De Overstroomingsramp. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuwe. De toestand is aan bet verbeteren, doordat het wa ter op verschillende plaatsen zakt. Zoo meldt men. uit Zwolle dat er een geringe ver andering ten goede is gekomen. Het water in het overstroomde gebied daalt heel langzaam. Hiervoor zijn drie redenen. De wind die uit het Westen het water opstuwde draaide naar het zuiden; ten tweede: het water heeft zijn weg gevonden naar den polder van Kamperveen, over welks groote uitgestrektheid het zich geleidelijk verdeelt; ten derde: de Zuiderzee is ongekend laag; hierdoor is hét mogelijk door de sluizen bij Oostwolde naar' zee te spuien. Het peil van de Zuiderzee is in vergelijking tot dat van de rivier zoo laag dat voor den mond van 't Keteldiep het water als het ware met een waterval in zee komt. De invloed van het zoete water is merkbaar tot bij Urk. Door dezen lagen waterstand stroomt het water van de doorbraak thans reeds krachtig naar zee af. Het water staat overal tot aan de spoor lijn Zwolle-Amersfoort. doch laat de spoorbaan vrij. Door hot dichten van dè duiker in de spoorbaan bij Hattemerbroek is bei gebied ten Oosten der spoorlijn vrij vaD water. 1 UIT ALMELO. Terwijl langs de Loolee in het Zuiden en in bet centrum der gemeente het water reeds Donderdag morgen begon te vallen en de stadswijken thans reeds allen van bet water bevrijd zijn. bereikte de. vloed in de Noordelijke helft, langs den Hollandergraven, eerst Zaterdagmorgen zijn hoogsten stand. Een deel van het tot dusver vrij gebleven Vriezenveen, is daarvan nog de dupe geworden In- bet N.-W. hij het Eiland stroomde het water nl. over de rechterkade van den Hollandergraven en baando zich door den „dooden" arm der Vriezenveensche Aa een weg in Oostelijke richting tot bij den rechter dijk van den -Schipsloot in hei Witte Veen. De buurtschap Bles- kolk liep gisteren en beden onder, evenals een aan zienlijk deel der Vriezenveensche broeklanden tu9- schen den kunstweg AlmeloVriezenveen en den Schipsloot. Door het ophoogen van den ouden Aa-dijk is de verdere inundatie van Vriezenveen gestuit. Het water begon ook hier Zondag te vallen. De_ ingetre den vorst levert voor de geredde voorraden aardap pelen groot gevaar op. UIT DEVENTER. De IJssel daalt regelmatig. Er zijn.weer enkele plaatsen voor de passage vrij gekomen in de binnenstad. De overstroomde buiten wijken zijn nog niet te bereiken. Het vreemde ver schijnsel doei zich voor, dat pas thans in de oude binnenstad tal van kelders, die tot dusver droog bleven, beginnen onder te loopen. Men schrijft dit toe aan den geweldigen druk van het kwelwrater. dat blijkbaar den grond ohder de stad geheel doorweekt. Men ziet buiten de Stad. in de streken, die binnen de groote bandijken liggen, hetzelfde verschijnsel. Velen geraken daar nu in moeilijkheden wegens den hoogen stand van het binnenwater. Bij de groote overstroomingsramp in deze omge ving kwam Zaterdagnacht een nieuwe onvoorziene schade Het heeft hier nl. hard gevroren. De vele veld vruchten, die de vorige week nog voor het water in veiligheid werden gebracht en slechts licht wer den afgedekt, omdat men niet zoo spoedig geschikt dekmateriaal bij de hand en vrij had. zijn zwaar ^door de vorst beschadigd. Men heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om deze schade voor komende dagen te beperken. UIT DE BOMMELERWAARDi Uit Zaïtbommef werd Zondagavond gameid: De Waal valt gestadig. In den loop van deti Zondag heeft de Maas e@ni. gen val' .van beteekenis getoond, Ongeveer '12 o.M. Deze val "kan nooit evenredig zijn met die cijfers die uit Maastricht en Venlo worden gemeld. De oorzaak hiervan ia de Bokhovenfeche overlaat, die zeer veel water, aangevoerd door Dommel eniAa uit het Zuiden van Brabant, ja «elf© van Belgisch grondgebied, buitonwarts op de Maas keert en daar, tegenover