Wie de Goden verderven willen. 'n Beginnende verkoudheid is eer beginnende brandmen weet nooit tevoren hoever zij zich zal uit breiden. Gebruikt dus dadelijk Akker's Abdijsiroop Raad Warmenhuizen. Zaterdag 12 September 1925. Oöste Jaargang. No. 7706. TWEEDE SLAB, Reeds vaak hebben wijl over de Vlaamsche quaestie gedreven' cn weer moet ons iets van. het hart. Wij; hadden gemeend, dat er wat rust zo-u komen, uil liet z.g.n. Democratische Ministerie-Poulet ge_ formd was en het optreden daarvan zelfs, aanleiding liad gegeven aan de Fransche regeering en de Fran- 'ache pers, om zich ongerust te maken over de pro- Vlaam.sche nelgingen van het Belgische ministerie, f Eiliove, we hebben toen gezien dat de Belgische ministers de Parijsche heeren gerustgesteld hebben, daarmede meteen aan ieder, die het nog niet mocht weten aantoonende/ dat 'België een vazalstaat van l Frankrijk geworden is. h\ Maar niet alleen het peccari tegenover de Fran- schen. ook het optreden tegenover de Vlamingen deed al spoedig duidelijk zien, dat de F^ronters Ka merleden, die dadelijk aan het nieuwe ministerie den oorlog verklaard hadden, een juisten kijk op de zaak bezaten He: is weer het oude lied, wie in Brussel op een ministerie komt te zitten, hetzij als minister of als ambtenaar, wordt anti-Vlaamsch. Het militante deel der Vlamingen heeft hier na tuurlijk weer gereageerd. We hebben eerst gezien hoe op 11 Juli, op den her denkingsdag van den Gulden Sporenslag (1302) over al geweldige betoogingen zijn geweest, hoe in Brugge 5000 studenten met vlaggen en vaandels het strijd bare oud-Vlaanderen verheerlijkten en tot een nieuw- Vlaanderen opwekten. Wij hebben in Brugge kunnen zien hoe de Brug- sohe magistraat alles deed om de Vlaamsche Viagge- dagen te doen slagen door de Groote Markt rondom het standbeeld der helden Peter de Coninck en Jan Breydel te doen versieren en 's avonds de Belfort, de sierlijke Halletoren, te doen verlichten met mid denin een groote zwarte Vlaamsche'Leeuw op een Keel veld, zoodat de ver!' IVing tot ver in West- Vlaanderen gezien kon wo: Jea We hebben ook gezien hoe burgemeester Vanden- bosch te Aalst, de Belgische driekleur van het stad huis deed vervangen door den Leeuwenvlag en door den gouverneur van Oost-Vlaanderen Graaf van Kerckhoven,, daarover ter verantwoording geroepen, antwoordde: Op den dag,, dat Vlaanderen viert de herdenking van de schitterende Vlaamsche overwin ning op de Fransche indringers past slechts de Vlaamsche vlag op de Vlaamsche stadhuizen. De Burgemeester is afgezet en vervangen door een man van buiten af, een oud-minister, die zoo'n Brus selaar geworden, is, dat hij' zeker alleen zal doen wat Brussel wil. Doch deze brave man heeft niet kunnen beletten een geweldige betooging van 60000 mannen en vrou wen, die op 16 Augustus te Aalst geprotesteerd heb ben tegen de vernedering den burgemeester, den Vlaming, aangedaan Alles is rustig verloopen, al spreekt men van F/anskiljonschen kant van het door het slijk sleu ren in een straat in een achterbuurt van de Belgische driekleur. Wat in een achterbuurt geschiedt, heeft 'slechts dan 'waarde, wanneer het eene waardige be tooging is, zooals men die gekend heeft in de ge schiedenis van bijna elk volk, een betooging, die spontaan ontstaan onder de eenvoudigen van geest, het sein werd voor gansch de bevolking van het glo ren van een nieuwen dageraad. Op den zelfden dag der betooging te Aalst had er eene Vlaamsche demonstratie te Nieuwpoort plaats. De berichten