Huik) Ritus- AiTertïiiie- Laionilil T. DEKKER-PIJPER, Gedlpl. Leerares, Nieuwe Niedorp, UitgeversN.V. v.h. TBAPMAN Co., Scbagen. De Roode Hand drukt reeds zwaar. KNIP- en NAAICURSUS te Nieuwe Niedorp. Vrouwen PUROL. Binnenlands ch Nieuws. Dinsdag 22 September 1925 68ste Jaargang. No. 7711. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- &g en Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 8 uur, worden Adver- lanliën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23830. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 8 cent AD VERTEN- TI ëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bowijano, Groote letters worden plaatsruimte berekend. Het is nu eenmaal een eigenschap van Engelschen en Hollander? om het roode gevaar te onderschatten. Ik kan over den invloed van Moscou in Hol land op het oogenblik niet oordeelen, maar wat de toestand hier in Engeland betroft, ziet het er verre van rooskleurig uit Trouwens, ik bedoel met Engeland eigenlijk het ge- heelo Britsche Wereldrijk. .Jarenlang is reeds gewaarschuwd voor het Roode Gevaar, opvolgende ministeries hebben dan ook allen legenovor Rusland den eisch gesteld bij elke poging tot toenadering: „Geen bolsjewieksche propaganda in Engeland of de Dominions of Koloniën. Het is reeds lang een publiek geheim, dat de Rus sische R3geering die beloften wel doet doch niet houdt. Óveral wordt met propagandamateriaal gewerkt, overal zorgt Russisch goud ervoor dat „cellen" wor den geplant, die in fabrieken en daarbuiten den Heiligen Rooden Oorlog prediken. Voor de leiders der Labour Party zoowel als voor die der Jarenlang bestaande Trade Unions ia die pro paganda der Russen een doorn in het vleesch. Evenals bij' u in Holland, bestoken de Communis ten hier vóór alles de Socialisten. Aanvankelijk heeft men nog van de zijde der La^ bour Party-leiders getracht den vrede te beware®- door de roode heeren te ontzien, maar dit is een fout Dames Maakt nu uw Japonnen, Mantels en Mantelpakken zelf. Ondergeteekende^ stelt U in de gelegenheid het tegen zeer billijken prijs te leeren door het openen van een cursus in KNIPPEN en NAAIEN. Op dezen cursus wordt grondig onderricht gegeven in het knippen en naaien van alle soorten Bovenkleeding. Ook mag door de leerling alles voor zichzelf en haar huisgenooten vervaardigd wordei. Op deze manier wordt reeds tijdens den cursus het geld van de lessen terug verdiend. Dames, welke dezen cursus willen bezoeken,{betalen f 4.— per maand. Hiervoor wordt 2 middagen per week les gegeven, van 2 tot 4 of 's avonds van 7 tot 9. Aanvang der cursus begin October. - Beleefd aanbevelend, zorgen, dat zijne vereeniging deze conditie verwierp met hun gewone bemanning, die kalm weer aange- en overschatte toen meteen zijn positie en raadde de monsterd hebben, naar New-York vertrokken, zeelieden aan om zich niét te houden aan de ver- Ook in Zuid-Afrika schijnt de zaak te- verloopen en leden jaar gemaakte overeenkomst, nJ. om het ver- hebben reeds schépen met groote maisladingen zee leden jaar verhoogde loon weer te verlagen fladien gekozen, alleen in Australië laat het zich nog duis- bleek dat de conjunctuur in de scheepvaart de.loona-ter aanzien. verhooging niet verdragen kon. Buitendien Is 'Shinwell op het Trade Union Con- Neen, zei Shinwell, het eenmaal gegeven pond moet gres, dat thans te Scarborough gehouden wordt, van blijven. De vak vereeniging wil zich aan de afspraak j een koude kermis thuis gekomen. Hij wilde de houden en Shinwell schold toen Havelock Wilson quaestia der zeemansstaking ter sprake brengen, Wanneer wij' bedenken, dat Ramsay MacDonald den Communist Emanuel Shinwell het Ministerie voor het Mijnwezen had toevertrouwd, dan kunnen wij' heden niet anders zeggen, dan dat daarmede het goede bedoeld, doch