De Overstroomingsramp. geïllustreerd zondagsblad landen, waar dit ontwaken geleidelijker geschiedt Dit nu is de meest gewenschte plaats om het broed- dan hier. Hoe later nu- het voorjaar aanbreekt, boe heftiger dit ontwaken is. In betrekkelijk konten tijd komt al het groen aan onz loofboomen en ontwaken alle pa rasieten uit hun winterslaap of komen uit de eieren en poppen., in welken toestand zij zijn overwinterd. sel groot te brengen. Daar is dan op zoo'n moment de voedselhoeveelheid aanwezig, die zij voor het grootbrengen van hun jongen noodig hebben. F .Singer, Correspondent van den Vogelkundigen dienst te Wijdenes. DE TOESTAND DEK DIJKEN. Het Hbld verneemt van een van zijn correspon denten: Wij hebben te bevoegd er plaatse deze vraag ge steld: „Welke is de verantwoordelijkheid van den Staat voor den toestand1 der dijken, die iau op ver schillende punten bezweken zijn?'* Het antwoord luidde, dat de staat daarvoor geanerlei verantwoor delijkheid heeft. De staat heeft alleen den eigendom dier rivieren Dientengevolge komt de zorg voor de zomerbedding voor zijn rekening. De staat maakt, dat de rivierbed ding in goeden toestand is, dat de normale hoeveel heid water, die des zekers wordt aangevoerd, zon der bezwaar kan afvloeien. De uiterwaarden en de dijken langs de rivieren zijn echter eigendom der Op de laagst gelegen boerderijen was het vee voor het meerendeel al in veiligheid gebracht. In het geheele gebied heerschte een paniekstem ming. Slechts enkele huizen in de kom van Dalfsen ble ven vrij van water. Elders is het water in de hui zen al gestegen tot 50 k 60 c.M. De bewoners zijn ge vlucht naar de zolders. Men is bevreesd' voor het vee van enkele groote boerderijen, dat gisteravond nog op stal was. Nadere berichten van de boerderijen ontbreken nog. Wel staat vast, dat heel veel pluim gedierte en varkens verdronken zijn. Woensdagmorgen zijn vier autobussen met militai ren uit Kampen ter assistentie aangekomen. Boeren en militairen wenden pogingen aan, achter de ope ning een nooddam van zandbakken te leggen, om naast gelegen polders. En do verantwoordelijkheid daarna te trachten, de opening af te heien, voor den toestand der dijken rust dientengevolge Het laagste gedeelte van Dalfsen is reeds geheel uitsluitend op de polderbesturen. Dat is sedert eeu- ontruimd. Velen trekken met het vee naar Zwolle, wen zoo geweest. De sterke onafhankelijkheidszin, Van een noemenswaardige daling van de Vecht is die- ons volk kenmerkt, is oorzaak, dat onder die re- n08 niiets te bemerken. geering des lands niet alleen de provinciën en ge-l Twintig militairen helpen de boeren met bet ver meenten, maar ook de waterschappen en veenschap- sterken van een dijk bij de Leemcule. Zondag wer pen een volkomen zelfstandig autonoom bestuur vor- ^en bier wellen vastgesteld. Het gat werd gestopt, men. maar blijkbaar niet afdoende. Het water stroomt En sedert eeuwen is ons waterschapsrecht ook ge- thans weer met kracht door de toen gestopte plaats, grondvest op den regel: Het water van de doorbraak zocht voornamelijk Wien het water deert, ziin weS in richting van Ommen. Deze grondregel, welke" de verantwoordelijkheid der PANNTIRDEN IS DE TOESTAND VER- polderbesturen voor den toestand der dijken vastlegt, SCHRIKKELIJK, is een uitvloeisel, een gevolg van de bijna absolute :Mcn meldt uit Zevenaar, dat het water nog is ge- autonomie der waterschappen. Deze hebben, in staats wassen; daarentegen is de Rlijn daar vallende, door- rechtelijkon zin, een welhaast onbeperkte vrijheid dien de dijkdoorbraak bij Pannerden ontlasting van handelen. Maar die brengt dan ook mede, dat de j bracht. polders de lasten der bedijkingen dragen. *n Pannerden is de nood verschrikkelijk. Zieken Hoe de waterschappen de waterkeering willen rege-1 J-poosten in allerijl met touwen naar de zolders wor- len, moeten zij dus zelf weten. 