De Wereld der Vrouw Even Lachen. ROMMELKRUID. moete noruit zien, niet achterom. Het was een on gein:.. Niemand had bi' schuld aan. Laten we liet daan m zoo gauw mogelijk vergeien. Er is toch niets meer aan te doen, dus trekt U 'het zich astublieft riet /.oo aan. Wij moeten er maar het beste van ma ken en nu probeeren te gaan slapen. Doet u Tzelfde Uw toegenegen Isobel Marchmont". Met een snik drukte hij het papier tegen zijn lip pen. Er is toch niets meer aan te doen," mompelde hij hardop, „niets meer aan te doenl O lieve deugd! Het is hard om te dragen. Mijn lieveling! Mijn lieve ling!" Hij ging naar het venster en leunde naar buiten. De lucht was vol verwachting van de opkomende zon. De vogels kwetterden, en het zachte windje vol bloemengeur streelde het ontdane jonge gezicht. Op eens hield hij zijn adem in, hij kreeg plotseling een idee. „Het is half vier", mompelde hij, „In vijf uur zou ik er kunnen zijn". En toen nam hij zijn hoed en ja9 en liep zachtjes zijn kamer uit, de trap af, naar buiten. I Om negen uur lag Hertzheimer in zijn pyama i,n een makkelijke stoei in zijn hotel in Manchester. 'Hij had al ontbeten, en pookte nu ëeru sigaar, maar zijn wenkbrauwen waren samengetrokken en nu en dan balde hij zijn samengeknepen vuist en liet hem met kracht neerkomen op zijn) springmatras. Hij was vreeselijk uit zijn humeur. Dat was echter niet zoo zeldzaam hij dezen uiterst zenuwachtigen artist, maar op dit oogenblik was hij kwaad op zich zelf. Hij was zeker een zeer fatsoenlijk man, die be roemde violist, maar hij was verzot, op geld, en hij zag wel in dat hij eigenlijk niet die aardige chèque behouden kon, die 'het comité te.Stanford hem voor uit gegeven had. Het was nu wel geen zaak van zoo 'n groot gewicht, maar toch was het hem een ergernis, daarbij kwam nog dat hij wel inzag hoe hij zich door zijn totaal gemis aan zelfbeheersching voor de oogen van zijn verafgood publiek belachelijk 'had gemaakt. 1 „Mijn zenuwen", klaagde hij, „die helsche zenu wen! Och! maar het was ook vreeselijk juist bij dat gedeelte!" Toen werd er aan de deur geklopt, en| zijn oude En- gelsche kamerdienaar kwam binnen. „Een jongmensch wenscht U te spreken, mijnheer*', zeide hij verlegen. „Een jongmensch wat voor jongmensch „Tk ken hem niet, mijnheer en hij ziet er raar uit, maar hij is toch wel een beer." „Maar zei hij zijn naam dan niet?" „Een naam eigenlijk niet, mijnheer maar „Wat maar?" „Wel, mijnheer, ik moest U zeggen dat het de man was, die de bladzijden omsloeg." Met een uitroep - van verbazing wierp Hertzheimer zijn sigaar weg, sprong op en schoof zijn bloote voe ten in zijn muilen. „Laat hem boven komen" zei hij barsch. „Ik zal mij meer op mijn gemak gevoelen als ik eens uit gesproken heb wat mij op het hart ligt." Maar toen Godfrey Sudeley de kamer binnenge komen was en met gebogen hoofd voor hem stond, voelde de groote musicus plotseling een brok in zijn keel die den stroom booze woorden tegenhield. Hertzheimer had een groot teeder hart, anders zou hij niet die beroemde artist zijn geweest, die hij was en het gezicht van dien verdrietigen bleeken jongeling met gehavendie leeren schoenen, zijn stof fig gekreukeld avondcostuum en het verfrommelde overhemd en scheefzittende boord en das, was aan doenlijk. 'Hij keek een oogenblik naar hem, en toen, terwijl de andere het stilzwijgen bewaarde, begon hij en deed alsof hij boos was: „Zoo! en bent U hier gekomen? Eln wat drommel betèekent dat?" Godfrey keek hem- met smeekénde oogen aan, en de Duitscher deinsde terug. „Ik ben gekomen, mijnheer, om rechtvaardigheid te vragen." „Om rechtvaardigheid te vragen? Wel allemach tigr „Niet voor mij zelf vöor haar." „Voor haar?" „Voor Miss Marchmont O, mijnheer, bet was alles mijn schuld. 