ilititfi Nisus- Mrattitlt- Mtwllil Vfybeti Dinsdag 27 October 1925 68ste Jaargang. No. 7731. Uitgeversr N.V. v.b. TRAPMAN Co., Schagen. Raad Sinl Maarten. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten Binnmlandsch Nieuws» tblad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs pen 9 maanden fl.06. Losse nummers 8 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogels 11.10, iedere rogol moer 20 cont (bowijano, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaataruimto berekend. Vergadering van deen Raad op Maandag 26 October, 's morgens 9 uur. Voorzitter de lieer Klerk, burgemeester, tevens lecretaris. De Raad is voltallig. Bij opening heet de voorzitter aKen welkom, waarna overgegaan wordt .tot lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastge steld. De Voorzitter doet mededeeling van een gehou den kasverifioatie op 28 Sept LI. bi} "den gemeente ontvanger. De ontvangsten waren f-28905.29, de uit raven: 15-19044.95, zoodat in kas moest zijn en ras f-9860.34. Van Ged. Staten is mededeeling ontvangen, dat cj geen bezwaar hebben tegen een kasgeldbeleggilng Eaj de Coöperatieve Boerenleenbank,, aangéslotein bij de Centrale Bank te Utrecht. Van Ged. Staten is -ingekomen het bericht, dat J de beslissing inzake het veranderen van be stemming van een geldleening, aangegaan-voor het },E.B., verdaagd hebben. Voorzitter deelt mede, dat aan den Pensioen raad gevraagd is om .een tegemoetkoming in de bijdrage voor de administrateur van -het GT.E.B. De Pensioenraad heeft hierop geantwoord, dat dit niet mogelijk is. Medegedeeld wordt vervolgens, dat voor den onttwikkeHngscursus te St. Maarten geen aangif ten zijn ingekomen, voor Valkkoog 10, voor Stroet 13, voor het Rij pi e 11 a 12 en voor Eenigenburg 11. Voorzitter deelt mede, dat met de hoofden der scholen hierover in een gehouden conferentie het volgende is bepaald: De cursus .zal niet voor 15 Ootober beginnen en het einde hiervan is gesteld ma afloop van 80 lesuren. Te Valkkoog: zal 2, te Stroet 3, op het Rijpje 3 .en te Eenigenburg 3 avonden per week les worden gegeven van half zeven tot talf negen of van zes 'tot acht uur. De beloonijng is vastgesteld op f-1.50 per uur tot een maximum Tan f-120. De leeftijdsgrens voor deelname is ge gestold tot 18 jaar. Bij terugloopen van het ver dachte aantal» leerlingen (St. Maarten 10, Valk- toog 8, Stroet 10, Rijpje 8 en Eenigemburg 6) kan fe cursus stopgezet worden. De leermiddelen, vuur licht, zullen bestreden worden uit de dagschool staan de gemeenten aren tegenover het te stichten Centraal1 Neutraal Ziekenhuis. Ongeveer 2/a der gemeentenaren-zal1 hier voor zijn em Bi. en W. mee- nen daarom, dat na-n de wensohen van dia meerder heid tegemoet moet worden gekomen.Maar de finan deel© toestand is niet rooskleurig en in het tuin bouwbedrijf is de toestand slecht, redenen waarom Bu en W. voorstellen f-100 te geven, onder de oom dities daartoe door het Comité gesteld. De heer Gootjes: Ik vind het wel aardig van B. en W." dat ze van f 311 op f 100 zijn gegaan, maar ik oordeel ook, dat nog te veel, waar, zooals terecht is opgemerkt, de finantieele toestand niet best is. Bo vendien wordt in Alkmaar de zaak te groot opgezet. Ze vragen 311 of I 4 per hoofd, wat gemiddeld f 20 per familie wordt, dat is dus een groot bedrag. Maar dat ziekenhuis heeft voor mij geen zin, en ik kan wel zeggen, te spreken namens m'n fractie wanneer ik zeg, dat zoo'n neutraal ziekenhuis niet bestaan baar is. De buitengemeenten worden in verhouding tot Alkmaar veel zwaarder belast dan Alkmaar zelf en daarbij heeft Alkmaar er veel voordeelen van. Bovendien denk' ik niet, dal de kosten van verpleging voor iemand uit de. buitengemeenten lager zullen zijn dan die voor een Alkmaarder. De heeT Stoop: Ik sluit mij geheel aan bij de woorden van den heer Gootjes. Ik kan mij er niet mee vereenigen ook maar eenigen steun te verlee- nen voor een zoo grooten opzet. Dit plan is zonder eenige noodzaak. Als ik mij' niet vergis wordt er van •de buitengemeenten f 15000 gevraagd, maar als alle gemeenten geven wat "hun gevraagd wordt, dan ko men ze tot leen bedrag van f 22000, dus wordt er op gerekend dat er op die gevraagde bedragen beknib beld wordt en een dergelijke handelwijze is niet open. bracht. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Brommer, Stoop en Gootjes. QAan de örde is daarna de behandeling van (een aanvraag om subsidie van het Armbestuur en de vaststelling der Armenbegrooting 1926. Gevraagd wordt een subsidie ad f 2400. Met alge- meene stemmen toegestaan. De begrooting wordt in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 11383. Volgt vaststelling van de gemeentebegrooting, dienst 1926. Geen op-j of aanmerkingen hierop zijnde, wordt deze op de aangegeven bedragen vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de heer K. van 't Veer een pensioenaanvrage heeft ingediend, in ver band mot de pensioenwet, voor herhalingsonder wij!s|. De Raad moet hieraan zijne goedkeuring hechten, wat voorzitter vraagt ie doen. Allen voor. Volgt benoeming van een Armvoogd wegens pe riodieke aftreding van den beer G. Bruin Kz. Inge diend is de volgende voordracht: 1. G. Bruin Itz* 2. Jb. Schermer hom. De heer G. Bruin wordt met al- gemeene stemmen opnieuw benoemd. De rondvraag niets opleverende volgt sluiting onr der dankzegging. de orde is daarna de behandeling van de Iraatveriiohting op de Stroet. Voorzitter deelt mede, dat B. en ÏV. een opgaaf in kosten gevraagd hebben aan het P.B.N1. ©m uit Ae gegeven opgaaf xueenen R. en W. den Raad te moeten, adviseeren, niet tot aanleg over te gaan. De kosten van aanleg van een omdargronflsch net louden bedragen f-1080, de kosten van iedere lam taaxn f-65. Voor 10 lantaarns zou dit worden f650, samen f-1730. Hiervan zou per jaar 9 pat. rente of f-155.70 betaald moeten worden. Met inbegrip van stroomverbruik, zouden de totaalkosfcen f-406.50 iaar bedragen, of ï-40.65 per lantaarn.. Voor iet deel der gemeente dat reeds verlicht is met 35 lantaarns, bedragen de kosten f-829^ of f23 per lantaarn. Waar nu de Stroet f-40.65 per lantaarn moet kosten, meenen B. en W. dat hierop [niet ,-aan kan worden. i heer Sohermerhorn, vraagt naar .de oorzaak van dien hoogen prijs. Voorzitter: Dit zit in de ondergrondsche lei- ing, die is zooveel duurder dan een bovengrond- leohe. De heer Brommer meent dat het voorloofpag maar eens afgewacht moet worden en hij is er |voor, om eens met de gasfabriek te Warmenhuizen over verlidhting in verbinding te treden. Voorzitter oordeelt ook, dat in die richting beter stappen kunnen worden gedaan. De heer Sohermerhorn is het er ook mee eens, dat dit plan veei te duur komt, hoe'n voorstander Mj ook van1 eïieotrische straatverlichting is- Voorzitter: Vinden de heeren liet goed, dat we er zoo niet op ingaan en dat we eetis een onder zoek instellen bij de gasfabrièk te Warmenhuizen? Allen zijn hier voor. Van de Openbare Leeszaal te Alkmaar, is een adres ingekomen, waarin melding gemaakt wordt 'an de oprichting van een correspondentschap te 8t. Maarten met 23 leden, en gevraagd' wordt een subsidie voör bestrijding van de kosten, verbonden san verzending der boeken. )Het advies van B. en W. hierover luidt, dat, *sar in Eenigenburg van het correspondentschap tok gebruik gemaakt wordt en daar de leden i-40 |tyien, zij er ook voor zijn in St. Maarten tot 1 'leeskring te komen, maar dan zoo, 'dat de ërago door de leden betaald wordt in den vorm toi contributie. B. en W. zijn dus tegen subsidle- *leening. - Aden gaan met deze redeneering aöcoord. Ingekomen is voorts een adres van de oommis- voor