r 1 Raad Zuidscharwoude. Donderdag 18 Februari 1926. 69ste Airgang. No. 7796. TWEEDE BLAD. Bfamenb»* dsch Nieuws» •Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins dag 16 Februari 1026, des avonds 7% uur. {Voorzitter Jhr. v. Spenglor, burgemeester, secretaris de Leer Kunnen. Alle leden zijn aanwezig. De notulen welke ter visie hebben gelegon, geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Alleen merkt de» heer Zeeman op, voor de laatste Bpoedeischende vergadering geen kennisgeving van verhindering, doch van afwezigheid te hebben gege ven. Dit woord zal veranderd worden. Naar aanleiding van de opmerking door don heer Kramer betreffende sohoolgeldhoffing door Noord- schanvoudo, deelt de voorzitter mede, dat de moentng van den heer. Kramer op een misverstand berust. Do brand van hedenmorgen. Naar aanleiding van den brand welke hedenmorgen heeft plaats gehad, spreekt de voorzitter woorden van hulde en dank aan het adres van de brandmeesters en manschappen voor de plichtgetrouwe wijze van optreden, waardoor men den brand zoo spoedig mees ter was, IHet stemt tot tovredenheid, dat elk zijn uiterste best gedaan heeft en het is te apprecieoren dat de hulp van Noordscharwoude zoo spoedig ter plaatse was. Er is alles gedaan om te helpen. Niets is na gelaten om door gevoel van saamhoorigheid zooveel mogelijk het leed te verzachten. Gaarne tot weder dienst bereid. Dit geldt ook voor het personeel van de gasfabriek, dat alles gedaan heeft wat mogelijk was. Het stemt tot dankbaarheid dat van alle kanten hulp is komen opdagen. Daar er veel feiten zijn, die niet tot dankbaarheid stemmen, is het goed dit- in het openbaar te noemen. In verband met dezen brand merkt voorzitter het volgende op: (Nog vlugger zou men gewerkt kunnen hebben als brand kranen aanwezig waren geweest. We zijn lang van brand verschoond gebleven. Ik hoop dat deze toestand niet veranderd. Toen aan de overzijde het perceel van den heer Dijkhuizen begon te branden, is dit gebluscht met een slang op de waterleiding. Ais er een. kraan aanwezig was geweest, zou daar nog spoediger zijn opgetreden. Het zal spreker daarom aangenaam zijn van don Raad opdracht te krijgen tot het maken van een berekening voor het aanbren gen van 20 a 25 brandkranon waarvoor de spruiistuk- ken reeds aanwezig zijn. Pas mot brandkranen heeft men het gevoel, dat men brandvrij is. In 1920 hebben we a, en in 1923 b gezegd, laten we nu het heelo alphabet nemen. De heer Zeeman is voor brandkranen, HIJ heeft zich ai oorder zoodanig geuit. Als niemand er tegen is wil hij er verdor over zwijgen. Ten opzichto van den piaats gehad hebbenden brand zegt spreker dat. de druk van de spuit niet schitterend was. De spuiten uit de naburige gomeenton stonden boven. Door het nog niet aanwezig zijn van brandkranen, hebben w» niét gedaan wat we verplicht waren te doen. We kun- Een niet alles voorkomen, doch we moeten doen wat j «mogelijk is. De heer Bokker is er niet van overtuigd dat hetj huis van den heer Dijkhuizen met een slang op de i brandkraan spoediger gebluscht was. Men dient er rekening mee te houden dat boven de rente elke kraan f5 per jaar kost. i Voorzitter: Het onderwerp interesseert me gewei-1 dig. Men kan er van overtuigd zijn dat do voorborei- i ding voor blusschimg bij nacht driemaal langer duurt, I Als de brand bij nacht gekomen was, zou hier de 1 ramp veel grooter geweest zijn. Met