VIERDE BLAD. Raad Anna Paulowna. Zaterdag 23 Januari 1926. 69sle Jaargang. No. 7781. Vergadering van den -Raad op Vrijdag 22 Januari 126, des namiddags 3 uur; Alle leden zijn aanwezig. 1 vacature. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester. se- retaris de heer C. Ke ijzer. Terwijl alle aanwezigen zicih van hunne zitplnat- in verheffen, spreekt voorzitter ter nagedachtenis a-n den overleden wethouder Spigt de volgende ge- oelvolle woorden: Het is met een gevoel van weemoed, dat ik deze ergadering open. In de raadsvergadering van den ;n November 1.925 was een kennisgeving ingekomen an Wethouder Spigt. dat hij wegens ongesteldheid ie vergadering niet kon hijwonen. Ik sprak toen de oop uit, dat de ziekte van niet ernstigen aard mocii- jn en de Wethouder spoedig weer geheel hersteld i ons midden zou terugkoeren. Die wensch is niet in arvu-lling mogen gaan, want slechts enkele dagen iter moesten wij vernemen, dat de ongesteldheid [tegendeel van zéér ernstigen aard was en de ge reisde ziekte weinig hoop op herstel iiet, zoodat ik Uwe vergadering van 9 December jl. dan ook den fensch uitsprak, dat het hevig lijden, dat Spigt on- rrging zoo "mogelijk zou mogen worden verlicht en em dragelijk gemaakt. Den 21 December werd Spigt uit zijn 'lijden verlost tt drie dagen later, deri 24 December, wertf zijn offelijk overschot door U. zijne medeleden, ter atste rustplaats heengedragen. Ik heb toen aan bet af glegenheid gevonden inet een enkel woord te toetsen het groote verlies, dat niet alleen dezen aad. doch de geheele gemeenio en inzonderheid1 zijn oduwe en kinderen door dit 'betrekkelijk plotseling erscheiden heeft geleden. \Let 'Simon Spigt. is heengegaan een man, die én jls lid van den Raad èn als Wethouder veel in het alnng der gemeente heeft verricht en wiens advie- en steeds zeer werden gewaardeerd. De gemeente erliest in Spigt een kundig en braaf Wethouder, de aad een geacht en gezien medelid en wij allen een Dod en zeer betrouwbaar vriend. De nagedachtenis van 'Simon Spigt zal dan ook in e geheele gemeente zoowel als in deze vergadering i aangename en dankbare herinnering "blijven voort- iven. I Onze inwoners zullen hun har ten en beursen, naar ik ver wacht, genoegzaam ontsluiten. Het was den 14 Januari 10 jaren geleden, dat onz» emeente door den watersnood van 1910 werd ge- listerd en in deze dag^n zullen in gedachten zeker ele ingezetenen weer die angstige en droeve tijden ebben doorleefd en dat temeer, nu de nieuwsbladen ns dag aan dag het verdriet en de ellende schetsen, ie nu weer worden geleden in do thans door den ru'etsnood bezochte streken. Ik spreek een woord van deernis uit mot de kidüoffers van deze groote overstrooming en-dat zé ér namens de geheele gemeente, want wie zal beter e nu weer uitgestane angst en ellende kunnen pel- n en meegevoelen, dan de bewoners van den Anna aulovvnapolder, die 10 jaren geleden eveneens van uis en hof verdreven, niet wisten of zij ooit weer >uden tergkeeren naar hun bezit en naar veel, dat un lief en schier onmisbaar was geworden. En dan kan het niet anders of oen gevoel van rooie dankbaarheid zal ieder onzer bevangen, nu a een tijdsverloop van slechts 10 jaren veel, dat m\ verloren of onherstelbaar leek woer zoo goed i terechtgekomen en ik' ben er dan ook wel van \ertuigd, dat ik de .collecte, welke binnen enkele agen in deze .gemeente voor de tegenwoordige slacht fiers zal'worden gehouden, niet zal behoeven aan i bevelen. De harten en beursen zullen hier, naar t verwacht, genoegzaam ontsloten zijn bij do herin- ering aan de toen zelf uitgestane ellende en uit ankbaarlieid en erkentelijkheid voor het meegs- i oei. hulp en steun, ook toen van versohillénde zijden a op zoo ondubbelzinnige wijze ervaren. Het afgeleepé* faar geeft redenen tot tevredenheid, i >verigons, M.H., gaf het afgeloopen jaar. wat deze Kw en te betreft, redenen tot tevredenheid. De sa- pfifistelling van den Raad onderging eene verande- ïflg, doordat do heer B. 