Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. VOETBAL LICHT OP! Gemengd Nieuws. leerdam is pf.m. 80 K.M.), is nu Juist niet bijzonder practisoh in tijden van gevaar. Do Chineezen haddon wel' kanonnen en, indien sij die gebruikt hadden, zooals nu oenmaal in een oorlog te doen gebruikelijk is, dan was er ten <eorste geen steen in het Legatiekwartier op don andor^gebleven, maar ten twoede had een bombar- dement gevolgd door een infanterie-aanval, hot verderf betoekent van de vreemdelingen. Maar altijd weer, wanneer het Ohinoesch kanon eens goed gebulderd had, hield het als bij fcoover- 8iag op. Dan waren weer degenen, die vreesden, dat door hot vernietigen -van het Légatiokwartier en de be woners daarvan, China in woorwraak vrooseliik zou lijden, do overwinnaars geweest tijdens ae fctoraaaslagingen van Officieel China. Men kan gerust zeggen, dat niemand in China Sympathie voelde voor de Vreemde Duivels, maar er waren nog verstandige lieden die terooht vrees koesterden voor do Vreomde Duivels, niet voor dat handjevol in Legatiekwartier on Kathedraal, maar voor al die anderen, die in Japan, Amerika, Europa, thuis zaten 011 geweldig wraak zouden nemen voor djo moord op hup landgenoot,en on vooral op hun Diplomatieke Vertegenwoordigers. Er waren Chinoeseho autoriteiten, die er op wezen, dat volgens Volkenrecht een Diplomaat on aantastbaar is. dat bij een oorlogsverklaring, vol gens Wostersche begrippen, de Vertegenwoordiger van een Rijk steeds vrijgeleide heeft. Er waren in do Chineesche Vergaderzaal' lieden, die beweerden, dat zij niet gevraagd hadden om die Officieele Vertegenwoordigers der Vreemde Dui- veis? maar anderen wezen er op, dat hoewel in- druisc-hend tegen de Chineesche begrippen, dien toestand van wederzijdsche vertegenwoordiging der Volken, aanvaard moest worden. Zoo gingen de golven in het Officieele Peking op en neer en de terugslag van die golfbeweging in Officieel Peking, viel terug op de barricade rondom het Legatiekwartier. Was de anti:Vreeande Duivelh-Ieuze troef, dan bulderde het kanon en knetterde het geweervuur op de barricaden en gebouwen van het Legatiekwar tier. Was Bezadigdheid troef, dan luwde kanon- en geweervuur en kregen de weinige dapperen, die achter muren en barricaden het vuur aer Chineezen beantwoordden, even rust. Het aantai dooden en gekwetsten nam steeds toe. Daarbij moest men rekening houden met de voedsel voorziening, niet alleen van de vreemdelingen, doch ook van ae Chineesche Christenen, die achter de muren van het Legatiekwartier een schuilplaats hadden gezocht. Ik zeg: achter de muren van' het Legatiekwar tier, maar Iaat ik liever zeggen achter den moed van de Europeanen, die in dat Legatiekwartier, hetzij als soldaat, hetzij als# vrijwilliger, eiken dag, elk uur, elke minuut zijn leven riskeerde, voor degenen, die een schuilplaats liadden gevonden. Want wat deden nu al die tot het Christendom bekeerde Chineezen en hun bekeerdere?. Zoover het R.K. waren deden .zij niets, zoover het Protestanfe- scho Chineezen waren, deden zij ook niets en zoover zij 'Protestantsche missionarissen waren, bleken zii dapper en fanatiek te zijn, zooals dat nil eenmaal bij het Calvinisme behoort. Vraagt ge me, of de Calvinistische zendeling meer zielen wint dan de Roamsch Katholieke, dan £eg ik: neen! Vraagt ge mij of de Calvinistische zendeling mij Sympathieker is dan de Roomsoh Katholiekq, dan zeg ik: neen! Vraagt ge me welke bekeerde Chineezen sterker van karakter zijn. dan zeg ik: de Calvinistische. De Roomsch-Katholieke bekeerde is een zwakkeling, die geen ruggograat heeft en