DAMRUBRIEK* De zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond te Genève. De finanliën Yan 't P.E.N. B. Ei. LENGHAUS, Heeren-Confectie en Stofien voor Maatkleeding Ingezonden Stukken. Zaterdag 3 Oclober 1925. 60ste Jaargang. No. 7718. TWEEDE BLAD, mijn besclioüwing „Van zieke Jongeling tot ge- Jde, krachtige man" wees ik op den verbeterden tncieelen toestand van het Provinciaal Electrici- 'ledrijf. Werd over 1922 nog een gering verlies geleden. "-S gat' een winst te zien van f 182000 en over 1924 is dit winstcijfer al weder grooter, namelijk D244000. Gaat het zoo voort, dan zoo concludeerde ik i» over zeer enkele jaren het geheele vroegere verlies- «aldo op het eind van 1924 nog geboekt tot een gedrag van f 2.691.000 gedelgd. Dan zal gedacht kunnen worden aan vorming van een reservefonds of aan verlaging van tarieven. Zoo wel in het belang van de verbruikers als van het be drijf zelf zal waarshcijnlijk tariefsverlaging de voor keur verdienen. Het bedrijf toch zal door tariefsver laging den stroomprijs zien toenemen, waardoor het komt in de de positie van don winkelier, die zijn laak verbeterd door kleiner winst, maar grooter om- zet. Nu is er sedert ik mijn vorige beschouwing schreef ik "kan spreken in de taal Yan het P.E.N. - nog een ander lichtpunt aangebracht kunnen wor den, waarop ik nog wensch te wijzen. Provinciale Staten besloten op 29 September om Gedeputeerde Staten te machtigen tot conversie van twee 6 pet. leeningen tegen leeningen van een lager rentetype. Gevolg daarvan is geweest, dat Gedepu teerde Staten onmiddellijk met een Amsterdamsch bankiersconsortium tot overeenstemming zijn geko men omtrent een conversieleening van f 12.000.000 tegen 4>6 pet. rente, koers van uitgifte der leening 981/4. In deze leeningen is meer dan 6 millioen gulden be grepen van het P.E.N., dat hierdoor een rentebespa ring zal verkrijgen "van rond f 100.000 per jaar. Eind volgend jaar kan verder voor conversie in aanmerking komen een lr. 1921 afgesloten leening met 7\pct. rente, 'groot 10 mi':'.'oen, waarin het P.E.N. ook meer dan 6 millioen aandeel heeft. Wordt deze op dezelfde wijze geconverteerd, dan is daarvan nog een jaarlijksche rentebesparing te verwachten van ongeveer f 150.000. Binnenkort dus hoogstwaarschijnlijk een rentebe- eparing van rond f 250.000, derhalve vermeerdering van het jaarlijksch winstcijfer met dat bedrag. Met dit toekomstbeeld voor oogen wordt des te krach tiger mijn aandrang aan het slot van mijn vorig ar tikel, gericht tot de gemeenten met zoogenaamde vooroorlogsche contracten, voor zoover zij nog niet vrijwillig betalen de 50 pet. verhooging voor den prijs per Kilowatt maximale belasting. Gemeenten, die niet zeer bijzondere redenen kunnen aanvoeren voor handhaving van de verouderde contracten en dergelijke gemeenten zijn er m.i. haast niet mogen zich ernstig afvragen, of zij, èn in het algemeen be lang èn in het belang van zichzelf, nu niet ten spoe digste behooren mede te werken >om deze laatste don- tero wolk, die nog hangt over de exploitatie van het PIN., te doen verdwijnen. Noord hóllands platteland en de steden, die van het platteland moeten leven stelt eischen en het mag die stellen; met betrekking tot wegenaanleg, tot verbetering van waterwegen, tot drinkwatervoor ziening voor mensch en dier, tot verlaging van Hoog- heemraadschapslasten en wat dies meer zij. Maar het geve wederkeerig dan ook zelf datgene wat in billijkheid van hen verlangd mag worden. Dat is veel beter dan het „hard tegen hard", dat noodwen dig en tot schade van het algemeen i van de leu ze „contract is contract" het noodlottig gevolg zou moeten zijn, noodlottig voor de eene partij zoowel als voor de andere. Purmercnd. D. KOOIMAN. v. l.'