DE TROONREDE. uemengd Nieuws. Wil hebban ten slotte nog gevraagd op hoeveel het bedrag geschat wordt dat bij het Nationaal Steun comité ingekomen is. Nauwkeurig viel dit niet te ramen, doch dr. Jitta meende wel te kannen zeggen dat de tot- nu ontvangen som aardig de twee milll- oen zal benaderen. KATHOLIEKEN ongeschikt voor doodgra VER. In *de gemeente Emmen, waar men voor enkele jaren geen R.X. gemeente-ambtenaar had, schrijft „De Msb." maar waar men in de laatste jaron, naast een wegwerker en een paar sub-correspondenten van de Arbeidsbemiddeling twee katholieke doodgravers heeft, benoemd voor do algemeene begraafplaatsen te Erica en te Klaziehaveen, kwam.' Donderdiagln de ge meenteraad een voorstel van B. en W. om deze dood; gravers vast aan te stellen met nog eenige andere functionarissen, daar bestendiging van de tijdelijke aanstelling hun niot- gewenscht voorkwam. Men mocht rekenen op de instemming van de sociaal-de mocraten. Deze immers hadden geregeld voor vaste aanstelling van personeel, dat al èenigen tijd in tij- delijken dienst was, een lans gebroken. Nu had men echter buiten den waard dat is buiten hun anti papisme gerekend. Namens de fractie kwam de heer Kleuver verklaren, dat de sociaal-democraten tegen het voorstel zouden stemmen, omdat zij van meening waren, dat katholieken, die zelf niet op een openbare begraafplaats begraven wilden worden, daar geen doodgraver moeten zijn. Voor protestan ten was het stootend, dat zij door een katholiek be graven werden. Hier protesteerde de heer Ten Napel (a,-r.) tegen. Zonder onderscheid van göloof moet iedereen be noembaar zijn voor alle openbare betrekkingen. Ook de heeren Gorter (a-r.) en Engelsman (v.-d.) wensch-- ten volledigge gelijkheid voor alle godsdienstige ge zindten in dezen. Wethouder Sibgn <r.-k.) zeide. dat de papenbaat hier om den hoek kwam gluren. Men heeft in Emmen den katholieken nog nooit recht gedaan en niet wil len doen, maar zoo brutap.1 als de SXhA.P. thans komt verklaren, dat de katholieken zelfs geen dood graver mogen worden, had spreker het nog zelden ge hoord. Dat de katholieken op hun eigen kerkhof een doodgraver benoemen en daarvoor een katholiek ne men. is hun zaak, daarmede heeft niemand iets te maken. Zij betalen dat kerkhof immers ook. Maar ook voor het openbare kerkhof betalen zij door be lasting te betalen. Het voorste! werd aangenomen. De S.D.A.P.-fractie stemde in haar geheel tegen, drie liberalen stemden tegen omdat zij tegen vaste aanstelling waren. noords charwoude. Voor de geteisterde streken Borculo en omgeving is in .deze gemeente totaal een bedrag van f510 ge collecteerd. Daarvan komt voor rekening van de centraal bios coop op kermis f 23.35%, uitvoering van Het Kleine Tooneel op kermis f 52.11%, Harmonie concert op 31 Augustüs f 60.76 en buscollecte op 10 September f373.77. ernstig motorongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een mo torrijder uit Voorburg in volle vaart te Halfweg te gen een ijzeren mast van de electrische tram op gereden. De berijder was onmiddellijk dood; de man, die- op de duo-zitting zat, kreeg een ernstige hersenschudding en is naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. doodelljk ongeluk. Te Deventer had Zaterdag een vrouw het onge luk te vallen, doordat zij uitgleed over een groente blad, meldt de „Msb.". Zij kwam met het hoofd op de straat terecht en werd in bewusteloozen toestand opgenomen. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. doodgereden. Te Maastricht is de 14-jarige loopjongen H. Cruts op de Kesselskade met zijn fiets onder de. autobus gekomen. Het achterwiel ging hem over het hoofd. Hij was direct doocl. anna paulowna. Zondagmiddag werd aan de Spoorbuurt een hard draverij gehouden met kandjtcap. voor niet geregi streerde paarden. De maximum baanlengte was be paald op 300 meter, de minimum baanlengte op 250 meter. De prijzen bedroegen f 40, f 20, flO en f 5. Daar het weer bijzonder mooi was, was er heel wat belangstelling. Door de groote toename van het aan tal auto's zijn hier lang zooveel paarden niet meer als vroeger. Er werd dan ook door slechts 8 paar den aan deze harddraverij deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door het paard van den heer Strooper, 290 M.; de 2e prijs door het paard van den heer Voorthuisen, 25Ó M.; de 3e en 4e prijs door paarden van den heer Nottelman, 300 M. en 260 M. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in „Do Vlas- en Korenbeurs". Dat de muziekvereeniging „Concordia" van Breezand de festiviteiten met mu ziek opluisterde spreekt bijkans vanzelf. kolhorn. s Kermis-Maandag geeft de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" van Dirkshorn in café Jonker, teen uitvoering van het successtuk „De Spaansche Vlieg" Men leze de advertentie, wieringen. Ten lokale van den heer H. Koster te Oosterland werden Zaterdagavond 'ten overstaan van notaris Obreen, voor de erven wijten mej. Maart je Mostert, wed. Eiö. Rotgans, publiek verkocht de volgende on roerende goederen: le. Huis, erf en buitend ij ksweide, groot 0.81-80 H.A„ kooper de heer G. Ruijter Pz., te Bierdijk. voor f 3875. 2e. Bouw- en grasland, groot 1.9920 H.A., Kooper de heer Cornelis Rotgans Elbas., te den Oever, voor f 5625.—: Tezamen groot 2.79,— ETA-, opgebracht in totaal f 9500.—. wieringen. Wa-s op ons eiland het zoo gevreesde mond- en klauwzeer onder 't rundvee geweken, thans echter heeft zich opnieuw een geval voorgedaan onder 't vee van den heer Jb. Jz. Keijzer te Oosterklief. welke hiervan aangifte deed. dirkshorn. Zondagavond gaf de muiziekvereeniging „Onder- Ons", directeur de heer A. P. Blaauw, een concert in den muziektuin van den heer T. IJff. Begunstigd, door fraai herfstweder, was het publiek in grooten getale opgekomen. En als steeds, werd het voor zijn moeite ruimschoots beloohd door de scboone, nu eens zachte, dan weder forsche, maar eteeds welluidende muziek van het corps. Voor de pauze mooie, «ware, doch accuraat uitge voerde nummers, als: „Le Rocker Fantóme" van Popy en „Ouverture du Poöte - v ÏAysan" van D. Dias, na de pauze onder meer, de in sommige ge deelten zoo lieftijk klinkende ouverture „Rouget de ITste" van Sali. Tot slot een zeer opwekkende Finale. schagerbrug. Ondèr begunstiging van prachtig zomerweder werd Maandag jl. alhier het jaarlijksbh concours- hippique gehouden, dat door een talrijk publiek werd: bijgewoond. In de rubriek: „Voor paarden die nimmer een prijs hebben gewonnen", waren 12. deelnemers. De eerste prijs, f 25, werd behaald door G. W. Wadboer te An na Paulowna, met „Baron",, de 2e prijs, f 10, door J de Graaf te BuTgerbrug, met oen achtjarige bruine merrie, de 3e prijs, f 5, door H. de Graaf te Schager- hrug, met een 1-jarige bruine merrie. In de rubriek „Open voor alle paarden" waren eveneens 12 deelnemers. Be eerste prijs, f 50, werd behaald door A. Schager te Aartswoud, met „Ma- nuel", de 2e prijs, f 25. door P. Wónder Pz. te Heer- hugowaard, met ©en donker br. witvoet merrie, de 3e prijs, f 10, door G. W. Waiboer te Anna Paulow na, met „Baron", en een eervolle vermelding, door K. Kostelijk te Zuidscharwoude. met „Popper. De jury bestond uit de heeren P. de Boer, Schagen, D. Jonge jan te Sint Maartensbrug, en K. Zijp te Wie- ringerwaard. DTRKSHO RN. De collecte voor Borculo enz. heeft in