Ammerzoden het Maaswater opstuwt. De aigemeene toestand is Zeer bevredigend, voor namelijk door het gunstige weer. UTT GR AVE EN OMSTREKEN. De Maas voor Grave valt zeer. Langzaam, sedert gastermorgen slechts 6 o.M., terwijl' do Beerschot Maas, welke thans alleen het water uit .de doorbra ken j>ij Cuyk heeft te verwerken, sedert giai- teravond weer 20 o.M. ia gevallen. TE Dr~U5ki~ Luitenant De Bie heeft Zondag voor het R. K. huisvestingscomité een tocht naar Dreumei ge maakt; hu bevond, dat het water daar 10 <xM. ge zakt wns. Talrijke huizen zijn heel ernstig bescha digd, het aantal ia niet te schatten. Men ziet daken honderden meters van de woning af in den bran gaard drijven. Do burgemeester van Dreunval heeft Zondag een schip met hout gekregen. Op drie plaatsen is men bezig noodstallen te houwen om hot achtergebleven vee te stallen. Er hebben eenige kleine .diefstallen plaats gehad, doch het. politietoe zicht is thans zeer verscherpt. De Waal is zoover gevallen, dat de buitendijk- sche huizen zijn drooggekomen. OVERAL VOL» Uit Mook, Maastricht en elders overal' Zakt het water. Tc -Venlo is weer volop gas en elektriciteit. Te Vianen is de schipbrug weer in 't gebruik. Uit UTRECHT: In de gemeente Jutphaas is het water zooveel' gezakt, dat enkele landerijen weer boven komen. Ook in den Yaartsohe-Rij n is val'. JJit DOETJJSTCHEMDe ellende met het hooge water kan hier vrijwel als geleden worden be schouwd. Alle wegen zijn weer vrij' van water. De tram Zutphen-Emmerik rijdt weer tot Em merik, maar niet verder dan do tunnel onder de spoorbaan Emmerik-Zevenaar, daar dit lage deel der lijn nog geheel' overstroomd is. WERKLOOZEN TENGEVOLGE VAN DEN WA TERSNOOD. Do minister van; arbeid heeft, naar De Oour. meldt, aan de gemeentebesturen die daarvoor in aanmerking komen, doen weten dat de .arbeiders, leden van de werkioozonkassen, in de overstroom de gebieden, beschouwd kunnen worden als onvrij willig door werkloosheid te zijn getroffen en voor een uitkeering in aanmerking komen. VERBETERDE TOESTAND IN HET ZUIDEN1- Over het algemeen stroomt er door het lagere wa-« ter steeds minder water de polders in. Te Boxmeer is de bebouwde kom vrij van het wa ter, De bewoners keeren terug. Het vee voert men weer naar de stallen. Te Beugen is de dorpsstraat vrij. Hier is veel vee verdronken. Het meer dan 20 meter breede gat, tusschen Oeffeit en Beugen is nog niet gedicht. Het laat nog steeds vrij veel water door. dat voornamelijk in de richting Oeffeit en Haps doorstroomt. Te Oeffelt beeft- men meeT vee kunnen redden. Hier is zoo goed als geen vee verdronken. Alleen is een zeer groot aantal kippen het slachtoffer gewor den. De bewoners zijn bijna allen op hum olgen boerde rijen gebleven cn zijn per boot van de noodige le vensmiddelen voorzien. Te Cuyk is 'men fiuk met het herstel begonnen. Nog staan honderden woningen in het water. De provin ciale weg en de Zuiderweg zijn wederom droogvoets begaanbaar. Ook in de buitenwijken Vianen en Ewin- kel is de toestand aanmerkelijk verbeterd. In Mook is men bezig met een stoompomp den pol der leeg te pompen. De burgemeester verzekerde ons dat bij dacht in een dag of drie van het water be vrijd te zijn. In het dorpje Katwijk, dat aan den anderen kant van de rivier ligt, zijn twee groote doorbraken in den dijk ter breedte van ongeveer 50 'Meter. Het geheele dorp staat nog diep onder water. In de katholieke kerk staat bet water tot aan de onderste trappen, van het altaar. Thans is ook hier echter flinke val ingetreden. De ramp wordt door de boeren, aldus de Tel., alge meen geweten aan de ophooging van den Beerschen Overlaat. Men is het er vrijwel over eens, dat geen verbeteringen zullen baten, zoolang aan de Maas haar vroegere winterbedding niet zal zijn teruggege ven en de Maas-overiaat, die vroeger als veiligheids klep dienst deed, niei is