slechts handen om naar Maria, .om hulp prevelend; op te heffen. Vraagt ge mij het nuttig effect der missies in China, dan zeg ik: gering! Wei breng ik een eerbiedig saluut aan de Paters Jesuïten .van *Shi Ka Weih, nabij Shanghai, die door hun Observatorium en groote geleerdheid een weldaad zijn voor China en aan die zendelingen, die somtijds zelf als Chineezen gekleed, hulp bieden aan zieken en zwakken, wier hospitalen een ware zegen zijn, maar aan den bekeerenden zendeling in China, kan ik geen hulde brongen, want hij neemt den Chinees wat af wat hij bezat, want de Chinees is geen heiden, en geeft hem daarvoor^ terug het Christendom, hem voorhoudend Christelijke liefde, terwijl ithuis, iu .de geboorteplaats van den zende ling de Christenen eiken dag meer verdeeld raken, eiken dag meer haat en nija en tweedracht zaaien en' onder het mom van Christelijkheid onverdraag zaamheid prediken. Niet in China^ hebben wij zendelingen noodig, maar vóór alles in het eigen Nederland, ten einde te trachten te bereiken: net leven naar Christus' Prediking. Maar met dat af, men heeft nu eenmaal in de wereld rekening te houden met de zending en men had'in het Legatiekwartier te Peking in den zomer van 1900 rekening te houden met zendelingen eh bekeerde Chineezen en met het feit, dat die hon derden personen iederen dag honger hadden, zónder iets ten bate van de belegerde veste bij te dragen. Inmiddels bestookte één der Chineesche kanon nen op zeer bedenkelijke wijze het Westelijk ge deelte van hei belegerde Kwartier en vreesde men het ergste. PLANTENZIEKTENLEER. 4 161. De RUPS DER WORMSTEKIGE APPELS EN PEREN. Omdat er dit jaar weer heel wat wormstekig ooft is, willen wij iets vertellen omtrent den veroorzaker van dit euvel. De vlinders vliegen in JuniJuli en zitten, Soverdag onder bladeren en tegen boomstammen. Het wijfje legt 20 tot 80 eitjes aan de nog kleinei appels en peren. Aan elke vrucht wordt maar 1 ei gelegd. Daar de eieren door hevige regens gemak kelijk van de vruohten worden gespoeld, worden ze bij voorkeur gedeponeerd op een plaatsje, dat het best tegen regen en hagel beschut is. Meestal legt het wijfje het eitje aan den neus, soms aan de zijde van een vrucht of langs den steel. Na on geveer 12 dagen komen de rupsen uit. Ze begeven zich naar de kelkholte, die eerst later gesloten wordt en vreten daar korten tijd aan de opper vlakte, om Ach vervolgens meestal hier naar bin nen te boren. Niet zelden echter vreten zij ook nog een gang onder de vruchtheid. Bii kleine afval lende appels ziet men vaak bij de kelk de droge, korrelige uitwerpselen. Hieronder bevindt zich de ingang van het eerste boorgat naar het klokhuis De jongo larven schijnen geen haast to hebben om in de vruchten te komen zoolang de pitten nog klein zijn. In do vrucht aangefana, trachten zij het klokhuis te bereiken. De zaden vormen nl. het eigenlijke voedsel der rups, terwijl net vrucht- vleosch maar op den koop toe wordt genomen. De uitwerpselen worden aanvankelijk door het eerst gevormde boorgat naar buiten verwijderd. Later lijven zij gedeeltelijk in het klokhuis opgehoopt, anderdeels worden zij naar buiten geduwd door een gang, die gewoonlijk pp zijde yan do vrucht uitkomt. Kleine hoopjes donkerbruine uitwerpse len verraden gewoonlijk aan het einde van zoon gang de aanwezigheid van een rups. Is het klok- huis leeggevreten en de rups nog niet volgroeid daii verlaat zij die vrucht en tast een andere aan. Na verloop van ongeveer een maand tot 7 weken zijn de rupsen volwassen. Zij verlaten dan de vruchten £n hangen dezo nog aan de boom en, zoo laten de