Boni BUmenlandsch Nieuw». Mr. Marchanf bedankt als Formateur. WEGEKPLAN NQORD-HOLLANQ. Gemengd Nieuws. s Fla^eïjik Nieuws. we er ongeveer 200, zoo dat 20, 25 A 80 gemeenten als .deze noodig zullen zijn- Nemen we dan. het salaris op t 6000, dan zou liet voor dlke gemeente 800 ,gïd. kunnen worden of f 1.50 voor elk kind. In 1909 heeft Dr. Aalborso 't onderwerp reeds aan de ordo gebracht, vooral' ter bestrijding der T.B.O. Op de vraag van den voorzitter, of B. en W. er dieper op in moeten gaan, verkfardn zioh 4 van do 7 hoeren daortogen. Tegen stemmen de hoeren Kroon, Kramer, ÖToen en Bekkor. Rondvraag. De heer, Dijkhuizen vraagt ot de gewijzigde verordening inzake drankverkoop op kermis een verkeerden invloed gehad heeft. Voorzitter antwoordt, niet te kunnen zeggen, dat fee aanleiding gegeven heeft, dat de kermis op on ordelijker wijze gevierd is, dan voor dien. Daarna wordt de vergadering gesloten- Het was inmiddels hall olf geworden- De Koningin heeft Dinsdag mr. H. P. Marchant ontvangen, die verklaarde, dat hij' tot zijn leedwezen niet in staat is, de hem gegeven opdracht tot vor ming van een parlementair kabinet te aanvaarden. IW&tl du? is thans de algemeens vraag en aan veronderstellingen geen gebrek. De parlementaire redacteur van „De Maasbode'' heeft een artikel, \\aarin hij aanstuurt op een her stel van de coalitie met de Christelijk-Historischen. liet opmerkelijke artikel luidt als volgt: „Zooals te venvachten vras, heeft de R.K. Kamer fractie het aanbod van den leider der vrijzinnig-de mocratische partij niet aanvaard. Na de verklarin gen, zoowel door mgr. Nolens, als door mr. Mar chant afgelegd, was niet anders te verwachten. Bei de verklaringen konden samen nooit een basis vor men voor samenwerking op dty «ogenblik. Ten spijt van allerlei tendentieuze berichten, om trent verschillende stroomingen in de R.K. Kamer club, werd het besluit van onze fractie met alge- meene stemmen genomen. Uitvoerig is daarover van gedachten gewisseld, getuige het feit, dat de verga dering ruim twee uur heeft geduurd. De heer Mar chant moge hieruitconcludeeren, dat het antwoord wèl overwogen is en dat iedere kans om daar nog wijziging in te brengen uitgesloten is. Niet één van de R.K. Kamerleden bleek in de gegeven omstan digheden bereid om in samenwerking met de hee- ren Marchant en Albarda de regeering te aanvaar den in ruil voor een gezantschap bij den Heiligen Stoel en de opheffing van artikel 123 van het Indi sche Regeeringsreglement. Een zeer verblijdend verschijnsel. De afwezigheid van den heer Van Wijnbergen zegt in dezen, niets, daar men gerust mag aannemen, dat' hij' zeker niet voor de nieuwe coalitie geporteerd was. Deze groote eensgezindheid in een fractie van 30 leden stemt niet alleen tot buitengewone tevredenheid, maar is een verschijnsel waar de RJK. Staatspartij trotsoh op mag gaan. Nu de heer Marchant niet geslaagd is, doordat de R.K. Kamerfractie zich in- beginsel niet bereid heeft verklaard om met hem en de SJJ.A.P. het schip van Staat te besturen, rest hem niets anders dan te bedanken voor de hem toegedachte taak van formateur. Zijn beraad is ten einde en zooals reeds is medegedeeld denkt hij niet aan de vorming van een minderheidskabinet. Bij; de gebleken aaneengej- slotenheid der R.K. fractie zou dit ook maar tijdver spilling beteekenen. De eerste acte van deze crisis is hiermede ten einde en heel begrijpelijk is het, wanneer we de vraag stellen: wat nu? Wat den heer Marchant niet lukte, behoeft de heer Albarda niet opnieuw te beproeven. Van de heeriri Kersten