eeling doormidden. R. bekwam inwendige kneuzin gen en oen ribben-fractuur. F. kreeg een linkerbo venarmbreuk. Beiden werden naar het St. Jozef- - ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar R. 's avonds is overleden. 'Hij laat een vrouw met zes kinderen na. De toestand van F. is bevredigend. DE LIMBURGSCHE MIJNEN. Zooals bekend is, gaan de Ned. Spoorwegen een nieuwe vrachtenpolitiek voeren, ten aanzien van het kolenvervoer der Limburgsche mijnen. Er zal, naar „De Msb.' meldt, een eenheidsprijs komen voor ver voer op alle afstanden binnen Nederland; 'voor transport naar Maastricht, Eysden, Groningen of Helder zullen de mijnen dus evenveel per toE gaan betalen. Gegarandeerd moet evenwel worden een mi nimum van'vijf millioen ton per jaar. De eenheids prijs per ton zou vastgesteld worden op f 2.15 per ton. Voor :.ransport naar de havens, dat nu ongeveer f 3.50 kost voor de particuliere en f 2.50 voor de Staatsmijnen (gebonden aan een hoog minimum per dag), zou dit oen belangrijke verlaging beteekenen. Voor vervoer naar Maastricht en over de Belgische grens, waarheen toch een grool deel van de produc tie onzer mijnen gaat, evenwel niet. De veel naar Frankrijk en België exporteerende mijnen zullen er weinig door worden gebaat, wellicht zelfs nog ge schaad. Voor do nabije grootindustrie te Maastricht en omgeving beteekent het enkel nadeel, tenzij da mijnen, gedwongen door de we: van weinig vraag en veel aanbod, de uit dien maatregel voortvloeiende prijsverhooging voor haar rekening gaan nemen. DE KWESTIE VAN DE BANK VAN ANGOLA. De kwestie van de Bank van Angola et 'Metropole, die sinds weken geheel Portugal in rep en roer, breiigi heeft nu een vertakking- gekregen naar denl Haag. Men kent de kwestie. De regeering van Portu-1 gal beschuldigt de directeuren van de Bank van An»| gola te Lissabon van valschhed in geschrifte. Bij; Waterlow and Sons te Londen zijn Portugeesche bank biljetten gedrukt op. naar de Portugeesche regeering zegt, vervalsclito contracten. Er is reeds op gewezon dat de contracten gelegalizeerd zijn door een notaris te Lissabon en drie consuls van bultenlandsche regee ringen in Portugal. Blijkbaar om klaarheid in de Eaak te brengen heeft de Portugeesche regeering zich Vrijdag tot de Nederlandscho Justitie gewend met het verzoek om' twee agenten van de Bank van An gola, van wien bekend was dat zij belangrijke docu menten bezaten (een is Nederlander, de ander bui tenlander) te arresteeren. Tevens werd verzocht een vriend van den buitenlander aan te houden. Vrijdag avond nog hebben de officier van justitie, de substi tuut officier, die de zaak verder zal behandelen., de hoofdcommissaris van den Haag en de commissaris van de afdeeling D. van den justitioneelen dienst den Nederlander en den vriend van den buitenlander, die een Turk moei zijn, gearresteerd. Zaterdag is het onderzoek voortgezet. Bij een ex pediteur te Rotterdam zijn in beslag genomen een aantal kisten, waarin zich voor 8 millioen gulden aau echte Portugeesche Bankbiljetten bevond, j Bij een particulier te Rotterdam is verder een koffer met bankbiljetten en bij een Bank twee koffers met bankbiljetten, tot een totaal waarde van IA millioen gulden, in beslag genomen. Dit moet precies de helft zijn van de emissie, die op de valsch genoemde papieren is gedrukt. De buitenlander, die in een hotel te Rotterdam lo geerde, heeft Vrijdagavond den Haag verlaten. Be halve de bankbiljetten zijn ©veneens in beslag geno men de gezochte contracten, die nu tor beschikking van de Portugeesche regeering zullen worden