-.r. in 1922 de derde Assemblee van d«in V I- kenbond samenkwam, was wel aller aandacht op hare verrichtingen, in het bijzonder in verbaud met het toen ontstaan waarborgcontraci van. Lord Ko- bert Cecil gevestigd, maai4 gjng een deel van die aandacht toch ook uit naar wat op dat oogenblik ten aanzien van Oostenrijk voor den Raad van den Vol kenbond werd verhandeld. Inderdaad, al heeft het totstandkomen van de Oostenrijksche protocollen, die in de Septembermaand van 1922 te Genève werden gesloten, geen integreerend deel uitgemaakt van den arbeid der Assemblée in dat jaar de herinne ring erana is onverbrekelijk aan die Assemblée ver- tonden. Zoo zal het met de Mosoel-kwestie ook zijn 'ten opzichte van de vergadering van 1925. Het is opnieuw waar. deze Mosoel-kwestie maakt geen on- I oerdeel van de eigenlijke werkzaamheden van de l Assemblée uit. Maar de Raad, van welken men kan f' Jggen, dat hij eigenlijk permanent hijeen is zoo- ook de Assemblée bijeen is, heeft daaraan be dekkende vergaderingen gewijd, die wellicht ,(»r het praktisch werk van den Volkenbond van grooter beteekenis en belang zijd dan wat in 'Assemblée en de Commissiën geschiedt. Het vraagstuk van Mosoel is een uitermate moei- vraagstuk, omdat daarbij groote belangen zijn betrokken en den Raad van den Volkenbond weinig executiemiddelen ter beschikking staan. Te Lausanne Konden de Turken en de Engelschen het niet eens jorden over de vraag of Mosoel, onderdeel uitmaken de van Mesopotamië, zou behooren tot het aangren zende Turksche grondgebied, dan wel tot .het Ko ninkrijk Irak, dat Bagdad tot hoofdstad neeft en onder Britsche bescherming staat. Wellicht zou om Mosoel niet zooveel te doen zijn geweest, ware het jnet, dat het hekend is, dat daar rijke petroleum- ™nnen- worden aangetroffen, die geacht worden een fftfw^°'le *e £even' wfelke die van andere petroleum- «eoieden verre overtreft. Te Lausanne nu bepaalde e»n i fpdi®11 de beide betrokken partijen niet tot n op^ssing konden komen, het geschil voor den aaa van den Volkenbond zou worden gebracht, afu- 1!L?6n v°rïg jaar geschied, en toen hebben, in ben- 8 van het rapport' edner door den Raad te dJj613?®11 commissie, die ter plaatse de zaak zou on- tiwT T^rken en Engelschen beiden de plech- verklaring afgelegd, dat zij zich aan de door den (Wr - .geve.n beslissing zouden onderwerpen. Deze emijSle' drt® leden bestaande, heeft ter plaatse den ?nderaoek ingesteld en heeft eenigen tijd gele- viatJ<u ra:PP°rt uitgebracht in dien zin, dat zij acl- vonSÏ» betwista gebied aan Irak te laten, onder laniTwf echter, dat het protectoraat van Enge- m»nr 8. iJk aanvankelijk is voorzien een vijftal, ten minste, een 25-tal jaren zal duren. Een op lossing, die van Engelsche .zijde niet onverdeeld wordt toegejuicht omdat men heel goed begrijpt, dat men zich, wat Mosoel aangaat, min of meer in een wespennest steekt. Dat is nu wel in de praktijk gebleken. Want reeds dadelijk, toen de conclusiën van het rapport der com missie gekend werden, heeft de Turksche pers het hoofd opgestoken en gezegd, dat deze conclusiën niet te aanvaarden waren. Nu is het meer in de praktijk gebleken, dat in de couranten zoo iets te- lezen valt zonder dat het door de Staatslieden wordt in prac- tijk gebracht. Madr, toen, nog voordat de Assemblée te Genève