en Lingbeek spreken we maar niet, die kunnen een ruit stukgooien, maar weten te voren dat ze toch niet in staat zijn te betalen. Heeft de heer Marchant de bedoeling gehad de samenwerking der drie rechtsche groepen te verbre ken, en was hij daardoor de eerst aangewezene om een Kabinet te formeeren, waarvoor hij, zooals nu blijkt, ten onrechte, beweerde, dat een meerderheid aanwezig was. de Christelijk-historische partij heeft het door haar houding mogelijk gemaakt, dat dit ge schieden kon. De heer Snoeck Henkemans mocht op 11 November verklaren, dat de gevolgen, niet voor haar verantwoording waren, dat neemt niet weg, dat zij toch door haar houding, vooral na de woor den van den heer Marchant de crisis heeft verwekt. Toen de leider van de vrijzinnig-democratische partij' verklaard had, alleen de coalitie te willen tref fen. had zij' zich moeten herinneren wat haar woord voerder dien nacht gezegd had n.l„ dat nog altijd ook door de christelijk-historischen de samenwer king, die er op het oogenblik op politiek gebied in Nedorland bestaat, wordt beschouwd en aanvaard als de beste voor'den gang van' zaken, voor de toe komst van ons land en 'volk- Met deze woorden, 12 uur te voren gesproken,' voor oogen, droeg de fractie de volle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen. Als we ons dan ook af vragen, wat er nu gebeuren moet, nu de pogingen van den heer Mlarchant niets hebben opgeleverd, dan richten we-den blik op de christelijk-historische partij en den leider daarvan, dr. De .Visser, al heeft deze zich persoonlijk aan de stemming onttrokken: Evengoed als voor de vrijzinnig-democraten, geldt ook voor deze fractie het qui casse paie. Zou de protestantsche geest ook nu nog iniet tot dat offer bereid zijn? De christelijk-historische par tij is er toch van overtuigd, 'dat de samenwerking de beste os, die zij maar verlangen kanl De prils, die gevraagd wordt om d« stukken weer aaneen te hechten, is bekend. Mlgr. Nolens heeft hem duidelijk genoemd in zijd verklaring: al, leen bij' niet opheffing van den gezantschapspost door hun medewerking kan er van samenwerking en steun aan een Kabinet sprake zijn. De groote vraag, is nu of de gezantschapspost door het amendement-Kersten is opgeheven. Naar onze meoning nog niet, want niet de Kamer maar de Kroon zendt gezanten uit, alleen de gelden daar voor zijn nu geschrapt. Als or een wil is om de samenwerking te herstellen, dan is er zooals de za ken nu staan, zeker éen weg te vinden. Dien te zoe ken en begaanbaar te maken achten we na het af wijzend schrijven van de R.K. Kamerclub aan den heer Marchant, de taak van den leider der fractie, die mede deze crisis veroorzaakt heeft. ..Het Volk" meent: Nu is niet anders dan een reactionnair kabinet meer mogelijk. Hetzij! aangestuurd wordt op oen rompkabinet van katholieken en anti-revolutionnai- ren onder Colijn, hetzij op een zakenkabinet onder Colijn of eenig ander conservatief, er zal voorloopig op wetgevend gebied niets goeds tot stand gebracht worden voor de arbeidersklasse. De eenige voluit'-parleraentaire regeering, een meerderheidsregeering, is thans ,niet meer moge lijk. E waren daartoe twee mogelijkheden in ons parlement, een coalitie-regeering en een democrati sche reseering. Beide heeft de katholieke fractie verworpen. Er blijft nu slechts de mogelijkheid van minderheidsregeering of van een zakenkabinet OVAp Wh -Man, zoo besluit het Wad. een tijd van tel- Vono 'irri-pnd0 cris's in. een tijd waarin onophoudt- 1 tik een situatie ontspan., die wellicht slechts door een