EEN BEGRAFENIS TE SJANGHAI. Gemengd Nieuws. Pla?lelijk Nieuws. Ingezondeu Stukken. mom OF LANOHtfDUK. Vergadering van het bestuur der Langendljker Groenten Centrale In het vergaderlokaal van het betaalkantoor, op Dinsdag 12 Jan., nam. 2 uur. 1 De voorzitter, burgemeester Slot. opent met een welkom aan do leden de vergadering, waarna hij een woord spreekt ter nagedachtenis aan bot overlijden van den eere-voorzitter, daarbij in het bijzonder wij zende op de groote belangstelling die de overledene had voor de tuinbouworganisaties. Hierna werden de notulen gelezen, die met eene kleine aanvulling werden goedgekeurd. Door den heer C. Spaans werd rapport uitgebracht over het nazien van het betaalkantoor. waar alles in goede orde bevonden was, waaruit bleek, dat de omzet over de maand November had bedragen de somma van f 98546.94, waarvan voor Broek op Lan- gendijk f 28881.55. Koedijk f 13468,79, St. Pancras f 11194.10, St. Pancras (Zuid) f 2946.19, Zuidschar- woude f 9672.46, Zuidscharwoude L.T.B. f 608,95, Heerhugowaard f 8661,32, Heerhugowaard L.T.B. f 6844,65, ürsem f 1940,46, Hensbroek f 6471.57, Oter- leek f 2290.15, De Schermeer f 4005,14, Schermerhorn f 388,08, diversen f 1173,53. De omzet in bet kalen derjaar 1925 heeft bedragen f 3.702,429,65, De keurlijst over December, welke vele keuringen bevatte, ging bij de leden rond, waarop de heer W. Muller zegt. dat uit de keurlijst blijkt, dat er veel keuringen over bokken zijn geweest en dat het aan voeren van bokken, het aanvoeren van goede kool zeker heeft tegengewerkt Hierna komt in behandeling een schrijven van de Tuinbouwvereeniging .te St. Pancras, waarin vermeld was eene motie. 1 De heer Kloosterboer, afgevaardigde dier vereeni- ging zegt. dat het verkoopen op bonnen veel te ver gaat, massa's kool worden uit de band gekocht, zoo dat andere tuinders niet meer naar de veiling dur ven, uit vrees van minder geld te zullen krijgen. Het bonnenstelsel is ingevoerd voor aanvulling, maar zoo als het in December gegaan is. is het veel te erg, dat doet afbreuk aan het verplicht veilen. De voorzitter zegt, ook een groot tegenstander te zijn voor verplicht veilen, doch altijd in de maand December, als er nog vraag is voor kool, komt er steeds veel te kort aan de veiling, zoodat er dan veel op bonnen gekocht moet worden, en hij meent, dat wij, als bestuurders geroepen zijn om den afzet van onze producten te bevorderen. De heer A. Hoogland zegt. dat de verkoop op bon nen beslist verkeerd werkt; wij hebben het verplicht veilen en daar moeten wij ons ook aan houden. Met het tegenwoordig uitgeven van bonnen, worden er enkelen bevoorrecht; die het kortst hij de laadplaats wonen komen het meest in de gelegenheid uit de hand te verkoopen. Hij meent, als er geen bonnen gegevtfn worden, er meer kool aan de veiling zal ko men. Mocht dit niet het geval zijn, dan moeten wij dit zelf weten, maar het is nog nooit geprobeerd. De secretaris kan met hetgeen 'St. Pancras vraagt, grootendeels meegaan, het is zijn grootste wensch dat alles aan de veiling komt, en de bonnen verdwij nen maar het is altijd nog zoo geweest, als er in Deoèmber rraag is naar onze kool', komt er tekort aan de veiling. Meestal zijn de prijzen nog laag enl de monsöhen hebban het nog te' druk. maar zooais nu in December met vele bestellingen voor Ame rika, en bijna niets geen goede kwaliteit aan do veiling, dan móeten de bonnen dienst doen om de bestellingen uit te voeren. De heer Hoogland zegt wel, dat het nog nooit is geprobeerd, doen dat is wel het geval, in het voorjaar van 1922, toen was er een vlugge 'handel met hooge prijzen en toen word plotseling