TWIEDI BiAlDI. Geestelijk Leven. Ui SPAANOtK Co., Langestraat, Alkmaar Binnenlandsch Nieuws. Zalerü'ig 27 februari 1926. 69Me Jaargang. (No. 7801. Ezels en ossen behandelt men niet zacht Eu daarom moet men ooik niet zacht optreden 2)10 bï®*1 de „armen van geest". Zóó wordt mij geschreven en er wordt aan toe- Slt evocgd, dat "'t niet noodig is, dat dit schrijven aan 'Vmanrolnno' la SoitlBffUT OfHTPfLTltl. litïokt tot een 'bespreking in de Sahager Courant, 31a ar daarin heb ik nu juist eens echten zin. fiet alleen om de bovengenoemde uiting,v maar ook iog' om een andere uitspraak in denzelfden brief. )aar kom ik straks op terug. We moeten het eerst eens hebben over- die ezels «.én ossen. 'Kan een ezel 't helpen dat een ezeL is? Is 5 os er zelf schuldig aan dat hij een os is? Ik houd nu eenmaal héél Veel van dieren in 't ij-gemeen, al zijn er enkele diersoorten, welke mij liet sympathiek zijn. Ik 'kan niet zeggen, dat ik izels en ossen buitengewoon aantrekkelijk vind. laar geeft dit mij 't recht om deze dieren ruw en iard te behandelen? En ik zou willen vragen: ronden ze daar beter van worden? Dit echter daar gelaten, maar mogen wij „armen pan geest" met ezels en ossen vergelijken? En mogen wij die ezels en ossen met 't bekende woord uit do bergrede wel zalig spreken? De briefschrij ver verklaart er zich zeer beslist tegen en is van oordeel, 'dat een publicist als Astor de fout der armen van geest aan de kaak moet steilten, nelk Hij beschouwt armoede van geest derhalve als een ^erbffout. De geef onmiddellijk toe, dat het mogelijk is om dit oordeel te komen. Wanneer men ze zoo voor zich ziet staan, deze drie woorden „armoede van geest", dan kan er aanleiding zijn om te liïldenken aan innerlijke armoede, aan gebrek aan Ifnnerlij k bezit, maar ik geloof dat de gangbare fopvatting toch wel anders is Deze verstaat onder 1151,.armen van geest' de eenvoudigen, de ongeleerden, rteiide pretcntieloozen, die gering over zich zelf don- ken, maar daarom toch n: rvreemd behoeven te a.s, I zijn aan zuiver gevoel en hoog beginsel 'en vooral' aan warmte van nart. De „armen van geest' zijn de Cl mensohen, die, hoewel1 ze misschien niet in staat zyn de verschillende Zedelijke vragen te beredenee- ren- toch door hun hart geleid, de lijn tusschen goed en kwaad zuiver weten te trekken. Mij dunkt, zóó opgevat, kan men toch moeilijk chag komen tot het harde oordeel van den briefschrij ver. Wat evenwel niet wegneemt, dat ik wèl' de i meening ben toe gedaan, dat die „armen van iai geest" moeten worden opgewekt tot het zoeken J y [J van „ontwikkeling. Want naast het warme liefde volle hart is noodig de denkende, onderscheidende, oordeelende geest, ïel Maar moeten deze menschen met hardheid wor- buri ien wakker geschud? Ik geloof, dat hier langs den weg der hardheid niets zal worden bereikt. O, zeker,#soms is hardheid noodig en nuttig en ik erken gaarne, dat er in «bet bekende woord van Nietszche „weest hard" een ij Ibetrekkelijke waarheid wordt uitgesproken. j|j J Maar die hardheid is alleen op haar plaats te genover arroganten en verwaanden, tegenover di^e ouw menschen, welke niets prosteeren en toch zich veel en» verbeelden; tegenover de protsen, welke meenon dat een dikke portemonnaie een behoorlijke plaatsvervangster is voor een lfeeg hoofd en een koud hart; tegenover hen, die alles zoeken in uiter- Kjk vertoon en zich niet bekommeren om inner- liike waarden; in 't kort dus tegenover het geeste- 3 lijke rapaille. Eenvoudige, welmeenende menschen