begon, de wederzijd^che partijen voor den Raad kwamen, bleek het wel, dat er heel wat moei lijkheden diefden te worden overwonnen, voordat sprake kon zijn van een oplossing. De Raad heeft toen een subcommissie uit zijn midden van drie le den benoemd, die getracht heeft te bemiddelen, maar vergeefs. Dat is wel gebleken op het oogenblik, dat de zaak opnieuw, in openbare zitting, voor den Raad kwam. Het uur van aanvang was reeds lang voorbij toen de Turken eindelijk verschenen. En wel cm hun twijfel kenbaar te maken over twee punten. In de eerste plaats over de vraag ot de Raad met al gemeene stemmen een besluit zou taoeten nemen, dat beide partijen bindt, en in de tweede plaats of onder deze algemeene stemmen die van Turkije en Engeland zijn inbegrepen. Hiermede is men dus op het terrein der zgn. excepties gekomen, en de Raad heeft nu gemeend goed te doen door deze strikt ju ridische vragen aan het advies van het Hof in Den Haag te onderwerpen. Dat geeft een uitstel van en kele maanden, en wellicht brengen deze het beraad, dat tot een oplossing zal leiden. Want de ernst van den toestand kan niet worden ontkend. Turkije toch heeft tevens verklaard, dat het geen belofte kan doen om de uitspraak van den Raad te volgen. M.a.w. dat het zijn een vorig jaar gegeven toezegging terug neemt. Waarop Amery, de Engelsche Minister v vn Koloniën, die Engeland te dezer zake in den Raad vertegenwoordigt, wel moeilijk anders kon doen dan zich op het standpunt stellen, dat dan ook hij de door Engeland gegeven toezegging intrekt. Men heeft dat in Londensche oppositie-bladen ren krijgszuchtigen toon genoemd, maar noch de wijze, waarop een en ander door Amery werd gezegd,- noch de woorden zeiven rechtvaardigen deze critiek. Met dat al was de atmosfeer vrijwel geladen, en deze vergadering van den Raad, die over zoo groote po litieke belangen liep, bijwonende, gevoelde men toch wel bij zichzelf de vraag opkomenof openbaarheid van diplomatieke beraadslagingen in a i I e gevallen voordeel oplevert. Voorloapig is dus de Mosoel kwestie •van de agenda van den Raad afgevoerd; het, Hof in Den Haag zal nu bijeenkomen om vast te stellen wat het eigenlijk karakter van de eveptueele Raads- beslissing is. Neemt men aan, dat Turkije en Enge land uitsluitend op artikel 15 van het Pact van den Volkenhond huni^e toezegging hebben gegrondvest dan is het niet twijfelachtig of de Raad kan slechts met algemeene stemmen een uitspraak nemen, dit de beide partijen bindt. Maar onder die'algemeene stemmen tellen dan niet mede, krachtens de bepa lingen van ditzelfde artikel, die van beide strijdenu de partijen. Trouwens, men zou geneigd zijn te zeg den, dat deze vraag, gelijk door Turkije gesteld, tocht moeilijk een vraag kan worden geheeten, reeds dade lijk daarom wijl zij door het Pact van din Volken bond wordt beantwoord, maar ook omdat zij eigen lijk zoo vanzelf sprekend is. Zou men onder alge-' meene stemmen toch verstaan die van de strijdende partijen zeiven, dan zou zoodoende elk dezer zich het recht kunnen toe-eigenen om de afwikkeling van welke zaak ook in door haar niet gewenschte rich ting onmogelijk te maken I De Commissiën zijn intusschen met haren arbeid rustig voortgegaan. Het behoeft wel nauwelijks ge zegd, dat hierbij de nadruk valt op de eerste en de derde Commissiën, die de ook dit jaar moeilijk te splitsen vraagstukken van arbitrage en ontwapening, beiden de noodzakelijke voorwaarden voor veiligheid vaststellend, hebben te behandelen. In de eerste Commisies is het Deensche