LICHT OP! Gemengd Nieuws. Riimenlandsch Nieuws. *1- uriéL *6.207.50, mleoa f 0.907.50, «laf-, bix>nen f-lö.89 14.90, blauwe aardappelen f4.60 6.20. Aanvoer: 9000 Kg. roode kool, 1400 Kg:, gele kool, 320 Kg-, slaboonen, 5300 Kg. «alveruienj 4000 Kg. gele nep, 32500 Kg. aardappelen. AMSTERDAM, 10 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 278 vette koeien, waarvan de pril ren waren: le kwal. 124 180 ot.. 2e kwal. 110—124 ot„ 8o kw. 86—110 ©t.. 25 stioron/ 96106 ot. por Kg. «rtachtgowioht, 100 melk- en kalfkoeien f850550 per stuk, 101 vette kalveren le kw. 90101 et., Ze kw. 7690 ot., rKg. levend gewicht; 48 nuohtere kalveren f-12 189 schapen f-5060 per stuk, 746 vleesohvar- kens. Holl. le kwal. 112—118 ot., 2e kwal. 110 112 ot. per Kg. slachtgewioht, 84 paarden M50 800. AMSTERDAM, 10 Atigrostu». Buitenlandsche Granen. (V A.G.-cocnd.). Mals, La Plafca loco f-252, per .Amstolland'" f248, per ,Zee- landiaf' f-242., p«r „Kernland'' ét'240, Java-mixed, Btoomende f-247. Gerst. Donau ladend/geladen f-249. Lijnkoeken. Amerikaansche f-14.60. S.K. jooo, da gelijks verwacht, f-14.75. AMSTERDAM, 10 Augustus. Binnonlandscho Granen. Boerennoteering. Tarwe rieuwo per 100 Kg. f-1214.25, rogge per 100 Kg. 12.2512.75, wintergerst per 100 Kg. 112.50—13, groene erwten per 100 Kg. f-1419, kaxwijzaad per 50 Kg. f-14.50. WINKEL, 10 Augustus. Appelen f-1082, Peren f844, Pruimen f25 87, aalbessen f-2580, kruisbessen f47, kooi tl 1.50, uien f-34, augurken f1028, slaboonen ±3 tot f-10, snijboonen f716, aardappelen f24, alles per 100 pond. Kropsla f-23, komkommers f410, wortelen f4—7,. rabarber f4—6, p. 100. Hedenavond voos rijwielen en motorrijtuigen te (9.02 licht op. Voor rij1- un andere voertuigen een half uur later. EEN VERRADERLIJKE GOLF. Uit Boulogna-Sur-Mier, 8 Aug. Vanmiddag wa pen 35 kinderen van een schoolkolonie uit Wattrelos bij Roubaix op 't strand van Hardelot aan 't ba toen plotseling een groote golf zestien hunner ver- (raste en meesleepte. Onmiddellijk begaven zich vier abbés te water en slaagden er in, tien der kinderen Ite redden. Twee uren later waren vijf lijken aange spoeld. Naar het lijk van het zesde kind wordt nog gezocht. DE STEENKOLENPRODU CTIE. Uit Londen, 8 Augustus. In antwoord op een schriftelijke vraag van een Lagerhuis-lid deelt de regeering mede, dat in 1924 in de kolenmijnen 1203.600 arbeiders werkzaam waren, tegen 1.203.300 in 1923. De productie bedroeg in Juli 1924 per arbeider 2022 ton tegen 17.83 in 1923 en 1729 in 1924. GOUD VAN DEN B^DEM DER ZEE. Uit Londen, 8 Augustus. Uit Kairo wordt gemeld, dat goudstaven ter waarde van 100.000 zijn ge- bprgen uit het Japansche stoomschip „Yasaka Ma- roe", dat met eon lading ter waarde van H k millioen aan boord tegen het eind© van 191Ö nabij Port Said werd getorpedeerd. DE BELEEDIGDE ZWEMSTER. De N. Vorstenlanden meldt, dat mej. Beaupaln, te gen de Java-Bode een aanklacht heeft ingediend bij de justitie vanwege de publicatie van een voor haar zeer beleedigehd bericht. Dit heeft betrekking op het verhaal van de Java- Bode over het uit de patrijspoort vallen van een Jongedame, van een der mailbooten na vertrek van Singapore. Genoemd blad had namelijk geschreven, dat de oorzaak daarvan was, dat de betrokken jon gedame des morgens vóór zonsopgang al te sterk was geinteresseerd bij hetgeen in een hut naast de hare voorviel en dat met behulp van een naar buiten uit gestoken spiegel, trachtte te ontdekken. Hierdoor was de jongedame buitenboord gevallen. Maar zooiets vermakelijks mag je ook maar niet jn de krant zetten, vooral als 't niet waar isl VERTREK DER GEKLEURDE TROEPEN. Uit Berlijn, 8 Aug. Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit Wiesbaden gemeld, dat alle gekleurde troepen uit het Rijnland zullen worden teruggetrokken. Zij worden vervangen door de bezettingstroepen die uit het Ruhrgebied zijn gekomen. NOODWEER IN DENEMARKEN. Kopenhagen, 10 Aug. In den afgjeloopen nacht en hedenmorgen zijn over een groot gedeelte des lands hevige onweersstormen met zware hagel buien losgebarsten, gevolgd door een wolkbreuk. Talrijke boerderijen zijn door den bliksem getrof fen en in de asch gelegd. Het telegraaf- en telefoon verkeer waren ge ruimen tijd volkomen gestoord. Voor zoover tot dusver bekend is valt er tenge volge van het noodweer één mensohenleven te betreuren. —WINKEL De heer <P. J. N. Wijker, onderwij«V aan de openbare lagere «schooi, alhier, slaagde Mjvan.dag! jl voor de hoofdakte. ST. MAARTEN. .De heer G. Troost alhier ia geslaagd voor de Hoofdakte. UUDKARSPEL. De oude heer Jan Slooves, door tdj'n werkkring: in 't Huis de Brederode voor velen een oude be - kende, zal a.s. Zondag de 60e kennis in deze zaak als bediende meemaken. - Dit is zeker een zeldzaam! jubileum, vooral als men weet, dat in dat tijdsverloop de zaak meer malen in andore handen is overgegaan. Onafgebroken heeft de heer Slooves al dien tijd crp ongeregelde tijden daar zijn diensten verricht. We zijn er van overtuigd, dat het hem defee dagen met aan belangstelling zal ontbreken NOORDSCHARWOUDE. De R.K. Gymnastiekvereeniging D.V.V. hield* Zondagmiddag een openluchtruitvoering op het terrein achter de fabriek „De Nederlanden,''. De uitvoering bepaalde zich xtot onderlinge wedstrij den, welke bestonden uit athletiek en gymnastiek oefeningen. Lr was,_ mede als gevolg van het prachtige weer, aardig wat publiek, dat de ver schillende wedstrijden met belangstelling volgde. QUDKARSPEL. MejA. Bood alhier .was zoo gelukkig in het beztt te komen van een naaimachine, als gevolg van een reda/mocampagne van een zeepfabriek te Apel doorn. Zij was zoo gelukkig do laatste letter op een bon te vinden om de woorden Edelweis Zeep poeder te voltooien. DOODGEVALLEN. De broodbakker A. Verloop te Voorschoten is van den meelzolder gevallen. In bewusteloozen toestand is hiji naar hot Diaconessenhuis te Leiden vervoerd, waar hij nog denzelfden middag is overleden. VERDWENEN. De 16-jarige K. G. te B'erlikum is Dinsdagmorgen J.1. als naar gewoonte per fiets naar zijn werk ge gaan. Sindsdien heeft men niets meer van hem ver nomen. Men vermoedt dat hem een ongeluk is over komen. ONWEER EN STORM IN Z.W. NOORD-BRABANT. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich Doven Z.W. Noord-Brabant een hevig onweder ontlast, oat op sommige plaatsen in een orkaan overging, Kannde met hevigen hagelslag.. Volgens gis- 7o^0r^en U1^ R°zendaal ontvangen berichten, kwam nT*7v?avond te8en 10 uur uit de richting van Bergen p Zoom een onweder opzetten. Nu en dan flitsten bliksemstralen in Westelijke richting door hef lucht ruim. Donderslagen werden nog niet "gehoord. Lang zamerhand naderde het onweer en togen 12 uur leek het of d-> iieniei voortdurend in vuurgloed stond. De donderslagen volgden toen onmiddellijk op de blik- semilitsen. Toen het onweder woedde, brak tegelijker- lijd een wervelstorm lós en begon het hevig to hage len. Het onweder zette zich voort in Noordoostelijke richting. Groote hagelsteenen sloegen met kracht in en om Roozendaal neer. Do schade die word aango- richt is buitengewoon groot. Honderdduizenden ven sterruiten zijn