ephter moe ten niet op die wijze behandeld worden en dit is ook niet noodig. Zij zullen zonder gekrenkt te worden, d i. zonder zich innerlijk gewond 'te ge- voélen. veel eer geneigd zijn hunne inzichten te herzien, wanneer op zachte, liefdevolle wijze tegen over hes wordt opgetreden. Ik kom met vele menschen in aanraking, ook met 1T vele „armen van geest". Maar ik .begin altijd met If hen te laten voelen, dat ik hunne meeningen be- J grijpen kan, dat ik kan verklaren, waarom zij den ken, gelijk ze doen en dan tracht ik hen van dwa ling te overtuigen. Stelt u eens voor, dat ik een eenvoudig overtuigd-gereformeerd of goed-roomsch mensch ontmoet. U begrijpt toch, dat ik dan allé toenadering niet aH'oen, maar tevens alle neiging om over eigen meening dieper na te denken, ver hinder, wanneer Ik plompverloren beweer, d;t hjj dom is en onnoozel door de gereformeerde belijdenis of de roomsche kerkleer te aanvaarden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat ik in den trein een belangwekkend gesprek had met een zeer streng gereformeerd mensch.... we zijn van elkaar fegaan en hebben elkaar hartelijk de hand ge rukt- cn ik ben er zeker van, dat voor ons beiden het gesprek goed is geweest. Daar blijft altoos iets van nawerken. Dit geMt niet aallen ten opzichte va!n rel; gieu<e opvattingen, maar ook van maatschappelijke in zichten Daor zijn er duizenden, die te goeder trouw dwalen ze denken niet diep na over de men;chverhoudingen, waarin ze sedert hun jeugd J hebben gèleefd. Geleidelijk kunnen hun de oogen geopend worden ze zullen de oogen moedwillig dicht houden, wanneer ze ruw en hard worden aangegrepen dien Buitendien moeten we vóór alles hiervan diep lil doordrongen zijn, dat in 't algemeen de geeste lijke ontwikkeling langzaam gaat. We mogen dit betreuren, maar nebben tegelijkertijd te erkennen, dat het een onomstootelijk feit is. Slechts geleide- Jgjk kan de mensch geheel' van oude meeningen CPC bevrijd worden en tot nieuwe inzichten gebracht. En in 't bijzonder moet daarom juist tegenover de „armen van geestf' met omzichtigheid, met tact, met liefde wordea opgetreden. Want het zijn geen ezels én ossen, maar dikwijls zeer gevoelige, 8 goedwillende menschen! Voorts maakt dezelfde briefschrijver een opmer king^ waarop ik "boven reeds zinspeelde en waar van ik schreef, dat ik er op terug zou komen. De opmerking luidt als volgt: „alleen een nu. faoet bescheiden wezen. Voor de rest der menschen is bescheidenheid geheel overbodig". De lezers Zullen zich herinneren, dat ik in een vorig artikel de bescheidenheid een deugd noem- de.Onze briefschrijver is 't daarmede dus niet eens. H]j staat daar zelfs vierkant tegenover! Hij houde me echter ten goede, dat ik mijn meening tegen- m 0ver bem# zeer beslist handhaaf. Zou er bij nem |J) geen begripsverwarring heeraohen? w at verstaan we onder een bescheid en mensch Als ik het Nederlandsclm synoniem en boek op sla, lees ik daarin: „bescheiden is hij die geen aooge gedachten van zich zelf koestert, naar lof booh cer streeft, met een eenvoudig ont iail tevre- u ls' fe6n buitensporige winsten naj \agt B e- sc heiden nadert dus sterk tot de be'eeken's van nederig. „Volgens mijn bescheiden meening" z®gt men, wanneer men zijne eigene opvatting mee deelt, maar die gaarne wil laten varen voor een, betere." Als we «tan deze bepaling van bescheiden vast houden, zullen we toch moeilijk de besoheidén-1 heid een ondeugd kunnen heeten. En als mijn waarde briefschrijver zegt, dat al leen een nul