illllttl NlElWS- teni r Speciale Aanbieding, Uit het hart Yan Holland. N RECLAME BEDSTEL. M. S. Godschalk, Firma DE LINDE 4 DE HORUZ, Nemen gelden in Deposito. Verleenen (Meten. KEUKILM Zaterdag 6 Februari 1926. GSate Jaargang. No. 77W. Uitgevers i N.V. v.h. THAPMAN Co., Scltagen. EERST! BLAD. >1, nK ar a' Matrassen 2 stuks f 3.58 Wollen- en Gestikte Dekens, koopjes, vanaf f 4.69 2-persoons Ledikant f 6.69 Kinderen PU ROL. Zitdag Donderdags in Hotel „Vredelusi". Dit blad verschijnt viermaal pejj week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hot eorstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. Prijs per 8 maanden 1.05. Losse nummoss 8 cont. ADVERTJ1N- TIöN van 1 tot'5 regels £1.10, iodoro rogol meer 20 cent (bewijs qo. INT. TELEF. no. ,20.1 inbegrepen). Grooto lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. :h aat langzamerhand wordt het al gok met de Ka binetscrisis, We doen, er nu al meer weken over dan VIU nm in Frankrijk uren, noodig heelt voor zulk een B oplossing. We weten, dat 'n kabinet dan ook hier evenveel jaren pleegt te zitten als in Parijs maanden, maar dit noemt niet weg, dat er oenig verschil is in ver houding. Voor den zitduur is het 121, Voor den cri- Bisduur 1481. Van het een 'n gros, van het ander 'n dozijn! En nu wil het geval, dat zoowat iedereen ditmaal wa overtuigd is, dat het nieuwe kabinet, wie het dan ook samenstelt, slechts een kort leven zal' hebben. Ieder formateur blijft met het Vaticaansche gezant,» achap in den maag zitten. i Slaagt hij met een combinatie, waarin ook katljo- Men zitten, dan moet. hij deze missie opnieuw T,- voorstellen en dan is bet derhalve nooddg dat een der partijen, die toen tegenstemden, nu „omvalt" en I pro Valkaan wordt Welke groep deze benijó mvaardige rol krijgt te spelen met het er natuurlijk aan verbonden verlies van stemmen, is nog moeilijk te zeggen. Als er hier of daar een partij bestond, die princi pieel het nut van dit gezantschap gevoeldo, doch er kgenstemde om de coalitie te nekken, zou het iets anders zijn. Dan zou 'die groep nu pro-katholiek kun Pnen stemmen, daar bet doel; bereikt en de coalitie kapot is. Doch zulk een partij bestaat niet in Nederland. Zelfs de anti-revolutionnairen. die voorstemden, moeten in hun hart van het Vaticaansch gezantschap zeer weinig hebben en voor de meeste andere par tijen, vooral voor. de democratische groepen, is ieder gezantschap, waar dan ook, uit den booze, omdat 'n consul of een speciale missie do zaken net zoo goed opknapt als de allerbeste diplomatisch-opgefokte ba ron of jonkheer. Men ziet trouwens, dat, zoodra er iets van een verdrag te maken valt, er toch steeds h kabinetsminister of speciale zonding noodig is en Sraagt zich af, waartoe wij in Bern 'm gezant van Wn hebben, terwijl er toch altoos 'n gereserveerde coupé Nederlandsche grootbeden van en naar, Geoève onderweg is. Twee of drie gezanknJh-disponibi'liteft, voorzien van geviseerde passen, voor alle landen, zouden vermoedelijk ruimschoots kunnen voorzien in onze N diplomatieke behoeften. Vooral als de sonsul-gene- raal in de hoofdsteden steeds een) bij1 zijn verstand zijnd Nederlander Was. Met het recht om even- J tueel meer dan honderdJ. woorden per maand naar m i iet* Haag te seinen. te t Zooals België de pocherij beging zijn gezanten tot vinlf Ambassadeur te maken, zouden wij. de „dwaasheid" kunnen hebben met consuls of consulsgenaraal genoe gen te nemen. Op de a.s. Ontwapeningsconferentie zou Nederland wellicht met succes iets