ilitniu Nitus- yi Woensdag 23 September 1925 68ste Jaargang. No, 7712, Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. EERSTE BLAD. FATALE 13 NEGENS Binneniandsch Nieuws SCHAOER COURANT. AiiErumlB- s üiümllii Ii blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- [6n nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. 110. I Prijs per 8 maanden (UB. Losse nummers 8 cent. AD VERTEN- TIÖN van 1 tot 6 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend I DIT nümkeb bestaai twee bladen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Maandag 21 September 1925. VOOR DEN POIJTJERECHTBR. BALDADIGHEID. Eerste beklaagde is Cornelis Koster. Hij is absent, 'let een kameraad (die wegens jeugdigen leeftijd met iepassing der Kinderwetten met gesloten deuren ieft terecht gestaan vandaag) kwam Koster van de Brmis te Wieringerwaard en heeft aldaar een drie- 1 waarschuwingsborden bij den dijk weggetrokken 1 neergesmakt, geholpen door den kameraad, die let gesloten deuren is herecht. De 0. v. J. eischte tegen Koster f 15 of 15 dagen en et vonnis was f 10 boete of 10 dagen. stel VIER OP EEN RIJ. Nu volgen vier beklaagden tegelijk, allen echter bsent. Zij' zijn S. Bruinir~ A. W. Sölner, C. Glijnis i D. Janneman, luidjes :I de omgeving van Uit- iest, waar ze fuiken hebben gelicht en vernield, welk (takje onlangs reeds behandeld werd Nu werd nog als getuige gehóórd de reclasseerings- zaa|m'btenaar, waarna volgenderwijze vonnis werd ge ien: eerste drie beklaagden elk f25 of 25 dagen en ierde beklaagde f10 of 10 dagen hechtenis. J 1 GAAT NEET DOOR. De zaak tegen Arie Slikker wordt ingetrokken, zoo- Is door den Politierechter werd medegedeeld. EEN ZWERVER. (Volgende beklaagde is Andries Roozeboom, een mrig liefhebber van 'n „neutje", die laatstelijk in ferschillende deelen van ons vaderland zonder midde- en van bestaan rondzwierf en onlangs in 't duin onder Egmond Binnen werd gevonden zonder be staansmiddelen. Hij:kreeg wegens landlooperij een vonnis tot 3 dagen hechtenis en 7 maanden rijks werkinrichting. BUJ HAD MEER GEZEGD DlAN GOED WAS. I Petrus Johannes Zonneveld van Egmond Binnen Ikt op 14 Juli j.1. zijn buurman, den landbouwer A, Bakker beleedigd. Zonneveld'» vader had palen op het land van Bakker gegooid en dat wist Petrus niet len die dacht, de palen ziende en herkennende, terwijl ze op Bakker's land lagen, dat Bakker ze 'Jlich wederrechtelijk had toegeëigend. Petrus heeft toen Bakker verweten, dat 't wel rficheen of hij (Bakker) die palen gestolen had. Daar wwam een rechtszaakje uit voort, met als gevolg, dat 'etrus heden een vonnis kreeg tot een tientje boete il 10 dagen brommen. DAT LIEP FOUT. Dan kregen we S. J. van Wonderen, die in Juni 1 te Alkmaar een hoeveelheid loodasch, ongeveer 0 K.G., zou vervoeren, maar zoo onbetrouwbaar was lm dat goedje onderweg aan een Alkmaarsch koop- lan voor f 3.60 van de hand te doen. De opbrengst leeft bekl. ten eigen bate aangewend. Hij liep nu een ronnis op tot f30 boete subs. 30 dagen hechtenis. HIJ „FLIKTE" NITT GOED. C. J. Wigmans van Zwaagdijk, had zich, toen hij 25 Mei j.1. bij» de koopvrouw Aafje Deen te Hoog woud in huls van een leelijke zijde doen kennen, door aldaar ten haren nadeele een mansbroek van f3.60 en een lap stof van f 15 weg te flikken. De f 15 is later aan Aafje vergoed. De lap stof heeft bekl. aan Mane Wittenberg verkocht vooj* f7. Hij, verklaarde dat hij door geldgebrek, terwijl hij' eenige boeten moest betalen, tot de daad is geko men. De Politierechter bepaalde dat over 3 weken ver dere behandeling plaats vindt om den reclasseerings- ambtenaar dan Je hooren. ZONDER LICHT. Arie Schouten te Helder had zonder licht gefietst in den nacht van 19 op 20 Juni en werd deswege door de politie geverbaliseerd. Bekl. is absent. Hij krijgt een vonnis tot f25 boete subs. 25 dagen hechtenis.