Gemengd Nieuws. Pla?t3eüjk Nieuws. LICHT OF! VOETBAL. Uit en Voor de Pers.. INBRAAK. Uit Rotterdam ,17 (Nov. In den afgeloopen nacht la ingebroken in de kantoren van de firma Vermeer, v. Arend en de N.V. „Heemaf" aan do Zuidblaak 60. Benige dagen geleden werd van een werkster een I taschjo gestolen, waarin zich een sleutel van het kan toor der „Heemaf" bevond. Waarschijnlijk heeft men> zich dus met dezen sleutel toegang verschaft tot h_et| perceel. Een aantal deuren is geforceerd. Uit een privókastje is f 50 gestolen. Op de eerste étage heeft men getracht, een kleine brandkast te openen, wat echter niet gelukte. Daarna heeft men de gordijnen afgerukt en deze om de brandkast gewonden. Ver volgens werd de kast tot bij de straatdeur gesleept, hoogstwaarschijnlijk met het doel, haar mede te ne men. De inbrekers schijnen echter gestoord te zijn, want hedenmorgen vond de politie de brandkast nog achter de deur. IN NEDERLAND NEDERLANDSGHl Is Texel een Fransche kolonie? vraagt een lezer en hij toont ons een enveloppe van een aangeteekenden brief, te Den Burg op Texel door de post voorzien van een rose papiertje, waarop "gedrukt staat: „valeur délcarée." Inueruaad, men zou van minder verbaasd zijn. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Gistermiddag reed de molenaarsknecht (H. Zum- brink uit Cothen in de richting Wijk bij Duurstede toen hij moest uitwijken voor een hem achterop rij denden auto Juist toen zu-Jtsa geoeurae passeerde de Ooster Stoomtram, eveneens gaande in de richting Wijk bij Duurstede, die den wagen van achteren greep en op de paarden duwde. Tengevolge hiervan schrokken de dieren en sloegen op hol, den voer man van zijn zitplaats rukkende. Bewusteloos werd deze door spoedig toegeschoten hulp bij den landbou wer Lokhorst binnengedragen. Later is de ongelukkige naar huis gebracht waar de dokter een gebroken pols en drie ernstige hoofdwonden constateerde. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. De getroffene is vader van 9 kinderen. AUTO-ONGELUK. Te Havelterberg is door de gladheid van deü weg de auto van de firma Lefferts en Stiekema tegen een boom gebeden. Een der inzittenden, de heer Strik is ernstig- verwond en naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd. De auto is geheel vernield. PRINS HENDRIK MET EEN PALING NAAR HET LOO. Men meldt uit Apeldoorn: Gistermorgen had Z.K.H. Prins Hendrik even een bezoek gebFacht hij een der hof dignitarissen. Toen hij na het einde van zijn bezoek zijn fiets we'er wilde be stijgen, werd hij aangesproken door de palingventster Heintje Oortwij, die den Prins een pracht-exemplaar uit haar voorraad voor fl.70 te koop bood. Zij voeg de er bij, dat het haar een groote eer. zou wezen, als de Prins haar wilde begunstigen. Z. K. H. kocht de paling, waarmede Hij. nadat Hein tje hem zorgvuldig in ,een papier had gewikkeld, weg reed. DE AMERIKAANSCHE PERS OVER THOM. DENIJS. Men schrijft uit New York d.d. 6 November j.1. aan het Hdbld.: Hier voor mij liggen een vijftiental kritieken over de twee concerten van Thom. Denijs, de eerste een liederavond in de Town Hall op 4 November en de tweede zijn optreden als solist bij de ..Philharmonic" onder leiding van Mengelberg! Ik heb ze niet. eens allen in mijn bezit van de couranten die hier uitko men, maar dit stapeltje is al voldoende om den alge- meerien indruk te distilleeren. En dan is daar maar een benaming voor te vinden: een hoogst bijzondere. De New York Telegram zet hoven zijn critiek: Hats Off, an Artist! en