'Straf baar niet zoo. Maak het dragen van dat vreeselijke niet zoo moeilijk voor mij." „Och, maar „Ik weet het, ik weet het, het was vreeselijk, maar het was niet haar schuld. Zij zal een groot kunste nares- worden later, maar zij- moet wat geholpen wor den. Breek mijn hart niet. Het was mijn fout mijn schuld en de uwe." „Mijn schuld", schreeuwde Hertzheimer. En toen hief Godfrey zijn hoofd omhoog en sprak opgewonden en vlug. „Het kwam z66. Ik had dat andante zoo dikwijls met haar Tgespeeld, wij noemden het ,JDe avond aan de beek" en wij hielden daarvan o wij vonden het zoo heerlijk! En ik dacht dat ik het begreep, maar toen ik het U hoorde spelen was het of ik het nooit gehoord had. Elr was- werkelijk 'het murmelen van de heek en de zang van den nachtegaal en het maan licht dat op het water glinsterde en in haar oogen, en de gedr der rozen was om ons heen en wij wan delden samen, altijd alleen en samen". Zijn stem haperde -en hij bedekte zijn oogen een oogenblik en toen voegde hij er zwakjes aan toe: „En daardoor vergat ik de bladzijden om te slaan. Ik was verloren in een hemelschen droom en werd in 'n hel "wakker." Elr volgde een lang stilzwijgen en toen legde Hertz heimer zijn hand op de gebogen schouders, leidde den jongen man zacht naar een stoel toe en hield hem zachtjes heen en weer schuddend1 vast „O, jou dwaze jonge ezel!" mompelde hij vriende lijk „Jou lieve poëtische, domme, dwaze ezel!" En op den morgen van dien dag was de wolk, die cvar het huis van Simeon Marchmont had gehangen, verdreven door een schitterend zonnelicht, want Godfrey 'Sudeley kwam terug met zulk blij nieuws da' vader en dochter op dat oogenblik hun eigen noren niet vertrouwden uit angst dat de vroolijke, door den reis stoffigen jongeling, die geheel onbe wust was van zijn weinig fraai uiterlijk, dooT het ge beurde waanzinnig geworden was. Hertzheimer zou 's middags komen, vertelde hij, 0111 over een tournee met Isobol te spreken en'wat nog mooier was, 'Hertzheimer vond dat Godfrey ln staat was om tweede viool te spelen in een trio, voor piano en twee violen, wat een deel van hun reper toire zou uitmaken En toen later op den dag, Si meon Marchmont den grooten man verlegen op de noodzakelijkheid opmerkzaam maakte, dat Isobel eigenlijk een- behoorlijke chaperone noodig had, kwam er een vroolijk lachje in de diepliggende don kere oogen die hun zoo zacht toestraalden. „Och! dat komt in orde, mijnheer Marchmont", zeide hij. Wij gaan pas over tien dagen weg. Elr is voor alles nog een zee van tijd. Deze twee lieve men- schen hebben al zgo dikwijls samen aan den oever van de beek gewandeld 's avonds Is mij gezegd Mijnheer!" riep de verbaasde vader uit. „Wel, dau zal het beter zijn dat ze samen op hun levensreis gaan voor wij naar Edinburg vertrekken. Dan hebben wij geen chaperone noodig." Drie maanden later ontving Simeon Marchmont den volgenden brief: „Bes,te vriend Marchmont Onze tournée is een schitterend succes, maar ik heb nog steeds erge spijt van mijn optreden in Stanford. Tk kon er niets aan doen, want ik ben nu eenmaal zoo gemaakt Maar dit is een wensch van ons alle drie. Wij willen be gin November een concert in Stanford geven, voor niets. Laat het geld naar het ziekenhuis gaan. Zoudt gij het den burgemeester voor mij willen zeggen? Zeg hem dat beide, Sudeley en ik ons gedrag goed parijsche mode. De wandeljapon op deze teekening werd vervaar digd van wollen crêpe-en is afgewerkt met een lange rij stalen knoopjes in bet front. De garneering op mouwen en in de zijden is niet moeilijk maar zeer moei. De rok is aan den voorkant van twee plooien voorzien. Het knippatroon kan men bestellen onder nummer 290a, in de malen 42, 44, 46 en 48. Kosten 85 cents. De andere japon werd vervaardigd van wollen, grijze rips. Aan beide zijden zijn twee banen met stolpplooien aangebracht, van boven afgewerkt met stukjes gallon of