Malariabestrijding in NioordhoEand. Hier- wordt medegedeeld', dat de kosten aan de be dding verbonden, voor de heltft door het rijk en V00r de andere helft door Provincie en Gemeente samen worden bestreden. Gevraagd wordt daarom 8811 subsidie van 1 cent per inwoner. Voor 'deze ^eente wordt dit f 13. B. en W. stellen voor, dit verzoek toe te staan. De heer Sohermerhorn voelt er met veel voor, het geldelijk offer is niet groot. Voorzitter: Wij voelen er ook niet veel voor, ®aar waar de oommissie de bestrijding wil' voort> «tben en wij het zelf niet doen, willen we subsidie onthouden, temeer waar het bedrag niet hoog Allen voor. Aan de orde is daarna behandeling van het adres Pa Gemeentebestuur van Alkmaar, over het ^atraal Neutraal 'Ziekenhuis. Dit adres, met het erzoek om bijdrage, evenals het uitvoerig rapport .commissie van onderzoek, bestaande uit het burgemeesters en secretarissen in oordholland, worden door den Voorzitter voor azen. Hieruit blijkt, dat van - deze gemeente swraagd. wordt een bijdrage van f-311 per jaar, in wi eventueel1 exploitatietekort, voor den duur van mJ,iren- G® buitengemeenten zullen 3/13 van het entueal1 exploitatietekort hebben bij te dragén, maximum van f-15000. G, Voorzitter deelt mede, dat B. en W., bij het ^Paien van het over deze zaak uit te brengen ad- rekening, hebben gehouden met de vraag: Ho© stillen spoedig de ergste hoofdpijn Prijs 60ct Bij Apothen Drogisten. Hl iDe heer Stoop betoogt verder, dat hij het'onverant woord vindt, zoo iets te steunen. En als het noodig is laten ze dan hun opzet wat minder groot maken. Dit is weggegooid geld, waar we niets aan hebben- Als er een armlastige is, die verpleegd moet worden, dan moeten we er toch voor betalen. De heer Sohermerhorn is het met B. en Wl eens. De heer Glas: Deze zaak is door en W. uitvoe rig besproken en het doet mij genoegen dat de heer Gootjes zegt, dat het z'n goedkeuring wegdraagt, djat B. en W. van f 311 op f 10# gegaan zijn. Maar het doet hem leed dat de heer Stoop nog steeds op f 311 zinspeelt, f 311 heeft afgedaan, we hebben het nu over f 100. De heer Stoop zal mij toch moeten toe geven dat een vrijzinnige zich niet thuis kan gevoe-, len in een 'katholieke inrichting, afgezien van de goede behandeling die hem. daar gegeven wordt. De heer Stoop: Ik geloof dat de heer Glas mij niet goed heeft verstaan ik meen dat ik het ook over f 100 heb gehad, mij kan dus geen verwijt treffen, dat ik aan f 311 vasthoud. Ik heb gezegd dat de op zet zoo groot is, dat een groot exploitatietekort moet komen. Mijn motief is niet dat ik de betere behande ling die een vrijzinnige "in een neutraal ziekenhuis zou krijgen, niet wil erkennen, maar het komt op de kosten neer. Bovendien, die Ksdettenschool moest en zou tot ziekenhuis ingericht*worden, naar an dere planen wend zelfs niet geluisterd. Ik heb er echter alle respect voor, dat B. en W. het bij t© dra-I gen bedrag -verlaagd hebben. 'Als ik in een neutraal ziekenhuis verpleegd wil worden, dan zal die verpleging wel niet zoo goed zijn als in een katholiek ziekenhuis, maar daar gaat het hier niet om, het is een centenkwestie. De heer Glas: Tot zoo ver ben ik wel tevreden gesteld, door het antwoord van den heer Stoop, maar ik geloof niet dat Alkmaar zonder steun van bui tengemeenten een ziekenhuis zal stichten en daar in buitenmenschen zal toelaten. De voorzitter: Er is over deze zaak al heel wat stof opgewaaid, maar ik geloof toch dat het de com missie van onderzoek wel toevertrouwd is geweest in deze zaak een dergelijk advies uit te brengen. Ik geloof wel, dat die menschen de zaak serieus hebben opgevat ©n zij hebben gemeend, dat de cadettenschool voor daft doel het' best geschikt was. Ik neem echter wel aan, dat de zaak misschien op wat kleiner voet had kunen gebeuren, maar wil zooiets goed inge- •richt zijn, met voldoende bedden, dan denk ik niet dat het begrootte bedrag overdreven is. Bij. een ka-, tholiek ziekenhuis is bovendien exploitatie goedkoo- per doordat daar aan dè liefdezusters geen salaris betaald behoeft te worden. De heer Stoop: Maar hebben de heeren wel eens gemerkt indertijd, hoe de discussies in Alkmaar's Raad over het ziekenhuis gevoerd werden? Naar plannen van andere menschen werd eenvoudig weg niet geluisterdl Die cadettenschool moeót en zou er voor dienen. 