bescheiden moet wezen, dan kan ik toch niet nalaten daartegenover te wijzen op het; verschijnsel dat zü, die heel wat méér dan nullen' zijn, zich gewoonlijk kenmerken door groote be scheidenheid. Mannen van buitengewone bekwaamheid, zooals bijv. een prof Lorentz af een dr. Berlage zijn de bescheidenheid in persoon. Zij denken er geen oogenblik aan om zich op den voorgrond te stel len Ik liep eens in Haarlem op 't Station met een nog jong mensch. Toen zag ik op het perron prof. Lorentz, een toonbeeld van eenvoud. En ik wees hem dat jongen mensch*aan met de woorden: dat is op wetenschappelijk gebied een der grootste man nen van Europa. Daartegenover staat, dat het de nullen zijn, de onbeteekenenden, die dikwijls een hoogen toon aan slaan en zich veel verbeelden. Zou het niet waar zijn, dat zelfkennis ons tot bescheidenheid dwingt en dat, hoe meer wij dóór denken, des te meer wij ook komen tot de erken ning, dat wij weinigs och zoo weinig weten? Zou .onbescheidenheid niet dikwijls nauw sa menhangen met dwaze zelfoverschatting? En is zelfoverschatting niet in 't bijzonder den nullen eigen? ASTOR. P.S. Daar juist ontving ik een brief van een lezeresje uit St. M. Ik kan niet nalaten haar met een enkel woord dank te zeggen voor haar harte lijk schrijven. G ern en Neu DB OVERBEVOLKING VAN MOSKOU. De woningnood heeft te Moskou zulke afmetingen bereikt, dat de regeering 'zich gedwongen zag een gedeelte van de bureaux naar Petersburg over ie brengen. Er werd een speciale commissie ingesteld, .lie belast werd met de overbrenging van de daar voor in aanmerking komende instellingen en met de regeling van alles wat hieraan annex is. 'De commissie heeft vijf jaar gewerkt en nu heeft zij haar rapport bij de centrale regeering ingediend. In dezen tijd heeft de commissie 1000 woningen vrij gemaakt. Voor de buitenladsche gezantschappen werden 43 heerenhuizen aangewezen. Uit Moskou werden 24 instellingen naar andere steden verplaatst Vierhonderdtachtig huizen, die door bureaux werden ingenomen, zijn voor woningen ingericht. Op het oogenblik zijn er te Moskou geen vrije kamers te vinden, en dat, terwijl er niet minder dan 85000 ver zoekschriften bij de desbetreffende autoriteiten wa ren ingekomen om toewijzing van een kamer. De commissie stelt daarom aan de regeering voor nog meer regeeringsdepartementen naar Petersburg en andere steden over te plaatsen en raadt bovendien aan de regeeringsbureaux te concentreeren in één wijk. DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRAUë. Uit Melbourne, 25 Fe-br. Er woeden groote boschbranden in het gebied der Kingmeren. De aan gerichte schade is enorm. Gevreesd wordt voor het leven van honderdvijftig menschên uit het dorp Kinglake. die de wijk namen in het postkantoor, dat volgens de jongste berichten door vlammen om ringd is. Ook andere dorpen worden bedreigd. De we gen zijn versperd door brandende 'boomen. .133 JAAR OUD? Volgens een bericht uit Boecharest zou in een dorpsgemeente een boer van 133 jaar zijn overleden! DE „SUNSHINE" GRAANDEPOTS IN ASCH. De groote graan depots van de „Sunsh:ne" te Mel bourne zijn in asch gelegd. De scha lé bedraagt on geveer een kwart millioen pond sterling. EEN AARDIG BEDRAG. Uit- Belgrado wordt gemeld, dat de politie te Agram een bankier uit Korfoe, Sciads genaamd, in hech tenis genomen heeft onder beschuldiging van ver duistering tot een bedrag van 32 millioen drachmen. EEN NIEUWE DAM IN DEN WITTEN NIJL. Naar verluidt, zal onverwijld begonnen worden met het maken van