gestold. De expediteur te Rotterdam en de Bank in don Haag waren geheel ter goeder trouw en wisten niet dat zij Portugeesche bankbiljetten, waar zooveel over te doen was, in huis Hadden. Beide arrestanten worden volgende week ter be schikking van de justitie gesteld, Naar men ons me dedeelde kan de Nederlander niet uitgeleverd worden, maar moet voor den Nederlandschen rechter terecht staan. NJR.Crt. ZUID SCHA KWOUDE, Door de Oudercommissie van de openbare school is aan den gemeenteraad een adres gericht van den volgenden inhoud: De Oudercommissie der o. 1. school alhier is van oordeel, dat het peil van het onderwijs, als gevolg van hot aantal leerkrachten, dat sedert 1 Januari 1.1. met één verminderd is, zal dalen. Zij meent, dat in het belang van de toekomst van het kind, het onderwijs zoo goed mogelijk moet rijn, waardoor een groot maatschappelijk belang wordt gediend. De Oudercommissie is er mee bekend, dat vroeger reeds is getracht, voorbereidend onderwijs te verkrij gen, waaraan het onderwijs op de gewone lagere school kan aansluiten en dat dienen kan om de voor waardon te scheppen voor een heter gedijen van dat onderwijs onapperceptie-materiaal ta leveren voor de leerstof op de Jagere school. Verschillende oorzaken hebben er toe meegewerkt, dat die pogingen schip breuk leden. Bij deze komt de Oudercommisrie tot U met het verzoek een Fröbelschool te stichten of een inrichting voor voorbereidend onderwijs aan de school te" verbinden. Door het inrichten hiervan zal U vele ouders aan U verplichten, omdat zij weten, dat dit onderwijs voor hun kinderen van groote beteeko- nls zal zijn, vooral ook, daar deze op den leeftijd van 4 tot 0 jaar bijna óver H geheel aan hun lot worden overgelaten, rondslenterende op straat, meestal zon der eenig toezicht, omdat de moeder vaak met zoo veel huiselijke zorgen is belast, dat zij moeilijk tijd vindt, zie haan de opvoeding te kunnen wijden. Aangezien thans oen lokaal der openbare school leeg staat, meent de Oudercommissie. dat do finan cieel© bezwaren, mochten die voor U wegen, niet zoo belangrijk meer zijn nis voorheen, toen, bij de in richting van dergelijk onderwijs, ook dog voor soa lokaal zou moe'en worden gezorgd. Onnoodig acht de Oudercommissie het. doel en be- teekenis van genoemd onderwijs breedvoerig uiteen te zetten, omdat zij mag verwachten, dat uw college van beide voldoenre op de hoogte en doordrongon is. Tot ondersteuning onzer meoning, omtrent de wen- schelijkheid van de inrichting eener dergelijke school loggen wij hierbij een Verklaring over, geteekend door ouders, die gaarne de totstandkoming souden zien. Met beleefden aandrang verzoeken ond erge teek ou den. aan bovenstaand verzoek te voldoen. (wg.) J. DU BURCK, Voorzitter. (w.g.) Jb. KRAMER, Secretaris. NIEUWE NIEDOBP. In oen gehouden algemeeno vergadering' van dé Voetbalclub Nieuwe Niedorp, waarvan het bestaan- do bestuur had bedankt, zijn thans gekozen als bfestuurlcden: D. Broebaart, voorzitten H. Peere boom, secretaris; P. Ilout-kooper, penningmeester; Ghr. Biesheuvel en J. Stammes, commissarissen. OUDE SLUIS. Zaterdagavond hield de Sociëteit „Burgerkring'' alhier een gewone vergadering in lokaal' 'Langedijk. Vijftien 1'eden waren aanwezig. Nadat door voorzatter do vergadering was ge opend, was het eerst aan do orde rekening en verantwoording van den penningmeester. Wegéns riekte van den penni n gmees&er had1 dit op de voor gaande gewone vergadering niet plaats gehad. De rekening sloot over het vorig boekjaar met oen) voordeeug saldo van f 13.93. Door de hecren Stam