in dien geest kunnen voor stellen. Kwaad kan het zeker niet, als alle landen zich elders laten vertegenwoordigen door zakenlie den, inplaats van door menschen, die door traditie, omgeving, opleiding, altoos een militairen vouw in hun hersens hebben, 1 Door het afschaffen der geheele „vaste" dipioma- iorij en door bet reduceeren. der buitenlandsche ver tegenwoordiging tot practische, commercieele en economische aangelegenbeden zou men verder alle mikmak met Vaticaan enz. vermijden. Benevenseen nietonaardig bedrag uitsparen dat óf in de schatkist kon blijven, óf besteed) zou l",unnem worden voor een niet geheel onnoodige ver- itering en uitbreiding van den consulaatsdienst. Alleen de rente van de gelden, vastgelegd in ge- zanischapsgebouwen, zou bet vermoedelijk mog-e- rif lijk maken een economischen dienst in te richten, 13 die minder dan een kwartaal ten achter (en derhalve overbodig) is. Dit alles kan eventueel materiaal zijn voor een crisis in de toekomst. Hoofdzaak is nu na te gaan hoe wij van de tegenwoordige af raken. Een combinatie met behoud van de Vaticaansche missie is onmogelijk, omdat er geen enkele partij, behalve de katholieken, in Nederland bestaat, die dit gezantschap aanvaardt. Om van begeeren maar in bet geheel niet te spreken. Voor het geval, dat men dit zou willen ontkenr Oen verwijzen wij naar de Kamerstemming van 12 November en verder naar. het feit. dat niet alleen do 'kabinetskwestie niet is gesteld, doch zelfs niet de portefeuillekwestie. Er waren alleen eenige katho lieke leden, van het ministerie, die volmaakt gui ten de aangelegenheid' zelf staande, weg liepen uit katholieke overwegingen. Gro< '21 IIJïf, 9 nc J1 Nc :i bestaande uit: Bed, Peluw, twee Kussens, 2.50 24.50 26.50 32.50 alles gevuld met prima JavaKapok. Koningstraat 52-54 Helder. Hot gevolg van deze feiten is, dat welk kabinet er ook komt, het steedis die katholieken in) de op positie zal vinden. Alleen is het de groote vraag of in de toekomst „de katholieken" al dan niet zullen moeten worden vereenzelfigd' met de R.K. 'Staatspartij, dan wel of er ook aan.' dit monsterverbond; van conservatief on radi caal, die naar dezelfde kork gaan, binnenkort een einde zal komen. Is dit laatste het geval, dan is er hoop op een juiste partijvendeeling; kan men werkelijk een lijn trekken tusscben al of niet democraat. Eventueel met een gematigde tusschengroep. 1 Maar krijgt, wie katholiek is. het consigne van nooit en nooit en nooit te steunen, wie tegen die Va ticaansche missie was, dan wordt de situatie zeer bedenkelijk. Ook als eer een extraparlementair kabi net zou komen. De democraten hebben zich roods met meerdere of mindere beslistheid tegen zulk een sabotage" van het parlementarisme uitgesproken. Derhalve moet de premier, om niet direct bij! zijn optreden te verdwijnen, zich verstaan met de Room se hen. Hij moet (als Colijn en 'Karn eb eek) zonder gerammel met portefeuilles het gezantschap opnieuw voorstellen. Dit gaat vermoedelijk tegen zijn eigen principes in en kost hem een hap uit zijn zelfrespect. Verwerpt de Kamer het crediet voor de missie, wat uiterst waarschijnlijk Is, dan kan zulk een ka binet aan blijven. Zooals Colijn zijn ministerie na het wegloopen der Roomsche heeren. ook had kun nen reconstrueeren. Het nieuwe kabinet heeft dan het door de Roomsche gewenschte voorstel gedaan en verdedigd, zonder er een principieel e kwestie van te maken/Wil dan de Kamer er in meerderheid niet aan, dan moet de regeering het zonder dit cre diet doen en