üliitti Willis- Uil SNEEUW. laOALÜ DE OUDEN ZONGEN... een paar WARME PANTOFFELS VAN RIJSWIJK's Een góede Piano. fa. P. Th. YPMA, Woensdag 2 December 1925 68ste Jaargang. No. 7752. EERSTE BLAD. FEUILLETON. Ingezonden Stukken. H Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- lag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- icntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitflPVPr<! NV 17 h TRAPMAN 8, Pn ^rhanpn I Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- UliybVblü l\,|, v,u« lluulildiy Uf uu«j ObiSuyifUi I TIÖN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewïj POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DI7 NUMMER BESTAAT UXT TWEE BLADEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Maandag 30 Nov. 1925, VOOR DEIN! POiJTIEIRIECHrrEiR, HIELING. We begonnen vandaag met de voortgezette behan deling der zaak contra Nicolaas Klarenbeek te Alk- laaar.Hij had, zooals we reeds uit vorige behande- ing' weten, gestolen lood opgekocht, wetende dat het gestolen was. Heling alzoo! Na verhoor van 'n paar „frissche" getuigen werd vonnis gewezen, waarbij' de Politierechter nog hoo- ger ging dan de eisoh van den O.v.J., die drie maan- jen gev. was. Het vonnis toch gaf aan 4 maanden WEDERRECHTELIJK TÖEJGEë IGEND. Simon de Lange, voormalig slagersknecht van J. Leek te Spanbroek, had -voor zijn baas gelden voor keverde waren bij de klanten geind en bij die ge- egenheid 'n goeie hond -,rê. gulden wederrechtelijk onder zich gehouden en heeft bekl. dat geld ten eigen bate aangewend. Dat liep vast. Het vonnis was nu 2 maanden gev. voorwaardelijk. KUITEN „MEPPEN". Joihannes Anth. de Goede uit Egmond Binnen had op '18 Oct. jl. 'n „bevlieging" gekregen om bij z'n dorpsgenoot Gerrit Bommer ereis 'n glasruit kapot' te bommen. Een Egmondsch glasruit kan echter zoo'n ruwe bejegening niet doorstaan en de ruit Jarak als glas" En Hannes? zult ge vragen. Wel die mocht aan- booren de uitspraak van 'n vonnis overeenkomstig kHeeren Officiers eisch, te weten t 20 boete of 20 dagen de doos in. MISHANDELING. Willem Anthonius Posthumus, had te Schoorldam in 't café van den iheer Ter Burg den 23-jarigen Schoorlschen kaasmaker Johannes Darpiaans, nogal „puur" mishandeld en liep daarmee 'n vonnis op. tot f 25 subs. 25 dagen hechtenis. UIT ZELFVERDEDIGING. De volgende beklaagde. Jan Bos, uit Akersloot, had in den nacht van 11 op 12 October jl. bij gelegen heid van 'n beetje kermisiheibel, terwijl hij; stond te- Snover een overmacht van eenige vijanden, die hem jen -een „steenen muur" drongen...... het mes ge trokken. Een van de tegenstanders, i de. fabrieksar beider Jan Molenaar, uit. de Beemster, werd door net mes in den arm getroffen. De O.v.J. eischte f 30 boete, subs. 30 dagen hech tenis. De Politierechter, aannemende dat hier zelf verdediging was, sprak, hoewel beklaagde's daad niet goedkeurende, dezen beklaagde vrij. WEDERREJCRTELIJ K TOEGEëlGEND. Dirk Beeldman uit Wormerveer had zich belast met lotenverkoop voor de voetbalvereeniging aldaar, doch ten slotte bleek dat hij, f 26.40 wederrechtelijk onder zich had gehouden, wat nu- een^vonnis tot 2 maanden gev. na zich sleepte plus verplichting om de f 26.40 te vergoeden. Geeft Uw vader, moeder, zuster of broeder, Uw geliefde of Uw kind VAN SCHOBNHANDEt. SCHOENMAKERIJ voor SINT NICOLAAS. Ze kosten weinig en allen zijn er blij mee. BUURMAN UITGESCHOLDEN. Eén Alkmaarsche' beklaagde, J. Belt genaamd, was evenals zijn echtgenoot©, T. van Etten. die ook bekl. was, absent. Zij