OVER's Vijzels, NAAIMACHINE AlgemseneVergadering Betaal hiet te veel Te koop aangeboden: een HÜISH0UM8 een BOEUU J Geestelijk Leven. Rijkslandbouwwinterschool I. J. Gaakeer Pz. ZAAIGRANEN. GABARDINE-J ASSEN GUMMI-JASSEN KINDEK-CAPES NEELS, Administrateur. J. van Nuland, Mevr. CM, Helderziende Landbouwwintercursus, Tandtechniek, Kost en Inwoning een nette Vrouw een Dienstbode een Leerling. Vanaf Woensdag 9 September Scheren en Haarsnijden De 24e «VOORSTELLING van „HANS EN GRIETJE", N.H.V. „Het Witte Kruis" op Maandag 14 Sept. 1925, te Julianadorp Dames-en Heerenstoff en H. v. LINT, Noord. Schagen. Nog een paar gebruikte, dan oorspronkelijk was gsjdncht. Van de electriciteit is B. en W. nog niets bekend. Algemeen gaat de Raad acooord met den aan koop van die 25000 steenen. B. en W. zijn overgegaan tot het doen dempen van de proel langs 't Jaagpad te Schoorldam. welke prcel wordt gedempt met gebaggerde specie uit het NoorcL hollandsch Kanaal. Na toelichting door den voorzitter wordt de han delwijze van B. en W. goedgevonden. De heer Swan brengt een wensch van Het Witle Kruis ovêr om met de demping van dergelijke proelen ■door te gaan en spr. zal voorstellen om voor dem ping een post op de begrooting. te plaatsen. De heer Molenaar wijst o.m. op dei proel bijl Kem pen c.s. en spr. vraagt of B. en W. daaraan hun aan dacht eens willen schenken. Bij de betrokken inge zetenen is er geen bezwaar dat tot demping wordt overgegaan. Voorzitter wijst er op, dat er. voor de proel te Schoorldam een speciale gelegenheid was, maar over 't algemeen is de moeilijkheid om grond te begaan. B. en W. zijn echter doordrofagen van de noodzake lijkheid dat er iets moet gebeuren. Met 't voornemen van den heer Swan kan spr. dan ook zeer goed mee gaan. y De heer De Groot denkt niet, dat er veel van de demping ie verwachten ia. het wordt een verplaat sing. De heer Slot.is het met deze opmerking eens, maar er zijn toch plaatsen waar verbetering aan te bren gen is. R. en W. dienen echter wel de ko3ten te overwegen, wam grond zal hief wel niet disponibel zijn, zoodat de demping met zand zal moeten plaats vinden. Voorzitter doet de toezegging,, er zal rekening ge houden worden mot de omstandigheden. B. en W. stellen voor van 't R.K. Kerkbestuur voor het nieuwe Zusterhuis en de nieuwe school een strook grond van pLm. 50 M2. aan te koopen voor verbreeding van de straat, tegen f 1-50 per M2. Te- vens stellen B. en W. voor van L. N. Nelissen c.s. over te nemen een verlengstuk van de Krankhoorn en zal voor de bestrating door belanghebbenden f 150 worden betaald. Ten aanzien van 't eerste gedeelte van dit voorstel wordt nog meegedeeld, dat de gemeente een beton nen voeting onder het hek zal doen plaatsen. De heer Slot wijst op de z.i. groote tegenwerking van het publiek, vooral bij het uitgaan der kerk. Zelfs de fietsrijders moeten afstappen, omdat ze niet kunnen passeeren. De heer De Groot zegt, dat van de preekstoel al is afgeroepen dat de straat verbreed is. Het is echter een ingewortelde gewoontè. i Het doet voorzitter genoegen dat blijkbaar ook de geestelijkheid reeds medewerking verleent. Mocht er geen verbetering komen, wat spr. niet hoopt, dan zal de politie er op letten. Met het eerste gedeelte van het voorstel kan de Raad zich vereenigen. Wat het tweede gedeelte van het voorstel betreft, geeft voorzitter de noodige toeliching. Voor de be strating zullen de uitgevallen steenen van de groote straat worden gebruikt en B. en W.. achten het be drag van f 150 daarvoor voldoende. De