heropend. De bevolking dezer streek lijdt economisch door de ramp geweldig. Niet minder dan 1000 wagonsaard appelen zijn verloren gegaan. Njet te schatten hoe veelheden voederbieten en afidere veldvruchten zijn verloren gegaan. Uit DEN BOSCH, 11 Januari: De toestand in dé' overstroomde gebieden wordt steeds beter. Maastricht! seint 40 c.M. val en weldra zal de rivier in "Limburg in haar bedding zijn teruggekeerd. In Limburg is de toestand in do overstroomde gebieden bijna weer normaal. De volgende week zal begonnen kunnen worden met het dichten van het gat in den spoordijk Nijme gen—Ravensteyn. Vrij lang zal het echter duren voor het treinverkeer Nijmegen-Den Bosch hersteld zal zijn, want aan den spoordijk is groote schade toege bracht en op sommige plaatsen is zij verzakt en zijn er groote stukken uitgeslagen. Maandagmorgen werd te Dreumei officieel vastgeJ steld, dat ongeveer 80 huizen zijn ingestort,, deels i door den storm, deels door drijvende hoornen die te- gen de muren stooten. Er zijn bovendien nog 'n 200- tal woningen zoo bouwvallig geworden, dat ze zul len moeten worden afgebroken. En dit aantal neemt nog steeds toe. En het zijn niet altijd oude arbeiderswoningen, maar ook kapitale boerenhofsteden, die voor een jaar of drie. vier ge bouwd zijn. Soms zijn heele zolders met overkapping van de woningen afgesleurd en een 40 meter verder gedreven, waar zij nu een eilandje vormen te midden I der watermassa's. DE POLDER BIJ TIETJERK WEER DROOG. De ondergeloopen polder bij TietjeTk is thans weer droog. Het polderbestuur heeft in het gat, dat in den dijk was geslagen, een praam, gevuld met zand, la, ten zinken. Door aanvulling met hout en zand werd de doorbraak verder hersield. Daarna heeft men den polder met het electrisch stoomgemaal, reeds geheel droog gemalen. Het water staax in Friesland nog zeer hoog. I DE GROOTE SCHADE TE BLERIK. 1 Alhier is de schade aanzienlijk. Op de machinefa briek van den heer H. v. d. Berg is voor f 50,000 aan i modellen verloren gegaan. I Tientallen bevolkte bijenkorven on bijenkasten ging mede met den zwellenden vloed en liggen beden overal verstrooid. In. de Kloosterstraat is de geheele rioleering be- zweken. lil de Lambertusstraat. aan den straatkant I is een groot gat van circa 2 meter diepte ontstaan. I Het geheele dorp, dat in een kom ligt, ligt diep in het water. Alle huizen staan nog op manshoogte in het wa ter. Zaterdag is de gleuf in den Rijksweg naar Baar- lo^Roermond-Maastricht, die als overlaat dienst deed, gewijzigd in een 10 M. langen en 1 M. breeden dui ker. ten einde de diepe dorpskom uit te pompen. Daar toe is een 25 P.K. locomobiel met 30 c.M. 'diameter buis verbonden, en een tweede 20 P.K. locomobiel 'met 20 c.M. buiswijdte in werking gesteld. De pompen hevelen 5000 liter water per minuut. Militaire keukenwagens in een nabij gelegen boerde rij koken middagmalen. IN MAAS EN WAAL. Hier elt men nog diep in het water en ia de toe- Biand nog troosteloos. De boerderijen liggen nog diep in het water. Van den dijk af riet men ze liggen, omringd door de golvende zee. Meer dan ter halver hoogte worden ze omspoeld door den onafzienbaren plas. Van heg gen en afrastering, die erf en wei om'sluiten, is niets meer te bespeuren. Het water klótst en klost. Ramen en deuren worden ingebeukt, groote bressen in de1 muren geslagen, waardoor de op de zolders gebor- ?en voorraden naar buiten drijven. Dit deprimeerend eeld vertoont het troostelooze landschap overal, waar men komt. De menschen zijn hier zwaar ge troffen. De pastoor van het dorp Warmel vertelt bijv. aan een correspondent der Msb.: Wanne! is op sl'ag arm geworden. Ik had een'' bloeiende parochie meif vete welgestelde menschen, waarvan de meesten nu zoo goed als alles verloren hebben. Het vee is min/derwaardig geworden, door dat het lang in\ het water heeft gestaan voor