het bonnen geven stopgezet, docth door aat stopzetten konden de kooplieden luim ito bestedingen niet meer "uitvoeren, zoodat de handel ste-ds minder werd en de prijzett «eer naar omlaag gingen. Daarom is het zoo moeilijk, het zou te be treuren zijn als bij het begin van dit seizoen fcLe bestedingen niet uitgevoerd konden werden. De voorzitter zegt tot den heer Hoogland: U zegt als er geen kool aan de veiling .komt „dat moe ten wij weten", ja. dat kunnen wij hls particulier tuinder wef krijgen, maar niet als bestuurslid van de veiling, dan dienen wij leiding te geven en te zorgen, dat alles wordt gedaan om onzen afzet te bevorderen, daarom zeg ook ik, geef iets andera voor de bonnen, maar iets dat de handel niet belem mert. VeFen voerdén hierover nog hot woord, waar onder de heer Je. de Boer, die Zegt, dat thans het koopen op bennen zoo goed als niet meer plaats vindt en het beter zou achten, dit punt op de Alg. Verg. te bespreken, én dat wij misschien zoover konden komon, dat ieder tuinder verplicht was een gedeelte van zijn opgeslagen producten in, Deoem bor .te veilen. Dit vond in de vergadering nogal bijval, ook bij de afgevaardigden van St. Pancras, nadat zij de belofte gekregen hadden, dat een dus- drin'g voorster vam het bestuur zou uitgaan. Mededeel'ng wordt gedaan van verschillende in gekomen stuiken, waar^der .renechen van de Koophandel', waaraan grootendeels tegemoet zal worden gekomen. Bij de rondvraag werd o.m. gewezen op de be- lénimering van de vaart, doordat de brug van de Dubbele Buurt veranderd is. Diverse vragen werden gestald èh nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de overkap ping thans goheef afgewerkt' is, werd de vergade ring gesleten. VOORZICHTIG MET HET SLECHTE IJS. Uit VHertogenbosch, 15 Jan. Hedenmiddag om streeks 4 uur is langs den Pettelaarschen weg nabij de manége, een zesial personen, dat op het over stroomde land aan het schaatsenrijden was, door het ij9 gezakt Met zeer groote moeite het was lévens- gevaarlijk werk wisten politie en burgers vier personen te redden. De 17-jarige Marie Verdonk, werd dood opgehaald. Wel heeft men nog drie kwar tier lang kunstmatige ademhaling toegepast, doch men slaagde er niet in, de levensgeesten op te wek ken. Ook een 20-jarige jongeman. G. A. Koningstein, was reeds overleden toen hij werd opgehaald. Er gingen geruchten dat het aantal slachtoffers nog grooter zou zijn. doch de gemeentepolitie deelde mede, dat nie mand meer vermist wordt Tel. Bij het schaatsenrijden op de z.g. leemputten ach ter de steenfabriek St. Joseph te Udenhout zijn Don derdagmiddag drie jongens door het ijs gezakt, aldus meldt -r,De Volkskrant;" Eén hunner, de ongeveer 18- jarige A. H.. wist zich nog te redden. De 19-jarige H. v. I. en de 17-jarige P. v. D. zijn jammerlijk ver dronken. Hun lijken zijp eenigen tijd daarna opge haald Uit Coevorden, 16 Jan. Het zoontje van den schipper V.. die hier met zijn schip in de haven ligt is op de stadsgracht door het ijs gezakt en verdron ken. Uit Rhenen, 15 Jan. Gistermiddag is het 15- jarig zoontje van Van Kleef alhier, door het ijs ge zakt en verdronken. EEN ZONDERLING VERLOF. De Voorwaarts" maakt melding van een eigenaar- dig geval van bevoorrechting doof een wethouder van Vlaardingen ten opzichte van een onderwijzei aldaar. Het geval' heeft zich, naar wij aandit soc.