daaromtrent zijn deels tegenstrijdig en deels overdreven. Wie de Vlaamsche slagvelden of het Vlaamsche Panorame tè Oostende bezocht heeft, zal weten hoe ontzettend Nieuwpoort door den oorlog geleden heeft. Nieuwpoort en Dixmuiden waren de twee plaatsen, die vaste punten vormden in de verdedingslinie die het, Belgische leger zich gekozen had om na den val van Antwerpen tot het uiterste te verdedigen, opdat er toch nog éen, hoe klein ook, boeksken Belgisch grondgebied buiten de klauwen van den Duitschen Adelaar (grijpgier zou een beter embleem zijn) ge spaard zou blijven. I Nieuwpoort behoorde tot de IJzerlinie en hier bleef dan ook geen.steen op den andere Hier aan de IJzerlinie Vochten de onvoldoende be wapende en uitgeruste Belgen tegen een overmach- tigen vijand, die schitterend toegerust en bewapend was èn.overwinnend, terwijl de Belgen 9teeds had den moeten terugtrekken. Duizenden en duizenden 3 Belgische mannen zijn daar gesneuveld, eerst in het welgeslaagde geweldige verzet tegen de aan stormende Duifschers, later in den loopgraven_oorloe" Belgische mannen zeg ik, doch ik weet, dat bijna tal die Belgische mannen in Vlaanderen geboren wa ren, en streden als Vlaamsceh leeuwen, voor het laatste stukje Vlaamsche grond,- heerlijken rijken poldergrond, ontwoekerd aan de baren. Dat. wisten de Vlamingen ook! Dat wisten van 1914 tot 1918 de Belgische autoriteiten ook. t- Dat wist van 1914 tot 1913 Koning Albert even- eens. Koning Albert heeft naar aanleiding daarvan na ton wapenstilstand 'een belofte gedaan, doch de Brusselsche departementen hebben hem verhinderd oie belofte te houden. De beloofde gelijkstelling der Vlamingen met de andere onderdanen des konings is achterwege geble-" ven en vele vooraanstaande Vlamingen -zuchten in db '«erken of vinden gastvrijheid in Noord-Nederland. Daar zou te Nieuwpoort een monument onthuld worden ter herinnering aan de gevallen Belgen. In fooien getale waren de oudgedienden opgekomen, vlaamsche jongens Zij hoorden daar spreken in de «arische taal, de taal waarin zij' toegedonderd waren öoor hun officieren, terwijl zij' hun leven feil -had den voor het vaderland-. Er waren er, die deze taal pu maai- altegoed kenden, omdat zij1 die eerst niet verstonden en door hun superieuren daarvan aange klaagd naar Frankrijk gedeporteerd- werden en door «ansche officieren en onderofficieren voor ..sales Boches" uitgescholden en mishandeld te worden. De Franschman uit de kampen was de smaad van Kortrijk (1302) nog niet vergeten. Een. Franschman vergeet al evenmin als een Duit.scher. Vlamingen, Hollanders, Engelschen, Scandinaviërs vergeten en vergeven snel, maar onze huren vergeten en- verge ven nooit. Zoolang er Franschen en Duitschers bestaan1 is wereldvrede onmogelijk. Ik heb hoogstens nog 30 jaar te leven, maar binnen die 30 jaar vliegen die wee heerlijke naties elkaar of anderen zeker naar fle keel weten de Vlamingen ook en zij weten heel goed, dat er tusschen het België te Brussel en het gW k te ParÜs een geheim militair traotaat ge- het,e5 ls en dat daarom de Jonge Vlamingen nog in Ei nm gecommandeerd worden, trots schoone IvöW v b.eloften- want eventueel zullen zij onder ansche officieren en onderofficieren moeten die nen, zoodra de oorlog komt 25< ?oe Frankrijk, dat van ieder ander ontwapening eischt maakt thans alles voor een -Poolsch-Czechisch- Fransch-Belglsch offensief geTeed. Wie zegt daar: de fensief 1 Dat kennen we, dat zei Willem II van Doorn ook altijd. Zoo werd het monument