dên stuw van Dzjebel Aulia in den Witten Nijl. Met dezen nieuwen stuw zal het moge lijk zijn, Egypte een voortdurenden aanvoer van be sproeiingswater te verschaffen, zelfs in de droogste zomers. In gewone seizoenen zal de stuw 2.1 milliard kubieke meters water exra leveren ten behoeve van den rijst- en dhurrabouw. In het ongunstigste sei zoen zal het geregeld water leveren voor de ka- toenvelden en ook den oogst van voe&imgsgewassjen beveiligen. De onlangs geopende stuw van Mlakwar dient voor besproeiing van Soedan, de zusterdam van 'Dzjebel Aulia zal ongeveer evenveel water voor be sproeiing in Egypte leveren. De kosten van het nieuwe werk worden op bijna 12 millioen geraamd. GEWELDIGE BRAND. Naar uit New York verluidt is op de pier aan de North-River (Nieuw-iSchotland), een ernstige brand uitgebroken De schade moet reeds meer dan een millioen dollar bedragen- Later: Op de aanlegsteigers in de North-River (New-York) zijn verscheiden branden uitgebroken. De eerste brand ontstond op steiger 27 waar een schip van de Clyde. Seminole juist een katoen- en tabakslading ter waarde van 1.000 000 aan het lossen was. Het schip zelf kreeg echter geen schade. Een halp uur later werd er alarm gemaakt op stei ger 37 waar het oude schip „Jefferson" lag met een la in-" katoen en stukgoed, eveneens ter waarde van l0Q^ft01 Het schip werd met ernstigen brand aan boord naar het midden van de rivier gesleept, waar de brand gebluscht werd. De §00 balen katoen en het reeds geloste stukgoed, rijn met den steiger ver brand. DE SPAANSCHE VLIEGER FRANCO. Uit Montevideo, 24 Februari. Franco, de Spaan- sche vlieger, die van Spanje naar Buenos Ayres was gevlogen, heeft een telegram gezonden aan de Spaan- sche regeering, waarin hij machtiging vraagt, om ook weer door de lucht te mogen, terugkeeren. Hij zeide, dat dit de eenige belooning zou zijn, die de Spaainsche vliegers voor hun tocht zouden vragen. Aan een journalist deelde Franco mee, dat indien hij geen toestemming kreeg om de terugreis door de lucht te doen hij nooit meer zou willen vliegen. AARDBEVING OP KOS. Naar het R. C. bureau uit Athene meldt, heeft op Kos (Dodekanese) een aardbeving gewoed, die het dorp Antimachia met 600 huizen bijna totaal heeft vernield. Er zijn 60 personen' gewond en twee ge dood. SLECHTE KOLEN. Volgens de New Yorksche „Times" is de toestand van vele kolenhandelaars te New York zeer critiek, daar zij groote voorraden, brandstoffen van gerin ger waarde ter vervanging van anthraciet hebben, waarvan de prijzen na het einde van de staking in de anthraciet-mijnen zeer gedaald zijn, zoodat vele handelaars door een bankroet worden bedreigd. Op het goederenstation te New York is een groote opstopping van wagons met kok es en andere kolen van mindere kwaliteit, zoodat de spoorwegen vree zen, dat er gebrek aan wagons voor het vervoer van anthracietkolen zal ontstaan. De volgende week wor den verscheidene schepen met anthraciet uit Wales, Schotland en Westfalen verwacht. NIET ERG SNUGGER. De Chinees Lie Biau Ting, die te Soerabaja was aangehouden, verdacht van verduistering, zou op transport worden gesteld naar Malang onder geleide van een hoofdagent. De Chinees stelde voor de reis. per auto te maken, waarmee de hoofdagent accoord ging. Nauwelijks onderweg, maakte hij den hoofdagent opmerkzaam op het waggelen van een der voorwielen en bood1 aan een andere auto te zoeken. Ook hiermee ging de hoofdagent accoord, doch de slimme Chinees maak te van het gestelde vertrouwen gebruik om