-dem. or gaan ontleenen, al3 volgt voorgedaan: „Aan den onderwijzer W. van de Linde, is, toen hij een betrekking kon krijgen als inspecteur van een levensverzekering, op 15 No-v. 1924 verlof verleend uit zijn betrekking met behoud van salaris. Dit verlof heeft tot 31 Dec. 1925 geduurd. Gedurende dien tijd heeft de bedoelde onderwijzer zijn volle salaris, f2400 per jaar opgestreken en daarvan aan den door hem gestelden plaatsvervanger uitbetaald f1066 per jaar „Wanneer de gewone weg en de wettelijke weg! gevolgd was, zooals ook ceschied is tegenover an dere Vlaardingsche onderwijzers bij verandering van betrekking, dan had de heer Van de Linde gewoon ontslag gekregen en had zelf het risico moeten dra gen. dat hij liep bij het verlaten van het enden,. wijs. Er werd 1n Vlaardingen op de Secretarie ge woon gehandold of genoemde heer nog onderwijzer was. Men liet hom een ultbetalingsmandaat teekenen en hij voldeed dan zelve als particulier zijn plaats vervanger." In de dezor dagen gehouden gemeenteraadsvergade ring van Vlaardingen zijn daarover tegen den vrijz. wethouder van onderwijs C. G. Roos harde woorden geuit. Het R.-K. raadslid Rey had eenige vragen aan B. en >W. gesteld en ook de soc.-dem. en chr.-hist raadsleden kwamen tegén de handelwijze van den wethouder in opstand. De heer Roos beriep zich op den inspecteur van het L. O. en waar deze geen re den had gevonden om in te grijpen, meende de raad te moeten berusten. De wethouder had deze onder- handsche regeling getroffen, om den betrokken on derwijzer zijn pensioen-aanspraken te doen behouden. Op denzelfden dag evenwel, dat de wethouder in den raad deze uiteenzetting gaf (op 31 December 1925), kreeg de reorganisatie omtrent de opheffing van scholen haar beslag en werd de langer dan een jaar met verlof zijnde onderwijzer Van der Linde overgeplaatst naar een school, welke werd opgeheven. Daardoor behoorde deze onderwijzer tot het perso- 1 neel, dat afvloeide en zou hij automatisch recht op pensioen en wachtgeld hebben. Er is lang en vinnig gepraat in den Vlaardingschen raad en het resultaat was, dat een commissie van onderzoek benoemd werd. VERHOOGING VAN HET MINISTERSSALARIS. Het Staatsblad no. 5 bevat een Kon. Besluit van den 13den dezer, tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 9 September 1924 (St.bl no. 441A) tot na dere regeling van de bezoldiging van de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur. Hierbij wordt de bezoldiging van de ministers, te rekenen van 1 dezer af, gebracht van f15.000 op f16.000. OUDKARSPEL. Door verkeerd uitwijken voor een rijtuig is de ar beider J. Dignum, die per fiets reed, komen te val len en heeft daarbij zijn been gekneusd, zoodat hij eenigen tijd rust zal moeten houden. Het ongeval had plaats onder de gemeente Zljpe. NIEUWE NTEDORP. Een 4-jarig zoontje van den heer J. Jes alhier ge- I raakte Vrijdag in een wak in de Voorsloot. Gelukkig I werd het knaapje intijds gered. NIEUWE NTEDORP. Eti'kele schaatsenrijders Vertoonden zich Vrijdag reeds op de Rijd, die bij doorgaande vorst wel spoe dig drukker bereden zal' worden. VOOR DE WATERSNOOD. Bij de Algemeen© Commissie tot leniging van ram pen door watersnood in Nederland, is tot dusver in gekomen f 270.401.57. Te 's-Gravenhage is ingezameld f 106.478.50. KOU IN DE SCHOOL. Gedurende de laatste dagen werkte de centrale verwarming in de R. H. B. S. te Hoorn bijzonder slecht. De leeraren en de leerlingen klaagden herhaal delijk over de temperatuur, die in sommiee lokalen niet boven de 40 gr. gebracht kon worden. Toen Don derdag de eerste schooltijd voorbij was, besloten eenige leerlingen 's middags niet terug te keeren^ Zoo geschiedde. Eenige ouders hebben brieven aan den directeur geschreven, waarop geantwoord werd, dat de Noord-oostenwind de schuldige was, doch dat overigens de temperatuur best was vol te houden. LANGENDIJK. Met Ijs boeiers worden de vaarten naar dé vei