mes en van der Graat nagezien, word door laatst genoemde te kennen gegeven, dat alles in otrde wm bevonden on tot goedkeuring geadviseerd. Hierna werd besproken do tweede buitengewone vergadering. Besloten werd, deeo te houden in de tweede helft van Februari en zoo mogelijk door eigen krachten aangenaam te maken. Nadat er nog een nieuw lid was aangenomen» werd de vergadering doof voorzatte* gesloten. OUDEBLUYH» In verband mot het 25-jarig jubileum van de Harmonie „.Goncordia'' alhier, had Zondagavond in lokaal Kreijger een gratis uitvoering plaats. Do zaal was tjokvol'. Voor niemendal dat vindt bijval in den tegenwoordïgon tijd, nu alles even duur is. Behalve eemge muzieknummers word ook een too- neelstukje opgevoerd, getiteld: „De gesnapte huis vaders". Zoowel de muzieknummers ais het tooneeJt stukje werden goed uitgevoerd, zoodafc het- weer een goéft geslaagde avond was voor de Harmonie* De feeststemming zat er weer goed in. OALLANTSOOG. Vrijdag 8 Januari werd in Hotel Duinzicht te Callantsoog vertoond de Malariafilm, van de Ned. vereeniging „Het Roode Kruis". De Kdelachtb. heer Koster, burgemeester, open- do als secretaris van de Malaria-commissie, .de bij eenkomst en heette de aanwezigen hartelijk wei- kom. Spr. gaf een korte inleiding van wat de ma lariabestrijding is, welk een, groot belang het is voor de volksgezondheid. Daarna kreeg het woord de lieer Dr. Ofcordoam. Deze gaf een duidelijke uiteenzetting van wat de film ons zoo aanstonds op het doek zal te zien ge ven. Het eerste deel der film wordt vervolgens af gedraaid en aangetoond hoe de malariamug de over brenger is van do malariaparasioten. Aires wordt door .Dr. Oterdoom. op duidelijke torn aangename wijze toegelicht. No de pauze wordt door Dr. Oterdoom' een blad zijde voorgelogen uit een boek, geschreven door wijlen Dr. Schol van Krommenie, over do brood plaatsen van, de malariamug in die omgeving en welk oen ziekteverschijnselen de muggen hadden verwekt ondei de polderwerkers aldaar, door het niet voldoende besoliermd zajn in hun woningen. Vervolgens wordt op het doek gebraoht het groe- peeron van. de eitjes, de ontwikkeling van de lar ven in. het wator. de poppen van de malariamug het ontmuggen van een varkensstal, het onderzoo- kon van. water uit regentonnen, hert para fingeren van slooten, enz., enz. Aan het einde van deze bijzonder leerzame film werden nog ei Jcele wenken gegeven, o vér het ge bruik van horren, in de slaapkamerramen en deuren. Een hartelijk applaus van de aanwezigen bewees wel, dat de vertooning van de film, en de duidet lijke verklaring gegeven door Dr. Oterdoom Zeer op prijs werd gesteld. Dr. Oterdoom bedankt© den aanwezigen voor hun betoonde belangstelling en Spoorde e<£l ieder aan, zooveel als in, zijn vermogen is, om de muggen te verdelgen, herinnert aan de spreuk: Beter mug gen dood te tikken, dan kina te moeten slikken. Burgemeester Koster bedankt namens de aan wezigen Dr. Oterdoom voor zijrw mooie, ea leer zame uiteenzetting, gegeven bij de vertooning van deze film. HOOG WATER EN MAASBRUG. De „LImb. Koerier" is ongerust over de Maasbrug.. Het doorlaatvermorgen heeft men in deze dagen be wonderd, maar juist deskundigen hebben bet wel be twijfeld of de brug wel veilig was. De etroompiiler vraagt bijzondere voorziening te gen ontgrondi ig, zoowel wat betreft'zijn fundoorlng als zijn vorm 3n zijn samenstellende materialen. De beide laatste voorwaarden mogen bij de (Maas brug Maastricht vervuld zijn; met de fundeering is bet, gelfjk pas voor kort ie gebleken, minder goed' gesteld. leder