RAAD WINKEL bruik 568150 H.L., restant 3360 H.L. De geheele voorraad cokesgruis, 2238 HL., werd verkocht. De resultaten over 1924 waren zeer bevredigend. De netto-winst over 1924 bedraagt 1 5569,30Y*. De kosten van uitbreiding over de jaren 1921, 1922 en 1924 werden uit don loopenden dienst betaald, waar mede hot saldo en een gedeelte van hot reservefonds is gemoeid geweest on hot reservefonds is terugge bracht op f 1296.80 ft. Do balans waarde dor eigen dommen bedroeg op 31 Dec. 1924 f 163169.35^, te genover een schuld van f 162315, de waarde van de aanwezige goederen is geschat op f 9737.58. ZUÏDSCHARWOUDE. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente heb ben aan alle winkeliers vergunning.verleend om ge durende de kermisdagen hun winkels opbeperkt open te houden. LANGENDIJK. De Nederlandsche Tuinbouwraad, waarbij ook de Langend ij ker tuinbouworganisaties, zijn aangeslo ten, zit niet stil, waar het geldt de belangen te ver dedigen van de Nederlandsche tuinbouwers. 'Ih de dezer dagen gehouden vergadering was het Duitsche toltarief aan de orde, waarbij de vertegenwoordigers der verschillende bij den Tuinbouwa-aad aangesloten groepen mededeelingen deden omtrent verrichte be moeiingen of gedane stappen, teneinde de nadeelen tegen te gaan, welke uit de invoering van de tarie ven voor den Nederlandschen' tuinbouwer zouden voortvloeien. Men meende te mogen aannemen, dat de regeering. als gevolg van een met de Directie van den Landbouw gehouden vergadering, waarin de wenschen der tuinbouwers werden toegelicht, krachtig bezig is, het belang van den tuinbouw te dienen. Evenwel besloot de vergadering goed te keu ren, dat door den voorzitter van den Raad, Mr. Dresselhuijs, lid van de Tweede Kamer, een onder- boud met den Minister van Buitenlandsche 'Zakeru zal worden aangevraagd, ten einde eenige voor den tuinbouw hoogst gewichtige aangelegenheden te be spreken of nader toe to lichten. Men besloot ook tot een samenspreking met re drie centrale landbouworganisaties, om er bij den minister van Binnonlandsche iZaken en Landbouw op aan te dringen, wederom een directoraat-gene raal van den landbouw in te stellen, dan wel bet voortdurend overleg met de land- en tuinbouworga nisaties te bestendigen. In t belang van land- en tuinbouw kan een technisch bekwaam directeur- generaal van cjen landbouw niet worden gemist, was bet unaniem oordeel der vergadering, wat nog niet beteekent, dat dan geen geregeld overleg met de centrale organisaties moet plaats hebben. Een verzoek, om mee te werken aan de instelling van een wereldbond van landbouwvereenigingen, werd van de hand gewezen, uit overweging dat het een open vraag blijft, of de tuinbouw op zijn plaats zou zijn in een Bond. werkende voor den landbouw. Te eer meende men op dit verzoek afwijzend te moe ten beschikken, daar sedert 13 jaar een internatio-! nale vereeniging van beroepstuinders bestaat. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. Uitspraken van 17 September 1925. G. A. D., Schagen, M.R.R., f 2 subs. 1' w. tuchtsch., C. "M. Al 'S., Anna Ptulowna, idem, f 4 of 4 d., A. v. E., Zijpe, Keuringswet, f 30 of 15 d. J. L., Wieringër- waard, idem, f 12 of 6 d. T. B., !St. Maarten, Art. 424 'S., 5 of 3 d. A. B., Zijpe, Ongev. wet, f. 8 of 4 d. D. iG., Schoorl, H. M. 'Sr., en K. W., iSchoorldam, Vis- scherijwet,elk f 3 of 3 d. G. de G., Winkel, Arbeids wet, f 4 of 2 <L, A. R1., Wieringerwaard, Art. 426 Sr., f 6 of 3 d., D. S., Wieringerwaard. idem, f 10 of 5 d. D. S., Wieringerwaard, idem, 15 of 8 d. J. C. M., Noordscharwoude, idem, f 8 of 4 d. J. Gn Callants, oog, Art. 459 Sr., f 10 of 5 d. G. K., Haronikarspel, Leerplichtwet, f 3 of 2 d. J. H. de R., Amsterdam, K. A. S., Amsterdam, Visscherijwet, elk f 4 of 4 d. J. G., en C. G., Callantsoog, Art. 459 Sr., elk f 10 of 5, A. 