'In het algemeen ne- n goheschen. Zeeer veel vee is verdronken. De men zij echter, gelijk de practijk aanwijst, een mini. mum risico op zich. zooals dat in vaktermen schijnt te luiden. Onder dit minimum risico' wordt het vol gende verstaan. De dijken worden niet zoo- hoog ge maakt, dat zij den hoogst denkbaren' waterstand (in relatieven zin natuurlijk) kunnen keeren, maar slechts zoo hoog, dat. zij den waterstand keeren, die normaal-abnormaal voorkomt. Dit lijkt een contra dictio in terminis, maar is het toch niet. Onder een normaal-abnormalen stand moet men namelijk ver staan een waterstand, die eenmaal in een groot aan tal jaren de polders met overatrooming of doorbraak bedreigt. Op abnormaal-abnormale standen wordt nu bij den bouw der dijken in het algemeen (wij drukken ons gaarne voorzichtig uit) door polderbesturen blijkbaar niet gerekend. Dat is nu, wat wij in dit geval onder het minimum-risico dienen te verstaan, dat polder besturen slechts willen nemen. Zij loopen liever het risico eenmaal in een bepaald aantal jaren, overstroo- mingsschade te lijden, dan telken jare een zooveel hooger bedrag aan rente en aflossing voor hoogere bedijkingen te moeten; opbrengen. De polderbesturen leggen in dit opzicht dius ©on Jfuivar eoonomiaohön maatstaf aan. Een ramp, zoo uitgebreid, met zoo schadelijke gevolgen als die van DecemberJanuari, doet int- tusschen we! de vraag opkomen of deze economi sche maatstaf niet geneef verkeerd is, of het mini mum-risico der waterschappen niet veel schade lijker is dan de polderbesturen ov©r het algemeen meen©n. Met aniaere woorden dus, cxf het met on verantwoordelijk is geweest, dat de dijken in den betrekkelijk zwakken toestand zijn gebleven, waar in zij waren, niet berekend dus op abnormaal abnormale waterstanden, (om deze ©enigszins vreemde benaming maar even te handhaven J Een andere vraag is, of ons tegenwoordig water schapsrecht, op den grondslag aer autonomie on zer waterschappen, ae bevolkingen der polders wel voldoende beschermt tegen rampen als deze, of een centraal' gezag met dwinfgende bevoegd heid niet boven de autonome waterschappen moet worden ingesteld. Dat is echter een vraag van zoo diep-ingrijpende beteekenis, dat wij haar thans maar niet verder zullen bespreken. Het is ech ter zoo vreemd niet, dat zij opkomt, wanneer men maar meer hoort uit de practijk van ons polder- leven. Het geval doet zich wel voor, dat de dijken op bepaalde plaatsen langs de rivieren verster king of verhooging behoeven, maar dat de polder besturen aan beide kanten der rivieren op elkaar wachten tot de ander begint. Want als dan de een den dijk aab de -eene zijde der rivier bijv. 2ü o.M. hooger heeft gemaakt, dan maakte de ander den dijk aan de overzijde 40 o.M. hooger, ten einde daardoor een extra-beveiliging van den eigen polder te verkrijgen.... ten koste natuurlijk (wan neer de waterstand heel erg hoog zou worden) van den anderen, polder. Dat komt heuaoh voor. In zulke omstandigheden, sou