te Nieuwpoort onthuld. Nadat de redevoeringen Varen gehouden, W8rd de Brabangonne gespeeld, terwijl de Belgische driekleur extra ontplooid werd. Door die oudgedienden ging een rilling. Zei herin nerden zich weer hoe- de koning beloften had gedaan aan de Vlamingen, terwijl de Belgische driekleur, waarvoor zoovele Vlamingen gevallen waren, ont plooid en de Brabangonne gespeeld werd. Het was als eene reflexbeweging dat plotselinge ge-fluit dat opging uit de rijen der oudgedienden, waaronder zwaar- en lichtgewonden. Een Hollander en Engelschman kan onmogelijk zulk een demonstratie goedkeuren. Wij' kunnen ons begrijpen, dat iemand blijft zitten of zijn pet ophoudt indien het Wilhelmus of Wien Neerlands Bloed ge= speeid wordt: Vrijheid bovenal! Maar het uitfluiten van het volkslied is toch nog wat anders. Ik kan mij bijna niet voorstellen, dat een Hollandsch sociaal democraat het Wilhelmus of Wien- Neerlands Bloed zou uitfluiten. Zelfs degeen, die geen eerbied heeft voor de anders denkenden onder zijn volk -zal eerbied hebben voor zijn moeder, die kind van andere tij den nog niet wist vdn Internationale en wat dan ook. Trouwens indien ik toevallig verzeild zou raken tusschen communisten, die de Internationale zouden doen. spelen, en daarbij1 opstaan, dan zou lk uit be- leefheid tegenover de gevoelens der meerderheid rondom mij ook opstaan. Die beleefdheid verbindt mij' tot niets. Slechts indien ik zou bemerken met fasceurs te doen te hebben, zou ik blijven zitten., want men kan slechts respect hebben en beleefd zijn tegenover andersdenkenden, die oprecht zijn. Zoo werd de Brabangonne te Nieuwpoort uitge floten. Onze- noordelijke volksaard is nu eenmaal anders, wij* zien in dat uitfluiten zonder meer iets kwajon gensachtigs Wij; van het kille Noorden, wanneer wij' in eene groote menigte vergaderd zoover komen als deze fluitdemonstranten, dan is die fluiterij slechts een onderdeel van wat volgt, wij1 vallen dan de po litie en de mareohaussée aan en halen de geheele boel ondersteboven. Wij1 zouden van Nieuwpoort naar Brussel getrokken zijn en hadden daar do Franskiljons eruit getrapt en eindelijk eens laten zien wat een volkswil, gerugsteund door de meerder heid van het volk, vermag. In Vlaanderen is dat nu eenmaal anders, men is daar in België en het bleef bij fluiten, en daarmee basta. Neen, niet basta, want de Brusselaren willen wraak nemen voor het uitfluiten van hun volkslied- hun Brabangonne, waarvan de naam' reeds aanduidt, dat het, Brabant, dus Brabantscl» hoofdstad,. Brussel verheerlijkt. De afgevaardigde voor Oostende. Buyl, •heeft de1 plaats van stillen verklikker ingekomen, heeft namen genoemd van achtenswaardige burgers, •die aan deze demonstratie deelgenomen zoudén heb ben. Een dezer lieden heeft met bewijzen zijn volko men onschuld aangetoond, den heer Buyl voor leu genaar uitgemaakt en dezen getart -hem nu voor de rechtbank te dagen. De heer. Buyl maakt zich nu wel heel gemakkelijk van de zaak af door te zeggen, dat de ingezonden brief te min is! Wie zei daar: ook alweer een kwajongen? Ieder verstandig miensch zou nu gezegd hebben: Ziezoo, laat die kwajongenszaak hiermede uit en gedaan zijn, maar dan heeft men alweer buiten den waard gerekend in casu den Minister' van Binnen- landsche Zaken. De heer Kolin1 Joeginyns heeft de zaak heel au serieux genomen en gaat nu een wetsontwerp indie nen, waarbij- de heleediging van volkslied en vlag strafbaar zal worden gesteld. Nu wil het toeval, dat deze minister