KaraeronthindJafc oncelost kan worden. Dit beteekent, dat wij ons van stonde aan op die moge lijkheid voorbereid moeten houden en hebben -te zorgen, dat ons arsenaal volledig in orde ie. De r.k. Residentiebode schrijft o.a.: Do Standaard van Vrijdag brengt een „Haagsche brief", waaraan het volgende is ontleend: „Als wo letten op de politieke atmosfeer en op de waarachtige behoeften van het land, dan zeggen we: alles wijst in do richting van een weer optreden van hot kabinet-Colijn. En hoe eer dit mogelijk is, des te beter wordt het landsbelang gediend." Er staat niet „een" kabinet-Colijn. Maar „het", dat wil zeggen: het thans démissionnaire kabinet-Colijn, met al zijn christ.-hist., anti-rev en katholieke le den. Zou het blad meenen, dat de c.-h,. Tweede Kamer leden terugkomen op hun ongelukkig standpunt? .Al les' wijst weer in de richting van, enz., zegt het hlad Maar zonder dat de c.-h. veranderen, zal er van zulk een terugkeer geen sprake kunnen zijn. Het Deventer Dagblad vertelt: Nu de pogingen van mr. Marchant tot vorming van een kabinet, bestaande uit R.K.. Sociaal-Demo craten en Vrijzinnig-Democraten, mislukt zijn, wordt in sommige rTarlementaire kringen mogelijk geacht een minderheidskabinet onder den naam van ..Za kenkabinet" of ..nationaal" kabinet bestaande uit Anti-Revolutionnairen-, Chr.-Historisch en en Vrij heidsbonders. Dit ministerie zou wel is waar in de Tweede Kamer slechts beschikken over 32 zetels maar men is overtuigd, zegt het blad. dat de R.K. tegenover een zoodanig kabinet een welwillende hou ding in acht zouden nemen en dat het bovendien in vele gevallen den steun zou kunnen krijgen van de beide staatkundig gereformeerden, den afgevaardigde der Hervormd-Gereformeerden en dien van de Plat telanders. Mocht een dergelijke combinatie tot stand komen, dan zou zij ondeT leiding kunnen staan van den tegenwoordigen minister-president. Dan krijgen wo geen breede, verharde wegen en belang in die mate bij de plannen betrokken ati geen smalle wegen, maar in hot geheel niets. Daarom dat, evenals ten aanzien van do Horstormeor it zou' spr. willen waarschuwen t.ogon opmerkingon, dio schiodt, uit de provinciale kas ten behoeve duw het plan in gevaar brengen. Moet men zou spr. een renteloos voorschot dient, to worden vorlejj naar aanleiding van de opmerking van don hoer Reeds aanstonds kan worden medegedeeld, dati Bosman willen vragen voorde drie soorten wegen het oordeel van God. Staten oono vergelijking m? evenveel laion betalen? Spr. meent, van niet. Horsterm eer niet opgaat. De eenige manier om leks goeds te krijgen, is om de Of dit voorstel nog in de loopende Statenzittin? zaak in haar geheel te beschouwen. God. Staten worden behandeld, zal er van afhangen, hoe lang hebben do zaak uitvoerig uiteengezet; de Statenle- zitting zal worden voortgezet, den hebben allen hun opmerkingen kunnen maken! moeten wij nu veronderstellen, dat wanneer het plan wjjvKfci». Is aangenomen, G-ed. Staten dan. niet meer toegan- Maandagavond vergaderde de Boerenleenbank kelijk zouden zijn voor opmerkingen? Spr. acht dit '-}U'Z0 van '^er} ?10er kaan, teneinde oen beslui niet juist. Men heeft gezegd, dat nu in principe het bemen tot wijziging der statuten. De onhverp-jj plan moet worden vastgesteld en daarna elk ont. ba voorafgaande behandeling door de rin( werp voor een jaar moet worden beoordeeld; maar gaderiragen., en welke o.a. inhouden uitbreiding dan zal er over elk onderdeel nog veel langer worden bestuursbevoegdheden, waaronder de regeling gesproken dan nu over het geheele