rupsen zich aan een spinseldraad naar beneden zakken. Onder korstmossen, op do stam men, onder schorsschubben, op palen en schuttin gen zoeken zij zich dn een geschikt plekje om zdoh In te spinnen en den winter door te brengen. In haar schuilplaats vervaardigt de rups op het eind van Aug; of in 8ept. oen witte oooon. Eerst 't volgend jaar in Mei verpopt zij on de vlinder komt in Mei-Juni voor don dag. Hot nadoel, dat do rupsen toe brengen, kam zoor groot zijn, wordt hot klokhuis verteerd al» de vrucht nog klein is, dan valt deze spoedig af. Bjj aantasting in eon I'ator ontwikkelingsstadium, kunnen -de vruchten nog noodriip worden, ja som» bijna nog do normale grootte bereiken, maar afgezien van het feit, dat zij meestalafvallen on daardoor gekneusd worden, kunnen zij tooh niet als eerste qualiteit handelswaar worden ba sohouwd. In Amerika veroorzakon de rupsen jaar lijks voor ongeveer 80 millioen gulden schade, waarbij nog 7.5010 millioen gld. aan beetrij- dingsmiddofen komen. Ook in ons land is de door haar aangerichte schade grootor, dan men, opper vlakkig beschouwd, zou vermoeden. Ook peren worden aagetast, vooraf die mot hard, vast vruohtvleosoh. Bestrijdingsmiddelen zijn de volgende: Hot gorogold verzamelen van hot afgevallen ooft, dat spoedig daarna vorworkt of vervoerd wordt. Waar varkens in den Uwnngaard Ioojxmi H<m «IfZr alle afgevallen vruchten op. Het aanbrengen van schuilplaatsen voor de rupsen, vangbariden om do boom en, Ihppen on dergelijke in de bowaarplaat sen van ooft. Het spuiten met -een arsenicum zout, zoodra de vruohten gezet zijn bij welke gelegenheid men tevens tegen de senurft- ziekte kan optreden, door b.v. loodarsenaat met Bordeauxsche pap te gebruiken. De Oontr. b.d Plantenz.k. Dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. Op de laatste algemeen© vergadering: van het Af- deelings Ziekenfonds te Alkmaar, was spfake van de mogelijkheid, dat de verzekerden zich ook voor ziekenhuisverpleging zouden verzekeren. Wanneer deze mogelijkheid verwezenlijkt kon worden, zou het ziekenfonds geheel „volledig" zijn en dan zouden de verzekerden door het betalen van een niet-hooge bijdrage zich geheel kunnen losmaken van de hulp der Armbesturen. Het ziekenfondsbestuur wensoht wel ziekenhuis verpleging te verzekeren, maar wil de verzekerden volkomen vrij laten wat betreft de keuze van het ziekenhuis te Alkmaar. Aangezien in beide Alkmaar- sche ziekenhuizen de verpleging goed is en de gel delijke voorwaarden gelijk zijn, kan het fondsbe stuur op de keus van het ziekenhuis geen invloed uitoefenen. Om het nieuwe doel ook verpleging voor de verzekerden bij A.A.Z.A te bereiken, i9 het nood zakelijk, dat alle volwassenen van een zelfde plaats zich voor ziekenhuisverpleging verzekeren. Wanneer ieder verzekerde van 16 jaar en ouder 5 cent per week daarvoor bijdraagt, zal aan alle verzekerden, dus ook aan de kinderen, volledige verpleging in een der ziekenhuizen verzekerd zijn Maar dan moe ten ook alle volwassenen (van 16 jaar en ouder) van een zelfde plaats verzekerd zijn; dan moet, met an dere woorden, de verzekering voor ziekenhuisverple ging verplicht worden gesteld. Immers, wanneer zooveel mogelijk leden verzekerd zijn en wanneer winstbejag niet bedoeld wordt, maar alleen een ge ringe bijdrage voor de administratie wordt afgetrok ken, zal de kans van slagen het grootst zijn. Wordt de verzekering niet verplioht gesteld, dan zullen in hoofdzaak de „slechto risico's" zich aanmelden on het goede plan tot mislukking brengen. Doordat kinderen beneden 16 jaar niet behoeven te betalen, maar wel recht