MlUDKtl IlitlïS- AIMÉ- luOmllil van onze 2e zaak Raad Nieuwe Niedorp. DE GELUKKIGE HELD in Rijwielen enz., LAAGZIJDE B 62, Firma A. en J. PRINS - lleerenstraat E 38 - Tel. 2 - Laagzijde B 62. Woensdag 17 Februari 1926. 69ste Jaargang. No. 7795. mi9Scn' _r Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. FEUILLETON. naast de Coiffeurszaak R. P. v. Halm. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- leotlön nog zooveel mogelijk in hot ooratultkomond nummer geplaatst. Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Februari 926, des morgens 0 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer P. Koopman, bjrgemeester, se- retaris de heer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden mder dankzegging goedgekeurd. Het exploitatie-verlies van de tram Schagen-Wognum reeds te ruggebracht van t 60.000 op f 40.000. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Gaijaard of reeds nadere mededeelingen kunnen wor den gedaan over de stappen die de commissie ten aanzien van de instandhouding der tram Schagen- Wognum heeft gedaan. Voorzitter zegt. dat de commissie naar Utrecht is geweest en nu nader bericht van de Ned. Spoorwegen wu komen. De heer Visser deelt mede. dat reeds één eigenaar digheid naar voren is gekomen, nl. dat de directie der Ned. Spoorwegen er niet op had gerekend, dat het was een 'toevoerlijn, en de schade die de exploita tie oplevert van f G0000 is teruggebracht tot f 40.000. De heer Gaijaard vraagt, of de exploitatierekening is nagezien De heer Pluister denkt niet, dat dit zoo gemakke- kelijk is, alles is in- en door elkaar. De heer Visser verwacht, dat er nog verscheidene woordjes overgespToken zullen worden. Voorzitter zegt, dat de Provincie indertijd een sub sidie heeft verleend van f 125000, maar het rapport over de tramlijn, door de Provincie opgemaakt, is bijzonder slecht voor het blijven van de tram. De heer Reigersman 'heeft' een onderzoek ingesteld. Maar of die mijnheer meer met kanalen op heeft, dat weet epr. niot. Spr. is wel benieuwd naar het schrijven van de Ned. Spoorwegen en het zou hem spijten als tram werd opgedoekt, we kunnen haar niet best De heer De Groot informeert, of B. en W. reeds Persoonlijk een onderzoek hebben ingesteld naar het Uit de mededeelingen van B. en W. blijkt, dat dit w* niet. is geschied, mede door de ongesteldheid dds 'beeren Fluister. De heer De Groot deelt mede, dat het gemeentebe stuur van Oude Niedorp een wenk heeft gegeven, dat buitenstaanders niet meer over het pad mogen rij den. Spr. ziet graag, dat B. en W. een onderzoek in stellen. Voorzitter zegt onderzoek toe. Ingekomen zijn de volgende stukken: a Besluit van Ged. Staten tot veThoogin» der jaar wedden van de wethouders tor f 150.-— raadsbe sluit tot wijziging van de begrooting 1925, beiden van de vercischte goedkeuring voorzien. b. Medodoeling. dat do in de vorige vergadering benoemde functionnarissen allen hunne benoeming hebben aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. Wat zullen Ged. Staten doen? c. Verslag eener vergadering van de Gascommissie [Uit het verslag blijkt, dat o.m. een onderwerp van besprekig uitmaakte, de eventueele uitbreiding van bet gasbuizennet naar Hoogwoud en Spanbroek. Door eén der leden van de Gascommissie werd daarbij op- gemèrkt, dat Ged. Staten wel niet zouden goedkeu- Ten het aangaan van een geldleening voor uitbrei ding van een gasbuizennet in andere gemeenten,. Naar aanleiding van die opmerking werd besloten POSTREKENING No. 23830. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 8 maanden fl.05. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro>krogol moor 20 cent (bewlj&uo, inbegrepen). Grooto lottere worden naar plaatsruimte berekend. ia. daar A. S. M. HUTCHINSON. BOEK m. liet boek van den gelukkigen tijd: het begrip jeugd. HOOFDSTUK I. Percival maakt kennis met het reusachtige. De jonge Percdval was zeven bijna acht, toen hij voor het eerst kasteel Burdon zag. Tante Maggie had hem meegenomen op een wandeling en ze wa ren in do buurt van het landgoed gekomen iets wat ze gewoonlijk vermeed, toen hij riep: „Daar komt een rijtuig aan." Hij was wat achter gebléven om door een Irogen greppel te loopen, maar liep nu vlug naar laar toe, greep haar hand en trok haar naar |den ranfc. Verdiept al's ze was in gedachten, was ze mid den op den weg blijven loopen. Percdval was er aan jewend, dat tante Maggie langen tijd kon Zwijgon, )n hy wist hoe hij, als het noodig was, die "uer- ifcrooidheid moest verdrijven. Do dorpelingen wisten maar ai te goed, even ris de „hulp" die op het postkantoor genomen iwaa voor het huishoudelijk werk, dat de Maggie Oxford', die zeven jaar geleden uit Londen was teruggekeerd net het doodsbericht van de t mooie Audrey en laar man, en het kleine jongetje had meegebracht God zegene hem niet de zelfde Maggie was, die hun dorp verlaten had. Een andere Juffrouw Oxford was teruggekomen, haar groote levendigheid had plaats gemaakt voor jjrroote kalmte en verstrooidheid. Op het dorp zei den ze, dat zij een beetje vreemd was gewordjen.1 De dood van haar Zuster had haar, dachten {ze, van de wijs gebracht. De .hulp", een mager, ern- meisje, Honora genaamd, die zich tot taak gesteld Percdval op te voeden volgens een op voedkundig boek met vrome grond begin e'én, waar DjZelf wel eens in verward raakte, noemde die ■wngzame buien vaat haar meesteres teekenen van eerst Ged. Staten hiernaar te vragen, omdat anders een nader uitwerken van de plannen overbodig werd geacht. d. Rekening en begrooting van den Keuringsdienst van Waren. Zullen voor de raadsleden ter inzage worden gelegd. e. Verslag eener vorgadering van de commissie voor den Vleeschkeuringsdienst, met begrooting voor 1926. Als voren. I Het adres van Middelie is onjuist. Er zijn meer ongelijkheden. f. Verzoek- van hot gemeentebestuur van Middelie om hun adres aan Ged. Staten inzake vermindering der tarieven, voor waterlevering ten behoeve van veestallen, te steunen B. en W. stellen voor, dezen brief voor kennisge ving aan te nemen. De heer Wit vraagt, waarom B. en W. voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Visser antwoordt, dat dit is omdat de toe stand niet was, zooals 'Middelie in het' adres aan geeft, Spr. wijst er op. dat de regeling van het op pervlakte-tarief meer ongelijkheden bevat. Spr. weet wel, dt men thet antal M3. volgens dat tarief mag gebruiken, maar er zijn gezinnen, die het op geen stukken na noodig hebben. Wat nu de veehouders- bedrijven betreft, er wordt wel degelijk op de kleine bedrijven gelet, want tot 6 koeien kost bet water per koe f 2.50. Voor grootere bedrijven is er het meter tarief en worden nu de kosten van meteropname enz. er afgetrokken, dan komt men ook tot een waterprijs van 25 cent Hiet zou bovendien onzuiver wezen om voor één bedrijf uitzonderingen te maken. De heer Wit vraagt, of voor andere bedrijven ook een tarief van 25 cent geldt. De heer Visser zegt, dat dit van bet contracteeren afhangt. Voorzitter zegt ook. dat bij contracteeren van 200 M3. 25 cent per M3. wordt betaald. De beer Pluister licht nog toe. dat de veehouders allereerst betalen naar het oppervlaktetarief, dat Is tegen 25 cent per M3.; voor het meerdere betalen ze dan al naar het te sluiten contract. Boeren dus die in een groot huis wonen, zullen dus heel wat water voor 25 ct. per MB. kunnen gebruiken. En om dat het adres van Middelie niet juist is gesteld. De heer Wit merkt nog op, dat dus de middelmatig groote boeTen het duurste water hebben. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. g. Bericht van het Gemeentebestuur van Hoog woud, dat de Raad dier gemeente het besluit tot op heffing der ambtswoning van het hoofd der school aan de Langereis beeft ingetrokken, aangezien nu, dooT de laatste wijziging van het bezoldigingsbesluit, de reden daarvooT is vervallen. Voorgesteld wordt ook hier tot intrekking over te gaan. Aldus wordt besloten. Ontslag op de meest eervolle wijze. h. Ontslagaanvrage tegen 1 Mei a.s. van den heer A. J. Veurman, als hoofd der school in de kom. B, en WL stellen voor. dat ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Voorzitter denkt niet, dat één der leden bezwaar zal hebben tegen het verleenen van dit ontslag en het is de bedoeling den heer Veurman op de meest eer volle wijze zijn ontslag te verleenen en hem tevens dank te brengen voor wat hij voor onze gemeente is geweest. Spr. weet, dat de heer Veurman is ge- woest een eminent, knap'en fink onderwijzer en het ligt op onzen weg hem daarvoor dank te brengen. Dat zijn ongesteldheid van dien aard was. dat hij daarom zijn ontsag meent te moeten vragen, betreu ren we allen zeer en we hopen dat de heer Veurman in een andere omgeving nog jaren met zijn gezin gezond mag blijven leven. (Instemming.) Voorzitter zegt nog, dat zoo spoedig mogelijk een oproeping ter voorziening in de vacature zal worden geplaatst. In verband met een schrijven van den Pensioen raad wordt de heer Veurman nog benoemd als onder wijzer bij het vervolgonderwijs bij welk onderwijs de heer Veurman als hoofd in functie was. Stelt de raad belang in den flnan- tieelen toestand der gemeente? AÉm de orde wordt gesteld de wijziging van de be grooting, dienst 1925, in verband met af- en over schrijvingen,. dienst 1925. die worden vastgesteld tot een bedrag van f 2016.25. De heer Visser merkt op, dat de finantieele toe stand er niet slecht voor staat. Voorzitter vraagt, of de secretaris eens mededeeling wil doen van de posten, waarop restanten zijn, want spr. weet niet of de heeren er belang in stellen hoe het tekort gedekt wordt, spr. doet dat wel. Door den secretaris wordt dan medegedeeld, welke posten kunnen dienen om de overschreden posten aan te vullen en somt op welke posten bovendien nog nog een meerdere opbrengst gaven dan geraamd was. O.m. geeft de post vermakelijkheidsbelasting een op brengst aan van f 277, geraamd was f 200. De toren was niet gerepareerd en daarvoor was uitgetrokken f 677, de bijdrage aan R.H.B. scholen valt f 400 mee, die voor het nijverheidsonderwijs f 192, enz., enz. Arbeiders betalen meer dan 7 pet. van hun loon aan hum. De begrooting 1928 wordt gewijzigd, in verband mét de verhooging van het bedrag der inhouding op de jaarwedde van het hoofd dor school te Moerbeek, we gens vrije woning. Door den secretaris wordt toegelicht, dat de huur niet minder dan 7 pet. van het salaris mag bedra gen en voor het hoofd der school te Moerbeek daarom van f 180 op f 209.16 moet worden gebracht. De heer Gaijaard informeert hoe hoog de huur voor de woning in de kom is. De secretaris deelt mede, van f250. De her Pluister vindt, het niet onbillijk dat de huur waarde op deze wijze wordt geregeld en de heer „iu de war zijn" en trachtte er op ruwe goed hartige manier een eind aan te maken. Percdval' die het dichtst bij de waarheid was noemde ze „denken". Als Tanto Maggie zoo'n bui had, kon h;i stü bij haar staan en peinzend naar haar go- zicht kijken, met zijn hoofdje even op zij. Dan zuchtte hij. en .dep weer weg om te spelen. Plet was alsof hij zich afvroeg, wat haar tooh bezig hield. Terwijl hij daar stond, maakte hij er zich een vage voorstelling van, maar het einde was een lichte zucht, omdat hij er tooh niet achter kon komen. Niets kon tante Maggie uit die buien van verstrooidheid wekken. De aanvallen van totale afgetrokkenheid over vielen haar als een plotselinge verlamming, terwijl ze druk met iets bezig was of in een ernstig ge sprek gewikkeld: dat was in elk geval een toe ken, dat haar vermogen tot zelfbeh eersohing was aangetast. Ze verdeelde haar tijd tussohen deze perioden van „denken" en een groote liefde voor Percdval. Als ze bezig was met het kind, kon de blik van zijn oogen, de klank van zijn stem, haar opeens in gepeins doen vervallen, terwijl zij een anderen keer uit zulk 'n bü van diepe afgetrokken heid eensklaps ontwaakte en Percdval ging zoeken, die# meestal vlak bij haar stond' en hem dan on stuimig in haar armen sloot. 