ontwerp. De Sta- jaarwedde van den kassier hetgeen tot. nu ten. moöten :zich niet met. de onderdeelen gaan inla- door de ledenvergadering geschiedde, wordt teri ten. omdat dan van de uitvoering niets komt. Spr. gebracht en onveranderd aangenomen. Als wijst op het groote belang van snelle uitvoering met der statutenwijziging wordt aan de orde gesteld j het. oog op de werkloosheid en wensoht den Staten handeling van 'het gewijzigde huishoudelijk n op het hart te drukken de voorstellen van Ged. Sta- 'hetwelk na eenige bespreking bijna ong; ten aan te nemen. z1^ vastgesteld. De heer Van der Waarden bestrijdt de meening \er,d.®r was aan orde de beraadslaging ovc )it blf van den heer W. C. Bosman. „Als er", zegt spreker, oprichting van een afzonderlijke spaarbank, kt jjag er fATia /la O-aurKTIfTHa alolililaTI .rnrtr/nltil- T. at, a...» intiër „een prijsvraag zou worden uitgeschreven, om uit gewijzigde statuten mogelijk. Een ohm te maken op welke wijze deze voordracht het snelst reglement daarvoor, wordt art.ikelsgewijze en het best in den grond kan wonden geboord, dan" deld_ en «mgewijzigd aangenomen, waarmede tf! In de zitting van jl Dinsdag zijn de Staten van de provincie -Noordbolland begonnen met te behandelen do voorstellen van Ged. Staten over den, aanleg van ►nieuwe wegen door de geheele provincie, een net van primaire of hoofdwegen, waarvan wij reeds uit voerig mededeeling hebben gedaan De heer De Miranda noemde het een historisch moment, dat eindelijk gesproken kan. worden over een noodzakelijke verbetering van de wegen. Hij had evenwel gehoopt, dat deze wegen ip Amsterdam zou. den uitmonden. Daarom had hij met nog andere leden een motie ingediend, waarbij Ged. Staten wor den uitgenoodigd in de voordracht betreffende het plan van. primaire wegen, op te nemen een doorgaan don verbindingsweg Am sterdam-I Jmuiden. Spr. op perde omtrent de verschillende wegen eenige bezwa ren en sprak den wensch uit, dat Ged. Staten deze voordracht nog eens zouden herzien en overleg zul len plegen met jiet gemeentebestuur van Amsterdam. Spr. had ook een tracée ontworpen. Hierop komt een weg voor van Amsterdam naar iHalfweg en van Half weg naar Velsen, met de bedoeling dat er van Vel- 9en naar 1 Jmuiden een nieuwe weg komt Spr. dringt aan op bevrediging dor Amsterdamscbe eischen. Ook de breedte der ontworpen wegen is hem niet voldoende en hij dringt er op aan, deze op h/- a meter te nemen, als minimum. Dat zal \V* millioen meer ko9ten, anaaar deze verbetering is die uitgaaf volkomen waard. De heer Ter Haar begint met een woord van hulde en dank aan God. Staten voor de indiening van. deze voordracht. Spr. geeft Ged. Staten in overweging om, wat de breedte van den weg betreft, niet angstvallig vast te houden aan 't door hen genoemde minimum. Met wat de heer De Miranda wil, een weg van Am sterdam naar Halfweg, van Halfweg naar Velsen en van Velsen 'naar IJmuiden, kan spr. zich heel goed vereenigen. Hij hoopt,- dat 'Ged. Staten met een des betreffende voordracht zullen komen. De heer Bosman acht de indiening van de voor dracht te technisch. Het gaat niet om de technische uitwerking, maar om de groote economische belan gen van Noordholland. Er moet gezorgd worden, dat er wegen om en naar Amsterdam komen, die ook voor de toekomst voldoende zijn. Amsterdam groeit steeds en men mag dit groeien niet tegenhouden. Amsterdam is weliswaar geen Berlijn, maar zij' kan en moet toch een wereldstad worden. De belangen van de stad 'bij het tot stand komen van behoorlijke breede wegen, zijn veel groot er dan