op verpleging hebben, worden de groote gezinnen belangrijk ontlast. Het fondsbestuur stelt grooten prijs op de ruimst mogelijke deelneming door de verzekerden, omdat 't daardoor mogelijk zal zijn, ook aan een epidemie, die in een plaatselijk onderdeel zou kunnen optre den, financieel het hoofd te bieden. Opneming in een ziekenhuis zal plaats hebben op schriftelijk verzoek van den 'huisarts. De bijdrage van 5 cent per week moet per half jaar vooruit betaald worden, omdat -het fondsbe stuur van het begin dezer verzekering af moet kun nen beschikken over geld om de verpleegkosten te betalen De rente van dit vooruit betaalde geld is wellicht voldoende, om de innings- en administra tiekosten te dekken Wanneer aan de algemeen© vergadering later zou, blijken, dat het aantal verpleegdagen boven de draagkracht van dit fonds-onderdeel gaat, dan zal zij hebben te besluiten, óf dat de wekelijksche bij drage moet worden verhoogd, óf dat de verpleegduur moet worden beperkt tot bv. ten hoogste zes weken. De afgevaardigden der verzekerden kunnen voor rekening van het Ziekenfonds in de plaatsen die zij vertegenwoordigen vergaderingen van de verze kerden bijeonroepen, om dit onderwerp te bespre ken. Daarna kunnen, desgewenscht, de afgevaardig den bijeenkomen om hunne gedragslijn vast te stellen. Alleen de verzekerden zelf kunnen over dit voor stel beslissen. Daarom zal over enkele weken wanneer alle vergaderingen gehouden zijn aan elk volwassen verzekerde een stembiljet worden gezon den, waarop hij zal kunnen uitdrukken of hij is vóór of tegen een verzekering van ziekenhuisverple ging, waaraan elk volwassen verzekerde verplicht is deel te nemen. Namens het Bestuur van het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds der Afd. Alkmaar en Omstreken LOTING- NATIONALE MILITIE. Van de heden gehouden loting voor de Nationale Militie is de uitslag als volgt: 16 Th. Baas, 32 C. Blaauboer, 17 G. J. v. d. Brink, 5 H. J. Brügemann, 18 A Bijlsma, 14 A. W. Bij waard, 8 A. W. Deutekom, 13 N. D. Dissel, 3 H. v. Gastel. 31 M. W. Gielens, 23 M. H. A. Gouwenberg, 30 Joh. -Heddes, 12 C. Hoogschagen, 9 Jb. Jongejan, 33 C. de Jongh, 27 J. J. Keet, 4 J. Kerkmeer, 21 K. Langedijk, 10 D. Leeuwenkamp, 7 Gh. v. Lint, 19 S. Paulusma. 28 A. k. Pik, 1 W. G. Plukker, 29 J. Schoorl, 26 H. R. Schouten, 22 J. Schram, 2 D. Slot, 24 P. J. Vlaar, 11 Ph. v. d. Walle, 25 Jb. Waterdrin. ker, 20 L. Wiersma, 6 J. Wonder, 15 Jb. C. A. Zwaag. WIER IN GEN. Jï. Zondag- speelde Succes II alhier een vriend schapelijken wedstrijd tegen Excelsior II van Anna Paulowna. Om half drie blaast scheidsrechter Nieuwbuurt de elftallen in 't veld. Smit wint den toss en laat S. eerst voor don wind spelen. Succes is hierdoor ©enigszins in de meerderheid. E. speelde echter met 4 man in de voorhoede, daar or oeni absent was. Do S.-voorhoede laat mooie staaltjes van samenspel zien; ze zijn dan ook de E.•spelers te. vlug af. Jn. Lont weet S. met een mooi sohot de leiding te bezorgen, 10. E. wordt hierdoor eonigszanè aangemoedigd en geven den S.-keeper ©enige ballen te verwerken. E. krijgt een straf-- schop te nemen, -welke na eon strubbeling naast wordt geschoten. Voor de rust komt er geen veran dering moor in den stand, 10. Na de thee hjeerii E. het windvoordeei en donken we de Successors to zien verliezen, doch de S.-verdediging weet steeds erger te voorkomen. Eenige corners op het. S.-dool leveren niets op. De S.-voorhoode zit echter ook niet stil en gaan steeds mooi combineerend op het E.-doel af en gelukt het Jn. Lont opnieuw de voorsprong te vergrooten. 20. De druk op het E.