het kwade bereikt werd. Wie is Emanuel Shinwell? Shinwell is een Jood uit die streken in de Balkan- sche Bergen onlangs in het Handelsblad door den Jood Friedemann in heel onzuiver Hollandsch be schreven. Zooals in de geheele wereld de Joden zich tot den rooden strijdleiders opwerpen, deed Ema nuel Shinwell de Engelöche Jood dat in zijn nieuwe vaderland Engeland. Hij was aanvankelijk kloermakersgezel in het East End van Londen, doch zag meer „deining" in de arbeidersbeweging in de Schotecho industriecentra. Dies vertrok hij naar Glasgow en daar aan de Clyde wist hijl het tot arhei- torsicider te brengen. Grappig genoeg niet onder dn ellenridders, doch onder de zeerobben, ofschoon b(| al hang is van water in een waschkom, laat staan Id een zee. Er liggen geen balkjes onder 1 Hadden de zeelieden een leider noodig? Absoluut niet, Ik twijfel niet of de meeste lezeressen en lezers bobben wel eens gehoord van Joseph Havelock Wil len. Deze zeerob heeft Jaren geleden met groote op offeringen on moeite een Vakvoreeniglng voor zee lleden opgoricht en daarmede eon weldaad begaan tegenover deze Heden. Met grooten tact te werk gaande, heeft deze sym- patheke man van de werkgevers allerlei concessies gedaan weten te krijgen, hetgeen des te meer prij zenswaardig is, omdat zijn mannetjes natuurlijk nooit allemaal tegelijk aan wal waren, düs nooit allemaal te zamen gebracht konden worden. De patroons zagen echter al spoedig in, dat zij; met een nauwgezet en vastberaden man te doen hadden, iemand voor reden vatbaar en de verstandigsten on der de patroons begrepen, dat door samenwerking met dezen man meer goeds dan kwaads te bereiken zou zijn. De condities op de schepen waren jaren geleden ongelooflijk slecht en met eenigen goeden wil was daar gemakkelijk verbetering in te brengen, in som mige gevallen zonder kosten. Men kon b.v. bij het bou wen van een schip dadelijk rekening houden met Wilson'js eischen omtrent de verblijfplaatsten en vooral de hygiënische eischen waren bij; den bouw reed9 toe te passen. Zoo heeft Wilson een dienst aan de menschheid bewezen. Wilson is altijd een man van: „compromis" geweest, hij haatte de staking, omdat de staking maar al te veel het gezin van den staker doet lijden en de te verkrijgen voordeelen zelden tegen het geleden leed opwegen. Wilson was dan ook gees leider van be- roop, maar oen leider uit overtuiging. Hij. was zelf varensgezel, dus kon over de zaak meepraten. Dat to n.1. zoo dikwijls de fout in de moderne vakvereeni- riog. dat de leiders lieden zijn wier beroep het ge worden is om arbeidersleider te spelen en die zich bitter weinig aantrekken van het lijden van de ge- jtanea Indien zij om hun zin door te zetten, de sta- proclameeren. Tot dit type benoort Juist Shinwell. Terwijl de Na tional Sailor's and Trienen's Union van Haverlock Wilson bloeide, richtte de kleermaker Shinwell een nieuwe vereeniging op en wel de Amalgameted Mar nne Workers Union. in elke vereeniging zijn ontevredenen, dus ook in 00 N. S. and T. U„ die toaar al te graag aan den roepstem van Shinwell gehoor gaven. Daar Shinwell veel meer beloofde dan de rechtschapene Wilson, £reeg de A. M. W. U. ook een aanhang van betee- 1 kenis. al -bleef de V. V. van'Wilson verreweg dè groote ste. Er was een factor, die Shinwell in de kaart speelde. In Schotland's industrieele centra, vooral in wasgow en omgeving telt men heel wat Ieren van oet Roomscho Zuiden afkomstig. Deze en de Jood- sono elementen liepen naar Shinwell over en typeeren j meteen het heele karakter van diens V.V., n.1. lastig, ontevreden, lui en rood. un80lukkigerwijize moest MacDonald bijl de vorming zijn ministerie wel toegeven aan den drang der Iflif' ''^ydesiders", de meest roode elementen der frour Party, om een hunner ..mennekes" al