DE CRISIS II'HET MINISTERIE. DE FIJNSTE ROOKWORST bij Gebr, KWELDAM. de onderwijs-mogelijkheid voor onvermogren.de Hn deren. De huidige maataohappij is egoïstisch, ieder zoekt zich te bevoordeelen, desnoods ten koste» fijner buren. Het is deze economische strijd, welke ook tot oorlog voert, waaruit zoo onnoemelijk veel ellende, voortkomt, waarom spreker dan ook een uitvoerige philippica tegen dezen geesel der volken' houdt. De voorzitter dankt den heer Weeterkof voor zijn rede. Na de pauze begint de heer Sternheim met een. gedicht tegen den oorlOg van Van Kollum: „Slacht), veld", d.i. wat overblijft op het slagveld, een aangrijpend diohtetuk, gevolgd door een fragment uit „Woutertje Pieterse' ^an Multatuli, voorgedragen op meesterlijke wijze. Meester Penne- wip en de dames van hét saliekransje „leefden'-- Onbedaarlijk is bier bij gelachen. Als toegift nog een .paar grappige verhaaltjes van den begaafden declamator. Hierna sluiting met dank aan den' heer Sternheim! en do aanwezigen. KANTONRECHTER EN DOKTER. De kantonrechter te Terborg heeft eenige pehsonen veroordeeld tot f3 boete of 3 dagen.hechtenis, ter zake van het niet-opkomon bij de stembus. Een der beklaagden was een vrouw, die daags na de stemming is bevallen. Als getuige in deze zaak trad-op dr. K. ten Bosch te Terborg, die als geldig excuus voor beklaagde „ziekte" had opgegeven. De kantonrechter was van oordeel, dat zwangerschap geen ziekte is. Tusschen hem en den dokter ontstond hierover een twistgesprek; zij verweten elkaar een vlegelachtige houding. De kantonrechter vond hierin aanleiding, den. dokter door de politie uit fte zaal te laten leiden. Nadat getuige een uur onder politiebe waking was geweest, werd hij andermaal gehoord; hij handhaafde zijn verklaring, dat beklaagde door ziek te verhinderd was. Beklaagde werd daarna vrijgesproken. EEN ONGELUKSPLEK. Gisteravond omstreeks 9 uur is op het punt waai de weg hoogkerk—Groningen een scherpe bocht maakt, een auto, bestuurd door den vertegenwoordi ger van de Hereafabriek, den heer J. Smit, Al berg straat 3,-te water geraakt, waarbij de bestuurder is verdronken. Een inzittend passagier heeft men nog kunnen redden. De auto werd door de brandweer opgevisolit. De verongelukte laat een vrouw en eenige kin deren achter. Als bijzonderheid zou eraan herinnerd1 kunnen wor den. dat juist 19 jaar geleden op dezelfde plek de heer Panhuis, gewezen commissaris der Koningin in Groningen, met zijn geheele familie in een rijtuig te water geraakte, waarbij allen verdronken. DOODGEDRUKT. Toen de chauffeur van den burgemeester van Hoog land, de ongehuwde Oostenrijker Holenia, in de ga rage de auto wilde aanslaan bleek deze nog, op'n ver snelling te staan. De auto schoot vooruit, waardoor de chauffeur tusschen auto en garagemuur geklemd ge raakte. Na veel moeite gelukte het, den ongelukkige met vele inwendige kneuzingen uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Hoewel geneeskundige hulp ter stond ter plaatse was is 't slachtoffer na korten tijd aan de bekomen verwondingen overleden. ERNSTIGE VAL* Een 13-jarig dochtertje van mevr» Jansen, wonende hoven de autozaak van den heer Swart, aan de Hoofd straat te Arnhem, was bezig met het schuieren van een kleedje op een z.g. plat, waarin zich een licht raam bevindt, dat dienst doet voor verlichting van de garage van den heer Swart. Het meisje schijnt uitgegleden te zijn en viel daarbij, door het lichtraam circa 4 Meter naar beneden, kwam op een spatbord van een