vernield, ongeveer 000 straatlantaarns zijn deiect geraakt, zoodat ae straatverlichting slechts in zeer beperkte mate en alleen op de drukste punten in orde is gemaakt. Broeikassen werden vernield, de stationsoverdekking, die van glas is vervaardigd, werd over de geheele lengte verwoest, in de douane zaal' van het station werd groote schade aangericht, terwijl honderden fabrieken, werkplaatsen on particu liere buizen ernstig zijn beschadigd. Ook in Wouw, Oud-Gastel en Hoeven is groote scha de aangericht. In Wouw b.v. zijn alle ruiten, die aan de windzijde lagen, vernield. Vooral het raadhuis en het klooster, hebben belangrijke schado geleden. Opmerkelijk is dat op sommige plaatsen direct gren zende aan straten waar groote schade werd aange richt, geen enkel vensterruit vernield is. Voor zoovér kon worden nagegaan zijn nergens menscliunievens te betreuren. Uit Roozendaal wordt nog getelefoneerd, dat de schade in de stad buitengewoon groot is. Hoewel zij nog niet valt te beramen, zou zij volgens inlichtin gen, volgens het dagblad de Grondwet, zeker wel f 100.000 bedragen. In aansluiting op het bovenstaande nog het vol gende: Na een drukkend warme dag begon des avonds de lucht in het Westen te betrekken en aanhoudend lichtte het. Tegen 11 uur nam het lichten in de verte dermate toe, dat vaak seconden lang de hemel in vuur en vlam scheen te staan. Vele menschen be vonden zich, ondanks het late uur, nog op straat om het zeldzame schouwspel gade te slaan. Eerst tegen twaalven begon de donder to rommelen en in het felle bliksemlicht zag men fantastisch© wolkenge vaarten uit het westen komen. Het begon toen kouder te worden en er vielen groote hagelsteenen. Plotseling gierde een windvlaag door de lucht en een hagelbui viel neer met een ge weld, dat zelfs het loeien van den wind en het ge rommel van den donder overstemde. IJskeien ter grootte zeker van een ei spatten uiteen op de daken en straatsteenen, vernielden in een oogenblik dui- zendon ruiten en doorboorden zelfs houten bedekkin gen van in aanbouw zijnde huizen. Acht tien minuten hield het noodweer aan; toen dreef het af in de richting van Hoeven en Ouden bosch. Er gingen deuren open en, de menschen, velen nog in nachtgewaad, kwamen naar buiten om de verwoesting te aanschouwen. Steenen als eieren en grooter waren neergevallen en hadden al wat breek baar was verbrijzeld. De schadó kon in den beginne natuurlijk nog niet geheel worden overzien, doch ze ker was dat het aantal verbrijzelde ruiten en dak pannen en de schade aan glazen overkappingen e.d. enorm moest zijn. Eerst in den morgen bleek van welke afmetingen de aangerichte schade was. Tot overmaat van ramp zijn in den loop van den dag nog enkele stortbuien uitgebroken on deze richt ten in de gehavende kantoren en gebouwen nog wa terschade aan ook. KINDEREN OP DE FIETS. Zondag viel een kind uit oen fietsmand onder de leuning van do draaibrug bij Weesperkarspel in het Menvedekanaal. Een paar fietsers sprongen te water en redden het kind. LAN GEN DIJK. Was voor een aantal jaren terug de bloembollen teelt hier aardig aan het opbloeien, in den malaisetijd ging deze achteruit, zoodat de laatste jaren de cultuur van bloembollen niet veel meer beteekende. Daarin blijkt nu weer eenige kentering gekomen. Was het aantal bloembollenkweekers het vorige jaar weer toegenomen, we vernemen, dat dit jaar opnieuw ver schillende bouwers een deel van hun tuinbouwgrond voor bloembollenteelt zullen beistemmen, zoodat in het volgend seizoen een grooter oppervlakte met bloombollen zal zijn beplant De