Probalum-Rijwielen Brieven over Engeland. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. boomen vriendelaik «peelden, met de geheimmnnige wereld der verhalen fantastisch en diep. Weldra verloor het zich onder de massa zijner soortgenoo- ten, die als letters op elkaar geleken, en verdween voor altijd uit Walja'e oog. Het scheen hem toe, dat ze dreven op een rivier, waarvan de Echtende lijnen der lantaarns de oevers vormden. Op een af stand waren ze op elkaar gedrongen als kralen aan een snoer, maar kwam men dichtbij, dan vormden ze groote, donkere tusschenruimten, waarna ze weer samenvloeiden tot eenzelfde Echtende lijn. En toen dacht Walja dat ze onbeweeglijk op dezelfde plaats bleven staan en alles werd droom voor hemhij zelf naast hem de vrouw, die hem tegen zich aan drukte, de gansche omgeving, ailes, alles droom. De hand waarmee hij 't boek vasthield, werd koud, maar hij wilde zijn moeder niet vragen het over te nemen. In de kleine kamer, waarheen hij gevoerd werd, was het smerig en bedompt. In een hoek, tegenover 't groote ledikant, stond een klein bed met een hemel, 't Was reeds lang geleden, dat Walja in aoo'n bed geslapen had. „Ben je koud? Een poosje geduld, ooo meteen gaan we thee drinken. Kijk, je hand is heelemaal rood! Nou ben je bij Mama. Ben je er blij om?" vroeg zijn moeder met de gedwongen, schei glimlach van hen, die hun heele leven stokslagen in ontvangst moeten nemen. Walja schrok terug voor zijn eigen eerlijkheid en zei weifelende. I „Neen!" „Neen? Maar ik heb speelgoed voor je gekocht. Kijk maar eens haar 't raam/' Walja ging naar 't raam, om 't speelgoed te bekijken, t Waren zielige paardjes van karton, met dikke, rechte pooten, poppetjes met een roode nachtmuts boven hun stupride glimlachende fac.es, en tinnen soldaatjes, aie voor altijd bevro- ren schenen, toen zij een been in de hoogte hadden gebracht. Walja hield niet van speelgoed; hii herinnerde zich niet meer, dat hij er ooit mee gespeeld had, maar Eet zijn moeder er niets van merken. „Ja. mooi speelgoed. Zij had de blik gezien, die Walja op 't speelgoed geworpen had en zei met haar onaangenamen, om waren glimlach: „Ik wist niet Eeveling. waarvan jij hield. Ik heb Ze reeds lang geleden gekocht. Walja wist niet, wa.t hij moest antwoorden en Zweeg. „Ik ben alleen, Waïetska, heelemaal aUeen op de wereld. Ik heb niemand, wien ik om t raad kan vragen. Ik dacht, dat je het mooi zou vinden." Walja zei nog niets. Eensklaps ontspande zich haar gezicht en de tranen vlóten snel, de een na den ander. Alsof de grond onder haar voeten weg zonk, zoo Eet Ze zich vallen op het bed, dat kla gelijk kraakte onder haar lichaam. Onder haar japon kwamen de beenen uit, gestoken in te ruime I slobkousen, met roode rubberlijsten en uitgesoheur- de gaten. Haar eene hand drukte ze op haar borst, de andere tegen haar slapen en keek met haar bleeke glanslooze oog en wezenloos in de verte. „Hij houdt er niet van. hij houdt er niet van!" Met vasten tred ging Walja naar 't bed, lei zijn roode hand op het knokige hoofd atfiner moeder en zei met zijn gewonen ernst: „Ik houd niet van speelgoed. 1, - *k zal je zeer Eof hebben. Als je wilt, zal ik as voor lezen van 't arme nymphje. Ü..WESTER. (Leoned Andrejef Walja.) Zitting van Maandag 15 Maart 1926. VOOR DEN POLITIERECHTER. De eerste Zaak betrof tenuitvoerlegging van voorwaardelijke veroordeeling en werd volgens de wet met gesloten deuren behandeld. ACHTER DEN RUG. Beklaagde Jaap Molen (gedetineerd) volgt nu. Het betreft hier voortgezette behandeling. En na dat de reclasseeringsambtenaar is gehoord, eischt de O.v.J. 3 dagen hechtenis met aftrek van voor arrest, zoodat beklaagde, practisch besohouwd, dan i onmiddelijk op vrije voeten komt te staan. Vonnis dito. EEN GEVAARLIJK: HEERSCHAP Jolian Cornelis Francdtters, zonder vaste woon plaats, heeft Driek van Engelen van Wieringen I met den dood, althans met zware mishandeEng oe- dreigd, toen zij beidon in een keet vertoefden als l grondwerkers en er tusschen hen twist ontstond. Beklaagde was beschonken op den avond dat het feit gebeurde (Zondagavond 14 Februari jl.) De 0. j v.J. eiscihte 3 maanden gev. I Nadat Mr. Smal' had gepleit en tot voorw. straf had geconcludeerd, werd vonnis