auto terecht en daarna op den grond. Met zware kwetsuren werd zij per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand bleek zeer ernstig te zijn. GOED AFGELOOPEN. Toen Vrijdag de trein van 9.55 te Soest binnen kwam, waren de afsluitboomen aan. de Rijksstraatweg niet neergelaten. l£en auto, bestuurd door den beer A. uit Amsterdam, reed daardoor midden op den binnenkomenden trein en viel door den schok geheel om. Wonder boven wonder gebeurde er geen ongeluk, behalve dat het reservoir der auto werd vernield. Vermoedelijk is nagelaten vanuit Baarn aan de halte af te bellen. DE EERLIJKHEID BELOOND. Een schoolknaap vond te Terwinselen, gem. Kerk rede, een pakje bankpapier ter-waarde van 1100 gul den, verloren door een dochtertje van den molenaar H. Het geld werd den molenaar weer ter hand ge steld, en als belooning kreeg de knaap 25 koperen centen. DRIE MIJNARBEIDERS GEDOOD. Uit'Heerlen, 14 November. Zaterdagmiddag is op de mijn „Oranje Nassau I" alhier een ernstig onge luk gebeurd. Kort na het wisselen van den dienst om circa half 3 waren de mijnwerkers gebroeders H. en J. Somers. en J. Moonen bezig aan het stutten van een mijngang, waarvan het houtwerk erg ver molmd was. Terwijl zij dat deden, stortte plotseling het gesteente van dezen gang, .over circa 15 meter in. De drie personen werden door de steenmassa be dolven. De gebroeders Somérs waren direct dood, Moonen had zich weten te grijpen aan een stuthout, zoodat het gesteente niet in zijn volle zwaarte op zijn lichaam terecht kwam. Deze laatste kon met den toe- gesnelden opzichter nog even praten, doch toen men er in geslaagd was, hem vrij te maken en van de plaats des onheils verwijderde, bleek ook deze arbei der inmiddels overleden te zijn. W ARMENHUIZEN. Ter herdenking vaii haar 25-jarig bestaan, hield de vereeniging „Onderlinge hiup bij riekten' een buitengewone aJgomeene vergadering in de kolf baan van den heer Slikker. Op verzoek waren de heeren Slikker en Ooijevaar alhier zoo bereidwillig om belangeloos door hunne voordrachten voor een aangename afwisseling te zorgen, terwijl het patronaatsstrijkorkest onder directie van den heer Th. van Baar door het geven- van eenige muzieknummers het Zijne er toe bij droeg om de vergadering tot een feestelijke te maken. - Do heer A. Visser van Nieuwe Niedorp had zich bereid verklaard een rede te houden over het zie kenfondswezen. Toen om ruim 7 uur de voorzitter, Dr. van Hesteren, de vergadering opende, was een groot aantal leden met hunne dames aanwezig. De voorzitter sprak hierover zijn genoegen uit en heette allen welkom, in het bijzonder de heeren F. Potveer en J. Biankendaal, die mede-oprichters zijn en tevens 25 jaar bestuurslid van O.H.B.Z. Verder memoreerde spr. in groote trekken! het voornaamste uit het vereenïgingsleven, huldigde wijlen .Meester Koenen alsi de oprichter en prees den bode J. Slot voor zijn getrouwe pliohtsbetradht ting. Ook betreurde spr. ae te weinige deelname van jonge leden, wat een vereeniging rijn kracht doet verliezen^ terwijl een vereeniging als deze volgens spr. niet mag achteruit gaan, omdat zij zeer nuttig is, gezien het feit, dat zij reeds ruim f 21000.aan ziekengeld heeft uitgekeerd. De voorzitter wekte dan ook allen op de vereeniging! krachtdadige te steunen. Daarna kreeg do hoer Visser het woord, en toon de ook thans weer als secretaris' van den "Bond van Ziekenfondsen ilq Noordholiand, op dit terroirf zeer goed thuis te zijn. Kort en duidelijk behan delde spr. het doel