een liberaal is, die tegen "de afspraken van zijn partij in toch het hem "door de Katholiek-Democratische en Socialis tische groepeering aangeboden ministerie aanvaard heeft. Daar de liberalen steeds de Franskiljons bij uitnemendheid en doorgofouneerde onderdrukkers der 'Vlamingen zijn geweest, is dit alweer een mooiert knuppel, die in, het Vlaamsche hoenderhok gewor pen wordt Eik verstandig Belg. schudt ®ijin hoofd over zulk een wetsontwerp, waarbij mien, indien de Bra bangonne ergens gespeeld wordt, de kans loopt door een vijand verdacht gemaakt te worden, waarna men voor 100—500 frank, boete of eenige maanden hech tenis gestraft kan worden. Waar moet dat heen in een land. waar men op de meest ongelegen oogen- blikken muziek maakt en op nog veel erger ongele gen oogenblikken het volkslied speelt? Des zomers gaat er geen Zondag voorbij of er trek ken muziekcorpsen door de Belgische badplaatsen, Soms één, soms twee; ja soms drie. Allemaal spelen die minstens twee maal de Brabangonne. Wat moe ten die ongelukkige vreemdelingen, waarvan de Bel gische badplaatsen gewoonweg bestaan nu doen? Wel drommel, men komit toch niet aan zee ,om met een of ander, volkslied verveeld -te worden. Toujours per- drix! Wie- lust"'dat? Ik was van den zomer op het concours hippiqué te Tiel. Na elk nummer reden de p-rijswinners rond en werden telken miale door het muziekcorps be- grozt met: -Het Wilhelmus. Het werd onverdragelijk, zoodat -de president, de heer van Rappard, de mu ziek order gaf 'n ander bewijs van hulde te brengen aan een prijswinnende, drachtige merrie dan juist door het spelen van het Wilhelmus. Men kan toch maar niet steeds blootshoofds opstaan, omdat een kapelmeester het in zijn bol gekregen heeft om steeds te pas of onpas het volkslied- te spelen. Ik weet ni9l of de Belgische parlementsleden bij- de indiening van dit wetsontwerp zullen bedenken: Behandel de dieren met zachtheid en spaar de vo gels, en dus het ontwerp naar de eenige geschikte plaats, de prullenmand zullen dirigeeren. Neemt het Parlement zooiets aan, dan maakt Bel gië zich onsterfelijk belachelijk.. Een wet, die niet uitvoerbaar is, is belachelijk. Deze wet is in de- prac- tijk onuitvoerbaar, dat voelt ieder verstandig mensch. Buitendien, wat wil men nu eigenlijk? Wil men de Vlamingen dwingen om: eerbied te gevoelen voor de Belgische driekleur en het Belgische volkslied? Dat kan men toch door zulk een. dwangwet niet bereiken. Indien er een wet zou ingediend worden waarbij •de Vlamingen recht gedaan zou worden, vooral in de taalquaesti-e en in de quaestie der Gentsche ITooge school en niet te verge'.en gratie verleening aan de z.g.n. activisten, dan zou die eerbied voor vlag en volkslied van zelf komen. Doör dwangmaatregelen verscherpt men slechts het nu eenmaal bestaande conflict. Indien -de overheid te Brussel op het oogenblik de Vlaamsche beweging nog licht telt. dan doel zij ver keerd, want iederen dag groeit de beweging aan van onderop! lederen dag worden jonge Vlamingen ge boren, die over 18 of 20 jaar de Vlaamsche beweging zullen steunen, leder jaar overtreft in Vlaanderen het aan:al geboorten het aantal sterfgevallen met 20000, te wijl Wallonië een inkrimpen der bevol king toont. De jongens en meisjes, die thans op de school-ban- ken zitten, voelen reeds in zich den drang zich bij de Vlaamsche beweging aan te sluiten. Alle» gaat thans nog zoo rustig, zoo kinderachtig, femoodeUJk zou men bijna zeggen, vandaar dat de ranskiljons en de Brusselsche