gewezen, luidende 2 maanden gev. EERLIJK DUURT HET LANGST. Volgende beklaagde was Nioolaas y. d. Gracht, een .flinke slagersknecht, die goed kan werken, maar die onlangs al wegens eenige oneerlijkheid zich hier had te verantwoorden. Thans moest hij terechtstaan terzake, dat hij van zijn baas, den slager CorneEs Jong, f 17.18 wederrechtelijk onder zich had gehouden, gelden, die hij voor Jong had geïnd, voor geleverd vlóesdh. Maar afdragen ho maar! En f 10 wisselgeld had Nico bovendien j stilletjes achterbaks gehouden. Dan had hij „goed" f 27 verduisterd. Eind goed, al goed: het vonnis was 3 maanden gevangenisstraf. TER LEEN EN NIET TERUGGEBRACHT. Martinus Zuid land resideert te Oudendijk en i heeft daar kwestie met Reier Bos uit de Baarsdor- permeer (Berkhout) van wien hij een ket en een wagen hooi voor f 140 kocht. In deze geschiedenis kwam ook voor een schroevensl'eutel voor rijtuigen, welk stuk gereedschap beklaagde ter leen had en niet had teruggebracht aan Boe, doch stikumpjes achter had «gehouden. Wat Martinus thans een eisoh tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis op deh hals haalde. Mr Leesberg, raadsman, concludeerde tot vrij- spraak. Het vonnis is f 25 of 25 dagen. PLEITER Z7N ZIN. j Wi.lem van Baeren, een 58-jarig uitvoerder te Helder, stond terecht wegens het doen wegnemen van een hoeveelheid grint, met het doel' die grint taiöh wederrechtelijk toe te eigenen. I iDe O.v.J., na getuigenverhoor het woord ver- krijgende, acht den beklaagde een oneerlijk man en vordert 3 maanden gev. Mr. J. Jitta, pleiter, vraagt voorw. véroordee- i ddeeling. En deze wordt beklaagde opgelegd in den vorm van een vonnis tot 2 maandan gev. voöf- wadadel'jjk met 2 jaar proeftijd. MISHANDELING. Franciscus Hes uit' Koedijk heeft op 24 Januari to Alkmaar zekeren Nauta mishandeld, door hem een slag tegen sfn kakement toe te dienen. De kastelein M. de Boer, wonende in de bekende zaak bij j do Friesche brug, waar zoovele autobussen stand- Slaats hebben, had de mishandeling gezien. Bekl. ep f 40 boete subs. 40 dagen hechtenis op. EEN NIET FIJNE QONVERSATIE. N eelt je Bestevaer, huisvrouw Peereboom te Alk maar heeft! aldaar op 27, Januari CorneEa Brouwer, huisvrouw de Groot beleodigd. De conversatie was niet fijn en werd heden besloten met een vonnis tegen N eelt je of >5 dagen. EEN DUUR KNOKPARTUTJE. Heertje Beets, een bakker van BqbeMnk, heeft aldaar op 17 Januari Zün knecht mishandeld, om dat die 't werk niet goed deed. Maar Heertje heeft ook niet goed gedaan. Dat kwam ie nou an -de weet, want Zn vonnis was f 20 of 20 dagen. GEZELLIG SAMENZIJN. Simon Noom te Alkmaar heeft den 2 Februari C. M. v. d. Stok mishandeld, toen ze met .eenige anderen in een café waren. Overeenkomstig den eisch kreeg Simon een vonnis tot f 15 of 15 dagen. beleediging. Beklaagde Adrianus .Vriesman, vrachtrijder te Petten, had in een advertentie in Januari jl. den Zijper vrachtrijder L. v. d. Oord belèedigd. Daar kwam Vriesman niet straffeloos af. Hij kreeg nu, na getuigenverhoor en nadat de O.v.J. f 50 of 50 dagen geëischt had, een vonnis te hooren tot f 40 of 40 dagen. IN T HOL VAN DEN LEEUW. Gornelïs Veer uit Hoorn ('n oude bekende der Justitie, thans absent), had in de spoortrein op 31 Januari den veldwachter Faber uit Zwaag belee- digd en liep f 15 boete of 15 dagen brommen op. OOK HARTELIJK! Jan de Ha.es, heel uit Castricum, heeft op 8 Fe bruari. mishandeling gepleegd „op den persoon van" A. Zwart, 't Vonnis was 'n tientje boete subs. 10 dagen de doos in. TEGEN HET ZWAKKE GESLACHT. Poortsluiter was Johan Stam te Oude Niedorp, die aldaar op 6 Februari de huisvrouw van zekeren Valk heeft mishandeld. Met een vonnis tot f 3 of 3 dagen hechtenis was ook dit geval weer voldoende beboet. Fine. Dinsdag 16 Maart -geen zitting. DE RIJWIELEN MET LANGDURIGE GA- RANTIE EN GAARNE BEREDEN OM HUN LICHTEN EN SOEPELEN GANG. zijn /hans in prijzen vanaf f 15 -. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. 