zal zijl vermoedelijk aan de Koningin in overweging geven nu er geen geld is, het ge zantschap op te heffen. Dit is nl. grondwettig uit sluitend iets dat tot do competentie van de Kroon behoort. Harer. Majesteit* gezanten vertegenwoordi gen de Koningdii', niet de regeering of het land, al krijgen zij dan ook hun instructies van het depar tement. Wat er dan gebeurt is eon tweede kwestie, maar de ïloomschen kunnen moeilijk hun steun weige ren aan een kabinet, dat poogt hun hartewensch te verwezenlijken. Voor een regeering zou zulk oon nederlaag geen motief zijn om heen te gaan, Want er kunnen er ger dingen gebeuren, dan het echrappen van 'n kwart ton op een. begrooting, zonder dat er nood zakelijk een crisis op moet volgen. stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk. Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer een doos 30-60-90 ct. hoopt dat het den leden in 't jaar 1926 goed mag gaan in gezin en in zaken en hij wijst er op, dat er nog niet veel aanleiding is voor optimisme in het zakenleven, al zijn er dan ook lichtpunten. Op een zeer gelukkige omstandigheid valt te wijzen, nd. dat de Kanaalplannen door Prov. Staten zijn. aangenomen. Wat dit zeggen wil, is moeilijk te bekijken, maar voor Schagen noemt spr. het een levenskwestie, waar van onze jongeren zullen profiteeren. Spr. brengt huldo aan de mannen die zich voor deze belangrijke zaak hebben ingespannen, speciaal aan de heeren Trapman, Helder en Schmalz en hij feliciteert hen met het succes. Namens het bestuur stelt hij' voor een telegram van hulde te zender: aan den Commissaris der Koningin in deze provincie van den: volgenden inhoud: „De Schager Handeldrijvende- en Industrieele „Middenstandsvereeniging, in hare vergadering „van 4 Februari bijeen, heeft mot vreugde ken nis genomen van de aanneming der Kanaalplan- „nen voor Westfriesland door de Provinciale Sta- „ten van Noordholland, en betuigt Uwe Excel- „Lantie haren dank voor den steun, welken deze „plannen, waarhij Schagen zoo nauw is betrok ken, van Uwe Excellentie mochten erlangen/' De vergadering betuigt hiermede hare instemming. De notulen der vorige vergadering worden, goedge keurd. Naar aanleiding hiervan deelt de heer Schmalz over de weinige bijzonderheden betreffende Schagen in het Verslag van de Kamer van Koophandel op genomen, mede, dat hem gebleken is dat dit ver slag wordt samengesteld al naar do ingekomen gege vens. Zijn deze niet voldoende, dan kan de secretaris van de K. v. K. ook niet meer in zijim verslag vermel den. Na èenige bespreking wordt besloten, dat 't bestuur op deze kwestie nader zal' toezien on overleg plegen. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur een eereprijs heeft beschikbaar gesteld- voor de Pluimveetentoon- Meping, en dat op oen verzoek aan den Postdirecteur des Donderdags het 2e loket voor bediening van het publiek is opengesteld. Anno 1805 Alkmaar. Kluisinrichtlng te Alkmaar. Misschien zijn er nog wel heel wat andere be grotingsposten, die voorgesteld, verdedigd) en aan genomen wordien, of onder den hamer doorgaan, doch feitelijk veel beter door die Kamer zouden kunnen worden geweigerd zonder dat iemand dan enkele directbelanghebbenden, reden zou hebben zich over die schrapping te beklagen. Als men alleen maar eens denkt aan de stapels volmaakt nutteloos drukwerk die jaarlijks voor de regeeringsrekening worden vervaardigd', „omdat er wel eens vraag naar zou kunnen zijn", vraag die steeds uitblijft. Flaclseïijk Nieuws. RAAD