lingen opengemaakt, ten einde de stapelgTOontoen te kunnen aanvoeren. ANNA PAULOWNA. Omtrent dén tooneel'avond van T.A.G.O. kunv Ddn we thans nader mededeelcn, dat 4 éénaefceré zulen worden opgevoerd'. Hiervan is nummer 2 transformatiespel', waarvain dus het eigenaardige is, dat de meeste rollen door éénzelfden persoon wor- den# vervuld De kunst is nu, om zich onder hét spe len 'dóór, bi'nnen enkele seconden zóó van kleeding en grimfering te veranderen, dat m-n telkens een geheet ander persoon is geworden. En de bekende tooneellspeler Jo-hatn Sóhmidt is hier een meester in. Hiervoor is echter het ruime tooneel in de grroote tent het itieest geschikt. Alléén b*J onverhoopt zéér slécht weer zal de booneelavond in de gewone zaal plaats hebben. Mén zie verder de desbetreffende advertentie. WF.FRHUGOWAAPD Bi] de gehouden verpachting van dijken, wegen en bouwgronden door het polderbestuur, was vooral animo voor het pachten der bouwgronden. Geschied de d;t voorheen voor drie jaar, nu was do beoafing opgenomen, dat bij goed gebruik de pachttiid ver lengd kon worden. De pacht der bouwgronden be liep f 825. benievéns f 500 voor het plaatsje in pacht b1'] den heer Klinkhamer. De totale jaarpacht der dijken én wegen bedroeg f 9958. -r HEERHUGOWAARD. (Op 1 Jan. 1925 bedroeg" bet aaintal inwoners on zer gemeente 4458, op 1 ,Tan. 1926 was dit 4517, al- zoo een vooruitgang van 59. In den loop des Jaars werden geboren 143. terwijl zioh in de gemeente 'vestigden 317 personen. Overleden rijn 49 perso nen, terwijl' 352 personen rijn vertrokken naar el ders. In den loop van het jaar werden 41 huwelij ken gesloten. HEERHUGOWAARD. Tot de onlangs gestichte afdeeling van het Cen traal Genootschap voor Kinderhersteïïings- en Va oantiekoloinies rijn reeds een mooi aantal' leden» toegetreden. Bij de verkiezing van ©en definitief bestuur werd tot voorzitter gekozen burgemeester Van Slooten, tot secretaresse Mevr. Spierings, tot penninghieesteresse Mej A. Smit, tot bestuursleden Mej. Van de Pal' en den heer Th. van der Meer. Besloten werd krachtige propaganda te maken voor uitbreiding van het^ ledental'. Dr. Spierings- werd aangewezen tot adviseerend geneesheer. LANGENDIJK. Voor de L.W.N. én V.V. én dé aid. Hanze werd Donderdagavond in het eafé van Wed. Boers een 1'ichtbeel'denavottid gegeven, over Indische cultuur. De x>p het doek gebrachte pi'aten werden toege licht doof Dr. Möhr, die zelf gedurende 22 jaar in Indië heeft doorgebracht. Hoewei vrij wat publiek aanwezig was. kan niét. van een bijzonder goed geslaagden avond pro ken word "Ti. De avond toch, was voornamelijk be legd om de leden der beide vereeniging-en een ii> rioht te geven van de wijze waarop deze cultures gekweekt en bereid worden. Do Hanze wa.s vrij goed opgekomen, doch van de rijde der winkeliers, de grootste vereeniging, was do belangstelling slecht. Toch was hot een prachtige avond, waartoe de mooie én duidelijke uiteenzetting veel mee werkte. Aan een ons Van particuliere zijde welwillend ter inzage gegeven brief, zoo meldt het Hdbld., ontleenen wij het volgende over een begrafenis te Sjanghai: Het was een begrafenisstoet van een pompeuze staatsie als ik nimmer héb kunnen droomen. Het tafereel dat nu aan onze oogen voorbijtrok, was ""an zulk een pracht en praal als ik nimmer heb kunnen denken en waarvoor ik gaarne al mijn ervaringen in het oosten had willen geven. Het is een groot voorrecht geweest, dat we dit juist hebben mogen bijwonen. Achter de Hindoe'» kwamen twee groote poppen aan met ontzaglijke hoofden. Zij rijn geheel gekleed in lange gewaden van prachtige rijde weiden voort getrokken op