brandkranen is men voel vlugger klaar. Wethouder Kroon wijst er op, dat de brand totaal is uitgespoten, wat er wel op wijst, dat voldoende water gegeven is. Do Broeker spuit was er nog niet eens. wat me verwonderde. Ook met bram:kranen zou dit perceel verbrand zijn. We zijn volkomen In de gelegenheid een brand uit te spuiten. Ik gevoel niet voor het idee van den voorzitter, gezien de kosien Voorzitter acht het een verkeerde gedachte op de buitengemeenten te rekenen. Als wo nu geen brand kranen aanbrengen, waarom zijn dan de kosten ge maakt voor spruitstukien? De heer Kroon: Als dat toon niet gebeurde, zou het i later veel meer kosten. Do heer Groen: Het schijnt me toe, dat toen ge zegd is. dat we door brandkranen de spuit kondon missen. De heer Kramer meent, dat dan ook do spuit bui ten werking kan komen. Wethouder Kroon zegt. dat het eenvastgewoonto- I recht is dat de gemeenten elkaar helpen. Wo hebben wel veel erger branden gehad en bijna elke brand is tot het betrokken perceel beperkt. Voorzitter: De hoofdzaak is brand te voorkomen en I tot den aanvang te beperken. De heer Du Burck wil het punt laten rusten tot de volgende vergadering. Er kan dan rustig van go- dachten worden gewisseld. We zijn nu niet voorbe reid en de zaak brengt ook kosten mee. Ik voel, al dus spr. veel voor hetgeen door den voorzitter ge zegd is. doch het heeft dan minder den indruk van oen overrompeling. Voorzitter zegt, niet anders gevraagd te hebben dan een opdracht van. den Raad om de volgende vergade ring met een plan en kostenberekening te komen. Oe raad. behoeft niet aan eon' woord gebonden te zijn. Do heer Zeeman, die don brand vanaf 't begin ge volgd heeft, zegt dat bier hot aanwezig zijn van een brandkraan veel goeds gedaan kon hebben, Men kan nu? eenmaal iaat deze middelen niet vlug genoog wa ter geven. De heer Kramer, die eveneens altijd voor brand kranen geweest is, wil liever tot de volgende verga dering wachten* 1 I Na verdere bespreking gaat de Raad er mee ac cu ord, dat, B. en W. de volgende vergadering met een volledig plan komen, Ontwerp-verordening belasting op publieke vermakelijkheden, Voorzitter zegt, dat B. en WI, zich hebben bezig gehouden met het samenstellen van een nieuwe ver ordening. door den Raad gewenscht. Opgemerkt dient te worden, dat volgens do nieuwe wet het woord openbaar kan komen te vervallen. De bepalingen zijn nu ruimer gemaakt. 'Een vermakelijkheid behoeft nu niet direct openbaar te zijn. Het voorstel is 10 pet, te heffen van do onzuivere opbrengst van alle ver makelijkheden welke nader in de verordening ge noemd worden. Het dool van het college is geen be lasting te heffen voor avonden voor een weldadig- doel, welke niet gewinshalve worden gehouden en verder voordrachtavonden, welke een godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal of politiek doel hebben met of zonder lichtbeelden, vrij te stellen. De heer Du Burck wijst op de avonden van den Bond voor 'Staatsponsionneering en de hoer Zeeman vraagt, hoe de voorzitter denkt over b.v. de Heijer- maneavonden, gegeven door een of meer personen. Voorritter wenscht daarop in het algemeen geen antwoord te geven, doch meent, dat de avonden als door Zeeman genoemd, niet vrij te stellen zijn. Den heer Groen kan de verordening niet bevredi gen, al juicht hij het toe, dat voorgesteld wordt een percentage te heffen. Hij en meerderen wijzen op de bedragen door