- doel wordt -weer erger, daar de wind weer ©enigs zins afzakt. De E.-keoper weet eenige mooie schoten te keeren, even voor het einde geeft Kooij den E.- keeper ten derde male het nakijken, 80. B. werkt hard om nog togen te «ooron, dooh liet wil niet lukken en het einde komt met eon verdiende 80- overwinning voor SuooM II. De schoidsrechter loiddo goed. WIERINGEN. Naar wij vernomen, zullen a.i. Zondag 80 Au gus~ tuil, alhier twee voetbalmatchen worden gehouden. De beide elftallen van D.O.H.K.O. van Oudeeluls komen over om met de beide elftallen van Succes to kampen. De muziokvoroenlginjr „Harmonie'' zal woraon gevraagd hare medewerking te willen ver leonen om do wodstrijdon mot muziek op te luiste ren. De opbrengst van dezen feestmiddag, waarbij ook. een sehoalcolleote zaï worden gohoudon, is goheoi ton voordoelo van de ramp to Boroulo. „SPARTA". Zondag Jl. speelde Sparta 2 tegen de kampioenen van den voormaligen W.F.V.B. „Concordia" uit An na Paulowna. Reeds direct na het begin i» het aan te zien, dat de partijen vrijwel tegen elkaar opwegon. Door een fout van den C-ksopor neemt S. de loL ding. Lang duurt de vreugde echter niet, want direct hierop maakt C. gelijk. Na een goeden aanval neemt S. door Leeuwenkamp weer do leiding. Vlak voor de rust maakt C. met oen goed schot weer gelijk, 2-2. Na de rust komt oen inzinking bij S., waarvan C. dankbaar profiteert en mot 2 goede doelpunten den stand tot 4—2 opvoert; dat is S. ochter te erg. Beter zitten ze op den bal en spoedig is de achterstand verkloind. Uit een goeden voorzet van links brengt Bos' de partijen weer op gelijken voet. Hierna volgt een vinnigen strijd om het winnende punt en kort voor het einde brengt Watertor na goed opbrengen van R. Rus den stand op 5—4, met welken stand het einde komt. Behoudens sommige spelers, welke soms wel wat al te bang waren, speelde Sparta 2 een goeden wedstrijd Bij C. was de rechtsback <fo beste speler., ook de keeper deed goed werk. C. is een stevige sympathieke club, welke we gaarne nog eens terug zien. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtuigen te 8.29 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. BROEK. OP LANGENDIJK, 25 Augustus. Bloemkool, le soort f-36.1054.10, 2e soort f 11.70 17.10 per 100 stuks. Wortelen f-6.506.90 per 100 bos. Roode kooi', le soort f-13.40, gele kool, le f-1.103.40, witte kool, vroege, f 1.10—2.20, uien ±-6.80, driet. ±6.10—9.20, nep £20.70—26,20, ela-i 'boonen f6.8011.40, bieten fl.70, rammenas f3.40, Schotsche muizen ±-4.404.90. schoolmeesters f 4.70, blauwe f-5.50, driel. f5.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 6000 stuks bloemkool, 1375 bos wortelen, 87000 Kg roode kooi. 65000 Kg. gele kool, 990UO Kg. witte kool, 2950 Kg. uien, 1300 Kg. slaboonen, 500 Kg. bieten, 700 Kg. rammenas, 7500 Kg. aard appelen. ANNA PAULOWNA, 25 Augustus. Groote .aardappelen f-56, slaboonen f8.1014, snijboonen f-13.7518. WARMENHUIZEN, 25 Augustus. Bloemkool ±-3840, roode kool, le soort f 0.80 f-2.70, gele kool, le soort f 1.102.50, witte kool, le soort f-1.10—1.20, slaboonen f8.4013.10, nep f25.90 tot ±28.20, driel'. ±8—8.80, uion f5.70—6.10, schot sche muizen £5.