* ALLEN LIEPEN' ZE WAT OP. Cornelis Ettes en Piet 'Beerepoot, landbouwers te Wognum, stonden wegens mishandeling terecht. De door hen mishandelde eerste getuige, de 49-jarige landman Piet Pronk, ook 'n Wognummer, vroeg In totaal f 127.59 schadevergoeding, waarvan rond f94 werd toegewezen. Piet had er nogal van langs gehad en is met zijn tegenstanders, die jonger zijn dan hij, op niet te besten voet. Op. 27 Juli bij het naar het land; gaan, kwamen Ettes en Pronk met elkaar in contact en kwam het van woorden al gauw tot daden. Pronk had een zeis bij; zich en Ettes r eende dat Pronk hem wat met dat groote wapen wilde doen. Pronk bestrijdt dit en zegt alleen om Ettes van zich te houden, de zeis voor zich uit te hebben gehouden, meer niet. Maar dicht bij was Beerepoot op 't land aan 't werk met 3 zoons van Ettes biji zich. De jongens wilden weg om vader te helpen, maar Beerepoot zei, ik zal wel heen gaan en Pronk de zeis afnemen. Dat deed Beerepoot dan ook. Pronk had hem zei. ie al eens be dreigd,. om 'm met de zeis door midden te snijden. Toen Pronk echter de geweldige zeis niet meer had, wérd hij' door den grooten forschen Ettes eerst met kluiten gegooid en sneuvelde daaiibij Pronkte fraaie tabakspijp van 'n gulden, (die ook op de schadever- goedingsaanvraag vepoeld stond!) Voorts heeft Pronk met zijn eigen bijltje (op f 1.25 genoteerd) en dat hij even had neergelegd, mishandeld door Ettes, die hem een paar flinke opstoppers met het ijzeren „huis" van de bijl toediende, Beerepoot heeft zonder wapen (Pronk een gevoeligen tik op het hoofd gegeven. Volgens Ettes is Pronk na de mishandeling onder gaan te hebben snel weggeloopen als 'n kieft, wel 200 meter ver, toen ging ie in 't land zitten en be gon luid te schreeuwen. Pronk zegt wel te zijn weggeloopen, maar niet hard en hij. moest gauw gaan zitten vanwege de pijn. Dokter Baesjou uit Wognum had Pronk behan deld, die een aantal dagen niet heeft mogen werken en een gekneusde'rib had opgeloopen. Maar nu liepen door HAWLEY SMART. 18. HOOFDSTUK! XXV. Wederverschijning van Giovanni. Jackson liep half in wanhoop het plateau op en Deer. Hij was aan deni rand van het bosch gekomen, j°en hij plotseling mompelde: „Genadige hemel, wie is dat?' Uit'het bosch kwami langzaami te voorschijn een man met een' dijkbleek gelaat en oogen, die gloei en van de koorts. Zijn hoofd was in een verband gewikkeld en hij! zag er uit als iemand die aan den rand van het graf heeft gestaan. Hij'keek om zich Deen, alsof hij iemand zocht en hij was nog niet veel verder gekomen, toen hij werd aangeroepen, door rooken roovers» luierend op het gras lag te «Wat, Giovanni, ben je weer op de been?" 1)611 Z0er na aan den' dood geweest. Mijn hoofd «in! nog Pij11"» antwoordde Giovanni met zachte, jjwderende stem en terwijl bijl sprak, liet de gebro- vaii andlet rich naast zijn kameraad op den grond rin "^n Matteo", zei hij: met een woeste tfiikke- J zijn donkere oogen, „ik vermoed, dat hij: een Pip kelooning gekregen heeft. Is hij' nog hier?" woopida. 