goede uitkomsten van het bloembollenbedrijf rijn aan deze verandering niet vreemd. EEN GEMEENTE-ONTVANGER VOORTVLUCHTIG. Sinds Vrijdag j.1. is uit de gemeente Harmeien de gemeente-ontvanger verdwenen. Vrijdagnacht hebben de burgemeester, de beer T. Eisen en de politie alle hotels van Utrecht afgezocht om hem te vinden, daar bekend was, dat hij zich daarheen had begeven. Het onderzoek leverde echter geen resultaat op. Zaterdagmorgen ontving de burgemeester van den voort vluchtigen gemeente-ontvanger een schrijven uit Rotterdam, waarin hij schreef, dat hij gespeculeerd en om te dekken, zich vergrepen had aan de ge meentekas. Nadien is gebleken, dat hij van het deposito, dat de gemeente bij een bank heeft, en waarvan de ontvanger alleen gelden kon afnemen met machtiging van den burgemeester, een bedrag van f12.000 heeft opgenomen, door middel van een valsche machtiging met vaische handteekening van den burgemeester. STEVIG HOUD IK TOUWTJES VAST-~ Maandagavond was een meisj© van 19 jaar in- den speeltuin aan d.e Spaaiudamnmrstraat te Amsterdam aan het schommelen, „hooger, nooger, keer op keer". Zoo hoog ging zij, dat zij haar' evenwicht niet meer kon bewaren. Zij liet de touwen los en sloeg op den grond. Met een hersenschudding en inwendige kneu zingen werd zij naar het O. L V. Gasthuis vervoerd. IN GEDACHTEN VERZONKEN. Toen Zaterdag de heer C., uit Den Bosch, van Oss, per motor naar huis terugkeerde, werd hij op den on- bewaakten Kortfoortschen overweg door een passee- renden personentrein uit Den Bosch gegrepen en een eind de spoorbaan opgeslingerd. Mot gebroken bee- nen en een zware hoofdwonde werd de ongelukkige in een naburige boerderij binnengebracht. Na voorloopig te zijn verbonden is de heer C. per ziekenauto naar het Groot Zieken Gasthuis te 's-Bosch vervoerd. Of schoon de treinen ter plaatse aan beide zijden tijdig genoeg zijn waar te nemen en mon den heer C. ter zijde van den weg nog waarschuwde, drong niets tot hem door, in gedachten als hij was, naar hij later vertelde, over zijn werkzaamheden. De heer C. is 43 jaar en vader van tien kinderen. TEVERGEEFS GEVLUCHT. Zondagavond laat wist zich te Maastricht zekere H., die door de politie wegens dronkenschap was aangehouden, los te rukken. Hij vluchtte zijn woning binnen, gelegen aan het Waterpoortje en, zich nog vervolgd wanende, sprong hij uit een 8 meter boven de straat gelegen raam. Bloedend verwond werd hij van de straat opgenomen. Hij is door den geneeskun digen dienst verbonden ©n bevindt zich thans in arrest; DIRKSHORV. Donderdag- 13 Augustus a.S. herdenkt de heer J. Dam zijn 25 jarige ambtsvervulling als seciretarisi tier Gemeente Harenkarspel'. 1 DIRKSHORN. In het Nationaal' ConoourS van Harmonie- en fanfarecorpsen, op Zondag 9 Augustus te West- zaan, behaalde de Muziekvoroeniging „Onder Ons' alhier den lsten prijs met 104 punten in de afdee - ling Uitmuntendheid. (Groote zilveren lauwerkrans voor t hoogste aantal punten in deze af deeling). 6 avonds gehouden Eerewedstrijd werd aan „Onder Ons'' toegekend den 3daa prijs (zil veren lauwertak) met 75 punten. Met genoegen mogen wij oonatatoeren, dat de ijverig© studie der leden en de toewijding van den directeur, den heer Blaauw, aldus zijn bekroond gewórden. BROEK OP LANGEND1JR. Als we onze overzichten nagaan, dis we élke week samenstellen en we gaan dan onwillekeurig «n TergeHIMmj mtJron, dan zou öese, wat de 8an Ppocrweg éét men eon trenri» l»eld van ver- aS.W betreft, niet bijzemder gunstig uitval- woesten oogst, vernielde daken en boerderijen, oin- ïffïi