de gemeente Haren karspel f 786.80 opgebracht, welk bedrag aan het Nat. Steuncomité «ai worden afgedragen. petten» Naar wij vernemen, zal het nieuw benoemde hoofd der school te Petten, de heer Van Geense, met 1 Oct. a.s. in functie treden. burgerbrug De leerlingen der laagste klassen van de open bare school alhier, vierden Vrijdag 1.1, hun school feest. Het bestond in een tochtje met auto's, en rij tuigen naar Bergen on Scnoorl. Hoewel het weer on gunstig was, hebben de kinderen toch genoten. Eten woord van dank komt vooral toe aan de bestuurders der voertuigen voor hun belangel-ooze hulp, het on- dorwijzend personeel bewezen bij: de uitvoering van het feestprogram. burgerbrug. Door de goede zorgen van het Polderbestuur van Zijpe en zijn bekwamen opzichter is een groote ver betering aangebracht in den noordelijken afrit van de groote brug alhier. De weg is aanzienlijk verbreed, zoodat men in den draai elkander behoorlijk kan passeeren en aanrijdingen nu gemakkelijk te voor komen zijn. Het werk, dat er keurig uit ziet, is door de firma Kreijger te Oudasluis uitgevoerd. valkkoog. De vaste goederen van den heer K. Boontjes te Schagerbrug, voorheen te Valkkoog, huis te Valk koog, weiland aan de Schagerwiel, zijn in eigendom overgegaan aan den1 heer A. A. A- Kaan te Wieringen. schagerbrug. Op de paardenmarkt- te Schagerbrug waren Maan dag 108 paarden en veulens aangevoerd, waaronder van zeer goede kwaliteit. .Besteed werd voor: Rijtuigpaarden f 350—500. 1-jarige f 150—250, 2- jarige f 200—300, veulens f 60—125, werkpaarden f 175-375, alachtpaarden f 85—200, ketten f 80—200. zuidscharw oude. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft hier ongeveer f 465 opgebracht. Die voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin f 103. zuidscharwoude. Ged. Staten hebben het besluit tot intrekking van liet tap verbod op kermisdagen reeds goedgekeurd- De vrees, dat de goedkeuring niet vóór de kermis zou verleend zijn, is dus ongegrond gebleken. noordscharwoude. Nader vernemen we nog, dat niet alleen de zang- vereeniging „Crescendo", maar alle 4 vereenigingen waarvan de heer Hespe directeur is, naar Brussel zullen gaan om daar een concert te geven. Wie dus aan een snoepreisje mocht hebben gedacht, zij hier mee gerustgesteld. Uit ons vorig bericht had men dit allicht kunnen opmaken. het 650-jarig bestaan der stad amster dam. Het 650-jarig bestaan van Amsterdam is Maandag door de burgerij met groote opgewektheid gevierd. Reeds om half negen 's morgens is in het Vondel park en Oosterpark, alsmede op het Beursplein, het Frederiksplein, bet Kattenburgerplein en de Noor- dermarkt, koraalmuziek ten gehoore gebracht. Een en ander droeg er veel toe bij, om reeds in de och tenduren de stad in feeststemming te brengen. Overal in de stad Wapperden uit tal van particu liere huizen en van alle openbare gebouwen en ker ken de nationale vlag, terwijl van de beugels der tram kleine vlaggetjes waaiden. Even voor elven arriveerden de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana met gevolg. De stoet werd onder luid gejuich naar het Rijksmuseum, waar de Historische tentoonstelling werd bezichtigd, ge bracht. Daarna gingen de hooge gasten naar het Paleis. Er werden kinderfeesten gehouden in verschillen de speeltüinen. Zoo ook op het terrein van'de Am- sterdamsche IJsclub. In het Stadion werd een Jubileumspel opgevoerd, gewijd aan Amsterdams roemrijk verleden. De slotapotheose, waarin alle medewerkenden op den voorgrond kwamen, als burgers en burgeressen van Amsterdam, de Stadswacht, de wacht van Gys- breght van Aemstel en de wacht van Floris.V, was zeer indrukwekkend. H. M. de Koningin bracht zooveel mogelijk aan alle feestelijkheden een bezoek. Te kwart over vieren vertrokken de Hooge Bezoekers naar Den Haag. Het gemeentebestuur hield% in het Prinsenhof de receptie, die druk bezocht werd. De raadzaal stond vol bloemstukken, die uit alle oorden waren toege zonden. Burgemeester De Vlugt met alle wethouders wa ren present tot ontvangst. Tal van vertegenwoordigers .van allerlei organisa ties en corporaties kwamen hun gelukwenschen aan bieden. Ook kwamen de Commissaris der Koningin met Ged. §taten en de burgemeesters van groote gemeen ten ter receptie, die diverse toespraken bielden, waar op burgemeester De Vlugt antwoordde. Rotterdam bood een gebrandschilderd raam aan, een bekend ingezetene schonk f 1000. Ook alle kerk genootschappen zonden vertegenwoordigers. Alleen de R.-K. Kerk ontbrak. mr. p. J. troelstra. Mr. P. J. Troelstra is Zaterdagmorgen uit Parijs weerin Nederland aangekomen. Aan het Volk ver klaarde de vroegere leider der SD.A.P., dat bij zich thans weer uitstekend voelt. De doktoren zijn tevre den over zijn gezondheidstoestand» te*veel onderwijzers. lVoor.de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Noordwoldé (Fr.) hebben «ich 70 sollicitan ten aangemeld. twee vrouwen in brand. Uit Amsterdam, 14 September. Gistermorgen was de echtgenoote van den heer Stumper bezig met het smelten van was/in een pannetje. De vlam sloeg in de pan en er ontstond een groote vlam. De kleede ren van de vrouw raakten hierdoor in brand. Een schoonzuster, die op haar hulpgeroep kwam toesnel len, geraakte eveneens in brand. Buren wisten door de slachtoffers ,in dekens te rollen, de vlammen te dooven. Het eerste slachtoffer was er leelijk aan toe. Haar geheel lichaam was met brandwonden bedekt. Haar schoonzuster was er minder ernstig aan toe. v eenhuizen Wij vernemen, dat plannen bestaan, om Veen-hui zen kerkelijk te combineeren met Heerhugovtatard, terwijl Oude Niedorp dan met Nieuwe Niedorp sa men zpu werken. Evenals nu, zouden de kerkbestu ren ieder hun zelfstandigheid behouden. De voorbe reidingen tot de vereeniging vorderen goed. ongeluk op de maas. Uit Rotterdam, 14 Sept. Drie bewoners van ÏJssölmonde, gingen hedenavond in een roeiboot va ren, om «ich naar Rotterdam te begeven. Gekomen ter hoogte van Feyenoord trachtte een hunner een touw te bevestigen aan het vaartuig „Daventria", dat door de sleepboot „Mabi V" gesleept werd. Doel was zich te laten sleepen. Toen hét touw echter plotse ling strak werd gespannen is door den ruk de roei boot omgeslagen. Alle drie geraakten te water. Twee personen wisten «ich te redden, de derde verdronk. overreden» Uit Rotterdam, 14 Sept. Toen de 35-jarige D. T. «ich hedenavond pei" fiets naar huis begaf, en door de Peperstraat reed, kwam hij op den Groenen Hil- ledijk, nabij de Riedellaan. voor de stoomtram, die van den Dordtscbe Straatweg kwam. Hij wilde nog uitwijken, maar "was niet vlug genoeg, zoodat zijn voorwiel door de locomotief werd gegrepen. T.. kwam onder de wielen terecht De ongelukkige' was 'onmid dellijk dood. Het ontzielde lichaam werd met veel moeite onder de tram vandaan gehaald en daarop is het naar de begraafplaats „Crooswijk" gebracht. noord s charwoude. Verschillende collecten voor de slachtoffers van de cycloonramp hebben in totaal rond f 525 opgebracht. broek op langenduk. Leek het aanvankelijk dat de kentering naar bete re prijzen gekomen was, daar de eerste dagen der nu ingetreden week voor gele en roode kool, prijzen te zien gaven, die veel gunstiger, of. beter gezegd, min der ongunstig waren' dan de vorige week, al spoedig waren ziji weer op het oude niveau gekomen en was er weer reden de oude klachten te uiten, die al we ken het onderwerp van den dag uitmaken, vooral in tuinderskrmgen. Hoewel het weer bijzonder slecht was ómi de kool te snijden, toch weerhield dit blijk baar de bouwers niet. om het werk zijn geregelden gang te doen gaan. Althans kan worden geconsta teerd, dat zelfs de aanvoer eerder groot er was dan de vorige week; vooral aam gele ort witte kool werd er aanmerkelijk' meer aan de markt gebracht. Met den aamvoer van aardappelen raakt het aöo goed als gedaan en dan komen niet alle soorten meer aan de •markt en sommige van die soorten verschijnen maar een paar keer per week. Ook met de boswortelen loopt het op een eind, de baaL of losse tortelen tre den daarvoor in de plaats. 'Zoodat onze veiling thans vooral staat in het teeken van kool en uien, met een aanvoer van slaboonen van beteekcrüa Boswortelen stegen den eersten dag der week al tot f 6.80, terwijl Woensdag zelfs f 8.30 werd betaald en ook Vrijdag nog f 8 werd besteed. Zaterdag echter zakte de prijs aanzienlijk en kon men niet meer dan f 5.10 bedingen. In 't geheel werden ruim 4200 bos aangevoerd. Baal- óf losse wortelen deden het ook niet slecht. Woensdag werd tot f 4.60 besteed. De ongunstigste marktdag was wel Maandag, toen de prijs varieerde van f 1.50 tot f 3.80. Overigens was de prijs iets bo ven of iets beneden de f 4. De bouwers zijtn met de ze prijzen tevreden. De totale aanvoer hiervan be droeg 21375 Kg. Met de bloemkool ging het weer best en opmer kelijk waai* daarbij de hooge prijs, die voor tweede soort betaald werd', vooral in tegenstelling met eeni ge weken terug, toen die 90ort percentsgewijze veel mander opbracht dan eerste qualiteit. Dinsdag en Woensdag werd het record geslagen met f 55.60 en f 55.40 per 100 stuks, le soort, terwijl do andere da gen steeds ver boven de f 40 werd gemaakt. Voor tweede soort werd geen lagere prijs dan f 12.50 be steed; meestal was het boven de f 15. De totaal-aan voer beliep 40200 stuks. Sommige bouwers, vooral onder Broek en St. Pancras, doen met dit gewas de zen zomer beste zaken. Met uitzondering van het hegin der week bleef het met de roode kool weer slecht. Maandag wist de prijs tot f 4.50 te stijgen. Dinsdag daalde deze tot f 4.20, terwijl het de overige dhgen weer beneden de f 4 ging. Deze prijzen betroffen de kool van be9te qualiteit en meest gewenschte grootte. 'De groote soorten, die het minst gezocht zijn, bedongen van f 1 tot f 1.50 per 1J)0 Kg. de oude prijzen, dus die ver beneden het bevredigende blijven. Ongeveer 66 spoorwagens werden gedurende de afgeloopon week aangevoerd. Gele kool gaf den bouw„ers den eersten dag wat moed. Was de vorige week de hoogste prijs f 3.70. ge weest. nu was dit f 5.40, een aanmerkelijk verschil dus. Geringe aanvoer kon moeilijk als oorzaak wor den aangegeven, daar den vorigen Maandag Onge veer evenveel werd geveild als nu. Toen lagen prijzen tusschen f 1.20 en f 2.80, nu. tusschen f 1.30 en f 5.40. De volgende 3 dagen haalde men de f 5 op verrena niet meer. terwijl de 2 laatste dagen, men weer een heel eind beneden de f 4 tuimelde. Voor de groote exemplaren lagen de prijzen tusschen de f 1.10 en f 1.90. Al was de stemming dus over 't alge meen genomen beter dan de vorige week, het was nog steeds niet, wat men „zoo graag wilde, een op brengst welke een toornende exploitatie geeft.. Rond 32 wagens gele kool werden ter veiling verhandeld. Met de witte kool ging het eer slechter dan beter. Noteerden we de vorige weok geen lageren prijs dan f 0.80 per 100 Kg., nu was dit één dag zelfs f 0.50, en 3 dagen f 0.70. Als hoogste prijs werd f 1-60 besteed, evenals vorige week. Vergeleken met 14 dagen gele den, is de prijs aanmerkelijk slechter. De totaal-aan voer maakte ongeveer 78 wagens van 10.000 Kg. uit. De aardappelaanvoer bedroeg nog geen 2 spoor-* wagens. Duken werden in t geheel niet meer aange voerd, schoolmeesters, eigenheimers en drielingen tweekcer. Schotsche muizen en blauwe driemaal, Schotsche muizen brachten, als goede eetaardappels, nog f 6.40 op. blauwe tot f 5.90, eigenheimers f 4, schoolmeesters f 5.10, er werden er ook nog voor f 3 verkocht, drielingen tot f 6.40. Voor slaboonen werden over 't geheel hoogere prij zen besteed dan in de voorafgaande week, toen de aanvoer ongeveer 2500 Kg. hooger was dan nu: on geveer 9000 Kg. werden- er nu geveild. Hoogste prijs die besteed werd, was f 21.90.. Meestal bleef de hoog ste noteering slechts even beneden de f 20, terwijl de laagste in dé buurt van de f 10 kwam. nu eens iets er boven, dan weer wat beneden. Van sn ijboonen- werden slechts enkele partijtjes geveild in 't geheel 225 Kg., waarvan de prijzen varieerden tusschen de f 10 en de f 17i50. Voor uien was de stemming wat beter dan deze de laatste weken placht te zijn; een prijs van f 8.10 voor grove uien, welke jl Zaterdag nog besteed werd, is den laatsten tijd niét vóórgekomen. Voor drielin gen. werd van f '6.10 tot' f 8.20 besteed en alzoo vrij stationnair in prijs bleef, doch met de gele nep ging het den lageren kant uit. Een juist^ypeertng van hot verschil geeft wel een vergelijkM9 tusschen den eersten dag der voorgaande en deze week, topn de prijzen resp. f 17.50—f 18.50 en f 13.90—15*0 waren, en den laatsten dag'dier beide periodes met een .no teering van resp. f 13.80f 14.40 en f 10f 10.50. Zooals men ziei, is dit een belangrijk verschil. De 'aanvoer bedroeg aan uien. drielingen en nep 37025 Kg. Bieten waren gewilder. Men besteedde tot f 3.90 per 100 Kg. De middelprijs was f 3. De .aanvoer was vrij belangrijk, nl. 16175 Kg Voor de 1600 Kg. rammenassen werden prijzen be steed, die lagen tusschen de f 3.50 en de f 4.60. Heden heeft H. ML de Koningin de Troonrede uit gesproken. Deze Troonrede vangt aan met voldoening uit te spreken dat voor ons volk in zoo menig opzicht re den tot dankbaarheid bestaat en herinnert deelne mend aan den ramp die verschillende deelen van onj> land teisterde en waarbij tot erkentelijkheid stemde de uiting van saamhoorigheid, waar het gold geleden'verlies te lenigen. De toestand van land- en tuinbouw wordt geschetst als in menig opzicht reden tot voldoening gevend, hoewel vooruitzichten in de naaste toekomst niet ge heel schaduwloos zijn; handel en nijverheid zijn nog in moeilijken toestand als gevolg van de, economi sche gesteldheid van het buitenland; niettemin al blij ven zorgen drukken, kan gewaagd worden van eenige verbetering in den algemeenen toestand van 't land. Gevaar voor ontwrichting van lands geldmiddelen kan als afgewend beschouwd worden. Blijft de financieele toestand zich gunstig ontwikkelen, dan zal naar ver lichting vanlasten, ook verzachting van de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen: zoowel voor bestuur als voor Wetge ving blijft handhaving der christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer; vereenvoudiging van staatsdienst, inkrimping van staatsbemoeiing en uiterste soberheid in beheer van publieke middelen, blijven dringend geboden; omvangrijke geldelijke of fers vragende voorzieningen dienen vermeden; betrek kingen met het buitenland zijn van den meest vriendschappelijken aard; geldelijke verhouding tus schen rijk en gemeenten wordt herzien; met vol strekte handhaving van grondwettelijke financieele gelijkstelling van het lager onderwijs, blijft ook ge richt op het houden van de onderwijskosten binnen redelijke grenzen en wegneming van onnoodige vrij. heidsbeperking in het onderwijs. Aangekondigd wordt voorstel tot wijziging schoolgeldheffing. In afwach- ting van door den Volkenbond in uitzicht gestelde algemeene bewapeningsbeperking, zal reeds thana gestreefd worden, om bij behoud, dat rekening houdt met bestaande internationale toestand, geleidelijk te geraken tot verlaging van militaire uitgaver.'. Maat regelen worden overwogen tot instelling van een de- partement van landsverdediging, waaraan de belan. gen van land- en zeemacht zullen worden toever trouwd, voor zoover deze niet naar Koloniën moeten overgaan. Voorzieningen worden overwogen omtrent de groote verkeerswegen. Op sociaal terrein is,om. zichtig beleid noodzakelijk, maar naarmate econo mische toestanden het mogelijk maken, zal do Ar- beidswet1919 verdor behooren te worden doorga voerd. Invoering Ziektewet is - boden na wijzigt® ook in dier voege, dat nvmimte wordt gelat# aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen. W# telijke regeling van collectief arbeidscontract zal woj. den bevorderd. Betreffende volkshuisvesting zal ft regeering zich als regel beperken tot de taak als de Woningwet die wil. In overweging is uitbreiding vow werkgelegenheid. Beheer Koloniën zal worden voort- gezet in den geest in overeenstemming met onze ze-Je- lijke roeping jegens die gewesten. Ruime toevloeiing van kapitaal is onmisbaar, maar gewaakt zal wor. den voor de belangen der inlaodsche bevolking en zal niet door overwicht van dat kapitaal worden bt- nadeeld. Na hei inroepen van Gods milden zegen, verklaar de H. M. de Koningin de zitting geopend. 1 - HITTE TE NEW YORK. Volgens berichten uit New York heeft men daar sinds Zaterdag opnieuw een hittegolf te verduren gehad, ten gevolge waarvan verscheidene personen bewusteloos neervielen en naar ziekenhuizen moes, ten worden vervoerd. EEN AUTO IN BRAND. Gisteravond, slipte op den weg van Namen naar Vil St. Vincent een auto me» 6 inzittenden en werd te. gen een boom geslingerd. Het bétozinereservoir vatt© vlam'en onmiddellijk -daarop stond de wagen geheel in brand. Drie van de inzittenden konden tijdig uit den auto springen; .een vrouw, een jongen en een klein kindje kwamen echter in de vlammen om. VLIEGONGELUK. Volgens een Reuter-bericht uit Freiburg in Baden, is gisterochtend omstreeks 10 uur het vliegtuig van de Fransche vliegers Thierry en Coste, die denzelf den ochtend van het vliegveld bij Etampes -vertrok ken waren op hun tocht naar Bagdad, in het Zwarte Woud jieergestort. Thierry werd gedood. Coste is zwaar gewond naai het hospitaal to Freiburg overgebracht. EEN LUIDSPREKER ALS MISTHOORN. Binnenkort zal aan den ingang van de haven vanj Cherbourg een ge\veldige luidspreker geplaatst wo&j den,, om de zeevarenden tijdens mist het binnenko men gemakkelijker te maken. Volgens R. Magazine zal het geluid -op 30 K.M. af stand hoorbaar zijn. TE VROEG ONTPLOFT. Op het exercitieterrein van de rijksweer te Döbo- ritz is gisterochtend een handgranaat te vroeg ont ploft. De hand van den soldaat, die dé granaat zou werpen, werd afgerukt. Acht andere soldaten wor den gewond. SCHULDEN GENOEG Dr. Höpker Aschoff, de Pruisische minister van fi nanciën, heeft gisteren in éen vergadering van de centrale commissie van den landdag verklaard dat de financieele positie van Pruisen „nog treuriger" dan die van het rijk is. Het deficit bedraagt, thans reeds 221 millioen mark. DE BRANDSTICHTINGEN TE BERLIJN. Ook Zaterdagmorgen hebben er te Berlijn v»r twee zolderbranden plaats gehad. In beide gevalles wordt brandstichting vermoed. In het eerste geval is het reeds gelukt, te bewijzen, dat de brand inderdaud door kwaadwilligheid is gesticht. Men vond namelijk een oude matras, die met petroleum begoten en in brand gestoken was. De schade is buitengewoon groot. Alle pogingen om de brandstichters te pakken te krijgen, zijn ook thans weer mislukt. De onrust van de Berlijnsche bevolking neemt van dag tot dag EEN AUTOBUS OMGESLAGEN. Uit Londen, 13 Sept. In de nabijheid van Maidstone i sloeg een autobus om, ten gevolge waarvan vier per sonen werden gedood en zeven gewond. AUTO-ONGELUK. Een luxe-auto uit Crefeld met een Duitsche fami lie, bestaande uit dame, twee heeren en een jongen, reed gisternamiddag aan Dammersbrueh vlak bij de Duitsche grens te Venlo tegen eem boom. De vier in- zittenden werdén uit den wagen geslingerd. De dame en de jongen worden vrij ernstig gewond, de heeren kregen slechts onbeduidend letsel. De auto werd ge heel vernield. Het ongeluk ontstond doordat eenige j fietsers,'die in de richting van de auto reden, niet vol- j doende ruim baan maakten. Om de wielrijders to spar 1 ren, week de auto te veel uit cn reed daardoor tegen een boom. 9 OVERSTROOMINGEN EN CHINA. Uit Tientsin, 14. Sept. De Gele-rivier in de pro- vincie Sjantoeng, is buiten haar oevers getreden, L»ui- 1 zend dorpen zijn onder water geloepen. Drie duizend personen zijn verdronken. Het water stroomde dooï dorpen, die 50 mijl van de rivieroevers gelegen zijn en bereikte een maximum hoogte van 30 voet. HET VLAAMSCHE VOLKS TOONEEL BUNA OVER REDEN. o Wij lezen' in de (Brusselsche) Sj^n-daard: „Aan den onbewa&kten overweg even buiten Has selt, op de baan naar St. Truiden-Landen, had Zon dag laatstleden bijna een spoorwegongeluk plaats dat.vreeselijk had kunnen zijn. u „Hei gezelschap van het „Vlaamsche Volkstoonéel was Zcaidag jl. te Opoeteren-Dilsen, in Limburg) opgetreden, met „Reinaert de Vos" en daar de spoor wegverbinding in de streek zeer moeilijk is, wefden de spelers, na afloop der voorstelling, per autobui naar Landen gevoerd, waar de spelers hun treinej konden balen voor Brussel, Antwerpen, -Mechelen d Gent. De autovoerder reed tamelijk snel om tijdigji Landen- toe te komen. Even voorbij Hasselt, mo» een overweg van de spoorbaan worden overgereden De overweg was bijna l^elemaal verdoken acht# dicht struikgewas en liet in ieder geval niets zien _van de spoorweglijn. Plots, toen de autobus de rail' 'zou oversteken, sprong 'n fietsrijdér, die enkele ter voor den autobus reed, en pas de rails voorbij was van zijn rijwiel, liet een snijdenden kreet boa- ren en wierp wanhopig de armen in de lucht. D® autovoerder stopte kon, met één geweldigen ruk, rakelings in bliksemsnelle 'vaart reed een trein ujt de richting St.. Truiden voorbij. De autobus had stil gehouden op niet meer dan enkele centimeters den voorbij-rijdenden trein, zoodat heel het voertuig daverde >en de voorste ruiten van den autobus wij j door de hitte' van de locomotief heelemaaJ bedam-pt geraakten. J Het gezelschap, dat voltallig in den autobus steeg uit om even van den schrik te bekomen en d« „reddende" fietsrijder werd warm bedankt." BELANGRIJKE DIAMANTVERDUISTERING BELGISCH-CONGO. Sinds geruimen tijd werd, aldus „De Standaart door de bestuurders der uitgestrekte diamantontguj- ningen der maatschappij „La Forminiere", in gisch Congo gevestigd, vastgesteld, dat er op de 0I' ficieele diamantmarkten van Engeland en Antv^ pen meer diamant verhandeld werd dan door c maatschappij in quaestie uitgevoerd. De geheele opbrengst der exploitatie werd op w beide markten verhandeld1: 95 pet op eerstgenoeflic en 5 pet. te Antwerpen

Schager Courant | 1925 | | pagina 2