Gemengd Nieuws. Predikbeurten Plaatselijk Nieuws. Raad Noordscharwoude, Het volgende punt wee verkiezing van Bestaurw- ledon en plaeievervangrersAftredend voor ket Bestuur was do hoor C. Dito on voor den R. v. T. do heer A. Grin. Boide heeren werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en aanvaarden beiden hun benoemingen. Tot plaatsvervangers wer den bij acclamatie benoemd de heeren R,. Tromp en en S. Biersteker Ja. Tot leden van de oommissie tot nazien der re kening yerden benoemd de heeren C. Kant, P. Piuister en R. Tromp. Nadat voorzitter dank had gebracht voor de aan gename samenwerking, en de beste wenschen voor ae Bank had uitgesproken, volgde sluiting. OUDE NIEDORP. Gisteravond hield ,.Nut ei\ Genoegen" alhier in het lokaal van den heer Balk de tweede en tevens de laatste bijeenkomst in dit seizoen. Deze bijeenkomst werd geopend met een hartelijk welkom door den Voorzitter, den heer F. Woutman, die er zijn vreug de over uitsprak dat de opkomst zoo groot wa9. De burgemeester had op zich genomen om de lezing te houden Hiervoor had spreker twee stukjes gekozen. Het eerste was een ernstig stukje, getiteld „Wat Mo«l. der deed" en het tweede, humor: „Critiek door Bar- barossa". Deze stukken vielen evenals de vele bij dragen. die door velschillende dames en heeren (de dames bleven dezen avond lang niet achter) ten beste werden gegeven, zeer in den smaak. Verder werden wij vergast op een tooneelstukje* getiteld: „Te rug van de Congo", welk stukje heel aardig werd opgevoerd, het was soms een onbedaarlijk gelach. De- woorden van dank die de voorzitter bij' het slui ten bracht aan degenen die dezen avond zoo gezellig hadden gemaakt, waren dan ook wel verdiend. WINKEL Aan den dienstplichtige P. Hooij der lichting 192*5, uit deze gemeente, is een jaar uitstel verleend van opkomst voor eerste oefening. NIEUWE NIEDORP. Op verzoek zal de Dilettantenclub N. Niedorp a.s. Zondag nog eene uitvoering geven tegen verlaagde entreé. Gezien het groote succes, 7 Febr. 1.1. behaald, met „Truusje Meijer", rekenen wij, (de nu al reeds verkochte kaarten in aanmerking genomen), op een goed bezette zaal. Zie advertentie. NIEUWE NIEDORP. De omslag van het Onderlinge Veefonds N. Niedorp over het 4e kwartaal 4925 was f 1.10 per koe. NIEUWE NIEDORP. Uitslag verhuring perceel weiland „De Dieuwer Middenveld". Ingeschreven werd door: den heer R. Kuin f 326. D. Schermer f 370. W. Duif f 425. C. Butter f 425. T. Krap f 431, mej. S. Plui9ter f 442. Aan deze laatste als hoogste inschrijf ster toege wezen. ANNA PAULOWNA*. Gisteravond had in „Veerburg" een gecombineerde Ouderavond der drie openbare scholen plaats, mede bijgewoond door verschillende autoriteiten onzer ge meente. Het was een avond, die een propagandistisch karakter droeg, want de heer A. C. Bos, administra teur van de Kinderherstellings- en vacantiekolonie te Egmond, was uitgenoodigd tot het houden eener voor dracht, in de hoop dat deze aanleiding mocht worden tot de stichting eenei; plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap^ 'Spreker deed dit op zoo bevattelijke en tevens toch zoo boeiende wijze, dat. het ons niet moeilijk zou val len, naar aanjeiding zijner rede een kolom of ander half te vullen. Maar dit kan natuurlijk onze bedoe ling niet zijn. We willen er echter toch iets en wel het volgende uit weergeven: Tuberculose, zoo meende men vroeger, was iets wat het kind reeds bij de geboorte had meegekregen en overeenkomstig die op vatting was men van oordeel dat er al heel weinig te gen te doen was. Tegenwoordig echter weet men. dat dii niet het geval is. maar dat t.b.c. een gevolg is van besmetting door t.b.c.-patiënten, De verspreiding van bacillen door deze patiënten blijkt zóó groot, dat aan besmetting schier niet' te ontkomen zou zijn, wan neer menschelijk lichaam gelukkig niet zelf. o.a. in de witte bloedlichaampjes, de vijanden bevatte om deze bacillen te bestrijden. Mochten wij dus t.b.c— bacillen in ons opgenomen hebben, dan wil dit ge lukkig nog niet dadelijk zeggen, dat wij daardoor nu tot t.b.c.