8. i Zoo ging het ook nn, toen hjj met een: „Daar komt een rijtuig aan, tante Maggie". naar haar toekwam. Haar bléek, zacht gelaat, met de droevige oogen veranderde plotseling van uitdrukking. Ze bleef achter hem staan om het rijtuig te laten voorbij- gaan,_ boog zich toen voorover, kuste zyn rood ge zichtje, en vroeg: „Was je bang, dat ik overreden zou worden ?"f Percdval, die vol verwachting stond 'te kijken hoe het rijtuig de bocht van den weg zou omkomen, stak toch even zijn handje uit en streek haar lief- koozend over de wang. „Het zou best kunnen gebeuren," zei hij. ,Ze zoiwen natuurlijk wel .geroepen hebben, maar mis schien is het een vurig paard, dat met stil' wil staan." Tante Maggie deed al'sof ze hevig schrikte van die voorstelling „Maar by mij bent u altijd veilig," stelde Percd val haar gerust. Hij had de grappige gewoonte om haar uitdrukkingen over te nemen. „Ik houd een oogje op u," zei hy, „al" ben ik ook nog zoo ven achter.' Ze lachte en keek hem vol trots aan, en ze had reden qm trotsch op hem te zijn. Op zeven, bijna achtjarigen leeftijd had Percival alle wisselval ligheden van een moederlooze jeugd doorstaan. Hij was een vroolijke baby geweest en genoot nu van een heerlijke jeugd; van zijn vader had- hij den flinken bouw, van zijn moeder het lieve, zachte gezicht, zoodat de menschen niet laten konden, naar hem te kijken al's hij door de dorpsstraat ren de. Nu ook keerden de menschen, in het wagentje, dat voorbij reed, zich om. Twee vrouwen en een man zaten achterin tussohen een menigte pakken; op den bok naast den koetsier zat een magere jon gen, die er bij uitstek bleek en ongezond uitzag.) Perciivali staarde hem aan, en misschien jaloersch van de bloeiende gezondheid -van het jongetje, keek de magere jongen ook naar hem en trok een leelyk gezicht tegen hem met zoo vedf gemak, 'dat je niet hoefde te vragen of hy dikwijls zulke ge zichten trok. En zich omdraaiende, majikte hij, dat Percival ten volle van zijn leëlyke grimassen kdn genieten. Dit was de zelfde Egbert Hunt, wiens talen fc van leelijke gezichten trekken, wij bij het begin van ons verhaal reeds hebben leeren kennen. Percdval keek vol belangstelling naar tante Mag gie. Zit daar een clown op den bok?" vroeg hij. Hij was met tante Maggie den vorigen dag meegeweest naar Groot Letham en was Zeer getroffen geweest door het krijtwitte gezicht van een down, dat hem van aankondigingsbiljetten van een circus had aangegrijnsd. Tante Maggie's antwoord was het natuurlijk ge volgvan haar gedachten. „Ze gaan zeker naar het kasteel. Ik .denk, dat het de bedienden zün van Lord Burdon." „Neen, ik geloof dat het een clown is," hiélld Percival vol. Een kl'ein eindje verder, waar zij van den straat weg .een pad door de velden insloegen, ontmoet ten ze een ouden heer, die Tante Maggie al's Mr. Amber aansprak en die haar vermoeden bevestigde. „De familie komt overmorgen," zei Mr. Amber, „zooalé ik u verloden week al zei.. De bedienden komen vandaag. Ik geloof, dat ik ze juist tegen Visser oordeelt de huur niet hoog. voor arbei derswoningen zal wel meer huur moeten worden betaald. Tót leden der commissie voor het onderzoek der rekening van de Algem. Armenadministratie worden alle raadsleden benoemd, tot die van de commissie voor onderzoek der rekening van de Ned. Herv. Wee- zenadminiatratie de heeren Visser, De Groot en Blak ker. Ook hier de eendenplaag. I Aan de orde wordt gesteld een adres van een drie tal ingezetenen om van gemeentewege maatregelen te treffen, .waardoor zij worden beveiligd tegen den overlast en schade door eens andermans eenden in hun tuinen vtroorzaakt. B. en W. stellen ten aanzien van dit punt voor om na de artikelen, die reeds over het onderwerp han delen in de verordening op te nemen artikel 76bis, luidende als volgt: De eigenaars of houders van eenden zijn verplicht jaarlijks van 1 Juni tot 1 October hunne oenden in de hokken opgesloten te houden. De eenden, welke gedurende den in het eerste lid bepaalden tijd buit'en het. hok en erf des eigenaars worden aangetroffen, zullen uf kunnen worden op gevangen. waarbij de artikelen 74 tot en mot 76 van toepassing /Zijn, of kunnen, wanneer de eigenaar niet bekend is, door de politie worden gedood. Overtreding