regeering de zaak onderschatten. Wie het oor verleden Zondag te luisteren had ge legd, zou -het gedreun hebben gehoord van voet stappen- te -Dixmuiden, van voetstappen van veertig duizend Vlamingen, overal vandaan gekomen, om daar aar den IJzer te getuigen van wat er om gaat in de Vlaamsche ziel, hetzij die -huist in Belgisch Limburg, in Antwerpen en Gent of in Brugge. Lezeres en lezer, hebt ge gelezen het schoone hoek van Hendrik Conscience over den Gulden Sporen slag? •Herinnert u zich naast de figuren der Brugsche burgers Breydel en de Coninck de figuur van den monnik Willem van Saeftinge, Te Dixmuiden was een Willem van Saeftinge aan wezig. Het was Pater Van der Linden, die de 40000 Vlamingen toespraak. Weet ge waarom zij: gekomen waren? Om te be_ toogen tegen de schending der graven van de geval len Vlaamsche soldaten. Op die graven waren krui zen aangebracht waarop stond: A V V V V K Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus. De regeering te Brussel heeft -die kruizen laten afhakken en doen gebruiken bij' -het verharden der wegen in het verwoeste gebied. Het is eigenlijk iets onbegrijpelijks, dat zooiets in een land gebeurt, wij Noord-Nederlanders kunnen daar eenvoudig niet bij cn kunnen, wanneer zooiets geschiedt, toch wel de haat der Vlamingen tegen Brussel, tegen hun onderdrukkers en beleedigers, be grijpen. Wij' zouden ons geen honderdste laten welgevallen en zouden ons niet bepalen tot het zingen van den Vlaamschen Leeuw en het aanhooren van een mach- tige redevoering, .doch zouden die heeren onderdruk kers eens eventjes van katoen geven. Wie ooit de Belgische badplaatsen bezocht heeft, zal zich afgevraagd hebben waarom nou- den ge-1 heelen dag van 's morgens 9 tot 's avonds elf uur het gejengel van een zelfde draaiorgel moet aanhooren. Wie een seizoen blijft geniét van de zelfde deunen, het geheel e seizoen door, dag in dag uit, Zondags niet uitgezonderd. Wanneer men eens de Braban gonne op de draaiorgels gaat zetten, wat aan? 1 Ik zou trouwens evenmin het Wilhelmus of den Vlaamschen Leeuw graag -den geheelen dag op een: orgel hoor en, Laten wij- inmiddels afwachten wat er, zoodra het Parlement weer vergadert, van het wetsontwerp tot; bescherming van vlag en volkslied terecht zal ko men. Het schijnt dat de geheel© Ministerraad! het ontwerp goedgekeurd heeft, dus ook de Socialisten en de Vlaamsche Democraten. Men beweert ook, dat de af gevaardigden van het Front de Brabangonne in de Kamer zullen spelen- en zingen en den Minister zul len aanklagen indien hij niet heel eerbiedig op treedt. Wat moet men tenslotte van zooiets denken. Maar terecht schrijft een Vlaamsch blad: Indien deze 40.000 betoogers eens werkelijk tot het uiterste gebracht zouden worden en den wil tot macht zou den voelen, wat dan? Indien behalve die 40.000 be toogers nog andere Vlamingen, getard door dwaze wetten ten slotte het geduld zouden verliezen en zouden zeggen: Liefde beperkt zich niet tot woor den, doch tot daden zoudien overgaan. Wat dan? i De Vlamingen zeggen reeds nu, dat elk Belgisch symbool voor hen -hetzelfde is als de hoed van- den tyran Gessler voor de Zwitsers. Eén Vlaamsch blad zegt: „Geen volk ter wereld wint eigen vrijheid en bestaan- -zonder offers. Door lijden en strijden gaan wij trots alles en allen naar de ontvoogding van ons dierbaar volk. Niets geen macht ter wereld is nog bekwaam het zwellend, stijgend getij te keeren. Bel gië wordt er wanhopig van. De Fransche penneknech j ten, de