handborduursel in zwart op grijs of rood op zilver. Het opstaande kraagje met de ope ning in het front is van hetzelfde gallon of hetzelfde borduursel gemaakt. Een knippatroon is verkrijgbaar onder nummer 291a, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 85 ct. moeders en haar kinderen. NIET TE VEEL SUIKER. Een moeder zegt: „Vele moeders geven haar kinderen nog al veel suiker, hetzij in den vorm van klontjes, of op de bo terhammen, enz. Toch is veel suiker voor de klein tjes lang niet goed, zelfs spoedig schadelijk, daar zij in de gewone maaltijden al een voldoende hoeveel heid suiker gebruiken en het meerdere dus licht te veel wordt Bij mijn .meisje had ik opgemerkt, dat suiker haar niet goed bekwam. De dokter verbood rtiij later haar suiker en snoepgoed te geven. Sinds dien geef ik haar zooveel mogelijk appels en noten en heb ik haar geleerd geen zoetigheden uit de handen van andere kinderen aan t« nemen.0 Nuttige Wenken* voor brandwonden. Het is altijd gewenscht in de keuken iets te heb ben, dat men kan aanwenden bij het branden der handen, hetgeen bij de vele potten en pannen op fornuis en gasstellen nogal eens gebeurd. Een zeer goed en afdoend middel is een sterke oplossing van EpsQin-zout, dit ia het bekende Engelsche bitter zout. In geval men handen of voeten brand, losse men dadelijk iets van het zout op en dompele het gebrande lichaamsdeel daarin onder. Men late de wond net zoo lang in het water tot al de pijn weg getrokken is, hetgeen bij de ergste brandwonden be slist gebeuren zal. Bij het branden van andere li- chaamsdeelen, b.v. den bovenarm, kan men een doek met de zoutoplossing er op om het' gewonde' deel van den arm winden. 'Is dit niet voldoende om de pijn te doen stillen, dan vernieuwe men het com- pres eenige malen, telkens met kleine tusschenpoo- zen, totdat het verlangde resultaat is verkregen. voor haarborstels. Voor het onderhoud van haarborstels is het be- •slist noodzakelijk, dat zij van tijd tot tijd eens wor den uitgewreven in een oplossing van warm water en ammonia. Na- het drogen geve men de borstels dan nog eens een aluinbad. Mocht het geval zich voordoen dat na deze behandeling de borstel wat ongeluk geworden is, dan ka» men na het aluinbad de haren weer gelijk maken, door den borstel op een schoone houten plank te kloppen, eventueel op de keukentafel. Dit kloppen moet met lichte en vlug ge bewegingen geschieden, in alle richtingen en voor minstens eenige minuten. zorg voor het ketjken-zlnk. Een bekend geneesheer vertelde eens: „Als Ik ge roepen word voor een geval van diphteritis, dan is mijn eerste werk even te kijken in welken toestand zich het keuken_zink bevindt." De gevaren voor de gezondheid, welke voortspruiten uit een slecht on derhoud van zink in de keuken, zijn talloos en niets kan dan ook zoo kwalijk worden genomen als het verwaarloozen van de zorg voor deze huishoudelijke artikelen. De waterpijp in den gootsteen en zoo noodig de gootsteen zelve, behoort dagelijks met warm water en ammonia of soda gewasschen te worden. Verder behoort men den gootsteen minstens een maal per week te behandelen met een goed desinfecteermid^- del, b.v. carbol of lysol. Deze ouderwetsche en overal verkrijgbaar zijnde middelen zijn zeer goedkoop en in* vele opzichten beter dan de meeste andere dure artikelen. Men neemt eenvoudig een paar theelepels lysol of carbol op een liter water en wascht hier mede een paar malen den gootsteen terdege af. de waterproef voor eieren. Als men in twijfel verkeert omtrent de kwaliteit van gekochte eieren, kan men op eenvoudige wijze zelf nagaan in hoeverre zij minderwaardig zijn. Men neemt een teil, welke gevuld is met schoon koud water Een voor een legt men nu de eieren in dit water. Een goed versch ei, zal onmiddellijk op den bodem zinken en blijven liggen. Als het een