TWEEDE BLAD. Raad Oudkarspel. Raad Sf. Pancras. Dinsdag 20 Oclober 1925. 6öste Jaargang. No. 7727. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 19 October 1925, des avonds zeven uur. Al len zijn aanwezig. Tevens zes man publiek in de raadszaal. De voorzitter opent de vergadering en vraagt, of er aanmerkingen zij'n op de afgegeven notulen. De beer (Bakker beeft de notulen met belangstelling gelezen. Ze komen vrijiwel met de besprekingen over een. Echter is er een gedeelte uitgelaten, en wel de rede, die de beer Paarlberg namens de soc.-dem. raadsfractie heeft uitgesproken. Wel ds waar wordt er ten opzichte daarvan verwezen naar de kranten verslagen, doch het moet voor de raadsleden toch niet noodig zijït om zich op kranten te abonneeren om van de notulen inzage te kunnen nemen. 'Deze aan wijzing verwondert me zeer, te meer daar de voor zitter meermalen de schouders ophaalt voor hetgeen in de kranten vermeld wordt Voor mij is het be sproken gedeelte een van de belangrijkste gedeelten der vergadering, voor de andere heeren mogelijk niet. ■Voorzitter deelt mede, dat bet besproken gedeelte wel in de officieele notulen voorkomt. Ik heb ge zegd, dat dit er wel tusschenuit gelaten kon worden, omdat het toch in de kranten stond. De beer Bakker vraagt voorlezing van bet niet overgenomen gedeelte, waaraan voldaan wordt. Na voorlezing worden de notulen onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Van den beer C. J. de Wijn, eervol ontslagen hoofd der school, is naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit een schrijven ingeko men, doch op grond dat deze zaak de vorige verga dering in comité behandeld is, wenscht de voorzitter voor bespreking hiervan thans weer in comité te gaan, om daarna het besluit in het openhaar te ne men. De heer Paarlberg: Daar ben ik vlak tegen, mijn beer de voorzitter. De heer Bakker wijst er op, dat als gevolg van de besprekingen in comité, hij de vorige vergadering zijn voorstel om ziekteverlof te geven ingetrokken heeft. De zaak acht hij echter thans reeds voldoende be kend, reden waarom hij' nu openbare bespreking wenscht. De heer Paarlberg: Waarom ik tegen bespreking in comité ben, wil ik wel nader motiveeren. Er is mij gebleken, dat ons den vorigen keer totaal verkeerde inlichtingen verstrekt zijn, waarop we toen ons voor stel van ziekteverlof introkken. Het is mij: thans niet mogelijk om inlichtingen af te wachten, met de kans dat ze weer onbetrouwbaar zijn. Daar komt nog bij, dat de vorige maal geheimhouding ïa| opgelegd en toch zoowel van deze laatste als van de voorlaatste comitévergadering reeds den volgenden dag bekend was, wat in de comitévergaderingen besproken is. Spreker wenscht daarom thans niet in comité te gaan. De heer Kostelijk is er niet. voor, de besprekingen in het openbaar te houden en acht dit ook niet noo dig. De rechter is er thans om te zeggen of bet waar is, of niet. Z'oo ver zijn we thans gelukkig. De voorzitter leest thans het ingekomen schrijden voor dat luidt als volgt: Geeft met gep asten eerbied te kennen: O. J. de Wijn, wonende te Oudkarspel, dat bij bij schrijven en niet bij gezegeld verzoekschrift van dien 29en September 1925 aan uwen raad heeft verzocht heem uit zijn betrekking van hoofd der O. Ij. school! in uwe gemeente te ontslaan, dat deze ontslag aam vrage door hem1 bij dit verzoekschrift wordt_ inge trokken, daar hem gebleken is, dat de motieven, die hem tot het schrijven van genoemden brief hebben gebracht, van dien aard waren, dat de ontslag-aanvrage in geen enkel' opzicht te moti veeren is; dat immers Yorzoeker nadien heeft ver nomen, dat de familieleden, die Jiem tot de^ over haaste ontslagaanvrage noopten, onjuiste inlich tingen bekwamen en met onware mededeeli'tigenv zijn aangespoord, den verzoeker tot ontslagaanvrage te noodzaken; dat ondergeteekende ten gevolge vaji meerdere omstandigheden, als daar „zijn, huiselijke zorgen en ambtelijke beslommeringen, in die dagen kwam te verkeeren in een zoodanigen - overspain- nen zenuwtoestand, dat hij niet in staat was van zijn handelingen zich behoorlijk' rekenschap te