herinnert zich, tot welke ontstellende ont dekking de lage waterstand van een paar jaren ge leden geleid heeft. Verschillende pijlers bleken bedenkelijk ontgrond. Zelfs was een der etroompijlers niet veel meer dan in zwevenden toestand, omdat de stroom een groot deel van den grond waarin de fundamenten ruston, had weggezogen. Het was een toevallig© ontdekking, welke veel opJ zien baarde. Het vraagstuk zegt het Wad i» pijnlijk van ernst, daarmee doelend op de vraag, of de brug wel kan blijven behouden. INDIJKING VAN DE BIESBOSCH. Uit Dordrecht, 9.Jan. In de eerste helft van Fe bruari zullen de werken tot bedijking van een gedeel te van de Zuid-Hollandsche Biesboscb, ten Zuiden van den Kop van 't Land, onder de gemeente Dub beldam, in vier perceel en worden aanbesteed. De 'bedoeling is, dat. met 1 Maart a s. een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamheden. WATERSNOOD-IDYLLE. In 't overstroomde gebied. Eon wijde waterplas, waarboven hier en daar een boerderij, een boom, een kluitje hooggelegen land uitsteekt. Een boer roeit in een schuitje Ynistroostig rond. Plots trekt een der lilliput-eilandjes, niet grooter dan de kale takkon- kroon van den zich in .dit hoopje aarde wortelenden boom zijn aandacht. Hij hoort geritsel, en ontdekt- een baas. die, opgejaagd door het steeds Wassende water, in dezen boom rijn redding zoekt. Het droevig aanschijn van den boer klaart op, Geen dag zoo zwart of hij brengt lichtpunten. De landman, die niet weet wat vegetariërs zijn, ziet reeds den gebraden haas bij zich op tafel Hij laat zijn roeiboot met den kop op de belling van het slikkige eilandje loopen, springt er uit, klimt in den boom, grijpt naar den baas een fikache, die hem niet ontsnappen zal.... Maar ziet. Daar springt de haas, in doodsangst, in de boot. De boot glijdt door den schok de glibbe rige helling af. En nog vóór dat de boer den boom uit is, dobbert Ide roeiboot met den nieuwen- passagier buiten bereik over den wijden waterplas. Dik twee uur heeft ons boertje in angst gezeten.1 Eerst in de slik; vervolgens, toen het steeds was send water het laatste restje land verdronk, in den boom. Net als de haas die hij 'verschalken wou, maar die de rollen had weten te verwisselen. Ons boertje is ten slotte uit zijn eenzame on ge vaarlijke positie bevrijd door buurtgenooten die hern misten. Hij moet zich echter met beslistheid hebben voorgenomen, nooit meer op hazenvangst t'e gaan, vertelt „Het Volk'. EERBIED VOOR DE WET! De correspondent der iMsb. te lEtten-Leur meldt d.d. 8 dezer: In don afgeloopen nacht was het op Attelaken onder deze gemeente volle bedrijvigheid. Het bleek, idat de Staatsspoor met een ploeg van' 40 man de aldaar 'bestaande wachterswoning aan het afbre ken was. Het licht van de maan hielp daartoe goed mede. Dezen morgen lag de gebeele woning tegen den grond, alsof een storm er had huisgehouden. Het ge val leek ons uitermate vreemd. We zijn idan ook eens to 'bevoegder plaats gaan informeeren, hoe de vork in den steel zat. Wat we echter daar verna men, deed onze "verbazing wel tot het toppunt stij gen. Wat immers was het geval. Sinds de Woning noodwet is het verboden in de door de Koningin aan gewezen gemeenten (dit zijn naar we vernamen alle) een woning af te breken, zonder vergunning van B. en W. Deze kunnen aan deze vergunning de door hen noodig geachte voorwaarden Verbinden. Nu is hot bier altijd regel geweest, dat geen vergunning tot afbreken wordt verleend, dan onder voorwaarde, i dat een soortgelijke oil betere voor deze woning in de plaats wordt gesteld. Het gemeentebestuur moest deze voorwaarde stellen, met het oog op het nijpend ge brek aan woningen, vooral arbeiderswoningen in deze gemeente. 