en werken der ziekenkassen. Het streven van den bond om bij invoering der Ziektewet behoud der .plaatselijke ziekenkassen te verkrijgen, werd mede uiteengezet en spr. uitte zich hierover in optimistieohen gee«t. Na ook de jongeren aangespoord te hebben tot toetreding, ein digde de heer Viseer onder applaus zijn rede. Hierna zong de heer Slikker onder begeleiding van den heer F. Lingerak een paar liederen, voorai „Hoe te leven" sloeg in hij het publiek^ eq toonde de heer Slikker ons weder, hoe mooi hij de meer 'ernstige liedjes kan voordragon. Vervolgens stelde de voorzitter een meer „ern stiger punt aan de orde, nl. het oprichten vain een vereeniging, welke zich ten doel stelt den leden -de verpleegkosten in een ziekenhuis te vergoeden. De voorzitter zette uit een, dat het bestuur van O.H.B.Z. deze zaak aan het rollen wensohte^ te brengen, doch dat een geheel nieuwe vereeniging, voor iedereen toegankelijk en met een eigen bestuur diende te worden opgericht. Door huisbezoek zal iedereen worden aangespoord lid te worden dn werd daarvoor een commissie aangewezen. De muziek deed zich thans weer hoeren en wij kregen evenals tusschen de opening en do rede van den heer Visser, wederom de overtuiging, dat onder leiding van den heer van Baar dit oronestje nog veel zal kunnen presteerCn. Ten slotte ver-' maakte ons de heer D. Ooijevaar door zijne .voor drachten, rijn leuke typen deden het .publiek scha teren van het lachen. Na den gebruikelijken rondvraag dankte de voor zitter allen, die dezen avond zoo*schitterend hebben doen slagen en sloot de vergadering, waar het nuttige on aangename zoo gezellig te zamen gingen. PETTEN. De ontwikkelingscursus voor de schoolvrije jeugd is hier aangevangen met bijna 40 (veertig) manne lijke en vrouwelijke leerlingen. Een flink aantal dus, dat, temeer goe 1 aandoet, als men weet, dat er ver scheidene bij zijn, die reeds voor het derde jaar dezen cursus vol ren. Meteen een bewijs, dat de cursus in een behoefte voldoet. AARTSWOUD. De uitslag van de eergisteren gehouden stemming voor 3 Notabelen is als volgt; Vacature D. Koorn, pe riodiek aftredend, herkozen D. Koorn; vacature L. Kon-er, periodiek aftederd,. herkozen L. Korver; va cature D. Sloovis, wegens vertrek. Herstemming tus schen Joh. Bakker en K. Hemke. DIRKSHORN. Zondagmorgen had de echtgenoote van den heer B. aan den Oosterdijk het ongeluk op het door de v.orst gladde pad te vallen en een been tebreken. De patiënte is naar het Gasthuis te Alkmaar ver voerd. De familie 3. wordt bij voortduring wel zwaar be zocht. DRIEHONDERD MAN ONTSLAGEN. Uit Velsen, 16 Nov. Aan het geheele, uit 300 man bestaande personeel der Amsterdamsche Ballast Mij. alhier, is tegen a.s. Zaterdag ontslag aangezegd. DRAMA IN EEN LOGEMENT TE AMSTERDAM. Uit Amsterdam, 16 Nov. In den afgeloopen nacht, over twaalven, heeft zich in het logement van Janneke de Weert, Oudezijds Voorburgwal 36 een drama afge speeld, dat zoo vlug in z'n werk is gegaan, dat tot dusverre nog niemand de juiste toedracht er van aan de politie kon beschrijven. In dit logement vertoeven tal van gepensionneerde Oost-Indische militairen. Tot voor eenige jaren stond juffrouw Do Weert aan het hoofd van de zaak; zij werd daarbij geassisteerd door eenige broers, die toezicht op -de oud-militairen hiel den. Daarna trouwde zij met een zekeren Schepers, hetgeen niet geheel naar den zin der broeders wae. Er kwamen haken en oogen en ten slotte ontstond een veete. Verschillende keeren werd getwist en