een oentraal gezag, met dwingende bevoegdheid boven de polderbestur ren gesteld, zeer in heb bolaiig van de poidenbe- volkingen werkzaam kunjnen zijn. Maar, zooals ge zegd, wij zuilen dit punt verder laten rusten. Op het oogenblik hebben wij aan de hand van de inlichtingen ons te bevoegder plaatse verstrekt, slechts willen aantoonen, dat niet de staat, maar de polderbesturen verantwoordelijk zijn voor den toestand der dijken. De staat kan, onder het tegen woordig waterschapsrecht, door de waterstaats-inga nieurs den polderbesturen* plecht» voorlichting laten geven., meer niet. NIEUWE DOORBRAAK BIJ DALFSEN. Dinsdagna Mt is op een plaats, waar het niet ver- - wacht werd, nabij Dalfsen, de dijk op den rechter oever van de Vecht doorgebroken. Met donderend geraas stortte het water zich door de 8 10 meter breede opening. Om S uur stond in weg naar Doesburg is afgesloten door een verkeers verbod. De groote boerderijen te Zweekhorst staan geheel onder. Het vee is tijdig naar Zevenaar ge bracht, waar transporten exportvarkens uit de Be tuwe niet meer konden aankomen. De Zevenaarsche correspondent van het Handelsbl. meldt: Toen we in tden vroegen ochtend van Dinsdag langs de geweldige watermassa wandelden, en over den breeden, kleiachtigen Rijndijk, die den Rijn op een half uur gaans scheidt van Zevenaar, ons oog lieten gaan over de ondergeloopen onafzienbare uiterwaar den en polders, klonken plotseling in de donkerte heel in de v rte een vreeselijk, angstwekkend geloei en gehuil, een door merg en been dringend weekla gen, dat terstond deed denken aan een doorbraak. On sveraioeden was juist, want in onze onmiddellijke nabijheid speelde zich inderdaad een nieuwe ramp af in een korte spanne tijds nam deze ramp een cata- strophalen omvang aan, die elke beschrijving tart. Afschuwelijke tooneelen hebben er zich afgespeeld van menschen, die men met levensgevaar uit dak vensters heeft moeten redden; van oude, zieke men schen, in dekens gewikkeld, die als vee naar boven moesten worden geheschen om aan het verschrikke lijke water te ontkomen; van dat mooie, bekendej Geldersche rundvee, dat nu op staanden voet moest i worden aflgemaakt en dat verdronk op eigen stal, vastgebonden aan de troggen. Dat onder deze om-1 standigheden de eenvoudige landslieden als rade loos van angst hun huizen ontvluchtten en als kat ten tegen de dijken, zijn opgeklauterd, laat zich be grijpen, maar het water heeft de menschen zoo snel verrast, dat sommigen wegliepen en zich om niets meer bekommerden dan om eigen lijf en leven. En inmiddels gutste en kookte met woest geweld het1 ziedende water door de groote dijkopening den laag gelegen polder in, waar het in minder dan geen tijd de dorpen teisterde en diep in het water begroef. Zoo wordt nu ook dit stukje Gelderland getroffen, waar bij nog komt, dat in -die dorpen vanwege de zoo lange gedwongen rust veel werkloosheid en heel veel ar moede heerschte Van persoonlijke ongelukken is er tot nu toe niet gebleken. Het water is er geweldig gestegen, waardoor nabij den Oud-Zevenaarschen Rijndijk eenige ontlasting was waar te nemen. Deze Rijndijk bij Zie venaar is kleiachtig, breed, reusachtig hecht en sterk en men mag dezen wei tot een der sterkste rekenen van ons land. Dat moest ook wel, daar anders de gevolgen voor deze streek niet waren te overzien, zooveel water staat er tegen. Zevenaar heeft toch reeds veel te doen met binnen water, dat