hadden met hun beidjes, heel knus, een buurman, J. C. Mulder genaamd, grovelijk en smadelijk beleedigd 't Ging er langs met groote vloeken en weinig waardeerende kwalificaties 't Was 'n tumult van je welste! Als man en vrouw elk 'n tientje boete betalen of 10 dagen de „doos" in gaan, dan is de zaak weer ,,uit de wereld". DAT MAG NEET. Klaas Tjeertjes uit Alkmaar, was bij! de maat schappij Elecirolux aldaar in functie en had een stof zuiger voor f 175 gekocht en daarop f 10 afbetaald. Hij was dus nog f 165 „slof'! En toch had hij den moed om het ding aan dei Koedijker kasteleinesse, Aartje Pulkes, huisvrouw van Jb. Groot, te vecrkoou pen. Dat liep vast. Klaas kreeg 'n vonnis tot 2 maanden gev. voor-, waardelijk en bijzondere voorwaarden, AARDAPPELEN WEGGEHAALD. Jan Tiesen en zijn broer Meiert Jacob, Helderschen, hadden wederrechtelijk een hoeveelheid aardappelen ten nadeele van N. de Wit uit Anna Paulowna weg gehaald. Wat 'n vonnis tot f 30 of 30 dagen voor ieder hunner na zich sleepte, i NIET SCHELDEN. Refinus Michielsen te Oterleek, had aldaar op 24 Oct. jl. de gebroeders C. en P. Reuzenaar voor een- dendièven en stroopers uitgescholden en liep daar mee nui een vonnis op tot f 10 of Indagen. iZAL OPNIEUW BEHANDELD WORDEN. Dirk Gleijnis, geboren te Oterleek. -en leerling van de landbouwschool te Schagen, en tijdelijk aldaar wonende, stond terecht ter zake, dat hiji den agent van politie F. Flapper,' aldaar op 5 October jl. zou hebben beleedigd met de qualificatie rot vent te be zigen. Bekl. ontkent ,dat woord te hebben gebezigd. Get. F. Flapper, politieagent te Schagen, zegt te hebben gehoord en ook te hebben gezien, dat bekl. dat woord 'zei Eenige medescholieren van bekl. als getuigen ge hoord. zeggen, dat bekl. het bedoelde woord niet ge bezigd heeft en alleen gezegd heeft „dat is Flapper", en toen een hunner vroeg of dat een bijnaam of de familienaam was, heeft beklaagde gezegd, „hij beet Flapper". Zoo is bet gegaan, volgens de medescho lieren en volgens beklaagde. De O.v.J. achtte de be- leediging bewezen en vorderde f 10 of 10 dagen. Mi'. Sluis, verdediger, concludeerde tot vrijspraak. Deze zaak wordt door den Politierechter naar de meervoudige Kamer der rechtbank yerwezen, tot bera nieuwde behandeling. MISHANDELING. Dirk Hane te Helder had zijn stadgenoot J. B. A. Spoor mishandeld op 24 Oct. jl. en kreeg hiervoor een vonnis tot f 5 of 5 dagen, EEN JONGEN MISHANDELD. P. H. A. van 't Hart te Alkmar, had aldaar een 13- jarigen jongen J. F. C. de Boer mishandeld op 28 Oct. jl. en liep daarmee een vonnis op tot f 20 of 20 dagen. Fine! Koude nafle voelen maken U verkouden. Als de sneeuwi velden en wegen bedekt, als gij' verplicht zijt van de warme kamer in de koude bui tenlucht te komen, als de ijzige wind om Uw ooren giert en U het ademhalen bemoeilijkt, als ge door het loopen in de** pneeuw koude, natte voeten hebt gekregen, tien tegen één dat gij dan een verkoud heid opdoet. Bescherm daarom Uw luchtwegen met de beroemde Akk-er's Abdijsiroop, die een opkomen de verkoudheid- in den aanvang stuit en daardoor voorkomt dat Uw schijnbaar onbeteekenende aan doening ontaardt in een chronischen hoest, influenza o! bronchitis. Het is nu de' .tijd om Abdijsiroop te gebruiken, indien U ziekworden van U en Uw vbuis- genooten wilt vermijden. 