wat in den afgeloopen nacht is gebeurd, kan vermoedelijk wel beschouwd worden als gevolg van de veete. Het schijnt, dat de broers met Schepers aan het kaart-, spelen waren. Een der mannen greep plotseling een broodmes en stak daarmede zijn zwager in den on derbuik. De man werd ernstig gewond. Hij werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij terstond geopereerd werd. Tevens bleek, dat hij een messteek in een van de dijen had. Of deze steek af zonderlijk is toegebracht of dat hij een nevenkwetsuur is van de wonde in de huikstreek, is nog niet uitge maakt. De gekwetste verklaarde aan de politie, dat zijn zwager gestoken had en deze ontkent de daad niet. Het mes is in beslag genomen. Be Weert is naar het bureau Warmoesstraat over gebracht. Tel. GEVAARLIJKE SNEEUWBALLEN. Zaterdagavond werd een 15-jarig meisje te Blari- cum door een even ouden knaap met een sneeuwbal, vermoedelijk gedeeltelijk van zand, tegen haar neus geworpen. Hierbij brak zij op twee plaatsen haar neusbeen. Hevig bloedend werd zij op medisch advies onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hilversum ver voerd. waar zij in behandeling werd genomen. Pro ces verhaal is opgemaakt. WIERINGEN. iMët een harden «lag vloog Zaterdag ihet schoor steenluikje van den schilder Jb. P. L. te Hippolytus- hoef uit den schoors-teen op zolder, terwijl in de ka mer een wolk van asch uit de kachel stoof. Wat mag dat toch zijn? vroegen de vreeselijk verschrikte man en vrouw zich af. 'De man ging dadelijk naar boven en zag een groote vlam uit den schoorsteen komen. Hij pakte het schoorsteenluikje op en wilde dat weer op de aangewezen plaats aanbrengen, doch dit. ging niet zoo gemakkelijk, want er was een vree- seldjke druk in den schoorseen, zoodat hij eerst met geen mogelijkheid het er voor kon krijgen, doch ten slotte ging de vlam uit en gelukte het hem. Verder was er nergens geen onbei te bespeuren en denkt men hier met een gasontploffing hebben te doen ge had. Ongelukken kwamen niet voor. WIERINGEN. De heer S. P. Wigbout te Hipp. heef tbedankt voor diaken bij de Ned. Herv. kerk van Hippolytushoef en, Westerland. WIERINGEN. Voor een dicht bezette zaal gaf de muziekvereeni- ging „Harmonie" Zondagavond in „Concordia" voor hare kunstlievende leden eene uitvoering. Het pro gramma bestond uit een 5-tal muzieknummers, be nevens een tooneelspel in 3 bedrijven, getiteld „De doodende Straal" van IJs Vissel. Muziek en tooneel werd enbeiden keurig uitgevoerd, belangstellend ge volgd en vielen buitengewoon in den smaak, zoödat herhaaldelijk een langdurig, applaus den spe- lers(sters) ten deel viel. Met een gezellig bal na werd de avond besloicr. LUTJEWINKEL. In 't lokaal van den heer Zeeman zou Zondags avond een cabarettier opreden, doch wegens gebrek aan publiek ging het avondje niet door. NIEUWE NIEDORP. Zondag 15 Nov. werd verkiezing gehouden tot be noeming van 2 notabelen bij' de N. H. gemeente. Af tredend, de heeren Jn. Stammes en P. P-luister. Bei den werden herkozen NIEUWE NIEDOHP. Zondagavond115 November werd' in het lokaal van den heer Groot door de Eerste Wieringer Bioscoop uitvoering gegeven, waarbij van prachtig werk viel te genieten. „De Dorpssmid", het hoofdnummer, hield, boeiend' als het was, de aandacht van het flink opgekomen publiek voortdurend gaande. En een schattig bijprogramma zorgde rijkelijk voor afwisse ling en werd er bij diverse dolgrappige passages on bedaarlijk gelachen. Eten prettig bal na. NIEUWE NIEDORP. Het Departement