voorstel, dat een soort van berhiddelaars aan het Haagsche Hof wilde toe- Voegen, op de meest eervolle wijze begraven. Daar entegen heeft het Zweedsche voorstel, dat de verdere studie der verplichte arbitrage, gelijk in het Proto col van 1924 geregeld, aan den Raad vraagt, instem ming gevonden, zij het ook in eenigszins veranderden vorm. Eigenaardig was, dat plotseling van Engelsche zijde, bij monde van den knappen jurist Sir Cecil Hurst, verzet kwam tegen alles wat met uitbreiding der verplichte arbitrage verhand hield. Deze tegen stand toonde zich reeds bij de'bespreking van Motta's voorstel om de Staten, die de verplichte bevoegdheid van het Hot van den Volkenbond te 's-Gravenhage hebben erkend, uit te noodigen daarmede voort te gaan. wanneer zoo straks de eerste vijfjarige termijn dienaangaande zal zijn verloopen. Maar die tegen stand deed zich krachtiger gevoelen toen Hurst ver klaarde dat en waarom Engeland deze verplichte bevoegdheid niet wenscht te onderteekenen, en de weigering zoo onschuldig mogelijk trachtte voor te stellen. Daartegen rees verzet, waarhij de Belgische gedelegeerde Rolin sterk stond, toen hij tevens kon mededeelen, dat België nog voor het einde van dit jaar die verplichte bevoegdheid hoopt te ondertee kenen. Tot nu toe is dit slechts geschied met uit zondering van Frankrijk, dat het voohvaardelijk deed door zoogenaamde kleine Staten, en al telt België daaronder mede, dit land vormt een eigenaardige trait d'union met de groote Mogendheden, waaruit hoopvolle verwachtingen zijn gerezen. De Zwitsers zagen hun aandrang betreffende de verplichte be voegdheid van het Hof aanvaard, zij het ook niet in den 'vrij sterken vorm, dien zij aanvankelijk ge- wenscht hadden. Uruguay had het voorstel gedaan, om, nu het Hof een viertal jaren heeft gewerkt, een onderzoek daarnaar in te stellen, teneinde eventueel noodige wijzigingen in de procedure van dat Hof te kunnen overwegen. Terecht heeft men dit voorstel niet aanvaard, omdat het inderdaad er op zou ge lijken als hebben deze drie jaren zekere onvolkomen heden of onvolledigheden in deze procedure aan het licht gebracht, wat niet het geval is. In de derde Commissie een gelijke, nog steeds iet wat onverklaarbare tegenstand van Engelsche zijde. Men mocht aanvankelijk aannemen, dat het Neder landse voorstel, door den heer Loudon ingeleid, algemeene instemming zou verwerven, zij het ook, dat men zoekende was naar een overgangsvorm om dit Nederlandsche voorstel in overeenstemming te brengen met de mede ingediendè Spaansche en Hon- gaarsche voorstellen waarvan het materieel niet aanmerkelijk verschilde. Namens Frankrijk had de bekende gedelegeerde de Jouvenel zijn instemming uitgesproken. Groot was dan ook de verrassing toen plotseling namens.Engeland Sir Cecil Hurst bezwaar kwam* maken De Jouvenel had de begrijpelijke voor waarde gesteld dat de conferentie zelf pas zou bijeen komen als de veiligheid zou zijn verzekerd. Maar Hurst ging veel verder en verklaarde zich zelfs niet te kunnen vereenieen met een voorstel, dat reeds nu den onmiddellijken aanvang der voorbereiding als verplichtend zou vaststellen. Hij wilde niet verder gaan dan den Raad "bevoegdheid verleenen om het juiste oogenblik voor dien aanvang vast te stellen. KLEERMAKERIJ WINKEL, qericht bij deze de ontvangst van een MOOIE SORTEERING voor bel a.s. seizoen. aanbevelend. Nu is de moeilijkheid hierin gelegen, dat de Neder landsche delegatie en de vporstanders van het door haar ingediende voorstel in de reeds aan