'K., Oude Niedorp, Leerplichtwet, f 2 of 2 d. J. de R., Schagen, Arbeidswet, 2 m. f 4 of 2 m. 2 d. G. R., wed. J. Sch., Schagen, idem, f 8 of 4 d. P. 'B., Wie ringerwaard, M.RJR., f 4 of 4 d. D. D., Heerhugo- waard, W. 9 April 1875, f 4 of 4 d. J. 'B., en A. D. D., Waraienhuizen, W. S., Oudorp, J. RL, Oudkarspel, J v. d. H., Zuidscharwoude, allen M.R.R., elk f 4 tff 4 d. K. S., Schagen, idem, geen straf. G. B., Haren- karspel, PoL verord. gem. Oudkarspel, f 6 of 3 d. G. T., Zijpe, M.R.R., f 4 of 4 d. P. J- M., Harenkar- pel, Art. 426 S., 8 of 4 d. C. G., Harenkarspel, idem, f 6 of 3 d. P. H., J. de W.. M. Sch., geb. O., C. S„ P. de B., B. W. geb. N., J. W., allen Schagen, Kies wet. elk f 0.50 of 1 d. P. F., Schagen, D. G., Haren karspel, 'M.R.R., elk f 4 of 4 d. Ph. v. d. W., Schagen, idem, f 3 of 3 <i J. N. Sr., P. H., Anna Paülowna, idem, elk f 4 of 4 dw A. N., Wieringerwaard, idem. f 3 of 3 d. P. W., Wieringerwaard, J. F. IH., Winkel, idem, elk f 4 of 4 <L M. D., Hj K, A T., Harehkarspel, H. v. d. M., Harenkarspel, K. G., Anna Paülowna, Kieswet, elk f050 of 1 d. G. S. en |J. P. V., Anna Paülowna, 'M.R.R., elk f 4 of 4 d. C. B., Wieringer waard, idem, f 3 of 1 w. tuchtschool. P. D., ged te Zutphen, Pol. verord. Sch., f 2 of 2 d. D. S., Scha gen, Art. 426 S., f 2 of 1 d. T ZAND. De gunstig bekend staande tooneelvereeniging „Nieuw Leven" van Dirkshom zal hier kermis-Maan- dag in het café van den heer H. Schrieken optreden j met „DeSpaansche Vlieg". Voor bijzonderheden ver- wijzen we naar de deze week te plaatsen advertenties. IN EEN EMMER WATER GESTIKT. Te Baarn woonde de 75-jarige L. 'S. alléén in een huisje. Des middags ging de man bij familie eten. Dezer dagen verscheen hij niet. waarom de po litie gewaarschuwd werd, die den man in zijn huisje voorover vond liggen, gestikt, met zijn hoofd in een emmer water. Men vermoedt, dat hij' voornemens- is geweest uit den: emmer te drinken, doch daarbij j voorover is gevallen en ongelukkigerwijze met zijn gezicht in den emmer is terecht gekomen, waarna hij niet meer de kracht had op te staan. EEN AMERIKAANSCHE FILM OVER HOLLANDS TUINBOUW. De Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel meldt: Tijdens de internationale voorjaarsbloementen toonstelling te Heemstede vertoefden' eenige Ameri- kaansche filmexperts in ons land, die voor rekening van de U. S. National Garden Association en de firma Dubbelday Page, bekende uitgevers te New- York, (waartoe deze door de Aimerikaansche Ka-i mer van Koophandel werden' bereid gevonden) fil men. maakten van de bloemententoonstelling, de bollenvelden, de kweekerijen van Aalsmeer en Bos koop van af den grond en vanuit een vliegmachine, j buitens, kasteelen en verschillede typische No- derlandsche onderwerpen. Het doel van deze film, welke dor de zorg van het „The Famous Players" concer-j in duizenderf bioscooptheaters in Amerika zal worden vertoond, was voornamelijk den bollen- en plantenexport naar Amerika en het Amerikaansch toerisme naar ons land te bevorderen. Dezer dagen ontving de Amerikaansche K. v. K. bericht, dat de bewerking van deze film nu zoo goed als geëindigd ia en dat deze een groot succes belooft te worden. De opnamen, die door deskundigen naar de ver schillende onderwerpen zijn gerangschikt, en van do juiste titels zijn voorzien, zijn verdeeld in drie fil men. 