spoor loos te verdwijnen; de hoofdagent zit tenminste nog op zijn terugkomst te wachten. t Tegen den hoofdagent zal nu een gerechtelijke vervolging worden ingesteld', wegens het door on achtzaamheid laten ontsnappen van een gevangene. Zijn onachtzaamheid zal hem waarschijnlijk wel zijn baantje kosten. Loc. DE HUWELIJKSBEZUINIGING IN TURKIJE. De Turksche huwelijksplechtigheden gingen tot nu toe met groote feestelijkheden gepaard, die vol gens eeuwen-oude traditie betaald moesten worden door den vader van de bruid. De aan de bruid! toe- behoorende goederen werden met veel praal en in optocht naar de toekomstige woonplaats overge bracht en hoe grooter de stoet was des te meer bleek de rijkdom van den vader van de bruid. Na het huwelijk werd de bruid, vergezeld van alle gasten, per rijtuig naar het huis van haar echtge noot geleid en ook hier weer was het zaak den stoet welken tijd de vader der bruid open hof hield, zoodat duurden over hiet algemeen een week, gedurende I welken tijd de vader der bruil open hof hield, zoodat 1 alle voorbijgangers het recht hadden het huis bin- i tnen te treden en zich te goed te doen aan een j maaltijd. Aan al deze kostbare gebruiken is mu een einde gemaakt, zeker niet het minst ten genoege der va- I ders van huwbare dochters, door een verordening die de gouverneur van de provincie Constantinopel heeft uitgevaardigd. Het doel van de hierdoor opge- legde beperkingen is tweevoudig. In de eerste plaats is de gouverneur van meening, dat vele vaders hu welijken van hun dochters hebben tegengehouden, omdat zij niet in staat waren overeenkomstig hun i stand de feestelijkheden te bekostigen, zoodat het aantal huwelijken beperkt bleef, in de tweede plaats meent hij, dati algemeene bezuiniging gebode<n is. I Aan de dikwerf schilderachtige gebruiken en op tochten, die een vaste plaats in het stadsbeeld had den veroverd, is echter niet geheel en al een einde i gemaakt. De bruid mag bij haar verhuizing nu nog slechts van vijf voertuigen vergezeld worden en de ïeestelijkheden mogen maar een dag. duren. Deze feesten mogen echter uitsluitend bijgewoond worden j door de naaste familieleden en de formeel uitgenoo- digden. Zoo heeft de moderne tijd weer ingegrepen in wat tot nu- toe als een Turksche traditie van gastvrij heid gold. AANNEMEN en TROUWEN. KLEEDT U MODERN. Wij hebben alles klaar. U kunt het ook laten maken. Heerenkleeding, Hoeden, Petten, Boorden, Dassen, enz. HOOG WATER. Uit Rhenen. Door den was van den Rijn zijn de' veerwegen ondergeloopen. De gierpont te Opheus- den werkt niet meer, wijl de aanlegplaats niet te be reiken is. De pont te Rhenen houdt de verbinding nog I met groote moeite in stand. Uit Ubbergen. Eergisteren is het water den pol der van 'Erlecom weer binnengestroomd door het. on~ langs geslagen gat. Dit was wel gedeeltelijk gedicht, maar het zand is weggespoeld. De aangrenzende pol der, de Circul van Ooy is vrij van water gebleven; overstrooming is voorkomen door bekistingen aan te brengen tegen den dijk, die de beide polders scheidt. DE WAALDIJK BIJ ERLECOM Doordat de Waaldijk bij Erlècom, welke bij de doorbraak in Januari 1.1. bij 't laatste hoogwater weer door het water vernield werd, is er uit het vol gespoten oude dijkgat ongeveer 40.000 kub. M. zand geslagen. De polder Erlecom komt nu weer voor on verwachte uitgaven te staan. Et zijn nu plannen in bewerking tot ophooging van den Waaldijk van Millinge tot voorbij Erlecom, waar van de onkosten 700.000 gu-lden zullen bedragen. ONDERGELOOPEN