'Looij. die sedert Septein- er 191& als lid van den Raad zitting had, ontslag un en werd opgevolgd door den heer J. van der lam. De verhouding tusschen de leden onderling viel te temen, de samenwerking liet niets te vvenschen. De gezondheidstoestand in de gemeente was over et algemeen goed te noemen. Wel kwamen onder de uiderzeewerkers eenige gevallen voor van nek- amp, doch wist de gemeentegeneesheer, Dr. L. 'C. J. iree. door actief optreden en krachtige maatregelen Itbreidmg te voorkomen. Land- en tuinbouw gaven bevredigende resulto- n. de opbrengst was goed. do prijzen loonend. De veehouderij, welke hier en daar nog wat van ond- en klauwzeer had te lijden, bereikte goede re- iltaten, al bracht in be' laatst van 1925 do niet toge kaasmarkt wel wat teleurstelling. De bloembollenkweekerij maakte goede winsten en fd de vele vraag naar bloembollenland een gun-. igen invloed op de landprijzen. Met den zeer gewaardeerden steun van het tPoï- irbestuur kon met behulp van Rijkssubsidie de erkloosheid gedeeltelijk worden bestreden. Het electrisch bedrijf, dat groote uitbreiding on tging, sluit, ondanks de verlaging van den stroom- ijs, van 55 op 50 cent per K.W.U., met een batig >t. De voorgenomen uitbreiding in -den Oost polder n niet worden doorgezet, omdat electrisch dor- len tegen do elders geldende prijzen, zonder groo- schade voor ho: bedrijf hier onmogelijk is. Niefte- in betreuren wij het, dat landbouwers, die op elec- citeit wachfien, daardoor in dezen herfst iot aan- Dop van andere motoren werden gedwongen. De gedeeltelijke aansluiting bij het Provinciaal 'aterleidingsbedrijf kwam tot algemeen gerief en 'oote tevredenheid tot stand en wordt, met veel srlangen uitgezien vooral door de landbouwers en Behouders naar de in uitzicht gestelde verdere )orziening van deze gemeente. De groote popularl- it, welke liet P.W.B. in enkele jaren niet alleen in ize gemeente; maar blijkbaar ongeveer overal in' in kop van Noordholland verkreeg, is zeker voor good deel te danken aan de buitengewoon aan name en coulante wijze vaa handelen door dit over lidsbedrijf. Een woord van bijzonderen dank voor prettige samenwerking aan de ambtenaren en eciaal aan Heeron Directeur en Hoofdingenieur Mensert, mag hier dan ook niet achterwege blij- Nu .divers© bloembollenkweekers als forens kunnen worden aan geslagen, kan dit tot belasting verlaging leiden. De Koninklijke besluiten van 21 December 1925, nas. 59 en 60, waarbij is bepaald, dat diverse bloem bol! enkweekers. als forens in deze gemeente kunnen worden aangeslagen en waarvan de billijkheid, om- •dat die 'bedrijven kosten voor de gemeente meebren gen. hier ook meermalen was betoogd, kunnen voorde finaDcien dezer gemeente van groot belang 'worden geacht en zullen, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, .mede tot belastingverlaging kunnen leiden. Indien gepaste zuinigheid nog streng geboden blijft en groote werkloosheid- of andere min productieve uitgaven der gemeen'efinanciën nietje hooge oischen stellen, zal deze gemeente een goede toekomst tege- mootgaan. Met oen woord van dank aan do pers voor hare activiteit en nauwkeurige verslagen en. met den wensch, dat gij in het pas begonnen jaar veel in het belang van deze gemeente zult mogen tot stand brengen en het U en 'Uwe gezinnen geluk en voor spoed zal brengen, open ik deze vergadering, i Teekenen van instemming. Aan de orde werd hierna gesteld de toelating van het nieuto benoemde raadslid, den heer G. Kuiken. Bij monde van don heer Van den Berg, adviseert de commissie, die de geloofsbrieven heest onderzocht, tot toelating, met welk advies de Raad zich vereenigt. De heer Kuiken