donateurs betaald, welke dan ook bij bezoek belast moeten worden. De heer Dijkhuizen zou het concept te inzage ge legd villen zien om dan daarna de bezwaren ken baar te kunnen maken. Spreker meent, dat er zoo geen einde komt Voorzitter: Er is nu alle gelegenhea om opmerkin gen te maken Mogelijk was het maar heter de ver ordening te laten zoo die thans Is. De heer Zeeman ziet in het voorstel nogal eenige bezwaren en stelt voor, de bestaande te handhaven welk voorstel met 5—2 et verworpen wordt I Hot adres van Middelle. I B. en W. stellen voor, geen adhaesie op bedoeld adres te btuigen. daar dit niet do weg geacht moet worden om actie ie voeren. Enkele raadsleden spreken zich voor het verleenen van adhaesie uit, omdat in deze actie hei goede schuilt, dat het verbruik van leidingwater door het vee er door bevorderd kan worden. Na verder© bespreking wordt mot 4 -3 stemmen op het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, zoo dat adhaesie betuigd zal worden. i Een gans tig rapport. Ingekomen is hef verslag over den toestand van het onderwijs, waaruit blijkt, dat gedurende 1926 geen enkel onwettig verzuim is voorgekomen. De OudercommJssie vraagt een Fröbelschool. De Voorzitter acht dit niet de taak van de Ouder- comnüssie. Van do Ouderconrmissie is een adres ingekomen, met verzoek tot de stichting van eon fröbelschool over te gaan. Elr wordt in het adres op gewezen, dat door het ontslag van een onderwijzeres het peil van hot onderwijs moet dalen, waaraan op deze manier kan worden tegemoet gekomen, terwijl tevens nog enkele andere voordooien worden aangegeven. B. pn W. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken op grond dat het beter is deze zaak over te laten aan het particulier initiatief. In nauw verband hier mee staat het geringe aantal onderteekenaars. waar door den indruk gevestigd is, dat het geen spontane uiting is van de ouders dor kinderen, temeer nog daar bekend is dat gevraagd is of men bezwaar had. dit adres te 'cekenen. Als gevraagd was of het gemis aan een fröbelschool gevoeld, werd, zou misschien de uitslag nog anders geweest zijn. De finaxiftieele zijde wil voorzitter niet bespreken. De rad kan aan de bespreking niet hot cachot ge ven dat. het van de OudercomTnissio is. want het ligt niet op hun weg. Het dool van do Ondercommies!© is do band to veraterkon tusschen de ouders der leer lingen en de onderw ij zors. Zij dienen zich niet in to laten mei andere onderwerpen. Het is dan ook. niet mijn dool her adres in do eerste plaats to zien air oen adres van do Oudorcommissio. De hoor Du Burck: Het spijt me, dat u do belooke- nis van do Oudorcoramissie aldus uitlegt,. Als er oen adres komt van de een of andere corporatie moot niet in do eerste plaats gevraagd worden of bet di rect op hun weg ligt. Ik meen, dat *t op den weg van de Oudorcommissie ligt alle middelen aan to nemen, die hot onderwijs kunnen bovorderon. Het moet. zoo wel do Oudercommifisie als het raadscollego een eer zijn op to komon voor de belangen van het onderwijl Als echter de voorzitter meent, dat-hot adres niet be handeld kan worden, omdat bet. van de Oudercom missie komt, zal «preker er thans niet vorder op in gaan. Voorzitter zegt dat men niet begrepen kan hebben dat. het doel is het adres niet te behandelen. Alleen, dat hot niet in do eerste plaats moet bezien worden als van de oudorcommissie afkomstig. De goede gang van zaken