nu reeds de groote boerderijen te Zweek- horst tot tGrieth deed onderloopen. De bewoners redden zich bijtijds en wisten hun vee nog naar Ze venaar te krijgen. UIT NIJMEGEN. Dinsdagmiddag 27 c.M. val. Van den boven-Rijn wordt 59 c,M. val gemeld1. Te Neerbosch is bet water 1B c-M. gezakt, lui den Ooypolder een halve meter. Gisteravond zijn nog 103 menschen met vletten uit Leuth gehaald. Alleen vee wordt thans nog met zol derschuiten naai* hier vervoerd. Veel varkens ver drinken, doordat deze dieren zich moeilijk laten be machtigen. De levensmiddelenvoorziening loopt vlot. Er is voor1 al veel vraag naar benoodigdheden voor ligging cn dekking. Groote bedragen zullen noodig zijn tot le niging van den eersten nood. UIT BOMMEL.ERWAARD, De Waal blijft gestadig zakken. Er wordt met kracht aan het dijkherstel gewerkt. UTT DEVENTER. De gasfabriek kon tijdelijk niet werken. Om de straatverlichting te verzekeien, ia den ingezetenen j verzocht, geen gas voor kookdoeleinden te gebruL het"dorp^DaTiSen "het water 60 c.M. in de huizon. De ken. Het gas wordt onder lagen druk in de stad ge- bewoners zijn naar de zolders gevlucht. Men maakt bracht. zich ongerust over het vee in tal van boerderijen. Geen persoonlijke ongelukken. Door deze dijkbreuk worden overstroomd de ge meenten Dalfsen, Nieuwleuzen, vermoedelijk de rijksstraatweg ZWolle—Meppol, en de gementen Hasselt, Zwartsluis, Rouwen, Staphorst en Dedems- vaart. Men had op deze doorbraak niet het minste ver moeden van gevaar, daar de dijk hier bijna tweemaal zoo breed is als elders. Aanvankelijk werd getracht, met zakken zand de opening te dichten, doch werden door het water weggespoeld. Een rieten dak van een achtergelegen huis werd afgebroken en voor de ope ning gestopt. Het volgde de zandzakken. Een ijzeren bak met puin geladen, die men voor de opening had gevaren, brak middendoor. Met enorm geweld sloeg het water door het gat. Een uitloopen van den dijk naar de uiterwaarden aan de eene zijde, en hui zen aan den anderen kant beletten voorloopig ver dere uitbreiding. Om half vier nachts werden de pogingen om het gat te stoppen, voorloopig opgege ven. Tegen den enormen aandrang van het water was niets te beginnen. De zandzakken, waarmee men ge tracht had, het gat te stoppen- lagen even later mid den in het dorp op den straatweg. Het binnenwater stijgt buitengewoon snel. Om 5 uur 's morgens stond de straatweg Zwolle—Dalfsen reeds een 30 40 cM. onder water. De militaire politie en marechaussee hebben te Markelo zestien boeren gearresteerd, die, om het hoo- ge water van hun gronden af te leiden, waterkeerin- gen bij andere boeren hadden doorgestoken. Ook te Holten is een landbouwer gearresteerd die een dijk- jo doorstak, waardoor bij' zijn buren het water een meter steeg. - Te Holten ontruimen vele boeren hun huizen. De weg naar Laren is gevaarlijk. Te Bathmen worden opnieuw vele huizen verlaten wegens het aldoor wassen van de Schipbeek. Er dreigt eenig gevaar voor den spoordijk van Deventer naar Almelo, die Dij- Bathmen tot een hal- ven meter van da kruin in het water staat. tJIT VENLCk Het aspect van: de stad is heelemaal veranderd; het water blijft regelmatig vallen, de meeste straten zijn weer vrij, van water en het verkeer kan grooton- deels onbelemmerd geschieden. Men merkt nu, hoe zeer de straten geleden hebben; verzakkingen komen in vele straten voor. Men hoort hier nu vele verhalen over de groote