DAMRUBRIEK. 11 m 9 m m m m w Si at# m M fÜ m w Hg Él fÜ S m\ §1 1 De Wereld der Vrouw i Even Lachen» afdeeling. Ieder onderdeel van het werk is vooraf nauwkeurig vastgesteld en de tijd, die #r voor noo- dig is, met de stopwatch gemeten. Iedere arbeider heeft één, dikwijls slechts zeer onbeduidend werk te doen, maar steeds hetzelfde onderdeel van het werk. Dag in, dag'uit, en van den eenen man rolt het werkstuk naar den anderen. Nu naar de constructie van de motoren en de' wa gens. Ook deze geschiedt aan den loopenden band. Op eenige passen afstand van elkaar sfaan één of :twee arbeiders en naast zich hebben zij een stellage met onderdeelen, die zij moeten aanbrengen. Zoodra de motor of de wagen aankomt,, gaan zij aan het werk, waarbij zij langzaam, met gelijke snelheid meegaan en tegelijk den arbeidverrichten. Daar de op iedere werkplaats noodzakelijke voorraad onder- Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. AMELS Wz, WINKEL. OPLOSSING PROBLEEM No. 35. •Wit: 27-21, 22—18, 21—17, 45-40, 41-37, 46X10, 25X1, wint. OPLOSSING PROBLEEM No. 36. Wit: 35-30, 38-32, 16—11, 11X2, 2X31, wint. - Deze week 2 problemen van den heer A. Oüè Az. te hjieuwe Niedorp. f PROBLEEM NO. 30. ZWART. deelen by de geweldige productie van ongeveer 850 wagens per uur niet overal kan worden onderge bracht, zijn er weer bijzondere conveyors, die deze onderdeelen onafgebroken aanvoeren. De arbeider neemt er dan af, wat hij noodig heeft. Het in elkaar zetten van 'de wagens geschiedt in enkele minuten en aan het- einde van den band ver laat dan de wagen, geheel gereed, de montagehal met eigen kracht. Geen enkele auto wordt per spoor vervoerd, maar zij', rijden alle zelf naar de plaats van bestemming, wanneer die in het distriet Detroit ligt-. Ligt zij ver van Detroit verwijderd, dan wordt een auto afgeleverd, die in de dichtstbijzijnde van de 35 montageplaatsen in het land wordt in elkaar gezet. Daartoe gaan dagelijks 400 spoorwagens met ge reedgemaakte onderdeelen naar de montagewerk plaatsen en al deze onderdeelen passen overal goed en nauwkeurig in elkaar. Zij kunnen gebruikt wor den als nieuwe deelen voor nieuwe wagens of als reservedeelen voor oude wagens. Zij passen altijd, een toeken van de buitengewone, ver doorgevoerde normalisoering en tevens een bowijs voor de nauwge zetheid bij de vervaardiging. In overeenstemming met den omvang van de fa briek beschikt de firma natuurlijk ook over de noo dige hulpmiddelen. Twee zeeschepen brengen ieder 13.000 ton ijzererts uit de ertsindustrie van Michigan naar River Rouge en 1000 vier-assige kolenwagens zorgen voor de noodige kolen uit 4 eigen mijnen. Het voor de fabrieken noodige 'hout komt uit de reus achtige bosschen van de firma in het Noorden van Michigan aan de Canadaesche grens. Met denzelfdep ruimen blik als voor de verschil- lende auto fabrieken is ook voor het welzijn van de employés en de arbeiders gezorgd. Niet alleen worden ongeveer 800 personen met lichamelijke gebreken, j zooals doofheid, blindheid, verlies van een lic'haams j deel, enz. aan passenden arbeid geholpen, maar de ve\ligheidsafdeeling zorgt voor vermindering van de mogelijkheden van ongevallen en voor bevorde- WIT. Stand.Zwart, 10 schijven, op: 3 7 tot 10 12 15 17 26 27. V Stand Wit, 10 schijven, op:21232425293233 37 39 43. PROBLEEM No. 40. ZWART. PARUSCHE MODE Deze bleek groene dansjapon is vervaardigt? van crêpe georgette en werd heel licht geborduurd met kristal-zijde. De rug en het front zijn vrijwel aan el kaar gelijk; het eenige verschil schuilt in de lange schouderbanden, welke tot ver over den rug vallen. Een knip-patroon voor deze zeer fraaie japon is verkrijgbaar onder nummer 315a, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 85 cents. WIT. Stand Zwart, 11 schijven, op: 6 8 10 13 14 18 tot 21 26 30 en. dam op 50. Stand Wit, 11 schijven, op: 17 22 28 32 33 37 39 41 43 44 47, dam op 5. Wit speelt en wint geldt voor beiden. 