Nieuwe Niedorp der Maatschap pij tot Nut van - 't Algemeen hield Zaterdag 14 No vember jd. zijn tweedten Nutsavond in dit seizoen in lokaal „Prins Maurits". Dr. Maats opende de bijeenkomst met eenige wel gekozen woorden en gaf vervolgens mevr. W. L. (GELDEKSCHE WORST), Boldiflgh Goemans uit: Ben Haag, docente aan eenige Universiteiten, het woord. En deze dame maakte ons bekend met den rijken inhoud aan werken van de hand van mevr. I. Boudier-Bakker, J. van Looij en Adema v. Scheltema en dit op 'n wijze, die in hooge mate boeiend was. Zij' vertelde zoo onderhoudend over de schrijvers, ever verschillende eigenschappen van de verhalen, romans, schetsen, of gedichten, die zij hadden gewrocht, dat het een groot genoegen was, naar haar te luisteren. En als zij dan schetsen, ge dichten, enz. voorlas, dan moest men, al luisterend wel tot de overtuiging komen, dat het Departement met haar hedenavond te laten optreden, een uitmun tende keuze had gedaan, 's Voorzitters Woord van dank bij het sluiten van den avond was wel ten volle verdiend! BROEK OP LANGENDUK. Beroepen bij de C'hr. Geref. Kerk alhier Da. A. Grappen van Vlissingen. BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen, zal, nu de tegenwoordige ver loskundige naar haar nieuwe standplaats vertrokken is, de verloskundige practïjk worden waargenomen door Dr. Verdonk tot 1 Jan. 1926, waarop de nieuw benoemde, mej. Jonker, haar practijk alhier hoopt aan te vangen. De Koningin heeft Zaterdag den voorzitter van den Ministerraad ontvangen die, ofschoon er in consti» tutioneel-parlementairen zin eigenlijk tusschen kabi net en Kamer geen conflict bestaat, niettemin naar aanleiding van de ontslag-aanvrage der vier tot de R.K. Staatspartij be'hoorende ministers en de daar mede samenhangende politieke moeilijkheden de por tefeuilles der overige leden van het kabinet ter be schikking van de Koningin heeft gesteld. De Koningin heeft een en ander in overweging ge nomen en zoowel inmiddels eerstgenoemden bewinds lieden als ook den anderen ministers verzocht zich met de behandeling en afdoening zoo mogelijk der loopende zaken te willen blijven belasten. Door het besluit der vijf protestantsche ministers, om hun portefeuilles ter beschikking van H.M. te stellen, is de kabinetscrisis in een nieuw stadium ge treden. De mogelijkheid wordt gropt geacht, dat de heer Co- lijn opnieuw met de kabinetsformatie zal worden he iast, nadat H.M. de Koningin de adviezen van de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, van den vice-president van den Raad van State, en van de partijleiders over den staatkundigen toestand zal heb- hen ingewonnen, hetgeen de volgende week zal ge schieden. Verschillende van deze heeren zijn reeds naar wij vernemen, bij HM. de'Koningin ontboden. Zoo zal de heer 'Marchant a.s. Woensdag ten Hove worden ont vangen. Eenige teekening in den toestand zal pas kunnea intreden, indien H.M. de bovenbedoelde politici zal hebben gehoord. Voorshands schijnt al kan daaromtrent natuur lijk thans nog niets vaststaan een minderheidska binet, waarop wij reeds hebben gezinspeeld, onder rechts signatuur de eenige uitweg uit de moeilijk heden geacht te worden. Naar „Het Volk" verneemt, heetf de Katholieke Ka1 merfractie een vergadering gehouden, waarin het denkbeeld van samenwerking met de Sociaal-De mocraten besproken is geworden. De rechter-v'eugel van genoemde fractie heeft tegen zoodanige samen werking ernstige bezwaren aangevoerd. Naar aanleiding van dit bericht