-205.70, kriel' fl.20, nogentigvoud f-4. blauwe aardappelen f5.105.80, Aanvoer: 20800 Kg. roodo kool. 9100 Kg. gele kool, 10600 Kg. witte kool, 125 stuks bloemkool, 2200 Kg. nop. 22U0 ICg.uien, 820 Kg. slaboonen, 5100 Kg. aardappelen. NOÖRDERMARKTBOND, Noordscharwoude. Schotsche muizen f 4.60, ideaal f 3.80, duken f 4.80 tot f4.40, bl eigenheimers f4.204.90, driel. f5,70 6, spercieboonen 1-11.2015.40, grove uien f6.30 6.40, uien f-66.80, driel'. f 8.9010.80, gele nep ±-23.8029.50, "kroten f2, roodo kool fü.803.40, witte kooi f-12.40, gele kool f 0.90—2.90, alles per 100 Kg. Boewortelen f-6.107 per 100 bos. Bloem kool ±-2439.50, 2e soort f 1.60—5, per 100 stuks. Aanvoer: 10600 Kg. aardappelen, 250 Kg. spercie boonen, 8200 Kg. uien, 1000 Kg. kroten, 73200 Kg. roode kool', 59200 Kg. witte kool, 24400 Kg. gele kool, 2200 bos wortelen, 3200 stuks bloemkool. PUB MEREND, 25 Augustus. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabriekskaas ±59, met merk ±-62, 47 stapels boerenkaas f 56, met merk f 60, 4 stapels Goudsche kaas met merk f-63. Boter. Aanvoer 1256 Kg. ±2.202.80 per Kg Vee. Aanvoer 740 runderen, w.o. 335 vette koeien f-11.25 per Kg., melk- en .galdekoeienf 175450, 40 vette kalveren f 1.301.50 per Kg., 210 nuchtJ. kalveren f-1538, 116 stieren, 40 paarden f 100—250, 400 schapen f-4052, 580 lammeren f 2330, 586 vette varkens 94—96 ct., zouters 8689 ot., per Kg.,. 40 magere varkens f-2448. 130 biggen rl626, 30 geiten en bokken. Handel in runderen en soha- pen matig, vette kalveren en vette varkens vlug. Jonge Lanen f-0.252.10 per stuk. Eieren. Kippeneieren f-7.258.25, eendeieren f6.75. PURMERENT), 25 Augustus. Centrale Eierveiling (in het gebouw der Afslag- vereeniging) der Alg. Noordholl. Pluimveevereen. Aangevoerd: 7010 eendeieren A f77.30, 20030 kipêieren Af 8—9.10, 453 idem B £5.90—6.70 Eierveiling Hotel „Paradijs". Aangevoerd: 11571 eendeieren £7-^7.30, 41000 kip- eneren f88.75. AMSTERDAM, 24 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voeld: 347 vette koeien le kw. fl.241.32, 2e kw kw. f 1.10—1.24, 3e kw. f 0.85—1,10 per Kg, siacht- gewicht; 25 stieren f0.901.05 per Kg., 130 melk en kalikoeien f 325—525 per stuk, 87 vette kalveren le kw. fl1.10, f0.801 per Kg. levend gowiont, 25 nuchtere kalveren f1625 per stuk, 89 schapen f4560 per st. 573 vleesch- en vette vaikern? Holl. Ie kw. ftot 2e kw. fl.101.11 per Kg. 47 paarden f150300 per st. i PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GETROF FEN. Arfn de „Messagero" wordt uit Genua gemeld, dat bij Santuario Della Guardia eenige toeristen door een zwaar onweder werden overvallen. Zij zochten een schuilplaats onder een boom, doch de bliksem sloeg hierin en doodde een man, zijn schoonmoeder en zijn kind benevens zijn 20-jarigen neef. De vier ove rige personen, w.o. zich de vrouw en een zwage? van den getroffene bevonden, bleven ongedeerd. EEN BART GEOPEREERD, Volgens een bericht uit Carabridge (Massachusetts) zouden chirurgen aldaar erin geslaagd zijn om een buitengewoon gevaarlijke operatie goed ten uitvoer te brengen. Een meisje van 14 jaar leed aan oen hartvliesont steking. De haar behandelende doktoren hadden reeds alle hoop om haar te behouden, opgegeven. Enkele chirurgen besloten nu haar hart te openen en een krachtige anti-sepsie toe te passen. De operatie slaagde volkomen, wordt gemeld, en de patiënte is zeer aan dc beterende hand. EEN VIERMAANDSCHE ZEEREIS IN EEN NE- GENTONS JACHT. Begeleid door zijn vijftienjarige dochter zal de heqr W. Unitt zich in een bootje van slechts negen ton van Plymouth (Engeland) naar Niéuw-Zeeland begeven. De reis die over Lissabon, de Canarische eilanden, Freetown (Siërra Leone). Sint Hlena, het eiland As- cension en Kaapstad zal gaan, zal vier maanden in beslag nemen. De dochter van den heer Unitt is pad vindster, en kan. naar haar vader verzekert, de kleine boot even goed besturen, als hijzelf. In Nleuw-Zeeland zullen zij mevrouw Unitt en een hunner zoon» ont moeten. De familie koestert hot voornemen, zich met terwoon in Nieuw-Zooland te vestigen. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANS. RUK. Op4het station Lnquolllo is de sneltrein Parijs-- Mout-Uoré ou «on wlesel ontspoord. Gelukkig reed- de trein heol zacht. Alleen dc locomotief sprong utt dc rail», Er ls bil deze «ntaporing de Eoovoelste op het net Parijs—Orloaue dan ook niemand go- kwetst, doch de stoffelijke schade la aanzienlijk KATTEN EN KATERfV. Twoe politieagenten hebben zich gisterenmiddag mot gewold toegang moeten verschaffen tot een wo ning, die uit een kamor en een kou ken best ond in het Noorden van Berlijn. Buren hadden er do aan dacht van de politie op gevostigd dat er slnd» onke len tijd eon ondragolijke stank uit woning kwam. Do agenten vonden in de kamor 011 do kou. ken, die door oen oude vrijster worden bewoond, niet minder dan 36 kulton on katers. De katers wa ren door do vrouw aan de poolen van haar. bod vastgebonden, vermoedelijk om een te groote ver menigvuldiging to voorkomen. De oude vrouw Wil woedend, toon do politie de woning blunendrong. Zij ging do agenten to lijf on men inoöst haar do hand boelen aandoen, oor zij tot bedaren kwam. Alle ka ters en katten zijn aan de zorg van do Berlljnsche vereeniging tot bescherming van dieren toever trouwd. NAGEMAAKTE MATROZEN. Een der middolen, die de Engelsche communisten in den l&atsten tijd aanwenden om propaganda on der leger en vloot te maken, is matrozen of soldaten op hun vergaderingen te laten optreden. Zoo -hebben Zondag op een openlucht-meeting in Hyde Park vier matrozen communistische toespraken gehóuden en het lied van de roode vlag gezongen Daar de namen van de schepen, die op -hun mutsen vermeld stonden, echter van schepen waren, die zich op het oogenblik niet in Engeland bevonden of buiten dienst zijn ge steld, gelooft men. dat de sprekers als matrozen ver momde communisten waren. De politie stelt een onderzoek in. GEVALLEN VAN MUITERIJ OP DE FRANSCHE VLOOT. Draadloos wordt gemeld, dat de bemanning van het Fransche slagschip „Courbet", dat thans te Na pels ligt, tengevolge van hun klachten over het slechte voedsel en het verbod om aan land te gaan, het werk neerlegden, doch het hervatten nadat com mandant Lunesd hun had toegesproken. Vier der muiters zullen deeze week voor den krijgsraad te rechtstaan. Een soortgelijke gebeurtenis heeft op het slagschip „Paris" plaats gehad, waarbij twee leden der be manning voor den krijgsraad hebben terecht ge staan. Beide slagschepen behooren tot de Middellandsche Zeevloot. NOODWEER. Naar het B. T. A. uit Marseille meldt zijn er op talrijke punten in Zuid-Oost Frankrijk hevige on weren gevallen. Verschillende steden en dorpen zijn ondergeloopen; voorts zijn er bruggen meegesleept en wegen versperd. De schade is aanzienlijk. EEN AARDSCHOK OP SICILIë. Draadloos wordt gemeld dat hedenochtend in Ca- tania een ernstige aardschok werd gevoeld. Een aan? tal gebouwen werd beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester, doch niemand werd getroffen. ERNSTIGE BRAND TE MONTREAL. Uit Montreal, 26 Aug. Gisteravond zijn een blok flatwoningen en 20 woonhuizen door brand vernield. De omvang der schade is onbekend. Omtrent slacht offers wordt niets gemeld. SOLDATEN BIJ EEN SCHIETOEFENING GE DOOD. Uit Rockford (Illinois), 25 Aug. Zeven negersol daten van een infanterioregiment zijn gisteren ge dood door h*t springen van een houwitser tijdens een oefening. Deautoriteiten hebben een onderzoek gelast, DE ZEGENINGEN VAN HET ZIJDERECHT IN ENGELAND. De pas ingevoerde rechten op zijde bezorgen den betrokken ambtenaren heel wat werk en