bijvoorbeeld' voor Alkmaar. Spr. zou willen, dat Ged. Staten zich voor eerst alleen zullen bezighouden met hoofdwegen om Amsterdam, en. de plannen voor eiken weg afzonder lijk aan de Provinciale (Staten ter beoordeeling toe^- zenden. Spr. zal overwegen om hiervan eventueel een amendement in te dienen. De heer De Jong 'Schouwenburg noemt deze voor dracht een van de belangrijkste, die in den laatst en tijd in de zitting van de Provinciale Staten aan de orde zijn gekomen. Ten aanzien van de financiering van de voordracht spoort spr. tot de grootste voor zichtigheid aan, omdat men immers niet weet, hoe de toestanden over vijftien jaar zullen zijn. Dit zegt hiji niet om de plannen te bestrijden. Integendeel, hij brengt ook hulde aan Gedeputeerde Staten voor de indiening van deze voordracht. Hij zou evenwel lie ver wilien, dat er thans alleen een principieel be sluit zal .worden genomen en dat voorstellen om tot de uitwerking van een of ander onderdeel van de voordracht, te geraken, eerst weer oen punt van be raadslaging der Provinciale Staten zal Xiitmaken. Hiérbij zou deze voordracht als een leiddraad kun nen dienen. De heer Balk bespreekt enkele geprojecteerde we gen, o.a. een in het Noordelijk gedeelte der provin cie, die door het vruchtbaarste gedeelte van West- Friesland loopt en dus veel schade aan den land bouw zal berokkenen. De heer Euderi" bepleit eveneens een beginselbe sluit in gunstigen zin. Echter wenscht hij een mini mum breedte van 51/4 meter. Dit wordt eveneens 'betoogd1 door den heer A's- scher, dio er, die meerdere kosten best voor over beeft. Deze afgev. pleit ook krachtig voor het voor- stel-De Miranda: een weg naar IJmuiden. De heer Best kan zich met de keuze van de we gen heel goed vereenigen, behalve met den weg Hoorn-Enkhuizen, dien hij liever ten Zuiden van den spoorweg zou willen gemaakt zien. De heer Verschure hoopt, dat. door de verschil, lende geopperde bedenkingen geen oponthoud zal worden veroorzaakt., want er is baast bij de zaak. Wat don weg, van Amsterdam naar IJmuiden be treft, zal spr. het ten zeerste betreuren, als Gedepu teerde Staten die niet zouden willen laten maken. Die weg is broodnoodig, Ten slotte hoopt spreker, dat deze voordracht niet zal worden aangehouden, doch aangenomen. De heer Colijn is er op tegen, dat het wegenplan In gedeelten bij de Staton aanhangig zal worden ge maakt. Dan komt er volgens spr. niets van terecht. De zaken moeten en kunnen vlugger worden aan gepakt. Ook de heer Binnendijk komt er tegen op. dat som mige leden mr nog een commissie van deskundigen willen benoemen. Men moet niet nog eens gaan .zoe ken naar naast-belanghebbenden. De geheele provin cie heeft er belang bij. De heer Thomassen, wil den grootst mogelijkon spoed betrachten. Er Is meer kans van slagen als 'f werk in 12 jaar woTdt uitgevoerd, dan in 15 jaar Wegen van zés meter breed acht hij. in den kop van Noordholland niet noodig. De heer Spier breekt een lans voor de voetgangers, hij wenscht dus voetpaden langs de wegen. Al deze wenscihen, en bezwaren geven den heer Ke telaar aanleiding de vrees uit te spreken, dat er op deze wijze van hei mooie voorstel van Gedeputeerde Staten niets zal komen. zou aan de tactiek, door den heer Bosman aanbevo- H IS eo*? afzonderiiji<o spaarbank op te richten, len, zeker de eerste prijs worden toegekend.' Het De rondvraag levert niets op. Sluiting v«lgt. ij platteland is van dezen gedachtengang: alles naar GEMEENTE ZIJPE. Amsterdam, niet gediend. Ook spreker meent, dat Ingeschreven van 28 -Xov. tot en met 1 het