legt de vereischte ceden af, waarna voorzitter hem gslukwenscht, met het vertrouwen, dat de kiezers in hem hebben gesteld. Spr. hoopt dat het den heer Kuiken moge gelukken veel goeds voor de gemeente tot stand te brengen. Den heer Kuiken doet 'het genoegen als raadslid zit ting te kunnen nemen en voor het scheppen van. die mogelijkheid dankt hij' de Vrijzinnige Kiesvereniging te Breezand. Het doet hem echter leed dat hij daar toe de plaats moet innemen van zijn vriend en buur man Spigt en spr. uit den wensch, dat de vrouw en kinderen van den overledene hei zware verlies weer te hoven mogen komen. De notulen der vorige vergadering worden gele zen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. De 'volgende rnededeelingen worden gedaan: a. dankbetuiging van de familie Spigt voor de door den Raad aan man en vader bewezen laatste eer en aangeboden bloemen-, b. dom* Ged. Staten werd bij: besluit van 30 Decem ber 1925, no 82, goedgekeurd het besluit tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening; de leening van f 110200— is inmiddels weder bij het Pensioenfonds afgesloten tegen 5pari; voor de nog te sluiten: geldleening van f 48.400 is een tijdelijke geldleening gesloten tegen VA c. door Ged. Staten is d.d. 30 December 1925. no. 87. goedgekeurd'de suppl. begrooting dienst 1925. tot een totaal bedrag van f 4230.67 en bij besluit vau 13 Januari 1926. No. 78, de suppletoire begroeting 1926, totaal f 331532 60; d. dankbetuiging van mej. ML Boekei voor de ver hooging van hare jaarwedde; e met de gemeentebesturen van Helder en Wie- ringen en met. het bestuur van den Anna Paulowna- pokler is gemeenschappelijk geadresseerd aan het Rijk om spoedig tot stand to brengen een weg voor het doorgaand verkeer Van Ewijcksluis tot.De Kooij. f. ontvangen de balans met verlies- en winstreke ning over 1924 en de begrooting voor 1926 van den Waren keuringsdienst in het gebied Alkmaar. De dienst, werkt zeer nuttig wordt geoordeeld en ér wordt tactisch opgetreden. g. Bij Koninklijke besluiten van 21 Dec. 1925, Nos. 59 en GO. zijp de aanslagen in de plaatselijke in komstenbelasting als forens van A. J. P. Jansen. J. J. Roozeri Nzn. en P M. Roozen Nzn. gehandhaafd. Bij Koninklijk besluit van 19 Jan. 19243, No. 37, is het door het gemeentebestuur ingestelde beroep te gen bet besluit van Ged. Staten, dezer provincie, waarbij de forensenaanslag van A. M. Bijvoet werd vernietigd, ongegrond verklaard. il-iet is oen felicitatie waard, zegt de heer Koorn tot den voorzitter,, omdat u er zoo achterheen hoeft gezeten. De heer Komen sluit zich hij: dit compliment aan. h. De heeren C. Dzn. Rezclmau en J'b. van Sti- priaan hebben hunne benoeming tot leden van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen. i. De heer J. Bergman heeft zijneherbenoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aangenomen. j. Aan den onderwijzer H. C. Sterkman 'is een ziekteverlof verleend tot 1 Juli 1920,- terwijl in zijn plaats als tijdelijk onderwijzer werd benoemd H, B. Helleman. De heer Van der Ham vraagt of het juist is dat het hoofd der school op zoele geweest is naar oen tij delijk onderwijzer. Spreker merkt op dat dan ook diens kinderen geen school hebben en spr. dacht dat de .Inspecteur wel een tijdelijke 'onderwijskracht kon aanwijzen. Voor»itier zegt dat 'wanneer het de aanstelling van een vaste onderwijskracht berrefj. zeer zeker een onderzoek door het hoofd der school noodig is. want wij behoeven ons niet altijd te houden aan do aan wijzing van den Inspecteui*. In dit geval betreft het reeds de tijdelijke waarneming gedurende 6 maanden en al adviseerde de Inspecteur ook den heer Helle man te benoemen, B. en W. oordeelden het belang rijk genoeg om het hoofd der school een onderzoek te doen instellen. (Voorzitter wijst er op dat er in 6 maanden al