eigenlijk hebben publiek en pers allemaal hun hoed afgenomen. Begrijpelijkerwijs was de belangstelling van het publiek in de Town Hall niet groot-, daarvoor is onze landgenoot nog te wei nig bekend. Toch heb ik die zaal dikwijls leeger ge zien en de weinige aanwezigen maakten door aan dacht en enthousiasme 't- ontbrekende deel goed. Het programma van Denijs op dien avond was voor een Amerikaansch publiek wel wat. zwaar te verteren en van te groote quantiteit. En alles Fransch en Duitsch, totaal geen Engelsch, daaraan herkeiït men den versch geimporteerden kunstenaar. Velen zijn met de zelfde klassieke principes hier gekomen en hebben het na korter of langer worsteling met hun eigen smaak en artistieke gevoelens moeten opgeven.* Denijs zij derhalve gewaarschuwd behalve Fransch, Duitsch en Italiaanseh. ook Engelsch te zingen en vooral niet van het blad. Dat geeft zoo*n idéé van a prima vista zingen en een Europeaan, die hier zijn kunst komt vertoonen. hoort zijn lesje te kennen. Maar afgeschei den daarvan heeft Deniis de beloften, die hij gewekt had met zijn optreden in April van dit jaar, ruim schoots goed gemaakt. Zijn glansrijk orgaan, waarin hij alle kleuren weet te leggen en dat hij zoo meester lijk beheerscht, zijn mezza voce^s, zijn feillooze smaak, ailes wordt om strijd geroemd. Sehubert's „Doppel- gancer" werd een artistiek evenement verklaard, dat in de laatste tien jaar sinds Ludwig Wüllner niet zoo had plaats gevonden. En wanneer er door een ander beweerd wordt dat vMr. Denijs has at a stroke earned himself a niche of honor among us", dan beteekent dit niet minder dan een volkomen overwinning voor on zen zaneer met de zekerheid, dat hem in de naaste toekomst voor Amerika een en ander te wachten staat. Den volgenden avond als solist hij de Phil harmonic met Bach"s Cantate 56 ..Ich will den Kreuz- s'tab fferne traeen" was een voortzetting van den. triomf teeenover een stampvolle zaal, die hem vele malen liet terugkomen. Men kan verzekerd ziTn dat bil meer bekendheid Amerika hem1 evenzoo zal gaan wenr^eeren als men het elders doet en aat> ïs niet nltiid met zekerheid vooruit te zeggen. VPPNHUTZEN. Pr de Ned. Tierr. Gemeente alhier is met al- gemnone stemmen als notabel herkozen de heer C. Pluister. ST. MAARTEN. Als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier is herbenoemd de heer A. Klérk, Als Notabel is herkozen de heer W. Bl'aauboer. ST. MAARTEN. Aan Mej*. M. Dam te Dirkshorn is op haar verzoek, oer vol'ontslag verleend alis organiste der Nod. Herv. Kerk alhier. NIET ALLEDAAGSCH. Van een heiwerk aan de Molukkenstraat te Am sterdam is voor een bedrag van pl.m. f 1200 aan hei palen ontvreemd. WINKEL. Bij de or> Maandag; gehouden stemming is de hoor P. Molenaar te Lutjewinkol herbenoemd tot Molenmeester van don Weere-polder. NIEUWE NIEDORP. Landverhuring der Ned. Herv. Kerk alhier, op 17 November 1925. Uitslag: Okkeland, 1.49.10 II. A., 0. Koomen Kz. voor f 225; Halebosoh, 1.68.,90 H.A., W. v. d. Stoop voor f 350; Riet van Hal'e- bosch, 0.58.50 H.A., A. Bruin voor f 70; Zuidend van het Westerstuk, 2.01.10 H.A., J. Strijbis Az., voor f 300; De Voorweid, 0.80.93 H.A., J. Oudt, voor f 120- De Tuin, 0.24.00 H.A., R. de Wït, voor f 60; De Weid a. d. Langereis, 2.53.10 H.A., W. Mantel, voor f 465. Totaal f 1590. Bij de vorige verhuring was het totaal' f 1715. NIEUWE NIEDORP. Door don hoer K. Brugman Cz. ie bouwterrein in -liet Oosteinde alhier aangekocht van den heer J. Over, om aldaar een nieuw woonhuis te bouwen. ARK.