het kon gered worden. De houtvoorraad, die dq klom penmakers voor hun huizien hadden liggen, is weg gespoeld. Her- en derwaarts zijn de gekapte boo men verspreid. Zie zwalken in den vlöed en botsen er met kracht tegen de huizen als stormrammen de muren Indrukkend. Wanneer het water niet^ijlings valt, wanneer de storm opsteekt, of yorst intreedt, zal van de huizen niets overeind blijven. Vele zijn reeds bezkveken of staan op invallen ©n wat schiet er voor de menschen dan nog over tenzij een el lendig stukje grond, waarop hun huisje heeft ge staan? Hun inboedel is reeds waardeloos, land bouwwerktuigen veel beschadigd of geheel onbruik baar gemaakt, proviand^ en veevoeder bedorven, mets, hoegenlaamd niets is aan velen gel'atein, zoo- dat de toekomst er somber en donker uitziet. Men' kon het niét aannemen, dat het water zoo hoog zou stijgen. Men schertste nog, dat men het met den klomp de achterdeur zou uithoozen wanneer het de voordeur binnenliep, doch men moest vluchten, toen dc golven' aanstormden van hot eene punt naar het andere. totdat de waterwolf niets meer vrij "liet, dan juist don, ouden dijk, waarop wij thans staan,' Dit was hét eenige vluchtoord, zeide de pastoor, torwijl hij wees naar den; op een klei nen afstand gelegen nieuwen dijk, waartegen het water opspatte met doffen slag. Dan sprak de met het lot van zijn volk begane pastoor ons nog over de moeilijkheden, die Zich hadden voorgedaan. Toen bij 'het tramstation ©en tweehonderdtal' runderen in een vlhg daar neer- gezetten stal waren ondergebracht, zonk 'ineens de grond weg. Het vee stortte' naar beneden en de stal1 viel mee. Een vervaarlijk golroi klonk onder het tentdoek uit terwijl de toegeschoten, reddérs schreeuwden: messen., mossen! Men sneed het zeil1 aan Harden en meteen de touwen, waarmee de dieren stonden vastgebonden. In razen den galop stormden de beesten, na hun bevrijding den 'dijk op en verspreidden angst en vrees onder d.e daar saamgegroepte bevolking. Nooit zal ik dit oogent- blik vergeten, zeide pastoor Heurkena- Het was om jo bezinning te verliezen. De plaat* waar de stat gestaan had, was nu een oha<« van verbogen, cn afgeknapte tramrails, wnartussohen het water strooide, als in een. vlietende boek. Er wordt.daar ginds veel geleden,'# HET HOOGE WATER. Zaterdag os de Seine te Parijs 4 centimeter ge vallen. In. de buitenwijken dor stad was de val zeer merkbaar. Uit Nogent, Romilly en. Macolly wordt echter een lichte was gemeld. De Marne én de .Aisne dalen, maar de Oise en de Serre zijn aanmerkelijk gewassen. De boeren in het Serre- da J hebben hun vee moeten weghalen uit de stal len, die onder water staan. HET HOOGE WATER IN BELGIS. Naar onze correspondent te Brussel meldt is de toestand in "het Walenland thans weer nagenoeg normaal. De internationale treinen Parij'sLuik Keulen loopen weer over de gewone lijn, op den Maasoever. Te L.uik worden heden, Maandag. d« colleges in de Universiteit hervat terwijl men ook in 'de meeste fabrieken van het Luiksche bekken het werk heeft kunnen hernemen. In Vlaanderen staat nog- altijd een groot deel van hot overstroomde gebied blank. De minister van. binnenlandache zaken heeft mét. don gouverneur van de Nationale Bank van België een onderhoud gehad over de maatregelen welké dienen getroffen tön einde de landbouwers on dé kleine burgerij zoo spoedig mogelijk te helpen# ïn beginsel is besloten dat de Nationale Bank, tegen zeer voordeelige voorwaarden, voorschotten zal' verstrekken aan de geteist©rden. ZIJ KREEG HAAR ZIN. Te Rotherham is een kind opzettelijk voor een autobus gaan staan, in de hoop, daardoor gewond te worden on naar hei hospitaal te worden gebracht, waar oen feest voor de patiënten werd gegeven, waarheen zij zoo graag had willen gaan. De chauf- fleur stopte echter bijtijds. De directie van het hospitaal heeft het meisje nu i toch