ge noeg ellende kan ontstaan. Ook met -den heer Sterk man is veel ellende beleefd, doe hde boer Sterkman was zenuwpatiënt en hem kan dat dus niet worden aangerekend. Bij aanbesteding is de levering van leermiddelen voor de o. 1. scholen, opgedragen aan P. de Lange te Deventer voor f 1266.40, en betreffende het handwerk- onderwijs aan de dames Schenk en Dekker—Blom voor f208 44. m. Bij de op 28 December j.1. gehouden kasop name bij den Gemeente-ontvanger bleek overeenkom stig de hoeken in kas tc zijn f 5939.47K. n. In verband met het Koninklijk besluit van 5 December 1925, No. 38, wordt voorgesteld goed te keuren, dat door Burgemeester en Wethouders tegen de door Gedeputeerde Staten dezer provincie vernie tigde forensenaanslagen beroepschriften bij Hare Ma jesteit de Koningin worden ingediend. Algemeen gaat de Raad hiermee accoord. B. en W. stellen voor om f800 hij te dragen in de kosten van het dempen van putten te Van Ewijck sluis. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de kosten die ongeveer f2800 beloopen en nu wordt voorgesteld om door de gemeente f800 bij te dragen. De heer Kuiken oordeelt dat het geld nooit, heter kan worden uitgegeven, het voorstel is zeer toe ie juichen. Door den voorzitter wordt gewezen op de moge lijkheid dat de verkregen grond voor bouwgrond wordt gebezigd De heer Bakker wijst er op dat dan het polderbe stuur den grond wel niet voor 30 jaren in erfpacht mag afgeven. iVoorzitter oordeelt dat de polder geen grond zal verhuren voor 30 jaren. De heer Keuris wijst toch op het polderverslag, blijkens dat verslag werd toch overwogen om den grond in erfpacht af te gevan. De heen Stammes zegt dfl dit betrekking had op .die terremtjes ,die reeds in gebruik waren genomen. Voorzitter: De terrointjes die geannexeerd waren. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ook waterleldlnglnstallatie In de bijzondere schelen. Aan de orde wordeh gesteld de aanvragen van het Rooinsch-katholiek schoolbestuur en van de Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs, óm waterleidinginsiallatie in hunne bijzondere scholen. B. en W. hebben zich in dezen tot den inspecteur gewend, met de mededeeling dat den Raad zou wor den voorgesteld op deze aanvragen gunstig te be schikken en in overweging wordt gegeven dat het werk dan door de gemeente zal worden uitgevoerd. De Inspecteur van het Lager onderwijs kon zich hiermee verecnigen. De kosten voor de installatie in de R.K school w orden geraamd op f 1699.18, die voor de christelijke school op f 5SL82. De heer Kossen oordeelt dat er niets tegen is aan de aanvragen te voldoen, het zijn ook kinderen uit onze gemeente. Voorzitter zegt dat dit ook het oordeel van B. en W. is. De heer Keuris heeft de teekeningen gezien en oor deelt ook de aan te. brengen wijzigingen zeer urgent. De toestand is op 't oogenblik niet zooals hij1 behoort te zijn. De heer Van den Berg begrijpt uit de discussie, dat- de uitvoering zal plaats hebben overeenkomstig de idee van iB. en W. Spr. zou wallen dat zooveel moge lijk rekening werd gehouden met de wensehen van de schoolbesturen. Voorzitter zégt dat dit ook gebeurt. Het wordt ge maakt in overleg met de schoolbesturen en den In specteur. De schoolbesturen hebben in dezen alle recht! maar ze stellen er prijs op dat de gemeente het werk uitvoert, omdat het ook in .de openbare scholen goed gebeurd is. Algemeen gaat de raad er mee accoord dat aan de aanvragen wordt voldaan. Wieringen pcht vrijstelling vaa betalen van (Keurloon voor aoed- gekeurdo, uit nood geslachte die ren niet noodig. B. er. W. stellen voor over te gaan tot intrekking der wijziging, gebracht in de verordening tot hef fing van keurloon. Voorzitter licht toe dat de Raad .16 September 1.1. besloten heeft, geen keurloon te heffen voor uit nood geslacht vee, dat was