15. Oorspronkelijk roman door LOUISB B. B. „Jaap", zeide nu de oude Bartels, „kom zoo dade lijk bij; mij1 boven op mijn kamer. Ik beb je een besluit mede te deelen, dat ik genomen heb in mijn 'Blapeloozen nacht!" De woorden beloofden alles aan Jaap, doch de toon van die oude, moede stem klonk als die van een kribbig kind. Een blijde hoop .straalde uit Jaap's geheele gezicht, toen hij met rechte, fiere houding antwoordde: „Zeker, vadpr, ik zal dade lijk komen!!" Zonder een woord meer, gebogener! en sloffender. dan anders, verlietde bankier Bartels de buiskamer het scheenBetty toe, alsof elke lijn van die thppe houding duidelijk aantoonde, hoe haar zieke lijke, oude stiefvader bukte, maar, niet berustte in het beslissend besluit, dat de noodzakelijkheid hem Jwong te nemen. Fietje zat nog altijd vaan de gedekte tafel, het ge richt geleund op do handen, met geamuseerde oogen rond zich blikkend. Betty richtte zich tot Jaap. Hij stond daar weer, vol beschenen door het licht uit het middelste raam, zoo zelfbewust, zoo krachtig mannelijk, als gereed den zwaren last van het be hoor over een groot kantoor, zonder aarzelen, op zijn vierkante schouders te nemen. Dq triomf in zijn oogen, in zijn sprekende trekken, verhoogde nog de hoerschzuchtige wilskracht, die straalde uit zijn ge- heelen persoon en houding. Betty huiverde onwille keurig voor hem, zij 'beefde onbewust, en even onna denkend, schreef zij' haar plotselinge bevangenheid toe aan haar medelijden voor den sidderenden zwak keling, losgelsiten door zijn ouden patroon, overgele verd aan de genade van den nieuwen, voortvarenden chef, met diens strenge opvatting van eerlijkheid en Plicht. Reeds een verpletterende blik uit deze jonge, koele,strenge oogen bad den ouden, verschrompel en man, als verkeerde hij plotseling in levensge vaar, uit deze stille, sombere, groote kamer gejaagd. fcn in den natuurlijken drang tot helpen. Jveral en waar zij: kon, hervond Betty haar bedaardheid terug, j „Jaap", zeide zij, op hem toetredend: „ik geloof cat je nu eindelijk je zin zult krijgen! Vader zal je trPpnemen *n rï® firma!" 'Hij haalde diep adem: „ik geloof het ook, Betty!" stem klonk zwaarden dan gewoonlijk, hoogst Vakkundig getoetst en niet duur. Desgewenscht op termijnen bij Alkmaar Langeslraaf. Ook bii wiize vao proel IN H U l K Ie verkrijgen. RBISK0ST6N VbRGOBÜ. Vraagt Caialoges aan zonder verplichting. ernstig. Zij: werd bang, van dem doordringenden triomf antelijken blik, op haar, gericht: „Ik gelooi ook. dat ik straks op de hoogste sport vzal staan van de- ladder, waarop ik al zoovele jaren "klom om mijn levensdoel te bereiken! Eenmaal op die boven ste trede, zal ik eindelijk kunnen reiken naar mijn geluk1 Eer zal ik niet tevreden zijn!" „Jaap, wees nu ook edelmoedig!" Onwillekeurig strengelde zij de slanke vingers samen op haar borst- „Wat bedoel je, Betty?1" vroeg hij vriendelijk. „Tegenover Reyman! Je bent zoo voortvarend, zoo streng, jaag den ouden man niet weg, Jaap! Hij ziet er uit als het lijden en de zorg in persoon! Jaap zag Betty aan mét een langen, teleurgestel- den blik. Somber zeide hij'; „O, Betty, denk je dan dat ik onredelijk hen Met gefronste wenkbrauwen verliet hij de kamer, droevig nagestaard door Betty. Nu had zij, in haar onhandigen ijver een vreemde te helpen, het uur van den eindelijken triomf van haar stiefbroeder ver galdEn Fietje, nog altijd aan de ontbijttafel, de kin rustend in de handen, de ellebogen op tafel, ver hoogde door hare opmerkingen nog het onbehage lijke gevoel, dat zich van Betty had meester ge maakt. „Jou begrijp ik heelemaal nietl Hoe kan je nu voor iemand als dat mispunt van een Reyman clementie inroepen! Wat zag de vent er uit, hè!" „Ja, een