0p grond van dozen regel moest her haaldelijk door het gemeentebestuur aan kleine lui- don, die het overigens zoo gaarne zou hebben gehol pen, de noodige vergunning worden geweigerd; ook onlangs "werd aan de maatschappij van SB. vergun ning tot afbreken van de bewuste woning verleend alleen onder voorwaarde darti een nieuwe soortgelijke woning in deze gemeente werd gesticht. De Mij. Voor allen die sukkelen met Verstopping of moeilijken en on regel matigen Stoelgang zijn MIJNHARDT'S LAXEERTABLETj TEN onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ging van deze beslissing in beroep bij den betrokken Minister, doch kreeg de kous op den kop. Wat deed nu echter dit grootste onzer semi-offi- 'cieele lichamen? Waarschijnlijk in dé meening, da* de wet wel gesteld was voor den gewonen man. doch in geen geval zoo'n groote Maatschappij mag dwars zitten, verschafte zij zich zelf recht en zonder de vereischte Vergunning werd de bewuste woning met een ploeg Van 40 mnn harer arbeiders in don afge loopen nacht afgebroken. We vernemen dat de zaak hiermede niet uit is on onmiddellijk van het geval proces-verbaal is opge maakt, CURSUSSEN VOOR DE PRINSES IN HET NE DERLAND SCH STAATSRECHT EN HET VOL KENRECHT. Le Koningin en de Prins hehben aan prof Jbr. mr W. J. M. van Eijsinga, hoogleoraar aan de rijks universiteit te Leiden, verzocht, voor Prinses Ju- liana cursussen te houden in het Nederlandsch 'Staatsrecht en in het Volkenrecht. Prof. Van Eysinga heeft zich hiertoe bereid ver klaard en zal met deze cursussen in de maand Fe bruari beginnen. HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN DE KONINGIN EN DEN PRINS EN DE WATERS NOOD. De Koningin en de Prins hebben met groote waar deering kennis genomen van de plannen, welke zoo wel hier te lande als in de overzeesche gewesten ontstaan zijn om H. iM. en Z. K. H. blijken van aan hankelijkheid te geven ter gelegenheid van de vie ring van hun zilveren huwelijksfeest, hetzij in den vorm van een bloemenhulde, dan wel in een vorm van meer blijvenden aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te verklaren, dat het hun groote Voldoening zou schen ken, indien de bedragen, die men hiervoor beschik baar had willen stellen, voor zoover dit thans nog mogelijk mocht zijn, in stede daarvan Werden be stemd voor den groeten nood in de door den waters nood geteisterde gebieden. DOODGEDRUKT. (Maandagmorgen is de chautffeur EVers van ide nieuWe melkfabriek op den Bornschen weg- te Al melo beklemd geraakt tusschen de hem achterop rijdende vrachtauto van L. Meibergen en een melk wagen. Hij werd zóó ernstig gekwetst, dat hij na korten tijd overleed. De man was pas gehuwd en woonde te Hellendoorn. MIJNONGELUK. Op de Oranje Nassaumijn I te Heerlen is Vrijdag een ernstig ongeluk gebeurd. De arbeiders W. Ro- beerst en T. Falley zijn, naar wij in de „Limb. Koe rier" lezen, van eon zes M. hoogo stelling gevallen. Een ijzeren staaf, waarmee de stelling was 'bevestigd, brak plotseling doormidden. R. bekwam inwendige kneuzingen en een ribben-fractuur. F. bekwam een linkerbovenarmbreuk. De toestand van R. liet zich aanvankelijk niet ern stig aanzien, doch hij overleed nog denzelfden dag. De toestand Van F. is bevredigend. Robeersf laat een vrouw met zes kinderen na. EEN AANRIJDING. Zondagavond werden twee beschonken broeders, eon 58-jarige en een 48-jarige man beiden uit De Bilt op den weg tusschen De Bilt en Zeist door