is dat- naast den inspecteur, de belangen van het onderwijs in de eerste plaats in handen van 33. en W. en hot plaatselijk schooltoezicht gelegd zijn. De oudoTcommissiQ is alleen om do hand te ver sterken. De hoer Zeeman: Het doet bij' mij weinig ter sake door wien er eerr fröbelschool komt. Als die maar komt. Ik geloof dat onder vele ouders de behoefte aan een fröbelschool bestaat. Het ls een feit dat men meermalen maar alte veel de kinderen aan hun lot moe' overlaten. Ik zie" ze liever op zoodanige» wijze ondergebracht don op de straat. De zaak wordt ook door Volksonderwijs voorgestaan en er is een leeg staand lokaal, zoodat er alle gelegenheid is. De over heid heeft hier een taak te vervullen. De heer Dijkhuizen acht een bezwaar aanwezig dat de kinderen ook te jong in bet gareel gebracht kun nen worden. Spreker meent echter dat het goed is een nadere opgave van kosten te onderzoekon, nu het door de ouders gevraagd wordt. Hij steunt het voor- et el-Zeeman om een onderzoek in to stellen. Voorzitter zou gaarne zien dat voorstellers in den vervolge ook met een eenigszins uitgewerkt plan ko men. De omstandigheden van een ledig lokaal be staan al 6 jaar. Iin Schagen werd een onderwijzeres bij het fröbelonderwijs opgeroepen op een salaris van f1400. De kosten moeten niet uit het oog verloren worden. De heer Kramer gaat toet den heer Zeeman ac'coord, dat een fröbelschool veel goeds kan uitwerken. Spr. acht voorbereidend onderwijs noodzakelijk. In de katholieke school hebban we het al zes k acht jaar en we zijn hoogst tevreden over de resultaten. Het adres heb ik met veel genoegen en sympathie aanschouwd, maar de gelijkstelling van het onderwijs brengt ook in deze consequenties mee, waardoor voor de ge meente de uitvoering zeer bezwaarlijk zal zijn. Ik schrik voor de hoogé kosten terug, maar er is ook een andere oplossing. Laten de ouders eon fröbel school stichten en dan bij de gemeente om subsidie aankloppen. Het is niot alleen oen zaak voor de ou ders, maar ook de gemeente profiteert er van. zoo dat 'dan zeer zeker een meerderheid voor een zooda nig verzoek in den Raad zal worden, gevonden. Hoe graag ik er ook voor zou willen zijn, moet ik me er op deze wijze tegen verklaren. Do kosten heb ik ruw geschat op f 3 a f 4000. "Den heer du Burck doet het genoegen, dpt ook anderen instemmen met het adres. Er zijn tal! van ouders, die geen tact of gelegenheid hebben zich voldoende met do kinderen to bemoeien en voor een goede opvoeding te zorgen. Voorzitter meent, dat er een ernstige klacht in het adres zit, a.ib merkt in dit verband op, dat ai zou het peil! van het onderwijs lager worden, dit door liet oprichten van# een fröbelschool niet kan worden verholpen. Dan is de oenigo weg om er een onderwijskracht bij aan to stellen, to bekostigen door de gemeente. liet is nu echter nog niet moge- gelijk to zeggen, dat het peil van het onderwas verlaagt, daarover kan nog geen oordeel'' gevold. v, ogien.