op het feest uitgenoodigd. DE ORKAAN BOVEN TAHITI. De „Petit Parisien" bevat een telegram uit Papeete volgens hetwelk de eilanden Tahiti en Moorea (Au stralië) op 2 en 3 Januari door een hevigen orkaan geteisterd zijn. In het district Parara werden 9 per sonen gedood en 4 ernstig gewond; De meeste brug gen werden weggeslagen en de wegen vernield. ziging van de wet Van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van do Zuiderzee en 2o. wijziging van de wet van 20 December 1918 tot instelling van e»n fonds ten behoeve van de afsluiting en droogmaking der Ziiiderzco. De rogeoring zegt daarin zich niet te kunnen ven eenigen met de zienswijze van sommige leden, vol gens wie het aan emstigen twijfel onderhevig zou zijn dat de rr^rdere kosten, welke de droogmaking van den N.W. polder zal vorderen wanneer deze ge lijktijdig met de afsluiting van de Zuiderzee wordt uitgevoerd, gecompenseerd zullen worden door hét daaraan verbonden Voordeel van het vroeger beschik baar kom envan cultuurland. Zij is het dan ook eens met de van verschillende andere zijden uitgesproken meening, dat de van de vervroegde droogmaking van den N.W. polder te ver wachten voordeelen het doen van eenige grootere uitgaven alleszins wettigen. De juistheid van de opmerking, dat bij alle tot dus ver ondernomen droogmakingen de .meest Westelijke gelegen gronden van veel minder kwaliteit zijn dan de Oostelijk gelegene, kan in haar algemeenheid niet worden toegegeven, en kan ook voor de .droog te maken Zuiderzeepolders niet worden erkend. Vervroegde droogmaking van den N.W. polder zal de gelegenheid doen ontstaan om, voordat uitgifte van gronden in de overige polders aan de orde zal zijn; een goed oordeel te vormen omtrent de cultuur waarde van de gronden, van uitecnloopende geaard heid, welke later zullen droogvallen. De nadruk dient er voorts op te worden gelegd, dat men een geheel onjuist standpunt inneemt, wan neer men het tekort, dat thans voor de vervroegde droogmaking van den N.W. polder is becijferd, als verlo'ren geld zou willen aanmerken. Wat betreft het oordeel van eenige leden dat ev geen reden bestaat om het tegenwoordig geslacht ten. behoeve van de uitvoering der Zuiderzeewerken bui tengewoon te belasten, en de zienswijze van andere leden, dat allo uitgaven uit de gewone middelen zouden behooren te worden gekweten, merkt de re geering op, dat zij geen dezer beide opvattingen tot de hare kan maken. Ook het tegenwoordige geslacht zal -reeds profijt trekken van de uitvoering dezer werken, zoowel door de werkverruiming, alsook omdat de uit betere wa. terverversching, waterkcering en afwatering voort vloeiende waardevermeerdering van het omliggende land zich vermoedelijk reeds spoedig zal doen ge voelen. Door een splitsing in het verstrekken van de be- noodigde gelden over den gewonen en den buiten gewonen dienst schijnt een behoorlijke verdeeliDg van de financieele lasten tusschen heden en toe komst verkregen. De overwegingen, welke geleid hebben tot het in richt. dat het gewenscht is den afsluitdijk in plaats van bij Piaam meer Noordelijk n.1. nabij Surig. aan de kust te doen aansluiten, zijn in het kort. de vol gende: lo. De grondslag voor den afsluitdijk is in de VALSCHE BANKBILJETTEN ALLERWEGE. Het schijnt wel of de wereld plotseling over stroomd is met valsche bankbiljetten. Behalve dei' 0B Hongaarsche en .Portugeesche vervalschingen, waar richting naar Surig veel beter, dan in die naar Piaam; ons land zijdelings bij betrokken is, heeft men het j 2o. Bij de dijksinrichting naar een punt even be- geval van de valsche 1000 dinarbiljetten in Servië I zuiden Surig zal de inspringende hoek of „zak" welke en voorts maakt Reuter gewag van het ontdekken j jn ,de kustlijn zou worden gevormd, wanneer de dijk van een drukkerij van valsche Spaansche bankbil- Werd gericht naar Piaam, nagenoeg