den Vol kenbond verbonden z.g. co-ordonatiecommissie niet een voldoend krachtig en volledig orgaan zien om de voorbereiding van de Ontwapeningsconferentie op afdoende wijze ter hand te nemen. Hurst nu heeft piet bepaaldelijk verklaard, dat bij aan de co-ordo natiecommissie wenscht vast te houden, maar heelt niettemin deze commissie' meer in bescherming geno men dan door anderen geschiedde. In elk geval staat dit wel vast. dat uit deze zesde vergadering zal voor-t komen een aanvang, zij het direct, zij het over eeni gen tijd als de Raad dit nuttig oordeelt, van de voor bereiding der Ontwapeningsconferentie. Zooveel is zeker, Engeland is niet principieel onwillens om aan elke voorbereiding zijn steun te weigeren. Slechts wenscht het het daartoe gunstige oogenblik af te wachten, en misschien, heel misschien, is het ver loop der Mosoelzaak daarvan mede de oorzaak. Wat de overige commissiën aangaat, de tweede zit nog midden in de beraadslagingen over het zoo be langrijke voorstel der Fransche delegatie betreffende de economische conferentie. De vierde heeft, na een als immer welsprekende redevoering van Albert Tho mas, de begrooting vrijwel onveranderd vastgesteld. De vijfde heeft de verschillende sociale problemen, aan haar onderworpen, afgehandeld en het Neder- landsch voorstel aangenomen om het Hygiënisch Co mité van den Volkenbond uit te noodigen zich bij de behandeling van vraagstukken van kinderhygiëne te doen voorlichten door speciale deskundigen op dit ge bied. De zesde Commissie tenslotte heeft het rap»- port van den heer Van Lynden van Sandenburg over de minderheden kwestiën aangehoord en dit rapport aangenomen, dat dus wil zeggen, dat op d9n grond slag van dit rapport de zaak aan de Assemblée zal worden voorgebracht. De Assemblée heeft inmiddels hare vergaderingen hervat; het Oostenrijksche pro bleem was het eerste, dat aan de orde kwam. Na de beslissingen, daarover door den Raad en door de Tweede Commissie genomen, kon moeilijk meer eenige twijfel bestaan over de afdoening van dit Vraagstuk. Men heeft de conclusiën, die vaststellen het tijdstip, waarop de financieele controle in Oosten rijk zal worden opgeheven, thans definitief vastge steld, men heeft ook in de Assemblée aan Mr. Zdm- mermann als Commissaris-Generaal en aan Oosten rijk als land dat de controle heeft verdragen en zich zich thans naar een beteren tijd keert, de noodige en welverdiende hulde gebracht. Mensdorif, de vroegere gezant van Oostenrijk te Londen, een terecht bij velen sympathieke figuur in de Assemblée, heeft Oosten- rijk's dank betuigd zoowel aan den Volkenbond als aan zijn Commissaris-Generaal. En bij dit alles blijft bovendrijven de overweging, dat-de Volkenhondsorgar nisatie zelve met het thans wel definitief geworden financieel herstel van Oostenrijk, een stuk werk heeft geleverd dat, zooals niet ten onrechte is gezegd, op zichzelf het besttan van den Volkenhond waard is. B'tmenlandsch Nieuws, ERGERLIJKE VERWAARLOOZïNG. Gistermiddag is de politie te 'sGravenhage ter ooije gekomen een geval van verwaarloozing, dat on middellijk ingrijpen noodzakelijk'maakte. In een woonschuit, liggende in de Laakhaven, woont een gepensionneerd werkman van de ge meente-reiniging met zijn vrouw en zes minderja rige kinderen in een zeer kleine ruimte. De vrouw moet reeds geruimen tijd ernstig ziek liggen. 