POLDERS. Door den hoogwaterstand van de Waal zijn de pol ders van Bemmel en iGendt ondergeloopen. In den BemmeLschen polder brak een dam door. CACAOMEEL VOOR MELKKOEIEN. is den vorigen winter in Friesland op verschillende j boerderijen voedering van melkkoeien met cacaomeel toegepast. Men meende daardoor een sterke verhoo'- ging van het vetgehalte van de melk te verkrijgen, inderdaad steeg 'het vetgehalte der melk onmiddellijk J r.a de toediening soms niet onbelangrijk, maar al 1 spoedig bltfék, dat men met het toedienen van dit meel zeer voorzichtig moest zijn. Het vetgehalte daalde soms vrij plotseling, terwijl ook de melk-gift vrij wat achteruit ging. Enkele malen werden zièkte- verschijnselen bij dz koeien waargenomen zoodat men i al spoedig het cacaomeel slechts in beperkte hoeveel- heden aan het vee verstrekte. Aan het Zuivel-instituut te Kiel nu zijn in 1924 proe ven genomen over de werking van ontvet cacaomeel bij de voedering van .melkkoeien (24 stuks), wel'ke irs mahnd' duurden (de controledieren kregen cocos- koeken). Het was een ontvet, fijn poeder met een zoeten smaak en rook eenigszins naar visch, daar er 2 pet. vischmeel aan was toegevoegd om het voor menschelijk gebruik ongeschikt te maken. Door de zen reuk namen de dieren het cacaomeel niet met graagte in groote hoeveelheden op. 'Het cacaomeel be vatte o.a. 25.07 pet. ruw eiwit, 1.88 pet. ruw-vet en 2.68 pet. theobromine. Bij de proeven bleek, dat cacaomeel, in grooie boe- veelheden verstrekt, een sterk verlagender invloed had op de melkgift, terwijl deze bij voedering met cocoskoeken steeg Het vetgehalte, dat bij voedering i met cocoskoeken reeds belangrijk gestegen was, on derging door voedering met cacaomeel een nog ster ker stijging. De totale hoeveelheid vet was echter niet aanzienlijk hooger. Werd het cacaomeel daarentegen in geringe hoe veelheden verstrekt, dan bleek de nadeelige invloed op de melkgift niet zoo sterk, terwijl het vetgehalte verhoogd werd. De totale vetproductie «teeg daar- door niet onbelangrijk. 1 De onderzoekers raeenen, dat cacaomeel, ondanks de betrekkelijk gunstige werking op het vetgehalte I dermelk, niet als volwaardig krachtvoeder is t.e be schouwen. Het zou eventueel in geringe hoeveelhe den als bijvoeder gegeven kunnen worden. Op smaak en reuk van melk en boter oefent 'het meel een on- gunstigen invloed. Door proeven moet nog worden uitgemaakt of het J ontvette cacaomeel door weglating van het vischmeel I en vermenging met andere voedermiddelen, tot een rog bruikbaar krachtvoeder is te maken. Het fijne poeder laat zich bijv. goed met melasse mengen. De Duitsche ervaringen, dat men het cacaomeel slechts in beperkt© hoeveelheden naast andere voe dermiddelen aan «het melkvee moet toedienen, zijn dus in overeenstemming met die, welke men hier te lande heeft opgedaan. EEN MOEDIGE JONGEN. j Het nauwelijks 10-jarig zoontje van den heer D. i Wolisink, te Hengelo, heeft zich dezer dagen, meldt het „O. D." verdienstelijk gemaakt door een 4~jarige kleine van den heer Dickman, die al spelende in de Laak bij de boterfabriek was geraakt, te redden. Toen hij het kindje drijvende zag, bedacht 'hij zich geen oogenblik, doch begaf zich direct te water en wist het zoolang boven te houden, tot hulp van grooteren I kwam opdagen. (DE WATERLEIDING VAN ZUID- EN NOORD- SCHERMER. In veel Noordhollandsche gemeenten heeft bijzon- der de aandacht getrokken het raadsbesluit van I Zuid- en Noordschermer om uit de bouwverordening te schrappen de