1 PARTIJSTAND. Stand Zwart, 18 schijven, op: 1 3 6 tot 10 12 14 15 16 18 19 20 23 tot 26. Stand Wit, 18 schijven, op: 27 28 30 32 tot 35 37 tot 40 42 tot 48. Wit speelt in bovenstaanden stand 46—41 als lokzet waarop Zwart op de volgende manier kan dam ha len. Zwart: 16—21, 26-81, 18-22 12X21 (Wit slaat hier 26X17). - Zwart: 23—29, 19X46, 14X23, Wit. vervolgt nu met 17—11, 3832, 33X5. Wanneer we nu den diagramstand nog eens op zetten, dan zien we dat Zwart zich nog eenigszins kan redden na Wit 26X17 door inplaats van direct 23—29, 'eerst 6111 te spelen en daarna dam te nemen Wit vervolgt de partij dan met 38—32, de beste, Zwart 48X28, Wit 33X22, Zwart 23-28, Wit 22X33, Zwart 25-30, Wit 35X24, Zwart 20X49, Wit 40-35, Zwart 49X40, Wit 45X34 Is thans een schijf voor geraakt. DAMNIEUWS. De uitslag van de match Twisk-Winkel is: Bord 1 A. v. d. Wolf 1 C. Amels 1. Bord 2 P. Zwagerihan 0 D. Kleen Z Bord 3 C. Schimmel 0 G. Renooij 2. Bord 4 Pr Mijsberg 0, 2 J. Zwaan 2, 0. Bord 5 J. de Geus 0, 0 'Jb. Mantel 2, 2. Bord 6 P. Spijker 2, 0 T. Mantel 0, 2. Bord 7 Chr. Spijker 2, 0 A. Wit 0, 2. Bord1 8 J. v. Ham 2, 0 P. Wijdenes 0, 2. Bord 9 J. Naastepad 2/2 C. Mul 0, 0 Bord 10- G. Spijker 2, 2 J. Brouwer 0, 0: Bord 11 H. Ludecke 2, 0 C. Honingh 0, 2. Totaal Twisk 19, Winkel 19. De Damclub D.O.S. was in deze match niet onge lukkig, dat behalve de chauffeur de heeren Zwaan cn Wijdenes van Opperdoes bereid waren om voor haar uit te komen. MOEDERS EN HAAR KINDEREN» v Voor de baby. Een moeder zegt-: „Niets is e^ger dan het getob met de baby als zij een kou gevat heeft. Het teere gestel kan zoo weinig verdragen, de ontstoken organen genezen slechts heel langzaam en het voortdurende niezen en hoesten doet het kind schade. Daarbiji komt dat zoo'n kóu dikwijls maar heel langzaam slijt en de kleine daar door nog verkeerd leert praten ook. Bij duizenden kinderen bemerkt men dat ze met een verstopten of dikken neus praten, hun stembanden daardoor for- 'ren, met open mond ademen ^nz. Niet zelden is de moeder zelf echter de oorzaak, dat het -kind zulk een koude vat. Het is dan ook aan te raden, dat de moeder die verkouden zijn, een doekje voor den mond dragen, dat gemaakt is van b.v. zes stukjes gaas over elkaar. Op die wijze voorkomt men al thans, dat het kind de verkoudheid door besmetting oploopt." Nuttige Wenken, KININE. A'ls een der voorzorgen welke men nemen moet tegenover een influenza-pa-tiënt, is kinine een bij uitstek goed voorbehoed-middel. Natuurlijk gaat er niets boven de bekende medicijnen, welke voor ieder mensch bestemd zijn, nl. de frissche 'buitenlucht en veel beweging, maar kinine is een uitstekend middel in geval 't reeds te laat is en men 't bed moet hou den. Het bewaart ons dan licht voor erger. Het is echter geen goede gewoonte om b.v. eiken morgen een weinig kinine te gebruiken. Er zijn menschen dié dit doen en als het dan op doktersvoorschriften ge schiedt, is het natuurlijk wel in orde, maar wan neer men op eigen houtje deze gewoonte aanneemt dan zal het lang niet altijd verstandig zijn. Vooral merkt men een overdreven gebruik van kinine op bij menschen, die zeer lang in Indië gewoond heb ben. SCHOENEN VAN PATENTLEDER. Het z.g. patentleer wordt nog veel gedragen, maar in den regel vergeten de gebruikers, dat juist dit le der veei zorg vereischt. Als men patentlederen schoe nen een poosje niet draagt, doet men verstandig het leer in te wrijven met een weinig versche boter. Dit voorkomt het scheuren