^ meryj dat hot adres voor de ouders geen. compliment is. Van de onderteoke- naars Zijn èr slechts enkelen, dien mogelijk de zorg voor hun kinderen: wat zwaar Valt. Laat men be ginnen met een fröbelschool' te stichten en dan ptenn van den raad vragen. Er Zal' dan zeker oen meerderheid te vinden zijn. Het voorstel' van B. en W. wordt ten slotte met 43 stemmen aange nomen. Tegen stemmen de hoeren Zeeman, du Burck en Dijkhuizen, zoodat het adres van de ou deroom missie verworpen is. Verhaal van Indoop pensioenen. Op voorstel van de gasoominissie, welk voorstel door B en W. is overgenomen, stellen B. oa W. voortaan twee personen, die .van de wet van 1922 willen profiteoren en zich alsnog van een pensioen willen verzekeren, als beambte van het gasbedrijf daarvoor gelegenheid te geven, onder voorwaarde, dat door hen eon tierde van do iukoopsoan wordt betaald, wat wettelijk toegelaten is. Meer mag niet teruggevorderd worden, «oodat drie vierde VOot rekening vaa het- bedrijf komt. De heer Zeeman meent, dat de wet gelegenheid geeft om niets, terug te vorderen en zou gaarne zien, dat een inkomen beneden f 2000 vrijgesteld was. Voorzitter meent, dat er een misvatting bestaat. De ambtenaren hebben vrij pensioen, doch allen, op deze twee na. hébben zich in 1918 vam een pensioen verzekerd en betalen daar vanaf dien da tum voor. Zij wcnschen mi van do gedegenheid te profiteoren lui zondon bevoorrecht zijn, als-de inkoop som geheel' door het bedrijf betaald werd. Voorzitter geeft den Raad in overweging met 't voorstel Aocoord te gaan. De hoer du Burck wil' vrijstelling verleenen en meent, dat.de andere personeelleden zich niet ver ongelijkt zullen gevoelen. Voorzitter: Hot zou onbillijk tijn on de inkoop bedraagt oen kleine f 2000. De heer ZeemanKan het niet alleen voor hen, die nog aan hot bedrijf werkzaam zijn? Voorzitter: Een uitzondering kan niet. De heer Dijkhuizen meent met den voorzatter, dat vrijstelling onbillijk zqu zijn. Het voorstel' van B. en Wl wordt ten slotte met 62 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de hoeren Zeeman en du Burck. Vaststelling strafverordeningen. De verschillende strafverordeningen welke door den voorzitter worden opgesomd, worden opnieuw vastgesteld.', een adm. maatregel, die am de vijf jaar moot plaats hebben. Opheffing Broeker Spoortje. Voorzitter zegt, dat over deze zaak niet veel' meer te zeggen valt. Alkmaar heeft gemeend, {geen hooger garantie te moeten aanvaarden, omdat reeds bij de bestaande garantie eon jaarlij ksohe bijdrage noodig zou ziin. Het spijt ons, dat de zaak zfoa loopt. We haddon van Alkmaar een ander stand punt verwacht. Bovendien is de indruk volkomen bevestigd, dat do maatschappij Zich niet veel' aan het behoud gelegen Iaat liggen, Zoodat ook vandaar weinig medewerking te verwachten is. Jammer is hQt, dat, wat destijds met veel) moeite verkregen is, met één penuestreek wordt weggevaagd. Benoeming plaatsvervangend lid van de lichtbedrijven. De raad zaal een inrichting voor publieke - vermakelijkheid. Is daarvoor met de nieuwe verordening be lasting verschuldigd? Voorzitter deelt mede, dat door het bedanken van den hoer Berkhout alé ld van den raad, een ander plaatsvervangend, ld van de Ichtbedrijven benoemd moet worden, welke benoeming bij voor keur uit den raad dient te geschieden. Bij eerste stemming verkrijgt de heer Dijkhuizen 3, de hoer du Burck 2 en de heoa Zeeman "A1 stem men. De tweede stemming heeft donzelfden uitslag. De hoer du Burck verzoekt niet in aanmerking to komen, doch de voorzitter zegt/ dat. mot de stemming een aanvang gemaakt is. - Bij <lo hierop volgende tusschensfcemming ver krijgt do heer Zeeman 4, do heer du Burck 2 stemmen, aoodat de heer Zeeman mot den heer ^Dijkhuizen in herstemming komt. Een stem was blanco uitgebracht. De uitslag van. do stemming is: de heer Dijkhui- (Ben 4 