ROMMELKRUID- De Wereld der Vrouw „Mijn li.veling", zei hij met onvaste stem, Je hebt een kans gekregen, je mag die niet laten, voor bijgaan. Voor mij moet je het doen als je het niet voor Je zelf wilt, Isobel." „Maar, vader-lief, ik kan niet. Ik zou er bij neer vallen en u vreeselijk beschamen", snikte zij. „Nonsens", riep hij, „je zult mij niet beschamen. Ik zal vanavond de meest trotsche man in Cheshire zijn. Sudeley heeft groot gelijk, dat voel ik Je speelt de sonate schitterend. Hij heeft de ziel van een mu sicus en hij is in staat je beter te beoordeelen dan ik. omdat hij altijd geluisterd heeft en ik, als een blinde oude gek, in mijn spel, verdiept was. Kom, Isobel. Sudeley weet het, en je moet Stanford hel pen." „En denkt, u werkelijk, dat ik het doen kan?" vroeg zij, terwijl zij met schitterende oogen naar Godfrey keek. ,.Tk' weet dat U het .kunt doen", antwoordde hij, met een trilling in zijn stem. „Als u met iHertzhei- mer speelt zult u alles vergeten, behalve de mu ziek." Een oogenblik keek zij "hem vast in zijn oogen en wendde zich toen tot den burgemeester. „Ik zal mijn best doen, mijnheer", mompelde zij. En Sir George, die door zijn geweldige dankbaarheid uit 'zün gewonen doen was, duwde de oude Simeon op zijde en kuste haar „Geen andere plaatsvervangster zouzoo goed ge_ weest zijn", beweerde hij triomfantelijk. „Sudeley ik zal altijd dankbaar zijn. Dit lieve kind hoort bij ons. Haar Vader i9 een van de meest geziene bur gers en als één man zullen we vooir zijne dochter op komen. Wat zullen ze opgewonden zijn", vervolgde hij en hij verkneukelde zich van pret.' „Voor het oogenblik groet ik u allen", ging hij voort, terwijl hij zijn hoed pakte. Hoofd op, liefste van alle meisjes. Ik ga nu naar Hotel George om ze te zeggen, die biefstuk goed te verzorgen." Toen ze de deur hard hadden hooren dichtslaan brak Simeon Marohmont's ingehouden opgewonden-' heid los in een stroom van woorden, waarvan de eenige verstandige waren dat een zorgvuldige her haling van de muziek met behulp van Mevrouw Schuster's aanteekeningen dadelijk noodig was. Maar hij was te ontdaan om zelf te spelen en al gauw vroeg Isobel om haar deelw alleen te mogen studeereni Maar voor ze weer begon kwamen twee be langrijke kwesties in haar verward brein, op. Wat moest zij aandoen? Ze had geen avondjapon die voor deze gelegenheid geschikt zou zijn, haar eenige japon was die eenvoudige witte zijden, die zij. toen ze in Leipzig op 'het podium had gestaan om haar diploma te krijgen, meer dan zes maanden geleden gedragen had Die moest zij d^n maar weer aandoen, want zij had geen tijd meer om voor iets anders te zorgen. Maar wie moest de bladzijden om slaan van haar muziek, die aanteekeningen waren absoluut noodig voor haar. Een blik op haar opgewonden vader zei haar dat hij buiten beschouwing gelaten moest worden, zijn plotselinge zenuwachtigheid zou haar beinvloelden, dan zou zij niet kunnen. „Wat, nee maarriep Simeon uit, toen hij haar bedenkingen hoorde, „'Sudeley kan dat toch doen, want hij heeft een keurig avondcostuum, niet waar"? Eb toen Isobel in Godfrey's glimlachend gezicht keek, luisterde het haar geheel op. Wordt vervolgd. reeren, hoe er soms aan het Saksische hof ge schranst werd. Koning August de Sterke ontving in 1728 bezoek van koning Frederik I van Pruisen met zijn zoon, den lateren Frederik den Groote. August de Sterke was zeer prachtlievemd en zette bij die gelegenheid groote feesten op touw. Tour. nooien en andere hoofsche spelen waren aan de orde van den dag. Maar de clou van alles was een groote boerenbruiloft, waarbij alle gasten een rol te vervul- VAN PORTIERSKIND TOT MILLIONNAIRS. DOCHTERw Marie Spas, een zestienjarig meisje, dat te Praag is geboren; toen het een-jaar oud was, reeds naar Amerika ging, is door den muTti-millionnair Ed- ward W. Browning als uitverkorene van 12000 reflec tanten, geadopteerd. Het nieuwe mjllioennnairsdoch" tertje