'Een huisdokter moet die vrouw wel hebben behandeld, maar sinds eenigen tijd door den echtgenoot zijn geweigerd. De G. G. D., met het geval in" kennis ge steld, werd door den man niet toegelaten. Niet zonder moeite is het de politie gisteren gelukt door te dringen, in de woonkamer van de schuit. De toestand, dfe men daar aantrof, laat zich moeilijk beschrijven. Een walgelijke lucht steeg op uit de kleine vertrekjes: In het achterste hokje vond men iels, dat geleek op een bed van halfvergane 'dekens. Daarop lag een vrouwelijk wezen, uitgeteerd en uit gemergeld, met wezenlooze oogen te staren, blijk baar te zwak om zich te kunnen verroeren. Zij maakte den indruk, stervende te zijn. Op haar ge stelde vragen reageerde zij nauwelijks meer en op de mededeeling dat zij naar het ziekenhuis zou wor den gebracht, bracht zij nauwelijks een klank uit Haar gezicht was overdekt met zweren, waarop tal rijke vliegen aasden. De bewoner, die lont geroken zal hebben, was ver dwenen. Naar verluidt, maakt hij misbruik van ster ken drank en geniet hij een pensioen van ongeveer f 100 per maand. De Geneeskundige Dienst heeft de patiënte, die als een veer zoo licht was, medegenomen, naar het zie kenhuis. De kinderen zijn door de Kinderpolitie in bescherming genomen. SCHOOLQUAESTIE TE EGMONDJBINNEN. Voor Ged. Staten van Noordholland is Woensdag behandeld de schoolquaestie te EgmondJBinnen. De Raad had besloten de openbare school op te heffen en het gebouw over te dragen aan het R-K. School bestuur. Dit besluit was door Ged. Staten niet goed gekeurd; op advies van den inspecteur van het L. O. was geadviseerd een lokaal van het gebouw tijdelijk voor de openb. school te behouden. In de openbare zitting verdedigde de heer Ros- schaart, hoofd der o. 1. school, het standpunt dtr ouders tegen het raadsbesluit. De burgemeester zei, dat op advies van den inspecteur van het L. O. de o l.-school te EgmondJBinnen zou worden samenge voegd met die te Egmond a.d. Hoef. Daarom wensch- re het gemeentebestuur niet één lokaal in de R.K School voor openbaar onderwijs te reserveeren. De voorzitter merkte op, dat als men eerst de proef had genomen.met het zenden der kinderen naar Eg- mond a.d. Hoef de tegenstanders daarvan meer recht van spreken zouden hebben. Nadat ook het lid van Ged. Staten de heer Gerhard enkele opmerkingen had gemaakt en vragen gesteld zei de heer Bosschaart, dat het z.i. alleen een drij ven is van een kleine categorie personen, die tors et k travers een R K. school wenschen, maar dat de bevolking daar niet van gediend is. De beslissing van Ged. Staten volgt later. HOOGWOUD. Op 12 October a.s. zal het 40 jaar geleden geleden zijn dat mejuffrouw N. de Boer als onderwijzeres in dienst getreden is aan de Openbare Lagere school in de Weere alhier. HOOGWOUD. Vertrokkep en ingekomen personen van 1 tot en met 30 September 1925. Cornelis Bakker, N.H., van Gouwe H 73, naar Nieu we Niedorp; Ellisabeth Anöa Kaptëin, R.K., van Langereis A 32 naar Heerhugowaard; Albert Tte- nooij, N.H., van Boekelwegbuurt 'I 20 naar Berkhout. Helena Maria Groot, R.K., van Noordend, D 84 naar St. Michielsgestel. Agatha Kaag, R.K., van Zuidènd D 4 naar Berkhout. Wouter Sterk, Apostolisch, van Gouwe H 48 naar Emkhuizen. Dieuwertje Adriana de Boer, N.H. van Noordehd D 56 naar Amsterdam. Franziska Hartung, R.K., van Zuidend D 5 naar Frankenhofen (Duitschland). Theodorus Rood, R.K., van Hoorn naar Gouwe H 65. Jan Cornelis Koster, N.H., van Leiden naar Langereis A 12. Eijtje Spoel- der, weduwe van L. Davidzon, N.H., van Opmeer naar Kerkelaan C 13. Trijntje Brevé, N.H., van Beets naar Gouwe H 67. HOOGWOUD. Ten overstaan van Notaris P. j. Laurman te Schoorld&m, had