SS!! n verloop der prijzen door een gewaaide vrucht- en andere booinen, terwijl groote althvooratellen, dan zou dez© Jager liggen, massa's vruchten van de nog staande gebleven boo- demonstreerde, zou een flinke buiging naar be noden maken en aantoonen, dat het in do nu afgesloten week weer is goblokon, dat de resul taten van don arbeid des tuinbouwers niet constant zijn. Meondon we de laatste tijden oonigo vastheid op te merken, deze week toonde weer het bewijs van de stelling, dat niets standvastiger is dan onstandvastigheid in prijzen der tuinbouwproduc ten. Met de vordering van het seizoen houdt een grootere aanvoer van deze, een kleineare aanvoer van gene producten gelijken tred. Zoo vermindert de aardappelaanvoer met den dag en vermeerdert die der veerschillende koolsoorten. De aanvoer van deze laatste, vooral van do roode kool, is de laatste week aanmerkelijk toegenomen. Van het product wortelen weerden .er een 10.009 bos minder aangevoerd dan de vorige week, d.i. ongeveer een vermindering van 25 pCt. De prijzen weken aanmerkelijk af van die, welke gedurende nagenoeg de heel© campagne zijn besteed. Tot nu toe zijn de prijzen uitstekend geweest, dooh in de nu afgeloopen week kwam daarin een groote da ling. Konden we den eersten dag der voorlaat - ste week een prijs noteeren van f9.20fH, dus gemiddeld f10, den eersten dag der nu gepas seerde week was dit f 3.26f5.70, alzoo een aoor- sneeprijs van f-4.50. De daling, die zich toen in de noteeringen reeds deed voelen, zette zich déze week in vrij sterke mate voort, zoodat gemiddeld ongeveer 75 pCt. minder werd gemaakt dan in voorafgaande weken. Bloemkool deelde gelukkig niet in deze daling; integendeel de vraag naar dit artikel was steeds stijgende, zoodat het aangevoerde gretig voor hooge prijzen werd afgenomen; de vermindering in prijs, die zich dén laateten dag der voorgaande week deed gevoelen, zette zich met voort, doch -zette zich om in een rijzing, die aanzaênlijk kon worden genoemd. De prijzen gingen weer in de rieh ting van het abnormaafhooge, en stegen zelfs tot over de f34 voor eerste kwaliteit. Ook voor 2e somt van goede hoedanigheden konden nog mooie prijzen werden gemaakt tot bij de f14. Zaterdag was voor dit artikel1 de beste dag. Er werden 102.000 stuks aangevoerd. Met de roode kool ging het minder goed. Konden in "t begin der week a© beste kwaliteit van de meest gewilde grootte nog ongeveer f5.50 per 100 K.G. opbrengen, de laatste drie dagen was dit ruim f4. De meeste aanvoerders met grootere. soorten moesten zich echter met heel wat minder tevreden stellen: aanvankelijk waren de prijzen hiervan f-2.503.80, doch gedurende de laatste helft der week waren deze slechts f 1.801.90. Waren de prijzen bij eersten aanvoer van dit ar - tikel bevredigend, al spoedig kwam daarin verande - ring, terwijl op 't oogenblik de financieel© uit komst alles behalve loonend is. Er werden ongeveer 128 wagons van 10.000 K.G. aangevoerd, zoodat do prijsdaling een flink bedrag vertegenwoordigt. De aanvoer van gele kool werd ook al belangrijk, nl, rond 23 spoorwagens. Ook hiervan zakten de prijzen danig m. Werd in de eerste helft der week nog gemiddeld f 9 besteed, een flinke prijs, de laat ste helft bracht een scherpe daling: immers kon het gemiddelde de f 5 toen niet meer overschrijden. Vrijdag, den slechtsten dag, was de noteering t3.70 tot 14.50. Dit is te weinig om van een bevredi^ gend resultaat to kunnen spreken. En met de witte kool' lijkt het wel weer den malaisetijd op te gaan. Een prijs toch .van f 1.20— tl.90. zooals die