geheel verdwij- jetten te Valencia en van het aanhouden te Berlijn nen en zal een veel regelmatiger kustlijn worden van vier mannen, verdacht van de vervaardiging van verkregen; valsche bankbiljetten van 5 p. sterling. Sinds 1924 30. Wanneer de dijk nabij Surig aan den Frie* zouden 50 van zulke biljetten in omloop zijn ge- schen wal zal aansluiten, kan de verhooging van het bracht. Daarbij komen dan nog de vele gelegen- tusschen Piaam en Surig gelegen ongeveer 6 K.M. heidsvervalschingen op kleine schaal, zooals van de ]angfc vak van den aansluitenden Frieschen zeedijk dollarbiljetten, waarop aan de 1 me.er nullen zijn achterwege blijven* toegevoegd dan er oorspronkelijk achter stonden en 4o> Bij aansluiting van den dijk nabij Surig wordt de vervalschingen langs fotografischen weg, die ook de oppervlakte van het IJsselmeer rond 9000 H.A. telkens hier en daar weer opduiken. grooter dan bij aansluiting nabij Piaam het geval EEN BANDIETENOVERVAL. Uit New York, 11 Jan Na op het drukste och tenduur in do Fifth Avenue twee juweliers met revolverschoten in de volle straat te hebben neergeschoten en zich van twee zakjes, gevuld met ongeslepen diamanten ter waarde Van meer dan, 100 millioen dollar te hebben meester gemaakt, wis ten de twee dieven per auto te ontkomen ondanks de regen van kogels, die door de politie werden af geschoten. EEN STORM OP DE OOSTKUST VAN AMERIKA. Uit New York wordt gemeld dat op de Oostkust van de Vereenigde Staten een hevige storm heeft ge woed, waarbij acht personen in den staat New York en 10 in New England zijn omgekomen. In de straten van New York hadden vele onge vallen plaats ten gevolge van een -sneeuwstorm, die met vorst gepaard ging, zoodat het plaveisel zeer glad was. In den staat Maine werd Bar-Harbor door nx&l de kosten van de afsluiting het geval zal zijn. een geweldige vloedgolf! geteisterd, die vele kleine schepen stuksloeg. Twee patrouillevaartuigen kwfw- WINKEL. men met elkaar in botsing. Een van deze schepen Zondagavond gaf de onlangs opgerichte Rede- ging verloren, doch de opvarenden werden gered. rijkerskaméf „Int e>r Nosr' te Lutje winkel haar oer- zou zijn. Wel zijn aan de dijksrichting naar Surig eenige nadeelen verbonden, doch deze wegen naar het oor- deel der regeering op verre na niet op tegen de ge noemde voordeelen. Tegen het terugnemen van dit deel harer voorstel len, om het in den vorm van een afzonderlijk ont werp aan het oordeel der Staten-Generaal te onder werpen, bestaat hij de regeering overwegend bezwaar. De beslissing dient-nu'te worden genomen, opdat met de uitvoering der plannen in 1926 een aanvang gemaakt zal kunnen worden. De regeering acht voorts den tijd nog niet gekomen, om thans reeds definitief den juridischen vorm vast te stellen, welke aan de droog te maken polders zal worden gegeven. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld, ten aan zien van de kosten van de werken, bedoeld in art. 1 sub. A 3o gehandeld za! worden op gelijke wijze als NOG MEER. Gisteren hebben te Berlijn alweer zes menschen zelfmoord gepleegd. ste uitvoering in de tooneolzaai van den heer K. Zeeman .te Lutjewinkel. De zaal waa geheel bezet. Nadat de heer P. J. N. Wijker de nieuwe ver- eenigiijg aan het publiek heeft voorgesteld, wordt gespdeld: „Als je nog; een moeder hebt", een le vensschets in. 4 bedrijven en na de pauze „Het een. klucht in twee tafo- EEN RUMOERIG TOONEEL. In den, gemeenteraad van Potsdam kwam gisteren Kruiswoordenraadsel'", een verzoek ter sprake van de vereeniging ter be- roeien, strijding van de landlooperij, die steun vroeg voor Eenparig gaf men, zijn tevredenheid over het spel' een asyl. Het communistische raadslid Elflein zeide te kennen, dat met aandacht werd gevolgd éh met dat niet de landloopers, maar de leden van de huizen dankbaar applaus werd "beloond. Hohenzollern. W'ittelsbach en Nassau