geschiedenis van oneindig leed en ellende op het vervallen gezicht geschreven! Diep bekla genswaardig!" „Neen, verachtelijk.! Alles eigen schuld! Hoe komt zoo'n oude gerimpelde mispel aan de pedanterie, te gelooven dat een jong meisjo van even twintig hèm neemt uit liefde. Nu moetrhij: zijn domheid duur betalen. Verdiende loon!" Zij' zwegen, want Hendrik kwam binnen, onhandig een bouquet. roze cactusdahlias in de hand hou dende, die hij Betty bracht. Tusschen de bloemen schemerde het wit van een kleine enveloppe. „Als je blieft, freule!" Hendrik verliet de kamer. „Van wie zijn die bloemen?" vroeg de jongste, wie de nieuwsgierigheid eindelijk haar houding deed veranderen. 2Jij stond op van tafel, kwam een schrede naar Betty toe, die bedaard het couvert los maakte van bet ijzerdraad, waarmede het gebon den was aan de bloemem Zij trok er het kaartje uit, niet anders denkende of deze hulde was voor haar stiefvader bestemd. Maar na één blik geworpen te hebben op de zwarte lettertjes op het smalle reepje witte carton. was zij niet in staat. Fietje's vraao: even natuurlijk te beantwoorden, zelfs durfde zij niet, om het, beven harer vingers niet te ver raden. het kaartje onbevangen overreiken aan hare jongere zuster, die reeds blijken gaf van ongeduld. „Toe nou, Betty, haast je watt" «Bijl het aftreden van den heer, A. Jonker als lid der Gymnastiekvereniging! „Z.S.C." te Burgerbrug. In de j.1. gehouden vergadering der Gymnastiekver- eeniging „Z.S.C." alhier, heeft deze vereeniging een van haar beste leden verloren door het opzeggen van het lidmaatschap van den heer A. Jonker als zoo danig. Als een zeer trouw en actief turner, die bij zijn mede-leden een zeer gezien lid was, werd hij spoedig in het bestuur opgenomen, waar zijn inzichten veel goeds in 't algemeen belang der lichamelijke opvoe ding tot stand hebben gebracht. Aan hem heeft de vereeniging dan ook grooten- deels haar bloei te danken gehad en tevens dat er thans menige medaille aan het vaandel siert, die er anders zeer waarschijnlijk niet aan zou prijken.' Deze prijzen wist hij: op 't gebied der gymnastische-, zoo wel als op de athletische-, maar bovenal ook op die der kracht-oefeningen op luisterrijke wijze te behalen. In zijn betrekkelijk korten loopbaan, alia turner, was het beter met hem te eten dan te kam pen. Jammer voor hem en zijne vereeniging, die hem lief was, dat hij zich niet meer aan dezen tak van sport kan wijden, waar van hem op dat gebied zeer zeker nog veel te verwachten was. Kortom, met hem word een persoon, een kracht verloren, van wien in de nog slechts enkele jaren dat "de vereeniging be staat, als 't ware een stuwkracht uit ging in het tuxn- leven. De Leden deu Gymn.-Vereen, „Z.S.C.", te Burgerbrug. PLANTENZIEKTENLEER 176, 'BIOEICBIEIOORDEEUNIG. De uitgever J. B. Wolters te Groningen stuurt mij! ter recensie in de Westfriesche bladen een tweetal boeken op plantenziektenkundig gebied toe, nl. Ziek ten en beschadigingen der tuinbouwgewassen I. B., Dierlijke, en Plantaardige Parasieten in boomkwee- kerijen, Bloemisterijen en Tuinen en H Cultuur maatregelen, Bestrijdingsmiddelen en Methoden, door M. van den Broek en P. J. Schenk. Zooals ik dezen zomer reeds zei: Als er iets uit de handen van den heer Schenk komt (de heer Van den Broek ken ik niet) is,het goed., is het af. Dit kan van deze beide boeken gezegd worden. Aan het eerste genoemde boek hebben de Noordhollandsche kweekers en bouwers echter weinig, we tellen hier weinig bloemisten en boomkweekers. Zooveel