goedgekeurd, uit overweging, dat de betrokken eigenaar evengoed al schade had van de noodslachting. .Ged. Staten wezen er op dat tiif wijziging in strijd' was met do aangegane rege ling met Helder en Wieringen, omdat in de overeen komst de bepaling staat dat in de eene gemeente het keurloon niet mag afwijken van dat in" een andere gemeente. B. en W. hebben zich toen tot het gemeentebestuur van Helder gewend en hoewel voor de wijziging wei nig gevoelende, ging dit met de wijziging accoord, doch zou hot oordeel van het gemeentebestuur van Wieringen vragen. Wieringen nu. acht het niet noo dig de goedgekeurde noodslachtingen vrij te stellen van keurloon. Het is om die reden, dat B en W. nu voorstellen de wijziging der verordening in te trekken, doch zij' stellen zich voor op deze zaak nader terug te komen. Do heer Stammes acht het wel gewensc'ht eens met Wieringen te confereereri. Ook al wordt een uit nood geslacht dier goedgekeurd, dan hèeft de betrokken eigenaar toch nog genoeg schade. De heer. Komen zou dan willen dat de Raad B. en W. uitnoodigde die zaak nog eens met .Wieringen te bespreken. 'Medegedeeld wordt dat voor 1 Januari 1927 toch weer met do betrokken gemeenten een nieuwe over eenkomst moet worden getroffen. De heer Keuris informeert hoeveel de opbrengst van de keurloonen voor goedgekeurde, uit nood ge slachte dieren bodraagt. Voorzitter zegt van ongeveer f300. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Niet rooken ea geen asch in de inktkokers. Een vereenigingslo- kaal het ideaal. Door de plaatselijke afdeeling -van de Hiollandsche Maatschappij van Landbouw wordt gevraagd een lo kaal van school I te mogen gebruiken voor een te houden cursus in landbouwboekhouden. Voor dien cursus hebben zich 13 leerlingen aangemeld. Alge meen is de Raad voor het toestaan van dit verzoek. De heer Keuris vraagt, of ook ds heer Kramer, hoofd der school, geen bezwaar zal hebben. Voorz. zegt, dat dit wat anders is. Spr. zou willen dat de hoeren er raad op wisten om het leegstaande lokagl uit den -Oostpolder vandaan hier te krijgen. De heer Keuris heeft gehoord, dat het hoofd der school bezwaar hèeft tegen het rooken. in de school en ho* werpen, van asch in de inktkokers. Maar ter kan toch wel een voorschrift gemaakt worden, dai niet gerookt- mag worden. Voorzitter zegt, dat de heer Kramer vrij is derge lijke voorschriften t maken. Spr. zou wel wil len dai we in de toekomst nog eens kregen een. ver- ecnigingsiokaal, dat, ook gebruikt zou lcunnen-worden voor sporidoeleinden en waardoor de jongelui niet in do horberg beboeyen fe vertoeven. Het stichten van cm dergelijk gebouw zou van particulier initia tief kunnen uitgaan en er zijn zeker monschen die daarvoor gevoelen, maar het is hier altijd, weer, als je er één hebt, moet je er, mot het oog op de uit gestrektheid der gemeente, 3 hebben. De beer Kossen betwijfelt of in dat geval de jonge, lui minder in de café's zouden komen. Als ze hun kleeren in hot vereenigingsge'bouw aangetrokken heb ben kunnen ze als ze naar de café's willen, er even goed heengaan. - De lieer Van jicr Ham wijst er op, dat er een nieu we tijd komende is, al gaat het zachtjes aan. Voorzitter zegt, dat al is het niet onze bedoeling, wij toch de jongelui naar do kroegen trekken. Spr. kan het niet goedkeuren dat de jongelui zich in die inrichtingen op hun plaats gaan gevoelen. Er zijn er ook die biet naar die inrichtingen zouden .willen, Cpaar die ertoe gedwongen worden, om er te kunnen deelnemen aan de sport. Spr. zou dan ook voor de stichting van zoo'n vereenigingsgebouw veel ge voelen. De heer Lubbert-: Ik ook 'burgemeester. De heer Kossen gelooft niet dat de behoefte» eraan zoo groot is en wijst op de prettige -regeling dat voor verschillende doeleinden een' schoollokaal disponibel wordt gesteld. I Hat