kan de „Tijd" met zekerheid mededeelen, dat de Katholieke Tweede Kamerfractie sedert Dinsdag 5 uur nam.,, dus voor het aanbreken van de crisis, niet meer is bijeenge komen. In verband met den parlementairen toestand' heeft de Koningin Maandag ten paleize Het Loo de voor zitters van de Eerste en Tweede K3.n1 er der Staten- Generaal en den vice-rpresident van den Raad van State.ter conferentie ontvangen. Naar „Het Volk" meldt is de heer Albarda de soc._dem. fracfieleider, uitgenoodigd, a.s. Woensdag btj de Koningin op het Loo te komen in verband met de cabinets-crisis. De heeren mr. Dresselbuys en mr. Marchant gaan Woensdag naar Het Loo, om de Koningin van advies te dienen in verband met de kabinetscrisis. Naar wij1 voorts vernemen, zullten dr. J. Th. de Vis ser, voorzitter van de C. H. Kamerfractie en mr. Th. Heemskerk, voorzitter van de A. R. Kamerfractie zich eveneens naar Het Loo begeven om door H. M. te worden gehoord. „Het Volk" (S.D.A.P.) gelooft, dat er ernstig ge poogd zal worden, den heer Colijn als kabinetsfor mateur te doen optreden. En deflkbaar acht het blad voorts een miniderheidskabinet, bestaande uit anti- re vol utionnairen en R. Katholieken. Zulk een minderheidskabinet zou dan, behalve op de daarin vertegenwoordigde partijen, kunnen steunen, eenerzijds op de Vrijheidsbonders, an derzijds op de christelijk christelijk-historischen. Bij de Vrijheidsbonders zou het kunnen rekènen op hun uitgesproken voorliefde voor Colijn, bij1 de Christe lijk jhistoriscben op hun algemeene neiging om geen enkel kabinet, tenzij om voor hen gewichtige rede nen, dwar» te zitten. Het blad acht het echter zeer de vraag of de ka tholieken in dit denkbeeld zullen treden. Men houde in het oog, zegt het, dat er in breede katholieke krin gen een juichkreet zou opgaan, wanneer aan dat regime-Colijn een einde kwam. Aan een Zakenkabinet voorspelthet blad voorts geen ruime toekomst. De ,24 soc.-.democraten zou hot in scherpe oppositie tegenover zich vinden. Beide ge noemde reconstructies hebben eigen, dat zij met een volkomen-parlementair^constitutioneele oplossing de crisis zouden brengen." - Want de parlementair-constitutioneele rede zou eischen, dat aan dengene, die feitelijk de crisis ver wekte, de vorming van een kabinet werd opgedragen Dat is thans de heer Notens die door zijn verkla ring de crisis deed uitbrekpn. Of echter de heer Nolens, eventueel een plaatsver vanger van hem, geneigd zal zijn, de consekwente gevolgen van den met zijn verklaring ondernomen stap te aanvaarden, onder de huidige politieke ver houdingen, is een andere vraag. „Het Volk" stelt ten slotte oe vraag, of de reactie niet nog sterk genoeg is en over voldoenden invloed ter gezaghebbende plaaise beschikt, om deze oplos sing te verhinderen. In de Voorwaarts (SD.A.P.) schrijft men van Boomsch-Katholieke Democratische zijde het vol. gende: Degeen die meent, dat de R.K. Staatspartij door de bruusk veroorzaakte regeeringsorisis in ongelegen heid verkeert, vergist zich. Zij is haar niet onwel kom en waarschijnlijk heeft dr. Nolens haar opzet, telij'k veroorzaakt De R.K. Staatspartij is op het oogenblik regeeringsmoe. Voor haar innerlijke ver sterking is het noodig, dat zij eenigen lijd op rust komt en buiten de regeeringszakon staat. Dit meent niet, dat allen die tot haar verband bt„ hooren, er zoo over oordeelen, Zolfs in haar geheel- beseft zij, dat het buiten de regeering des lands tre den, het brengen van een offer is, dat het prijsgeven van de voordeelen, regeeringspartij te zijn, inhoudt, Zooveel te meer wordt dit gevoeld door de mannen, die, met behoud der coalitie, regeeringf&hlg zijn' waarvan; Ru/s, Van Wijnbergen, Kooien, de persoon, lijke uitdrukking zijn. Maar ook de regeerders van morgen in haar midden. Veraart, Van Schaik, Ro mans, die naar een democratisch bewind sturen, kunnen moeilijk hun lust tot dee.lueming aan de rei geering bedwingen." 