schade, aan voorraden, meubels, enz., aangericht. De gemeente heeft in de R.K. Meisjesvakschool St. Anna met hulp van de kloosterzusters aan dakloozen en noodlijdenden gelegenheid geboden, kosteloos een middag-, morgen, en avondmaal te gebruiken. Het loopt storm in deze inrichting. Et zijn menschen bij, die twee dagen op een bovenverdieping opgesloten j zijn geweest en in dien tijd geen voedsel krijgen konden. TRAMSTATION INGESTORT. Het tramstation te Wamel, waarin 300 stuks vee en veel mensohen waren, is ingestort. Menschen en vee werden gered. Gisteravond is den inwoners van Wamel wegens het gevaar van instorten van de woningen aangezegd deze te verlaten. MILITAIRE HULPVERLEENING. Dinsdagmiddag werdon vanwege de marinedirectie in Den Helder nog 18 loodsjollen voor verzending gereed gemaakt; de afdeeling landmaoht aldaar heeft twoe vletten afgestaan. Op tractors zijn deze naar het station Den Helder vervoerd, waar zij gereed worden gehouden om op eerste aanvrage naar een bedreigd gebied te worden gezonden* HET WATER ZAKT. Te Tiel en Gorincbem zakt het water, het laatste etmaal 26 c,M. Het Lek water bij Culemboig zakt eveneens. Bij Coevorden daalt het water. DIJK DOORGEBROKEN TE SLOCHTEREN (GRON.) De dijk van den Hooifandpolder onder deze ge meente is gisteravond doorgebroken. De landerijen zijn onder water geloopen. UIT ROERMOND. De boorden der rivier spreiden zich nog steeds ki lometers landwaarts uit, slechts hier en daar komt er, een kaal plekje hoven, ten teeken dat er val is. Het dalen der rivier gaat. echter de laatste uren niet zoo snel meer als in het begin. Toch zijn thans de Brugstraat, Koolstraat, St. Nicolaasstraat, Molen straat, Molenweg, Roerkade en Roersingel voor de helft bevrijd van het modderige water. De machine rieën, der klompenfabriek van de fa. Konings en de kostbare inventaris der Chemische Wasscherlj Gebr. Giesbers werden geheel door het water bedorven. Sedert gisteren is de weg Roermond—Maastricht weer vrij. Ook de Napoleonsweg nabij Neer is ver lost van het water. De beide lijnen over de spoorbrug RoermondWeert zijn voor het geregeld verkeer in gebruik genomen. De zeer critieke toestand te Neer is gelukkig na vele pogingen tot verlies van slechts enkele beesten beperkt gebleven, ofschoon hier 68 woningen diep in het water zaten. Bij een grossier gingen 10.000 ko. suiker en andere grutterswaren vérloren. ■Te Roermond is Dinsdag de collecte langs de hui zen begonnen voor de leniging van den watersnood' en heeft reeds pl.m. f 18.000 opgebracht. VUGHT BEDREIGD. Doordat de Dommel niet af kan voeren naar de Maas en haar afvoerweg door het kanaal Den Bosoh- Drummelen niet voldoende is, stroomt ze over en wordt Vught bedreigd. Hier is men bezig, kleine dijk jes te maken, om het water te keeren. NOG 90 «xM. ZAKKEN. Vóór er eenige kans bestaat, dat het water in het Landi van Beers, Cuyck en Mill terugtrekt door de Beersche Overlaat, moet de Maas bij Mook eerst nog 90 c.M. vallen. Waar voorloopig nog slechts 5 c.M. val is gemeld, ls niet te verwachten, dat deze aanzienlijke terugloop spoedig tegemoet kan worden gezien. HULPVERLEENING. Te 's Hertogenbosoh is een comité gevormd tot ver atrekking van goedkoope brand. De commissie was dc laatste drie dagen reeds In staat, het brood1 40 pet. lager dan den geldenden dag prijs af te staan. Eenige meelfabrieken en de gist- en spiritusfabriek hebben haar medewerking toegezegd. Verschillende