paar dagen oud is, zal het aan een. zijde een weinig opstaan. Een oud en muf ei herkent men dadefljk, daar dit zal blijven drijven. willen maken. Wij hebben niemand noodig om dj bladzijden om te slaan Isobel kan de Miorowitcb nu zoo goed als ik AJltijd de Uwe, „Moritz Hertzheimer", ware woorden. Er moet voor hen, die op.het glibberig pad des le vens zijn gevallen, doch zich willen opheffen, en daartoe de hand uitstrekken, ook een hand zijn, blij gereed om de andere te vatten. In karakter en stijl, in alle dingen is eenvoud hel kenmerk van de hoogste voortreffelijkheid. De beste stuurlui staan aan wal. De slechte vindt men overal Het is niet voldoende een waarheid te bezitt het is noodig, dat de waarheid ons bezit. Voor den man, wiens wereldsche zaken al denken, al zijn doen in beslag nemen, is het een £i luk een vrouw te bezitten, die hem nu en dan er 8| herinnert, dat er ook iets hoogers is, waarvoor mn leven en werken moet. Waak. in de eenzaamheid over uw gedachten, in het huisgezin over uw humeur en in het gezellig verkeer over uw tong &or de tel kwijt. Dokter: „Hoe dikwijls krijgt u die pijn?" Fondspatiënte: „Om' de vijf minuten." Dokter: „En dat duurt dan?" Fondspatiënte: „O! Een kwartier op z'n minst!n hij wist het bij ondervinding. Hij: „Er zijn ontzettend veel meisjes, die niet wil len trouwen." Zij: „Hoe weet U dat?" Hij: „Ik heb ze gevraagd". niet zorgzaam: Zakkenroller (tot zijn maat): „Wat' is er aan 1 handje, Jim?" Jim: „Sommige lui zijn toch zoo vervloekt nonsja. lant. Die kerel daar heeft z'n zak vol tapijtspijker- tjes!" waarom op ze het deed. „Waarom leen jij altijd de gramophoon bij je buur vrouw? Je laat 't ding nooit spelen". „Dat is 't juist Zoolang dat ding bij mij staat, kaj zij 't althans niet laten spelen." eerlijk geantwoord Dame tot jonge concertpianiste: „Hoe komt 't juf. frouw, dat uw concert zoo slecht bezocht is?" „Och, ik heb zoo weinig familie én kennisseri, mt vrouw" huwelijksgeluk. Zij': „Vroeger was je veel liever, toen streek |f mij altijd onder de kin." Hij: „Ja, maar, toen had je slechts één kin." kleine bijzonderheden. In Engeland mag men voor kwijtingen van reke ningen tot een zeker bedrag postzegels gebruiken iu plaats van plakzegels. Het Moerdijkeche veer zet gemiddeld 100 auto's per dag over, 12 jaar^geleden nog maar 400 per jaar. Een Japanner komt heel gemakkelijk tot zelf moord, en doet dit dan bij- voorkeur te Suma, een stad, tusschen met dennen begroeide heuvels gele gen, en aan de zee. Er wordt in ons land jaarlijks ongeveer een mii- lioen gulden aan gewetensgeld door de belastingad ministratie geind, allemaal bedragen, die aanvanke lijk door valsche aangifte aan den fiscus onttrokken zijri. In 1924 werden in de Vereenigde Staten en Canada dagelijks meer dan 50 menschen gedood en 1200 ge wond -door auto-ongevallen. In Engeland houdt zich slechts 6 percent van he'. werkend deel der bevolking bezig met den landbouw. De duinen van Nederland beslaan een oppervlak- te van meer dan 40.000 H.A. In 1924 zijn in ons land totaal ingeschreven rul» 83000 hypotheken tot een gezamenlijk, bedrag vü ruim 686H millioen gulden. De rubberproductie in Indië bedroeg het eerstel jaar van 1925 in totaal 98555 ton.' De goudproductie wordt tegenwoordig geschat op ongeveer 60.000 K.G. per jaar. verkeerde eetlust. Verkeerde eetlust komt zoowel bij menschen bij dieeren voor. Beiden eten soms aarde, ^areD' mest, sintels en andere rare zaken. Zij doen dit, ofl* dat ze er zin in hebben en soms omdat ze er gedreven worden door onbewuste neigingen. De normale eetlust is een goede indicatie voor hoeveelheid eten, die wij noodig hebben; het interessant zijn, als we den ondergrond konden v den voor de abnormale lusten, die af en toe mensch en dier voorkomen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 14