'De meerderheid van 'den Raad nam een dusdanig besluit en dan moet die Raad ook maar de gevolgen ervan dragen. We moeten, als het ziekenhuis komt, toch nog verplegingskosten betalen Voorzitter: We moeten verplegingskosten betalen, maar ik vind het niet onbillijk als in de exploitatie bijgedragen wordt. W|e krijgen toch ook medezeg genschap. De lieer Stoop: Wat zal die medezeggenschap van 2 vertegenwoordigers te beteekenen hebben? Voorzitter: Maar Alkmaar zal toch niet willen heerschen over het platteland? De heer Brommer kan zich niet indenken, dat een niet-katholiek zich niet thuis zou gevoelen in een katholiek ziekenhuis. In alle twee ben je niet thuis. Eln de behandeling zal in een neutraal ziekenhuis wel niet veel beter zijn. Als je met die katholieke beginselen niet te maken wilt hebben, dan stoor je je daar gewoonweg niet aan. Hij is er niet voor om f 100 te geven. Het voorstel van B. en Wl wordt in rondvraag, ge OUDESLUIS. Zaterdagavond had alhier een gewone vergadering plaats van de sociëteit „Burgerkring". Na opening door voorzitter volgde blijkens convocatie voorlezing notulen, welke echter niet present waren door afwe zigheid van den secretaris. Hierna volgde rekening en verantwoording, wat ook niet kon geschieden we gens ziekte van den penningmeester. Toen maar, wegens periodieke aftreding van den voorzitter, wel ke niet herkiesbaar was, aan het stemmen om een nieuwen voorzitter. Hierin kon men echter maar niet slagen, daar niemand deze functie wilde waarne men. Na zeer lang over dit onderwerp te hebben ge discussieerd, werd dei heer Jippes bereid gevonden de functie waar te nemen. Hierna werd besloten, zoo mogelijk, de eerste buitengewone vergadering te houden op 12 December a.s. en doze doör eigen krachten aangenaam te maken. Hierna werd nog een nieuw lid aangenomen, waardoor het ledental thans 53 bedraagt. Niets meer te verhandelen zijnde volgde sluiting. ANNA PAULOWNA De gemeentebegroóting voor 1926 werd door Gede puteerde 'Staten op 14 October 1925 goedgekeurd. ANNA PAULOWNA Aan C. 'H. Glasbergen, dienstplichtige der lichting 1926 dezer gemeente, is door Gedeputeerde Staten voorgoed vrijstelling verleend vah den dienstplicht, wegens broederdienst. ANNA PAULOWNA Politie. Verloren een nikkelen horloge. Gevon den een alpacca beursje en een ceintuur van een re genjas. Inlichtingen hieromtrent worden ter secre tarie verstrekt. Tabletfen. tegen heeschheid DMKSHORN. Algemeen© vergadering van. de Pluimveeyereeni- ging „Ons Belang'' alhier, gehouden op Vrijdag 23 Ootober, ten huize van D. Swager. Aanwezig 13 leden. De voorzatter, de heer O. de Vries, opent te on geveer 8 uur de vergadering en zegt, dat het hem genoegen doet, nog zooveel' leden te riem, hij zegt voorts dat er de vorige vergadering een donkere wolk in aantocht-was, doch kon nu tot zijin blijd schap mededeelen, dat genoemde donkere wolk is afgedreven en het, zooals wij straks zullen hooren, er met de vereeniging zelfs gunstig voorstaat, heet voorts allen welkom en verzoekt den secretaris f* de notulen te lezen yan de vorige vergadering, die zonder aanmerking worden goedgekeurd. De voorzitter brengt nu verslag uit van den voederhandeL In verband met de ontslag-aanvrage van den voederhandelaar, den heer S. Wit, zijp door voorzitter en 2 leden de boeken enz. nagezien