'De eerste, welke gekleurd is, is getiteld „Tulip Land" en geeft een overzicht van de Bloementen toonstelling te Heemstede, de bollenvelden, kweeke rijen on Nederlandsche kasteelen en buitens (Ame- rongen, Aangerenstein, Rosendaal, Middachten, Twic kei, Wildam, ter Hooghe (Zeeland) en Waterland. De tweede en derde film zijn respectievelijk geti teld .JLet's go fishing" en „Wooden Shoes". Deze beide filmen geven opnamen van bloemen en planten en van verschillende Nederlandsche cos- tunies en gebruiken. De aantrekkelijkheid van deze beide filmen is ver hoogd doordat er een geschiedenis doorheen is ge vlochten, Dftar de Am. K. v K. de beschikking krijgt over drager: de bükcemafleiders op de gebeente-eigendom 6en copie van deze filmen, kan men verwachten, dat men na te zien. Ten deele was dit verplicht voor die deze binnenkort in Nederland zullen worden ver- gebouwen, die als bouwwerk beteekenis hebben of toond. waar archieven in geborgen zijn. De bliksemafleider IVCAGGI'S PRODUCTEN. op het Raadhuis is hersteld en.' heeft gekost 59.34, •Op Donderdagavond 24 September e.k. zal in de die op den kerktoren was dn orde. Die op het Wees zaal van den hoor A. de Graaf te Barsingerhorn een en Armenhuis is echter verre van voldoende omdat openbare voordracht gehouden worden over Volks- de stand van dien aard is, dat het voorhuis) en het voeding met betrekking tot de Maggi's Producten, boerenhuis niet beschermd zijn. waaran kookdemonstraties en eon filmvertooning Voor afdoende verbetering worden 3 plannen voor- Verbonden worden, die den belangstellenden het ge- gelegd, welke resp. f 87, f 98 en f 121 zullen kosten, beele Maggi-bedrijf zal toonen, zoowel landbouw- B. en W. achten afdoende voorziening gewenscht als fabrieksbedrijf en gelijktijdig een kijkje geeft op en daarvoor geven zij de voorkeur aan bet plan van het. (Zwitsersche landschap. f 121; alleen wenschen zij. een uitspraak van den In zeer vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke Raad omtrent den tijdi, wanneer het gebeuren zal. demonstraties reeds gehouden en mochten ziji zich Acht men in 1925 nog daarvoor den tijd.idan zal de steeds in een druk bezoek verheugen. later voor te stellen overschrijving uit den post voor Men was zeer tevreden over hetgeen geboden werd onvoorziene uitgaven den betrekkelijken post daar- en wij twijfelen er dan ook niet aan of de dames van mede verhoogen. Wordt 't daarentegen in 1926 uitge Barsingerhorn zullen"van deze gelegenhied een druk voerd, dan zal er bij1 de begrooting op gerekend moo. gebruik maken. Men leze de verdere aankondiging ten worden. in dit blad. j Voorzitter: De heeren gaan er toch mee accoord OUDE NIEDORP. :dat dit werk uitgevoerd wordt? Op 14 October a.s. zal een verkiezing worden ge- Allen zijn hiervoor. houden voor benoeming van twee leden van het da- De heer Breebaart geeft, waar het toch gebeuren gelijksch bestuur der banne Oude Niedorp, wegens moet, de voorkeur aan het beste plan, d.i. het duur- periodieke aftreding van den beer C. Over en we- ste, en hij zou de uitvoering hiervan dezen herfst gens ontslagname van den heer Jb. Pluister en voor nog wenschen. tv.ee Hoofdingelanden, wegens overlijden van den Voorzitter deelt mede, dat de kosten uit onvoorzien heer J. Mijts onf periodieke aftreding van den heer.moeten worden geput. A. Strijbis. De heer Kamp vraagt hoeveel er door het nieuwe OUDE NIEDORP. v plan van de te betalen premie voor de verzekering Van de dienstplichtigen van de lichting 1926 zijn afgaat. ■bestemd' tot gewoon dienstplichtige de navolgende Voorzitter deelt mede dat dit 10 zal zijn. personen: iM. G. Kind, W. Blankcndaal, P. Bakker, J. De heer Dekker vraagt wanneer de bliksemaflei- Langedijk, C. Bakker, P. Groot, N. Broersen en C. ders op het weeshuis voor het laatst zijn