in dit asyl Zoo doorgaande, kan de.jongq vereeniging ©en thuis hoorden. De rechtsgezinde meerderheid van goede plaats in het vereenigingsievon innemen on den raad protesteerde luid tegen deze uitlatingen en* op de btdangstelling' rekenen, verlangde dat Elflein uit de zaal zou worden ver- Bal na afloop, hield een opgewekte stemming erin. wijderd. Indi endo sociaal-democraten de communis- __^_,rYr, ten niet hadden beschemd. zouden de opgewonden DROEVIG ONGEVAL. raadsleden van rechts hun zeker te lijf zijn gegaan. Uit Zutphen, 11 Jan. De heer A. had Zaterdag De voorzitter schorste ten slotte de ziting voor tien het ongeluk in zijn woning van de trap te vallen en minuten. terecht te komen op een kamerstoffer, die onder bij de trap stond. De steel drong hem een eind in den rug en brag toen af. Na een hevig lijden is hij in het ziekenhuis over leden. TOLHEFFING DOOR GEMEENTEN IN POLDERS. HOOGWOUD. Naar wij vernemen,' aldus de Tel., laat het zich Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en aanzjen daf het voorbeeld van de gemeente Zaan- met 31 December 1925: dijk tot invoering van tolheffüng voor gebruik van Antje Klasina Koeren, 'N.H., van Aartswoud Zee- de gemeentewegen, in onderscheidene Noordholland- buurt G 11, naar Hoorn; Aaltje Hendriks N.H. van scjj0 genieenten navolging zal vinden. De mededee- Lambertschaag L 16, naar Winkel; Cornehs Jo-han- img vaa den vorigen minister van Binnenlandsche nes de Boer, R.K., van Gouwe II 2 naar Venhuizen; 2üaken aan het gemeentebestuur van Zaandijk Johannes Verlaat, R.K., van Weere K 18 naar Wer- eerder ook reeds aan een Geldersche gemeente - vershoof; Geertje Brink, R.K., van Weere K 1'8 naar dat, heffing van wegenbelasting zich niet eigent voor Wervershoof: Geertje Benit, N.H. van Langereis A 6 plaatselijke regeling en goedkeuring daarvan dus naar Heerhugowaard ('Noord); Cornelis Boon en jdet Zou worden bevorderd, had andere gemeenten vrouw, N.H., van Winkel naar Aartswoud, Zeebuurt nu toe daarvan teruggehouden. De kosten van G 3; Trijntje Giroo-t, RjK.. van iSijbekarspel naar wegenonderhoud drukken echter in de laatste jaren Noordend D 89. zeer zwaar op het toch reeds overbelaste budget van menige gemeente en het is begrijpelijk,, dat thans GEMEENTE BARSINGERHORN. Q0k in menige gemeente invoering van een wegen- Ingeschreven gedurende de maand December 1925. belasting ernstig wordt overwogen. De practijk zal Geboren: Willem, zoon van Willem van der dan moeten leeren, of het verkeer te zeer wordt be- Kloosier en van Neeltje Poel, beiden wonende alhier, lemmerd, indien in menige gemeente wogbelasting Ondertrouwd en getrouwd: Geene. moet worden betaald, hetgeen veelal nog zal moe- Overleden: Pieter Vries, oud 74 jaar. weduwnaar ten plaats hebben onder'onderling afwijkende tarie- van Maartje Mosk, wonende alhier. Petrus TheophL ven. Met groote belangstelling wordt afgewacht, of lus Boone, oud 9 maanden, kind van Carolus Adria- de tegenwoordige minister van Binnenlandsche Za» nus Boone en van Maria Apolonia Cappdendijk,' bei- ken door koninklijke goedkeuring van^ allerlei ver den wonende alhier. ordeningen een dergelijken toestand zal bevorderen. Maar niet,alleen gemeenten ook vele waterschap pen hebben groote uitgaven voor wegenonderhoud *>n hebben in de laatste jaren 'de polderlasten soms met eenige guldens per HA. moeten verhoogen. Ook in deze kringen vraagt men zich nu a0 of daarin or heffing van een wegbelasting op de door hen onder- AFSLUITING EN DROOGMAKING VAN DE ZUI- houden wogen kan worden tegemoet gekomen. DERZEE. Uit alles blijkt, dat de goedkeuring der Zaandijk- Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de sche heffing in ide practijk wel eens in Noordhol Tweede Kamer betreffende de ontwerpen: lo. wij- ï&ud veretrekkende gevolgen kan hebben.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6