mi- ïlm - n0men en was Emanuel Shinwell de door Si®*1, voren geduwde candidaat. wj6^ met de gladheid zijn ras eigen, wist dit SftrS ft tot eiKen glorie uit te spelen en heeft in- waaaa daardoor meer gezag gekregen, ma ^^e vakvereenigingöleiders als Wilson, Tho- hpt 6n P^1168 z*en reeds tijden lang het gevaar van zH vT° j e*ernent in de vakvereenigingen en daar nL toacht hadden, trachten zii' in het Con- j 1 schaakmat te zetten aoor eene amal- mite evi *'wee zeeliaden bonden er door te krijgen, oninwell geofferd zou worden. Deze wist te voor een handlanger der werkgevers en een verrader der Arbeiders. Zoo brak, ondanks dat met der stemmen beslo ten was het mindere loon te aanvaarden, een staking uit. Natuurlijk geen algemeen© staking, maar toch een staking, die *te denken geeft. Het begon in Australië, waar een berucht bolsjewiek Walsh de gemoederen opzette en de staking wvist te forceeren. De Australische regeering helpt de staking bestrij den, maar in Nieuw Zuid Wales is de Regeering Sociaal-Democratisch en durft de extremisten niet aan. De Australische Regeering heeft een .paar der raddraaiers gedeporteerd en verder in Melbourtne en elders de stakers, die oproerig deden, bijl bosjes la ten inrekenen en achter slot en grendel gezet. Het is voor Australië van groote beteekenis, dat de scheepvaartverbinding met andere werelddeelen blijft bestaan,) want Australië bestaat van uitvoer o.a.(van groote qoeveeliheden bevroren vleesch; dat natuurlijk bederft indien de koelruimten niet behoorlijk bediend worden, terwijl er ook leveringscontracten bestaan, waarvan men zich maar niet zoo kan onttrekken. Zoo begon de Roode Hand zich reeds te doen ge voelen in een hoek van het Britsche Wereldrijk. Het sloeg over naar een anderen hoek, naar Zuidr Afrika. Hier is het niemand minder dan Slim Ohm Janle (Stouts) geweest, die er op gewezen heeft, dat een staking van het scheepspersoneel voor Zuid- Afrika fataal wordt, daar o.a. maïs en andere uite voerproducten aan bederf onderhevig zijn en uitge voerd, dus verscheept moeten worden, Bijna ÏOO.ÖOO ton, dus 100 millioen K.G. goederen wachten te Kaap stad op verscheping. Smuts wijst op de schade, aan gebracht aan Zuid-Afrika door deze staking, die maakf, dat duizenden vaten en kisten met fruit ge- Vaar loopen te bedefven. De Regeering van Zuid-Afri ka neemt krasse maatregelen tegen de stakers. Zoowel in Australië als Zuid-Afrika gaan de ka piteins van het standpunt uit: wie niet werkt zal niet eten, en weigeren eten aan de stakers. en Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-40-90 ct. In Australië en Zuid-Afrika is de zaak daarom zoo ernstig, omdat men maar niet zoo gauw plaatsver vangers voor de stakers kan krijgen. Wat dat betreft, ligt de zaak in Engeland gebeel anders. In Engeland had meneer Shinwell ook voor sta king gezorgd en aanvankelijk liet het zich, vooral in het gevaarlijkste aller zeelieden oorden Southafnpton, leelijk aanzien, maar zelfs daar is de staking vrij) wel gebroken doordat er zooveel lui zonder werk in Engeland rondloopen, dat er al gauw werkwilligen te vinden waren. Déze worden over zee naar hun booten gebracht, zoodat de stakers \yeinig tegen die z.g.n, onderkruipers kunnen doen. Het zijn trouwens geen onderkruipers, want zij handelen geheel volgens besluit der vakvereeniging, die niet staken .wil, en tevreden ia met het loon van een jaar geleden. Er zijn zelfs zooveel aanbiedingen voor matroos of stoker, dat het aanbod verre het aantal stakers overtreft. Inmiddels worden de stakers, dus de vakvereeni ging van Shinw ell, door de Amalgama tod Marine Workers Union gesteund en heeft een der adjudan ten van Shinwell, Tom Maan, de president van de Nationale Minderheidsbeweging, dus van de Ultra Roode Stralen liefhebbers, in