nagezien. Moras. Voorzitter kan dit niet met zekerheid zeggen/ bet is WARMENHXJIZENw meermalen gedaan, maar hij: weet niet wanneer voor Biji de to Juilanadorp gehouden athletiekWedstrij1- het laatst. den slaagde onze plaatsgenoot N. Pronk er wederom De heer Dekker is er ook voor het plan dit jaar nog in om met 'n grooten voorsprong op zijn zwaarston uit te voeren. tegenstander den langen afstand loop (1500 M.) te De heer Kriek denkt er evenzoo over, en dan zoo winnen. Jammer was het. dat hij buiten mededin- spoedig mogelijk, want voor het Wees—Armenhuis ging moest loopen, daar door het bestuur van de met z'n vele oude menschen, is dit voor veiligheid vereeniging Z.S.C. te Burgerbrug verzuimd was, de beslist noodig. leden op te geven, .zoodat de vereeniging onverrich- De beer Kamp vindt het plaatsen van afleiders een ter zake kon vertrekken. wassen neus, wanneer deze niet geregeld nagezien WARMENHUIZEN. worden. Van de lichting 1925 zullen uit deze gemeente 7 De heer Kriek zou er dan ook voor zijn aan den dienstplichtigen in werkelijken dienst moeten ko- heer Vlaming tevens op te dragen om de 2 jaren deze men, nl. 1 P. Schipper, no. 3 KI. iSlot, no. 4 J. Da- na te zién. miaans, no. 5 C. Klaver, no. 7 A. J. Goudsblom, no. De voorzitter acht hem daartoe den aangewezen 9 J. van Wonderen, no. 10 IQ. Paarlberg. persoon. TUITJENKORN. Algemeen wordt goedgevonden dit jaar tot uitvoe- De Burgemeester van Warmenhuizen en Haren- ring over te gaan en tegelijk den heer Vlaming op te karspel heeft zich thans gevestigd alhier in de door dragen om de 2 jaren inspectie te houden, hem aangekochte woning van de Wed. Blad, gelegen Ingekomen stukken: bij de brug te Tuitjenhorn. 1 Ingekomen is het bericht van een besluit van Ged. twto vvat -topto nrnnnn Staten, houdende goedkeuring der rekening over 1923 SJ'ïn'ThS.tusschen Brummen uiiiZkX,^U.lTnï^SilSCiiler Zutuhen werrt Hnevene wonende inkomstenbelasting 19Ê5 <1926. 'Idem van de begrooting voor 1925. Idem van het besluit tot af- en overschrijving en en Zutphen, werd gistermorgen H. Hoevers, wonende te Rienderen (gem. Brummen) door een goederen trein overreden on gedood. suppl. begrooting 1924. Van den heer J. G. A Bosch is de mededeeling ont vangen, dat hij zijne benoeming- tot gemeente-genees heer aanneemt. 'Ingekomen is: een proces-verbaal van kasopneming Vergadering van den Raad dezer gemeente op bij; het Algemeen) Burg Armbestuur, op 2 'September Dinsdag 22 September 1925, namiddags half drie. Voorzitter de heer J. Koomen Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. De heer Van Wijk is afwezig. Bij» opening heet de voorzitter allen welkom. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de vorige vergadering wordt medegedeeld: jL, waaruit blijkt dat op dat oogenblik in kas was f 440.76. Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat op 18 Juli jl. de boeken en kas van den gemeente-ontvan ger zijn opgenomen- en een teveel in kas is geconsta teerd van f 254 V*. Van het gemeentebestuur van Zoeterwoudo is het verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan een Waar in verband met een eventueele opheffing der adres om opheffing van den zomertijd. B. en W. stel- postbestelling op Zondag in de vergadering van 26 len voor, dit -verzoek voor kennisgeving aan te ,ne- Mei 'jL werd besloten het gevoelen van den Raad ken- men. baar te maken, als zijnde in zijn geheel tegen ophef- De heer Brugman wil, hoewel het een afgekauwd fing der Zondagsbestelling, is aan deze opdracht vol- onderwerp is, toch nog mededeelen dat hij vóór daan en (heeft naar aanleiding daarvan op 18 Augus. adhaesiebetuiging is. tus jL een onderhoud plaats gehad