te meer hebben ze echter aan deel TI, dat alle middelen ter voorkoming en be strijding. van ziekten bespreekt. Ik zou het boelf dan ook gaarne in handen van velen zien. De prijs ia f 2.50. Niet goedkoop zal men misschien zeggen, maar als men er ook maar iets uithaalt heeft mep. zoo zijn geld terug. Hoeveel geld wordt er niét on- noodig uitgegeven.. De avonden zijn weer. lang. dus men heeft een prachtige gelegenheid om van den winter het boek uit te lezen. Let eens op den inhoud: Bestrijding door cultuur: Degeneratie, ouderdoms- theorie; de lucht,'de temperatuur, de wonden; het onkruid; Biologische bestrijding (bestrijding door de natuur lijke vijanden), zoogdieren, vogels, kikvorschachti- gen, insecten, zwammen. Technische bestrijding: Besohuttingsmiddelen, be strijdingsmiddelen; a. Mechanische bestrijdingsmiddelen: Pulverisa- teurs; zwavelverstuivers; b. Chemische bestrijdingsmiddelen: fungiciden (zwamdoodende middelen), insecticiden (insecten- doodende middelen), contactgiften, maaggiften, adem halingsgiften. Wat een kostelijken inhoud nietwaar? We zullen er nog wel1 eens op terug komen. Men kan het boek bij' lederen boekhandelaar bestellen, als men v mij echter f 2.50 stuurt, wil ik er ook wel voor zorgen dat men het krijgt. DE MEELDAUW IN DE TOMAAT. De heer J. Heering, correspondent van den Plan- tenziektenkundigen dienst "te Bangert-Blokker, zendt het volgende artikel in: Naar aanleiding van Uw vraag om eens iets over den meeldauw in de tomaat te vertellen, voldoe ik j door dezen aan uw wensch. Daar ik 't vorige jaar nogal last hadvan den meel- i dauw of op zijn Zondasg uitgedrukt, van Cladospo- I rium Fulvum in de tomaat had, was dit jaar als eer ste punt op Jiet program: Opletten of dit jaar weer de meeldauw op ging treden en zoo ja, dan zoo spoe dig mogelijk trachten er weer af t© komen of ten- Zonder een woord te kunnen spreken wierp! Betty het kaartje over de tafel Fietje toe, die het nieuws gierig greep. Het vólgend oogenblik klonk de jubel kreet door de kamer: „Van Ruud!Rudolf van BEoogduynen is gekomen!" HOOFDSTUK VU. De vergulde pendule op den hoogen scboorsteen- mantel in de „zaal", deachterste der twee voor- kamers, sloeg halt vier. In deze donkere achterkamer brandden reeds niet tegenstaande het nog vroege middaguur, de lichten van de kristallen kroon. Overal, op het rozenhouten j kaatje, op de hoektafeltjes, op de tafel voor de canapé, prijkten de slanke vazen,de bloemenkom-1 men gevuld met de chrysanten, die in den ochtend zoozeer de ontevredenheid gewekt hadden van den jarigen heer des huizes. Weelderig en voornaam tee- kenden zich de grillig gevormde, zacht getinte bloe- men of tegen bet kersrood zijden behang boven de witgouden lambrizeering. Een moderne, hooge ver gulde schemerlamp met zacht rosé kap verlichtte de naaste omgeving van de theetafel in den hoek tegenover de canapé en biji het groote raam, waar voor de zijden gordijnen neerhingen. Fietje, gekleed in een fraaie japon van point-lacé 'kant over bleek blauw satijn, lag nonchalant op de canapé. Zij geeuwde en toonde zich ontstemd, ge jaagd. Telkenmale stond zij op, liep door de twee kamers, tuurde door de kanten gordijnen op straat, of nam de bibelots eens in de hand, of bestudeerde de schilderijen aan den wand, kwam dan weer te rug naar de canapé in de achterkamer, wa&rop. zij zich geeuwend en zuchtend neerwierp. Betty, veel eenvoudiger en stemmiger gekleed in een grijze voile 'japon, maar die onberispelijk sloot, om de slanke, elegante taille, wist