de electrische tram aangereden. De oudste kwam onder don motorwagen en was onmiddellijk dood, de jong- Iste werd op -het tweede tramspoor (geworpen en bleef daar liggen, waarna hij later naar het politie bureau te De Bilt gebracht werd om zijn roes uit te slapen. Het lijk werd naar het politiebureau vervoerd en daarna naar bet lijkenhuis. EEN BOTSING. Zondagochtend is te Muiden de stoomtram, die kwart over elf van Muiderberg komt op de brug op oen auto gebotst. Tegelijkertijd ging de R.K. kork uit. Eén van de kerkgangers, Muidens oudste inge zetene, do heer H. Meester, stond terzijde Van de brug en word overreden. Ernstig gewond werd hij naar de Majellastichting te Bussuin Vervoerd. Het slachtoffer is 96 jaar. De inzittenden, van de auto bekwamen geen letsel. Do auto werd zwaAr beschar 3 Nader meldt men, dat het slachtoffer ia overleden. DE NIJVERHEID I GEVONDEN. Zondag hebben twee Elburger viaschers, die te zamen op apiering vischten. in de netten opgehaald het lijk van den machinist Blaauw, uit Rotterdam, van de Nijverheid I, van de N.V. Van der Schuijt's Stoombootreederij te Rotterdam, welke stoomboot op 25 November op de Zuiderzee vergaan is. Daar de Bergingsmaatschappij te Amsterdam op 1 het ontdekken van het wrak een prijs gesteld had van f250 en het opgehaalde lijk sporen vertoonde, door het spleringnet los getrokken te zijn uit den modder, gingen de Elburgers naar het wrak zoeken. Weldra bleven de netten achter het wrak haken. Het ligt in- het Schokkervaarwater, in het val Van Urk, op diep water. Een op den stormdag voor don Noordwesten wind Vluchtende schipper, beneden hot Keteldiep, beweer de bet vergaan van de Nijverheid gezien te hebben; daarom is door de sleepboot, uitgezonden door de N.V. Van der Schuijt, door de visscherijinspeetie en door de Bergingmaatschappij steods gezocht in en ton Zuiden van het Kampervaarwater. Waarom de Nijverheid I zoover Noordelijk heeft aangehouden, geheel buiten baar route, is niet na te gaan Misschien is een poging gewaagd, zich achter Schokland in veiligheid te brengen. Een der "visschersschuiten is op het wrak blijven liggen, de andere ging van de vondst kennis g«yon in Elburg. Thans wordt alleen nog vermist het lijk van kapitein Slot. WIERINGEN. In den ouderdom van 78 jaar is alhier overleden de heer J. Metselaar Sr., 'n op vissch irijgebied vooraan staand persoon, welke in verschillande visscherijver- vereenigingen zitting had en meermalen als afge vaardigde naar diverse regeeringspersonen in den Haag is geweest, ter bepleiting van de visschers. on zeegrasmaaiersbelangen. Ook was bij destijds, z Aug. 1900, met wijlen de; oud-burgemeesters Calkoen van Edam en Kolft Sr., van .hier, een der voorman nen der op de Zuiderzee gehouden groote vlootrevue en genoot bij de booge eer 'H. M. de Koningin aan boord van zijn visschersvaartuig te ontvangen. De heer 'Metselaar was ridder van Oranje Nassau en drager van de ©ore-medaille in zilver. WIERINGEN. Het verkeer over den nieuwen afsluitdijk Wielin gen—van Ewijcksluis was jl. Zondag zeer druk. Niet alleen wi©lrijders(sters) en wandelaars, maar ook een paard en kar on ebn auto kwamen naar hior, terwijl van hier 2 auto's naar de van Ewijcksluis vertrokken. Ondanks het verbod dat er geen voertuigen over den dijk mogen, waagt men het toch. WIERINGEN. Zondag werd in t lokaal van den .heer N. Kok al hier oen vergadering van transportarbeiders en grond werkers gehouden. De opkomst was niet groot. De leiding was in handen van den heer Laan, lid van 't hoofdbestuur van den Centralen Bond van transport