gewenscht is, om het door Gedep. Staten vastge- Geboren: Adrianus Petrus, zoon vain Arie f stelde minimum met. één meter te verbreeden, opdat, en Geert,ruida Aletta van Sc.ha.ik. KIasin&a3fa breede voertuigen elkaar behoorlijk, zonder de -retha, dochter van Gerhardus Corneiis Wiühelj vaart, te verminderen, kunnen pas9eeren. Als men Groot en IJda Ooijevaar. alleen maar een principieel besluit, neemt, komen we geen stap verder. De heer Kernkamp wil. dat de weg over Edam naar .het noorden der provincie ook -een primaire weg zal zijn. Woensdagochtend komt de heer Hendrix (Gedep. Staten,) aan het woord. ONTROUWE POSTBEAMBTE- Op hot postkantoor -te Nijmegen word een brie venbesteller gearresteerd, die óp heeterdaad werd betrapt op 'diefstal van geld uit brieven. De man bekende, meermalen dergelijke diefstallen te heb ben gepleegd. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Maandagmiddag is te JLent bij Nijmegen de lo comotief van de Betuwsche stoomtram tengevolge van den enormen sneeuwval, uit de rails g -gleden en tegenover de kerk omgeslagen- De materieele schade is groot. Het gevar liep zonder persoonlijke ongelukken af. Het verkeer was oöhter geruimen tijd gestremd. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de betrekking van onderwijzer aoin de openf- bare lagere, school te Zoelen bij Tiel hebben zich 120 sollicitanten aangemeld. EEN „BRUIDEGOM" SPOORLOOS VERDWENEN Eemgo maanden geleden .kreeg een 18-jarig meisje uit de .Putsche-aan te Rotterdam kennis aan een man. Het werd een innige verkeering en de „gevolgen'" daarvan bleven niet uit. Het meisje drong op een huwelijk aan, en de man. zou, hoe wel de wederzijdsche ouders er aanvankelijk tegen waren, naar Utrecht gaan, waar hij vandaan) kwam, om voor de noodige papieren te zorgen- Intusschen had hij ria-n den. vader van, zijn meis je al, Sons f 15 geleend, had 'het meisje f 78 van j haar spaarbankboekje gehaald, was de stiof moeder van het meisje er ook af f '15 bij 'ingeschoten, .werd de fiets van het meisje verkocht, en zoo meer. Al dit geld kwam in handen van den man, die, naar hij zeiae, er meubilair voor zou koopen. Inmiddels -was het paar at samen gaan wonen. De man kwam uit Utrecht terug met een papier, onderteekend met den naam van e«n ambtenaar Sellius en voorzien van zegels..Dit zoogenaamde I ambtelijke stuk moest het lbewijs van hun onder- I trouw zijn. Weer leende hri nu geld van de stieh I frnoeder van het meisje en hij Ontving f 30 ton» .ge- fcchenke. Aoht weken bleven de man en het meisje zoogenaamd in Ondertrouw. Toen kreeg de vader argwaan en hij ging op onderzoek. Te voren even wel' had de moeder van den zoogen aamden brui de C. haar overeenkomst gemeld.Toon werd het *te benauwd en bekende hij aan zijnl meis je, reeds gehuwd te zijn en een kind té hebben. 'Zij biocht evenwel niets zeggen- Toen de vader naar TJtrecht trok en dit eveneens te weten kwam, pakte de „bruidegom'' 'de vorig© week zijn koffer, en: hij 'is spoorloos verdwenen. Even vóór zijn vertrek wist hij nog bij een boterhandelaar waar hij ïn betrekking is ge weest, f 33.50 los te krijgen, zeggende, dat hij dit geld moest betalen aan belasting, waarvoor een deurwaarder het hem lastig maakte. ARM OUDJE— Zondagnacht, toen de familie N. te Nieuwkoop zich ter ruste had begeven, wist een 83-jarige huisgenoote. die niet geheel wel bij het hoofd is, ongemerkt het bed te verlaten. Zij nam een kussen mede, stopte dit in de kachel en toen het flink brandde, nam zij het weer mee en ging er op liggen. Een voorbijganger zag het vreemde