-D1SSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 17 November 1925. JKoeman, Heerhugowaard, pluimveedieiBtal, 4 mud. gev. met aftrek van preventief. J. Koeman, Heerhugowaara, pluimvoediefstal, 2 mnd. gev. J. lv. Heijraans, Alkmaar, openb. dronkensohap hooger beroepzaak) kantonrochtérlij k vonnis ver nietigd, vonnis thans: 3 dagen hechtenis enf 6 maanden rijkswerkinrichting. G. O. Tinkelen berg, Hoorn, zaak met gesloten deuren, overtreding van art. 247, 2 mna. gev. voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. j D. Kok, Wervershoof, overtreding rijwielregl.. 1 (hooger beroopzaak) vernietiging kantoorechterlijk vonnis en oproeping (nietig verklaard. P. J. J. Rijen, Alkmaar, verduistering, f 40 o£ 40 dagen hechtenis. - I Joh. Boots, Avenhorn, vernieling f 40 of 40 d. h. O. Dekker, H.hugowaard, idemJ f 50 of 50 d.h., i INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. De malaise, die het zakenleven der laatste jaren heeft gekenmerkt, is oorzaak geworden van het sterk j toenemen van wat men in den handel „dubieuze" de- biteiiron noemt. En in menig bedrijf liep het bedrag voor afschrijving aan oninbare vorderingen bedenke lijk op. Zelfs met behulp der z.g. incassobureaux mocht het niet immer gelukken, een weinig solide vordering te realiseeren. Dan stonden nog slechts twee wegen open: of de afschrijving van den post d.w.z. het boeken van een verlies óf het inroepen van rechterlijken bijstand. Een alternatief, waarbij de hooge kosten van justitieele hulp dikwijls deden en doen beslissen ten gunste van de kortste, doch ook kostbaarste oplossing: afschrijving der oninbare vor dering. Inderdaad loopen de gerechtskosten aan justiti- eelen bijstand verbonden, met name bij het incassee- ren van kleine bedragen, tot een aan het totaal der vordering niet evenredige hoogte op. In een uitvoerig betoog dat de Arnhemsche Kamer van Koophandel in het laatst verschenen nummer van het Weekblad van het Recht aan deze materie wijdt, worden omtrent die kosten de volgende cijfers gegeven: dagvaarding f6 d f8, inschrijving (bij vorderingen boven f25) f7.50, grosse ongeveer f2, deurwaarder f0.40, teza men dus zoowat f 17. Daarbij is dan nog geen reke ning gehouden met kosten voor rechtskundigen bijr stand, die tenminste flö a f25 bedragen. Bedenkt men bovendien, dat het verkrijgen Van e#n vonnis tegen een debiteur nog allerminst beteekent het erlangen van betaling, dan is het te begrijpen, dat menig zakenman rekening houdend met de mo gelijke insolvabiliteit van zijn schuldenaar een du bieuze vordering liever afschrijft, dan over te gaan tot het maken van hooge onkosten met de kans, dat des ondanks zijn aanspraken zullen afstuiten op des debiteurs onmacht tot betalen. Doch evenzeer ligt het voor de hand, dat aan meer dop een zijde gestreefd wordt naar een minder expen sieve methode tot het gerechtelijk doen incasseeren van kleine vorderingen. Reeds de staatscommissie, in 1911 meeste!d tot het ontwerpen van een nieuw Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering heeft een ver eenvoudigde regeling voorgesteld, en thans is het de Arnhemsche Kamer van Koophandel, die den 'Minis ter van Justitie een ontwerp van verdere strekking heeft aangeboden. Naar de wenschen van dit college zouden vorde ringen. uitsluitend strekkend tot betaling van ten hoogste f200, niet meer bij dagvaarding, doch bij eenvoudig geschrift worden aangebracht. De kanton rechter zou dan den verweerder moeten oproepen, om binnen veertien