LICHT OP! I<L e c 1 a m e Plaatselijk Nieuws- Yoorraden manufacturen, metaalwaren, lederwaren $pz. te komen Het bureau heeft reeds een plan ont worpen (waar dit plan op neerkomt wordt niet ge meld), dat, naar men meent, binnen korten tijd het beoogde resultaat zal brengen. OVER WAARZEGGERIJ. Dezer dagen is gemeld, dat een Londensche waar zegster, mevrouw Estelle, voor den politierechter van Marylebone heeft terechtgestaan» Zij ia ten ilotte tot 20 p.s. boete veroordeeld. Sir A, Conan Doyle die, behalve de schepper van den onsterfelijken Sherlock Holmes, ook een bekend spiritist is, beeft nu een brief geschreven aan de j>aily Express, waarin hij protesteert tegen deze en dergelijke veroordeelingen. Hij vraagt daarin in de eerste plaats wat voor kwaad dergelijke vrouwen nu eigenlijk doen, al zijn huh voorspellingen dan ook beuzelpraat, zooals het O.M. zeide. (Hij wijst er In dit verband op, dat de rechtzaal vol zat met ge tuigen, die het tegendeel verklaarden en den lof van mevrouw Estelle zongen). Maar wat Conan Doyle het weerzinwekkendst vindt, is dat zulke zaken worden aangebracht door vrouwelijke politie-ambtenaren, die als agente-provocateur optredèn. door als be droefde rouwdragenden bij een waarzegster te ko men om haar om troost te vragen. Hij wijst erop. dat door een diergelijke handelwijze ieder rechtsgevoel hevig gekwetst wordt en eindigt met op te merken, dat de boete, in deze gevallen opgelegd, veel hooger Ja dan bijv. bij mishandeling of dierenmishandeling. Ook vestigt hij er nog de aandacht op, dat een dergelijk optreden van de politie zeer schadelijk kan lijn in die gevallen, waarbij een waarzegster wer kelijk gaven van medium heeft, EEN KWISTIG VORST. IDe maharadja van Patiola die vandaag uit Londen weer naar Indië terugkeert, heeft geweldige inkoo- pen gedaan. Zoo heeft hij o.a. honderd honden ge kocht, die alreeds op weg naar Patiola zijn en zijn andere inkoopen zijn niet minder talrijk, zoodat zijn bedienden een week noodig hebben gehad om ze in te pakken. fPOOKWEGMANNEN ALS OBLIGATIEHOUDERS. De „Southern Railway" heeft Vrijdag een 5 pet. obligatieleening van 3 millioen pond uitgegeven en haar personeel uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Do directeur heef\ aan do „Evening Standard" ver teld, dat het in deze voor de spoorwegen vrij moei lijke tijden van het grootste belang is de exploitatie kosten zoo laag mogelijk te houden; in andere zaken heeft men. ervaren, diat als het personeel de gele genheid heeft deelgenoot te worden, het grooter be lang stelt in het economisch werken der onderne- midg Vandaar de uitnoodiging der Southern" aan haar personeel. De heer Marchbank, adjunct-secrearis en oud voorzitter van de National Union of Railwaymen heeft als zijn persoonlijke meening kenbaar ge maakt. dat spoorwegstukken een goede belegging vormen en dat ieder spoorwegman. die geld over do hand heeft (hij geloofde intusschen niet dat het er veel zouden zijn) een dienst aan het openbaar zou bewijzen, door zijn geld te steken in de maatschap pij, waaraan hij verbonden is. TREINBOTSING. Een B.T.A.