116111 ^^achtig iaan> voor ant- wrÜïvZ0U .je raden, voorzichtig te zijn, dk kan de °P je gezicht lezen; maar denk er om, dat ik Ite *4 v.overigen lust hebben ons leven in gevaaf (Matteo" nge*1' wraa]i kunt koelen op PI 'neenU> viel de ander zenuwachtig dn. „Ik Cl tr„ ®?p.n eed houden, maar dat verhindert niet, Pie- fij.lk- miJn geschil met Matteo regel op mijn tw ls Hiet 111 strijd met de bergwet." - v,!'t w®et ik nog niet", antwoordde de ander. „Jij 0 ie in 'van de wijnflescb afblijven en wanneer Beval j1181 dronken wordt, breng je ons allen in hM u i® gepraat. Matteo had gelijk, dat hij IP WÏÏZ8n hoofdman heeft medegedeeld." wa? 06111 gemeens streek", antwoordde Gio- Yaoni somber. kol tiet tl Iïi6- onder den grond lig, is zijn schuld Ai» le dat ik zoo iets onvergolden laat?'* je je door imiji raden; laat, ja. Wanneer je WRIJFWAS voor vloeren en meubelen. De heerlyke zuivere terv penTynwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglansen DennengeurtnHuis Ettes en Beerepoot wat op en wel eerstgenoemde een straf tot f 100 boete of 100 dagen brommen en de andere f25 boete of 25 dagen de doos in. Ettes mQfiü bovendien f94 schadevergoeding betalen. O, DTE DA1MESMDNDJES. Johanna Gerritsen uit Den Helder had op 24 Juli hare stadgenoote M. G. Fieger, huisvrouw Vrijlandt, beleedigd. Met een tientje boete of 10 dagen zitten kwam Jo er af. STROOPEHIJ. Willem Mandemaker van Enkhuizen had zich aan strooperjj, van gras schuldig gemaakt door een hoe veelheid langs den dijk af te maaien en mee te ne men. Het vonnis hiervoor gewezen, was f 1 boete of 1 dag zitten. EENDENMElPPERS. Jan de Waal en zijn zoon Luitje, Koedijkers, had den wederrechtelijk eenige eendon gedood, toebehoo- rende aan den Warmenhulzer visscher en eendenhou der H. de Vet, wien daarmede f 7 schade was be rokkend. De eiscb was tegen vader en zoon ieder f25 of 25 dagen, het vonnis was voor elk f20 of 20 dagen. MET EEN KOPSTOOT. Geert Kreuger, een 24-jarige kelner uit Alkmaar, was in Augustus een paar dagen als zoodanig in functie bij; Vlaar te Hoorn. In den nacht van 8 op 9 Augustus was daar in 't café een Hoomsch werk man Dirk Schuringa, die 'n beetje onder den invloed: was en niet Weg wilde, toen 't sluituur was en ook nog niet ten volle zijn vertering betaald had. Vlaar was achter en toen is Kreuger opgetreden en heeft er Schuringa wel wat hardhandig uitgewerkt, tenge volge waarvan Dirk het bewustzijn heeft verloren. Meer dan eens heeft Kreuger hem een kopstoot toe gediend. Zoodoende had Kreuger zich nu wegens mishandeling te verantwoorden eri liep heden een eisch op tot f50 boete of 50 dagen hechtenis. Over 3 weken voortgezette behandeling dezen zaak. (ONVERSTANDIG. Jan Raven, een chauffeur, wonende te Alkmaar, had om een niet veel beduidende aanleiding zijn stadgenoot G. Vader in een café mishandeld, wat een vonnis tot f5 of 5 dagen hechtenis tengevolge had. ÖELEEDTGD. 'Hendrik Eindhoven, koopman te Hoorn, had aldaar op 11 Juli zijn collega Jozef Mlulder nogal heftig be leedigd. De eisch deswege was f20 of 20 dagen zitten. Het vonnis was milder en luidde f5 of 5 dagen. ZJOO OUDEN, ZOO JONGEN. Poortsluiter was Jan Eindhoven, zoon van vorigen beklaagde. Jan had evengenoemden Jozef MHilder te Hoorn op 11 Juli mishandeld door hem een schop toe te dienen. Ook hier was de eisch f20 of 20 dagen. Het vonnis was f7 of 7 dagen hechtenis. VAN RIJ SWIJK'S SCHOENHANDELwSCHOENHAKERIJ. Vetieetten Schoenen en Laarzen. Warme Muilen en Pantoffels. RUIME KEUZE, LAGE PRIJZEN. DE LANDBOUWERS, DE LANDBOUWSTATISTIEK EN DE RIJKSINKOMSTENBELASTING. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft op de vragen van het Eerste Kamerlid Wester- dijlkr betreffende het gebruik maken van opgaven voor de landbouwstatistiek bij de vaststelling van de aan slagen der landbouwers in de Rijksinkomstenbelasting geantwoord: Een recent geval' hiervan is den ondergeteekende niet bekend. Wel is hem bekend, dat ruim vier Jaar geleden iets dergelijks is voorgekomen, na de landbouwtelling die gehouden is tusschen 20 Miei en 20 Juni 1921. De toenmalige minister, van landbouw, nijverheid en handel heeft toen aan den betreffenden burgemeester verzocht, de gevraagde gegevens te verstrekken. Hij vond tot dit verzoek aanleiding, omdat in een vooraf gaande publicatie aan de landbouwers was medege deeld: „Deze telling heeft, evenals de vorige, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landr toouwstatistiek en is dus in het belang van den Ne- derlandschen landbouw". Deze publicatie was gegrond in het streven om de Vrijwillige medewerking aer landbouwers tot het ver krijgen van juiste statistische gegevens zoo volledig mogelijk te verzekeren. BIJ: sommige landbouwers pleegt namelijk de vrees te bestaan, dat door de belastingambtenaren van juiste opgaven een onjuist gebruik zal worden' ge maakt, in zoover het bezit van een bepaald aantal stuks vee, door een automatische berekening van de verdienste per stuk, kan doen concludeeren tot een bepaald inkomen. Het is wegens die vrees, dat eeru mededieeling, als vervat in bovenVermelde publicatie, van ouds biji landbouwinstellingen, zoowel hier te lande als in het buitenland, in zwang is. Ondergeteekende kan niet van oordeel zijn, dat een verstrekking van gegevens, waarvan men aanneemt dat zij' tot „het verkrijgen van juiste belastingaansla- T' zal leiden, de landbouwstatistiek „voor een groot d waardeloos" zou maken. Hij» heeft daarvoor een te gunsttig oordeel omtrent de nauwgezetheid van de landbouwers tegenover den fiscus. Hij erkent intus- schen, dat de vrees voor een onjuist gebruik van de verstrekte gegevens, en derhalve voor onjuiste be lastingaanslagen, het door den steller der vragen be doelde ongunstige effect zou kunnen hebben. Ondergeteekende zal gaarne over deze aangelegen heid, die sedert vier jaren practisch blijkbaar van geen beteekenis is geweest, in overleg treden met zijn ambtgenoot van financiën. WINKEL. AJan het verslag der gemeenschappelijke gasfa briek over 1924 ontleenen wiji, een vermeerdering van nuttig gasverbruik tegenover 1923 van 11,14 pet. of een verbruik van 398759 M3. in 1924, tegen 368798 M3. in 1923. In 1924 werd geproduceerd 434106 M3. gas, waar voor noodig züh geweest 1326470 Kg. kolen, zoodat per 100 Kg. kolen 32.7 M3. gas werd verkregen. De verbruikte hoeveelheid gas, omgezet naar het verbruik blijkt dat voor licht en kookgas over gewone en muntmeters is verbruikt 72.08 pet., voor verwar ming 15.65 pet, voor industrie 1,42 pet., straatverlich ting 2,81 pet, eigen verbruik en verlies 8.04 pet Hét aantal geplaatste meters bedroeg 701, waaron der 182 muntmeters. Koolteer werd geproduceerd 63087 Kg., voorraad 1923 1700 Kg., verkocht 66837 Kg., restant -3750 Kg. 66837 Kg. koolteer bracht gemiddeld f 2.01 per 100 Kg. op, tegen f 327 per 100 Kg. in 1923. •Cokes werd geproduceerd 17438 H.L.. voorraad; 1923 850 1HJL, waarvan verkocht 9356.50 HX., eigen ver- feel ons weder in gevaar brengt, zullen er minstens een twintigtal dolken voor je bestemd zijn en ik zou ook denken dat zijn Excellentie Matteo's scherp