van het bepaalde in het eerste lid van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De beer Blokker, die blijkens de opmerking van den voorzitter zelf eendenhouder is, vindt het voorstel van B. on W. een prima-oplossing. Overeenkomstig het voorstel van B, en W, wordt dan ook besloten. Niet op de yoetstraat. Voorts stellen B. en W. voor naast het daarop rij den ook het zich zonder noodzaak bevinden met riju of voertuigen, handkarren, paarden of rundvee op de voetstraat, strafbaar te stellen, en ook drijven van losse paarden op den openbaren weg te verbieden. De voorzitter merkt op dat bij de winkeliers nogal eens fietsen met groote bakken er op staan, moeten die menschen dan ook bekeurd worden? De heer Gaijaard oordeelt dat de fietsen met deze verordening niet zijn bedoeld, en uit de toelichting, die de secretaris verstrekt, blijkt dat ook niet het geval te wezen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. De malariabestrijding door da be volking, B. en W. stellen voor. vanwege de gemeente spui ten voor de malariabestrijding verkrijgbaar te stel len, benevens tegen betaling der kosten de bijbehoo- rende vloeistof voor het gebruik door de bevolking en wel bijt de heeren D. Wit Cz., B. Keesom, D. Schermer, K. Vel, P. Blokker. G, Gaijaard. en G. Bo- beldijk, althans als die heeren zich daartoe bereid verklaren. De heeren Blokker. Wit en Gaijaard verklaren zich bereid bun medewerking te verleenen. De heer' 'Pluister licht toe dat tot nu .toe de Malaria commissie werkte te Nieuwe Niedorp en Oude Nie dorp, maar dat het beter werd gevonden, dat. elk© gemeente de bestrijding ter hand nam. Vorig jaar zijn er spuiters rondgegaan, maar of daarmee de re sultaten schitterend waren, is de vraag. Het is de be doeling van de Provinciale Commissie dat de bevol king de bestrijding zelf ter band neemt en door de gemeente wordt nu de vloeistof tegen betzelfde be-> ben gekomen. En hoe gaat het met jou, Percdval?" Percival' legde zijn kleine handje in de uitgesto ken hand. „Het gaat mij heel1 goed, dank u, Mr. Amber. Die eene was een clown weet u. Hij trok een gezicht tegen me." „Lieve hemel is het waar?" riep Mr. Amber. „Ja, dat deed hij," zei Percdval1. Trekt U er eens een, dan kan ik zien of ik het goed heb nagedaan.^ Maar Mr. Amber ging niet op zijn voorstel in. „Verbeeld je, dat de klok bleef stilstaan terwijl ik het deed, dan zou ik altijd zoo moeten blijven, kijken." ,Dat zou ik wel' 'leuk vinden," zei Percival!. „Maar ik niet," .zei Mr. Amber en hy gaf Percdval een tikje met zijn stok. Ze waren dierbare vrienden, Percdval' en deze gebogen oude bibliothecaris, die nu voor goed op het kasteel' woonde en een trouw bezoeker was van het postkantoor. Zijn oud gezicht straalde als die vroolijke jonge kijkers hem aankeken. Ze waren aan den ingang van den kasteeltuin gekomen en Per cdval wees door de boomen: „Woont u .daar, Mr. Amber? „Ja, daar woon ik. Kijk eens aan., dat Is me ook wat moois, je bent bijna net zoo groot als ik, en je bent nog nooit by' me geweest. Dat is ook niet vriendelijk." „Ik was -jerraag gekomen," zei Percdval', maar we komen bijna nooit dezen kant uit, is het wel', Tante Maggie?" Hy sprong den weg over om door de houten schutting te turen, die om den tuin stond. Mr. Am ber zuchtte even en wendde zich tot Tante Maggie; „Wat wordt' Percdval' groot, Juffrouw Oxford. En wat ziet hy or aardig uit Hy herinnert me (aan den tijd, toen ik bier twintig jaar geléden liep met zoon vrpol'yk, aardig jongetje. Ach ja," en hij begon te praten in zichzelf, zooals oude men schen wel meer doen, wier gedachten zioh gemak kelijker mét het verleden dan met het tegenwoor dige bezig houden, en hy bewoog zyn stok heen en weer op zyn eigenaardige manier. Hy doelde op Roly, Maggie wist het wel1. „U vergeet hem nooit he?" zei ze zacht. Zij wist, wat dierbare herinneringen waren. „U ver geet hem nooit" „Neen, neen," zei Mr. Amber steeds draaiende met zyn stok, zonder haar aan te zien, „zeker niet, zéker niet." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1