of barsten. Krassen en bar sten kan men voor het oog verbergen door in de ontstane kieren een' hoeveelheid zwartsel te wrijven. De- gewone schoensmeer helpt hiervoor niet. Het op brengen van 't zwartsel mopt tamelijk dik geschieden. Men laat 't op de schoenen zitten gedurende 'n dag, waarna men poetst met witte crème. Het uitwrijven geschiedt later op de gewone wijze. TEGEN RHETJMATIEK. Er zijn verschillende redenen om aan te nemen, dat losse en poreuse, wollen kleedingstukken voor rheumatiek-lijders beter zijn dan wat ook anders. Dit geldt dan hoofdzakelijk gedurende den winter maar -natuurlijk ook voor andere koude' of regen achtige dagen in het jaar. Het is zeer belangrijk de .voeten zoo goed mogelijk droog en warm te houden, en als het noodig is moet men er niet voor terug-- schrikken de kousen of sokken twee, of drie malen op een dag te verwisselen. Voor menschen die veel op straat zijn, b.v. reizigers, die soms dagen en we ken langs landwegen moeten loopen of in kleine plaatsen over slechte straten, is het aan te raden schoenen en laarzen te dragen met dikke, zware wa terproof zolen en' zelfs dan zal het nog niet overbo dig zijn overschoenen te dragen, telkens als men lang naar buiten moet. Overschoenen moet men niet bin nenshuis dragen; dadelijk na het thuiskomen moet men ze uitdoen. "Warme voetbaden zijn zeer goed voor de gezondheid en houden de rheumatiek lang weg, men make ey du-s een ruim gebruik van. HET SCHOONMAKEN VAN SPIEGELS. Spiegels moeten dikwijls worden- schoongemaakt en vooral mogen zij niet te veel aanslaan. Men doet het schoonmaken op de volgende manier. De aan slag of de stof neemt men af met 'n schoonen warm vochtigeh lap. Dan wrijft men den spiegel af met een doek, waarop men wat kamfer heeft gespren keld. kjen eindigt door nog even na te wrijven met een gewonen, schoonen stofdoek. ring van de gezondheid door geschikte hygiënische maatregelen. Overal vindt men medische afdeelingen en een 'eigen groot ziekenhuis met 500 bedden neemt de ernstigste patiënten op. Henry Ford, die dit werk in slechts 20 jaren heeft opgebouwd, en tegelijk de menschheid in de volksauto een zegenrijk geschenk van groote betee- kenis heeft gegeven, zal langen tijd ook in Amerika een unieke geest blijven, .tot wellicht in het vliegwe- zen later ©en nieuw genie opkomt, om van het vlieg tuig een algemeen verkeersmiddel te maken, indien het dit althans niet reeds gemaakt is door Henry Ford. R.Nbl<L' I OVER TRANSPLANTATIE VAN OOG EN. Eenige jaren geleden heeft Koppanyi meegedeeld, dat het hem gelukt wad bij verschillende dieren- ge- heele oogen weg te nemen en deze dan weer op de plaats zelve te laten ingroeien. Dergelijke opnieuw bevestigde oogen hadden het gezichtsvermogen be houden. Men 'heeft met zeer veel wantrouwen kennis genomen van deze mededeeling, die meer leek op het fantastische boek van onzen Heijermans, het mooie verhaal van Joep, dan op dat van eeri nuchter ge leerde. Maar in Weenen heeft men de proeven na gedaan en in sommige gevallen ze kunnen beves tigen. Nu komt ook uit Genèvé een bevestiging vaii de proeven. De heer Mattherg heeft met salamanders gewerkt. Hiji narcotiseerde deze dieren twee aan twee in water, waarbij een weinig aet'her was gedaan en verwisselde nu telkens liet L. oog van de twee die ren; het eono kreeg het L. oog van het- andere en omgekeerd. IDe oogleden werden daarna tijdelijk met een hechting gesloten. De operatie werd geheel adep- tisch uitgevoerd; na de operatie werden de dieren een tiental dagen in steriele vochtige zakjes gehouden. Van de 86 pet. aldus behandelde dieren mislukte de proef in 82 gevallen; bij vier echter Was het. oog ge heel en1 al helder gebleven én' verschilde niet van een) normaal oog. Bij deze dieren werdnu het rech teroog weggenomen1 en daarna bleken de dieren nog even goed te zien als hun normale soortgenooten. Zij probeerden naar een wurm te happen, die in een glazen/ buisje zat en die ze dus niet op een andere wijze konden1 bemerken. Een blinde salamander hap te niet naar de wurm in 'het buisje. Ook het mikros- kopisch onderzoek maakte uit, dat het oog volkomen aangegroeid was; de gezichtszenuw liep weer be hoorlijk door naar de hersenen.