verstand hooger stelt dan jou domme kracht. Je bent ge vaarlijk," vervolgde hij!, ,^maar denk er om, als jij' de algemeene veiligheid in gevaar brengt, zal ik je eigenhandig dooden." „Veertien dagen geleden", zei de eens zoo gespier de kerel, „zou de man, die gesproken had van het dooden van Giovanni, ondervonden hebben, dat dit geen alledaagsche taak was. Geef aniji een glas wijn." „Ze hebben je zeker kort gehouden met den drank", antwoordde Pietro met een onderzoekenden blik op zijn kameraad en daarop henu een beker wijn uit zijn flesch inschenkende, reikte hij hem; dien toe. De machtelooze roover greep gretig naar; den beker, die hem voorgehouden weid. „Dat is goede waar", zei hij, met zijn lippen smakkend; „de eerste, dien ik gedronken heb sedert zijn Excellentie mij' neersloeg. Ha, het "geeft mensch weer moed, vul hem nog eens, Pietro," „Nog eens", antwoordde deze, „maar denk er om, het is de laatste keer." Nauwelijks had hij den be ker leeggedronken of de verzwakte man viel op den grond in slaap. Zijn kameraad keek hem nog eens aan en wierp daarop een mantel over bom heen met j meer zachtheid, dan men van zulk een ruwen ban diet verwachten zou. „Daar", zei hij', „zulk een slaap zal je gezondheid en kracht hergeven." De oude Jackson 'had op een kleinen afstand het gesprek tusschen de beide roovers ademloos aan gehoord. Hij kon volstrekt niet verstaan, wat zij zeiden, maar hij zag de flikkerende oogen en wraak zuchtige gelaatsuitdrukking van Giovanni en had daaruit spoedig de gevolgtrekking gemaakt, dat deze pleitte voor het vermoorden der gevangenen, terwijl tiji uit de houding van Giovanni's kameraad op maakte, dat deze kalmer gestemd was. In Giovanni's verklaring, dat hij zeer na aan den dood was geweest, lag niet de minste overdrijving, I wanneer sommigen zijner ruwe kameraden hem niet zoo zorgvuldig hadden verpleegd, zou hij dien vreé- selijken slag van Patroceni's pistool nooit zijn te t boven gekomen. Maar gedurende zijn geleidelijke 1 beterschap was één zaak merkwaardig; hij' koester de niet den minsten wrok tegen den graai, die zijn ontrouw zoo streng had gestraft, maar gevoelde een bittere haat tegen 'Matteo, die zijn vergrijp aan zijn Excellentie had overgebracht Indien er iemand be kend was geweest met al de verwikkelingen, welke Patroceni's optreden ten gevolge had gehad, zou hij van meening moeten geweest zijn, dat het vrij, zekei: was, dat de zaak een droevgen ailoop hebben zou. De graal zelf was vast besloten zijn gevangenen de dertig duizend pond af te persen. iHamimerton van plan te trachten te ontsnappen, uit den val. waarin hij geraakt was. Chisel in zijn verlangen om zijn meester terug te vinden, groote kans loopend de gendarmes op de hielen der roovers te brengen eri daardoor het leven^der gevangenen in groot gevaar, te doen geraken. Giovanni in zijn woesteu dorst naar wraak op Matteo. Het gevaarlijkste voor de gevangenen is nog dat de politie met de ontvoering van Sir Jasper en de zijnen bekend is en nog wel, dat de ontdekking is gedaan door Leroux, den meest energieken der po litieambtenaren. 