stommen en de heer Zeeman 1 stem, terwijl' 2 stemmen blanco worden uitgebracht, zoodat do heer Dijkhuizen gekozen is. De heer Dijkhuizen drukt zijn spijt er over uit, doch kan do benoeming niet aannemen, omdat hij voor hot bezoeken dier vergaderingen geen gelegen heid hoeft. i Do hoor Kramer maakt een opmerking, waarop de voorzit tor vraagt of de heer Kramer aan de vermakol'ijkheddflbelaöting denkt. De volgende vrjje stemming brengt wederom een zeer verdoelden uitslag, waarop de voorzitter ont wendt, dat de raad een beetje meer respect voca zich zelf meest hebben. Dit in verband met de vorige stemming) die aan een vermakelijkheid doet denken.. We Zullen do benoeming tot de volgende vergadering uitstelen. De heer Groon: Wat verandering zou dat kunnen brengen Voorzitter: Do verordening op do vermakelijk heidsbelasting Igt ter inzage.. Als deraadsleden die hebben doorgelezen, zal dit misschien tot na denken gestemd hebben. Ik zaJ! nog eenmaal do ge legenheid'openstelen. De hoer du Burck verwijdert zich een oogenblk, zoodat 6 biljetten worden ingeleverd. De uitslag is Groen 2, Zeeman 2 stemmen en dn Burck 1 stem, terwijl' 1 stem blanco is uitgebracht». Voorzitter: We 'zullen de verkiezing van een plaatsvervangend ld voor de gasoommissie tot de volgende vergadering uitstelen. Misschien, dat do raad dan ernstiger geworden is. Ook de vofeendo punten worden tot d« volgende vergadering uitge steld. Ik stel de rondvraag aan de orde. Alweer een incident. Naspel van. gevoerde actie. i De heer Dijkhuizen: In <ie notulen van óe laatste spoedvergadering staat, dat door den heer Kramer gezegd is, dat door personen die in een vorige verga dering voor het crediet gestemd hebben, een actie tegen .het jubileums-feest gevoerd is. Ik 'vermoed dat door den heer (Kramer do heer Du Burck en mij. be doeld zijn, want ik mag niet aannemen dat de beu ren Groen of Zeeman of de heereri Wethouders be doeld zijn. Is dat het geval? Zoo ja, dan raad ik don heer Kramer aan. in het vervolg beter to onderzoeken alvorens zoo klakkeloos éen beschuldiging te uilen. Ik voor mij weet van een actie niets af, niet meer dan er van in de kranten gestaan heeft, zoodat do be schuldiging ten opzichte van, mij niet op zijn plaats is. Dit, mijnheer do voorzitter, meende ik bij' do rondvraag even ter sprake te moeien brengen en ik zou aan den beer Kramer willen verzoeken de be schuldiging ten opzicht© van mij in to trekken. Voorzitter: Ik raad den boer Kramer aan. daarop geen antwoord to geven. Het. ia terugkomen op de notulen die zijn vastgesteld, terwijl de hoer Dijkhui zen op dio vergadering niet aanwezig was. De heer Dijkhuizen: Het is geen terugkomen op de notulen. Ik zou het een persoonlijk feit kunnen noe men. Voorzitter: Do raad moet zich met meer ernst met de onderwerpen bezag houden. Do rondvraag is voor het stellen van vragen aan don voorzitter., Anders niot. Weet de hoor Dijkhuizen nog iets anders P De heer Dijkhuizen: Ja, mijnheer do voorzitter. Er is in een van de vorige vergaderingen meege deeld, dat oonverteering? van Ieeningen der 3icn.tr bodrijvon in overweging ifl. Wordt daarmee al: i de volle aandacht van het Do boer 'Kramer vrff iets ao&gen op hetgeen Ötoor den heer Dijkhuizen naar weit gebracht \s. Voorzitter verzoekt dat niet te doen. De heer Kramer: Ik wordt persoonlijk beschuldigd. De heer Dijkhuizen kan volkomen nagaan, dat ik hem niet bedoeld heb. Hij