-telegram uit Rome meldt, dat bij het station Rressama-Bottarone op de spoorlijn Mi laan- ,Gonua een stilstaande passagierstrein door een goe derentrein is aangeredon. Er zijn 12 dooden en 20 gewonden van wie ver scheidene ernstig. j Over het zware spoorwegongeluk in Noord-Italië worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Het ongeluk had plaats op het station van Rressama. Daar moest een personentrein wegens onvoldoenden gtoom in plaats van drie, tien minuten wachten. In dezelfde richting naderde een goederentrein. De ma chinist daarvan bemerkte niet, dat het signaal op onveilig stond en reed met volle vaart op den per sonentrein in, daar de machinist en de stoker van den goederentrein hun tegenwoordigheid van geest verloren en van de machine afsprongen zonder te remmen. Machinist en. stoker vluchtten. De botsing was afschuwelijk. De locomotief van den goederen trein boorde diep in. het achtergedeelte van den per sonentrein, wharin zich slechts twee reizigers be vonden. die zwaar werden gewond. Het minst wer den de beide middelste wagens beschadigd, waarin echter de meeste gewonden werden aangetroffen.1 Daarentegen schoven de beide derde klasse wagens die zich achter de locomotief bevonden, geheel in el kaar. Uit de ruines van deze wagens werden 12 dooden te voorschijn gehaald 'Het aantal gewonden be draagt volgens de laatste berichten 50, waarvan vele ernstig. i Geconstateerd werd, dat het signaal op onveilig stond. SPOOHWEGONGELUX. Volgens een telegram uit Calcutta heeft er bij Na-' lisa een treinbotsing plaats gehad, waarbij verschei dene wagons vernield zijn- Tot nu toe zijn onder de puinhoopen 20 dooden en ongeveer 50 gewonden te voorschijn gehaald. Er zijn troepen gezonden om bij het reddingswerk te helpen. De oorzaak van het ongeluk moet aan een ver keerden wisselstand te wijten zijn. INGESTORT. Bij den bouw van een magazijnh&l te Spandau la e«n ijzerconstructie 'in elkaar gevallen Twee arbei ders werden onder db neerstortende i ijzeren halken begraven. DE CONFERENTIE TE LOC ARNO. Er zijn. zooals men weet, zoo meldt de N.R.Crt, gisteren, een dag vroeger dan men gehoopt had, na •en bewogen strijd tot verbetering van de posities, zeven tractaten en overeenkomsten geparafeerd. Bovenaan de lijst staat het veiligheidswa&rborgtrac- taat voor het Westen tusschen Frankrijk, België, •Duitschland, Bhgeland en Italië, met de strekking een gewelddadige wijziging van de tegenwoordi ge grenzen tusschen de drie eersten te beletten en gewapende invallen over en weer onmogelijk te ma len. Bij de flagrante schending van de grens door *n van de contracteerende partijen zijn Engeland Italië gehouden hulp te verleenen. om den aan- fcnder te weerstaan. Het karakter van het pact 1» dus defensief en wederkeerig. Dit tractaat voor het Westen wordt aangevuld door twee arbitrageover eenkomsten tusschen DuitschlaÏÏd en Frankrijk en tusschen Duitschland en België tot regeling van de geschillen die zich tn de toekomst in het Westen mochten voordoen. Geen geschil van welken aard °ok is hiervan uitgesloten* De Times heeft het ka rakter van de drie bovengenoemde overeenkomsten aardig gekenschetst als het vloeibare cement, dat de nolten in het gebouw van den) Volkenbond moet vul len en, na gestold te zijn. dit gebouw zal stevigen. "oor het Oosten gelden twee arbitrage-tractaten, •en tusschen Duitschland en Polen en een tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Naast deze scheidsrechterlijke tractaten staan, zonder er recht streeks mede verbonden te zijn, een Fransch-Pool- •che en een Fransch-Tsjechische overeenkomst, waarin Frankrijk zijn bescherming verleent tot handhaving van scheidsrechterlijke beslissingen en verzekering van hun naleving, Frankrijk doet dit in jyn bijzondere positie van bondgenoot krachtens Jet met deze twee staten gesloten defensief tractaat, maar natuurlijk moet. indien 't geval zich voordoet, Jat op bescherming van Frankrijk een beroep ge- aaan wordt, ook de Volkenbond volgens zijn hand- yöst in actie komen. Frankrijk speelt dan blijkbaar ïlei_de ro1 van een spoedhulp-brigade. I ANTHRACIETGEBREK. Uit New-York. Do