is- het kind van een portier, die een huis in Astoria, Long Island beheerde. Zij leefde in de ar moedigste omstandigheden en melddé zich evenals vele anderen aan, toen de dollarkoning een annonce plaatste, waarin hij zich bereid verklaarde, een jong meisje als zuster van zijn eigen dochter in den hui. selijken kring op te nemen. Zij was zoo arm, dat zij de 8 kilometer naar het kantoor van GBrowning te voet moest afleggen. Haar groote bruine oogen haar blonde lokken, haar zachte stem en baar lief tallig, bescheiden wezen wekten bij den multi-mil lionnair zoodanige bewondering, dat hij haar uit-< koos. Als nieuwe millionnaire zal zij den naam Ma- ry Louise Browning voeren. Browning heeft op zijn advertentie brieven uit alle werelddeelen ontvangen van vrouwelijke personen in leeftijden tusscben drie weken en 87 jaren. De bejaarde dames verklaarden, dat zij „jong waren1 gebleven", o.a. wilden een Indi sche prinses, een Ttaliaansche vrouw, een Spaan se!) e danseres, een kampioen-hokseres en een re cordhoudster in hardloopen geadopteerd worden. f GROOTE MAALTIJDEN. Onze voorouders van oen paar eeuwen geleden hielden van lekker eten en groote diné's Ook wat de hoeveelheden betreft die bij de maaitijden verorberd werden, kon men toen heel wat meer verstouwen dan tegenwoordig. De huismoeders moesten met heel andere volumes rekenen dan de tegenwoordige vrouwen. Mén sloeg de benoodigdheden niet met kleine hoeveelheden In van ponden en onsjes, maar had enörme voorraden in de provisiekamers opge slagen. Balen meel en suiker lagen er opgestapeld. In de kelders hingen groote stukken ossenvleesch en tientallén hammen, De huismoeder had' maar te nemen van de groote voorraden die van .tijd tot tijd aangevuld Werden. Men hield van groote porties, niet alleen in de kringen der rijken, maar ook bij <Jen burgerman. Vooral, als familieleden of vrienden te eten ge vraagd werden, dischte men flink op, en scheen bet soms een wedstrijd, wie de uitgebreidste tafelge neugten kon aanbieden. Dat de meer met aardsche goederen gezagenden hierin de kroon spanden, spreekt vanzelf. Als «taal tje van een uitgebreid diner willen we eens memo- PARIJSCHE MODE. De bruidsjapon van perkament-kleurige satijn werd onlangs te Parijs gedTagen. Zij is geborduurd met heel kleine pareltjes rond de hals, langs de zoo men van het met vier punten afgewerkte bovenstuk en op de beide stolpplooien. De sluier is van perka ment-kleurige Voile. Een knippatroon voor deze beeldige japon is ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Nummer 288a, kosten 96 cents. Het jurkje van het bruidsmeisje is ontworpen in den stijl der middeleeuwsche page-kleeding. De stof bestaat ui tabrikooskleurige taffetas, terwijl de gar neering bestaat uit strooken ruohe van dezelfde kleur Het knippatroon voor dit jurkje kan men bestel len voor meisjes van 7 tot 10 jaar, onder nummer 289a; kosten 75 cents. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. „Zeep en kaml" Een moeder zegt: JDe kinderen loopen dikwijls met vuile gezich ten en ongekamde haren, maar ik heb ontdekt, dat dit lang niet altijd komt, omdat zij geen lust heb ben zich van tijd tot tijd te verfrisschen. In de mees te huishoudens krijgen de kleintjes echter niet de kans om zich zelve eens in den spiegel te bekijken, om de eenvoudige reden, dat dit nuttige toilet-arti kel doorgaans veel te hoog hangt. In mijn huis heb ik daarom op enkele plaatsjes een spiegeltje neerge hangen, juist laag genoeg voor de kleinen, Aardigis het nu, dat mijn jongen een echte wildebras zoo dikwijls hij bij toeval in den spiegel ziet, het noodig oordeelt zeep en kam te gebruiken 1" Nuttige Wenken. VETVLEKKEN OP ZIJDEL Als men vlekken van vet op zijde heeft, verwijdert men ze m.et naphta, welke men erop wrijft met een stuk van de zijde. Helpt deze behandeling niet, jian neemt men krijt, slijpt dit op de vlek en laat het een nacht liggen. In den morgen borstelt