weet door wien de actie gevoerd is. Ik heb bovenalen gesproken van ouders s an kinderen en de heer Dijkhuizen heeft geen kin deren. Verder wil ik er geen persoonlijk feit van ma ken. De heer Zeeman vraagt of de goedkeuring ingeko men is op den verkoop van het stukje grond hij de brug. Hij heeft daarvan iets bemerkt. Voorzitter meent dat bet meegedeeld is. In elk geval is de goedkeuring ingekomen. De heer Zeeman had de stille hoop, dat het niet goedgekeurd zou worden. De heer Zeeman vraagt verder of nog wel eens ver boden wordt het schenken van speciale dranken aan een bepaald persoon. Hij meent dat de voorzitter des tijds al oeps oen zoodanige mededeoling beeft gedaan, doch hoort er nooit iets van. Voorzitter: In de practijk ls dat wel eens voorgeko men. De heer Zeeman Juicht dit toe en zou er in comité verder over willen spreken. Voorzitter zegt dat dit een zaak is voor het hoofd der politie. De heer Zeeman meent te weten, dat elders een voorzitter gaarne door den raad op de hoogte wordt gehouden en vraagt of de voorzitter zich voor mode- deelingon dienaangaande aanbevolen houdt. Voorzitter zegt zeer zeker eventueel© wenken in ontvangst te willen nemen. De heer Zeeman wijst verder op het. woningpeil in de* gemeente en zou gaarne een onderzoek dien aangaande wenschon. Er is in onze gemeente een ab soluut gebrek aan woningen. De toestand van som mige woningen is zoodanig dat ze beter afgekeurd konden worden en onbewoonbaar verklaarde wonin gen blijven nog steeds bewoond. Ik geef den voorzit ter in overweging een commissie van onderzoek te vormen. Het zielental kan hier niet worden uitge breid omdat er geen woningen zijn. De arbeides die hier werken, zijtn meermalen gedwongen in een na burige gemeente te wonon, omdat hior geen gelegen heid is. Destijds is de woningbouw nagelaten omdat het te duur was, maar nu worden do tijden daarvoor gunstiger. Voorzitter: B. en W. hopen in de volgende vergas dering antwoord te geven. Daarna wordt de vergadering gesloten. fiReeds gisteren aan onze lezers aan den Langen- dijk toegezonden.) JTJUANJUJOBP. Al&emeene vergadering van do Boerenleenbank te Jhlianadorp, op Woensdagavond jl. ten huizo van 'den heer J. ►Slikker Ca. Aanwezig waren tor vergadering, volgens do pre sentielijst 28 leden. De' voorzitter van don Raad van Toezicht, do heer J. Rossen, betreurde in zijn openingswoord de te kleine opkomst en wijst op de goede resultaten vorig jaar mot> do Bonk verkregen, zóó zelfs, dat van oen recordjaar kan worden gesproken. De secretaris, de 'hoor J. do Vries» léést de nota- torn waarna ze worden astvgeebed'. Uit hot door den heer De Vries uitgebrachtfe jaarverslag1 vermelden wo. dat de omzet steeds sfcei- gendo is, in1925 niet minder dan f 171.000 meer dan in 1924. De rentestandaard bleef 'fc heele jaar 4 en 5 pet. Het aantal leden bedroeg op 31 Deo. 125. Het.aantal' spaarders steeg met 18 en alzoo zijn er utimo Deo. 390 spaarbankboekjes in om loop. Aan spaargelden word ontvangen ruim f 826.000, dat is ruird f 80.000 meer dan m 1924. Uit betaald. werd f 262.000, d-i. f 48.000 meer dan ver leden jaar. Aan rente werd uitgekeerd en bijge schreven f 16042.46. De spaarders hadden 31 Dec. te vorderen f 415182.35 of ruim f 60.000 meer dan in 1924. Het aantal voorschotnemers steeg van 91 tot 106., Terugbetaald werd ruim f 62.000 of f 10.000 meer dan in 1924. Nieuwe voorschotten werden verleend tot een