meelfabrieken hebben reeds meel gezonden. De commissie heeft zich verder in varbinding ge steld met bestuursleden van de Nederlandsche bak kerspatroonsbonden, die zich bereid verklaard heb ben, in de verschillende plaatsen in ons landi onder de bakkers giften in natura, bij voorkeur meel, gist en boter, te verzamelen. Aan de landbouwers is verzocht, gaven in natura: tarwe, rogge, enz. aan het secretariaat der commis sie in te zenden. UIT GRAVE EN OMSTREKEN. Dank zij dezen val van-de "Beersche Maas, beginnen de Beersche Maasdijken wat meer boord te krijgen, of schoon,, het gevaas van doorbreken bij niet waak zaam en werkzaam zijln nog geenszins geweken is. Vooral te Herpen, aan den zoogonaamden 'Erfdijk, moet men nog hard werken met kistingen, om den keerdijk te houden. Ook Wanrooy, St. Hubert en Rijkevoort «taan op de lagere gedeelten blank. DE KONINGIN EN DE WATERSNOOD. De Koningin is Donderdagochtend 9 uur 39 min. wederom, op reis gegaan naar het door den waters- nood geteisterde gebied. Ditmaal zal H. M. voorna melijk ook de verzorging en de huisvesting van de slachtoffers van den watersnood in oogenschouw ne-, men, UIT FRANKRIJK NIEUWE «TLTGINCIl De rivieren zijn opnieuw aan het wassen. De toe stand draagt echter geen ernstig karakter. In het Oise-dep. echter verergert de toestand, in de Ardennen is verbetering te bespeuren. De over vloedige regens der laatste dagen doen een nieuwe stijging van de Rhóne en Saone voorzien. HET HOOGE WATER IN DUITSCHLAND. In deskundige kringen houdt men zich levendig' bezig met de vraag hoe te verklaren is, dat de laatste jaren telkens overstroomingen voorkomen, veel meer dan vroeger. In het Rijngebied zijn de laatste 40 ja-! ren de volgende overstroomingen van beteekenis ge- Nov. 1882, Dec, '82, Maart 1906, Januari 1910, Maart j 1914.. Dan volgen de rampen sneller op elkaar: Febr. 1916, Jan. 1917, Jan. 1918, Dec. 1919, Jan. 20, Nov. '24 en Jan. '26. Als hoofdoorzaak schijnt men te mogen vaststel len de toenemende ontbossching in Rijn. en Main- gebied, waardoor op het gebergte vele kale stroken zijn ontstaan, waar het regenwater niet meer in den grond dringt, maar dadelijk naar beneden gutst. Welke schade zware regenval bij ontbossching kan aanrichten, kan men zien aan de voorbeelden in Spanje, Frankrijk, en Griekenland. Ingrijpende maatregelen worden daarom dringend noodig geacht. De schade, door den watersnood' in het Rijnland aangericht (ze wordt op 30 a 40 millioen mark ge schat) is het grootst in het district Koblentz, waar! meer dan 19.000 huizen zijn overstroomd en 18000 ge zinnen van gezamenlijk 70.000 menschen een goed heenkomen hebben moeten zoeken. HOE HET TE PANNERDEN GING. Daar Pannerden, Herwen en Aerdt, Lobeth enz., daar aan den uithok van ons land, temidden van de geweldige watermassa's zeer moeilijk te bereiken zijn is er omtrent de ramp, die daar gisteren, gebeurde, nog weinig bekend1 geworden en toch is daar de toestand zeer ernstig. Zij, die in deze omgeving bekend zijn, weten hoe Pannerden ligt in een welvarende vruchtbare streek evenals Herwen en Lobith. AI9 men nu na een moeilijke tocht langs glibberige dijken door een eindelooze zee zonder eenig levend wezen met als eenige afwisseling hier en daar een boom, die boven het water uitsteekt, en een eenzaam dobberend bootje eindelijk Pannerden bereikt, is er van deze voor enkele dagen nog rustige, kalme landelijke streek, niets meer te herkennen. Niets dan wa!