De Wereld der Vrouw )e GOED ANTWOORD. Een groote neus is bij den man een bewijs van intelligentie. Men weet, dat Goethe gezegend was met een fraaien voorgevel van Romeinschen vorm en van den bekenden componist en even beroemden' schaakmeester Philidor vertelt men, dat bij, eens met een ander schaakspelende, een weinig verkou den was en zijn tegenstander ergerde door zijn voort durende snuffelen en snuiven. Deze was toch reeds prikkelbaar, omdat zijn partij slecht stond en plot seling viel hij uit: Meneer, snuit toch uw neus! De ander zag hem aan en zei dood-lakoniek: Meneer, snuit u 'm, u is er net zoo dicht hij als ik. KERSTMIS IN DE NUBISCHE WOESTIJN. I Een Europeaan, die voor het eerst Egypte bezoekt, zal den Kersttijd bier even vreemd en onvolkomen vinden, als hij die voor de eerste maal zijn voet op Indlschen bodem zet. De belangrijkste factoren, die daartoe medewerken zijn de natuur en het klimaat der Oostersche landen. Althans wij Hollanders ver heugen ons elk jaar op een „witte Kerstmis", al worden onze wenschen in negen van de tien geval len niet vervuld en moeten wij ons die dagen meestal tevreden stellen met hagel of regen. Toen ik dan ook hoorde, dat Holland dit jaar 'n werkelijk witte Kerstmis ten deel was gevallen, bob ik daarover mijn gerechtvaardigden toorn geuit. Hoe dan opk, ik zat in Egypte op een Engelsche onder neming, gelegen aam, de Roode Zee en de Golf van Suez. Men kan begrijpen, dat de viering van een Kerst mis hier, eigenaardige moeilijkheden met zich med»*- brengt, dn aanmerking genomen dat het personeel van de onderneming (Inlanders niet medogtre- kend) uit ongeveer 8 verschillende nationaliteiten bestaat Niettegenstaande dat was de stemming al weken te voren recht genoegelijk, wat dat betreft kon ik het niet beter wenschen. Iedereen verheugde zich op de aanstaande Kerstdagen. Ja, zelfs de zon d^ed voor ons niet onder en nam zich voor ons flink op warmte te onthalen. De heele Kerstweek was het warm overdag en 's avonds haast Europeesch koud. Eersten Kerstdagmorgen, waarop wij Hollanders óf naar de kerk gaan, óf het ons in een hoekje bij het vuur gemakkelijk maken, reden wij reeds om negen uur naar de club om de feestelijkheden bij ;e wonen die de Kerstweek openden, namelijk de Arabische sportfeesten. Van verre klonk ons het monot ine ec- luid van de 'Arabische muziek reeds in de ooren, Ja, waarlijk onder aan de trap van 't hoofdgebouw bad de „band" zich opgesteld. Deze „band' bestaa meestal uit vier personen, waarvan één de trommel en drie de fluit bespelen, het opmerkelijkste in deze muziek is het strakke rhytme. Rijk aan harmon oén is ze niet, mij lijkt bet spel altijd een chaos van klan ken en dissonanten. Na enthousiaste begroetingen en wenschen voor ,een merry Xmas" namen wij plaats. Het trof mij, hoeveel moeite de Europeanen zich gegeven hadden de spelen geschikt en pasklaar voor de Inlanders te maken. Kleine vuile Jongens op hooge stellages 'gezeten, trachtten elkaar manmoedig met kussens va/n hun zetels te verdrijven. Anderen zochten met eindeloos eeduld onoogelijk kleine geldstukjes uit bakken met meel gevuld. Bedouinen. Berberins en Arabieren klommen broederlijk in den zelfden paal. Het programma werd besloten met een fanatiek touwtrekken. 'Na afloop gebruikten wij allen lunch in de Club, waarbij de traditioneele mistletoe een groote rol speelde. Dienzelfden avond waren wij om negen uur allen om de groote tafel gezeten voor het Kerstdiner, welke gedekt was voor ongeveer tachtig personen. Er werd gespeecht, gekust en gezongen, iedereen was vroolijk Toen onder doodsche stilte de brandende Xmaspudding werd binnen gebracht, een alleraar digst- effect in de donker gemaakte zaal, kende de vreugde geen grenzen. Met een uitstekend geslaagd bal werd eerste Kerstdag besloten. Het was reeds vier uur in den mofgen. toen wij buiten op de auto stonden te wach ten. De nacht was koud en hoog boven ons welfde het onmetelijke sterrendak. Kerstnacht! O, hoe ver schillend van Kerstnachten, die ik tot nog toe had gevierd Den volgenden morgen Boxingday waren wij allen, hoewel moe en niet uitgeslapen weer vroeg present. Ditmaal stonden er