staatskolencommissie deelt dat het anthracietgebrek in den staat New ten gevolge van de mijnwerkersstaking bijna «ven ernstig is als in de ergste periode in den win- t«r van 1922*23. Naar zij verklaart is er echter wei- gK reden tot bezorgdheid, indien een behoorlijk ge- "uik wordt gemaakt van andere brandstoffen. BOMAANSLAG. Te Memel heeft den afgeloopen nacht omi 2 uur een aanslag plaats gehad op het gebouw van de courant „Memeier Dampfboot", waardoor een ont zaggelijke vernieling is aangericht. De voorgevels van het gebouw en verschillende lokaliteiten liggen geheel in puin en de grond is met steenen en scher ven bezaaid. De muren zijn gedeeltelijk vernield ©n> vol gaten. Ook het tegenoverliggende gebouw, waar de Li- thausche boekhandel is gevestigd, is beschadigd. Het terstond ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wel is een snoer gevonden, waaraan zich het sluitstuk van een bom bevond De directie van het blad spreekt het vermoeden uit. dat de aanslag georganiseerd is om het bedrijf van het blad stop te zetten, of misschien daardoor te bewerken, dat de staat van beleg afgekondigd wordt, vóórdat Maandag a.s. de verkiezingen plaats hebben. Het doel zou dus geweest zijn, de verkiezing onmogelijk te maken. EEN WERELDREIS. Generaal Booth, leider van het "Heilsleger, gaat in de eerstvolgende twaalf maanden een uitgebreide rondreis maken. De volgende maand gaat hij naar Berlijn waar bijeenkomsten zullen worden gehou den in hetSportpaleis. Van daar gaat de gene raal naar Praag en Boedapest; daarna hoopt hij alle Fransche en Belgische heilsofficieren in Parijs te ontmoeten. In December en Januari zal hij in Schot land ,en Ierland zijn; in het nieuwe jaar zal zijn ze ventigste verjaardag, in Engeland gevierd worden, In het voorjaar gaat generaal Booth naar de Ver- eenigde Staten, Hij verwacht tijdig terug te kun-, nen zijn voor het leiden der jaarlijksche congressen in Zweden en Noorwegen. Japan en Korea komen daarna aan de beurt. Het bezoek van den generaal aan deze landen was door de aardbeving uitgesteld. Voort® hoopt de leider van het Heilsleger in den zo mer een korten autotocht te maken door Denemar ken. die als de omstandigheden het veroorloven, zal worden uitgebreid tot deelen van Duitschland en Nederland. DE TROEBELEN IN CHINA. Uit het Verre Oosten komen berichten over ern stige troebelen van zeer verschillenden aard, waar in melding wordt gemaakt van gevechten die zeer aanstaande heeten te zijn. De Daily Telegraph ver neemt uit Peking, dat in officieele kringen aldaar berichten zijn ingekomen over zeer spoedig te ver wachten nieuwe en ernstige onlusten in het zuiden. Die zouden nog uitbreken vóór den grooten strijd aanvangt dien Tsjangtsolin uit Moekden zal ver drijven of Feng uit Mongolië. E"r bestaat alle grond om aan te nemen, dat het besluit is genomen om een eind te maken aan de bespottelijke actie van de regeering te Peking in tal van andere gebieden. Overal in het land neemt de Russische invloed toe, hetgeen den succesvollen uit-i slag der gevechten verhindert. De z.g. roode troepen hebben met behulp van com munistische strijdkrachten Dinsdag Waitsjou ver overd. Daarbij zijn velen gevangen gemaakt. Te Tsingtao ontstond in den nacht van Donderdag op Vrijdag opwinding toen de bemanning van twee kanonneerbooten dreigden de stad te zullen bombar deeren. omdat zU al sedert maanden geen gage meer hadden ontvangen. Men. vreesde dat de matrozen aan het plunderen zouden slaan. De marine auto riteiten hebben de bemanningen een ultimatum ge stuurd en de onderhandelingen duren voort. De Chicago Tribune verneemt uit. Chicago, dat, van