Prov. Waterleidingbedrijf is zeer eenlant. Ten aanzien van het verzoek om adhaesiebetuiging op een verzoek van den Raad van Middelie, inzake herziening der tarieven voor de waterleiding, stellen B. en W. voor, niet op ihet verzoek in te gaan, omdat het adres behoort J>ij do Vereeniging van Ned. Ge meenten en*de afdeeling Noordholland deze znak reeds besproken 'heeft. Bovendien wijzen B. en W. er op, dat als hèt» bedrijf het eene tarief verlaagt, het andere verhoogd zal moéten worden, want hei bedrijf heeft tot nu toe geen winsten «afgeworpen. Was dat laatste «het geval dan zouden nog eerst andere gemeenten aangesloten, dienon te worden. De heer Kossen wil alleen daarom al geen adbae, •sie aan het adres van Middelde betuigen, omdat hom de uitdrukking erin „onbillijkheid van het. waterlei dingbedrijf" tegen <1? borst stuit. Do directie van dat bedrijf is zeer coulant. .Wel zou spr. willen dat de Vereeniging v. Ned. Gemeenten trachtte wijziging te krijgen, waardoor ook een lager tarief- werd ver- verkregen voor de kleinere bedrijven. "Bij de verdere bespreking wordt door den hoer Bakker ook nog gewezen op de onbillijkheid dié be tracht zou worden als alleen tariefswijziging voor -het veehoudersbedrijf zou plaats vinden. Ook Zui velfabrieken 'e.d. zouden voor een tariefsverlaging in aanmerking komen. Voorzitter doet toezegging de door den heer Kos sen gemaakte opmerking aanhangig te maken hij de Vereeniging van Nederl. gemeenten. De Wethoudersbenoembig. 7 Aan de orde komt nu de benoeming van een wet houder. Alvorens tot stemming over te gaan. stelt de heer Bakker de vraag, of de Raad zich wat de be noeming van een wethouder betreft, wenscht te hon den aan. het stelsel van evenredige vertegenwoordi- ging, of dat maar lukraak gestemd zal worden. "Spr. herinnert aan de verklaring van den oud-burgemees ter, den (heer Wijdenes 'Spaans, hij de benoeming van een waarnemend wethouder, dat het de grootste fractie toekwam, dien zetel te bezetten. Verder wenscht spr. er niets aan toe te voegen, Voorzitter vraagt, of één der heeren misschien op de vraag van den heer Bakker wil antwoorden. De 'heer Kuiken zegt, er niet zoo veel van te weten, maar hij dacht, dat de stemming geheel vrij was. De 'heer Korhen oordbelt, dat er op 't oogenblik niet over de benoeming te praten valt. De fractie die de vraag nu naar voren brengt, had zich dan tevoren met de andere fracties moeten beraden. De uitslag van de eerste stemming is: Kossen 1, Lubbert 3, Keuris 3, Rezelman 2, Koorn 1 stem en blanco 1 stem. De twefde vrije stemming heeft tot uitslag: Lubbert 3, Keuris 4, 'Rezelman 2, Koorn 1 en Komen 1 stem. Er is dus een herstemming tusschen de heeren Lubbert en Keuris. Deze bside leden onthouden zich van mede stemmen en het resultaat is, dat ds heer Lubbert, wordt benoemd met 6 stemmen, terwijl de heer Keuris 3 stemmen verkreeg. Op de desbetreffende vraag van den voorzitter, zegt de heer Lubbert, de benoeming een paar dagen in beraad te willen houden. Het is zoo plotseling op gekomen. Spr. kon liet niet verwachten. Voorzitter zegt, dat binnen 24 uur een beslissing moet worden genomen. De heer Koorn tot den heer Lubbert: Éérst met de vrouw er over praten? 1 Voor de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand luidt de aanbeveling: 1. D. Stam mes, 2. D. Lubbert. De heer Stammes wordt benoemd mot 9 stemmen, de heeren Rezelman en Lubbert verkregen ieder 1 stem. Rondvraag: Is aan zandstrooien een mouw te passen? vraagt een raadslid. De heer Kossen bepleit het strooien van zand aan de Spoorbuurt, Kleinesluis, Breezand en Van Ewijck sluis, al geeft hij' toe, dat voor deze uitgestrekte ge meente moeilijk een regeling is te treffen. Rij' de bespreking deelt voorzitter mede hoe reeds enkele maatregelen zijn getroffen en de heer Stam mes oordeelt het 't beste dat een