men het slijp eraf. Als de vlek dan nog niet weg is, probeert men het opnieuw met kalk. Het wegmaken van vlek kern moet steeds vóór het wasschen gebeuren. Krijt mag gebruikt worden op alle kleuren en soorten. Met benzine kan men verfvlekken verwijderen, maax soms blijft er een vlek als van water, welke weer met krijt kan worden weggemaakt. Een andere me thoe om vlekken van zijde weg te maken is het be strijken met een stuk nat magnesia. Laat de vlek daarna drogen en borstel tenslotte het' poeder af. Men gebruike altijd z.g. kleermakerskrijt. i AZIJN IN DE HUISHOUDING. Azijn bezit vele andere nuttige eigenschappen, dan alleen het pikant maken Van salade of inmaak. Ge roest staal of slecht onderhouden koper reinigt men flink en snel met een mengsel van azijn en zout. Kachelpotlood vermengd1 met azijn geeft een mooie- ren en duurzamer glans. Eten1 weinig azijn in het wa ter zal alle geuren wegnemen tijdens het wasschen van visch-, uien- en wittekool-vaatwerk. Een vul penhouder kan worden schoongemaakt door alle deelen los te schroevei^te laten liggen in azijn ge durende een kwartier eni dan in warm water na te spoelen Heete azijn zal verfvlekken van ruiten doen verdwijnen en verfkwasten, welke bard geworden zijn kunnen weer zacht worden door 'ze geruimen tijd in kokende azijn te laten staan. Taal vleesch wordt malsch in azijn. Drenk het er even in vóór het koken. Bij het koken van rijst is azijn ook nut- tig, daar een klein beetje ervan in het water de rijst witter zal maken en de korrels afgescheiden houdt. OM TE ONTHOUDEN. Eén schoteltje gebluschte kalk op een plank van de provisiekast neemt alle vocht op en voorkomt, dat schimmel de voorraden aantast. Een schoteltje, waarop een versche ui aan schijf jes gesneden is, dient in elke ziekenkamer ge plaatst te worden ter bestrijding van infactie. Een schoteltje met gewoon zout is het handigst om steeds in de nabijheid te hebben voor het schu ren van emaille borden, glaswerk of porcelein. HET KOKEN VAN AARDAPPELEN. Wanneer men he.t zout niet éér aan de aardappe len toevoegt dan wanneer zij bijna koken, zullen zij daardoor droog en melig blijven. Om aardappelen mooi blank te koken moet men een weinig azijn in de pan doen even vóór het koken. i NIEUWE CORSEPPFEN. Indien de laatste voorspellingen juist zijn, zullen wij binnen zeer afzienbaren termijn onze tegenwoor dige corsetten moeten verwisselen met het nieuwste op dit gebied, namelijk rubber-corsetten, waarin eveneens baleinen zijn verwerkt, in canvas-hulzen. VOOR DEN WINTER. Eén klein rooster van ijzerdraad, waaraan twee handvaten, is zeer gemakkelijk in kachels, die uit en aan moeten. Het rooster kan met kolen al worden opgenomen, terwijl de aech erdoor valt. len hadden. Op die boerenbruiloft werden verorberd: 3 8tuki wild, 15 reeën., 8 wilde zwijnen, 12 jonge wilde zw|). nen, 300 fazanten, 400 patrijzen, 300 kraanvogels,} ossen, 50 ossetongen, 20 schapen, 40 kalveren, 8 la®, meren, 1 tam varken, 300 kalfszwezerikken, varkenspooten en tongen, 18 hammen, 30 zij^ spek, 24 zijden rauw spek, 300 kapoenen, 150 jongs kippen. 100 duiven, 50 tamme eenden, 12 oude kip. pen, 30 „Indiaansche stukken", 20 ganzen, 200 kaj versche boter, 20 vaten gezouten boter, 3 schept meel, 80 schok eieren, 1000 citroenen, 200 sinaasap. pelen, 50 suikerbrooden, 1000 versche mosselen, 2000 versche oesters, 12 schok kreeften, 8 karpers, enj palingen. De noodige dranken ontbraken natuurlijk ovon. min. Er werden gebruikt 2260 flesschen Tokayee 400 flesschen Oedenburger, 800 flesschen Bourgogw 250 flesschen' Champagne, 4000 maatjes Rijnwijn J| nog een aantal vaten landwijn, waarvan men hi onnoodig geoordeeld heeft precies te noteeren hc» veel. Dit voorbeeld van eeni groote maaltijd is er één t vele. zooals ze in oude kronieken zijn opgeteeken M EEN WIJS OORDEEL. Mr. O'Grady, een beroemd Iersch rechter, moe eens vonnis spreken over een man, die van et> zware misdaad