met den Inspec- De heer Breebaart: Denkt de beer Brugman dat er tour der Posterijen en Telegrafie. De kosten verbon- iets mee bereikt zal worden? den aan de -Zondagsbestelling en het weinige dat -er De heer Brugman: Alle plattelanders zijn er van voor bestelling in aanmerking komt, is naar voren overtuigd, dat de zomertijd ons tot last is en daar- gebracht en daar tegenover gesteld de mogelijkheid om al ben ik voor adhaesiebetuiging. alle poststukken af te kunnen halen. De Voorzitter heeft dezelfde meening over de uit- Voors is gesproken 'door den Inspecteur over een werking van het adres als de heer Breebaart. eventueelë opheffing van de 2e bestelling in het dorp. De heer Kriek: Ik was niet bij' die vergadering R. en W. -kennende het gevoelen van den Raad, van B. en W., maar ik geef hier te kennen dat ik hebben te kennen gegeven, dat de gemeente afwijzend voorstander van adhaesiebetuiging ben. Want indien staat tegenover elke maatregel die inkrimping van door de plattelandsgemeenten geen adhaesie betuigd den dienst betreft en achteruitstelling beteekent. Een wordt, dan zal dit als argument kunnen dienen om beslissing is nog niet gevallen. te zeggen dat het platteland zich er bij neerlegt. Omtrent het sproeien van wegen met een teerpre- De heer Kamp vindt dat er geen bezwaar tegen paraat, zijn door 'B. en W. ingevolge de in de vorige adhaesiebetuiging kan zijn. vorgadering uitgesproken wensch inlichtingen inge- De heer I^reebaart deelt mede, dat hij gemerkt wonnen te Zaandam, Krommenie, en Wormerveer. heeft hoe de stedelingen over den zomertijd denken Dó mededeelingen in vroegere vergaderingen -over en indien uit het aannemen voor kennisgeving van dit onderwerp gedaan, komen overeen met de laatst dit verzoek, door de regeering afgeleid mocht kunnen ingewonnen inlichtingen en stuiten af op de kosten worden dat het'platteland ep in berust, dan zou hij welke volgens de laatste rapporten voo-r een be- vóór adhaesiebetuiging zijn. sproeiing met sproeiteer bedragen ongeveer 3 cent De -heer Dekker sluit zich aan bij deze meening en per M2. en per keer een wekelijksche sproeing noo- vindt het plicht van het platteland om adhaesie te dig is. betuigen De heeij Breebaart vraagt of niet onlangs besloten Met algemeene stemmen wordt tot adhaesiebetui- is nog een tweede proef met teerbesproeiing te doen. ging besloten. Hij zou die proef nog wel eens willen herbalen, het Van Ged. Staten is iberidht ontvangen, dat zij hel>- resultaat was goed, en het bleek in den zomer wer- hen' goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een kelijk voldoening te geven. Het inbrengen van basalt geldleening van f 12500 voor uitbreiding van het gas- oordeelt spr. ook duur. en het vastleggen van den buizennet. grond met teer is heel goed. Hoewel op het oogenblücjaog met drie verschillen- Voorzitter deelt mede dat nog wel eens nagezien 1 de instellingen wordt onderaandeld, is het B. en W. kan worden of die toezegging gedaan is. Maar al is nog niet gelukt de leening af te sluiten, de proef gelukt, het stuit meestal op de kosten af, Teneinde eclhter op tijd geld te kunnen verstrekken, ofschoon ook hij- toegeeft dat het sproeien van teer wordt macihtiging gevraagd, om, indien alsdan nog uitstekend is voor het behoud der wegen. geen definitieve leening is gesloten, een kasleenng te De heer Dekker staat het voor den geest, dat in- mogen aangaan tot het benoodigde bedrag, dertijd door den heer Kanip gezegd is dat door N. De secretaris- deelt mede, dat van den heer Bult- Niedorp een dergelijke proef zou worden gedaan. 