regeling wordt ge troffen met een paar menschen die wonen op de meest drukke punten, waarbij die personen op zich nemen 'zoo noodig zand te strooien. De heer Komen dankt Voorzitter voor de mooie wensehen die hij bij den aanvang der vergadering beeft uitgesproken en wenscht den voorzitter op zijn beurt een voorspoedig jaar en hoopt dat de sa menwerking onder des voorzitters aangename leiding moge blijven als zij tot nu toe geweest is. B. ,en W. willen de minste zijn en zullen opnieuw overleggen. Spreker brengt verder ter sprake den waterafvoer langs den weg vanaf Klèinesluis naar Spoorbuurt en' hoopt dat de reeds plaats gehad hebbende verbete ring. wordt uitgebreid. Voorzitter wijst er op dat enkele eigenaren van perceelen geen voldoende medewerking verleenden. De heer Stammes heeft den indruk gekregen dat er nu meer lust tot samenwerking is en zou willen dat. B. en W. in •dezen de minste waren. 'Het resultaat van de bespreking over deze zaak is - dat B. en W. opnieuw zullen trachten een oplossing te verkrijgen en in uitzicht wordt gesteld het aan bieden van een verordening, waartMj zij, die tot het bouSven van een woning overgaan, verplicht zullen worden te zorgen voor voldoende waterafvoer. Informatie naar den uitleg van Artikel 84 der gemeentewet. De 'heer Keuris maakt daarna van de rondvraag gébruik om te dnformeeren hoe de voorzitter uitlegt artikel 84 der Gemeentewet, handelende over den termijn binnen welken een wethouder moet worden benoemd. Uit de bespreking blijkt <lat de heer Keuris niet van oordeel is dat B. en W. ie laat zijn met de voor ziening van de vacature, maar spr. was het- artikel niet voldoende duidelijk. Zoowel voorzitter als secretaris deelen mede, yvel- ken uitleg zij aan bedoeld artikel geven. Do heer Keuris vraagt ook wanneer het stembureau heeft vergaderd voor dó benoeming van den heer Kuiken tot raadslid. IVoorzitter zegt dat het stembureau niet heeft ver- gadord. Door wijziging van de wet is dat niet meer noodig, de .voorzitter van het hopfdstemhureau kan dliB benoeming doen. Is de minisiezieela circulaire over steunregeling voor uitgetrokken werkloozcn er al? De beer Van der Ham wijst op den langdurigen winter, waardoor, spoedig werkloozen uitgetrokken zullen wezen en vraagt of er reeds van,den Minister een 'circulaire over steunregeling aan 'uitgetrokken werkloozen is ontvangen. Voorzitter antwoordt, dat die circulaire nog niet is ontvangen, maar na ontvangst zal overleg met de or ganisatie worden gepleegd. Het aanzien van de iVan Ewijck sluis is piet prachtig door die keel aan den Balgweg. De heer Van der Ham wijst voorts op het aanzien dat. aan de Van Ewijcksluis wordt gegeven door do keet aan den Balgweg en acht het voor een rijke ge meente als Anna Paulowna gewenscht 'dat die keet verdwijnt. Voorzitter: Rijke gemeente? Ik heb u wel oens an ders hooren praten. De heer Van der Ham: Ik doel hier op de woorden die n» straks gesproken heeft, toen u de toekomst zoo idealistisch schilderde. Voorzitter: O, de toekomst die blijft er buiten. De heer Koorn wijst dan ook op de keet aan den Stoomweg. die moest maar verhuizon naar den ak ker van Keuris. 'Voorzitter: Ja, dat zijn nu de menschen di<? U vroeger een mooie woning had willen geven. Het is geen gemakkelijke oplossing, over die aan den Balgweg is al gesproken. l Oefent de doqdgraver pressie uit bij. den aankoop van grafstee- nen? De heer Koorn brengt ter sprake een klacht als zou de doodgraver pressie uitoefenen bij den aan koop van grafsteenen. Spr. oordeelt, dat dit niet ge permitteerd is .en geeft B. -en W. in overweging den doodgraver daarover onder handen te nemen. Voorzitter zegt nooit klachten over den doodgra ver to hebben géhoord. Wat do heer Koorn daar me dedeelt mag niet, kan «niet en zal niet gebeuren.

Schager Courant | 1926 | | pagina 11