geven; Reden waarom requestrant Uwen Raad verzoekt te vernietigen zijn besluit van den BOsten Septem ber 1925. Het welk doende, O. J. DE WIJN. De heer Bakker is er voor, om het verzoek toe te staan. Hoe of de zaak zich1 oplost, zal' moeten blijken. Berusten de feiten op waarheid, dan kan men hem oneervol ontslaan. Spreker wenscht 'het verzoek in te willigen en een uitspraak van de rechtbank af te waehten- Ook. de andere heeren verklaren ach voor in williging. De heer Paarlberg voegt daaraan toe, dat hij den indruk heeft gekregen, aat er van de beschuldigin gen weinig of niets overblijft; Hij heeft ach de moeite getroost een onderzoek in te stellen bij alle ouders van de meisjes, die met 'April van schooi1 zijn gegaan en wier kinderen pn nlbg de hoogste klasse bezoeken. Van 15 van de 16 ouders heeft hij de schriftelijke verklaring ontvangen, dat zaj van den heer De Wijn niets kunnen zeggen- Dat eene paar puders is het feit, waar u, mijnheer de voorzitter, op neerkomt. De heer Groen: Dus er is er dan toch een. De heer Paarlberg: Nu de heer Groen deze op merking maakt, wil1 ik neg wel' zeggen, dat mij na onderzoek gebleken is, dat er zoo weinig van dit feit overblijft, dat er heel wat fantasie bij noodig is om aan een beschuldiging te kunnen denken. Ik tel dit feit dan ook zeer weinig. De heer Bakker zegt het hier voükomeh mee eens te zijn. Op de zaak wordt niet verder ingegaan en wordt met allen voor het verleende ontslag ingetrokken- Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is de mededeeling ingekomen, dac het salaris van mej. Harp in 1923 niet door het Rijk ver goed wordt, waardoor over dat jaar f 418.34 te veel van het Rijk genoten is. Goedgekeurd wordt een supl. begrooting op een ontvangst en uitgaaf van f 10978.38%. en Van Ged. Staten is een brief ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat het salaris van den onvan- ger overeenkomsig Kon. besluit f 840 moet zijn en geen f 500, zooals door den Raad op de begrooting is uitgetrokken. Voorzitter stelt voor. om de f 255, die voor 1924 tekort is uitgetrokken, uit onvoorzien te betalen en een suppl. begrooting groot f 244 vast te stellen. De heer Bakker.: Er zal wel niets meer aan te doen zijn. We kunnen onze actie wel staken. Toch blijft. het altijd onbillijk dat we een klasse hooger staan dan ons gelijke gemeenten. Door die te hooge klas hebben we nu steeds te betalen voor den Burge meester f 3000, vooi den secretaris f 2300 en voor den ontvanger f 1800, welk laatste bedrag echter later verlaagd is tot een maximum van f 1240. Ik stel daarom voor, om nogmaals te besluiten de ge meente een klasse lager geplaatst te krijgen en dan een deputatie naar Ged. Staten af te vaardigen, om te trachten hen van ons goed recht te overtuigen. De Burgemeester heeft onlangs gezegd, dat ze het wel niet zullen doen zoolang hier geen andere Bur gemeester is. doch zoo blijft het. Ails het wel zoover is zullen ze het j&et kunnen doen zoolang er geen an dere ontvanger is. Voorzitter kan zich met 'het afvaardigen van een deputatie vereenigen. Wethouder 'Kroon merkt op. dat deze zaak reeds meermalen besproken is. Elr zal wel niets meer aan te doen zijn en hij ziet er dan ook geen nut in. Eerst bleek f 500 goed te zijn en later gaan Ged. Staten het zelve weer op f 840 brengen. Het besluit is nu reeds tweemaal teruggekomen. Ook de heeren P. Kostelijk en P. (Groen vre9zen dat het niet veel zal helpen. Bij stemming verklaren allen zich voor het voor- stel-Bakker en zal aan Ged. Staten om een onder houd gevraagd worden. iDo heer Kostelijk vraagt nog, of het goon verband houdt met hot zielental, wat de voorzitter met neen beantwoordt.. Van het Nutsbestuur is de mededeeling ingeko men dat ze dezen winter een tweetal kunstavonden wenschen te houden, waarvoor om de hoogo kosten van de niet-leden een kleine entréo geheven moet worden. Om deze entrée zoo laag mogelijk te kun nen houden, vragen ze om vrijgesteld te mogen wor den van de f 5 belasting per avond. De heer Bakker zou er wel voor zijn, als er geen "gevaar was om een precedent te scheppen. Liever zou hij die geheele