*r, veel <ee- water, dat kabbelt on klotst togen overstroomd? 'bo< derijen en armelijke arbeiderswoningen. Pannerd" ligt in letterlijken zin ondor water.. Op sommige plaatsen staat het bijna 10 meter hoog. Men wees ons de plaatsen waar woningen moeten lie gen. Er is letterlijk niets meer van te vinden. De zo< heeft zo in zich opgenomen. Alleen enkele hooger ge. legen woningen steken er nog boven uit. Uit hetgeen de menschen ons vertelden valt op te maken, dat de doorbraak hier geheel onverwachts kwam. Men is hier met hoog water vertrouwd. Do menschen weten niet boter of dat. komt eiken winter een of meer malen voor, maar de dijken zijn sterk, men ducht er geen gevaar. Ook-nu de watervloed abnormaal was. achtte men zich veilig. Men kan dan ook gerust zeggen, dat de bewoners hieer letterlijk in hun bed door het water verrasi zijn. Omstreeks 6 uur werd door iemand ontdekt dat er oen gat in den dijk was ontstaan. In enkele oogen- blikken werd dit gat wijder. De dijk werd onder den geweldigen druk van het zich baanbrekende water vaneen gescheurd en binnen korten tijd was er oon opening van meer dan 50 meter. 1 Aan redden viel niet te denken. Alles vluchtte naar den dijk, de eenig-mogelijke wijkplaats. Vlak bij de ontstane opening stond een groote, ste vig gebouwde boerderij. Deze had den eersten aanval van den geweldigen vijand te weerstaan. Lang duur- i de de strijd niet. In oen oogenblik waren vensters en deuren weggeslagen. Het dak werd afgerukt, de mu ren verbrijzeld en in een korte spanne tijds was er niets meer van deze boerderij te zien. De bewoner zelf die nog een poging wilde doen. om wat te redden, werd door den stroom meegesleurd totdat bij ten slotte zich aan een boom kon vastgrijpen en van daar uit zich verder kon redden. Het vee verdronk in de stallen. De huisboedel werd weggespoeld of kort en klein geslagen en steeds verder baande de woe lende watermassa's met donderend geweld zich een weg, alles vernielend wat er in den weg stond. Een paniek ontstond onder de uit hun slaap ge wekte inwoners van het dorp. Tijd om te redden was er niet meer. Slechts weinigen konden iets van be teekenis meenemen. Men had slechts tijd om 't eigen lijf te bergen Velen hadden zelfs geen tijd zich be hoorlijk te kleeden. Zieken en gebrekkigen moesten door bun familie worden weggedragen. Zooveel mogelijk heeft men het groote vee nog los gesneden en dan zochten de dieren, eenmaal huiten, vna zelf hun heil wel, in de vlucht, klagend en loeiend meeloopend met de niet minder verschrikte meesters. De varkens, die minder vlug waren, zjjn grootendeels verdronken, evenals het pluimgedierte Men schatte het verlies aan groot vee ook nog wel op een honderdtal, al was dit nog niet juist te zeggen, daar de meeste eigenaars nog niet eens wisten of hun vee gered was en zoo ja, waar het gebleven was. 1 OM DEVENTER De gasfabriek was doof- het water genoodzaakt het bedrijf stop te zetten. Dc geheele stad was Woensdagavond vrijwel in duisternis gehuld, maar heden was men erin geslaagd hot defect to herstel len en hot bedrijf weer in gang to bremzen. Het water van don IJssoï.' is nog eeiugszins was sende. zoodat do noodtoestand nog niet verbetert. Groote gebieden in en om Deventer staan blank. OM ZWOLLEN EN DALFSEN. Een troosteloozcn aanblik biedt het dorp Dalf sen. Het ligt geheel geïsoleerd, slechts de lange smalle brug, waaronder door het water bruist, on