sportfeesten voor ons op het programma. De meeste echter waren niet bijzonder fanatiek. Eenige uren slaap brengt ons niet jn de rechte stemming voor een aardappel of zak race. Den avond van tweeden Kerstdag hadden wij een bioscoopvoorstelling in de open lucht, waarbij het zoo verbazend koud was, dat wij genoodzaakt waren onze aandacht meer tot onze bevroren ledematen dan tot de film te bepalen. En aldus eindigden de Kerstfeesten en keerden we weder huiswaarts om een welverdiende rust te 'ge nieten, alvorens 27 December het dagelijksch werk te hervatten. Wereldkroniek. MEERSCHUIM. Het meerschuim wordt bijna uitsluitend gevonden in een kleine streek van'Klein-Azië, dicht hij Es- kischehr, waar het sedert eeuwen op hoogst eenvou dige wijze verworven wordt. Men graaft tamelijk die pe en loodrechte schachten in de zachte aarde, ter wijl men van den bodem dezer schachten uitgaande gangen graaft in verschillende richtingen, waar men meerschuim hoopt te vinden. V:an een bekleeding de- zer gangen en van ondersteuning is geen sprake, zelfs ontbreekt een ladider, om in den put af te dalen: in de zijwanden zijn gaten uitgegraven, waarin de werklieden hun voeten steun geven. Door middel van 1 een windas worden de steenen en de uitgegraven 1 aarde in manden naar hoven geheschen. De grootte der stukken meerschuim is zeer ver schillend en varieert tusschen die van een appel tot die van een kalebas. De stukken, die wit, ook wel «enigszins geel, rood of grijsachtig zijn, worden in gemetselde putten in water tot een vloeibare massa geweekt. Nadat de massa goed uitgespoeld en gerei nigd en sneeuw wit geworden is, wordt ze in koperen pijpekopvormen gestampt en in kisten naar Thurin- gen, Parijs en Weenen verzonden. Daar worden de ruwe pdjpekoppen voor een klein gedeelte, zonder eenige verdere behandeling in den vereischten vorm bewerkt, en komen zoo in den handel. Volgens de liefhebbers smaakt uit deze koppen de tabak het best. De meeste koppen worden tot was- en oliekop pen bewerkt. Eerstgenoemde worden in lauw rund- vet gedompeld, geschaafd en met kaarsvet gewreven, nogmaals met rundvet behandeld, gekookt in witte was, waarin gips gemengd is, en daarna gepolijst, eerst met wol, daarna met puimsteen en tenslotte met krijt. Voor deze koppen worden de mooiste .en geheel PARIJSCHE MODE. Deze meisjesjurk is gemaakt van hennep-kleuri ge stokinet met een garneering in donker bruin. Het front van dit jurkje is tamelijk ruim, de rug is ech ter geheel glad. Een knip-patroon kan men bestellen onder num mer 319a, voor meisjes van acht tot twaalf jaar. Kosten 70 cents. Het jongenspakje is van sterke licht groen lin nen, terwijl het geborduurd werd met zijde van een iets donkerder kleur. Het tuniekje is nogal wijd. De sluiting geschiedt met behulp van een koordje in het front. Een knip-pairoon is" verkrijgbaar onder nummer 320a, in de maten voor jongens van omstreeks vier jaar. Kosten 66 cents. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. „Eieren voor de kinderen". Een moeder zegt: „Mijn dochtertje moest op voorschrift van den dokter eiken ochtend een zacht gekookt ei hebben, maar ik had te kampen tegen haar onwil, want het kind kon de eieren niet zonder moeite riaar binnen krijgen. Toen heb ik een trucje uitgevonden 1 Eiken morgen zorgde ik dat ik met ongevaarlijke inkt een gezicht op het ei geteekend had. Mijn dochtertje was da'arover verrukt »n al spoedig begon zij moeite te doen om de eierschalen heel te houden en zoo doende een geheels familie hij' elkaar te sparen. Het eten van het ei werd daardoor voor haar iets on dergeschikts en op het oogenblik zou zij erg te leurgesteld zijn als het ei eens een ochtend niet bij haar bordje stond." Nuttige Wenken. HOOFDPIJN BIJ GAULUDHRS. Gal-lijders, die voortdurende last ondervinden van hoofdpijnen., als gevolg vanhun kwaal, moeten ten zeerste zorg dragen voer de samenstelling van hun maaltijden en in meer dan een opzicht diëet hou den, zoo schrijft een geneesheer. In het algemeen gesproken, moeten zij het gebruik van alcoholhou dende dranken en ook van licht gerstebier of ge woon hier, tabak, thee, koffie, zooveel mogelijk trachten