heer Molenaar wijst op het gevaar dat de be trokken persoon niet wil voldoen aan de verplichting van bestrating. Een kooper van bouwgrond is niet altijd op de hoogte van de bepaling dat niet ge bouwd mag worden dan aan den publieken weg. Voorzitter zegt, dat B. en W. niet op de hoogte wa ren van den verkoop van het bouwterrein. Zoo gauw zij het wisten hebben zij' zich tot Nelissen gewendu Dergelijke kwesties voorkomen, kunnen B. en W. niet altijd; thans zullen de meeste ingezetenen wel op de hoogte zijn van die bepaling in' de bouwver ordening. Ook "dit voorstel van B. en W, wordt tenslotte goedgevonden. Voorgesteld wordt alsnog een nadere suppl. begroo ting voor 1924 vost te stollen, benevens het doen van af- en overschrijvingen. Wordt goedgevonden. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over 1924 met een batig saldo op den gewonen dienst van f 13745.19 en op den kapitaaldienst met een nadeeldg saldo van f 3889.91. Tevens wordt aangeboden de balans en verlies- en winstrekening van het gasbe drijf, met een winstsaldo van f 1478.961$, en de re kening van het Alg. Burg. Armbestuur, sluitende met een nadeelig saldo van f 1575.20. Van het winst- saldo van het gasbedrijf zal f 1100 in dé gemeente kas worden gestort. Alle leden, behalve de wethouders, zullen deze re keningen nazien. Bij' de rondvraag zegt de heer Gutker, in de laatste vergadering van de Gascommissie begrepen te heb ben, dat bij donkere avonden de straatverlichting reeds in de maand September zou worden ontstoken. Voorzitter zegt, dat dit zoo is, vanavond zullen voor het eerst de lantaarns branden. De heer Gutker brengt verder ter sprake de ver huring van de landerijen en vraagt hoe die zal plaats hebben, Voozitter zegt. dat B. en W. hun aandacht reeds aan deze zaak hebben gewijd en wat de prijzen be treft. zou spr. daarover straks in comité eenige me- aedeelingen willen doen. De heer Gutker zegt meer de bedoeling te hebben, de vraag op welke wijze de landerijen zullen worden verhuurd. Voorzitter zegt, dat daarover in B. en W. verschil lende stroomingen zijn, er is naar voren gekomen, ondenhandsche verhuring, maar ook wordt er anders over gedacht. B. en W. hebben nog niets definitiefs vastgesteld, maar hebben toch nagegaan hoe de prij zen ongeveer zouden moeten zijn. Het is de bedoeling dit straks in comité te bespreken en wanneer dan ook de raadsleden eens de landerijen gaan zien en bespeken oe zij de prijzen denken, kan daarna een' vergeiijking worden gemaakt. De heer Slot vraagt of het wel géwenscht is dat B. en W. en de Raad tegen elkaar warden uitgespeeld. In 't algemeen toch is er sprake van behartiging van dezelfde belangen, zoowel door den Raad als door B. en W. en spr. had het beter gevonden, dat de geheele zaak rondgegaan was om na te gaan hoe de prijzen dienen te worden. Voorzitter antwoordt dat er geen sprake is van het tegen elkaar uitspelen, spr. dacht, dat de regeling zooals hij dacht, zeer practisch waa De prijzen die B. enIW. zich dachten, zal spr. straks nog niet zeggen. De heer De Groot dacht ook, dat het wel goed was. dat B. en W. en d'e raadsleden afzonderlijk gingen kijken. En bovendien kan het dan met één schuitje gered worden. De heer Gutker, lachend: De wethouder van finan- tiën. De heer Hof deelt mede, dat de warmwaterd'ouche aan de gasfabriek reeds geruimen tijd kapot is en door de stokers daarover al eens is geklaagd. Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Slot zegt. dat vorig maal voor de inrich ting van de school te Krabbendam een bedrag uitge trokken is voor wat onontbeerlijk is voor het onder, wijs. Ook de nieuwe katholieke school heeft een be drag gehad voor eerste inrichting, terwijl terwijl ons dat straks ook wel hoven het hoofd hangt voor de derde bijzondere scooL Hoe staat het nu echter met de openbare school Heeft -ook die gelden ontvangen i voor eerste inrichting, en zoo ja, wordt die uitgave dan niet opgenomen in d'e algemeene kosten voor het openbaar onderwijs, want andere zouden daar van bij de jaarlijksche verrekening de bijzondere scholen profiteeren. Voorzitter zegt, dat ook voor de openbare school een bijzondere aanvrage is geweest en die is toege staan. Deze aanvrage zal apart worden gehouden, want anders zou ihet inderdaad gaan zooals de hoer Slot zegt. Alles is geregeld in overleg met den heer Donia. Ook de heer De Groot zegt. dat alles serieus ls behandeld, in overleg met den heer Donia. Hierna volgt sluiting. hun lied zorgen. En eeu stille hl<jd«.hap kwam in Gij wilt uwe mooie ongeschonden lichamen stalen ea mij op. Hoe heerlijk, dat do jougd, het opgroeiende sterken, omdat gij weet dat dit ten goode komt aaa geslacht, do toekomstige maatschappijvormers, zulk den geest en gij erkent dus dat de waarde en bete*, een lied als hun lijflied hebben gekozen en dit zingen kenis van den mensch bovenal gelegen i9 in zijn niet alleen met den mond, inaar bovenal met 't hart „persoonlijkheid", in zijn „mensch-aijn" of hoe ge dit met de gansche ziel, als de geest welke uit dit lied wilt noemen. spreekt in waarheid, de geest is van de jeugd, althans En gij begrijpt dat dit voor den schrijver van do van 'n groot deel van haar, dan behoeven wij voor de artikelen over „geestelijk" leven een reden tot groote toekomst niet te vreezen, dan kunnen d e ouderen verheuging is. gerust zijn, wetende dat er jongeren klaar staan, om Maar er is iets anders. Ik wil u houden aan u-w hun taak in de wereld over te nemen.. Hun taak woord, aló gij dit lied tot het uwe hebt. gekozen, welke bestaat in de bevordering van lichamelijke Gij wilt dus vrank zijn en vrij en vroom en en geestelijke gezondheid. Dat immers wil de sport- v r o e dl lievende jeugd 1 Dat immers drukt «zij: uit in dien Dit is een hoog en nobel streven, veelzeggenden zin, waar het heet. dat „de geest in Vrank en vrij'! Dat wil immers zeggen, dat ge het krachtige lichaam slechts rijpt". los wilt maken van sleur en traditie, dat go zelf.! Ik mag terwille van de duidelijkheid het gansche standig wilt zijn. Maar weet ge wel hoe zwaar dit Lied wel afdrukken, nietwaar7 is? Daartoe is noodig niet alleen een vasten wil te Hier volgt het: bezitten, maar tevens ernstig na te denken over hot leven en zijn eischen. Geen zang klinkt zoo schoon en geen toon wordt Kunt ge denken? Critisch üonJcwr.? Bespreekt ga gehoord, wel eens levensvraagstukken met elkaar? Gaat ga Die meer ons begeestert, die meer ons bekoort; behalve naar uwe repetities en uitvoeringen, ook Geen lied klinkt zoo krachtvol, zoo innig gemeend, wel naar die plaatsen, waar over dAm problemen Als 't lied van Gymnasten als broeders vereend, Dan wordt die juichtoon vol geestdrift herhaald. Dan worden Eendracht en Vriendschap gestaald. En daverend' rólt dan langs velden en vloed: Het Vrank en het Vrij en het Vroom en hot Vroed! I Dan drukken! we elkander als broeders de hand, Dan is er geen1 sprake van rang of van stnd. Van ouden of jongen, van armen of rijk, In 't kleed van den Turner zijn wij allen gelijk. Eén in ons streven, en één in gedacht, Eén is ons doelwit: „door oefening krach.t", Ook één in de leuze en één in den groet; Bij 't Vrank en het Vrij! en het Vroomt en het Vroedl Op broeders! dan tegen vooroordeel ten strijd; Ons onvermoeid pogen is zegen bereid De tijd toch zal komen, dat ieder begrijpt: „De geest in het krachtige lichaam slechts rij|pt** Dan als de duisternis wijkt voor het licht, Lauwheid voo moed' en ontwikkeling zwicht, Dan davert als juichtoon vol vuuir en vol gloed: Ons Vrank en ons Vrij: en ons Vroom en ons Vroedl j De meeste lezess van de Schager Courant hebben natuurlijk den feestgids gelezen, welke is uitgegeven als programma voor de Schager winkelwoek, gedu rende 5, 6, 7 en 8 September te houden. Ook ik kreeg dezen gids in handen. Daarin bladerend trok 't meest mijn aandacht een gedicht, getiteld „Vrank, vrij, vroom, vroed". Een lied der turners, der gym nasten. Ik ben nu eenmaal wat bespiegelend aangelegd en zoo kwam het dat ik, al lezende, aan' het filosofeeren geraakte. Allereerst begon mijn fantasie te werken en'in den geest zag ik voor mij een groote schare jongens en meisjes in gymnastiekpakje gestoken, met frissche opgewekte gezichten en slanke goedge-J bouwde lichamen en ik hoorde, hoe zij gezamenlijk Met moed en volharding dan voort op het pad, Dat vóór ons zoo menige strijder betrad... Wat wijke of wank'le, deTurner staat pal, In 't hort overtuigd, dat hij standhouden zaL Voor geen vooroordeel of domheid beducht, Heft hij' zijn vaandel tot hoog in de lucht, En kondigt den volken tot heilboo en groet: Zijn Vrank en zijn Crij en zijn Vroom en zijn Vroed! Ik heb dit gedicht een paar keer goed overgelezen en diep overdacht. Maar toentoen week langzamer hand wat ik eerst in mijn verbeelding zag en waar over ik zooeven schreef. En een lichte twijfel kwamj bij me op. Zou in die woorden werkelijk zijn weergegeven wat er leeft in de jeugd? Ja, ze zingen wel .geen lied klinkt zoo krachtvol, zoo innig gemeend", maar is dat waar? Een mooie eigenschap van <le jeugd is haar op rechtheid en haar daaraan zich parende rechtvaar digheidszin. Dit heeft indertijd ook de beroemde schrijver Emile Zola geweten ere daarom deed hij, toen Frankrijk in nerlijk werd verscheurd door de beruchte Dreyfus- zaak, een beroep op de jeugd, en schreef hij aan haar een open brief, la jeunesse", die een voor beeld is van vlammende welsprekendheid Hoe zou dezo Emile Zola genoten hebben als hij. dit turnersliod uit volle borst door jonge menschen had hooren zingen en in hunne oogen had eglezen dat dit gebeurde niet zuivere bewustheid. Maar Neen, jonge menschen, ik wil niet aan ul twijfelen; ik geloof gaarne dat er iets in u trilt, wanneer dit lied over hot sportterrein weerklinkt Het gebeurt echter zoo vaak, dat een oogenblikke- lijk gevoelen spoedig weer terugwijkt i w Zoodoende is bij mij de gedachte opgekomen, aan wordt" voor u, wanneer gij de g e e s t e lij k e ontwik, u iets over dit lied te schrijven, want ik weet dat keling niet evenzeer betracht als de lichamelijks, •velen, zéér velen van u de Schager Courant lezen. Durft het aan met uwe jonge zielen, met uw nog En nu moet ge niet denken, dat ik u wil kapitte-1 niet verhard gemoed, met uw jeugdig enthousiasme Ien of bemeesteren of dat ik u wijze lessen wil gevent om te zijn vrank en vrij en vroom en vroed! Ik denk er niet aan. Ik wil u de hand drukken en ik roep u toe, bravo AiSTOR. jongelieden, bravo jonge meisjes. Zóó gaat het goed. wordt gesproken? Leest gij daarover boeken, hrochu- re9, artikelen? O! ik denk er niet aan van u te verlangen