arbeiders en grondwerkers ts Rotterdam. Hot deed don heer Laan genoegen dat de gemeente tot het wor kelooaheidsbe si uit 1917 was toegetreden on hij stelde voor, de afdeeling Wleringon. than* defini tief op te richten, daar het ledenaantal (7 traden nog toe) nu ruim 20 bedroeg. Algemeen goedgevonden. Hierna werd een voorloopig bestuur gekozen, be staande uit de heeren T. Bakker Vz., voorzit!er, J. do Bruin, secretaris en J. Wigbout Cz., penningmeester. Men zal trachton nog meerdere leden te werven, een concept-reglement opmaken en verder 't een en an der in een volgende vergadering nader regelen. ST. MAARTEN. De levering van de schoolbehoeften voor 1926, be- noodigd aan de drie openbare scholen, in deze ge meente, is opgedragen aan den Boekhandel Trap man en Co., te Scbagen. SCHOORL. De afd. Schoorl van den Ned. Kinderbond organi seerde Zaterdagavond eene bijeenkomst, in „de Roode Leeuw", die goed geslaagd mag booten. Mevrouw Overbeeke, die voel voor dien bond doet, zette enkele dingen in een gezellige causerie uiteen, waarna de kinderen van onze afdeeling een viertal liederen hebben gezongen. 'i Bondslied, vlug van tempo, *t Lied van don Sneeuwman met leuk sneeuwpop, en sneeuwbalspel Heel mooie vioolmuziek van mej. Wegel in, tezamen met pianomuziek van mevr. Bsse. van Frldagh-von Kaaboven, volmaakton geheel; alles bijeen een aar dige avond voor de kinderen, doch ook zeer zeker voor de ouders die aanwezig waren. De kinderbond lijkt ons een nuttige vereeniging toe. SCHOORLDAM- De vereeniging „Nut en Genoegen" alhier gaf heden haar tweeden winteravond. Ds zaal van den heer J. H. ter Burg was goed bezet en de aanwezigen hadden weer een flink bezet programma aan te zien en aan te hoeren. Eerstens het „tableau", als altijd goed verzorgd door de bekende dames Vlam en van der Wel. 't Moest thans voorstellen: muziek, de sage on bet drama. Mooi was 't. Dan de notulen, vooral op rijm natuurlijk, van den secretaris. Die wekten flink den lachlus top. 't Verdere gedeelte van den avond bood ernst en luim, vooral ernstige liedjes kregen we veel, en wol van de heeren Groot, Schotvanger en Klerk, terwijl de gedichten on klucht van de leden van 't gezin ter Burg ook altijd goed getroffen zijn. In luim moeten we vooral Joh. de de Leeuw heb ben, en ook S. de Leeuw, dat zijn een paar goede krachten. Doch ook de overige heeren hebben 't hunne er toe bij gedragen om den avond gezellig te vullen. Een goed idee was 't van het Bestuur om een steen tje te doen bijdragen in 't lenigen van den nood, welke '1 water iD ons land heeft teweeg gebracht. Ken brutobedrag van f 38.40 is bijeengebracht. Hulde voor deze bijdrage. SCHOORL. Het fanfarecorps „de Vriendschap" alhier, gaf Zondagavond in 't lokaal van den heer Timmerman eene openbare uitvoering, onder leiding van den di recteur, den heer Joh. Beekman. Een achttal nummers liepen goed van stapel, waar van vooral een drietal ouvertures en een fantasie wel 't beste voor fanfaremuziek binnenshuis geschikt bleken. t Geheel was goed; toch gelooven we, dat voor en kele leden meerdere studie geboden is. 