na te laten. Het is bovendien ook nuttig geen kokos of cacao-dranken te gebruiken, alhoewel de invloed daarvan uitgaande lang niet zoo belang rijk is als die van thee en koffie. Vleesch moet zoo spaarzaam mogelijk gebruikt worden; spek en ander varkënsvleesch moet men liefst in het geheel niet eten. "Voor gallijders ia het bovendien ten zeerste aan te raden zoo min moge lijk zoetigheden te eten, zooals cakes, pudding enz De meeste patiënten voelen er zich wel hij als zij l fruit eten. Water drinken is van geen invloed, maar men doet verstandig om hei niet bij de maaltijden te gebruiken. Tenslotte moet iedereen onthouden, dat matig eten altijd aan de gezondheid ten' goede komt en zeker zal het de genezing van zieken zeer helpen bespoedigen. HET TOEDIENEN VAN MEDICIJNEN. E* zijn vele nuttige kleinigheden, welke men moet weten en onthouden voor het geval, dat men aan zieken medicijnen moet toedienen. Een van de voor naamste is, dat men altijd precies zooveel geeft, als de dokter heeft opgedragen of wel juist zooveel als er op het flesch je of doosje geschreven staat. Moet men b.v. vijf druppels van het een of andere medi cijn op een lepeltje verzamelen, maakt daar dan geen zes of zeven druppels .van. Men weet immers nooit of dit wel even goed is. Men moet ook nooit medicijnen opschenken zonder eerst de flesch met jnhoudi goed geschud te hebben. Verreweg de meeste medicijnen zijn samengesteld, uit verschillende ingrediënten welke door den apotheker zijn vermengd. Door het staan kan er een bezinksel gevormd worden, dat men door middel van schudden weer moet oplossen. Het etiket op de flesschen of donsjes moet men natuurlijk altijd zorg vuldig lezen een fout is ni etaltijd even gemak kelijk te verhelpen. Bij het schenken houde men de handen niet op het etiket; dit zal dan allicht niet zoo spoedig vet of onleesbaar worden. Men moet verder ook; altijd zorg dragen de medi cijnen op de juiste uren toe te dienen. In vele geval len (denk maar aan lintworm) hangt daarvan zeer veel af. Een medicijn b.v. dat men even voor eiken maaltijd moet toedienen, zal niet het minste uitrich ten, indien men het na den maaltijd ingeeft. •Indien men water hij een medicijn moet doen, meet dan zoo nauwkeurig mogelijk na of ge de ver- eischte hoeveelheid hebt; weest niet tevreden door het te raden. VLEKKEN OP BOEKEN. Indien men per ongeluk vette of vuile vlekken gemaakt heeft op de bladzijden van een boek, dan bestaat er een mogelijkheid om deze snel te ver wijderen. (Men legt dan op de vlekken een stukje goed vloeipapier, waarover men met een warm strijkijzer eenigen tijd strijkt. Het vloeipapier zal dan zonder twijfel de vettige of waterige vlekken geheel absorbeereni Als deze behandeling niet on middellijk succe9 heeft, moet men eerst een weinig zuivere petroleum of benzine op de vlekken smeren natuurlijk uit de nabijheid van vuur blijven waarna het strijken vermoedelijk wel zal helpen. Inktvlekken verwijdert men bijna op dezelfde ma nier, echter dient men dan in plaats van petroleum of benzine een mengsel van zout en water (1 zout op 6 water) te gebruiken, waarna het strijken wel helpen zal. BM 'Qe witte stukken gebruikt; de minder goede worden ver. werkt tot oliekoppen, welke eveneens verscheidene bewerkingen, o.a. met lijnolie, drakenbloed on gut-jv tegom, ondergaan. L 'De man, die het eerst van meerschuim kunstig be- It h werkte tabakspijpen wist te vervaardigen, was de p i schoenmaker Kowatsch te Boedapest. Daar hij bui-pat tengewoon vaardig was in het houtsnijden, ontving hij omstreeks 1735 van graaf Andrassy opdracht een lev tabakspijp van dit mineraal te maken, hetgeen hem p'ei wonder wel gelukte. Door een toevallige omstandig heid ontdekte hij tevens, dat door het was van zijnde pekdraad aan de pijp na eenigen tijd een fraaie kleur e*1 gegeven kon worden. In welken tijd het meerschuim voor het eurst in Europa werd ingevoerd, schijnt niet bekend te zijn. e 1: In 1775 ontdekten de Turken, aartsliefhebbers van een smakelijke pijp tabak, dat het meerschuim niet springt, als het, in linnen gewikkeld, in olie wordt gekookt ZOO GELUKTE HET. De voortdurende geldnood, waarin de schilder