13 Maart 1926. In het Hoogerhuis is eenigen tijd geleden een wets voorstel ingediend door Lord Gorell, dat de strek king had om schrijvers van boeken en tooneelstuk- ken te beschermen tegen aanklachten, die mogelijk tegen hen zouden kunnen worden ingediend en die bij verschillende gelegenheden werkelijk zijn ings- ciend naar aanleiding van een of ander feit, een ol' andere karakterbeschrijving, een of andere naam zelfs, in hun werken. De wereld is mu eenmaal bevolkt met eenige hon derden millioenen menschen. Wel Is waar lezen die niet allen de boeken, die verschijnen, en gaan ze niet allen naar den schouwburg, om de nieuwe too- neelstukken te zien, die worden opgevoerd. In wer kelijkheid is het aantal dergenen, die dat doen maar een heel klein percent van de totale bevolking onzer aarde. En toch Een roman gaat in negen van de tien gevallen over een of andere liefdesgeschiedenis. Het gaat goed of slecht, meestal slecht in den beginne, er is tegen stand van cje ouders van een van beide kanten, of zelfs van beide, het meisje kijkt misschien te veel naar andere jongens, of de jongen naar andere meis jes, er zijn honderden andere mogelijkheden, tot eindelijk de geschiedenis eindigt. De gelieven krijgen elkaar, meestal, of, soms, ze krijgen elkaar niet. Maar wat wil het geval? Zóó mal kunnen de ver wikkelingen in het verdichte veihaal nauwelijks zijn, I of ergens is er een Alfonzo en een Amarinda, een Jan en een Grietje, die zeggen, en oprecht en naar waarheid zeggen „Dat is onze geschiedenis." I „Wie is de schrijver'? Bartholomeus van der Helst, of Rembrandt van Rijn, of Jan Pieterszoon Koen' Nooit van den man gehoord. Maar dat zegt niets. Hij heeft blijkbaar van ons gehoord, en gaat on:- daar maar zoo op den kaak stellen! Dat zullen wc hem eens even inpeperen". Een, twee, drie wordt een aanklacht ingediend. Arme schrijver! Niet altijd is het zoo tragisch. Integendeel, he komische element overheerscht. In Thomas Carlyle's beroemd boek: Sartor Resartus, komt een jonge da me voor, die het pad van den held van het ver haal, Professor Teufelsdröck, kruist. In dit gedeel te spreekt Carlyle over zijn eigen leven, zooala al gemeen bekend is. En ziet, niet minder dan drie dames, (niet langer jong, maar ze waren eens jong geweest) beweerden, d e maagd, te zijn, die Carlyle op het oog had bij het schrijven van deze passage. Met namen is het nog gekker gesteld. „What 's in a name?" zegt Shakespeare. Heel veel, zei Lawranco Sterne, de schrijver van Tristram Shandy (men leze de geschiedenis er maar eens op na; ze is het meer dan waard!), heel weinig zullen de meeste andere menschen zeggen. Maar veel of weinig, een naam moet het kindje hebben. En niet alleen het kindje. Ook de verliefde jonge ling en zijn aangebedene, zoowel als de kruidenie van den hoek, en de slagersjongen, die met zijn fiets de naar de maan starende Bartholomeus om verreed, toen hij met een ruiker theeroozen op weg weg was naar de schoone Amadine. Oók, en dat is het ergste, de schijnbaar edele, maar in werkelijk heid tot op den bodem van zijn hart verdorvene Iago. Welke namen zal de schrijver hun allen geven? j Dickens, die nog al veel namen noodig had, door- kruiste Londen van Noord naar Zuid, en Oost naar j West, en noteerde ze, als hij geschikte namen op winkels of huisdeuren zag. Dat zou je haast kunnen noemen het ongeluk uitnoodigen naar je toe te ko men. De held van het verhaal krijgt den naam Fynes, en mijnheer Fynes, als hij het boek leest, of zijn kennissen hem er over spreken, voelt zich ge streeld. Maar de schurk! Op Allman is de keuze van den schrijver gevallen, met het gevolg dat alle All- mannen hem te lijf willen. De bekende tooneelschrljver St. John Ervine schreef over dit onderwerp een artikel in de Ob- server enkele weken geleden. Je kunt je eenvoudig niet verroeren, of je komt in moeilijkheden, beweert Mr. Ervine. Schrijf een boek over Ezra Abdomen en beweer, dat hij in een dorp woont. Tien tegen een zal er een Ezra Abdomen op kornen dagen, die je aanklaagt, omdat hij in een dorp woont. Henry Arthur Jones schrijft een tooneelstuk over een schoenmaker genaamd Stubbs, en een schoenmaker Stubbs voelt zich beleedigt en klaagt hem aan. Zelf, schrijft Mr. Ervine, schreef ik eenige jaren geleden een tooneelstuk, dat ik Jane Clegg noemde. Uit Amerika kreeg Ik een verontwaardigd schrijven, hoe ik de brutaliteit durfde hebben, zoomaar mis bruik te maken van den naam van de schrijfster van het epistel. Wr. Ervine heeft toen iets anders bedacht. