van den Volkenbond te Geneve. De zesde Algemeene Vergadering Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws- Nagekomen Berichten. Predikbeurten^ WTN7CEL. De heer J. Peetoom is benoemd tot drager bij de be- grafenisvereeniging. ZUIDSCHARWOUDE. Was men aanvankelijk van plan, om bij genoegza^ me deelname, hier dezen winter een tuinbouwcursus te houden, thans vernemen we, dat daarvan wel niets zal komen. Getracht wordt, nu een cursus in tuinbouwboekhouden te openon, alsmede oen in be- mestingleer. Ook was er nog sprake van een cursus in groententeelt te geven. We vernamen dat re heer P. Glas te Broek op Langendijk met de leiding der te geven cursussen zal worden belast. ZUIDSCHARWOUDE. Het volgend jaar zal de kolfsociëteit „Op Maat" de gastvrouw zijn van de algemeene vergadering van den Ned. Kolfbond en de Nat. kolfwedstrijden. „Op Maat" hoopt dan haar 40-jarig bestaan te vieren. LANGENDIJK. In verband met de schriftelijke stemming, door het Bestuur van het A.A.Z.A. van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst uitgeschreven, over do vraag der ziekenhuisverpleging, is reeds oen ver gadering belegd door de 4 aan den Langendijk be staande doktersfonds. -Mocht van de zijde van A.A. Z.A. in deze dwingend -worden opgetreden, dan is te verwachten abt een onverkwikkelijke strijd hiervan hot gevolg zal zijn. EEN HALVE EEUW WITTE KRUIS-AR BEID. In verband met het 50-jarig bestaan van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", wordt van 17 tot 27 September in de Harmonie en bijgebou wen te Alkmaar, een groote jubileumtentoonstelling gehouden, welke zeer veel goeds belooft te worden. Toen de daartoe benoemde commissie pas met de organisatie der tentoonstelling bezig was, bleek al spoedig, dat de zalen, van de Harmonie te klein, veel te klein zouden blijken te zijn en met bekwamen spoed en op voorbeeldige wijze heeft men in het tekort aan zaalruimte voorzien, door het Harmoniegebouw met een tijdelijk gebouw uit te breiden. De architect de heer Zaal, secretaris der afdeeling Alkmaar, heeft zich ontegenzeggelijk op voorbeeldige wijze van een belangrijke taak gekweten, door in 7, dagen tijds de zalen in te deelen. Voor de zaal van het hoofdbestuur was de architec tuur opgedragen aan den architect G. A. Roobol en ook de inrichting dezer zaal is boven alle lof ver heven. Het groote doel van deze tentoonstelling is vooral, dat ze $pn opvoedend karakter moet dragen en het beste te zien geeft op het gebied van verpleging, ver zorging enz., waarmee in de eerste plaats vele afdee- lingen een inzicht wordt gegeven op welke wijze ze gelijk kunnen staan met de beste af deelingen. De opzet van de tentoonstelling was om deze uit sluitend zakelijk te doen zijn, doch waar op de meeste tentoonstellingen blijkt, dat deze zonder vermakelijk heden een finanüeele strop worden, zijn er noodwen dig feestelijkheden aan verbonden, die echter geheel in een afzonderlijk gebouw gehouden zullen worden, alleen te bereiken door hen die de tentoonstelling bezocht hebben. De tentoonstellingsgebouwen hebben een opper vlakte van in totaal ongeveer 2000 M2. en op de ten toonstelling zijn 72 a 73 stands aanwezig van den meest uiteenloopenden aard, doch alle in verband te brengen met het doel' waarvoor de tentoonstelling gehouden wordt. Het hoofdbestuur heeft een zeer grooten stand, waarmee een der zalen gevuld is, Ze bevat de num mers van 1—10 en hebben betrekking op de herstel lingsoorden, zuigelingenbescherming, moeder- en ba kercursus, wijkverpleging, autoziekenvervoer en iiachttelefoondienst, zieken rijtuigen, bestrijding van tuberculose. We hebben er gezien een maquette van de uitbrei ding van Heideheuvel, welke maquette naar ons werd medegedeeld, onder do bezoeker# verloot zal worden. Deze inrichting zal in het laatst van het jaar ongeveer 100 patiënten kunnen bevatten; het nieuwe ontsmettingsmiddel Zyklon is er ten toonge steld; we zagen er grafische voorstellingen van de ontsmettingsdiensten, waaruit duidelijk gedemon streerd werd de stijgende behoefte aan deze diensten tot 1919 en de snelle afname daarna als gevolg van veranderd inzicht van heeren doktoren inzake de verminderende noodzakelldheid van ontsmetting bij sommige besmettelijke ziekten. Er bleek ook dat er na 1923 weer eenige stijging te bespeuren valt. We zagen een grafische voorstelling van het aan tal leden en afdeelingen van den bond. In 1875 op gericht met 10 afdeelingen, steeg die tot 111 afdeelin gen mef 65000 leden. De afdeeling voor wijkverpleging is eveneens zeer interessant. Pakkende spreuken versieren den wand. Zeer bezienswaardig is ook de stand van „Het .Groene Kruis", waar vooral de verschillende verple- gingstoestellen. waaraan de laatste verbeteringen zijn aangebracht, de aandacht vragen. Een ledikant noemen ze het jubileumledikant en zijn' er naast doelmatigheid speciaal op ingericht om in de magazijnen zoo weinig mogelijk plaats in te nemen,; matrassen zijn niet meer met |*posjes doorge stikt, doch ze zijn over de volle breedte doorgewerkt en vormen alzoo cellen die apart opnieuw gevuld kunnen worden wanneer ze doo veelvuldig gebruik geleden hebben (celmatrassen). Hoofdsteunen en prac- tisch ziekentafeltje zijn de onderdeelen van een ledi kant en zoo gemakkelijk mogelijk voor de zieken in gericht. Een instrument met behulp waarvan de pa tiënt zonder moeite in liggende houding kan lezen, lijkt, ons zeer practisch toe. Het draagt vden naam „Ziekentroost", waarmee reeds genoeg gezegd is. Onze bijzondere belangstelling had de geimiteerde isoleertent. Deze tent moet, het kan niet anders, een schitterende toekomst hebben. Zoo'n tent heeft een oppervlakte van 6 M!2. en kan tegen elke woning worden aangebracht en komt slechts op ongeveer f500. Het lijkt ons een schitterend hulpmiddel voor gemeenten waar geen ziekenhuis is. Ds. Fleischer, de actieve voorzitter van het Groene Kruis, die ons de noodige toelichting gaf, sprak den wensch uit dat elk gemeentebestuur aan het Witte Kruis de middelen verschaft om een of moer van die tenten aan te schaffen. Ze kunnen soms ook, doch niet altijd de ligtenten. vervangen, maar zijn te be schouwen als een uitstekend hulpmiddel bij besmet telijke ziekte. Ook is er een coufeuse van verbeterd systeem, .waarvan de prijs slechts f75 is. Een ruststoel draagt den naain van ruimborst, wat voldoende zegt, een kruikkenwagen dient voor pa tiënten die opnieuw loopen moeten leeren en ten slotte is er een tochtscherm van verbeterd systeem. We hebben ook '11 kijkje genomen in den stand van de afdeeling Alkmaar, waar zooveel mogelijk van elk beschikbaar artikel een exemplaar is on dergebracht. De stand geeft den Alkmaarders, die nog geen lid zijn, veel te denken en zal dan ook in dit opzicht zijn vruchten wel afwerpen. Het kaartsysteem, dat de hoofdboekhouding van de afd. Alkmaar vormt, is een belangrijk iets voor de besturen, van andere eenigszins groote afdeelingen.. Wat het verdere van de tentoonstelling betreft, ge ven de verschillende nummers de diverse verple- gingsartikelen, enz., weer Van de historische tentoonstelling van schilderijen, teekeningen. gravures, prenten, archivalia, hand schriften, hoeken, penningen en curiosa, betreffende de behandeling en verpleging van zieken tn vroege- ren tijd, welke in het stedelijk museum achter het stadhuis is ondergebracht, is het uit den aard der zaak niet zoo gemakkelijk een overzicht te geven. We willen dan ook volstaan mot de mededeeljng dat er zeer belangrijke stukken zijn ondergebracht, waarvan velen, niet dan met de grootste moeite zijn verkregen en ook oen, bezoek aan dit deel der ten toonstelling de mioeite ten volle beloont, De eerste farmIwjataE, -Kcvvp-üicm,- 1QO jiurpmart. tarwill.,OT. verder nog 8 ongenummerde afdeelingen zijn. land'a intellect elkander ontmoetten. In eene verga- Verschillende feestelijkheden zijn aan de halve dering als deze schijnt eene andere uitdrukking meer eeuwsherdenking verbonden. Het feestprogamma op haar plaats! De heer Dandurand intusschen geeft hierover alle inlichtingen. meer om zijn land dan om zijn persoon gekozen bleek de verpersoonlijkte onpartijdigheid; nauw had hij, door daverend applaus begroet, plaat§ genomen ot hij gaf blijk beide officieeie talen, Fransch en En- gelsch, met gelijk gemak engelijke onwcj^uldend- heid te hanteeren. Wat hij intusschen maar een en- GEMEENTE ANNA PAULOWNA. kelen dag volhield; toon trad do presidentstolk weer Geboren: Evert, zoon van II. Rienstra en; van C. M. in functie. Dandurand is ovorigens een welwillende, 'de Jager. oude heer met forsch stemgeluid, vastbesloten blijk- Qndertrouwd: Geene. baar zijn prestige onverkort te handhaven 1 Getrouwd: Wilhelmus Joha.nnes van der Meer en De benoeming van den president brengt lang- Johanna Comelia Maria Rotteveel. durig, maar voor de toeschouwers aantrekken., k Overleden: Cornelia Vleugel, oud 61 jaar, weduwe schouwspel de kopstukken der verschillende lan- van G. Haverbock. Meinsje Bruin, oud 69 jaar, echt- den voor het front. Want op het podium staat genoote van D. de Leeuw. stombus, door Drummond in eigen persoon bewaam, GEMEENTE ZIJPE* en meestal komt de eerste gedelegeerde zelf het Ingeschreven van 12 tot en met 15 Sept. 1925. stembriefje van sin land brengen. Wij zagen ditmaal Geboren: Gerbrandina, dochter van Cornelis Des- oud-prestden van Chili; twee mimster-presiden- liar en Gatbarina de Waard dria oud-minister-presidenten; veertien minis- Getrouvvd: Johannos Buij'l, 25 jaar, kommies te ters van buitonlandsche zaken, onder wie langzaam water, te Herwen en Aerdt en Neeltje van Rees, 23 en atgometon, de heer Van Kantebeek - de trappen j., zonder beroep te Zijpe. Jan Visser, 25 j., komimes °P- en afgaan, En den_ volgenden dag, bij de benoe- o water, te Rotterdam en Jaooba Buijl. 21 jaar zon. van zes vlce-presidenten, nog eens. Het bureau rtflr hAiYiflii tu 7ii.nfi t°cl1 van de vergadering wordt, nevens den presi- aer neroep, ie ijp den^ d0Qr twaalf vice-presidenten gevormd, zijnde de zes bovengenoemde en de zps voorzitters der commis- siën, waarin de vergadering zich verdeelt. Om nu deze twaalf vice-presidia behoorlijk over verschil lende nationaliteiten te verdoelen, wacht de vergade- GELUKKIGE ARIE, "ng eerst af welke presidenten de commissiën zich i kiezen. Schoon alles tevoren behoorlijk verdeeld Vier veulens, eenige schapen en een keurcollectie WQrdt) waarblj telken jafe zich het ongelooflijke feit andere prijzen vielen op zijn Zijper loten. herhaailt, dat een onbeteekenend gedelegeerde als de urvTT ATvm*nnr MAATSCHAPPIJ VAN LAND- Cubaan Aguerro eenvoudig door zijn zin tot intri- geeren grooten invloed ontwikkelt. Voorzitters der BOUW AFD, SCHAGEN. I commissiën zijn geworden: Scialoja (Itali^ van Ey- Woensdagavond vergaderde deze afdeeling in het singci (Nederland); Niutchich (Servië); Costa (Portu- Noordhollandsch Koffiehuis, alhier. gal); Mowinckle (Noorwegen); en Guerrero (Salva- De voorzitter, de heer G. Schoorl Pz.. opende de <jor). Onder-voorzitters als zoodanig, Ishi (Japan); vergadering met welkom, zijn leedwezen betuigend, Briand (Frankrijk); Chamberlain (Engeland); Zume- dat zoo heel weinigen belangstelling toonden voor (Venezuela); Prins Arfa (Perzië) en Duca (Roe deze vergadering. menië). Een wel zeer internationaal samengesteld De notulen werden door den secretaris, den heer bureau, waarin intusschen vele der aanwezige kop- Joh. de Veer voorgelezen en onveranderd onder stukken ontbreken. Die in den regel ook slechts kor- dank goedgekeurd. ten tijd blijven om den z.g. „minderen" goden de baan De ingekomen stukken worden allen voor kennis. vry te laten voor het eigenlijke werk. Met uitzonde- geving aangenomen, alleen werd besloten, bij te dra- rjng blijkbaar van den bekenden en sympathieken gen aan het huldeblijk voor Dr. van Hoet. die be- poolschen Minister Skrzynski, die president is van dankt heeft als DirecteurjGeneraal v. d. Landbouw. ^6 belangrijke dagorder-commissie! De beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering Aan de behandeling van het jaarlijksdh rapport van de Maatschappij leverde niet veel op. Alleen met eigen supplement en idem van het Hof in Den werd den afgevaardigde opgedragen den) candidaat Raag is inmiddels begonnen. Het voorspel bestond voor lid van het hoofdbestuur, die uit dezen kring jn eene sympathieke gedachtenisrede van Cecil mocht worden voorgedragen te steunen. met groot applaus, vooral van de tribunes, ontvan- De heer K. Breebaart Jz. heeft als hoofdbestuur- gen voor de overleden voorstanders van den Vol der bedankt. kenbond, den Zweed Branting in de eerste plaats en i Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering daarnevens de juist dezer dagen gestorven Fransche te den Haag op 24 September, werd benoemd de staatsman Viviani; in welwillende, maar onbeteeke- secretaris, de heer Joh. de Veer. nende speeches van den Braziliaan Franco! den bij In de plaats van de heeren G.Schoorl Pz. en A. de vergadering Vrij populaireq Perzischen prins Arfa. Brak, die niet herkiesbaar waren, werden, als be- en den Portugees Cost. En tenslotte in een als altijd stuursleden gekozen de heeren D. Bas en G. Bruin goede, wel doordachte, sympathieke rede van den Kz. beiden te St. Maarten wien van hun benoeming Deen Zahle, vertrouwensman blijkbaar gebleven van kennis zou worden gegeven. het nieuwe Deensdhe kabinet, die nog eens de begin- Plannen werden besproken om hier een demon- pelen, van het Protocol heeft onderstreept. Middël- stratie met een molploeg van prof. Visser te houden, moot van de discussie vormden enkele welspre- De eerste besprekingen zijn reeds gevoerd en zal deze kende getuigenissen als van den Paraguay'schen gede- demonstratie waarschijnlijk spoedig plaats hebben legeerde Caballero en den Columbees Urrutia, die en wel op 't land van den heer Joh. de Veer, De overigens goed deden op de beteekenis van Pan-Ame- ploeg zal worden voortbewogen door een tractor af- nka de aandacht te vestigen, daargelaten de spee- gestaan door de firma Blaauboor en Kossen en ook, ches van den Zweedschen Minister Unden, detj Neder, zoo mogelijk door paarden, beschikbaar gesteld door landschen gedelegeerde Jhr. Loudon en den Engel den voorzitter. schen Minister Chamberlain. Unden, bescheiden, heel Besloten werd bij bereid bevinding van den heer jonge persoonlijkheid nog, bracht eene mptie om den Van der Veen alhier, en voldoende deelname, een Raad te verzoeken de studie van de verplichte ar- cursus in Electriciteitsleer te houden, Mtrage, als in het Protocol belichaamd, ter hand te De rondvraag leverde niets op, en sloot de voorzit- nemen, ter de vergadering. j Jhr. Loudon eene, die hetzelfde wenscht tên aan zien van de voorbereiding van het bewapeningspro bleem. Chamberlain, ^net veel applaus begroet,, kon niet veel nieuws brengen. Nog eens zette hij uiteen waarom Engeland het Protocol niet kan aanvaarden; j it li i i x X.,« zwak overigens daarbij in zijn betoog, dat het Pro- digen. Maar overigens gaven zijne woorden voldoe- II. ning, omdat zij! opnieuw getuigden van Engeland's I goeden wil. Eerst het Garantiepact, dat aanhangig Al is het nu reeds de zesde maal, dat de Assemblée jSi en dap de veiligheid en de ontwapening. De be- van den Volkenbond samenkomt, toch is het alsof in ginselen van het Protocol handhaven en deze gelei den aanvang het raderwerk slechts stroef in bewe- delijk geméen goed maken,! ging komt. De gedelegeerden, die jaren achtereen sa- Vrijwel hetzelfde zeide Paul Boncour, namems de menkomen, zijn reeds lang gewend aan de voor deze Fransche delegatie sprekende, laat op den middag wereldvergadering weinig indrukwekkende entrée door in de volgepropte zaal. In eene inderdaad oratorisch de nauwe hall van Hotel Victoria, geen eens een der schitterende improvisatie van een uur, die het audi- groote hotels van Genève; aan de slechte accoustiek torium geheel gevangen hield, verdedigde hij nog der zaal en aan de weinige ruimte, die zij biedt, eens de wijsheid van het Protocol; schilderde de vi- waardoor het in de ddorgangen onmiddellijk achter taliteit zijner beginselen; de onverbreekbaarheid de*" en naast de delegaties zelden of nooit rustig is. Zij triólogie: arbitrage, veiligheid, ontwapenng. Maar zijn ook gewend om den president in het vervaarlijke achtte menden tijd van het algemeen Protocol nog hooge gestoelte te zien tronen, haast verborgen voor niet, gekomen, welnu, Frankrijk zou zich niet ver- de zaal zoolang hij zitten blijft; met ter eenre zijde ten. Het in studie zijnde groote Garantiepact kan den den hem uitsluitend toegewezen vertaler en ter an-weg wijzen naar gelijke verdragen, die op andere dere zijde den secretaris-generaal Sir Eric Drum- I Wijze en langer termijn eene gelijke veiligheid zul- mond, onbewogen, Engelsch verveeld als ging hem ]en scheppen. Na die veiligheid: da ontwapening, de zaak niets aan, maar oplevend wanneer slechts waarvan Boncour nos zeide, dat de wensch daarnaar de een of ander met eene, zij het waarschijnlijk stond geschreven in de oogen dé®'gesneuvelden,. Dat totaal onbelangrijke vraag bij hem komt. Het binnen- echter geen reden om niet reeds de- ontwapening komen van den president op het meestentijds voor te bereiden, technisch, practisch, politiek. De door hooge officials van den Volkenbond bezette Volkenbond is eene realiteit, waaraan niet te twijfe- platform is dan ook van alle plechtighei dOntbloot, en jen valt, en welks continuïteit wij niet elk jaar op zou toch gelijk Engelsche congressen van den nieuw, als twijfelden wij zeiven eraan, moeten pro meest democratieven aard dal^kennen tot „iets" clameeren. aldus Boncour. die eene geweldige sen- zijn te maken, dat spreekt van het gewicht der ge- satie verwekte. Het was één der groote momenten, te beurtenissen, die staat te beginnen! Natuurlijk niet grooter, omdat het onverwacht kwam, waarin men- Winkel, nam. 3 uur, Ds. Staal. Dirkshorn, geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE to: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 10 uur, Dr. v. Osterbosch te Be. verwijk. Nam. geen dienst. Breezand, voorm. halfelf, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm, 10 uur, Preeklezen, Nam halfdrie, Preeklezon, SCHAGEN, )7 Sept. 16 paardon f 200—600, 10 stieren f 170250, 23 dekooien, mag. f 200—350, 115 idem, vette f 30 500, 45 kalfkoeien f 300-475, 7 pinken f 200-200.35 nucht. kalveren f 14—30. 104 schapen, mag. f 45-61 352 schapen, vette 45—56.50, 280 lammeren f 34—41 4 bokken en geiten f 5-^-14, 20 varkens mag. f 28,14] idem, vette, p. Kg. f 0.90—0.94, 98 biggen f 17— konijnen f 0.50—2.25. 604 kippen f 1—2, eenden f 0$ —2, 212 Kg. boter f 2.30—2.60. EIERENVEILING. •Voorloopig bericht. Heden bedroeg de aanvoer 121 partijen kipeieren, totaal 20670 stuks. De prijs liep van f9.10 tot 10.30, Verder 12 partijen eendeieren, 922 stuks. De veiling duurt voort. NO OUDER M ARKTB ONDNoordscharwoude. 16 Sept. Sohotsche muizen f 4.304.60, duken f 3.60—3.70, bravo's f 4.70, drielingen'! 6—6.30, kleine f 1.90, spercieboonen f 11.40—16.70, grove uien. f 4.70 —5.40, uien f 55.80, drielingen f 6.30—7.10, gele nep f 7.80—8.80, peen f 2.10—2.40, roode-kool f 0,70—2.70; witte kool f 1.10—1.20, gele kool f 0.80—2.90, alles per 100 Kg. Boswortelen f3.10—6. per 100 bos." Bloem, kool f 23.8046. idem 2e soort f 6.10, per 100 st. Aanvoer: 15600 Kg. aardappelen. 300 Kg. sperde boonen, 29200 Kg. uien, 14200 Kg. peen, 50500 K$. roode kool, 21400 Kg. witte kool, 22400 Kg. gele kool, 5500 bos wortelen, 2500 st. bloemkool. 'LAiNGENDlJK ElR GROEJNTENIVEILING, Br. op L 16 Sept. Bloemkool, le soort f 3357.70, idem 2e soort f 24.5027, per 100 st. Wortelen f 4.40, per 100 bos. Wortelen f 2.30—2.50, roode kool f 1—3.70, gele kool f 1.803.20, witte kool (vroege) f 0.90—1.30, uien f 55.50, drielingen f 6.40—7.20, nep f 7.90- 8.90, slaboonen f 8.20—1550, bieten f 22.70, Schot, sche muizen f 5.20, duc of York f 3.90, blauwe aardap pelen f 5.20, bravo's f 3.10, drielingen 6.40, al lei per 100 Kg. Aanvoer:' 12600 st. bloemkool, 450 bos wortelen, 7500 Kg. wortelen. 72300 Kg. roode kool. 27600 K?. gele kool, 120000 Kg. witte kool. 28200 Kg. uien. 627 Kg. slaboonen, 8000 Kg. bieten, 3200 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 16 Sept. Heden werd besteed: Appelen f 535, peren f 12- 45, augurken f 647, per 100 Kg. Bloemkool I f 35- 42. idem n f 20—26, per 100 st. Roode kool f 1.30- 6, gel kool f 2.10—5.40, per 100 Kg. Wortelen f 520- 12.80, per 100 bos. Uien f 5.807.10, per 100 Kg. An. dijvie f 1.60—2.60, kropsla f 1.20—3.30, per 100 S Snijboonen f 15.80—57.20, spercieboonen, cnkelt f 10.80—26.80, idem dubbele f 2.80—23.90. per 100 Ki WARMENHUIZEN16 Sept. Blauwe aardappelen f 5.50—6.20, Bloemkool, ll soort f 33, idem 2e soort f 6.30, roode kool f 1-2.8 gele kool f 1.10—1.20, witte kool f 0.90—1, slabnoni f 11.40, nep f 7.30, uien f 5.20, idem drielingen f fti 6.20, grove uien f 5, peen f 2.60—2.70. Aanvoer: 2150 Kg. aardappelen, 11250 Kg, rood» kool, 4500 Kg. gele kool, 10000 Kg. witte kool, Kg. nep, 7050 Kg. uien, 12& st. bloemkool, 1500 K? peen, 105 Kg. slaboonen. HOORN, 16 Sept. 126 Varkens: vette f 0.940.98, Londensche f 0.7^- 0.80, zouters f 0.78—0.83. Handel vlug. WINKjEL, 16 September. Appelen f 6 a 17, peren f8 a 30, pruimen f 16 t spinazie f 6 a 10, uien f 4 a 5.50, augurken f6 a 21. slaboonen f6 a 9, snijboonen f 10 a 21, aardappeles f2 a 3 per 100 pond; meloenen f40 a 60, bloemkool f20 a 34, komkommers fl a 2,50. andijvie f2 a 3, rabarber fl a 2 per 100. AMSTERDAM, 16 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 305 vette kalveren, le kw. f 1.10 tot fl.20. 2e kw. f0.90 tot f 110, 3e kw. f0.80 tot f0.90 per K.G., 44 nuchtere kal veren f 14 tot f24 per stuk. 667 vette varkens Holl. le kw. f 1.11 tot f 1.13. eiken keer, maar in de openingszitting, die uitslui tend aan de openingsrede van den tijdelijken pre sident is gewijd. De tijdelijke president is degene, die in den Raad van den Volkenbond toevalligerwijze voorzit. Het gaat er bij toerbeurt p"er kwartaal in andere handen over. Ditmaal was het in handen van Frankrijk en Painlevé, schoon geen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, is er, voor Herriot van een vo rig jaar niet willende onderdoen, express voor over gekomen. Hij is natuurlijk maar een paar dagen ge bleven; heeft zijn Engelsche collega Baldwin, die in het naburige Aix vertoeft, een bezoek gebracht, en de leiding der Fransche delegatie verder aan de be kwame handen \van Briand gelaten. In een weinig deftig, wat groezelig jasje sprak hij een openings rede uit, die zeker niet onder de minste en minst belangrijke in de rij behoort, maar door de weinige voordracht nagenoeg allen indruk op de toehoorders miste. Slechts nu en dan ontlokte zij applaus, en dan nog maar gering. En toch heeft de Fransche premier, gelijk de Fransche pers terecht dadelijk heeft begre pen. belangrijke dingen gezegd, voor Frankrijk en voor de wereld. Gesproken zelfs van een vasten wil om, met of zonder Protocol, den vrede in Europa te verzekeren. Maar het ging bijkans onbewogen, zonder accentueering en met gebrekkige emphase! Met de inleiding van Dandurand's benoeming tot president dezer vergadering was Painlevé gelukkiger. Hoewel geschiedkundig wat erg gewrongen. Dandu rand's aanwijzing was in meer dan één opzicht eene trouvaille. Aan Ehgeland's Dominions en' daardoor aan Engeland zelf moet het aangenaam zijn de be teekenis van Canada aldus erkend te zien. De groote Mogendheden hebben zich terecht tot nu toe van hét presidium der Volkenbondsvergadering afzijdig cehouden. maar in de benoeming van Canada wor den èn Frankrijk èn Engeland, overigens tegenstan ders inzake het Protocol, tegelijk geëerd. Want de stoutmoedige Fransche pioniers hebben Canada ver overd. en Engeland heeft het hen. met behulp zijner Amerikaansche nederzettingen, weer afgepakt. Dat srebeurde nu wel in de tweede helft der achttiende eeuw, en is dus wat vergeten, maar hqt gaat toch wel wat ver om. zooals Painlevé dééd, Canada te schil- ritvmn ftla pp.n gebied waar .-Frankriik'fl en Eng aan den Volkenbond niet twijfelen kan. Inmiddels is de Raad bezig met het zoo ingewik kelde Mosoel-vraagstuk. .Nog altijd blijken de Turk- sche en Engelsche standpunten recht tegenover el kander te staan. Amery, in Chamberlain?s plaats optredend, heeft het mandaat over Irak voor vijf en twintig jaren aanvaard, wat men hem in Londen zeer ten kwade duidt. De Raad heeft zich beperkt tot het aanhooren der wederzijdsche betoogen en daarna eene commissie van drie leden benoemd, die over de zaak moet rapporteeren. Wat wel zal inhouden de stilzwijgende verplichting om een compromis te vin den. De Raad deed intusschen reeds de Hongaarsche en Oostenrijksche financiën af; met Mr. ZLmmer- man's volledie instemming wordt de Oostenrkijsche controle per 31 December 1925 zoodanig veranderd, dat, hij practisch als Commissaris-Generaal af treedt. Hoe men vooral nu zijn: werk waardeert,is in die Raadzitting, ook van Oostenrijksche zijde, on dubbelzinnig gebleken! CANDIDATEN VOOR HET VOORZITTERSCHAP. Voor het -voorzitterschap der Tweede Kamer is de volgende voordracht door de Kamer opgemaakt: 1 Jhr. Ruys de Beerenbrouck, 2e. Dr. de Visser en J. H. Schaper. LEO FALL. t Een telegram uit Weenen meldt, dat de bekende operette-componist Leo Fall na een korte, hevige ziekte, gisternacht is overleden. EEN SPÜRWEGONGEVAL IN BELGIë. Bij het binnenloopen van een trein in het station van Leuze weid; een wisselwachter door een' openige- laten portier omvergeworpen. Door dit feit werd een wissel bij de splitsing niet tijdig overgehaald, ten ge- volge waarvan verscheidene rijtuigen derailleerden en één kantelde. Twee reizigers werden gedood, t# gewond. TWEE ENGELSCHE VLIEGOFFICIEREN GEDOOB Uit Londen, 16 Sept. Heden is een vliegmachine der vliegschool te Digby in Lincolnshire omlaag ge stort, waardoor twee vliegofficieren werden A ZONDAG, 20 SEPT. NEDw HERV. GEMEENTE t«: Sohagen. .voorm, 10 uur, Ds. van Dijk. Bevestiging Diaken. Nieuwe Niedorp, inam. halfacht, Ds. Schermierhorn. Onderwérp: „Een wijs woord van een roomsoh vrouwtje". Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, voorm. halfelf, Ds. Jukema. Schagerbrug. voorm. halfelf. Ds. Guiskool. St. Maartensbrug, geen dienst, vac. Hippolytushoef, voorm. halfelf, Ds. v. d. Kreeke. Den Oever. nam. halfdrie, de heer A E. Smits, Cand. t. d. Heiligen Dienst. Valkkoog, voorm. halfelf, Ds. Tinholt. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Eenigenburg, voorm. halfelf, Dr. Snethlage. Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Jukema. Helder, voorm. halfelf. Ds Goenev

Schager Courant | 1925 | | pagina 6