haar gespannen verwachting beter te beheerschen. Zij verborg hét onstuimig kloppen van baar hart, dat de kleur op haar wange ndeed gaan en komen, achter een groot plaatwerk, dat zij van de tafel had genomen. Zij zat in een fauteuil bij den haard, het groote boek opengeslagen op de knieën, maar zij onderscheidde geen" enkele plaat; haar ziel, haar gedachten waren ver weg. Zij spraken niet samen, de tijd verliep, weer sloeg de penduleFietje gaapte hoorbaar. ..Vier uuren nog niemand! Hé, die onmogelijke toestanden hier in huis! Dat heet nu een verjaar- ,dag.'s ,.at home.voor zulk een houterig gezel schap als de leeae stoelen aan den wand! lucht je nu eens je mooiste japon!" Je weet", antwoordde Betty geduldig, „dat vader nooit meer bezoek ontvangt na mama's dood!" „Nu ja.maar wat ken verjaardagsviering! Papa en Jaap, die na een haastig ontbijt zich uren opsloten in papa's werkkamer, daarna het plechtige bezoek op het kantoor, gevolgd door een even haastig koffie- uurtje, toen ze allebei, tot aan de kuif verdiept in ge dachten, nauwelijks wisten of ze ja of neen moesten antwoorden, als je hun vroeg of ze nog een kopje koffie wilden hebben'En na de laatste hap, bei den af, in groote haast, weer naar het kantoor, waar ze vooreerst niet vandaan zullen komen, verjaardag en bezoek of niet! Ik begin me af te vagen, waar voor zitten wij hier eigenlijk zoo fraai opgetuigd Zij brak zenuwachtig haar klacht af. Daar werd gebeld. Fietje veranderde dadelijk van houding Betty, met bevende vingers, legde, alleen schijnbaar zich meer meester, het hoek weg op een tafeltje met prachtwerkenwant stemmen, welbekende, klonken in de vestibule, zij hoorden de salondeur opengaan, en door de porte-brisée, wijdopen, zagen zij' nu Hendrik in zijn zwartlaken livrei met vergulde knoopen en zwart-geelgesJtireept vest, afgemeten stijf door 'het salon stappen. Achter hem vertoonden zich zwarte vrouensilhouetten. waarachter hoog, slank, de ge stalte van een jongen man uitstak. Hendrik, bij de porte-brisée, diende met zijn zware gedemnte stem ongemeen deftig aan: „Mevrouw van Hpogduynende freules van Hoogduynende ba ron van Hoogduynen.1'' En het was Hendrik aan te zien. met statigen wellust liet hij zich de mooie namen van de lippen glijden. Onderwijl liepen de drie dames hem vlug voorbij', en Betty, de kleur weer op de wangen, .ving den blik op, dien Ruud, als eersten vluchtigen groet, over drie ouderwetsche zwarte kapotjes heen, haar toe zond. Het volgend oogenblik zag zij zich. als oudste rier twee 'zusters, het eerst omringd door de drie nichten en moest zij haar langdradigen vormelijken felicitntieo'oet ontvangen; eerst.dien van Rudolf's moeder, de langste der drie dameS, blond en zwaar lijvig, een Friezin van geboorte; daarna dien van de twee ongetrouwde nichten, nicht Cl aasje, klein, bijzonder dik. kreupel, hangend aan den arm van haar lange, schrale zuster Nancy, heiden met donkere oogjes, levendig en schitterend, het haar in stijve- gladde bandeaux plat langs het voorhoofd, in ouderwetsche zwartzijden janonnen en zwarte pele- rmemantels. Gewoonlijk waren" de nichten Claasje en Nancy tien modes ten achter, hetgeen op den lach- en spotlust van Fietje werkte. Toch bezocht zij dé oude dames meer dan Betty en zij vergat g.onme het belachelijke van haar armelijk uiterlijk, telkenmale als de nichten haar in de gelegenheid stel don ze voor te kunnen stellen aan kennissen: ..Miijh nichten, de Freules van Hoogduynen1" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1