Southampton, de sta kers toegesproken ten einde hun moed in te blazen. Hij riep uit: Ik ben de roodste van alle rooden en zal zien het ideaal van mdj' en mijne vrienden te he reiken: een vakvereeniging voor alle arbeiders. doch men weigerde deze aangelegenheid te bespre ken. Er is op dat, zelfde congres nog iets gebeurd, dat tegen de Roode Despoten ingaat Deze hadden nl. gewild, dat het. congres zou besluiten om het alge, meen uitvoerend comité der vakvereenigingen de autoriteit te vérscihaffen om eventueel eene werk staking te proclameeren» - UIVELBAMK ALKMAAR ZITDAG SCHAGEN CAFÉde BEURS Nu is het een feit, dat de Extremisten altijd weer kans zien om ondanks hun minderheid den groot eten invloed uit te oefenen in dit algemeen uitvoe rend comité. Eigenlijk is dit zeer verklaarbaar. Laat ons aannemen, dat een zeer gematigd socialist in zulk een comité gekozen wordt, dan moet het wel een heilige zijn omi zich niet door de „machtgwel- lustbaccilte laten infecteeren. Het feit dus dat de arbeiders zeggenschap zullen houden over het feit of er al dan niet eene staking zal worden geproclameerd, is van belang voor En geland. Met dat al ziet het er verre van rooskleurig uit in Engeland. Bijna een paar millioen werkloozen, een steeds meer in de put gerakende landbouw, een steeds meer ia> de .put gerakende industrie, het is om van te rillen. Indien men zou voelen, dat er krachtige ministe- rieele. handen bezig waren den landbouw en de in dustrie met normale middelen uit de put te halen, dan zou het zoo erg niet wezen, doch die krachtige handen ontbreken ons hier en daar tegenover staat de intrigeerende macht van Duitschers als 'Man® en mannen als Shinwell om er slechts een paar te noemen. Onder allerlei Engelsche en vooral 'Schotsche na- onder den rooden leider Ehinwell. Deze Btaking schijnt te mislukken, doch ihet feit dat tegen de be zadigde arbeidersleiders in, leiders met een reputa tie, als Joseph Havelock Wilson, eene staking begon nen wordt, is al een bedroevend verschijnsel. De roode hand speelt in de Engelsche vakvereeni ging reeds, rare troeven uit. De roode hand wil de macht over de arbeiders verkrijgen, niet om langs den weg van overleg iets te hereiken in ihet algemeen belang, maar om met arbeidersmassa eene revolutie te provoceeren, de ordelijke maatschappij omver te werpen en de roode terreur miet al de verschrikke lijke consequenties van moord en doodslag te doen zegevieren. Reeds enkele laren goloden schreef ik U: do aan val dor Russen) ia op Engeland gericht, op het mach tige Britscho wereldrijk, omdat, indien dat in de handen der rooden zal wezen, de rest van Europa als rijpe appels in de roode schoot zullen vaJllon. Het is goddank nog niet zoover, doch laat men de macht van den vijand niet te licht tellen en zich wel rekenschap geven van het feit, dat de roode hand reeds zwaar drukt op het economische en politieke leven va® geheel de menschheid, doch niet het minst in het Britsche wereldrijk. Naar mijne meening is het Bólsjewiekgche zaad in het Verre Oosten door handige Russische Oosterlin gen uitgestrooid reeds veel verder gerijpt dan men wel wil erkennen, pet is nu eenmaal zooveel aange namer om optimist dan om pessimist te zijn. Ik volg met de grootste aandacht het congres van Britsche vakvereenigingen te 'Scarborough in York- shire, want daar wordt een voorposten gevecht ge houden, dat van onberekenbare® invloed kan zijn op de actie der massa: hetzij in evolutionnaire of revo- lutiomfaire richting: MacDonald, Thomas, dynes of in die van. Gooks, Shinwell en Purcell. Voor Nederland' is het feit, dat de roode hand reeds voortdurend in de teugels der Britsche arbeidersbe weging grijpt van niet geringe beteekenis. HULDE BETOOGING TROELSTRA. Zaterdag is Trpelstra, de hoofdman