-lijders veroordeeld zouden zijn. doch dan heeft er in ons lichaam een strijd plaats waarin ten slotte de sterksten overwinnen zullen. Het is dus zaak om den lichaam9weerstand zoo sterk mogelijk, de bacillen daarentegen zoo zwak mogelijk te maken. En wat is nu gebleken? Dat frissche lucht en zonlicht duodelijk voor do t.b.c.-bacillen zijn. Onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat bv. een deken van een t.bc. Hjder, door diens hoesten met millioenen bacillen be smet. na eenige uren aan lucht en zonlicht te zijn blootgesteld, geen enkele levende bacil meer bleken te bezitten. Het doel van het Centraal Genootschap van Kinderherstelings- en Vjicantiekolonies nll jSi om zooveel mogelijk Tehuizen té stichten, waarin het tu berculose kind door veel frissche lucht en zonnelicht genezing vinden kan. Een belangwekkende film werd vertoond, waardoor het leven der kinderen geduren de hun verblijf in de kolonies allerduidelijkst werd geïllustreerd. Dat van voordracht en film een groote overtuigings kracht is uitgegaan, moge blijken uit het feit. dat nog denzelfden avond een plaatselijke afdeeling werd ge sticht, terwijl van de ongeveer 70 aanwezigen reeds dadelijk 41 als lid toetraden. De minimum contribu tie bedraagt f 1. Vijf gulden moeten door de afdee ling aan het Centraal Genootschap worden afgedra gen, waarmee zij. het recht heeft, kinderen naar de kolonies uit te zenden. De verplegingskosten voor ieder kind zijn f 1.95 per dag. waarvan het Rijk f 0.25 en ook de provincie f 0.25 betaalt, terwijl gedurende de wintermaanden de provincie f 0.75 bijdraagt. De heer V. Kaan werd tot voorloopig voorzitter, de heer C. F. van der Goes tot voorloopig secretaris benoemd, zoodat men ,zich bij laatstgenoemde als lid kan aan melden. BARSINGERHORN. Woensdagavond is alhier gehouden een vergade ring van belangstellenden om te komen tot de op richting van een naamlooze vennootschap met hét doel om te Barsingerhorn te stichten één flink ver- eenigingsgebouw met café. Deze vergadering had een zeer gunstig verloop. Be sloten werd een N. V. op te richten en werd aange kocht het café met kolfbaan van den heer Van Stipriaan. Het voor-café zal blijven staan en geheel wórden gerestaureerd; de kolfbaan zal worden afge broken en een geheel nieuwe zaal zal worden ge- bcuwd, alles netjes ingericht Het is de bedoeliug, dat dan op Barsingertiom één café-vereenigingsgebouw zal zijn. Het bestuur is saamgesteld uit de heeren: D. v. d. Oord, voorzitter, HJ. HL Dubbelman, slecretaris. C. Smit Gz., J. Schenk Az., J. Bakker Cz. en P. Bron» der de laatste als adviseerend lid. 'Het is voor Barsingerhorn een prachtig iets. dat deze plannen hun beslag hebben gekregen, groote be hoefte als er aan een dergelijke stichting bestond. ^JULIANADORP, Naar wij vernemen, hebben eenige dames en hee ren Tiet plau opgevat, om een uitvoering te geven ten bate van ae getroffenen door de waterramp in het Zuiden van ons -land. Zij hebben daarvoor in studie genomen het toonoelspel ,,Een vreemde ^end in de bait". Dit stuk is geschreven in het Westfrieech en speelt in het 'jaar 1860 en In de kl'eederdracht van 'dien tijd.. De zangvereeniging O.K.K. aal' hieraan ook hare medewerking ver leen on. - - JTTLtANADORP. Wanneer men thans ua onze spoorhalte komt, bemerkt men spoedig, dat er aan de spoorbrug een paar oude bekenden verdwenen zijn en wel' 'de koe- pelfc, die ter weerszijden stonden van de bru^-. Een daarvan is geheel gesloopt, terwijl de andere in zijn geheel op den berm van den kanaaldijk is geplaatst, om dienst' te doen als bergplaats ten gerieve van hett brugpersoneel. Het vele en dure onderhoud is de aanleiding voor dezen