werd' beschuldigd en ze. ook volmoi dig bekende. Zijn verdediger prees met grpote welbespraakt heid het uitmuntend gedrag van zijn cliënt gedurc, de de preventieve hechtenis in de gevangenis welkt verscheidene maanden had geduurd en kon allee: dat motief als verzachtende omstandigheid aangs. Mylord, riep hij uit, ieder kan en moet getni gen. dat het gedrag van beklaagde in de gevang» nis hoogst stichtelijk was en door een lichte wel belooning verdient. Toen nam de rechter het woord als volgt: Beklaagde, je gedrag in de gevangenis is eve: goed geweest, als het daarbuiten slecht was. Ik je daarom in het belang van het publiek en in eigen belang niet storen in de voortzetting van jt goede gedrag, maar je zoolang in de gevangenisl» ten, als ik kan, Ik veroordeel je daarom tot de latg ste straf, welke de wet op je misdaad stelt. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST, Jozef Todt was de vader van den lateren dk teur van het National Theater te Boedapest. Hj speelde eens in een historisch stuk Bodewijk XI, t het laatste bedrijf sterft de koning. Dit tooneel in groote stilte worden gespeeld. De acteur Szerit helhi had in het vorige bedrijf voor hoveling t- speeld en in de kleedkamer jas en vest uitgetei ken. toen hem te binnen schoot, dat hij een lui schoen had laten liggen. Hij liep snel naar hei',* neel en. omdat het zoo stil was, geloofde h(f, ir de pauze nog voortduurde. Eerst toen hij zich op te tooneel bevond, bemerkte hij, dat het laatste Mijl i begonnen was! Nog voordat het publiek in lachen kon uitte sten, richtte de stervende koning zich op en w roet een gebaar van afkeer naar den verbouwer»! den Szerdahelhi en zei: Heb ik dan niet bevolen, dét die beroerte velingen niet meer op het slot toegelaten mociz worden. Scheer je weg! Het publiek begreep Todt en applaudiseerde. DE VIJFHONDERD' ROEBEL. AJlexander I reisde eens door het gouvernement JekaiterinoslawJ en hield aan een poststation stil, hij zich thee liet zetten. Op een lessenaartje het Nieuwe Testament liggen, en vroeg postmeester: Lees je veel in dat boek, mijn zoon? lederen dag, majesteit. Dat is heel goed, waar ben je nu aan bezig! Het Evangelie van Mattheus, sire. 'Heel goed, blijf maar vlijtig lezen. Toen de man een oogenblik het vertrek me* verlaten, 9topte de keizer stilletjes vijf biljetten vu honderd roebel tusschen de laatste hoofdstukK van Mattheus. Eenigen tijd later kwam de vorst weer aan M station. Hoever ben je nu in het Nieuwe Test) vroeg hij. Aan het Evangelie van Lucas, sire. Zoo, geef mij het boek eens aan. De vijf bankbiljetten lagen nog op het waar de vorst ze had gelegd. Liegen is een groote zonde, mijn zoon, de keizer den postmeester toe, die van schai verlegenheid wel in den grond had willen zintf gij hebt het Rijk Gods niet en nu ontgaat je o<^ aardsche belooning; laat het een les voor je De vijfhonderd roebels werden onder de öfl* van het dorp verdeeld.' MUIZEN MET EEN VETSTAART. De Londensche dierentuin, die evenals de gaarde in Rotterdam, dikwijls beslag weet te 1 op vertegenwoordigers van zeldzame en interest dierensoorten, heeft thans drie woestijnmuizen toe? zonden gekregen, welke een „voedselmagazijn" zich dragen, en wel in haar staart. Deze ie 0f^ijn(, zwollen en ziet er uit, alof hij flink is toegetak«- J", door collega's van zijn eigenaar. In werkelijk^"1 hij echter de bewaarder van een behoorlijke hoovef- heid vet, dat in tijden van voorspoed vergaard wor en in magere dagen verbruikt. Deze muizen^ woont in gaten en holen in de woestijn, en lwftv_s; wortels, grassen en graan, als zij dat kan worden tenminste. In de Londensche „Zoo" ri)DDpq van verschillende zorgen ontheven, hebben een - woestijntje in den vorm van een hok met zand. t* bloempotten voor woning en krijgen voer Toch kan de staart het niet laten, in deze I voorspoed dik te worden en vet te vergaren. Je W nooit weten. Rott. N. Cd'

Schager Courant | 1925 | | pagina 14