derhoudt de verbinding met het achter den dijk gelegen station en verdere omgeving. In het stadje heorsoht een groote bedrijvigheid. Men is erin geslaagd, het gat dat zich bevindt bij de kom van de gemeente en in de bocht van de oude Vecht, door een nooddam in te .sluiten. De huizen aan de Wiïhelminastraat en Ivoestceg die nen als waterkeering. De openingen tusschen de woningen zijn gevuld met barricades van zandzak ken. Achter de plaats van de doorbraak is het bouw land veranderd in een groote kolk- Van d© vlak voor liet gat gelegen woning, die hedennacht is af gebroken om te trachten het gat te stoppen, staat alleen nog een steenen muur. Door de 80 militairen van den opleidingscursus te Kampen is onder leiding van kapitein Haan en eersten luitenant Maüinckrodt prachtig werk ver richt. Het kostte uiterste inspanning het. vee van de boeerderijen uit de buurt van de X«eemonIe te halen. Met booten kon slechts op eenigen afstand de boerderijen genaderd worden en er moest ver der door het water gewaad om het vee uit de stal len to kunnen halen en dan weer naar de booten: te drijven. Een groot deel van de menschen, voó en inboedels is naar het hooger gelegen Oud Leusen gebracht, terwijl! ook in do enkele, hoog.Tgeïegén woningen in het dorp zelf een veilige toevlucht is gevonden. In de hervormde kerk, die -ztvr hoog gelegen is, staat hert voorportaal vol m©4 koeien en paarden. Gelukkig is Woensdagmorgen het water tot staan gekomen en was het 's middags reeds 10 o.M. ge aaald. De vrijwillige landstorm en de burgerwacht van Zwolle en Zwollerkerspel zijn gisteravond op geroepen, maar hebben na opkomst order ontvan gen in te rukken, doch' zich gei-eed te houden mot het oog op den toestand te Dalfsen. Een buitengewoon interessant en uitgebreid in vQor de lezers van dit blad verkrijgbaar voor den spotgbedkoopen prijs van f 0.73 per kwartaal. Deze uitgave verschijnt iedere week in ZESTIEN bladzijden, rijk geïllustreerd en rijk aan goede en boeiende lectuur! NIEMAND IN ONZE DAGEN, die belang stelt in het wereldgebeuren, kan meer ZONDER EEN GOED GEÏLLUSTREERD WEEK BLAD. Maar de betrekkelijk hooge prijs van de meeste il lustraties if voor menigeen een ernstig bezwaar. De prijs echter van ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD behoeft niemand af te schrikken. Voor 31 echts ENKELE CENTEN PER AFLEVERING bekomt-men een illustratie, welker veelzijdige ia- houd de vergelijking met allo andere geïlluetreerdt bladen schitterend kan doorstaan. Naast een rijkdom van illustraties: boeiende rem» volg-verhalen, interessanto «chotsen en novellen, humoristische en saiyrieke teekeningen, geïllustreer de anecdote», damrubriek, gezelschapsspelen, puzzle*, enz. enz. EEN ECHT FAMILIEBLAD VOOR GROOT EN KLEIN. Een goede huisvriend, die de gesellige hui«eli|Jb- beid sterk weet te bevordoren. Ieder, die zich vanaf 1 Januari 1926 voor ten mi»* ato 3 maanden abonneert, ontvangt gratis: lo. Een afdruk der reeds verschenen vervolgem va» het pracht feuilleton „Liefde of Geld." 80. Overdruk van een boeiend verhaal. 80. Iedere abonné kan deelnemen aan on'zon groa* ten wedstrijd van 1926. DB UFPOEVERS. Ondergeteekende wenscht zich te abonnee- ren op het Geïllustreerd Zondagsblad Naam Woonplaats: Mits alleen naam en adres ingevuld wordt, kan dit biljet in open envelop met twee cents postzegel aai ons toegezonden worden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2