dagen mee te deelen, of, en zoo ja welke gronden van tegenspraak hij tegen de vordering heeft. Blijft de debiteur met zijn antwoord in gebreke en dat zal, naar de toelichtende memorie der Ka mer meent, regel zijn, omdat in de meeste gevallen de niet-betaling slechts een gevolg van laksheid, doch niet van ongegrondheid der vordering is dan doet de kantonrechter bevel tot betaling van de schuld en de tot het incasseeren daarvan gemaakte gerechts kosten. Tegen een betalingsbevel zou verzet moeten openstaan, terwijl, zoo de debiteur de gegrondheid der vordering betwist, de zaak naar de terechtzitting verwezen dient te worden. Een dergelijke regeling onder den sprekenden naam „Mahnverfahren" bestaat reeds in Duitsch- land, Oostenrijk en Zwitserland. Mocht zij ook fen onzent ingang vinden dan zou daarmee, aldus haar voorstellers, heel wat arbeid en kosten worden uit gespaard. Immers de gerechtskosten behoeven niet meer te beloopen dan f2 voor griffiekosten en f 1.50 voor de grosse, houdende het bevel tot betaling. Bo vendien kan rechtskundige bijstand achterwege blij ven. Waar een in dezen zin vereenvoudigde regeling voor den handel met name voor de winkeliers van het -^Tootste belang zou zijn, verzoekt de Ka mer ten slotte den Mjinistër ernstige overweging van haar voorstellen. POGING TOT DOODSLAG. Gisternacht omstreeks 11 uur na afloop van de jaarmarkt te Coevorden heeft bij een twist vermoede lijk als gevolg 'van minnenijd de 23-jarige schippers knecht M. uit Kramen een revolverschot gelost op een anderen jongeman. Deze werd niet getroffen. De dader is aangehouden. De revolver is in beslag ge nomen. VLIEGONGELUK. Het watervliegtuig- der Marine W. 57, is Dins dagmiddag- half drie op den Zuidwah, ongeveer 4 K.M. van de haven te Helder, gevallen. Het toestel vloog in groepsverband met een ander vliegtuig. De W 57 gleed af en sloeg met_ den kop op den bodem neer van den zeer andiepen Zuid wal. De andere vliegmachine streek dadelijk op het water neer voor het verlbenen van hulp. Het bleek, dat de officier-vlieger W. A. van Mourik en de adspirant-waarnemer Van Dijk zwaar gewond waren. Volgens een later bericht is de officier-vlieger Van Mourik overleden: de waarnemer Van Dijk is zwaar gewond naar het Marine-hospitaal ge bracht. In den loop van den avond is hij ook be zweken. Van Mourik was gehuwd; de waarnemer niet. AFGIFTE VAN GOUD DOOR DE NEDERLAND- SCHE BANK, Naar wij vernemen, heeft de Noderlarbdsche Bank Maandag bij ai haar kantoren, bijkantoren én agentschappen et-en aanvang gemaakt met de af gifte van gouden tientjes aan het publiek. Mét deze afgifte zal pok verder geregeld worden voort gegaan. Een aanmerkelijk bedrag- aan goud wordt voor dit doei beschikbaar gesteld. DE GOUDEN ROOS. Wij hebben gemeld dat de Paus aan Koningin Eli- sabeth de Gouden Roos'heeft toegekend, ter gelegen heid van de zilveren bruiloft van het koninklijk echt paar. De Gouden Roos, zoo lezen wij; in de (Brusselsche) Standaard, is, gelijk de öaam zegt, uit goud vervaar digd. Een gouden takje met kleinere vertakkingen en bloempjes draagt op het toppunt eene ontloken roos, schitterend van edelgesteenten. In het hart der roos wordt eene relikwie bewaard. De Gouden Roos verspreidt een aangenamen kunstmatigen geur. De mystieke beteekenis van die roos is: de Godde lijke Bloem, ontloken op den stam van Jesse. Die roos wordt door den Paus zelf gewijd. De overhandiging van het eereteeken zal plaats hebben volgens gebruikelijke plechtigheid in de ka pel van het Koninklijk Paleis. 