunnen veranderen. De fabri kant kan dit alleen bereiken door zijn grondstoffen steeds van eenzelfde bron te betrekken en zo zéér i scherp te sortoeren om partijen van ongeveer ge- i lijke samenstelling bij elkaar te zoeken. Het goode sorteeren is een der belangrijkste punten, waarop de regeneraat-fabrikant te letten heeft. Er worden door do verschillende fabrieken rege- S neraatsoorten van de meest uiteenloopendo kwa- 1 liteifc aan de markt gebracht. Vooral door de hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen a 5 rente. Houden eiken Donderdag van 9'/aIIVa uur zitting in Caté „CÉRÈS" te SCHAGEN. Wi© iets goeds weet te waardeeren. Zal steeds Erdal pref©- roeren. HET REGENEEREN VAN RUBBER. Het ligt voor de hand, dat men reeds ^ng getracht heeft om ouden gevulcaniseerden rubberafval weer in een bruikbaren vorm te brengen. Door nu,len van rubberafval kan men een zeer goedkoop materiaal verkrijgen, dat op zichzelf reeds de elastische eigen schappen van rubber bezit. Wel kent men ook talrij ke andere stoffen, die aan de rubbermengsels toe gevoegd worden, met het doel deze goedkooper te maken, zooals krijt, facties en asfalt, doch de bij menging daarvan verlaagt het rubbergehalte en doet als gevolg daarvan, de typische rubbereigenschappen gedeeltelijk verdwijnen. Toevoeging van gemalen rubber doet de typische rubber-eigenschappen be- I houden blijven, maar men heeft het bezwaar, dat rubber niet zóó fijn te malen is, of do korrels blijven als zoodanig waarneembaar. Verder is. er een groot I gevaar aan het gebruik van gemalen- rubber verbori- uen, omdat er in de meeste ruè'berartikelen een deel I van de. voor de vulcanisatie benoodigde zwavel, in ongebonden toestand, als vrije zwavel aanwezig is. Deze vrije zwavel wordt dus tegelijk met de gemalen rubber aan het mengsel toegevoegd en door dit ver- hoogde zwavelgehalte gaat het mengsel sneller vul- caniseeren, waardoor er groot gevaar voor overvul- canisatie ontstaat. Ook kunnen er in den afval an organische versnellers aanwezig zijn, die de vulcani- satie-snolheid van het mengsel nog me»er vergroot en. Was dat gehalte aan vrije zwavel en versnellers steeds' constant, dan zou men er gemakkelijk reke ning mede kunnen houden, waardoor het genoemde bezwaar zou komen te vervallen. Aangezien men de gemalen rubber echter gewoonlijk moet verkrijgen door rubberafval van verschillende en onbekende herkomst te vermalen, zal men steeds met een grondstof van wisselende samenstelling te maken' hebben, hetgeen dus groote moeilijkheden oplevert.. Als laatste bezwaar valt tenslotte nog te noemen, dat de gemalen ófvaldeeltjes in het nieuwe mengsel opnieuw weer aan het vulcanisatieproces onderwor pen worden, waardoor men zeer groote kans loopt, dat deze deeltjes elk op zichzelf sterk ongevulcani- seerd worden, hetgeen de duurzaamheid van het rubberartikel niet ten goede zal komèn. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat men er reeds jaren geleden naar is gaan zoeken om de oude gevulcanisoerde rubberafval in een beter bruikba ren toestand te brengen. Oorspronkelijk heeft daarbij de gedachte voorgezeten om. door algeheele verwij dering der zwavel, den afval weer in ruwe rubber om te zetten, doch dit is onmogelijk gebleken. Wel is men erin geslaagd de vrije zwavel, en, gedeeltelijk de aan rubber gebonden zwavel weg to nemen en den afval in een niet korreligen toestand te brengen. De oudste methoden berusten erop. dat men den afval door koken met oplosmiddelen als petroleum tracht op te lossen, om vervolgens de rubber uit deze op lossing neer te slaan. Deze methoden hebben niet tot oen blijvende toepassing geleid. Beter is het, om den fijn gemalen afval met olie. terpentijn, e. d. te ver- j hitten, waarbij de vrije zwavel weggenomen en de rubber