vierwielige wagentje». Zij zijn zeker wel vijf meter hoog en steken toren hoog boven de menigte uit. De oen in vurig rood, heeft het uiterlijk van oen i priester, en terwijl hij statig voortgaat, houdt hij zegenend beide armen uitgestrekt. De ander is gekleed in gele zijde en draagt een groot gouden boek op beide handen. Uit dit boek heet hij de goede daden te lezen van den overledene. Dan volgen wel driehonderd mannen in lange vuur- roode kleederen met zeer hooge roode punthoeden op in den vorm van suikerbrooden. Mannen in zwart en lichtgeel. Zwijgend trekken zij voorwaarts met I onbewogen gezichten. Nu komt een Chineesch muziekcorps, dat een vreemde onbegrijpelijke melodie speelt welke onge hoord valsch klinkt, plotseling afbreekt en weer op nieuw begint j Een groote schare priesters gaat de lijkbaar voor af, omgeven door een soort enormen baldakijn van roode zijde, daar geen schennend oog een blik op de j baar mag werpen. In zware plooien valt de zijde neer 1 van de groote gouden knoppen boven aan, tot bijna op den grond, opgeluisterd door matgouden versier- selen. Wel vijftig koelies draden, met den veerkrach- tigen gang den Chineezen, eigen, het zware gevaarte voort, omgeven door een groot aantal priesters, die met waaiers aan lange staken woedend in de lucht slaan en tevens het publiek op een afstand houden, dat te dicht in de nabijheid dreigt te komen. Hierop volgt een lange processie van personen, fa milieleden en kennissen misschien, in prachtige ge waden van blauw, groen, paars en geel met zacht geruisch van zijde en gouddraad. Zeeofficieren en militairen en een muziekkorps, dat de treurmarsch van Chopin speelt. Honderden vaandels in lichte felle kleuren. Een pompeuze processie, blinkend van zijde en goud. Het moet wel een persoon van groot aan zien zijn geweest, die met zooveel eer werd uitgeleide gedaan. De Chineezen om ons heen konden ens echter geen nadere inlichting geven dan „a big man. a very big man", en op hun gelaat weerspiegelt zich de 'hooge achting voor den doode. Hoog gezeten in onze riksjahs, die niet verder kun nen, zien we alles vlak voor ons langs trekken. Een tweehonderd jongens en even'zooveel meisjes, blinkend in lichte zijde, gaan voorbij met ernstige strakke gezichtjes. Koetsen waarin het levensgroot portret van den doode, bevestigd tegen den achterwand en omgeven door bloemen. Van verblindende pracht zijn de gouden karossen, die nu volgen. Er komt schijnbaar geen einde aan de lange rij. Zwart gelakt en goud, met vensters van geslepen glas Zij zijn van binnen bekleed met lichtgele zijde, van een kleur als oud ivoor. In elk zitten twee vrouwen in witte zijde. Als princessen uit een oud sprookje zitten zij in hun glazen karossen. Zij gelijken allen op elkaar en heb ben zonder uitzondering een cigaret tusschen de lip pen. Hun kapsels steken gitzwart af tegen de zilver achtige zijde en glanzen als zwarte lak. In fabelachtig mooie koets zitten twee jonge meisjes. Onder de hooge glanzende kapsels prijken de platte gepoederde gezichtjes met vuurroode lippen. Broos en teer en fijnbpsneden en transparant als por- celoinen beeldjes en zonder eenige uitdrukking. De kleine zwarte oogen sla-ren voor zich uit en schij nen niet te zien wat om hen heen is. Het lijken wel geschilderde poppen, zooals je ze ziet op waaiers. Al leen de mooie zwarte oogen met de zeer hooge dunne wenkbrauwen gevens iets menschelijks aan het ex- pressielooze gelaat. In de ooren dragen zij groote oorbellen van het zeldzame groene jade. de kostbare steen, waaraan de Chineezen een groote kracht toeschrijven. Ik tel wel veertig koetsen en in elk zitten