aterlingen, die hun verraad beloond weten I met Fransch goud, schreien om hulp, om wetten die den Vlamingen dwingen zouden eerbied te koeste ren voor iets dat geen eerbied waard is en omdat -het een symbool is van dwang en verdrukking". Er wordt van Vlaamsche zijde op gewezien' hoe de1 Belgische ministers kruipen voor Frankrijk en het zelfde blad vraagt: Wat moet Engeland daar wel van denken? Het vraagt verder: „Heeft ooit een Belgisch minister zich verontschuldigt over de an nexatie-campagne tegen Holland, geleid door of-fi- cieele persoonlijkheden? Er is er geen een. Maar aan het eerste het beste artikel van een Parijzer fantast stoort zich de Eerste Belgische Minister! Is dat niet het toppunt van het lakeischap? Er wordt van Vlaamsche zijde gewezen op -het feit dat sedert de Vlamingen zich weer extra roeren, de met Fransch geld- betaalde Belgische couranten een nieuwe lastercampagne tegen Holland beginnen. De Vlamingen weten- wel waarom] de Hollanders voor analphabeteri worden uitgemaakt, al is er al sedert veertig jaar geen analphabeet meer in Holland. Het is om aan te toonen: Kijk uit dien bron haten de Vlamingen hun wijsheid, terwijl wij Franskiljons in het hoogstaande Frankrijk onze bron hebben. Het is echter nog zeer de vraag welk volk heden geestelijk hooger staat: het volk van Koningin Wilhelmiiiar>of van President Doumergue? Zoo spitst de strijd in België zich toa De Wallonen brengen opnieuw hun voorstel* een bondstaatJ3elgië haar voren voor het te laat zal wezen. De kopstukken der Walen zien wèl dat de heeren in Brussel hard op weg zijn de Vlamingen tot het uiterste te drijven, doch de heeren in Brussel zien het niet of willen het niet, zien. Hooren zij dan niet hoe door hun dwangwet om Brabangonne en Belgische driekleur te eerbiedigen, weer duizenden lauwe Vlamingen warm loopen en een Leeuwenvlag bestellen en in hun hart het lied doen klinken: „O land1 van roem en rouwe „Van lief-de en lijdensnood, „Gii wordt weer vrij en groot. .Wii zweren hou en trouwe, „U Vlaanderen, tot den Dood!" Het. zijn nu nog woorden; wee gij machthebbers te Brussel, indien het daden worden. Denkende aan de in te dienen dwangwet moet ons van het hart aan het adres der Brusselsche heeren: Wie de Goden verderven willen, slaan zij met blind heid. Vergadering van den Raad op Donderdag 10 Sep tember 192Ó, des middags half vijf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burgèr, secretaris de heer H. G. Rijs. Na opening volgt vaststelling der notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen zijn de volgende stukken: a Een adres van den Raad der gemeente Soeter- wo-ude, mat verzoek aan dit adres tot opheffing van den zomertijd adhaesie te betuigen. B en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, niet omdat zij zooveel met den zomer tijd op hebben, maar omdat zoo veelvuldig adhaesie- betuteing gevraagd wordt en er zoo weinig mee be- v ikt wordt. In 'deze zaak zijn onze land- en tuin- houwvereenigingen paraat. Bovendien behoort het dres niet aan de Tweede Kamer gericht te worden omdat de wet er reeds is. r» hoor Molenaar is het rret de ronclusiën van B. en W. eens. de actie dient op andere wijze ge voerd te worden De heer Gutker oordeelt dat men geen gelegenheid voorbij moet laten gaan om te ageeren tegen den zomertijd. De heer Slot onderschrijft de meening van den heer Gutker, hot i» nog maar de veronderstelling van B. en W., dat de actie geen resultaat zal hebben, al ver wacht apr. er ook niet veel van. 