bedrag van ruiml f 144.000 of f\ 39.000 meer dan in '24 en op 81 Deo. had do bank van ide voorschotnemers tq vorderon f 341.937, of ruim f 80.000 moor dan in '24. Aan rente werd van hen' Vratvangert f 15137.50, bijna f 3000 meer dan in '24. In loopendo rekening staan thans 16 personen of vereemgingon. Van deze werd ontvangen ruim f 129.000 en aan hen uitgegeven f 96.000 Aan renio werd door do rekeninghoudersbe taald f "4849.45. Dp balans laat 't volgende zien: Inhoud der kas i 4566.91. Uitstaande voorschotten f 341937, te goed in L.R. f 80343.56, alzoo een bezit van f427347.47, terwijl de schulden bedroegen: aan de spaardors f 415.182.35, in L.R. aan leden f 612.04, aan het reservefonds f 10980.14, zoodat dit jaar een winst is behaald van f 1184.98 en höfc reservefonds dus stijgt tot f 12165.13. Rapporteur dankt vervolgens het Bestuur eu den Raad van Toezicht voor de prettige samenwer king, en richt een afzonderlijk woord van dank tot den Directeur, den heer Dito, die, toen de kassier door operatie afwezig was, dio taak ten deele op zich nam, een feit dat het Bestuur teekent. Do voorzitter dankt den secretaris voor rijn uitgebracht verslag. Door de hoeren r. PDuister, Ru Tromp en P. de Graaf waren boekon on bescheiden nagezien en bij monde van laatstgenoemde, werd medegedeeld, dal alles in volkomen ordö was bevonden cn de com missie aan de vergadering kari adviseeren tot goed keuring daarvan. Hiertoe wordt besloten en zegt de voorzitter den rapporteurs dank voor hun uit gebracht advies. Vervolgens doet het Bestuur mededeeRng. dat door de gewijzigde statuten enz., vele zaken nu door het Bestuur worden afgedaan, waartoe eerder alleen de Alg. Verg. het recht had. Verder, dat bpt Bestuur den rente-standaard noodwendig moest verlagen en wol voor spaargelden SVs pet voor oen jaar vast 4 pot. voor voorschotten en! lioopendo rekeningen. Dat het salaris van den kas sier op hetzelfde Bedrag is bepaald gebléven, en dit dq tevredenheid van den kassier kan wegdragen. 'Een lid! vraagt of de rente voor de spaargeld en niet met bjjv. één-tierdo pot. verhoogd kan worden, omreden er onlangs een paar hoeren hier hebben rondgereisd:, om personen te bewegen, aan hun. instelling ihUime spaarpenningen on deposito's 'te geven, tegen een rente van 5 pot. en zeer coulante voorwaarden. De Boerenleenbank kan Znn rente- standaard niet verhoogen. om redenen, hierboven reeda genoemd en wat hot andere betreft, dient men wol' goed uit to kijken. Daarna is aan de orde het Voars^pF-tof VerHeenéCtt van subsidie aan hot Witte Kruis. De voorzitter zet in den breede een en ander voor de vergadering uiteen. De hoofdzaak is deze, om de afd. HoMet van het Witte Kruis te steunen in de kosten van vervoer voor 'de pleegzuster, als deze hare diensten bij oen patiënt in onzen polder moet verleenen. Het! Bestuur stelt voor, om over 1925 en 1926, voor elk jaar een subsidie toe te staan van 11100. Nader wordt toegelicht, dat de f 100 over 1925 reeds riun gegeven, mocht echter de vergadering do goedkeu ring oraan onthqudon, dan Zal deze 100 over het Bestuur hoofdelijk worden omgeslagen en in de kas worden teruggestort. Voor hetzelfde doel was ook eenigen steun van het Dirk van Foreesfe-fonds ont vangen. Memand hiad over dit ^foorstel iets te zeg gen on werd' het geven Van een subsidie met aL gemeene stemmen goedgevonden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5