twee# vrouwen. Dit zijn nu de vrouwen van de porceleinen' vazen en de schermen Voor het eerst zie ik ze nu in werkelijkheid. Het is ongelooflijk; ik kan de koet sen bijna raken. Ik ben niet in staat de bekoring van dit alles te beschrijven. Alis een sprookje trekt het aan ons oog voorbij. Nu komen de offeranden. Gevogelte en gebraad op groote schalen. .Groote roode visschen en groenten en fijne rijst in kommen. Suikerwerken van kolossale af metingen en een groot aantal niet te definèeren ge rechten. Alles gedragen op groote schalen door hon derden van koelies. Huisraad en eigendommen, lan tarens aan lange stokken, draken in grillige -vormen en waaiers en tallooze dingen die ik niet goed rien kan in de schittering der kleuren in het zonlicht. Plotseling schrik ik op door een hand op mijn arm; mij omdraaiend, blik ik in het gelaat van een En- gelschman. ,.Ga toch wat achteruit", zegt hij, „wees toch voor zichtig. Wij zijn hier verpest. Wij zijn hier verpest" Hiermede doelend op de Europeanen in het algemeen, die nu vooral na de jongste troebelen» als „onreine handen" worden geduid. Ik sloeg een blik om me heen en zag slechts ge zichten vol bewondering en eerbied en geheel ver diept in het indrukwekkende tafereel voor ons. Tien duizenden Aziaten stonden om ons heen, wij waren de eenige blanken. Naast me zat de tweede stuur man. Gemakkelijk in zijn riksjah. Een toonbeeld van gemoedelijkheid. Glimlachen^ sloeg hij het tooneel voor hem gade. De Chineezen om ons heen 'keken rustig toe of praatten zachtjes -met elkaar. Neen hier dreigde geen gevaar. Men dacht slechts aan het oogenblik. Aq.n het tooverachtige schouwspel voor zich. Zachte uitroepen van bewondering stegen op bij het vooibij trekken van dekostbare meubelen Er wa ren -schatten aan huisraad en meubelen. Een huis vol. Van het fijnste zwarte Chineesche hout. Rijk besneden met bloemen en draken en ingelegd met perlemoer en ivoor. Dit gaat alles 's nachts in vlammen op en zal den doode volgen naar de Hemelsche Gewesten Van zeer veel ontgaat ons de beteekenis natuurlijk; daar we er geheel anders voorstaan als een Chinees die van kind -af aan deze dingen bijgebracht is. Een auto baant zich langzaam een weg en hier gaan onze riksjahkoelies dadelijk achter, zoodat we nu den stoet tegemoet rijden. Ik zie groote dieren op wagentjes. Geheel van bloe men vervaardigd. Paarden en essen en vogels en dra ken in grillige vormen en kleuren, zooals alleen de rijke fantasie van een Oosterling kan uitdenken. Hoewel enkele dingen zeer grappig zijn, durf ik tcch niet te lachen, daar in alles een diepe symboliek schuilt. Groote waaiers van pauwenveeren schitteren in het zonlicht met O'ostersche pracht. Dan komt een groote menigte menschen, die hon derden, neen. wel duizend parasols dragen. Deze hebben een doorsnede van drie k vier meter en zijn van de fijnste zijde in alle denkbare kleuren. Licht hemelsblauw en groen en het felle lichte rood en geel- en violet in de lichte tinten zoo geliefd bij de Chineezen Het is een verblindende pracht, waaraan onze westersche oogen niet gewoon zijn. Fantastische draken en tijgers in aanvallende hou ding zijn erop geborduurd met zijde en gouddraad. Ook bloemen en gestyleerde figuren van een kleur en een vorm als ik met de stoutste fantasie nooit heb kunnen voorstellen. Dc schoonheid van dit alles -moet gezien worden om het te kunnen gelooven. Het is als een sprookjesgedicht. Alleen de pen van een kunstenaar zou het eenigszins kunnen-beschrijven en er eenig denkbeeld van geven. Soms twijfel ik er aan of- het wel werkelijkheid is. Is het geen droom? Een fantastische droom van het oude China