in het koffiehuis van den heer O. Schermer alhier de verkoop plaats van ten le een perceel uitmuntend weiland en water, aan ruim vaarwater, aan de Langereis in deze gemeente, sec tie E no. 581 en 583, tezamen groot 1.95.75 H.A.., be- hoorende tot de nalatenschap van den heer D. Breg- man te Oudkarspel. Kooper de heer W. Speets aan de Gouwe alhier voor, f 4846. Nader vernemen we, dat het perceel ondérhandsch is overgegaan op War nar te Nieuwe Niedorp. En ten 2e een goed onder houden boerenwoning, met schuur, erf en tuin, te Langereis, gemeente Hoogwoud, sectie E no. 616, groot ongeveer 6 A eigendom van den heer F. Kui per alhier. Dit laatste perceel is opgehouden. Geachte Redactie, Gaarne zag ik onderstaande regels geplaatst in Uw veel gelezen blad; ontvang hij voorbaat mijn dank. Zooals bet de lezers bekend is, viel op 21 Sept. jl. een zware hagelbui, welke over een gedeelte van de polders Waanand en Bleekmeer neerkwam zoodat de aldaar staande gewassen /waar beschadigd werden. Toen wij er bij kwamen was het een treurig gezicht, zoo ellendig als de kool er uit zag. De buitenbladen waren totaal verpletterd en op de kool zelf waren groote sterren Ingeslagen door de scherpe stukken Ijs. Toch hadden wij nog een stille hoop. dat het mis schien nog leta zou meevallen, doch ook die hoop is vervlogen. Wanneer we nu, enkele dagen na de bui de akkers bezien, ziet het er nog treuriger uit Daar er nog eenige groeikracht in de kool is, beginnen al die be schadigde bladen open te scheuren en is zoo'n kool dan natuurlijk totaal waardeloos. Er zijn velden bij waar men moet zoeken om een onbeschadigde kool te vinden. De oppervlakte bedraagt ongeveer 20 H.A., en is in bezit bij misschien een 20-tal tuinbouwers. Voor hun natuurlijk een zware slag. Er -wordt nu wel gesproken: Kan er geen gedeelte^ lijke schadevergoeding komen, doch waar is de bron om dat geld uit te putten? Het bestuur van de tuinbouwvereeniging „Waar land en Omstreken" heeft nu het plan opgevat, om e?n spoedvergadering aan te vragen van den „Noor- dermarktbond", en daar het volgende voorstel te doen: ■Het marktpercèntage, thans 14/10 pet. bedragende, wordt voor een half jaar eenigszins verhoogd en dat verhoogde bedrag wordt gebruikt om de schadelij- denden eenigszins ten goede te komen. We hopen van harte dat het voorstel bij de even tueel© hoofdbestuursleden in goede aarde mag vallen Het lijkt ons een mooie oplossing. De Noordermarkt- bond, bestaande uit 12 a 1400 leden, is ons inziens de beste helper, als er geholpen zal worden, Nogmaals dank voor de plaatsing. Een bestuurslid van „Waarland en O." Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. AMELS Wz., Winkel. Ter opening van het winterseizoen een 2-tal pro blemen. Ntot L Auteur D. Olie Az., N. Niedorp. ZWART. WIT. Stand Zwart. 12 schijven, op: 7 8 10 12 13 14 17 18 20 21 24 26. Stand Wit, 12 schijven, op: 28 29 31 32 34 35 37 40 41 44 45 49. Bovenstaand probleem is zeer goed. Ook de laatste zet is verklaarbaar, al lijkt b.v. 19—23 beier. - toch brengt het geen winst; ook 18—22 niet. No. 2. Auteur D. Olie Az., N. Niedorp. ZWART. WIT. Stand Zwart, 13 schijven, op: 3 4 8 10 tot 13 17 19 21 22 26 27. Stand Wit, 12 schijven, qp: 15 24 28 30 33 34 36 37 38 40 47 48. No. 2 wordt, alleen geplaatst om de mooie afwik keling, de eindstand brengt voor Wit geen winst. Zwart blijft "'met 4 schijven over tegen een witte Dam. Over 14 dagen de oplossingen... Als altijd Wit speelt en wint.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5