'Doch juist in deze tegenstelling zit de regeerings moe beid van heden. En voor Ar. Nolens kwam het er op aan, deze tegenstelling in zijn partij te overwin nen met handhaving van ongeschonden eenheid der R K. Staatspartij. Had1 dan in den afgeloopen zomer, bij de vorming van,het kabinet, de R.K. Staatspartij haar medewer king niet aan de coalitie kunnen, opzeggen? Neen. Had zij dien weg gegaan, dan ware in eigen mid, den veel tegenstand te overwinnen gewoest, zelfs met kans op splitsing. Omdat de richting- van heden, Ruijs-Van Wijnbergen, slechts noode haar macht uit handen geeft aan de mannen van morgen. Van Schaik-Veraart. Als den uitweg voor deze moeilijkheden koos dr. Nolens het voorshands opgeven van deelneming éUm elke regeering. Daarmede was de R.K Staatspartij van de regee. rings-verantwoordelijkheid ontslagen en haar een heid bezegeld, op den eisch van eten hoog kerkelijk belang. Zij. iheeft daarbij: dit voordeel, dat als de Christ.. Historischen inbinden, den democraten in haar mid den het geestelijk belafig der coalitie op het geweten kan worden gebonden; terwijl als de linksche demo craten een gematigd program weten te ontwikkelen, den R.K. conservatieven kar? worden beduid, dat dit moet worden aanvaard als tegengif, voor bezwering van het anti-papistisch streven in bat gereformeerde volksdeel. Voor den weg dien de Rit. Staatspartiji zal inslaan, hangt dan ook veel af van hét program, dat de de mocraten ter linkerzijde zulten stellen en of ihtet voor de Roomsche eenheid dermate afschrikwekkend zal zijn, dat dr. Nolens de democraten in zijn rijen zal kunnen voorhouden, dat het voor vervulling (nog) niet rijp is. Tegenover de door verschillende bladen van links gêopperde mogelijkheid, dat aan den heer Colijn op dracht zou worden verstrekt 'n nieuw kabinet samen te 'stellen; vernam de „Grondwet" uit parlementaire kringen, dat hoogst waarschijnlijk de heer Colijn in het geheel niet zal terugkeeren in het nieuwe kabi net. De meening dat de beslissing van Woensdag niet geheel vrèemd is aAn het verzet in verschillende po litieke kringen tegen den persoon van den heer Co lijn, zou dan hierbij van grooten invloed zijn. Pla? lelijk Nieuws. NAAI EN VTRSTELCURSUS. Pogingen worden aangewend tegen lageupgrig in de huishoudschool alhier een winteroursus in huishoudelijk naaien te stichten. Den meisjes, die zich voor den cursus aangaven, werd gezegd, dat het aantal aangiften met moeite tot 15 ge klommen te klei ti was- Nu vroeg ieder meisje een ander, maar de balzaal is vol en de bios coop kan betaald worden voor. den cursus klonk bijna ieders antwoord: ,,'t kan niet lijden". Zou dat de geest des tijds rijn: Wèl geld voofr ver maak géén geld voor het noodiger NIET ZOO ERG ALS GESCHREVEN WORDT; Het aantal betrekkimglooze onderwijskrachten ii •niet zoo erg, als wel geschreven wordt. Voor de be trekking van onderwijzeres alhier zijn 68 sollicitaa. ter. Maar dit zijn volstrekt geen 68 onderwijzeressen buiten betrekkjpg. Wij deden daar een onderzoek naar. Het bleek, dat daarvan reeds 54 eene betrekt king hebb enen 