belasting van de baan willen en anders een geheel andere' regeling van belasting, waarbij meer het aantal bezoekers tot uiting komt. Mogelijk is er dan ook een regeling te treffen, dat b.v. een bioscoop niet met de kunst op een lijn ge steld wordt. De heer Paarlberg: Het blijkt ook hier thans weer dat een zoodanige verordening Ihaken en oogen geeft We hadden beter de heele verordening den vorigen keer kunnen intrekken. Kunstavonden wor den als veelal hier niet zoo druk bezocht en hier moet dan voor een 50-tal menschen f 5 belasting be taald worden, wat te zwaar is. Als er een weg op te vinden is, zou spr. wel voor inwilliging van het verzoek zijn. De heer P. Kroon zou er wel voor zijn in dit geval ontheffing te verleenen. Wethouder Kroon: Je maakt op die manier uit zonderingen en de belasting is hier niet hoog De heer Bakker: Soms te hoog en.soms te laag. Ook de heer De Boer is van oordeel, dat de heffin gen niet eerlijk tegenover elkaar staan. De voorzitter stelt ten slotte voor, om op het ver zoek gunstig te beschikken, en dan een nieuwe re geling te ontwerpen ongeveer in den geest zooals die te Noordscharwoude bestaat. De heer Paarlberg: Nog beter zou het zijn de ge- fa eelë verordening maar op te doeken. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen" Aan de orde komt hierna het adres met diverse be scheiden, inzake de stichting van een neutraal cen traal ziekenhuis te Alkmaar, waarvoor van deze ge meente gedurende 10 jaar hoogstens f 447 per jaar gevraagd wordt. B1 en W. stellen voor, om overeenkomstig het &d- vies van de Vereeiiiging van Burgemeesters een be slissing te nemen. De heer Groen kan zich hiermee niet vereenigen. •Hij acht het geen algemeen belang voor de gemeente. Tot heden heeft men de patiënten steeds kunnen plaatsen in een inrichting waar allen tot volle 'lei vredenheid verblijven en waar niemand in zijn ge voelens gekrenkt wordt. Nooit is door die inrichting subsidie gevraagd. We moeten hiervoor de belasting betalende burgers niet bezwaren voor deze grootsch opgezette zaak. Hetzij' voor voor- of tegenstander,, bet gaat niet aan om hiervoor de belastinggelden te vragen. Als Alkmaar wil bouwen laat ze het zelf betalen. Die er wel voor gevoelt;.!aat die in de beurs tasten. Dat is recht en billijk. De heer Bakker kan zich met het standpunt van B. en W. vereenigen. De gevraagde som acht hij voor een gemeente als de onze, die zooveel belang heeft bij het ziekenhuis, niet te hoog. Bij Groen zal wel niet in de eerste paats voorzitten de zorg voor de ge meente finantiën, dan wel de vrees dat het St. Elisa- hethziekenhuis er eenige schade van kan hebben. Ik geef volkomen toe dat ook daar de verpleging uit stekend is, doch allen kunnen zich er niet thuis gevoelen. Alleen reeds om het feit, dat men niet vrij! de gewenschte bladen kan lezen, moet Groen doen begrijpen, dat andersdenkenden zich daar niet op hun plaats gevoelen. Wij! zijfal afgevaardigden vani een groote groep, die liever in een neutraal ziekenhuis ver pleegd wil worden en het ligt op onzen weg om hun daarin te steunen. Ik dank B. eni W. voor hum voor^ stel. De heer Groen kan het zeer goed billijken, dat andersdenkenden liever in een ander ziekenhuis ver pleegd worden. Laat die menschen het dan ook zelf betalen. De gemeente heeft er geen voordeel bij. De heer P. Kroon kan zich volkomen met het voor stel vereenigen. De heer Bakker: Het is nog de vraag of subsidie straks noodig zal zijn. Het ligt voor de hand dat het St. Elisabethziekenhuis zich gemakkelijker zal kunnen bedruipen, dan elk ander ziekenhuis, om dat daar alleen mogelijk is het hebben van gratis verpleegsters. De heer Groen wijst nogmaals op den grootschen opzet. De heer Paarlberg vindt het jammer dat de heer Groen er mee naar voren komt dat de gemeente er geen belang bij" heeft en ook de katholieken mee be talen moeten. Het zal den heer Groen bekend zijn dat ook meermalen van miet-katholieken offers gevraagd worden voor inrichtingen, die speciaal een katholiek belang zijh en waar de gemeente geen belang hij heeft. IMet alleen de stem vam den heer Groen tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Groen vraagt nog hoe het staat met de armen. (Voorzitter: De keuze blijft natuurlijk vrij. Rondvraag De heer Paarlberg zegt, dat hij ook bij zijn onderzoek inzake de kwestie-de Wijn, bij de bewoners van de Kerkmeer kwam, die hem we zen op de schoolgaande kinderen, die steeds gehaald en gebracht moeten worden. Het schijnt dat met zeer geringe moeite deze kinderen met het bootje van de Ddepsmeerkinderen mee kunneh komen. Spreker zou daaromtrent een nader onderzoek wenschen. De Voorzitter zegt dit toe. De heer P. Kroon informeert naar de landverhu ring. De voorzitter zegt dat de zaak voor elkaar is. Alles ligt klaar. Daarna wordt de vergadering gesloten en gaat de Raad in comité voor de verordening inzake landver huring. De Raad vergaderde voltallig. X Vacature. De Voorzitter sprak in verband1 met het overlij den van den heer Zeegers eenige waardeere^de woorden en dankte voor hetgeen de heer Zeegers in het belang van de gemeente gedaan heeft. Behalve enkele goedkeuringen was van Ged. Sta ten de mededeeling ingekomen dat van de sittingenj geen officieel verslag gemaakt wordt. In verband met ingekomen klachten betreffende venten langs de huizen, door vreemdelingen, stalde de voorzitter voor een bord te plaatsen met aankon diging, dat het verboden is langs de hulzen te ren ten, zonder toestemming van B. en W- Aldus werd besloten. Ged. Staten berichtten de goedkeuring op het besluit tot ontslag van Mej. Dekker en van Mej. Dekker was het verzoek ingekomen, om alsnog ai het mogelij'ke te doen het ontslag ingetrokken te krijgen.'Zij "deelt mede, absoluut onschuldig te zijn en als het gerecht zijn gewone beloop had gehad, zou er geen beschuldiging gekomen zijn. De heer Lek merkt op, dat het ontslag gegeven is en daaraan is niets te doen. Wat zij verder doet is recht. Ik zal' haar helpen. Met algemeene .stemmen werd hierna het schrijven voor kennisgeving aangenomen,. Op het voorstel-Lek tot weer invoeren van de -rondvraag, werd afwijzend beschikt. De heer Kloosterboer zou aan de liohtcommissie willen verzoeken de palen van het el'ectrisch net te verplaatsen en dan het snoeien der boomea voor eigen rekening te nemen- De Voorzitter deelde mede, het snoeien van do boomen in Jtiet bestuur besproken te hebben. Zij gingen accoord met de idéé om het snoeien voortaan door de gemeente St. Panoras to doen uitvoeren voor rekening van het bedrijf. Het voorstel- Kloosterboer zal échter naar voren gebracht worden. Ook werd in het bestuur de bijzonder slechte verlichting van den Twuiiverweg tor siyrake ge bracht. De .directeur deelde meae, dat door het zware vervoer dagelijks de kousjes breken. Het Het beste zal zijn dat de lantaarns door eleotrische worden vervangen en dan zouden er drie bij ge; plaatst kunnen worden voor rekening van/ de ge meente St. Pancras. De raad keurde goed, het die richting uit te .sturen. De heer Lek wilde ook nog een lantaarn bij de brug van het Koedijker paa geplaatst zien. B. en W. zullen den toestand daar opnemen. Van Alkmaar was een brief ingekomen dat de kosten van plaatselijke controle door het abattoir te Alkmaar verlaagd worden van 10 cent op 71/* cent per inwoner, waar niemand bezwaar tegen heeft. Besproken werd de mogelijkheid om de gelegen heid open te stellen voor slachten in de gemeente. Dit naar aanieidirhg van een inlgèkomenf verziek. De verordening verbiedt het en de slagers komen er tegen^mverzet, omdat ook zij in Alkmaar moe- De heer Slijker vreest smokkelslachterij, wanneer aan de gewone burgers gelegenheid gegeven wordt. De voorzitter opperde de mogelijkheid om het met den Directeur te bespreken. Met 3—2 stemmen wordt hierna besloten den toe stand te -laten zooals die thans is. Op een adres van de commissie inzake malariabe strijding om 1 cent per inwoner voor deze bestrij ding, werd gunstig beschikt. Ingevolge ingekomen schrijlven werd besloten tot aansluiting bij het districtsarbeidsbeurs te Alkmaar, wat de gemeente jaarlijks ongeveer 12- gulden zal k-osten. Deze gemeente was tot heden bij Amsterdam aangesloten, waarvan de kosten f5 waren. In