Sjanghai uit, een wanhopige poging zal worden ge daan om het uitbreken van vijandelijkheden te be letten. Meer dan. achtduizend man troepen van Tsjentsin hebben Donderdagochtend Sjanghai ont ruimd. Eln ofschoon Tsjentsin heeft, verklaard, dat hij in de buurt van Tsjangtsjou en Woesik wil blijven, bestaat er geen twijfel aan of de troepen uit Tsje- kiang willen Tsjentsin volkomen uit het Kiangsoe- gebied verdrijven. Dan zal er in dó provincie Houan worden door gevochten. Er zal worden gepoogd de terugtrekkende troepen tot Tientsin terug te drijven. VHF ARBEIDERS GEDOOD). Bij Minden in Westfalen is gisteren, een locomotief in een spoortwegploeg gereden, die bezig was de lijn te herstellen. Vijf arbeiders zijn gedood. HET PROCES STEINER TE LEMBERG. In het proces tegen den Joodschen student Steiner te Lemberg, die beschuldigd wordt een. bomaanslag op den rijkspresident te hebben gepleegd, is gisteren de voornaamste getuige, de danseres Pasternak, ge hoord. De sociaal-democratische bladen beweren, dat deze getuige vóór den oorlog in intieme betrek king heeft gestaan met den commissaris van poli tie, die het voorloopig onderzoek in de zaak thans leidt. Mej. Pasternak, die zeer opgewonden is, legt ver klaringen af, die niet geheel beantwoorden aan die, welke zij bij een vroegere gelegenheid heeft, afge legd. Zij verklaarde «iu, dat zij gezien had dat Stei ner een bom uit zijn zak haalde, terwijl zij vroeger! beweerde alleen getien te hebben, dat hij de bom wierp. De verdediger wees op dit verschil in de verkla-j ring. waarop getuige zich nog meer opwond, en uit-1 riep, dat zij tot aan haar dood zal beweren, dat' Steiner de schuldige is. Uit andere vragen, die door de verdediging gesteld werden, bleek, dat mej. Pas ternak, hoewel zij Christin is. op den dag van den aanslag een godsdienstoefening in een synagoge bij woonde. Waarom zij dit deed, kon zij niet zeggen. I Verder is er een vrouwelijke getuige gehoord, die! in de instructie geheel andere verklaringen had af gelegd, dan zij gisteren deed, en daarom wegens verdenking van meineed in hechtenis werd genomen. Daarna deed een verdediger een beroep op het ge rechtshof om ervoor te zorgen, dat de besprekingen zoo kalm mogelijk zouden worden gehouden; in het1 belang van den staat en in het belang van do regee ring Spreker verzekerde, dat uit informaties uit Ber lijn is gebleken dat de aanslag is gepleegd door een Oekrainer. Theofiel Olszanski genaamd, die na het plegen van zijn daad naar Duitschland is ge-! vlucht en tegenwoordig te Berlijn vertoeft. Do Pool- sche regeering heeft bevel gegeven dit nauwkeurig te onderzoeken. 11 Het Berliner Tageblatt verzekert, dat men te Ber lijn al sinds geruimen tijd wist. dat de eigenlijke dader van den aanslag op den Poolschen staatspresi dent te Berlijn vertoefde. Ongeveer een jaar geleden was het reeds bekend,, dat de dader lid van het Oekrainsche militaire comité was. Op 2 October 1924 poogde Theofiel Olszanski de Duitsche grens te over schrijden. Hij echter bij Beuthen door de Duit sche grenswacht tegengehouden. Aan deze grens wacht zou hij hebben verklaard, lid van het Oe- krainsch militair comité te zijn en in opdracht van dit con^jté op 5 September te Lemborg een aanslag op den Poolschen staatspresident te hebben gepleegd. Olszanski was in het bezit van een grootesom gelds. en, beweerde, zich naar Berlijn te begeven, waar een zijner vrienden werkzaam was op een Ouitsch- nationaal anti-Poolsch propaganda-bureau. Dit laatste bleek juist te zijn en daarop werd Olszanski door de Dluitsche grenswacht doorgelaten. Hij woont sinds 15 October 1924 