Zaterdag werd besteed, is niet wat men noemt de lóonende prijs. Ook hier wa - het de laatste drie dagen der week, die een aan merkelijke daling te zien gaven. Ook in de aardappelprijzen viel een achteruit gang te bemerken, al was het niet in dezelfde mate als we die in de koolprijzen moesten notee - ren. Konden we de vorige week nog een hóógstee prijs yan f8.80 Zien besteden, deze week was dit voor Schobsohe muizen slechts f7.20. Schoolmees ters gaven ongeveer hetzelfde prijsverschil te zien. Graatjes Jiadden in mindere mate van prijsverla ging te lijden, dooh Eigenheimers daalden vooral in Tt laatst der week vrij sterk. Ook de blauw© moesten .gemiddeld f 1 per 100 K.G. prijs geven, terwijl de drielingen ongeveer op dezelfde prijzen werden afgenomen. Gladblaadjes» die deze week het eerst werden -aangevoerd, noteérden Zaterdag f8.20, rui{m een gulden hooger dan de- voor gaande dagen. Zilveniep werd verkocht voor f22, gele nep te 't begin der week f23.10, later werd ait ongeveer f 17.50, als middelprijs. Uien, die in 't begin der week tot ongeveer f 10 opbrachten, zakten Zaterdag tot de helft van dien prijs in, terwijl drielingen vrij standvastig bleven, ongeveer f10 a f 11, doch deze prijs werd in 't laatst der week bij uitzondering besteed. Sommigen maakten toen 16f8 per 100 K.G. Slaboonen haalden voor móóie partijtjes tot f 11.50. Er wordon er ook nog voor f4.96 verkocht, doch de kwaliteit van deze liet wat te wenschen over. Overigens werden nog partijen snijboónen aangevoerd, die eveai boven en beneden de f 10 opbrachten, .al naar de kwaliteit. BROEK OP LANGENDIJK. De Chr. Geref. Kerk alhier heeft tot beroep op tweetal gesteld Ds. A. Zwiep van Hillegom en Ds. J. P. Meijering van Nieuwpoort. ST. MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. A. Hagen, slaagde 5 dezer te Rotterdam vooi? de acte Nuttige Handwer ken. NOODWEER. U t Oldenzaal bericht men, dat bij een .vree- selijk noodweer in vele huizen de bliksem is in geslagen. De materieele schade moet zeer groot zijn. De koeltoren van de fabriek der firma Gelderman is door den bliksem getroffen en vernield. Twee huizen zijn afgebrand. Het electrisch licht in de stad is gestoord. Boven Hengelo woedde Maandagavond ook een ontzettend noodweer. Een zeer groot aantal' zware boomen werd door den bliksem getroffen oi door den orkaan ontworteld. Eenkele straten zijn door de getroffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorsteen en en honderden pannen werden van de daken geslingerd. Tijdens het noodweer ié de groote opslagplaats van hout van de houtzagerij Wesselmk over den Enschedeschen straatweg geslagen. Twee wagons hout zijn uit de rails geslagen. Het autoverkeer met de naburige plaatsen staat stil. Maandagavond ontlastte zich boven Doetiohom een hevig onweder, gepaard met een orkaan. De motorenfabriek „De Vijf' werd totaal vernield. Ook aan het spoorstation is alles ontredderd; gela den veewagens sloegen om. Alle verbindingen naar buiten zjin verbroken. Op het tccntoonsteilingsterrein te Didum sLoegen op één na allo tenten om. Een hevig onweder, vergezeld van zwaren hagel slag en een windhoos, heeft geweldige verwoestin gen aangericht in de streek, die begrensd wordt door de gemeente Oisterwijk, Boxtel', Eeohi en Vucht. De bui bereikte haar hoogrtepunt tegen om streeks half zes gistermiddag. Langs den spoor weg van Vucht naar Boxtel werden tientallen tele graafpalen omvergeworpen. De boem el trein uit 'b- Hertogenbosch werd daarom over Tilburg geleid. Spoedig werd met het opruimingswerk begonnen, zoodat