'man bericht is ontvangen dat hij de leening kan De heer Kamp zegt dat dit zoo is, -maar men is plaatsen tegen 5 en tegen een koers van 99 noe niet bezig. De voorzitter vindt dit een goéd aanbod en hij wil De heer Breebaart: Dan kunnen we het resultaat hier ook op ingaan, afwachten. Ingekomen zijn de volgende verzoeken om subsidie, De heer Kamp: De proef wordt daar niet meer van: Winkel's Harmonie, de Gymnastiekvereniging met teer gedaan, maar met een ander praeparaat. „Sparta". de Schager Handeldrijvende en Industrieele De vergadering is algemeen Van meening, dat bij Middenstandsvereeniging te Schagen. te dure teerbesproeiing, basalt nog het beste middel is voor wegenonderhoud. Zullen behandeld worden bij de begrooting. Bovendien is van de Openbare Leeszaal te Alk- De heer Brugman vraagt aan B. en W. over het maar een verzoek ingekomen om subsidie. Dit zal onderhoud van het weggedeelte Nieuweweg—'Molen- j ook bij de begrooting behandeld worden, weide. Dé wegwerker wou daar voor het herstellen Uit Alkmaar is nog ingekomen een verzoek tot het van ontstane gaten wat basalt hebben uit een kuil verleenen van steun voor het te stichten 'Centraal aan den weg, maar hij had van B. en W. bericht Neutraal Ziekenhuis. B. en W. hebben dit stuk nog ontVangen dat dit niet mocht. niet behandeld, zoodat- ze dit eerst onder oogen zul- Voorzitter deelt mede, dat uit dat grindhok alleen len zien. basalt door den wegwerker gehaald mag worden in Van de gemeente Alkmaar is voorts het verzoek nood. De wegwerker is hij- hem geweest en de voor- gedaan een bedrag van f85.23 te willen storten, ver- zitter heeft gezegd dat hij. dadelijk gebruik mocht ma- eischt voor de toelating van den zoon van den heer ken van basalt voor die knippen. Het verbod van ge- j Jonk tot de Handelsdagschool. Dit bedrag is door die bniik hiervan is reeds eenigen tijd geleden gegeven,gemeente voorloopig zoo vastgesteld, maar dat sloeg hier niet op. De secretaris licht toe d$fr bij de wet is geregeld In verband met de opmerking in de laatste verga- dat door de gemeenten voor iederen leerling van dering gemaakt is opdracht gegeven tot het herstel- H. B. S., Nijverheidsscholen e.d. een bepaald bedrag len van een looppost in het iZout.kaag en van de brug aan het Rijk moet worden betaald. Alleen de. Han- over de Kromme «Gouwe. delsschool valt hier buiten. De heer Dekker zegt dat alles in orde is gemaakt.' Aan den" heer Jonk is daarop medegedeeld, dat Door den Rijksarchivaris voor de provincie Noord dit door de gemeente zal gebeuren indien hij1 bereid Holland is het gemeentearchief gemspecteerdi en is het volle bedrag aan de gemeente terug te betalen, over de inrichting en •verzorging daarvan een zeer zoodat de gemeente dus geen schade zal lijden, maar gunstig rapport uitgebracht. -Het oude archief eischt alleen als tusschenpersoon optreedt, eenige deskundige regeling en dit zag genoemde Itn- De secretaris deelt verder mede, dat Jonk bericht specteur gaarne opgedragen aan zijn bureau, waar- heeft dat hij' die f 8523 zal betalen, er tevens aan mede eenige kosten gepaard zullen gaan. De verdee- toevoegende, dat hij de bestaande regeling heel on- ling daarvan kan over de jaren 1926 en 1927 plaats billijk vond ten opzichte van andere scholen, hebben, door b.v. telken jare f 100 uit te trekken di De voorzitter deelt de meening van den heer Jonk, zooveel minder als noodig zal zijn. i maar er is niets aan te doen. B. en W. hebben bij de begrooting voor 1926 daar- De heer Brugman vindt het ook onrechtvaardig, dat mede rekening gehouden. de gemeente voor een arme zoowel als een rijke die Zal bij de begrooting worden behandeld. kinderen op de H-B.S. heeft, bijdragen moet. Een Dioor B. en -W. is aan don) heef N. J. 