84UUR DANSEN ZONDER OPHOUDEN. De dwaasheid die eenige jaren geleden in Amerika begonnen is, het vestigen van een tijd9record voor onafgebroken dansen, schijnt thans in Frankrijk op geld te doen. Uit Metz wordt gemeld, dat Charles Nicolas in het hotel de TUnion te Rombas 84 uur achtereen gedanst heeft. Hij slosg daarmee den Ita liaan Gino Tivano, die te Metz 78 uur aan één stuk gedanst had. Vroeger had Nicolas al eens de 60 uur bereikt. Zijn streven is echter de 100 uur te -halen om zoodoende een Engelschman te slaan, die het al» lot 96 gebracht moet hebben: EEN GEVECHT TUSSCHEN BRIT SC HE EN ITAr LIAANSCHE SOLDATEN. In een café te Peking kwam het tot een gevecht tusschen soldaten van de Britsche en van de Italiaan sche gezantschapswacht. De Britsche soldaten, die niet wisten dat er sedert lang een veete tusschen de Italiaansche manschappen en hun regiment bestond, werden met messen aangevallen waarbij zeven hun ner werden verwond. Het Lancashire-regiment kwam te hulp en dreef de Italianen op de vlucht, die zich in het gezantschap terugtrokken, waar zij een barri. kade opwierpen. Alle troepen zijn hans geconsig neerd. t ROEMEENSCHE PRINSES VERBRAND. Te Gross Wardein is de 23-jarige prinses G-hika, de vrouw van den vleugeladjudant van den koning van Roemenië levend verbrand. Zij was bezig handschoe nen met benzine te wasschen, toen deze in brand ge raakten. Hoewel terstond hulp kwam opdagen, gelukte het niet haar te redden. HET AUTO-ONGELUK VAN KRUPP. Het geneeskundig onderzoek van den heer en mevr. Krupp von Bohlen, die Zondag bij een auto ongeluk zijn gekwetst, heeft uitgemaakt, dat de heer Krupp ernstiger gewond is dan aanvankelijk werd verondersteld. Een zijner nieren moet beleedigd zijn. Mevr. Krupp heeft twee ribben en een sleutelbeen gebroken. Ofschoon haar toestand niet zonder levens gevaar is, zal zij vandaag naar Essen worden over gebracht. DE OVEREENKOMSTEN VAN LOCARNO. Het Duitsche rijkskabinet heeft Dinsdag onder voor zitterschap van rijkspresident Hindenburg besloten, om den rijksdag de onderteekening van het verdrag van Locarno aan te bevelen. Officieel wordt als resultaat van deze bespreking slechts medegedeeld, dat het kabinet met algemeene steramen den minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann had opgedragen om per omrande een wetsontwerp voor te bereiden, dat als grondslag zal dienen voor de debatten over het besluit van den rijksdag. Dit wetsontwerp moet Donderdag gereed zijn, daar dan de ministeig>residenten en de staats presidenten van de verschillende Duitsche landen te Berlijn bijeenkomen, ter bepaling hunner houding ten opzichte van het verdrag van Locarno. Eerst na afloop dezer conferentie zal het rijkskabinet, dat zich risteren er toe bepaald heeft, de onderteekening van het verdrag principieel goed te keuren, hiertoe ook formeel besluiten. Zijn wij; wel ingelicht, dan is de principieele goed keuring het rijkskabinet niet gemakkelijk gevallen. Men ia teleurgesteld over den aard en den omvang van de z.g. „Rückwirkungen", die ver zijn gebleven beneden de verwachtingen, welke Luther en :&tre- semann bij hun vertrek uit Locarno koesterden. Rijkspresident en rijksregeering hebben zich bij het besluit om het verdrag niettemin te onderteeke nen uitsluitend laten leiden door de overweging, dat Locarno het begin_ van een nieuwe politieke aera in Europa beteekent.'Men heeft het wenschelijk geacht nogmaals Duitschlands goeden wil te demonstreeren en hoopt dan later door