te Berlijn, waar hij als poli tiek vluchteling is ingeschreven. Hij is alleen wegens het overschrijden van de grens tot een boete van 30 mark veroordeeld. Sinds zijn aankomst in Duitsch land woont hij ongestoord te Charlottenburg. Dit alles, zou, aldus het Berliner Tageblatt. reeds vroeger ter kennis van de Poolsche autoriteiten zijn gebracht. Badt, sociaal-democratisch lid van den Pruisischen Landdag, heeft aan de regeering de vraag gesteld, of deze mededeelingen juist zijn en of het noodige zal worden gedaan om te verhoeden, dat er te Lem berg een onschuldige ter dood wordt veroordeeld. ZWARE BRAND. Uit Pontianak, 19 October. Een brand vernielde alhier pasar Tengt geheel en Parit Bhroe gedeeltelijk. 300 huizen zi|ni vernield. De schade wordt geraamd op 1M millioen en^ wordt gedeeltelijk door assurantie ge dekt, waarvan een deel in Holland. De oorzaak is onbekend. EEN SCHEEPSRAMP. Reuter meldt uit Mayfort in den staat Florida, dat het stoomschip Comanche, van de ClydeJlijn, dat op weg was van Jacksonville, naar New-York, op zee in brand is geraakt en door de bemanning verlaten ter hoogte van deze plaats (Mayfort). In den nacht van Zaterdag op Zondag was het schip verlaten en aanvankelijk werden 10 personen vermist, terwijl ettelijke anderen brandwonden en andere kwetsuren hadden opgeloopen. De overleven den zoowel van de passagiers als van de beman ning zijn hier aangebracht door een tankschip en een loodsvaartuig. De brand was ontstaan in 'het ruim van het voorschip en breidde zich zoo snel uit, dat de provisiekamer en de lading moesten worden prijsgegeven. IJe passagiers en <Tê bemanning pro beerden in de reddingsbooten te ontsnappen. De meeste aanvankelijk vermisten waren passagiers. Men meende, dat zij waren verpletterd tusschen het, brandende schip en de tankboot, die reddingspogin- j gen deed) - Een later bericht behelst dat de brand was ont staan door zelfontbranding in de lading hara Met ongelooflijke snelheid grepen de vlammen om zich heen. Alras sloeg het vuur torenhoog uit het bran- dende schip, dat afbrandde tot de waterlijn. Dit speelde zich af voor de motorbooten van het op vijf mijl afstand gelegen strand het schip hadden kunnen bereiken. Het tankschip dat het reddingswerk aanving, was juist achter het brandende schip. Twee redingsbooten, die zich net tusschen de beide scha pen bevonden, werden als eierschalen1 stuk geknepen. Een later bericht meldt, dat thans alle opvaren den van de Comanche gered zijn. Het schip is echter totaal verloren. STEEDS MEER TELEFOONS. Blijkens een onlangs verschenen statistiek is, naar de correspondent te Brussel van de NJFLCt. meldt, het telefoongebuik in België, sedert den wapenstilstand, aanzienlijk toegenomen. Waar men, in 1914, voor het heele land, slechts 55.000 abormé's telde, zijn er thans niet minder dan 117.000. Het aantal in gebruik zijnde toestellen bedraagt 153.000. SNEEUW. Naar de correspondent te Brussel van de N.R.Ct. meldt, heeft het in de geannexeerde districten Eupen, Malmedy en St. Vith, op de heuvelkammen aldaar die uitloopers zijn van den Eifel, reeds zwaar gesneeuwd In de omgeving van de Baaraque Michel ligt de sneeuw verscheidene centimeters dik- en ook te Mal medy is reeds heel wat sneeuw gevallen, GEVOLGEN VAN WATERGEBREK. Volgens een bericht uit Boekarest hebben wegenis het aldaar heèrschende watergebrek, gilsteren hotsin gen plaats gehad tussohen de bevolking en de po litie, die een put in een voorstad, in .verhand met vechtpartijen, die daar waren Voorgekomen, had afgesloten. De bevolking, die daarover verbolgen was, keerde zich tegen de politie, welke van de vuurwa- pènen gebruik moest maken. Hierbij' werden 3 per sonen gedood en 18 ernstig gewond, o.w, 11 vrouwen en 2 kinderen. Met zeer veel moeite slaagde de poli tie er in, de opgewonden menigte van een optrekken naar de stad af te houden. Predikbeurten. DONDERDAG, 22 OCT. NED. HERV. GEMEENTE te: Valkkoog, voorin. 