van de S.DUUP. gehuldigd. Het congres van de SiDLA.P. en het N/V.Vl is Zaterdag in den Dierentuin in Dén Haag begon nen en te ongeveer 2 uur 's middags werd dit congres afgebrokèn voor de hulde van Partij: en Vakbeweging aan Troelstra. Zoowel' de boven- als benedenzaal waren stamp vol. De heer Schaper leidde deze bijeenkomst. Eon com missie leidde Troelstra met zijn familie binnen. En toen de heer Troelstra binnenkwam, vingen de Jon gelui van de Jeugdcentralés, die zich met hun vaan dels achter de heeren op hot podium hadden ge schaard, de internationale aan, welke zang echter alras overstürmd word door eon aanzwellend hand en gejuich, dat eon minutenlange ovatie werd. men gaan talrijke Duitsche_, Poolsche, Galliziesche een praats te geven. »e heer Troelstra zag er bil hot binnentreden zeer bleek uit. Hij was duidelijk aangedaan door de stormachtige toejuichingen. De heer Schaper sprak een kort woord van wel kom. Daarna huldigden de heeren Vliegen en Sten huis Troelstra in de meest hartelijke woorden en sprak ook de heer Adler, secretaris van de Tweede Internationale een treffend woord. De Federatie Amsterdam had een groot album aan geboden met de handteekeningen van alle aange sloten socialisten erin. Dé iMij'nwerkersbond had een kleine ^mijnlamp en twee gekruiste werktuigen in koper geschonken. Aan het slot der redevoeringen brak een storm van toejuichingen los! De beeldhouwer Mendes da Costa zal Troelstra's buste, in marmer vervaardigen. In overleg met den heer Troelstra is besloten deze buste in de passende omgeving van het Troelstraoord en wat al meer Joden schuil geen brave menschen zooals er zooveel onder u Nederlanders huizen, doch gevaarlijke elementen, zooals u er enkelen, kent. Het gevoel dat al die elementen hier leven en De heer Schaper geeft vervolgens het woord aan TToelstra. Elen oud man is hij geworden Trillend staa hij, een glas water inschenkend, te wachten tot de onbe- wroeten en gemeene zaak maken met de verklaardedaarlijke, stormachtige toejuichingen verstillen. Scha- vijanden van het Britsche volk, van het Britsche we reldrijk, met hum geloof®- of beter gezegd rasgenoo- ten in Moskou, schept hier een gevoel van onrust en wrevel. per kan het niet hebben, dat oponthoud, kijkt op zijn klokje, wenkt om stilte, maar „de massa" stoort zich niet aan regie, zingt den leider nog spontaan de Internationale toe. Dan wordt het eindelijk stil. lln dit bij uitstek gastvrije land werden de Joden Troelstra kan beginnen en het was treffend en ont sla nergens gastvrij ontvangen' en als gelijken ge- roerend wat deze groote man zeide, die gansch zijn eerd en toegelaten tot in de koninklijke familie toe. leven in dienst heeft gesteld van de arbeiders •Dat nu juist de Joden degenen zijn, die het Rijk on- Aan het slot zijner rede deed de heer Troelstra een dermijnen, die de gastvrijheid mot wellust schen-beroep op de jeugd om vooc „een nieuw leven" te den, dat striemt den doorsnee Engelschman in het strijden.. Wat de partij zal hebben te doen ten aan- gelaat en doet hem huiveren voor de toekomst, om- zi^n van taktiek en vormen van organisatie, liet hij dat hij begint te twijfelen. rusten. Zij is gegrondvest op een oasis, welke toe- De kracht van den Brit zat eeuwenlang in zijn nim laat, dat thans naast de parlementaire kracht voluit mer twijfelen, in zijn sympathiek blunderen. Maar ook de economische kracht wordt ontplooid. En zich ondanks hun blunderen kwamen zij altijd op hun als een vader tot de bestuurstafel wendend, vervolgde pootjes terecht, men zou bijna zeggen: dank zij hun de heer Troelstra, dat hij met genoegen had gezien, blunderen. En nu zouden zij1 geblunderd hebben in dat „twee kemphanen" hebben gewedijverd om hem hun goedheid) tegenover lieden) aan wie zij zelfs de te