1 HOOFDSTUK XXVTL Engelsche roovers. In een van de smalle straten, die liggen tusschen Golden Square en Soho, een zonderling tweeslach tige wijk, waar de werkman en de avonturier naast elkaar leven, woond'e de heer George Bludd, een kiene, magere, donkere man, met een haviksneus, van een moeilijk te bepalen leeftijd en met een vieze groezelige gelaatskleur. De heer Bludd was van Joodsche afkomst en zou ongetwijfeld van zich zelf gezegd hebben, dat hij: een sportliefhebber was; doch in werkelijkheid was hij een roofzuchtige gier op de renbaan, een kleine bookmaker, steeds er op uit de menschen te bedriegen en te berooven onver schillig op welke wijze. Hij was niet omgeven door het romantische waas van zijn Excellentie graaf Pa- troceni, doch beiden maakten zij zich op gelijke wij ze schuldig aan afpersingen, ieder volgens de ge bruiken van zijn land. De heer Bludd was evenals Patroceni van oordeel dat er altijd iets te halen viel van een man, dien het toeval in .zijm macht gebrricht had. Robert Coleman, de kneebt, die Haminerton's handlanger geweest was te Wrottsley door die over tollige negens te verwijderen, had zijn dienst opge zegd en was naar Londen gekomen om het hooge loon, dat Hammerton hem had uitbetaald, te ver teren in de cafés-chantants der hoofdstad en op de wedrennen. Bij' een dezer gelegenheden had hen ken nis gemaakt met den heer Bludd en zoodra deze zich verzekerd had dat Coleman over eenig geld beschikk enkon, had hij groote vriendschap met hem gesloten. De heer Bludd bleef niet in gebreke, terwijl bij samen met Coleman diens geld op maakte, uit te visschen, hoe deze daaraan gekomen was en evenals de graaf zag Bludd in deze weten schap een kleine goudmijn. Zoodra Coleman's fond sen begonnen te dunnen, was het de heer Bludd, die hem op het denkbeeld bracht van een kleine chan tage tegenover Hammerton. De kapitein ontdekte tot zijn verslagenheid, dat zijn twee bondgenooten bij het bewerken van den val van Wlheldrake niet te verzadigen waren wat betreft hun aandeel in de buit. De eisch van den graaf was zoo hoog geweest, dat hij onmachtig was er aan te voldoen, doch om Coleman's stilzwijgen' te koopen, had hij telkens bij kleine hoeveelheden een vrij: aardig bedrag betaald met de onaangename overtuiging, dat het einde van deze afpersing niet was te voorzien. Door zijn reis naar het vasteland was Hammerton ontkomen aan de Engelsche roovers omi in handen te geraken van hun Italiaansché naamgenooten. De kamers van den heer Büuddi waren armoedig gemeubeld. „Dus Robert, oude jongen, zit je aan den grond? Je zult je toevlucht weer moeten nemen tot je ouden bankier. Wij zijn heel genadig voor hem geweest; wanneer men een man op die wijze onder den duim heeft, moest hij je eigenlijk voorzien van alle kleine genoegens van het leven." „Maar ik zeg je, dat ik niet weet, waar hij is," antwoordde Coleman verdrietig. „Het is heel onfatsoenlijk om zich zóo aan zijn verplichtingen te onttrekken, maar wiji kunnen ons daarbij; niet neerleggen, Robert." „Ik ben evenmin van plan hem te laten schieten als jij', maar je moet eerst den beer gevangen heb ben voor je de huid verkoopen kunt." „Dat is waar, doch het is gemakkelijk genoeg hem op te sporen. Sommigen van je vroegere medebe dienden kunnen ongetwijfeld zijn adres opgeven, je moet zelf naar hem toegaan, Robert." .Hij: kan wel in een vreemd land ritten en daar zou ik toch nooit den weg kunnen vinden." „Van Londen uit brengen ze je naar alle oorden der wereld Je behoeft niets te weten, je hebt geen vreemde talen te kennen, wanneer je je kaartje maar l8at zien, zorgen zij, dat je komt waar je wezen moet. „En hoe kom ik aan het geld daarvoor?" „O, dat doet mij denken aan een grooten vriend van me; als die zei, „ik moet geld hebben", vond hij altijd iemand,, die er onder te lijden had." 'Wlordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1