in een plastischen staat gebracht wordt, Is de afval met canvas verontreinigd, hetgeen dikwijls het geval is. aangezien de meeste afval van banden af komstig is. dan is dat te venvijdeien door van tevo ren met verdund zwavelzuur te koken, waarbij het canvas geheel oplost. De olieregeneermethode is ook nog thans wel in gebruik, doch veel belangrijker is de z.g.n. alcali-methode. Daarbij wordt de fijnge malen afval met pl m. 10* pet. soda-oplossing onder 1012 atm. druk in een autoclaaf gedurende ruim 24 uur gekookt, waarbij in één bewerking èn het caMvas oplost, èn de vrije zwavel omgezet wordt tot abnormale prijsbeweging van ruwe rubber, die wij thans meemaken, heeft do regöneraatindustrio een j enorme vlucht genomen, hetgeen niet te verwon- I deren is, wanneer men de prijzen met elkaar ver gelijkt. Ruwe rubber kost thans ruim f-5 per Kg., terwijl men een goede regeneraatsoort met een rubbergehalte van 70 pet. voor pl.m. 70 ets. per Kg. kan krijgen. Hen is er in geslaagd enkele i regeneraatsoorten te maken, die door den fabri- kant voorzien worden van de benoodigde hoeveel heid zwavel, en waaruit men zonder eenige toe voeging van ruwe rubber direct rubbervoorwenpen kan maken. Deze zijn echter van mindere kwa liteit; en zal regeneraat steeds als een gedeelte lijke vervanger van rubber moeten beschouwen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ TOURS. liet spoorweg-ongeluk bij Tours, dat blijkbaar aan overmaat van snelheid is te wijten, heeft aan twaalf ruenscheü het leven gekost. Er zijn. vele gekwetsten. Vier rijtuigen zijn tot splinters verbrijzeld. HET SPOORWEGONGELUK BU TOURS. Het derailleeren. van den exprestrein van Le Mans naar Tours geschiedde bj het bnnenloopen van het station van Saint Antoine de Rocher. Het ongeluk nam catastrofale verhoudingen aan. Yer- nxoki wordt dat de trein, die te Iaat was, veel'te snel reed. De locomotief stortte in een vijver; een goederenwagen kwam recht overeind te staan. Vier passagierswagens, die in elkaar wordon geschoven, werden aan splinters geslagen. Het aantal dooden bedraagt meer dan tien; onder hen bevindt zich de machinist. Een tiental gewonden werd per auto mobiel naar Tours vervoerd, waar zij in het zieken huis werden opgenomen. SPOORWEGONGELUK. Aan de Parijsche bladen wordt uit Tandzjer gemeld, dat een sirocco van ongekende hevigheid de ontspo ring van een trein van Guersief naar Taza heeft veroorzaakt. Tien dooden, twintig gekwetsten. EEN HERDENKING. Eergisteren was het 25 jaar geleden, dat kining Humbfrt vermoord werd. De koning en de koningin heiben in het Panthéon de mis bijgewoond, die ter eere van 'skonings nagedachtenis gelezen w.-rd. Tal van vereenigingen legden kransen neer p Humbert's graf. Ook elders in Italië is de dag plechtig herdacht. HET ONVEILIGE CHICAGO. Chicaco staat al jaren in kwaden reuk. wat betreft de veiligheid. Drieste diefstallen, inbraken op klaar lichten dag. autobanditisme zijn er sinds jaren niets ongewoons. Dezer dagen werd weer een nieuw staal tje gemeld. Vijf gewapende mannen traden een groot hotel binnen en bedreigden er den administrateur- kashouder. De omstanders bemoeiden zich met de zaak, spoedig werd er gevochten en vielen er scho ten. De bandieten wisten ten slotte weg te komen met een buit van ettelijke duizenden dollars; rnaar een hunner was gewond en nog een ander werd ge- pakt. Helaas was ook een der omstanders getroffen en wel doodelijk Ook de hotel-kassier werd gewond. Vermoedelijk zal de justitie streng tegen deze ban dieten optreden. De laatste jaren worlen te«en bank- rcovers. inbrekers, auto-bandieten e d. steeds zeer zware straffen uitgesproken; en het schijnt dat dit wel wat helpt. ONS MARKTFONDS. Het marktfonds. ter verzekering van tubcrrulooc slachtvee alhier, verzekerde in