14 voor het eerst solliciteeren. VRUZDÏNKWDEMOCRATISCflE KIESVEREENU GING „SCHAGEN". Zaterdagavond hield bovengenoemde Kiesvereeni. gtiing ledenvergadering, er waren; 8 led'en aanwezig. Tot bestuurslid werdi gekozen Mevr. Keesman- Pool. De agenda der bondsvergadering, welke volgen de week te Rotterdam zal plaats hebben, werd be handeld, Er zal echter geen afgevaardigde heen gaan, daar dit te bezwaarlijk voor de kas is. Voor de federatievergadering, welke 15 Nov. ta Hoorn werd gehouden, werd als afgevaardigde aan gewezen de heer K. Kerkmeer. De propaganda door de kies vereeniging te voeren in dit seizoen, werd aan het bestuur overgelaten. Bij' de rondvraag bracht de heer v. Krp ter sprake de door het Bestuur destijds bijeengeroepen vergadet, ring van «dte Vrijzinnig-democratische raadsleden al hier, om te trachten een oplossing te vinden in de wethouders-vacaturen. iSpr. vroeg, hoe het be9tuur ertoe gekomen .was dit te doen, hij meende dat dit de taak was geweest van den voorzitter der raadsfrak* tie, die wilde het echter niet doen, wat spr, afkeurde. Hoe denkt het bestuur over die handelwijze? Hft mocht eens weer voorkomen Voorzitter deelt mede, dat het bestuur het als zijn plicht rekende, een vergadering der raadsfractie bij een te roepen, daar hij had vernomen, dat er anders geen bijeenkomst zou plaats hebben. De heer v. E.rp stemt dit toe, doch. dat is geen ant woord1 op zijn vraag. Hoe denkt het bestuur over de weigering van den leider der raadsfractie om een vergadering bijeen te roepen? Van bestuurszijde wordt gemeend, dat de heer ▼- Erp zijn afkeuring maar had moeten doen in de raadsfractie zelf, daar was het de plaats. Voorts meent het bestuur, dat. het wel degelijk zijn taak.ia, als 't noodig blijkt, in kwesties bemiddelend op w treden. De heer Leguit is van meening, dat het niet op den weg lag van den heer Trapman, di^ als voorzit ter der raadsfractie optrad, een vergadering der fractie bijeen te roepen, daar hij' zelf zeer na bi] het conflict was betrokken, waarvoor een oplossing gevonden moest worden. Dat had dan een. der au. dere raadsleden beboeren te doen. Waar echter al len in gebreke bleven, was het z.1. zeer goed van het bestuur, dat het eene vergadering der fractie bijeen heeft geroepen. Hierna sluiting der bijeenkomst. *IN DEN MIST". Zondagavond gaf „In Eigen Kring", bij den heer Zwaag, de klucht in 3 bedrijven „In den Mist", van J. H. Darnley. Omdat het een klucht-is, ip het dwaas, tot het onmogelijke toe. Het was hior tenminste wel wat heel erg en daarbij het stuk zat "volgepropt1 mat dwaasheden, het was te wol. Maar Londen schijnt een stad te zijn van allerlei mogelijk- en onmogelijkheden, vooral wanneer het er zoo ontzettend mist, het zoz „foggy" is. De mist is er tenminste oorzaak van dat mijnheer Smith, de „wereldsc'he", een jonge dame die op straat in onmacht valt, „liefdevol1" in z'n armen opvangt, en dat hij tenslotte als lóón voor z'n menschlievena- heid beroofd wordt. Dus komt deze mijnheer Smith katterig en platzak thuis, waar intusschsn een jong vrouwtje beland is, da.t ook al misleid door den mist, in niet 'voor haar bestemde kamers terecht komt. omdat zij in de meening verkeert, dat dit de kamers zijn die haar man, de geestelijke Smith, pas gehuurd heeft. Er ontstaat dus verwarring door het eensluidend zijn der namen. Tot overmaat van ramp, heeft de ..wereldsche" Smith pas een huishoudster in huis gekregen, die tijdens do afwezigheid van z*

Schager Courant | 1925 | | pagina 2