't welk ook wel de wensch van den directeur zal zijn. Er was zeer weinig belangstelling. Dit was Jammer, want zulks verdient „de Vriendschap" niet. Waar ble ven alle donateurs? Ze hadden, als ze er waren ge weest, hartelijk kunnen lachen om de leuke voor drachten van Joh. de Leeuw. Zijn slotnummer „Ouwe Sientje" was een goed slot van den avond. EENIG ENBURG. Zondagavond traden In café „de Burcht*' alhier op «enige leden van het Intiem, Toonvel, Directie de heer Schoen van, Bergen, met cabaret en gelaats mimiek. De »aal was tot het einde gevuld1, dus, in deaïe is het- doel bereikt. Gemeld kan echter worden dat ook het doef der bezJoekers, d.i. een avon/dje vaa genot, ten volle aan de beantwoording vpldeod. Het „Duo Verra' 'trad hier op en deze bi jten* ervoor geknipt, om naast eon mooi ernstig stukje een mop, met smaak gekruid, voor te dragen zoo- dat zelfs het ngeto^en/ste mensch uit zijn of haar rol 'v«el cn smakelij'k moest' lachen. Ook de mi- mieke* de heer F. Lens; ©en Hongaar kon met deze kunst het. publiok in ruime mate voldoen. 't Was dan ooke on genotvolle avond en vnJl hier uit roept Eenigionlbiirg U oen welgemeend „tot weerziens*- 'toe. Bij het einde werd door dit gezelschap eoni col lecte gehouden voor do slachtoffers van den wa tersnood, welke f10 opbracht, wolk bedrag door tnsscihenkomst der politie aan/ het bestemde zal worden gedeponeerd. odre» DE ZEEWERING BEOOSTEN MUIDEN, De Gooische correspondent van het H'dbld. schrijft: Wij zijn Zaterdag eens een kijkje gaan nemen bij de herstellingswerken van den in den stormnacht van 25 November j.1. zoo zwaar gehavenden zeedijk tusschen Muiden en Muiderberg. De herstelling is nog van voorloopigen aard; eerst wanneer de periode der mogelijke stormvloeden achter den rug is, kan aan het definitief) verzwaren en versterken van den dijk, die zonder buitendijkschen grond aan den voet, direct uit zee oprijst, gedacht worden. Tot dusver zijn reeds 60.000 zakken met klei en zand aan deze zee wering, waar een doorbraak geheel Zuidelijk Noord- Holland en Utrecht onder water zou zetten, ver werkt. Het mag een wonder heeten, dat de dijk het ten slotte nog gehouden heeft, wanneer men ziet hoe groote gaten geslagen zijn in de buitenglooiing, waar groote blokken graniet als knikkers zijn weggerold en de basaltglooiing is kapot gerameid. Deze gaten zijn voor het grootste deel reeds tijdelijk gestopt met zakken zand, gesteund door schotwerk; enkele zijn nog met zware zeilen afgedekt in afwachting van ,hot opVullen met zakken zand. In het binhentalud is vooral vlak bij Muiderberg door overslaanden golfslag een reuzen^ak van om trent 300 meter als hot ware weggesneden.. Duizenden zakken gevuld met klei zitten in dat talud verwerkt, aan, den bovenkant afgedekt met door palen veran kerd teen. terwijl op don dijkkruin op de plaatsen waar in het binnentalud gaten geslagen waren, eon zware houten: borstwering, aan (do achterzijde ge steund door zakken klei, bij een eventueel en nieu wen stormvloed in dezen winter, den golfkracht moet breken. Verder in de richting Muiden zijn nog vele, hoewel niet eoo groote vakken, op dezelfde wljzo be handeld. 1 AUTO-ONGEVAL, Zondagnacht te omstreeks 12 uur, reed een auto, komende van Maastricht., te Valkenburg tegen oen boom. Het voorste gedeelte Van de auti werd geheel' ingedrukt. Alle vijf inzittenden worden gewond, van wie twee ernstig. De oorzaak van het ongeval schijnt dronkenschap te zijn. De chauffeur, die licht gewond is, werd in arrest gesteld. EEN PRIESTER BESTOLEN. Naar ..Het Laatste Nieuws" uit Brussel meldt, ls een Nederlandsche katholieke priester, de heer Frans Kiene, wonende te 's-Gravenhage, met den sneltrein, uit Rome, over Bfussol, naar Don 'Haag tenigkee- rend, bestolen. Bij Namen liet do heer Kiene zijn hagage in den wagon liggen en "begaf zich naar den eet wagen. Toen hij, dicht bij Brussel-Leopoldswijk gekomen, Zijn plaats weer wilde innemen, bleek do verdwijning van zijn reisgoed, kleederen, gewijde voorwerpen on

Schager Courant | 1926 | | pagina 2