SCHAGEN, Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Maandag 8 Februari 1926, des namiddags te half acht uur. Onderwerp van behandeling: Voorstel tot verbetering van do Laan, Spoorlaan en Dorpen. Schagen, 6 Februari 1926. De Burgemeester, J. GORNIEtLTSSEN. INGESCHREVEN VOOR LICHTING 1927. Voor de lichting 1927 zdjn) in'onze gemeente 31 personen ingeschreven. TOEGELATEN AMBACHTSSCHOOL. Tij6 Hartog in het Weeshuis alhier, is' met vrij stelling van'; examen toegelaten tot de Ambachts school' te Alkmaar. DEMONSTRATIES, Het Eleetriseh Bedrijf 'te Schagen Zal W gele genheid van de Schager .Pa.aSoh tentoonstelling- do- monstreereai met de toopassiing* van elektriciteit in het land- en tuinbouwbedrijf, bij de melkerij en de huishouding. Bovendien zal' het dan de verwar ming van- kerken en scholen door el'eotrioiteit aan- toononJ- SCHAGER HANDELDRIJVENDE. EN INDUSTRIéELE MIDDENSTANDSVEREENIGING. Ledenvergadering, gehouden op Vrijdag 4 Februari j.l„ in het lokaal Igesz. Aanwezig 20 leden. De Voorzitter, de heer B. 'Berends, opent de bij-', eenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Hij drukt zijn spijt uit over de kleine opkomst van leden, hetgeen bewijst, dat de middenstanders de belangen niet zien, die van 't vereenigingsleVen uitgaan. Spr. 'Voor deze medewerking ?al eene dankbetuiging ge zonden worden. 'Eb wordt door den heer Schmalz op gewezen, dat indertijd met Algemeen Belang een verzoek is ge daan om het Postkantoor alhier open te stellen tot avonds 9 uur, doch daarop is nimmer antwoord ge komen. 'Besloten wordt het verzoek te herhalen. 'Op een schrij ven aan B. en W. om aan de handela ren in brandstoffen 'voor de cokes reductie te verlee nen, is gunstig beschikt. Verder wordt mededeeling gedaan van de beschik baaretelling van goedkooper geld voor do midden- standswoningen (reeds vroeger medegedeeld), waar door het, na ingekomen goedkeuring, mogelijk zal zijn den huurprijs der middenstandswoningen te ver lagen. NIE.UWE. NIEDOPP Kwaliteiten niet minder en prijzen niet hooQcr dan in de stad. Ingekomen is een korte rekening en verantwoor ding van de winkelweek 1925. Voorzitter spreekt een woord van hart el ijken dank aan bestuur en commis sie van de winkelweek voor hunne enorme bemoei ingen, on hij' hoopte dat de heeren zich weer be schikbaar stellen. Ingekomen is een dankbetuiging van' den heer Schmalz, voor zijne benoeming tot lid van ver dienste. Een schrijven van de Middenstandsvèreeniging te Anna Pau-lowna' over het oprichten van nieuwe afd'eelingen, wat die afd. gaarne aan Schagen wil overlaten, wordt voor kennisgeving aangenomen. Na de zo serie mededeel ingen en ingekomen stuk ken brengt de le secretaris, de heer J. H. .-Schene, hot jaarverslag uit, waarin wordt geconstateerd dat het dien meesten zakonmienschen in Schagen in 1925 niet geheel is gegaan als wel gewonscht is. dat het 20-jarig bestaan dor vereeniging is gevierd; dat de heer Schmalz als voorzitter had bedankt. De instel lingen der vereeniging werken alle goed. Het leden tal bleef vrijwel gelijk; de financiën verkeeren in een niet al te goeden toestand. Gewezen wordt op het ook Mor insluipon van een middenstandsgevaar,- nl* het cadeau-stoLsel. Gehoopt wordt, dat de zakenmens schen, die dlit stelsel in toepassing brengen, vqn dit gevaarlijke pad' mogen terugkeeren. Het verslag wordt, met dank aan den secretaris, goedgekeurd. De 2e penningmeester, de heer A. M. Rossen, doet rekening en verantwoording, welke wordlt nagezien door de hoeren) J. Schoor! Pz. on P. 