'Vlaming opga- rijke kan zelf wel betalen. De heer Breebaart vindt do bestaande regel eveneens onbillijk, want het kost zoodoende de meente minder dan wanneer de leerling naar H.B.S. ging. Do voorzitter: We doen dat bijdragen ook niet i harte, maar hot moot. Het gevoel van B. en W. Is i dat indien or eon onbemiddelde is, deze geholj moet worden, maar zoo is het onbillijk. Do heer Kamp vindt het voor den heer Jonk o heel vervelend. Op de vraag van don voorzitter of allen er vc zijn dit bedrag te betalen en vervolgens door j heer Jonk terug te laten betalen, antwoorden a!": toestemmend. Van den heer D. v. der Oord. in het Zoutkaag hqt verzoek ingekomen hem vergunning te geven j aansluiting bij het .E.N. over te gaan. De laagsp ningspalen komen op zijn eigen terrein te staan De voorzitter deelt mede, dat dit verzoek pas j gekomen is en nog niet B. nu W. bekande Toch stelt hij. aan dén Raaa vo^r hiervoor toestc ming te verleenen. Allen voor. Ingekomen is het jaarverslag der Commissie wering van schoolverzuim te Winkel. Van de commissie tot wering van schoolverzuim Lutjewinkel is eveneens (het jaarverslag ingekon Ingekomen is het verslag der Commissie iöi verbetering van de scheepvaartwegen in het nooi lijk gedeelte van Noordholland. Deze verslagen liggen ter inzage voor de leden Hierna wordt overgegaan tot behandeling van verordening regelende het ontslag van onderwija personeel bij huwelijk en op 65-jarigen leeftijd, h volge de wet van 28 Mei 1925 (ötbl. no. 207) kan. meenteraad bepalen dat onderwijzeressen, die den 45-jarigen leeftijd in het 'huwelijk treden, ont gen zullen worden en eveneens onderwijzend neel bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd' worden ontslagen. Teneinde bij voorkomende gevallen een vastged de regeling te hebben, stellen de meerdorheid van en W. voor bij verordening te bepalen: 1. %dat een onderwijzeres, beneden den vijf veertigjarigen leeftijd, die in het huwelijk tre« wordt omslagen. 2. dat onderwijzend personeel bij het bereifc van den 65-jarigen, leeftijd, wordt ontslagen. Dit ontslag kan van jaar tot jaar op voorstel i B. en -W. worden opgeschort. De minderheid van B. en W. meent zich tegen zoodanige verordening te moeten verzetten, omi z.i. alleen het gehuwd zijn geen reden Is de ond wijzeres uit de school te weren. Het verleenen v uitstel van ontslag op 65-jarigen leeftijd wordt evt min wensch elijk geacht. De heer Kriek vindt dat het geen reden is een derwijzeres bij huwelijk uit school te weren, en v betreft het ontslag aan onderwijzend personeel op jarigen leeftijd, dat vindt hij goed, maar niet wil aan B. en W. de bevoegdheid laten dit ontslag op schorten van jaar tot jaar. Hij vindt dit een veel groote verantwoording voor B. en W. Wanneer altijd een goéd onderwijzer(es) is geweest dan vindt het zoo moeilijk om te zeggen: nu moet je maar wi gaan, wanneer hij of zij 65 jaar is. Spreker vindt 1 veel beter definitief te bepalen: op 65-jarigen leef ontslag voor goed, dan kan men zich op de veroi ning beroepen, dan kan er ook geen verandei plaats vinden. De heer Spaans is er wat punt 1 betreft, voor bij huwelijk ontslag plaats vindt, en hij oordeelt ook goed dat er op 65-jarigen leeftijd van het I soneel, voor B. en W. wat ruimte is. 