eni bleek dat er van 1 Januari tot 15 Ootober 33.684 pond voeder was verkocht, wat een saldo had op geleverd van f-264.17. Na afloop van het betelen van nog een paar rekeningen» bleef er ©ent zuivere Winst over van f-95.75. Besloten werd nu, om aan den kooper van het voeder een restitutie toe te kennen van 25 ot. per 100 pond. Hierna werd de vraag gesteld of men door moest gaan met het verkoopen van gemengd voeder en ochtendvoetr. Algemeen was men er voor op den ouden voet door te gaan, daar, zoo meende men, als de zaak goed behartigd wordt, er nog wei1 eenig voordeel in was om het voeder gezamenlijk te koopen en te distribueeren voor een matigen prijs. De heer A. P. Wink Jbz., verklaarde zich bereid om in het vervolg als voederhandelaar voor de vereeniging op te treden, wat door de vergadering werd goedgevonden. De voorzitter feliciteert den heea* Wink met deze werkzaamheden en hoopt dat deze het met de meeste opgewektheid zat waar nemen, waaraan voorzitter echter niet twijfelt dn. de vereeniging zeker ten goede zal komen. Het Bestuur zal zoo spoedig mogelijk de zaak in prde brengen, opdat de 1'eaen niet te lang behoeven te wachten. Het bestuur, dat bestaat uit de heeren O. de Vries, K. v. d'. Sluis, S. Veter, G. Kuiper en M, Klerk, en jaarlijks aftreedt, werd met bijna ai- gemeene stemmen herkozen. Voorts werden als commissieleden yoor het na zien der rekening 1925 .aangewezen de heeten G. Doekes en A. Prms. en werden aangewezen tot commissieleden voor de rekening voedeirhandei de heeren H. Bjelie en J. Rentenaar. Voorts werd nog besloten om voor rekening van de vereeniging eenige fokhanen aan te koopen. Na de rondvraag, die weinig nieuws opleverde, sluit de voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. WIERINGERWAARD. Bij: het bestuur Van „Hot Witte Kruis" zijn niet minder dan 24 aangiften (gehuwden en ongehuwden) ingekomen, om deel te nemen aan een moedercun- sus. Deze cursus zal onder leiding van Mevr. van Vuuren van Alkmaar worden gehouden. 2 maal per week gedurende 6 weken op nader te bepalen mid-i dagen. BREEZANIK De heeren J. Jongejan cjS. hebben uit de band verkocht aan den heer A v. iStipriaan alhier, onge veer 2.86 H.A. weiland, gelegen aan den Schorweg eerder eigendom van mej. Wed. Schreurs. ARCHIEVEN VAN OVERHEIDSCOMMISSIES. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten in de provincies geschreven: ,Jn opdracht van de laatstgehouden bijeenkomst van rijksarchivarissen en archivarissen aan het alge meen rijksarchief dringt de algemeen© rijksarchiva ris er op aan, te bevorderen, dat voortaan bij het besluit, waarbij van overheidswege een commissie wordt ingesteld, de plaats wordt aangewezen waar heen de bescheiden betreffende de werkzaatnheden dier commissie bij haar opheffing zullen worden overgebracht. i -I De wenschelijkheid van een dergelijke voorziening is inderdaad zeer groot. De archieven' van vele hoogst belangrijke commissiën zijn verloten of be rusten onder de rechtverkrijgenden van vroegere leden of secretarissen dier commissiën tot groot naH deel van het historisch onderzoek, en.ook thans gaat het, na de opheffing met de archieven van vele com missiën niet anders. Het is hoogst wenschelijk, hier in althans voor het vervolg te voorzien, en die voor ziening ook uit te breiden tot de archieven en be scheiden van die commissiën, welke door de provin cie in het leven worden geroepen. 1 Ik zou het daarom zeer op prijs stellen, wanneer voortaan in besluiten als bovenbedoeld, van uw col lege uitgaande, een bepaling omtrent de bewaring van het archief der daarbij: ingestelde commissiën werd opgenomen. Ik moge uw college uitnoodigen, de besturen Van die gemeenten in uw provincie, die daarvoor naar uw oordeel in aanmerking komen, tevens met het bovenstaande in kennis te stellen, voor zoover dit van belang kan geacht worden met het oog op com missiën als de bedoelde door die besturen ingesteld! DE STAKING BIJ WILTON OPGEHEVEN. In de Zaterdagmiddag in het Verkooplokaal gehou den Vergadering van het stakend!