diplomatieke onderhandelin gen nog wel verdere concessies te zullen verkrijgen. Minister Stresemann beeft zijn departement last gegeven, het wetsontwerp voor Locarno uit te. wer ken en in buitenlandsche zaken is men er dan van middag ook onmiddellijk mee begonnen. Na de conferentie der ministerpresidenten en na dat het definitieve besluit door den rijksdag zal zijn genomen zal dr. Luther zijn besprekingen met de partijleiders hervatten, ten einde den binnenland- «chen politieken toestand op te helderen. EEN WAANZINNIGE BRANDSTICHTER. De zeventig huurders van het „hotel", gelegen op den hoek der rue Ernest Lefèvre en de rue du Docteur Paquelin te Parijs werden gisternacht op geschrikt door een geweldig gerucht, gevolgd van een doffen slag. Terzelfdertijd bleek dat een zware rook gansch het gebouw vulde. Er ontstond een pa niek en van alle zijden werd om hulp geroepen. Bui ten, vóór het huis, vond men het lijk van een zeke ren Rimbault, die op de zevende verdieping woonde en uit het raam bleek te zijn gesprongen. Onmiddellijk werd de brand gebluscht. De kamer van Rimbault was gevuld met allerlei boeken, pa pieren en ook benzine. Een huurder trachtte ook een kist te verwijderen, maar daar zij te zwaar woog werd zij opengebroken. Nauwelijks bad men gezien wat er in lag: bommen en granaten, of iedereen nam de vlucht om zich. in veiligheid te brengen. Het ge lukte den brandweer het gevaarlijke goedje tijdig weg te krijgen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat Rimbault, een onderwijzer, die werd ontslagen wegens zedenmis drijven, aangetast was door een vreeselijke ziekte, die zijn gestel ondermijnde en crisissen van waanzin v eroorzaaicten. WINTERLEZING» Dinsdagavond, ditmaal in Cérès, werd de 2e win- terlezing in dit seizoen gehouden. Het bestuur had deze keer al een bijzonder goede keuze gedaan, n.1. den heer Alt van Bolsward, die de Faust behandelde. Deze deed dat, zonder overdrijving gezegd, op meesterlqke wijze en het was onder ademlooze stilte dat de dichtbezette zaal de voordracht volgde. Helder en eenvoudig, maar daardoor niet minder treffend, werd ons de beteekenis van deze tragedie vertelt en de verschillen tusschen de Faust van Goëthe en die van Gounod, uiteengezet Met lichtbeelden en musi- cale gedeelten uit Faust, werd het gesproken woord aangevuld en de algemeene voordracht nog op hoo ger peil gebracht. Het was een mooie avond. Voor rijwielen en motorrijtuigen fiioet Woensdag 18 November om 4.31 uur het licht op. Andere HL en voertuigen een half uur later. „8PARTA'\ Het eerste elftal van Sparta speelde Zondag- in den Helder- tegen Geel-Wit I, welke wedstrijd met 81 door# Sparta word verloren. Beide partijen waren vrijwel aan elkaar gewaagd en1 van begin tot het einde waren de beide doelen beurtelings in gevaar, waarbij Geel-Wit het meeste geluk had. Reeds een kwartier na het begin komt G. gemakke lijk aan de leiding, wanneer Windt door ui floepen een aanval onderschept, dooh. juist tegen een speler schiet en de bal' in het doel èpringt. Dan is S. weer aan het woord, doch de stevige, dikwijls veel te ijorsche G.-achterhoede bezweert het gevaar. In zuivere buitenspelpositie komt G. aan haar tweede doelpunt; de scheidsrechter heefft 't niet kunnetn constateeren en wijst naar het midden. Een halve minuut voor het einde zal Boon een bal stoppen, de gladde bal springt onder zijn voet weg in de rich ting van J. Buiskool, welke eohter te -Iaat toeloopt en de G.