schijnseLiter vlammen en wilde de deur fcreeeren. hetgeen ecmèr mislukte. Met behulp van buren drong men daarop aan den achterkant het huis binnen. De vróuw bleek er slecht aan toe te zijn; haar hoofd was met brandwonden overdekt. Men vreest nu voor haar leven. ONWERKBAAR WEER. •Een veertigtal' werkloozen te Ziwollo waren door de regeering te werk gesteld in het Ommerveld. Deze werkloozen vonden het Zaterdagmorgen geen werkbaar weer en bleven thuis. Maandagmorgen is een telegram van den Minister van) Arbeid ont vangen, dat de werkloozen van ZwoRe uitgesloten) zijn van het werk in het OnïmerveM. TWEEDE KAMER. Naar in parlementaire kringen verwacht wordt, zal indien het mogelijk blijkt, de Tweede Kamer in den loop der volgende week in openbare vergadering bijl eenk omen ter behandeling van eenige wetsontwerpen welke vóór 1 Januari 1926 moeten zijn afgedaan met het oog op tegen dat tijdstip af loopende termijnen. DIEPSTAL VAN MANUFACTUREN. In den nacht van Zondag op Maandag is uit een winkel in.de J. P. I-Ieyestraat te Amsterdam, een hoe veelheid manufacturen gestolen, die een waarde van ongeveer f 5000 had. De diefstal is waarschijnlijk na één uur gepleegd; de dief of' dieven hebben de winkeldeur geopend en zonder dat iemand het merkte, hebben zij den gedeel telijken inhoud van den winkel weg kunnen dragen. De daders zijn tot nu toe onbekend. MAXIMUM-AFTRAK. Naar „De Rsb." verneemt zal voor de rijksambte naren met invoering van het gewijzigd Bezoldigings besluit 1925 de maximum-aftrek worden beperkt tot f400. BEMALING OP TEXEL. Het lid der Prov. Staten van Noord-Holland, de hehr P. Trapman, had aan Ged. Staten vragen gesteld, in zake de bemaling op Texel. Ged. Staten antwoorden: Een voorstel inzake de afwatering van den Polder Waal en Burg op Texel kan eerlang worden tege moet gezien. Bij dat voorstel zullen mede onder het oog worden gezien'de vragen, of er aanleiding be staat. om tegemoet te komen aan de door belang hebbenden tegen de financieels regeling ingebrachte bezwaren en met name of Ged. Staten het provinciaal Ia 1 Sand jiiorg< Rund' ildiui In i d&r v Swier luipi ,nd josit: die -v bhsi [och EEN LOCOMOTIEF TEGEN EEN AUTO. Uit' Blytheville (Arkansas), 1 Dec. Negen sonen zijn gedood en een gewond, doordat een motief in botsing, kwam met een automobiel de gezinnen van twee boeren zaten. TREURIG LOTI Aan de Oostkust van Sleeswijk Holstein is een, komen aandrijven, waarin de verstijfde lichamen! twee knapen lagen. Pogingen om hun tot het Ir te brengen, waren vruchteloos. De jongens waren L0°P bet eiland Funen afkomstig. Zij' waren op de vis toes,t' vaancst uitgevaren en toen door een sneeuws: ?06lt verrast. D°£ DE ONDEPTEEKENING VAN HET TRACTJ De VAN LOCARNO. te B Dinsdag heeft de onderteekening van het vt* worc tractaat van Locarno te Londen plaats gehad. Mhdi groote menigte had zich 's morgens in White stuk verzameld om getuige tff zijn van de aankomst mon gedelegeerden en ambtenaren voor de oiwfertt: C. S ning van de tractaten van Locarno op'het depi Nf ment van buitonlandsche zaken. het De eerste delegatie, die verscheen, was de Bost liaansche. gevolgd door leden van de Engelsche en 1 geering. van Briand en de Belgische gedelegeerden km. ging na hen. den De aankomst van Luther en 'Stresemann was A sein voor een uitbarsting van applaus, waarvoor brei Duitschers bedankten door glimlachend den hoes fen< te nemen. D Baldwin kwam onopgemerkt binnen door een vee teringang. dat Je onderteekening van de tractaten is even i diei elven begonnen en verliep vlot. toe Volgens de