van eeuwen her. Ik voel me verplaatst eeuwen terug in den tijd. Het is overweldigend. Dit is nog de glorie van het oude China. Nog leeft het voort. Het is geen droom. Ik zie ons zelf duidelijk zitten in onze Euro- peesche pakjes, tusschen al die duizenden Móngolen in hun lange mantels. De stoet liep nu ten einde. Nooit hadden we ge dacht een zoo zeldzame gebeurtenis nog te tmogen bij wonen. Nooit zuilen we het vergeten. Nu volgde nog een lange sleep van personen en vaandels en vlag gen in allerlei kleunen en honderden menschen volg de* de precessie, welks twee uur geduurd had. Zwijgend reden We terug, door dere wondervolle stad van het Oosten onder den indruk -van een schoon heid, zooals we misschien nooit meer zullen aam- schouwen. AANVARING BIJ BREST. De Britsche destroyer „Wolfhound" is Woensdag aan de kust van Bretagne in aanvaring gekomen met het zeilschip „Miarka" uit St Pol. Dit schip werd zoo goed als in tweeën gesneden. De destroyer streek onmiddellijk booten en de bemanning van het zeil schip werd gered. Een der officieren van de „Wolf hound", die in een boot stond en bevelen gaf, werd door een groote golf weggeslagen. Er werd ge-en spoor meer van hem gevonden. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIë. Op de begrooting voor 1926 voor de openbare wer ken zullen buitengewone uitgaven worden aange vraagd om een herhaling; der overstroomingen te voorkomen. Er wordt 2 millioen aangevraagd als eerste ter mijn van 8 millioen francs voor 't herbouwen van de Pont des Arches te Luik. Voor de verbetering van de Maas wordt in het ge, heel ruim 1034 .millioen francs aangevraagd: voor de Sambre ruim 6 millioen, voor de Nethe 300.000 francs en voor Moervaart, Zuidlede en Dunne 650.000 francs. STORMSCHADE IN SPANJE. De hevige storm langs de kust van Barcelona tot Almeria heeft op vele plaatsen aanzienlijke schade in de boomgaarden aangericht. In Barcelona wonen vele gezinnen, wier woningen verwoest zijn in spoor- waggons. Voor het eerst sinds langen tijd is er sneeuw gevallen in de provincie Valencia WEER EEN MIJNONTPLOFFING. Uit Farmington, (West-Virginia), 15 Jan. Gister avond had een mijnontploffing plaats. Reeds zijn vier lijken gevonden. Men vreest dat er 36 mijnwerkers zijn bedolven, doch gelooft dat ze nog in leven zijn. VALSCHE MUNTERIJ. Te New York heeft men een drukkerij, voorzien van de modernste machines voor het vervaardigen van valsche dollars en valsche Zwitsersche' francs, ontdekt. WARMESTHUIZEN, 15 Januari. Roode kooi, le soort f 3.507.80, 2e soort 2.80 tot 6.90. uitsenot f 14.10, gele kool, le soort f 3.40 ttot 6.30, 2e soort f 4.205.70, Deensohe witte kool, le soort f 85.70, 2e soort f 3.103.30, uitschot i 1.502.80, uien f 7.20—7.70, grove uien 1' 6.10 Aanvoer: 94600 Kg. roode kool. 17800 Kg. gele kool, 18700 Kg. Depnsche witte, 2500 Kg. uien. ALKMAAR. 15 Januari. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 103 stapels wegende 107466 kilogrammen. Fabriekskaas: kléine met merk f 48, zonder merk f .45, commissiekaas gemerkt 47. Boerenkaas: kleine met merk f 51, zonder merk '45. commissiekaas gemerkt f 53. Handel' matig. ALKMAAR, 15 Januari. Op de heden gehouden graanmarkt waren aan gevoerd 760 hectoliters. 236 H.L. tarwe f 1415.50, 30 HX. rogge f 9.50, 190 H.L. gerst e-hev. 1*10 12.75, 138 H.L. 'haver f 11.87$—12.50, 79 H.L, boonen: bruine boonen f 1618. citroen boonen f 33, duiven boonen f 15.7516, witte boonen f 35, 1 H.L. blauwmaanzaad f 5860, Tuinboonen t 28, 86 H.L. erwten: groene, kleine f 1418, groeney groote f '4041, ferauwte r 4552 per 100 kiló. ALKMAAR. 