-reohtsbinnen maakt met een keihard schot G.W 's derde doelpunt. Na de rust is S. weer sterker. Uit een goed Senomen corner kopt Watertor Jr. keurig in; de -.-back slaat met de hand den bal uit net doel «n uit de penalty brengt Bier«teker den «tand op 31. Hoe S. ook werkt, doelpunten komen er niet. Rus schiet nog eens hara tegen den paal, Leeuwenkamp van een meter afstand hoog ovor, Langzamerhand verstrijkt de tijd en met ongo! wijzigden stand komt hot einde. Over hot geheel speelde 8. een goede partij maar was niet gelukkig. De achterhoede was prima' evenals de kanthalfs. Do midhali? beter in verdel digen dan steunen. Ifn den aanval' ware R, Rus, Watertor Jr. en Leeuwenkamp niet opgewasschel tegen de veel te forsoh spelende G.-achterhoede; beter ging dit met Biersteker en J. Rus, doel! zij waren niet gelukkig met schieten. Sparta 2 speelde thuis tegen Oudesluis I. Met legio invallers werd hier met 41 verloren. De rust ging in met 00. De machtelooze S.-voor hoede kon het doel niet bereiken, terwijl O. vier maal' wist te scoren, 't Was een zeer slecht go speelde partij. Sparta 8 klopte Breeziand 2 met 31. De jonge Spartanen gaven heel. aardig spel te zien. Houdt vol jongens, onder jullie zit de toekomst van Sparta Toont dat ook Zondag a.s. togen Oudesluis 2. Het eerste elftal speelt Zóndag haar thuis wed- strijd tfegen Geel—Wit I. Hier zal hot zeker spannen 1 BROEK OP LANGENDIJK, 17 Novsmber. Bloemkool: le soort f 1624.90, 2o soort t 5.10- 14.10, 3e soort f 1.30, per 100' stulcs. Wortelen' f 4.80, roode kook le soort f 1.604.10, 2e soort t 0.501.10, gele kool le soort f 1.203.10, Deen- sche witte k o>i' f 1.302.80, uiea f 5.4C— 6 60. dnel t '4.60, al'les per 103 Kg. Aanvoer: 9400 stuks bloemkool, 1000 Kg. worts len, 51500 Kg. roode kool, 49200 Kg. gele kool, 16000 Kg. witte kool, 10175 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 17 Nov. Uien. f 6.606.70, grove uien f 6,70, peen f 3-.50'4.40, roode kool f 1.304.40, gele kooi f 1.503.70, witte kool f 0.90 -1.30. Deensohe witte f 1.302.60, alles per 100 Kg. Bloemkool f 1115.30, 2e soort f '2.404.40, per 100 stuks. Aanvoer: 2100 Kg. uien, 2000 Kg. peen, 81600 Kg. roode kool, 16800 Kg. gele kool, 20000 Kg, witte kool, 19400 Kg. Deensohe witte, 4200 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 17 November. Roode kool, le Soort f 1.303.60. 2e Soort f (ft80— f 1.40, uitschot f 0.501.20, gele kool, le soort f LSO tot f 1.90, witte kool, le soort 5075 ct., Deensohe wittie f 1.40—2.40, bloemk >oi f 13, 2e soori f 2, peen f 3.70. Aanvoer: 42100 Kg. roode kool 5836 Kg. gele kool, 34300 Kg. witte kool, 3400 Kg. D. witte kool, 450 Kg. peen, 520 st. bloemkool. PURMEREND, 17 November. Op de heden gehouden weekmarkt waren prijzon en aanvoer: 14 st. kléine Fabrieksbaas f 57, met j rijkgmerk f 60, 9 st. kleine Boerenkaas f 56. met rijksmerk f 59, 3 st. Goudsehe kaas vf 63, 569 Kg. boter t 2.402.60, 554 runderen, w.o. 395 vétte run deren f 0.901.25, 148 melk- en geldokoeion 1175— 450, handel matig: 11 stieren. 21 st. paarden f,100— f 200, stug; 10 vette kalveren f 1.401.60, matig, 195 nueht. kalveren voor de slacht f 1541, matig, voor de fok f 1638, 583 vette varkens voor de zout 80--89 ct., idem voor de slacht 9195 ct., vlug: 35 magere varkens f*2045, handel vlug; 303 biggen f 1626, vlug; 1217 schapen, vette f 4052. over. houders f 2332, stug: 57 bokken; 200 ganzen! jl- f 7, 50 zwanen f 10, kippeneieren f 1315, eend eieren f 9.25. PURMEREND, 17 November. Centrale Eierveiling (in het gebouw der Afslag ven'eeniglng) der Alg. Noord hol I. Pluimveeverem Aangevoerd: 2500 stuks kipeieren A f 14.50- l!).60, 953 idem B f 11.8014.10, 2040 eendeieren A f 9.50—9.70. Eierveiling Hotel „Paradijs". Aangevoerd: 4624 eendeieren f 9.509.65, 8466 kipeieren f 14.