maatregel geweest en naar mem ons mededeelde, is het gezicht op' het kanaal er veel vrijer door geworden, waar de Jcoepels ook een belemmering voor waren. Dus, dan is het een verbetering te noemen, al hoewel de brug er nu kaal bijstaat. WEER BEDREIGD. Uit Melbourne, 17 Febr. Werd gisteren gemald, dat de bosch- en veldbranden grootendeels bedwon g enwaren heden blijken deze opnieuw te zijn uitge broken, aangewakkerd door een sterken wind. We derom zijn een aantal huizen vernield en uit War burton zijn berichten ontvangen, dat drie menschen vermist vworden .die waarschijnlijk om hef leven zijn gekomen: Voor het ondersteuningsfonds worden bij ae dagbladen op ruime mate gelden gestort. Ook gif ten in naturó., als kleeren en voedingsmiddelen, stro'» men van alle kanten toe. Vede kolonisten hebben slechts het veege lijf kunnen redden on verder alles verloren. VRIJDAG, 10 FEBR. NED. HERV. GEMEENTE te; Dirk9horn, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Onder- 1 werp: „Hoe wij groeien". ZONDAG, 21 FEBR. NED. HERV. GEMEENTE t«: S.chagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Julianadorp, voorm 10 uur, Ds. A. N. v. d. Kreeke. St. Maartensbrug, anm. 7 uur, Ds. A. N. v. d. Kreeke. Dirkshorn, geen dienst. Eenigenburg. voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Winkel, voorm. 10 uur, J>s. Horn9tra. Warmenhuizen nam. halfzeven, Ds. Hornstra. Barsingerhorn, geen dienst, vac. Heerhugowoard, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Oude Niedorp. voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Veenhuizen, geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE tt: Barsingerhorn, geen dienst. Oudesluis. nam. 7 uur, Ds R v. d. Veen. Onderwerp: „Majesteit van Cuperui". Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma. •Nam. 5 uur. de heer Posthuma. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. GEREF- GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen. TOONKUNST. Nog eens wijzen wij op het concert dat a.s. Zondag gegeven wordt door Mevr. FaberjGroneman. luitzan- geres te Eisenach,%Het programma bevat een keur van liederen, in hoofdzaak oud- en nieuw-Nederlandi- sche. Toch ontbreken andere talen niet geheel en al; enkele bekende Engelsche liedjes worden gezongen, zelfs één in Esperanto. Dat de zangeres ook in deze omgeving veel succes had, moge nog blijken uit de volgende recensie: Medemblik. Na het slotaccoord van „Twee Ko ningskinderen" was de zaal even stil. toen knetterde het applaus krachtig op. Achtereenvolgens kregen we toen te hooren enkele geestelijke liederen, w.o. „Ge lukkig is het land". Er zat climax ïd de opvolging. En die stem! Zoo gaaf en glashelder ook in de hooge registers, zoo week in de lieflijke passages, zoo forach waar het vereischt was. Een kuntgenot van den eersten rang. zoo iets te mogen hooren. In een pittigen slotzang namen zangeres en audi torium afscheid van elkaar. Het behoeft niet gezegd, dat zulk een geslaagde avond doet uitzien naar ver nieuwing der kennismaking. VERLOTING SPARTA—GEELZWART. Zaterdagavond a.s. heeft de trekking plaats van bovenstaande verloting, welke tevens gecombineerd is met een feestavond (zie advertentie). Ook onze plaatselijke tooneelvereeniging V.V.V. verleent haar medewerking en speelt: „De macht der vrouw'Ook het verdere gedeelte van het programma is uitste kend verzorgd. NIEUWE ZAAK. De firma A. en J. Prins, die hier al reeds een bloeiende rijwielzaak bezit, heeft Woensdagavond een tweeden winkel geopend en wel op de Laagzijde in het pand vroeger dienend voor manufacturenmaga- zijn des heeren König. Het zag er gisteravond met de opening recht feeste lijk uit, veel bloemen als de firma Prins waren ge zonden. De zaak zelf maakt een prettigen indruk, keurig als alles is ingericht, etaleering, inrichting, zoowel I als de schitterende verlichting, gaven aan het ge heel een groote aantrekkelijkheid. Ook wij feliciteeren de firm% Prins met deze *iiT breiding van haar zaken. LIEFHEBBERS GENOEG. Voor de betrekking van Conciërge der O. L. School en U.L.0. School alhier hebben zich 65 sollicitanten aangemeld. POLITIE. Verloren: een zwarte dames portemonnaie. Gevonden: een deken, een portemónnaie. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Martinus Kramer en Alida Boon. Overleden: Arie Eriks, oud 73 jaren, echtgenoot van Aaltje Kramer. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 17 Februari 1926, des avonds 7V* uur. Voorzitter burgemeester Jhr. A. J. van Spengler, secretaris de heer H. G. Reinders. De voorzitter opent deze eerste vergadering in dit jaar met een woord van welkom, in de hoop dat het jaar voor de gemeente een goed jaar mag worden. Hulde aan de brandweer. Voorzitter brengt hulde aap de brandweer voor de plichtgetrouwe hulp, welke ze verleend heeft bij den brand te Zuidscharwoude. Het is voorzitter aange naam deze mededeeling te kunnen doen. Notuler De notulen worden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. In veriband met de notulen, dankt de voorzitter me de namens den secretaris, voor de waardeerende -woorden welke voor den arbeid der genoemde titu larissen gesproken zijn. De gemeentebegrooting ls goedgekeurd teruggeko men. De heer G. Hoogeboom heeft bericht gezonden dat de autobusdienst op station Noordscharwoude ia op geheven. De burgerwacht heelt geen tekort. Het bestuur van de burgerwacht zond bericht dal de rekening van 1925 vermoedelijk niet met een te kort zal sluiten, waardoor ze hopen dat het niet noodig is gebruik te maken van de gedane toezeg ging. Zij danken tevens voor den steun welke ze in den loop der jaren ondervonden hebben. Hot verzoek van Mlddelie/ B. en W. stellen voor op het verzoek van Middelie aiwijzend te beschikken, omdat door verlaging van het tarief voor den een, zal meebrengen dat een andere categorie meer moet betalen,, als de regeling onbillijk is, het beter is zich tot Qed. Staten te wen den, zonder andere gemeenten in het geweer te roe pen en het bovendien beter is een te voeren actie eventueel op te dragen aan de vereeniging van Ned. Gemeenten. 64 onwettige verzuimen. Uit het ingekomen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim blijkt, dat 64 onwettige verzuimen zijn voorgekomen. Voorzitter wijst er op dat in een gemeente met meerdere scholen het aantal onwillekeurig grooter ls, maar bovendien komen er 52 voor rekening van één persoon. Subsidie aan de ijsclub. Van de IJsclub „Nut en Vermaak" is een verzoek ingekomen om wederom in het genot te komen van 1 subsidie voor het in orde maken der banen, welke arbeid door werkloozen geschiedt. B. en W. verwijzen naar een vroeger genomen be sluit en stellen vo.or, wederom 50 pet. van het uitge keerde loon te vergoeden, tot een maximum van f 75. De heer Kooij vraagt, of f 75 voldoende is. Voorzitter: We hopen van wel en beschouwen het reeds als een flinke opoffering, ten behoeve van de vereeniging. De subsidie geldt voor 1926. De heer Kooij; Er kan ook in November en Decem ber een flinken winter komen Spr. wil een hooger bedrag bepalen. Voorzitter: Als het noodig is, zal de vereeniging vermoedelijk zelf naar middelen uitzien. Het aantal werkeloozen is uiteraard zeer klein geweest. De heer De Geus; Als de f 75 op is, kunnen ze bi; de leden aankloppen. De heer Barten gelooft, dat het bedrag wel vol doende is. Voor een paar jaar terug zijn .ze niet eens bij de gemeente geweest. Er kan n?g heel wat gebeu* ren eer f 150 'loon is uitgekeerd. Voorzitter: Het hoofddoel blijft toch dat de vereeni ging subsidie ontvangt voor het in orde maken der banen. Tenslotte gaan allen met het voorstel van B. en W\ accoord. Als leden van de schoolcommissie worden herko- zen de heeren H. Reek en P. Beemsterboer. De verschillende strafverordeningen worden op. nieuw vastgesteld. Conventeeren geldleeiringen, rente 4,75 pet. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de geld- leening groot f 11000 van de straat, rente 5K pet., te conventeeren voor een leening tegen vermoedelijk 43/4 pet. B. en W. krijgen tevens machtiging ook an dere leeningen te conventeeren zoodra daarvoor de ge legenheid geboden wordt. In beraad gehouden. t Als lid van het Burg. Armbestuur wordt met 6 stemmen herkozen de heer A. de Geus. Op een desbetreffende vraag, vraagt de heer da Geus, of hij dirèct uitslag moet geven. Voorzitter: Ik hoop dat het voor u geen bezwaar is, direct toestemmend te antwoorden. Wil u soms 24 uur beraad? De heer De Geus: Kan dat? Voorzitter: Als u er op gesteld bent, zeer zeker. U behoeft u niet aan 24 uur te binden. De heer De Geus: Dan wil ik liever morgen uit. slag geven. Ik dank intusschen de heeren voor het vertrouwen, dat ze opnieuw in mij gesteld hebben. Rondvraag. Om een vraag van den heer Kooij te voorkomen, deelt de voorzitter mee dat ineensmel ten van het gas. en electrisch bedrijf practisch on mogelijk is. Toen het electrisch bedrijf werd opgericht was het te verwachten* dat dit schade zou zijn voor het gasbedrijf. In de gemeenschappelijke regeling staat echter, dat als het eene bedrijf verlies lijdt, dit door het an dere gedekt kan worden als daar winst is. Niet ont kend kan worden dat volgens de laatste verslagen den indruk gevestigd wordt, dat het eene bedrijf beter ren deert dan ,'t andere. Daaruit mag- eohter niet afge leid worden dat het gasbedrijf in een minder gun- stigen toestand verkeert. Do heer Kooij dankt' voor de inlichting-. Nu blijkt, dat het eene bedrijf bet andere kan helpen, is dit practisch hetzelfde, al zou miseohien na ineon- smelting geëxploiteerd kunnen worden. VoorzitterDe exploitatie zou op dezelfde zuinige wijze blijven doorgaan. Gelukkig zijn we den ach teruitgang van het gasverbruik al1 woer aan het inhalen. Eigenaardig is wel, dat de duurte op het verbruik van electrisch geen invloed gehad heeft, hoewel het verbruik van electrisch duurder is, dan dat van gas. We zijn nu eohter op den goe den weg. Laat ons hopen, dat 1926 nog beter is. Evenals elders, gaf ook hier de ookesverkoop in 1925 groot nadeel'. De verhouding tussohen cokes- en kolenprijzen was geheel zoek. We hopen, dat dit jaar de prijzen aanmerkelijk dalen. De regeling bij de brandweer niet voor elkaar. De sleutel op de verkeerde plaats, en te weinig personeel. De heer Kooij. Voor een paar jaar terug, heb ik de vrees al geuit, dat de nieuwe regeling met de brandspuit niet zou voldoen. In dien tijd is er geen brand geweest, doch gisteren deden de bezwa ren zien gevoelen. Er is te weinig personeel en de sleutels zyn te ver van de brandspuit verwijderd. Dat is een groot bezwaar. Toevallig heb ik nu zelf den sleutel bij mijn broer gehaald. Anders was zeker de spuit 20 minuten later bij den brand geko- men. Voorzitter: De praotijk moet leeren. De bra.ncb meesters Ininnen aie maatregel' nemen, dat ze bij hun afwezigheid den sleutel aan hun huisgenooten afgeven. De heer Kooij: Neen. dat is net niet. Ik zou een sleutel bij den smid en een bij Leuring willen zien. Nu ging men uit Zuidscharwoude bij J. Barten aan om den sleutel. Die was niet thuis. Toen ging men door naar mijn broer. Ook die was niet thuis ert zijn vrouw durfde den sleutel niet .afge ven. Men ging mijn broer zoeken op het Spoortcr- rein. Toevallig kwam ik langs, neb de sleutel' meegenomen en het op mijn verantwoording geno men, dat de spuit uit "het huisje gehaald werd. Zoo was de eerste brandmeester op ae fiets tegelijk met de spuit bij den brand, maar anders had het zeker 20 minuten langer geduurd. Voorzitter zegt. toe, dat B. en W. rekening, met de opmerking zullen houden. Hierna werd de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6