© personeel van Wilton's scheepswerf te Rotterdam, is na een uiteen zetting van den toestand met algemeen© stemmen besloten, de door de firma aangeboden concessie van betaling van 2/4 uur loon per week méér, te aan vaarden, zoodat de arbeid gistermorgen is hervat Bovendien wordt 25 pet overwerkgeld uitgekeerd. IS. STAKING EEN DRINGENDE REDEN TOT ONMIDDELLIJKE BEËINDIGING VAN EEN AR BEIDSOVEREENKOMST 7 'Bovenstaande vraag heeft de kantonrechter te Zaandam in een zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis behandeld. Op 2 Augustus jl. brak aan de fabriek der N/V. Al- gemeene Norit Maatschappij een werkstaking uit. De directie beschouwde de staking als een dringende •reden tot onmiddellijke beëindiging van de dienst betrekking, 'he'eft de stakende arbeiders op staanden voet ontslagen en tegen eenige hunner een rechts vordering tot schadeloosstelling ingesteld. De stakers hebben betoogd, dat hunnerzijds een dringende reden tot staking aanwezig was. Eischeres zou volgens hen in den loop van de week van 20 25 Juli jl. een vierploegenstelsel hebben ingevoerd, op 30 Juli d.a.v. de vierde ploeg wederom hebben in getrokken en zou daardoor eenzijidig de arbeidsoveTn eenkomst hebben gewijzigd. Verder werd betoogd, dat deze verandering, bestaande in een verslechte ring van de arbeidsvoorwaarden, aan de arbeiders een schade toebracht, niet op geld waardeerbaar, en dat derhalve aan. de stakers geen andere weg open stond om eischeres te dwingen tot naleving van de getroffen overeenkomst 'dan: werkstaking. Eischeres heeft naar aanleiding daarvan ojn. be toogd, dat het invoeren van de vierde ploeg slechts is geweest een tijdelijke maatregel, genomen in ver band met de abnormale hitte. Zij was dus volkomen bevoegd tot het intrekken van de vierde ploeg, toen die bijzondere omstandigheid' ophield. De kantonrechter heeft beslist dat de staking in casu opleverde een dringend:© reden totl onmiddellijk ontslag, de vordering van de Norit 'Maatschappij toegewezen. GOED AFGELOOPEN. Toen zekere B. Zaterdag" peer fiets van Zev. Hoek naar Zevenbergen kterugkeerdJe en olndanks het gegeven sein van onveiltig toch incw even voor 'dlern ietentrein der Coop. Suikerfabriek, die ter hoogte der fabriek den openbaren weg passeert, doorreed, kwam hij te vallen op de rails en werd door de locomotief een 20-tal meters meegesleurd. Toen de trein tot stilstand was gebracht, bleek de onvoor zichtige slechts een rib te hebben gebroken.] VERBRAND. Nabij do Kwaakbrug aan de Haarlemmervaart onder Leiden vonden voorbij gamgara aan deni kant van den weg een man liggen, die in brand stond. Door onbekend gebleven oorzaak waren eönige< Hesschen benzine die hij in den zak droeg, in branldl geraakt. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer, de rijwielhandelaar Van.' Heetringen uit Leiden, naar hét Academisch Ziekenhuis aldaar overgebracht. DE WICHELROEDE. De heer W. van 'tSpyker, een hotelhouder to Diepenveen, heeft door toeval ontdekt, dat hij do gave bezit, met de wichelroede water-aders in den grond op te sporen. Herhaaldelijk heeft hij, op de op ge steldheid van de bodem een goede waterwinning zeer in den weg stond. De gemeente Diepenveen èrï particulieren in de omgeving gaven hem opdrach ten, die met goeden uitslag werden volvoerd. Op plaatsen, waar noch door het slaan van pompeln, terbronnen aan. Hij had dezer dagen de voldoening, dat op een villaterrein ba Gorsel, „het Hoerhuis waar net water door vermenging met oer steeds bruin was, hoewel1 op onderscheidene plaatsen werd

Schager Courant | 1925 | | pagina 1