'Spr. vreest dat 'het aannemen voor kennisgeving een wapen zal wezen in handen van do voorstanders van den zomertijd. De heer De Groot zegt, dat het hoofdmotief van B, en W, is dat het adres niet op zijn plaats is. IVoorzitter verdedigt nogmaals het advies van B. en W. De heer Molenaar deelt mede bij nader inzicht, het beter te vinden adhaesie te betuigen. Evenals de heer Slot wijst ook spr. erop dat adhaesiebetuiging niet gepaard gaat met opofferingen. ©ij stemming wordt het voorstel van B. en W. ver worpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Swan en De Groot. Er zal wel adhaesie worden betuigd. b. Een verzoek van P. Vos om ten behoeve van zijn kind, dat de school te Krabbendam bezoekt eene tegemoetkoming te verleenen als bedoeld in art. 13 der L. O. wet 1920. Voorgesteld wordt eene vergoeding te geven van f10. Aldhs wordt besloten. c. Naar aanleiding van het opnieuw in handen van B, en W. gesteld adres van het bestuur der stich ting „Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken", Stellen B. en W. thans voor tot wederopzegging toe eene subsidie te verleenen van f10 per jaar. Bij onderzoek is gebleken, dat ook vahuit onze ge meente de Volksuniversiteit bezocht werd en daar om komen B. en W. terug op hun eerder gedane voorstel om geen subsidie te verleenen. De heer Slot spreekt zijn genoegen uit over dit voorstel van B. en W: Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. d. Een verzoek van het R.-K. Schoolbestuur, waar in verzocht wordt ten behoeve van de bewaarschool weder eene subsidie toe te kennen van f300. B. en Wb stellen voor het verzoek in te willigen. Het aan tal leerlingen is pl.m. 80 en het instituut is nuttig te oordeelen. De heer Slot vraagt naar de rekening, maar voor zitter deelt -mee dat er geen rekening is ingeko men in verband met de omzetting van de school. Voorzitter is overtuigd dat de subsidie noodig is. De heer Slot gelooft dat ook wel, maar- spr. zal graag, indien mogelijk, cijfers hooren. Voorzitter denkt wel, dat de rekening overgelegd zal kunnen worden. De Raad zou dan onder voorbe houd de subsi-die kunnen toestaan. De heer Slot wil een - definitief besluit nemen in de volgende vergadering, die wel spoedig gehouden zal worden, het. nemen van een besluit onder voorbe houd, schept bovendien een precedent. De heer De Groot acht de subsidie ook wel noodig, maar wanneer een besluit onder voorbehoud wordt genomen, zullen B. en W. toch niet tot uitbetaling kunnen overgaan. De heer Sivan wijst er op dat het hier geen nieuw instituut betreft en spr heeft* geen bezwaar de sub sidie toe, te staan. Besloten wordt dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. e. Verslag Noorder Stoomtramweg Mij. over 1924, verslag van de Gezinsverpleging over 1924, verslag van de werkzaamheden der malariacommissie, ver slag van den dienst der arbeidsbemiddeling te Helder over 1924. Do Noorder Stoomtram Mij. heeft over 1924 4M dividend uitgekeerd. Het verslag van de Gezinsverple ging wordt gelezen. De heer Gutker wijst er op dat door de Noorder- stoomtrammij. aan Rijk en Provincie iets van de rentelboze voorschotten wordt terugbetaald. Is dat ook te verwachten voor de betrokken gemeentebestu ren. Voorzitter antwoordt dat die verplichting wel be staat ten opzichte van Rijk en Provincie, maar niet van de gemeenten- Al deze verslagen worden voor kennisgeving aan genomen. f. Schrijven van mej. A. IJffNieuwland, waarin' wordt medegedeeld, dat zij de benoeming van ver loskundige