bepaling, die de eigenaars der hui- zen in de gemeente verplicht, de .perceelen aan te sluiten aan de provinciale waterleiding, behoudens vrijstelling door burgemeester en wethouders. De raad was van oordeel, dat de verordening door den burgemeester te streng werd toegepast en dat aan de i huizeneigenaars niet zooveel tijd, werd1 gelaten om aan de verordening te voldoen als door den direc- teur van het provinciaal waterleidingsbedrijf in het vooruitzicht was gesteld. Ged. Staten hebben deze zaak in openbare zitting behandeld. Uit den raad was niemand verschenen. De burgemeester weersprak de beweringen van den raad. De inspecteur van de volksgezondheid advi seerde Ged. Staten goedkeuring aan het besluit te onthouden. Ged. Staten hebben thans het raadsbe sluit niet goedgekeurd, omdat het tot nadeel zou zijn van de volksgezondheid. Met belangstelling mag thans worden tegemoet gezien of de gemeenteraad in beroep zal gaan bij de Kroon. Tel. WIE ZAL DEN WEG ONDERHOUDEN? Uit «Oostzaan, 25 Febr. De weg tusschen Oost- zaan en Zaandam, die voor een groot deel in de ge meente Zaandam, ligt, behoort in eigendom aan de gemeente Oostzaan. Zaandam wilde nu, naar aanleiding van klachten, dat deel van den weg in eigendom en on derhoud overnemen, teneinde de gevraagde verbe teringen inzake rioleering te kunnen aanbrengen. Het gemeentebestuur verlangde echter van Oostzaan eên afkoopsom van f 17.000, doch Oostzaan wilde in het geheel geen afkoopsom betalen. De toestand bleef dus onveranderd. De bewoners langs den weg in de gemeente Zaandam hadden nu aan den gemeenteraad van Oostzaan een adres ge richt met het verzoek met Zaandam tot een oplos sing te willen komen, opdat de door hen gewenschte verbeteringen tet stand konden worden gebracht. De gemeenteraad heeft echter besloten om adressanten te adviseeren zich tot hun eigen gemeentebestuur te wenden met 't verzoek om met Oostzaan tot een op lossing te komen. DE WATERSNOOD. De Maas, zoo wordt uit Grave gemeld, blijft geluk kig nog steeds vallen, wat zeer ten stade komt voor den nieuwen Maasdijk bij. de doorbraak te Overasselt, Staat het water lang tegen zulk een nieuwen dijk, dan geraakt hij geheel doorweekt en kan hij bij eeni- gen storm slechts weinig weerstand bieden. Venlo en Maastricht seinen val, waardoor de ongerustheid van de boeren in het Rijk van "Nijmegen wel wat zal ver minderen. Velen 'hadden reeds een groot deel van het huisraad enz. uit voorzorg naar den zolder gebracht. Het binnenwater wast nog voortdurend. Te Balgoy staat bij twee boeren* Theunissen en Lamers, het wa ter weer in huis, te Niftrik eigenlijk huis aan huis. Men heeft echter in de woonvertrekken verhoogin gen gemaakt om oo te wonen, en evenzoo heeft men gédaan in de stallen voor het vee. Aan den Raffelsdijk is het verval tusschen den polder Niftrik en het polderdistrict het 'Land van Maas en Waal 1.20 M. Men heeft op de bestaande kistingen op sommige plaatsen nog een plank gezet. De Maas moet nog ruim een meter vallen, eer men te Niftrik de waterloozingssluis kan openen, en voor de Balgoysche sluis is nog een grootere val noodig. Nu wilde het waterschap de gecombineerde waterlos sing van de polderdistricten het Rijk van .Nijmegen en het Land van Maas en Waal met het Appelternsche stoomgemaal ook het water uit den polder Niftrik wel tegelijk wegmalen, echter tegen een evenredig aandeel in de kosten, welke zeer hoog zijn. De pol der Niftrik heeft hiervoor bedankt.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5