'Kramers. Deze commissie rapporteert dat alles in orde be vonden is. Het nadeelig saldo bedraagt f 109.45De rekening wordt goedgekeurd. Tot bestuursleden worden met nagenoeg alget- meene stemmen herkozon d'e heeren J. H. Sc-hene, C Hout-losser en M. W'issekorke. De heeren. Schene en 'Houtlo&ser aanvaarden de functie wederom; de heer Wissekerke was niet aanwezi-g. Overgaande tot verkiezing van drie leden voor do winkelweekcommissie 1926, blijkt dit niet zoo. voor spoedig te gaan. Na eene vraag door den heer Trapman bleek het Bestuur het van-zelf-sprekend' te achten, dat er woer eene winkelweek zou komen, De vergadering ging hiermede accoord. Bij eerste stemming werden met groote meerder heid gekozen de heeren Schmalz en Bruggink. De beer Schmalz, verklaarde, hoe zeer ook giroot voor stander van- de winkelweek, ditmaal niet in de ge legenheid te zijn de functie te aanvaarden. Hoewel het hem zeer spijt, heeft hij na rijp beraad dit be sluit genomen. De heer Bruggink kan. eveneens, om persoonlijke redenen,,de benoeming niet aanvaarden. Aandrang van voorzitter en vanuit de vergadering mag niet baten, zoodat tot eene nieuwe stemming wordt overgegaan. Deze heeft tot uitslag, dat gekozen wordt de heer M. C. Tuinman; de heer Berends verkrijgt; 10 stem. men, de heer J. iH. Schene eveneens 10 stemmen, do heer Bolte 8 stemmen, enz. De heer Tuinman verklaart, niet veel lust te heb ben, om, waar het hier vooral' een winkeliersbelang betreft, er voor te springen, waar anderen zich terug trekken.. Ofschoon niet direct willende bedanken, wil hij afwachten wat'andere benoemden doen. Uit nu gehouden besprekingen blijken de heeren Berends en Schene eene eventueele benoejning niet te zullen aanvaarden. Waar zoo weinig animo bestaat, bij direct belang hebbenden, zooals de leden der Midden stands ver eeniging toch allen zijn, om voor deze belangrijke zaak het werk te doen, acht d'o heer Trapman het maar heter geen winkelweek te houden. De heer Schmalz daarentegen zou dit in hooge mate betreuren, en meent dat Schagen wel mag op passen en actief blijven. Ten slotte wordt besloten de benoeming van com missieleden uit te stellen tot eene volgende verga dering. Tot leden van d'e commissie voor het stichten van een Badhuis worden gekozen de heeren Berends en. Joh. Rotgans. 'De plannen en begrootingen voor het hadhuis worden door voorzitter medegedeeld en mo gen we1 bekend veronderstellen. De bedoeling is, dat de commissie in de. genSeento rentelooze aandeelen zal trachten te plaatsen, en als daaruit blijkt, dat er voldoende belangstelling bestaat, bij den gemeenteL •raad om steun aan te kloppen. Vervolgens worden 3 nieuwe leden aangenomen. Bij de rondvraag brengt do heer H. van Weelde .ter sprake, dat mot den PaasohtenttoonstelBng^ dag de tenten met den achterkant gekeerd zijn naar do winkels toe. Dit acht hij niet m 't belang van, de winkels. Zoowol voor het verkeer, als voor de winkels acht hij het beter, dat de tenten met hun front naar Hoog- en Laagzijde zijn gekeerd. Spr. vraagt dat de Middenstands vereeniging een verzoek hiertoe richt tot het PaaSchtentoortstellingö- besfcuur. De meehingen omtrent het wenschelijke yan dit idéé zijn 'verdeeld. Verschillende leden zijn. va-n meeauné', dat dq verandering zou medebrengen, dat de .gezellige indruk yan! 'eött groote massa pu- de Gedempte n, terwijl ook tenten ongunstig zouden uitkomen', Anderen daarentegen achtèn. het een verkeers- belang. dat de stroom van me'nschen wordt ver-

Schager Courant | 1926 | | pagina 1