aanneemt. g. Verslag van den toestand en de exploitatie der gasfabriek over 1924. Nader te behandelen bij de ge meente-rekening. Mededeelingen: Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de navolgende Raadsbesluiten: a. Het Raadsbesluit tot het doen van af- en over schrijvingen op den dienst 1924. b. Twee suppl. be grootingen, dienst 1924. c. Het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f12000 ten behoeve van het gasbedrijf d„ Het besluit tot het converteeren van diverse geldleeningen en is' verdaagd het raadsbesluit tot aankoop van een stuk grond van het Geestmer- ambacht. Naderhand is bericht ingekomen ,dat ook dit raadsbesluit is goedgekeurd. Aan de hand van de wet van 1897 zal aan onze gemeente een uitkeering worden -gedaan van f 3564.35. De inspecteur der directe belastingen deelt mede, dat voor den dienst 19241925 wegens gemeentelijke inkomstenbelasting is uitgetrokken een bedrag van f9630.98. Geraamd was f6500. ■Het comité tot behartiging van de belangen der deel- gerechtigden in het restitutiefonds van het C.V.B. (Cen traal Verrekenkantoor van Brandstoffen), heeft ge adviseerd om het accoord aan te gaan met de regee ring, waarbij de deelnemers volledige uitbetaling zul ten verkrijgen van de hun krachtens het vonnis der Haagsche rechtbank toekomende hoofdsommen, zon der toekenning der toekomende rente vanaf het tijd stip der dagvaarding '(November 1922). B. cn W. hebben medegedeeld dit accoord te ^nvaarden. IVoorzitter brengt in herinnering, dat het hier be treft een kapitaalsstorting door de gasfabrieken ter verkrijging van steenkolen uit Duitschland, tijdens de 'oorlogsjaren. Voor onze 'gasfabriek gaat het om een bedrag van ruim f700. 'De Raad vereenigt zich met het door B. en W. in genomen standpunt. Aan A. Veteri stoker aan ihet gasbedrijf, is met in gang van 15 September 1925 eervol ontslag verleend. Het ontslag houdt verband met de afkeuring inge volge de Pensioenwet. Nog zal overleg worden ge- pleeed met de betrokken personen, maar de gascom- mdssie en B. en W1 wilden 't dienstverband- van de i stokers verlengen, waardoor ze per jaar f 104 meer zouden ontvangen. Dan zou geen stoker voor Veter in plaats worden aangesteld'. Als wijkverpleegster voor de gezinsverpleging in kring I is aangesteld 'Zuster M. W. ter Burg. met als woonplaats Schoorldam- Op 27 Juni jl. zijn de kas en de boeken van den i gemeente-ontvanger opgenomen en wa9 overeenkom stig de boeken in kas f 14792.40. Op dien datum zijn I tevens de kas en: bo-ëken van het gasbedrijf nagegaan en was overeenkomstig de boeken in kas f 1654.42/4. I De Ministers van Arbeid en Financiën hebben, de bijdragen in de exploitatiekosten van 16 arbe-iders- I woningen van de bouw ver eeniging „Warmenhuizen" over 1924 vastgesteld op f 1574.65. 'Ged. Staten hebben vastgesteld de balans- en ver lies- en winstrekening van den, keuringsdienst voor i waren over 1923, en is over -dat jaar te veel betaald i een bedrag van f 71.63. Ten behoeve van het straatwerk is door B. en W. oen partij steenen van 25000 stuks aangekocht., Voorzitter licht toe. dat bij de uitvoering van het werk bleek, dat- de oude steenen niet in die mate gebruikt konden worden, als was verondersteld, en bovendien i9 er ook eenige wijziging in de uitvoering gekomen. De heer Slot vindt de regeling heel goed, maar hoe -at het met de electriciteit, want dat houdt ook verband met het straatwerk. Voorzitter meent, dat de lengte niet grooter wordt,

Schager Courant | 1925 | | pagina 5