-35 tot t 14.90. „De Morgen (R.K.) verklaart met spijt te mos ten vaststellen, dat het behoud van het Gezanbiohip b\i "het Vaticaan afhankelijk is gesteld van (ie bereidwilligheid van partijen^ ter Linkerz jde, ora de coalitie te helpen bestendigendat het gezant schap dus feitelijk is opgeofferd aan de zucht om de coalitie door linksehen steun te doen voortduren. Hert resultaat is averechtsch. Thans is hert gezantschap afgeschaft. De coalitie is verbroken. Aan de Katholieke Staatspartij is de mogelijk heid afgesneden, om met andere dan de coalitie partijen een parlementaire meerderheid te vormen. Bovendien heeft het parlementaire stelsel daar door een leelijken knauw gekregen- Wij kunnen, zegt het blad, inderdaad niet an ders dan het beleid van de leiding der Kathokekö Staatspartij in deze aangelegenheid betreuren- Volgens het blad kan er van een Katholiek- Anti-revolutionnair minderheidskabinet gaen sprake zijn. Zéker niet onder Colijn's leiding en Van Karnebeek's deelneming. En ook een zgn. „Zakeni kabinet3' met deze twee figuren, dient, zegt „De Morgen", den katholieken steun te missen I Onder het opschrift: een anti-rev. péccavi? schrijft het 'Hdolid. In de „Standaard" vindt men in een beschouwing over de kabinetscrisis, naar aanleiding van hetgeen er geschied is bij. de behandeling der begrooting van Buitenlandsche-Zaken de volgende opmerking: Nu dit echter geschied is. moge onzerzijds uil wat gebeurde de les getrokken wórden, dat we i de toekomst geen medewerking meer verleenen b de vorming van een Kabinet, indien niet voora vaststaat, dat zulke onaangename verrassingen uitgesloten zijn. De anti-revolutionnaire leider, die het kabinet heeft' geformeerd wordt nu door zijn lijfblad leelijk in den' tocht gezet. Als men den roomsch-katholieken en christelijk- historischen in de Tweede Kamer mag verwijten, dat zij met hulp van anderen de coalitie deden scheuren en daardoor aan het kabinet-zijn grondslag ontna men, dan i9 dat toch voor den formateur ook alles behalve een compliment. Hij is met dit kabinet in zee gegaan, hoewel hij naar thans wel is gebleken moet hebben gewe ten. dat het al dra kon stranden op de klip, waarop het per saldo is geloopen. De christelijk-historischen en katholieken hebben inderdaad (als men het behoud der coalitie op hel tiidstp dat zij de eenige reg&eringsmeerderheid kon leveren, een landsbelang acht) het interesse def eigen partij gesteld boven dat, van het land. Maar als dc man, die voor de verkiezing als .'s lands stuur, man" werd geafficheerd op de bonnefooi uit zeilt met de wetenschap, dat.in den koers, dien hij varar moet, een gevaarlijke klip ligt, dan gaat hij even min vrij uit. De wijsheid, waarvan de „Standaard" thans doe f büiken, behoorde de leider der anti-revolutionaire partij te hebben toegepast, toen hij het kabinef in eenzette. Dan had misschien de crisis in den afgeloo- pen zomer, toen de Kamer vacantie had, iets lang# geduurd, maar ware het land een crisis bespaard in een tijd, die de vruchtbaarste periode van hef parlement pleegt te zijn. Men mag misschien de uitlating van de ..Stan daard" als een „peccavi" beschouwen. Als zoodanig heeft ze waarde. Het boetekleed ont siert ook een partij niet.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6