eensluidende opvatting beteekent het onderteekening definitief het einde van de per ft van oorlog en het begin ,van een nieuwe poging ie een handhaving van den vrede in de coriogszorte Vei Europa. Het historische karakter van ide gebeur! de werd door allen erkend die deel namen aan de i deling, waarbij een indrukwekkend ceremonfsd passend bij de gelegenheid, in acht werd genoi De gedelegeerden van buitenslands, onder wie ministers van buiterlandschc zaken van alle on teekenende mogendheden, waren, met uitzcndïi van dien van Italië, werden bij hun aankomst! het departement entvangm dcor Austen Charo^] lain in het vertrek van d-»n staatssecretaris enr onderzoek van de te Ieekenen documenten bega zij zich naar de Gouden Ontvangstzaal waarin onderteek ©ring zou plaats hebben. Nadat zij de tucgfwezen -plaatsen aan de groote rechthoekige fel staande in het midden der zaal, hadden inp men, begon de handeling precies om elf uur. zaal bood een zeer indrukwekkend schouwspel. De secretarissen en jde andere leden der delcga 8^ waren cregroepeerd aan tafels achter de voorna4„ ste gedelegeerden en afzonderlijke stoelen waren reserveerd voor de gezanten der onderjeekene 8< mogendheden en bijzondere plaatsen, ook voor L ®1 Crewe en Lord d'Abernon, de Engelsche gezante! Parijs en Berlijn, die zeer groote diensten heb bewezen bij de voorbereidende onderhandelingei Toen de gedelegeerden hun plaats hadden ii nomen, stond Chamberlain op en las een boodsc van koning George voor, van wien een mqoi port aan het begin van de zaal hing. Deze boodschap werd in het Fransch gehoud evenals zijn later volgende welkomstrede. Nadat het ho,ófd van elke delegatie kort pes woord had, werd het tractaat aan eiken eersten delegeerde op zijn beurt voorgelegd door Sir I-Iurst. den juridischen raadsman van het depat ment van buitenlandsche zaken. Andere leden van het departement legden tege de arbitrage-tractaten aan de onderteekenaars Ten slotte werden nog redevoeringen gehotjj door de gedelegeerden, o.a. door den'Britschen f ste-minister.. waarna een telegram werd verzoni aan het gemeentebestüur van Locarno en Chanü] lain de bijeenkomst sloot. Ve fol im de fo H STEMMING KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdag heeft alhier de stemming voor de Kal Van Koophandel: den volgenden uitslag gehad:. Opgekomen 147 kiezers, van onwaarde 13, du*! geldige stemmen. Hiervan verkreeg J. Dokter 50 eenen; 18 tweeën, 10 drieën i vieren. J. Hoogland 14 eenen; 41 tweeën45 drieën 4 vieren'. R. G. G. König 36 eenen, 3 tweeën, 4 drie en 1 Mor. 'G. Nobel 16 eenen, 41 tweeën, 40 drieën 60 vi eren. J Ringers 18 eonon, 4 tweeën), 6 drieën, 72 vier De totale uitslag van het geheele gebied Kamer wordt waarsehij'nfijk heden middag bokei BADHUIS. Gisteravond vergaderde in Cérès het Comité stichting van een badhuis. Mede waren uitgoö digd verschillendes piaatselij'ke vereenigingen-. Het plan werd aangenomen, een badhuis to j* wen met 5 sproei- en 1 kuipbad, phis bovenworU de laatste om geschikter iemand te hunnen krijg) belast met toezicht enz. De begrooting van dit plan beliep oen, f 7000/ BI) onderzoek i s .gebleken, dat hot niet mogd is, dat de gasfabriek warm water kan lovcrefl De in het plan belangstellende corporatie*- door hot oomité worjhm uitgenoodigd. hot plaj van renteloozo aandeden ter lri.wd t - in nen. 1 bij zal ook de Gemeente gevraagd worden, do0 nemen [in het bemoedigde kapitaal. Hut Coö hoopt op deze "wijze de gelden, noodig voor stichting, te verkrijgen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6