behandeling kwam thans het adres met de noodige bescheiden inzake de stichting van een cen traal neutraal ziekenhuis te Alkmaar. De voorzitter merkte op, dat. de stukken gecircu leerd heben, terwijl de zaak in verschillende naads verslagen reeds uitvoerig belicht is. Spr. achtte het -dan ook niet h-oodig dieper op de zaak in te gaan en deelde mee, dat B. en W. adviseeren om niet op het verzoek in te gaan. Voor deze gemeente wordt gevraagd een bedrag van f 374, wat een tamelijk groot bedrag is. De finaniieéle toestand in de ge meente staat niet gunstig. De beer Lek heeft een onderzoek ingesteld en merkt op, dat de stichting reeds een zestal jaren in bewerking is. De stichting is een behoefte voor niet katholieken. De katholieken loopen hoog met de eigen stichting, maar toch gaan de arme katholieken uit Alkmaar naar het stadsziekenhuis. De stichting is niet overbodig, want aanvankelijk zou de stichting voor 300 bedden geweest zijn, doch nu zal het met inbegrip van de uitbreiding, van het katholieke ge sticht 300 bedden worden. Ik prefereer een neutraal ziekenhuis boven, een katholieke inrichting. D'e heer Van Kampen: Dat is nog geen bewijs dat steun door de gemeente gegeven moet worden. Wij steunen daarmee Alkmaar Besprekingen over bet St. Elisabeth. ziekenhuis kunnen gevoeglijk achter wege blijven. Alkmaar heeft reeds veel voor boven de buitengemeenten. Ze hebben b.v. de markt waar van ze veel profijt trekken. We hebben hier nog niet eens een liefdezuster, wat veile andere gemeen ten wel hebben, We doen beter daar dan eerst voor te zorgen. De beer Lek: Ze gaan vap hier bijna iedere week naar een ziekenhuis toe. De gemeente is er ten zeer ste bij gebaat. De beer Van Kampen: Het St. Elisabethzieken huis is goedkooper dan vele an-deTe instellingen. Ik heb dit uit een rekening gezien bij Kloosterboer. Als het voorstel aangenomen werd, zou de gemeente 10 jaar lang ruim f 300 aan Alkmaar geven. De heer Duijf merkt op, dat neutraal niet bestaat. Hij voelt zich ook in een dergelijk ziekenhuis niet thuis. Wij geven aan een Christelijk ziekenhuis de voorkeur. Als Alkmaar een ziekenhuis wil bouwen, laat ze het dan ook zelf betalen. De heer Van Kampen: Alle eer aan het St. Elisa bethziekenhuis voor de wijze van verpleging en laten zij die voor de andere inrichting gevoelen, dan een vereeniging stichten, doch geen betaling uit de gemeentekas. De heer Muhrling wijst op den economischen toe stand. De heer Kloosterboer: Als we de gelden geven, zouden we ook rechten moeten hebben, doch die krijgen we niet De Alkmaarsche behoeftigen wor den voor f 1.50 in het stadsziekenhuis verpleegd, heb ik gehoord. Met alleen de stem van den heer Lek tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna kwamen ,ter tafel de teekening én beschei den inzake de waterleiding. De Achterweg komt niet op de teekening voor, wel het Koedij'ker pad en het Venisje. Ook niet de Kerkelaan, doch dat komt vrij1 zeker wel. De 'Voorzitter heeft bij den Ingenieur krachtig voor den Achterweg gepleit, doch spr. wist nog niet of dit succes zal hebben. De seer Van Kampen merkte op, dat het besluit tot aansluiting genomen is met inbegrip van den Achterweg. Ook de menseben daar hebben er om gevraagd. Goedgevonden werd het nogmaals met grooten aandrang te verzoeken. De aangegeven brandkranen zullen aan den Boven- weg f130 moeten kosten en voor den Benedenweg f80. Dit -omdat ze aan den Bovenweg opnieuw uitge hakt moeten worden. De heer 'Slijker begreep niet waarom de gemeente dit uithakkeh betalen moet, waarop de voorzitter ant woordde dat de gemeente dan toen had moeten aan sluiten. B. en W. wenschen echter die bijkomende f 50 niet te betalen, waarmee de Raad accoord ging. Na verdere bespreking werd besloten aan den Bo venweg 5 brandkranen te plaatsen en aan den Be nedenweg met Noordeinde en Twuiverweg ongeveer 10, zoo dat ze ongeveer 200 meter uit elkaar komen. 'Eerst zal echter een proef worden genomen met de eigen brandslangen, alvorens het besluit wordt uit gevoerd. Daarna* sluiting der vergadering.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5