12 uur, Ds» Tinholt. (Kerkelijke huwelijksinzegening.) Voor rijwielen en motorrijtuigen moet Dinsdag 20 October om 5.24 uur het licht op. Andere rij- en voertuigen een half uur later. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foeter's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werk zaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en 'drogist zaken t e> „IN HET GOUDEN HAANTJE", Zondagavond ging bij den heer Zwaag voor een flink bezette zaal „In het Gouden Haantje", klucht in 3 bedrijven, van Otto Harting, opgevoerd door de Tooneelvereeniging „V.V.V.", alhier. Wat altijd bij kluchten het geval is, ook hier: een opeenstapeling van „malle" misverstanden, van mislukkende „operaties", die toch soms zoo tactisch opgezet waren door de mannen in hunne „verde diging" tegen hun vrouw. Het kan gevoegelijk ge noemd worden een variatie op het bekende thema, nl de overheersching van de vvrouw op den man. En Harting heeft hier den man ai heel weinig van z'n vroegere glorie laten behouden, want hij liet hem in den waren zin kruipenl De Schrijver brengt ons in een stadje blijkbaar zeer kuisch waar pas een „schandaal" gebeurd is.-een in de oogen der dames uit de hoogere krin gen, zelfs „vreeselijk" schandaal: eenige vooraan staande persoonlijkheden hebben zich er toe ver laagd een nieuw café „het Gouden Haantje" te be zoeken. en ze hebben daar, zoo werd verteld. Ontzet tend gefuifd en zich laten bedienen door een lieve blondine met blauwe oogen, en tot slot moet er een stevige knokpartij gehouden zijn. En nu moeten 'Bollman, de wethouder in-eer-en- deugd, en Schwanneke, de leeraar, zich trachten vrij te praten van de verdenking ophen geladen. Boll man heeft tot overmaat van ramp z'n ring verlo ren in «dien bewusten nacht (want hij was er bij) en die ring is gevonden door iemand die het hem daar erg lastig mee maakt: „de eigenaardige" kok. De kok, alia assessor, is natuurlijk bij vergissing kok geworden, doordat mevrouw Bollman door den naam de Koek in de war geraakt is en gemeend heeft dat dat haar nieuwe kok was, terwijl hij inderdaad de zoon is van een oud-vriendin van haar. die eens op bezoek komt. De Koek begrijpt dadelijk, hoe de zaak in elkaar zit, bovendien doet hij aan „liefde op het eerste gezicht"; dus hij blijft als kok in de keuken. Verder verloopt het stuk onder aller benauwdste oogenblikken voor Bollman en Schwanneke. waar bij nog betrokken wordt de burgemeester, die ook van een lolletje hield en ook In „het Gouden Haan tje" was geweest. Het is dus een voortdurend zoeken dar vrouwen naar de ware misdadigers, en een draaien der ega's om er uit te komen, waar tus schen door de redacteur Steinbeck en de assesor de Koek, de kok „uit liefde", nog naar Bollman's doch ters zitten te hengelen, die ze tenslotte natuurlijk krijgen. Bollman wa» een tiptop ouwe heer, met een jeug dig. maar bang hart en Schwanneke was kostelijk in z'n leeraarsrol. vooral z'n opkomen, en tikken aan de deur van vriend Bollman was mooi van uit drukking. Hans de Koek gaf heel góed spel in de beslagmakerij-met-veel-zout i nde kamer, waar toch zoo'n lieve dochter wasl De dames hebben uitstekend gespeeld, vooral het sub-comité zorgende voor het zedelijk keil der stad, was goed in z'n vergaderingen, waar wel de eene de andere haar man wou