huldigen. Dat zij, en imet hen partij' en vakbewé- vrijheid gaven om hun naam1 van Silberstein te ver- ging, hier samen zijn, gevoelde de heer Troelstra als anderen in Livingstone en van Mannheimer in de grootste hulde, want zijn werk was altijd gericht MacDonald. De roode hand drukt reeds zwaar op op eendracht en samenwerking van partij en vak-be- Engeland. - weging. „Gij zult", zoo besloot de heer Troelstra, „ook Overal steekt de minderheid^ de roode extremisti- \an dien geest doordrongen moeten worden. En in- sohe minderheid, het hoofd op. dien gij er niet van doordrongen wordt, dan zal de Steeds weer blijkt de hand van 'Moskou de roode massa u wel ervan doordringen (oorverdoovend ap- Wanneer een Nederlandsch vakvereenigingsman hand van Engeland te dirigeeren. plaus). Nogmaals dank voor al het goede dat ik heb dit leest, zal hiji glimlachen over zulk een nonsens, i Zeker, te Scarborough overwint heden nog de ondervonden, voor het groote gevoel van kameraad- Het ligt er duidelijk en duimen dik op, dat het Common Sense, de Britscho meerderheid, die door schap, dat er altijd tusschen ons is geweest!" Shinwell en Mann en diens rooden broeder Walsh in deTrade Unions, de jarenlang bestaande vakvereeni- Terwijl een niéuwe ovatie losbarst, zoekt de heer Australië niet te doen is om het belang der arbei- j gingen, waarop geheel Engeland zoo trotsch was Troelstra, met moeite zijn aandoening bedwingend, ders, doch om' het organiseeren der arbeiders als re- die lotsverbetering voor de arbeiders en goede arbeids- weer zijn plaats. De Internationale wordt weer gezon- volutiemacht. Walsh zegt het eerlijk: ik zal niet rus- condities voor de werkgevers gebracht heeft, maar gen, „De Stem des Volks" doet zich opnieuw hooren. ten voor ik Jiet Britsche wereldrijk ten gronde 'heb hoe lang zal dat nog duren? En dan is het publiek afscheid voorbij. Wie het heeft gericht Maar, lieve hemel, worden de arbeiders daar Duizenden en duizenden vreemdelingen,' hoofdza- bijgewoond, hetzij voor- of tegenstander, heeft ge- beter van? keltjk Duitsche, Poolsche en Gallizische Jodqn, wo- voeld, dat het, uiting gevend aan oprecht gemeende Ziet naar het ongelukkige Rusland en je ziet dat1 nen in het Eaest End van Londen en hebben fami- gedachten, op alle aanwezigen een grooten indruk 0» arbeiders crepeer en van den honger en slechts liehanden of andere betrekkingen met (Sovjet-Rus- heeft gemaakt. de kompanen van Shinwell, Mann en Walsh als Sov- land, met hun rasgenooten. Steeds bedenkelijker Zaterdagavond is 'mr. P. J. 'Troelstra nog eens ge- jet Commissarissen zich in weelde baden, doch ge- wordt de toestand voor Groot-JBrittannië. huldigd door de leden va.n S.D.AJP. en N.V.V., ter ge lukkig in, gestadigen doodsangst. Ik zeg gelukkig, Elr zijn er die lachen om degenien, -die de toe- legenheid van het door deze heide organisaties ge want het is slechts billijk, dat zulke vampiers .reeds komist duister inzien, maar men moet toch met de zamenlij'k heiegde demonstratieeongres. Dé stoet, die gedurende hun wangedrag door angsi gestraft wor- feiten rekening houden en tot die feiten behooren nu opgesteld werd in de Beeklaan tusschen Volkenbosch den eenmaal eerst het dreigen van den rooden leider plein en iLoosduinschenweg, vond daar nauwelijks Ontegenzeggelijk is de werkstaking aan het ver- Cook met een mijnwerkersstaking, eene bedreiging plaats en toen even voor acht uur de enorme optocht loopen, de grooie zeekasteelen der White Star Line die afgekocht is, d.w.z. doormiddel van geld, 0 maan- zich in beweging stelde was het of een onafzienbare en Cunaid Line, de Olympic en de Mauretania zijn den opgeschort, daarna de partieele zeeliedenstaking menschenmassa, die zich voortbewoog in de richting

Schager Courant | 1925 | | pagina 1