jonge oude mannetjes en vrouwtjes te worden. kleine wichtig doende kwezeltjea Dat ia een genre, dat mij niet bevalt. Ik gun u vroolijkheid. uw grappen, uw overmoed zelfs. Ik weet ook dat op uw leeftijd de erotiek haar recht heeft. Daarnaast echter mag toch nooit in u geheel op den achtergrond treden het besef, dat er ernstige, het leven rakende vragen zijn, die verhand houden met de geestelijke ontwikkeling. Ik denk aan eigen jeugd terug. Ik hield van sport en ik hield van vreugde. Ik kon uitgelaten zijn en dol, maar ik ben blij', dat ik ook deel uitmaakte van een vereeniging, waarin we' ernstige onderwerpen bespraken, waarop discussie volgde. Voelt, ge niet, dat zoo iets recht van bestaan, heeft? Voor uw licha melijke ontwikkeling hebt ge oefening noodig. Zou deze niet eveneens wezen voor uwe* geestelijke ont wikkeling? En gij wilt vroom zijn en vroedl Weet ge wel goed, wat dit beduidt? Misschien lacht ge om dat woord „vroom". Het klinkt zoo antiek, nietwaar? Gij denkt daarbij! aan zalvende praatjes, aan uitgestreken gezichten, aan zwarte jassen en witte dassen, aan sombere blikken en gijgij' mint de vroolijke kleuren en 't blijde, zonnige gelaat en den vroolijken lach en 't opga- wekt gesprek. Maar daar is nog een andere vroom heid. Het is de vroomheid van den mensch ook van den jongen mensch! die zijn uren van stilte kent en zich verdiept in zich zelf en luistert naar de Groote Stem, welke ook in zijn hart spreekt Het is de vroomheid van hem. die verstaan heeft, dat een mensch maar een nietigheid] e is in de groote grootsche schepping, in het ontzaglijk heelal en dat dit nietigheidje zoo hulpeloos afhankelijk is en, daar om zoekt naar steun Het is de vroomheid van hem, die er zich van bewust is geworden, dat hij, als mensch heeft te strijden om te komen tot steeds hoo- gere geestelijke ontwikkeling, d.L. tot groote zede lijkheid, tot zuiverder, sterker mensch-zijn. En verstaat ge wel den zin van het woord „vroed"? Het is een oud-Hollandsch woord en wordt zelden meer gebruikt Een enkele maal bezigen wij 't als j we spreken van „vroede" vaderen. En wij bedoelen daarmede dan: wijze menschen. Vroed is wijs. Gij wilt dus wijs zijn. Dat is iets anders dan geleerd. Geleerd kan niet ieder wezen, daarvoor zijn speciale I hersenen noodig. Maar ieder kan wel wijs zijn, ten minste als hij normaal' is. Wijs is hij., die naar zijn diepste weten leeft, die hart en geweten raadpleegt, die bezonnen is en redelijk handelt. Ja, ik ben het eens met denin houd van uw mooie lied. Zingt 't jonge menschen met uw ihart en met uw ziel. Dan zult. ge inderdaad ook „tegen: vooroordeel ten strijd" trekken, dan zal door uw wer ken, door uw streven „de duisternis wijken voor het licht," Zingt uw lied en begrijpt, dat dit lied een leugen is in het perceel naast het café „Het Zijper Veerhuis" gelegenheid voor door een eerste klasse Barbier. K. BOONTJES, SCHAGERBRUG. onder leiding van den heer ALB. BOEL'ENS, Helder, gaat op WOENSDAG 16 SEPTEMBMf 1925, 3 uur N.T., in de zaal van den heer A. RUS Ie HEERHUGOWAARD. Kinderen 30 ct., geleiders 40 ct. Aid. Anna Paulowna nam. 8 uur (N.T.) in#„Veerburg". C. LIEFHEBBER, Secretaris. te SCHAGEN. AANGIFTEN van NIEUWE LEERLINGEN, die vóór 1 Januari a.s. den leeftijd van 16 jaar moeten hebben bereikt, worden vóór 15 September a.s. ingewacht bij Ondergeteekende. aie op aan vrage programma en inlich tingen verschaft. Gelegenheid voor opleiding tot MELKCONTROLEUR. De Directeur, S. SMEDING. UITGEVOERD MET geven 20 tot 50 MEER water- verplaatsing