den be trokken importeurs heel wat ergernis. Zoo wordt bij', het invoeren van poppen angstvallig nagegaan of er niet een draadje zijde zit aan de kleed ij van het stuk speelgoed. Trouwens, op het stuk van invoer rechten schijnen de douane-ambtenaren een voorkeur voor poppen te hebben. Zoo hebben ze eens uitge maakt, dat poppenoogen, als zijnde van glas, aan in voerrecht onderhevig waren. Een koopman uit de City kreeg dezer dagen ambts halve bericht omtrent de vraag of een door hem ach tergelaten poppenkop en rosetje van een poppen- jurk onder de zijderechten vielen. Minutieus werd in dit officieele stuk uiteengezet, hoe het stond ten aan zien van het Invoerrecht met het lintje in het haar van den poppekop, terwijl er aan werd toegeovegd, dat het haar en de oogharen van dezen kop vrij uit- of liever ingingen Er is zelfs een speciale instructie gemaakt voor de ambtenaren, hoe ze ten aanzien van poppen en pop- penkleeren moeten handelen. Eventueel kunnen poppenkleeren zoo luidt het in deze instructie afzonderlijk of gezamenlijk voor het invoerrecht wor den aangegeven, maar in het laatste geval mogen er geen kleertjees onder vallen, waarvoor geen recht verschuldigd is. Zjelfs gordijntjes in poppenhuizen ontkomen niet aan het spiedend oog van den fiscus. Ook moeten zijde-rechten betaald worden van zij den snorharen van katjes op geborduurdee zakdoek jes, van eventueele zijden draden in elastiekjes van sigarettenkokers, van het zijden kwastje van een balboekpotloodje enz. Terecht stelt dan ook de „■Westminster Gazette" de vraag wat de opbrengst der rechten is vergeleken bij de kosten van onder zoek en inning. TOCH NOG. In het laatst van de vorige week is, naar de Frf. Ztg. uit Herne verneemt, in de mijn Moat Cenis de 79-jarige mijnwerker Kunnert onder vall&d gesteen te bedolven geraakt. Hij is aan de bekomen wonden overleden. Kunnert was de oudste actieve mijnwer ker van Duitschland en veteraan van 1864, 1866 en 1870—1871. EEN CHINEESCHE MUUR. De groote Chineesche muur te Moskou die de cen trale wijk van de stad omringt en dateert van het jaar 1538, is in 1822 voor het laatst op groote schaal gerestaurerd. Daarna hebben in den loop van de Ja ren verschillende kleine restauralies plaats gehad, waarbij het oorspronkelijke aanzicht van den muur vrij sterk veranderde. In 1919 zijn de sowjetaurorifel- ten aangevangen met een nieuwe, algeheel e restau ratie, waarbij tevens de bedoeling voorzat, den muur zooveel mogelijk in zijn oorspronkelljken toestand te rug te brengen. Deze restauratie, aanvankelijk op kleine schaal aangevangen, is thans in vollen gang. Verschillende gedeelten van den muur zijn in hun ooreprónkelijken staat teruggebracht. De baksteen-la gen en het pleisterwerk, die deze stukken bedekten, zijn verwijderd, waarbij verschillende architectoni sche merkwaardigheden aan het licht zijn gekomen. Eenige torens, die nóch uit architectonisch, nóch uit. historisch oogpunt merfewaardig zijn, zijn of worden verwijderd. rN DE LUCHT. Na aankomst van het laatste Engelsche vliegtuig uit Parijs was gisteravond het zesde jaar van de Brit- sche verkeersluchtvaart geëindigd. In 1919 begonnen met een gemiddeld aantal van 20 passagiers in de week, is zij gestadig uitgebreid 'en vervoert thans ge middeld 1200 passagiers pe rweek. In bet geheel zijn In de zes jaar meer dan 60.000 paswler* vervoerd en de algelegde afstand bedraagt 5 millioen mijl. On danks deze eerbiedwaardige cijfers zijn slechts 13 menschen bij vliegongevallen omgekomen. Op gelijken voet als de luchtvaart zijn ook de toe-

Schager Courant | 1925 | | pagina 2