beschuldigen, maar niet haar eigen man beklad wou zien! Over bet geheel genomen rolde alles uitstekend, wat het welgemeende applaus van do aanwezigen wel beweoa Een gezellig bal na PLUIMVEE VEREENIGING „WESTFRIESLAND". De Pluimveevereeniging „Weetf rietland' alhier hield Zaterdagavond hare gewone jaarvergadering in „Cérèe'-. Voorzitter, de heer G. Anneveldt, opende de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna ae secretaris en penningmeester een overzicht gave/n van de werkzaamheden en den finatocieelew toestand Daar in den geldelijken toestand de loop der werk zaamheden begrepen is, zullen eenige cijfers voi- doende zijn om het wel- en wee van de vereenig big" in het afgeloopen jaar te schetsen. De vereenJging telt 58 leden en 5 donateurs, waarvan f-140.50 werd ontvangen. De kooien, betaald uit hot kooien- i fonds, werden in huurleen afgestaan aam Helder, Alkmaar, Castricum en de Schager Paaschtentoon- stelling; de huur bracht f-76.90 op Voor de verplioh te aflossing ,van de rentelooze leening voor het kooienfonds, werd voor de eerste maalr-35 beschik baar gesteld. De totale ontvangsten van de vereeni- ging bedroegen £-307.65. Onder de uitgaven moet nog gemeld worden de aflossing van een ieenii<g van f-50, gesloten in verband met den aankoop - der kooien. De totale uitgaaf bedroeg f 132.56. Alzoo een batig saldo van f 175.09. Dit gedeelte van het geldelijk beheer is dus gunstig. Minder gunstig is de rekening van de tentoon stelling. Wel is de expositie, als zoodanig uitsta kend geslaagd. Ook over het bezoek viel niet to klagen. Er werd f212.20 aan entrée's ontvangen, doch de onkosten overschreden de begrooting. To taal ontvangsten f940.74. De uitgaven bedroegen totaal f1103.09. Dat gaf een nadeelig saldo van f-162.35. Daardoor werd het c&erschot van de ver oenifring belangrijk ingekort. Het zuiver voordeelig saldo bedroeg f-12.74. Geen ka®, doch. ookvgeen schuld. Dit gaf aanleiding tot verschillende voor stellen, omtrent do tentoonstelling in 1926. Stammen gingen op, om een volgend jaar geen tonfcooi*- stelling te houden; anderen wilden dit om de 2 jaar doen. Daartegen werd aangevoerd, dat dan het ledental spoedig tot nihil zou terugloop en, een bezwaar waarvoor allen zwichtten. Besloten werd de 5e Tentoonstelling te houden op 23 en 24 Januari 1926., Natuurlijk zal1 het bestuur trachten nog enkele uitgaven te besnoeiön, daaren tegen hoopt het de ontvangsten -nog eenigszinei te vermeerderen. Een goed voorbeeld in deze aange legenheid gaf reeds net Nederl. Merkenbureau, dat 18 prijzen van f2.50 beschikbaar stelde. Voorzitter sprak bij deze mededoel'ing den wensch uit, dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden Bij de bestuursverkiezingen werden alle leden herkozen. De ''eer O. Moenes gat evenwel! to ken nen, dat hij liet wonsohelijk achtte, dat het secre tariaat en het financieel beheer van de Tentoonstel ling door een ander zou worden waargenomen; 't werd hem te druk. Voor dit werk zal nu een ander gezocht worden. De heer O. Moeijes blijft alleen penningmeester van de vereeniging. Na nog eenige besprekingen over verschillende onderdeelen van het werk, die tot geen bijzondere maatregelen aanleiding gaven, werd do, vergade ring met een hartelijk woord voor de belangstelling, gesloten. Nog kunnen wij mededoelen, dat het 5-jarig jubileum der Vereeniging een ietwat feestelijk karakter zal dragen. POLITIE. Gevonden: een sleutel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. WARMENHUIZEN, 17 October. Roode kool, le soort f-Ö.802.40, witte kool, le soort 5080 eb., idem per wagon f67, uien '£5.60, gTove 'uien f4.80. Aanvoer: 25900 Kg. roode kool, 51900 Kg. witte kool, 1300 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 19 Oetober. Roode kool, le soort f0.802, witte kool, le srh f-0.85f 1. Aanvoer: 7800 Kg. roode kool, 14900 Kg. witte kool. ALKMAAR, 17 October. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aangevoerd: 33000 kipeieren.: 5660 Kg. fl0.50 tot fll.90, 60—64 Kg. fll.90f-12.30, briiine f 12.30 tot f-12.50 per 100 stuks. 5200 eendedoren £8.20 tot f-8.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 17 October. Op de hpdou gehouden weekmarkt waren aange voerd 31 paarden £150380, 72 melkkoeien f-270— f-500, 72 nuchtere kalv. slacht f1430, 444 vette Schapen f.4551, lammeren £2640, 65 schram men £3446, 124 biggen 10 weken f-1429, 18 bokken en geiten f-316. ALKMAAR, 19 October. Appelen f5—25, spruiten f-1325, per 100 Kg. .Bloemkool: le soort f-12—17.20, 2e soort f610, per 100 stuks. Roode kool f-25, gele kool £1.80— x-4.20 per 100 Kg. Wortelen f3.807.80 per 100 bod. Uien f5.206.30 por 100 Kg. Spinazie 3253 et. per ibakje. Kropsla f-0.302.80, andijvie t0.60- 2.40. per 100 stuks. Spercieboonen £-844, p. 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 19 October. Bloemkool, le soort f-11.5023.20, 2e soort f3.30 10.50 .per 100 st. Wortelen £3.403.80, roode kool, le srt. £-1.203.60, gele kool', le soort f 1.404, witte kool, vroege f-0.801.10, uien £4.90—5.60, driel. f-3.80, bieten £22.80, rammenas £3.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 15300 stuks bloemkool, 5600 Kg. woirtelen. 41000 Kg. roode kool,. 26000 Kg. gele kool, 30000 Kg. witte kool, 8125 Kg. uien, 6000 Kg. bieten, 1000 Kg. rammenas. NOORDERMARKTBOND, Noordsoharwoude. Aardappelen: drielingen £4, kriel f-1.20, uien f-5.60, grove uien f5.70, peen f3.80, roode koo* f-13.90, gele kool fl.202.30, witte kool f0.60 tot fl.40, alles per 100 Kg. Bloemkool £9.80—12.60, 2e soort £-1.70£3, per 100 stuks. Aanvoer: 125 Kg. aardappelen, 775 Kg. uien, 1225 Kg. peen, 58600 Ivg. roode kool, 7000 Kg. gele kool, 50400 Kg. witte kool, 1500 stuks bloemkool. ALKMAAR, 19 October 1925. Op do heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 27 vette koeien. £-260—480, 7 vette kalveren f-75135, per ned. pond 'f 1.301.70, 19 npohtere kalveren slacht f16—80, 21 schapen £3840, 703 varkens: vette zware per ned. pond 9094 et., zouters 84—85 ct., Londensohe varkens8891 ct. AMSTERDAM, 19 October. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 479 vette koeien le kw. fl.251.30, 2e kw. fl.05—1.20; 3e kw. f0.901.02 per Kg. 100 melk en kalfkoejon f350525 per stuk, 48 verte kalveren 2e kw. f0.92—f-1, 8o kw,. 86—90 et., per Kg. 34 nuchtere kalveren f-1424 per stuk, 146 schapen f-4050 per stuk, 552 vette en vloesohvarkens Iloli. le kw. f-1.121.13, mindere soorten F 1.081.11 per Kg., 44 paarden £175—350 por stuk. AMSTERDAM, 19 October. Binnenlandscho granen. Tarwe £-1113.50, tarwevoer £-910.50, haver £1012.25, gerst £11 £-13, groene erwten f 14—17.50, Kaspische £2428, oapucijners £2227, geel mosterdzaad £-3638, bruin id. f-5860, maanzaad £4850, karwijzaad» £26—27 alles per 100 Kg. Buitenlandscke granen. Donau Gele-Fox. Mais stmd. £186, La Plata aangekomen f-194, stoomend f-194. Platte witte Z. Afrilcaansohe looo f190, Gele simd. £186, Lijnkoeken SK stmd. £13.75. Boeronnoteering. Tarwe nieuwe p. 100 Kg. £-12 tot £13.25. rogge id. f-99.50, chevaliergorst id. f-1112, haver id. f9.5010.50, duivenboonon id. f 1516, paardeboonen id. f 11.50—12, groene erwten £1317, vale erwten id. f1626,, karwij por 50 Kg. £1212.50, blauwmaanzaad id. £2425.

Schager Courant | 1925 | | pagina 3