dan ieder ander Fa- briekaat. Hetzij Eleetrisch-, Olie- of Windmotor-bemaling. Op vele plaatsen reeds in werking. Vraagt inlichtingen bij TH. OVER, HAUWLRT NIBBIXWOUD. Constructlewerf NIC. W1TSEN, STOEL, ALKMAAR. IJzeren Mestkruiwauens. Onverslijtbaar bij behoorlijk onderhoud. Vert. van de Fa. van den Bosch Co., Goes, beveelt zich beleefd aan voor de levering van alle soorten Vraagt monster en prijs. ■WBNOHHBMH IN DE 61Ï00TSTB VERSCHEIDENHEID. ALLEN GEGARANDEERD WATERPROOF. Vraagt Z1CHTZENDING en vergelijk onze prijzen, die 20% lager dan elders zijn. Wii eialeeren op heden 20 verschillende Gabardine-Jassen, zoowel in kleur als in priis. KEIZERSTRAAT 62, 63, 44, HELDER. ZONDAGS TOT 12 15 UUR GEOPEND. wenscht U prachtige Wollen Dekens in elke gewenschte kleur en maat, alsmede tegen zeer billijken prijs te beko men, zendt dan uw schapenwol aan mijne agenten, of wel franco per spoor aan H. SLEDDÊNS, Fabrikant, Markt 28, Tilburg. AgentenG. Stipriaan. Haring- aizen, C. Zandwijk, Winkel, J.N. de Wit Wzn., 't Zand, H. Slikker, Wieringerwaard, J. Koeten Jr., Aartswoud en C.Butter Jzn.,Nieuwe Niedorp. De Vereeniging „Schager Waar borgfonds" voor slachtvee, roept SOLLICITANTEN op voor debe trekking van Sollicitatiestukken in te leveren vóór 15 September, bij den Voor zitter, J. DE VEER, Landbouwstr., bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Heden ontvangen: een mooie collectie Godin- en andere eersle soort Kachels, Vulemmers en Platen. De levering van Haarden en Hunckkachels wordt door mij vlug en billijk uitgevoerd. Beleefd aanbevelend, voor een Prima, naait voor- en achteruit Fracht Machine, voor f 45. zeer billijk. Aanbevelend. Anna Paulowna. ZAADMARKT 38, ALKMAAR. OP VERZOEK AAN HUIS. OOK BESCHRIJVING PER BRIEF NAAR PORTRET. Afdeeling ZIJPE en Omstreken, v. d. Holl. Mij. van Landbouw. Zij, die wenschen deel te nemen aan den welke zal worden gegeven door den Heer A. OLIE te Sint Maar tensbrug, in één der lokalen van de Openbare School aldaar, wor den verzocht zich aan te melden vóór Woensdag 16 September a.s., bij den Heer A. OLIE te Sint Maartensbrug, welke tevens alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Wij wekken alle Jongelieden op aan dezen cursus deel te nemen, om v2m dit zoo nuttig onderwijs te profieteeren. Het Bestuur der afdeeling, K. KANT, Voorzitter. W. NIEMAN, Secretaris. 10 ingeschreven volbloed TEXEL? SCHE RAMMEN en 3 volbloed niet ingeschreven RAMMEN, mooie Schapen, en kunnen tot den dektijd blijven loopen l jonge BEER, 20 weken oud, 8 mooie BIGGEN, en het VEULEN van mijn Rijpaard, donkerbruine Hengst, witte voeten en kol voor den kop, (vader Beppo.) JAC. DE WIT, Burgerbrug, Zuid Zijpe. J. poster, Planlsoen SCH4GIN, houdt alle dagen Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. ER BIEDT ZICH AAN: J uit den boerenstand, oud 51 jaar, P G., om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. AdresT. REEK, p.a. Gebr, Pluister, Waarddijk, Z.Scharwoude Een bejaard Burgerman, Wedn, stillevena. BIEDT aan aaneen bejaarde Burger juffi tegen een voor haar billijke ver goeding, om verder gezamenlijk B leven. Brieven fr. onder lel B K, bureau van dit blad. GEVRAAGD: boven de 60 jaar, P.G., bij een Vrouw alleen, om samen te levei). Brieven bur. v. d. blad, lett. D1 Gevraagd, met Kerstmis niet beneden 18 j ar, bij L. Dekker Veilingcafé, Noord-Scharwoude. GEVRAAGD: H. VAN LINT, Smid, SchagW TERSTOND GEVRAAGD: goed kunnende melken en rijde AdresP, SINNIGE, Julianadorp-

Schager Courant | 1925 | | pagina 6