'Voorzitter wijst op de moeilijkheden die bij welijk van de onderwijzeres kunnen opkomen, b.v, gedurende 4 of 5 maanden afwezig zijn uit de sch bij zwangerschap, <vat voor het onderwijs en fin ciën nadeelig is. De heer Dekker: Winkel heeft 3 leerkrachten en dien er minder dan 96 leerlingen komen dan kun die 3 leerkrachten er blijven ipdien ze er reeds ren. Maar als de gemeente bij1 huwelijk van derwijzeres tot ontslag was overgegaan, dan zoi we nu volgens de nieuwe wet niet meer dan 2 krachten kunnen toeloopen. Hetzelfde geval heeft bij Nieuwe Niedorp voorgedaan. Daar is bij de sc te Moerbeek mej. Langedijk gehuwd, en indien ze slagen was, hadden ze daar nog maar 1 leerkn over. Spreker vindt dat dq gemeente zich op gev lijk terrein begeeft door dit voorstel. De secretaris deelt mede dat een gevolg van slag zou iijn een vacature, maar dat de onderwijn niet belet kan worden pp een andere plaats te s citeeren. Bovendien loopt men hier geen gevaar leerkracht te verliezen, omdat er ruim voldoende I lingen zijn. Maar het beginsel van deze zaak is ders, het gaat hier om de oude kwestie: do vti al dan niet in de school en de uitspraak hiervan! rust nu hij den gemeenteraad. De heer Dekker vindt het toch gevaarlijk, al c er op het oogenblik ruim voldoende leerlingen va 3 leerkrachten, we zien het aan andere plaatsen. B vendien, als een onderwijzeres zou willen huni dan zou ze er van af moeten zien, omdat bij vok gang ontslag volgt, WÏat. betreft ontslag op 05-jarigen leeftijd, da mee is hij: het volkomen met den heer Kriek Hij oordeelt het verkeerd dat dan tegen den een! zegd zou kunnen worden dat hij nog een jaar doorgaan en tegen den ander van niet De heer Breebaart oordeelt het ook uit zede! oogpunt voor de onderwijzeres beter dat ze school bij huwelijk verlaat, hij oordeelt haar dan 1 ter in de huishouding thuis. Dit oordeel berust b op rechtsbeginsel maar hierop dat bij 't in het werl lijk belang van het onderwijs acht. Wat betreft slag op 65-jarigen leeftijd heeft hij. dezelfde meoflii als de heer Kriek. De heer 'Kamp denkt ook, dat de onderwijze zoolang ze ongehuwd is, beter eni mat meer lid haar taak zal vervullen, dan wanneer ze gehuwd Hij is Jjet volkomen met den heer Breebaart De heer Dekker: Wat door de heeren Breebasii Kamp gezegd is, nl. dat bij huwelijk de onderw res beter in de huishouding thuis is, ben ik hun eens, maar een gehuwde onderwijzeres 1) haven is toch beter dan de kans te loopen in de komst een leerkracht te "moeten missen. De beer Brugman vindt ontslag bij huwelijk lastig. Het idee van den heer Dekker vindt hij niet zoo- kwaad. Hij is ook voor ontslag op 65 gen leeftijd, zonder meer. j De heer Breebaart antwoordt den heer Dekkei dan de gemeente de risico zou loopen de onderw res biji zwangerschap eenige maanden te missen. Hij is er daarom voor, dat men van kracht zeker is. Hierna, wordt overgegaan tot (Stemming over W punten. Het eerste door B. en W. voorgestelde 1 word onveranderd aangenomen met 4 stemmen1 en 2 tegen, nL de heeren Kriek en Dekker. Het!» de gedeelte van het voorstel, het door B. en voorgestelde, is met algemeene stemmen verwofl Het wordt daarna aangenomen zonder bepaling^ B. en W. het ontslag van jaar op jaar kunnen schorten. I Hierna is aan de orde de Tegeling van het wijs aan schoolvrije jeugd. 'Door de Oudercort®^ voor de school te Winkel wordt verzocht het on® wijs aan schoolvrije jeugd te doen aanvangen Olctober a.s. Biji de begrooting voor 1925 werd gestaan 48 uur, waarvan in de eerste maanden het jaar reeds 18 uur onderwijs werd gegeven derhalve voor 1925 nog 30 uur beschikbaar wijl een termijn van 1 October—31 December TC zou bedragen. Elr zou dus voor een deel van het- vak geen geld gevoteerd zijn en de cursus stoj>- moeten worden. De maand October komt B. e® echter, gezien de dan nog te verrichten werk»* 'heden, minder geschikt voor om een geregeld bezoek in de avonduren ie kunnen verwachten- vember, December, Januari en Februari komen als de meest geschikte maanden voor en. zij

Schager Courant | 1925 | | pagina 2