de sneltrein uit Amsterdam van 5.07 mot een kleine vertraging te Eindhoven aankwam. In het station Boxtel zijn tal van ruiten stukgeslagen, zoo ook van vele huizen in die gemeente. Langs noodweer ging van efen yergezeld. De schado is allerwegen aanzienlijk. Ook uit Arnhem, on Groningon, komen berichten 'van stortbuien, hagelslag onweer en alle gevolgen daarvan. Over het geheele Oosten van ons land heeft Maan dagmiddag een waar noodweer gewoed. PER TELEFOON. NOODWEER. GROOTE VERWOESTINGEN. In het Oosten van het land heeft gisteravond een ware orkaan gewoed, welke in den Gelderschen Achterhoek het karakter van eeji cycloon verkreeg. De cycloon ging gepaard met een ongekend on weer. Dorculo, Needo en Ruuylo moeten geheel of ge deeltelijk verwoest zijn, De bijzonderheden ontbreken door de vernie ling' der telefoon- en telegraafverbindingen!. Het spoorwegverkeer ia ernstig belemmerd. Ook Hengelo is door onweer, regen en orkaan hevig geteisterd. De Rijksstraatweg in gonoemd gebied moet zeer ernstige schade geleden, hebben, doordat honder den boomen zijn ontworteld. Vele huizen zijn onherstelbaar beschadigd, fa brieksschool© teenen neergestort, enz., enz. 'Er zijn hier en daar dooden te betreuren, terwijl vele personen zijn. gewond. In den omtrek van Cuyk zijn enkele dorpjes (o.a. Zeeland en Drumpt) geheel of gedeeltelijk vernield en tegen den grond geslagen. Ook hier vielen doo den en gewonden. Uit Borculo zijn vreeselijke berichten. Dit dorp moet geheel verwoest zijn. Op verschillende plaat sen brak tpt overmaat van ramp, brand uit. Er moe ten 3 doodien en vele gewonden zijp. Hier is de toren van de Roomsche Kerk afge- -waaid; de Ned. Herv. Kerk is vernield. Het dorp. zit zonder water en brood, zoodat van alle kanten hulp verleend wordt. De brandweer uit omliggende plaatsen heeft de branden gebiuscht. Militairen, rukten ter huipe aan, evenals vele doctoren. De schade is niet te overzien. In Neede en Ruurloo moet de verwoesting niet zoo totaal zijn als in het geteisterde Borcuio. Alle verkeer is-gestoord. De plectrisch© netten zijn vernield, zoodat men overal van Jicht en drijfkracht is verstoken. Wegens de totale yerkeersstoringen komen de vreeselijke bijzonderheden druppelsgewijze binnen. EEN BRUTALE DIEFSTAL MET BRAAK. Zaterdagnacht is ingebroken in het kantoor van de American Petroleum Cy. aan de Friesche Var- kensmarkt op de terreinen van de Phoenix te Haar lem. Omstreeks half zeven Zondagmorgen ontdekte een terreinknecht de inbraak. Voor de deur van het kantoor lag gereedschap; een der vensters was uit den gevel genomen; de brandkast was verdwenen; uit eon 3tal had men een paard gehaald en dit ver moedelijk gespannen voor een platten wagen, die op het terrein had gestaan en ook verdwenen was. Daar er ook een partij hooi wordt vermist, wordt veron dersteld, dat men de brandkast bedolven heeft ondea hooi op den wagen. De politie stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in. Ontdekt werd, dat een automobielketelwagen was opengebroken. Daaruit en van hot terrein, waar juist gebouwd wordt, hebben de inbrekers zich alle benoo- digde gereedschappen verschaft. In de brandkast was èen kleine f 1000. De vertegen woordiger van de A. P. C. te Haarlem had des och tends* juist afgerekend; anders" zou do buit grooter zijn geweest. Voorts was in de brandkast de geheele administratie geborgen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Verze kering dekt de schade. Het is wel haast zeker, dat de dieven met hand schoenen hebben gewerkt, want vingerafdrukken zijn niet