15 Januari. Spruiten f ft40. koo-lrapen f 1.802. per 100 Kg. Prei f 6.4012.60 per 100 bos. Boerenkool f 2.80 7.40, Bloemend, kool f 4.706.80, per 100 stuks. Roode kooi f 0.908. gele kool f 1.503.90. wor telen f 1.80—4.30, uien f 6.207.50, oer 100 Kg. Andijvie f 4.204.50 per 100 stuks. Witlof, le srt. f 27—32. 2e soort f 22—25. per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Januari. Roode kooi, le soort f 5.407.70. 2e soort f 1.80 tot 5.20, gele kool, le soort f 4.606.90, 2e soort f 1.504.40, Deensohe witte kooi' f 3.606.50, uien f 7.10—8.70. drieC f 4.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 29000 Kg. roode kool, 37500 Kg. gele kool. 19500 Kg. witte kool. 5900 Kg uien. NOORDERmARKTBOND. Noordsdharwoude. 15 Jan. Uien f 7.60—8.30, drieL f 7.20, grove uien f 77.30, roode kool f 3.807.90, doorseh-'t f 2 706.40. gele kool f 3.706.60, doorschot f 2.80 tot 5.40, Deensohe witte i' 3.406, doorschot t 3.50 4.30 .alles per 100 Kg. Aanvoer: 6600 Kg. uien, 98800 Kg. roode kool, 46800 Kg. gele kom, 44500 'Kg. Dernsche witte kool. WARMENHUIZEN, 14 Januari. Roode kooi', le soort f 3.704.30, 2e Soort f 3 8'> '5.30. uitschot f 1.10—2.30, Gelé kool, 2e soort f 4.50 Deensehe witt? kool, le soort f 5 90 Aanvoer: 6400 Kg. roode kool, 200 Kg. gele kool, 1500 Kg. D. witte. IIOORN, 14 Januari. Aangevoerd: 8 stapels kleine Fabriekskaas f 18, gem. Handel' goed EIERVEILING SCHAGEN, 14 Januari. Aangevoerd: 13003 kipeieren f 7.90—9, gemidd. prij's r 8.30. 184 eendeieren f 8.508.90. bruine eieirón.fi 8,609.60, kleine eieren f 68.30. BODE WITTE KRUIS. De heer J. Hof-land alhier is benoemd tot bode van de afdeeling Schagen van ,Het Witte Kruis". GEMEENTE SCHAGEN. Géborén: Aldert, zoon van Jan Schot en vani Geertje de Jong. SCHAGEN, 15 Jan. 1926. Op initiatief van den heer Burgemeester en de afd. Schagen, van het Roode Kruis, is alhier een comité gevormd, dat ten doel heeft een geldinzameling te houden voor de slachtoffers der overstroomde ge bieden in Gelderland en Noord-Brabant. Een twintig tal belangstellenden hadden aan den oproep om zit ting te nemen in dat comité gevolg gegeven. Wegens ongesteldheid was de heer Burgemeester niet in de gelegenheid om de vergadering te leiden, doch uit een ingekomen schrijven bleek, zijn groote belang stelling in deze zaak. Bij de samenstellig van het comité heeft de bedoeling voorgezeten om daarin alle gezindten zonder uitzondering zitting te -doen nemen, zoodat men met recht» kan spreken van een alge meen© steunac'ie in Schagen. De gelden zullen wor den afgedragen aan de Alg. Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Neder land, Heerengracht 579/581 te Amsterdam, en komen zoodoende aan alle slachtoffers ten goede. Doch niet alleen geld, doch ook ontvangt het comité gaarne toe zegging voor het afhalen van kleeren en lijfgoederen. Immers in de geteisterde streken is van alles noo- dig Arm en berooid zijn de slachtoffers verdreven van hunne haardsteden, achterlatende veel van hetgeen hun dierbaar was en waarvan zij hun bestaan af hankelijk wisten. Groot is dientengevolge de ellende, en veel, zeer veel zal er noodig zijn. om eenigszins tegemoet te komen aan de finantieele verliezen. Laat een ieder dus bet comité steunen opdat zoo mogelijk een flink bedrag kan worden overgemaakt. Teekent derhalve op de lijsten welke U in den loop der a.a. week door de comitéleden zullen worden aangebo den. Wij wekken U daartoe ten zeerste op, daar bij ons de herinnering nog levendig is aan de ellende welke geleden werd ih onze eigen omgeving toen de overs'rooming in onze naaste omgeving slachtoffers maakte, J. H. VELTKERS, Secretaris Comité,

Schager Courant | 1926 | | pagina 12