Meissonnier verkeerde, was langzamerhand bekend' geworden in de geheele wijk, waarin hij zijn woning had, en er was geen koopman of winkelier, die hem iets wilde leveren of op crediet geven. Op zekeren dag bevond zich de kunstenaar in groote benauwdheid. Het Parijsche „Salon" zou over eenige dagen geopend worden en Meissonnier wilde een van zijn kleine, later beroemd geworden schil- derstukj es exposeeren. Ongelukkig had hij geen vernis voor het stukje en zijn portemonnaie was, zooals gewoonlijk, geheel DE JAPANSCHE VROUW. Een Japansch auteur heeft geschreven,, dat een besehaafde Japansche vrouw, wanneer zij niets doet bijna altijd slaapt. Reist men per trein, dan kan men op zijn gemak studie maken van deze gewoonte, Hier leunt een schoone tegen het raampje, totaal onverschillig voor het mooie landschap, dat die trein doorkruist. Tegen over haar zit een meisjesstudente met modern, kort geknipt haar en ook zij slaapt, hoorbaar! Een moe der met baby vormt een ander beeld van stille rust. In een volgenden coupé is een vrouw, met een half opgegeten sinaasappel in de hand ingedut en weer een andere vrouwelijke passagier droomt hardop. Hoe in Japan het zwakke geslacht zoo slaperig komt? Men is er in het land' zelf van overtuigd, dat de vrouwen aan een chronisch tekort aan slaap lij den. Vooral gehuwde vrouwen hebben bijna allen o.et deze kwaal te kampen. Want de getrouwde vrouw staat 's ochtends vroeger op dan haar echt genoot en behoort 's avonds later naar bed te gaan dan hij. Zelfs als de man z'n avond buientshuis door brengt en ver na middernacht thuiskomt, moet de vrouw op hem wachten. Deze oude gewoonte is zóó zeer zede, dat een welopgevoede vrouw er niet aan denkt eerder dan haar man naar. bed te gaan. De gewoonte van het niet uitslapen schijnt echter ook een kwestie van erfelijkheid te zijn. De moe ders; grootmoeders en alle vrouwelijke voorouders hebben in dit opzicht steeds hetzelfde leven geleid en nooit voldoenden slaap gekend. En de moderne Japansche meisjes hebben de gewoonte overgenomen. Nu bedacht de schilder de volgende list: Hij zond een zoontje van den portier met een flesch naar een naburigen handelaar in verf en dergelijke benoo- digdheden om vernis te halen. De kleine jongen zeide, dat men zonder geld hem niets zou geven, maar de schilder droeg hem op zonder tegenspreken zijn boodschap te verrichten. Na een poosje kwam de jongen terug met de me. dedeeling, dat de winkelier het vernis weer uit de flesch gegoten had, toen hij hoorde, dat het voor *er den schilder bestemd was. *<x Maar Meissonnier lachte triomfantelijk, want zijn *n list was gelukt, In de flesch waren genoeg druppels 6el blijven hangen om het kleine stukje te vernissen. KLEINE BIJZONDERHEDEN. In Tsjecho-Slowakije wordt per jaar bijna bier per hoofd der bevolking gebruikt. L. ■Ons land heeft in 1925 aan bloembollen uitge voerd 30 millioen Kg., ter waarde van ongeveer 46 millioen gulden. Amsterdam heeft m 1925 voor 66 millioen gulden diamant uitgevoerd naar de Veree'nigde Staten. De rijwielbelasting heeft bet afgeloopen jaar f 6.486.195 opgebracht. Nederland produceert ongeveer 73 millioen Kg. bo ter per jaar, waarvan 35.000.000 Kg, wordt uitge voerd. Toch werd in 1925 nog ruim 2K millioen Kg. ingevoerd, vooral uit Australië, Nieuw-Zeeland en Siberië. In den winter van 1740 vroor het zoo sterk, dat het ijs op de Zuiderzee bij Enkhuizen 15 voet dik was. In de Lybische woestijn kan men een vrouw - koo* pen voor f 15. Naar schatting kan de aarde een bevolking hebben van 6000 millioen zielen, welk aantal naar den hui-, digen was in het jaar 2100 bereikt zal zijn. In November 1914 werd in Engeland de eerste vrouwelijke politieagent aangesteld. De monsterhagedis uit Sumptra is 2 M. lang en heeft een tong van bijna 40 c.M. De koninklijke Engelsche staatsiesloep is 231 jaar oud en heeft onder 10 souvereinen dienst gedaan. In Engeland betalen slechts 5 millioen menschen inkomstenbelasting. M. 1 11 i ,.i jet Kftl [in le v I ee It v Ana }og èn e te Éi )Ui Iflt g< gesch |)ED A: in J pi); "de; op de tege terd rug lel); iron. oida va] Een "e zi av arbij

Schager Courant | 1926 | | pagina 16