-het netvlies had een volkomen normalen bouw. Nu bewijzen deze proeven nog niet, dat ook bij zoogdieren zoo iets mogelijk is; het is bekend, dat sa lamanders een veel sterker regeneratievermogen heb ben dan zoogdieren. Maar nu de proeven van Kop panyi voor salamanders bevestigd worden, is het niet onmogelijk, dat ooak zijn ratenpróeven die alleen in Weenen met positief resultaat zijn nagedaan .in derdaad waar zijn. MENSCHEN MET EEN STAART. Meer dan eens, hebben ontdekkingsreizigers uit vroeger eeuwen meegedeeld, dat ze stammen van wilden waren tegengekomen, die een staart hadden. Zoo b.v. hebben de Portugeezen, di« het eersi— in Oostelijk Afrika binnendrongen, -hun tijdgenoot en verbaasd door te vertellen, dat geheele volksstammen uit deze streken even duidelijke staarten hadden als apen Ook over de inwoners uit andere werelddeelen uit West--Afrika, uit Zuid-Amerika en uit Australië zijn dergelijke berichten verspreid. Maar bij nader onderzoek bleek het steeds, dat de onderzoekers zich vergist hadden; de staart diende voor versiering en was meest afkomstig van., een wild diera Zoo heb ben b.v. de kihouyou's Uit Organda nog heden ten dage- de gewoonte om bij hun krijgsdansen zich ge heel en al naakt te vertoonen; alleen, dragen ze van achter een s'aart van een leeuw, van een luipaard of wel een bos struisveeren. Maar thans worden in de „Presse Médicale" twee inwoners beschreven (en afgebeeld)van het eiland Lucon. het grootste eiland van .de Philippijnen. De hier bedoelde volksstam woont in het Noordoosten in de bergen; men meent, dat zij tot de primitieve bevolking van het eiland be hoort. De stam waarvan de twee menschen worden afgebeeld in het Fransche tijdschrift, is die der Bontoks. Bij dezen stam nu komen vrij veel gevallen voor waarbij hei individu een staartachtig aanhangsel be zit. Een Amerikaansch onderzoeker heeft bij dezen stam op één dag vier gevallen kunnen vinden. De Fransche schrijver beeldt er twee van af; bij den eenen is de staart eigenlijk meer een stompje, bij den ander echter is hij 12.5 c.M. lang. De Bontokkers, behoorende tot de grootere groep van de Iggoraten, zijn een zeer woest volk, dat tot kort geleden nog niet was onderworpen en evenals de Dajakkers op Borneo, groot was in het koppen snellen. De Amerikanen hebben 'hieraan t>aal en perk gesteld en trachten hen thans te beschaven. Of daarbij ook de staart zal verdwijnen zullen wij moeten afwachten. STEEDS BAAS BOVEN BAASl Drie Amerikanen zwetsten (tegenover elkaar over de hooge huizen van hun geboortestad. Die van San Francisco zei: „Bij ons moeten zuur stofleidingen naar de hoogste verdiepingen geleid worden anders is de lucht daarboven te ijl." Die van Chicago zei: ,,Onz© daken zijn met eeuwig sneeuw bedekt." ..Dat is alles nog niets", zei de man van New York. „Bij ons moeten ze do Kerstgeschenken al midden in den zomer koopen., anders zijn ze vóór Kerstmis niet op de 'hoogste verdieping." AL TE LETTERLIJK. „Jan", 4zei do baas tot zijn knechtje, „kijk eens naar de kachel". Jan doet 't. De baas, wat later: „Aap van een jongen, nu is de kachel toch uit!" „Ja baa8,\<zei Jan, „ik heb toch heusch naar de kachel gekeken". V

Schager Courant | 1926 | | pagina 16