gevonden. Toen in de Bannesteeg paard en wagen gevonden waren, zocht de recherche den heelen omtrek zorg vuldig af en de inspecteur der recherche Zwart, had het geluk, in een schuurtje in den Waarderpolder de gestolen brandkast te vinden. De brandkast was nog ongeopend. De recherche vermoedde dat de inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag wel zouden komen om de kast open te breken. Rechercheurs stelden zich daarom verdekt in het schuurtje op. Tegen half een 's nachts kwamen twee personen naar het schuurtje, na eerst den omtrek zorgvuldig verkend te hebben. Ze werden toen door de rechercheurs overvallen. Een der verdachten, J. K., wonende Nassaustraat te Haar lem, had een revolver in zijn hand, maar toen hij' ook van achteren gegrepen werd viel het wapen uit zijn hand in een sloot bij de schuur. Hiij werd onder hevig verzet gearresteerd. De andere verdachte maakte van de gelegenheid gebruik om te ontvluchten. Dadelijk werd hij door "de recherche achtervolgd; het werd een jacht door en over slooten. De rechercheurs gingen soms tot aan hun kin door het water. De man wist echter te ont komen, maar de politie weet wie hij is. Évenals K. is hij een oude "bekende van de politie. K. is onder hevig verzet naar het bureau gebracht en ingesloten. De brandkast was nog geheel onbescha digd en het geld (pl.m. f1000) zoowel als de geheele administratie zijn behouden. FOKVEEKEURING TE HOORN. Zaterdag had te Hoorn de jaarlijkSchefokvee- keuring plaats, georganiseerd door ae afd. Hoorn, van de Holl. Mij. van Landbouw. Rubriek I: lVs-jarige Stieren en daarmee gelijk gestelden; 19 aangiften; le prijs Jonge Max 70, eig. F. Groot e.a. ce Schel link hout; 2o prijs Con- stantijn 60 NR. 97328 J. V., eig. J, J, Poseh te Ooster-Blokker 3e prijs Jonge Max 59, eig. D. P. Timmerman te Sohagen; 4o prijs Gerard B., N.R. 94326 D., eig. E. Koster Oz., te Hauwert, 5e prijs Frans 94, N.H. 1755, N.R. 7310S< eig. Wu Wagemaker en K. Koeman te HoogkarspoL R-ubriek'II: 2Va-jarige en oudere Stieren; 5 aan- •iften;- le prijs Wodan, N.H. 1341,N .R. 6564S, eig. Laan en P. Sohuijtemakor te Berkhout; 2e1 prijs Jonge Meine 4, N.H.1241, N.R.7280S, eig. J. H. Köhne, te Beemster; 3e prijs Hendrikes, N.H. 1317, N.R. 6752, eig. "O. de Haan o.a, te Hoogkarspol; 4o ^rijs Oéres 2, N.H.967, N.R.5493S, eig. Stierenvereeniging te Andijk. Rubriek IEL: Zichtbaar dragende koeden. Niet afgewisseld: geregistreerd. 4 Aangiften: lo prijs Dora 4, geb. 11 April 1923, eig. Joh. A. Iloiden- rijk to Berkhout; 2e prijs Hiltjo 4, geb. 28 Fe bruari 1923, eig. Jn. Koeman to Bobeldijk. ONVOORZICHTIGE OUDE DAME. Zaterdagochtend is aan den Gevers Doynootweg ter hoogto van de Harstenhookstraat te (S'chevenlngen de 76-jarige mevrouw M., wonende in de Valerius- straat to Amsterdam, door de NoordkZuid-Holland- sche elèctrische tram aangereden. Door het vlugge remmen van den trambestuurder is mevr. M. er goed afgekomen. Zij kreeg alleen een schaafwond aan een der armen. Ter plaatse waar het ongeval geschiedde stopt de tram en verlaat de conducteur'den wagen om te gaan zien of de weg veilig is. Dit deed ook thans de con ducteur, en toen hij' zag dat mevr. M. in gezelschap van een heer en een paar kinderen de rails wilde oversteken, waarschuwde hij haar oen paar maal zulks niet te doen. Ondanks deze waarschuwingen liep de oude dame tóch op het tramspoor, toen do tram weer in beweging was gekomen. De conducteur snelde op de dame toe om haar van de rails te trek ken; heiden werden toen door do tram omver ge-

Schager Courant | 1925 | | pagina 3