het 2e kwartaal 1925, 615 slachtdieren, waarvan 3 geheel en 95 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten bedroegen f2677.42 en de uitgaven f2062^0K. GESLAAGD. Guiirtje Koomen alhier en Anna Koster te Schager- brug, zijn beeiden geslaagd voor de kweekschool voor onderwijzers te Alkmaar. STEEDS HET RIJWIELPLAATJE. Nog altijd wordt er getracht de rijwielbelasting te ontduiken, maar even onvermoeid zoeken de kom- miozen de overtreders te bekeuren. Donderdag werd er weer tegen 5 marktbezoekers op de Loet procesver baal opgemaakt, tewljl do rijwielon in beslag werden genomen. MUZIEK TUIN. Wij vestigen bij deze nog even de aandacht op het concert, Zondagmiddag te geven door „Kunst na Ar beid" van Zuidscharwoude. Dit zeer bekende fanfare corps, dirigent de heer P. Pranger, behaalt op de concoursen stcods de hoogste prijzen in do afdeeling fanfare, zoodat wij een genotvollen Zondagmiddag verwachten. WINKELWEEKFEESTEN. Donderdagavond had een bijeenkomst plaats van bewoners 'der Molenstraat en Nieuwe Laagzijde, ter besproking van plannen voor genoemde stra ten tijdens de Winkelweek. Het bestuur der Buurtcommissie, bestaande uit de heeren B. Berends, H. v. Nuland, O. Blaanbotetr, D. Rotgans en L. J. Roggeveen, werd door bedan ken van laatstgenoemde aangevuld met den heer W. Schaafsma. Op de plaats waar vorig jaar de fontein heeft gestaan, zal nu een molen worden geplaatst, door olectnciteit gedreven. Meerdere plannen zijn in beraad, doch deze haijgen af van de geldelijke bijdragen, waarvoor lijsten zullon worden .aangeboden. Staande do vergadering is roods oen flink bedrag toegezegd. BEDANKT. De heer Ck. IL Th. Schmalz heeft bedankt als voorzitter van de Schager Handeldrijvende- en Indu- 1 strieele Mlddenstandsvereeniging. 1 PAASCHTENTOONSTELLING. j De Vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee alhier, hield Don- i üerdagochtend in het lokaal van den heer L. Zwaag eene algemeene vergadering. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer R. Kaan. Wieringerwaard, leidde hei eenigste punt van de agenda in, nl. sta- I tutenwijziging. In verband toch met de jaarlijks te houden verlo ting is wijziging van de statuten gewenscht en wel in dier voege, dat artikel 1 niet alleen zich bepaalt tot vee, doch ook tot pluimgèdlerte, landbouwwerk. tuigen en voorwerpen van handel en industrie. Ook artikel 2 dient in overeenstemming met voren staande gewijzigd te worden, ij Met algemeene stemmen wera besloten tot de voor gesteldè wijzigingen der statuten over te gaan. TOEGELATEN. Oe jongeheer C Zwart, leerling van de U.LO.- school alhier, is toegelaten tot de le klas der R.H.B. S. te Alkmaar. GESLAAGD. Do hoor ,jb. Sleutel Az., leerling van 'Tien hoer J. J. de Vries, alhier, slaagde to Amsterdam voor het Me rcuri usdi plom a boekhouden. THEATER ROYAL. Deze week loopt in ons Theater Royal „Grootmoe ders Jongen", een film zonder wederga. Deze film heeft het record geslagen van allo filmwerken in Amerika. Twee en zestig theaters in Amerika ver toonden deze film tegelijk. Harold Lloyd onverge lijkelijk speelt er de hoofdrol in en overtreft hierin zijn beste creaties. „Grootmoeder's Jongen" is een goede, zuivere co- medie mei geen enkel dof moment.. In levendig tem po gespeeld met een prachtige regie. De grappen zijn nooit geforceerd en de lachwekkende momenten ver schijnen spontaan. Harold Lloyd munt in deze film uit. Hij hoeft een rol, waardoor hij sterk een karak ter moet uitbeelden, en hij laat zien. dat hij even sterk is in serieus spel als in dé clownerie. De handeling heeft plaats in een van die platte landsdorpjes. waar de Dinsdagochtend trein op Woensdagmiddag aankomt, als tenminste de trein van Maandag den weg niet verspert.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1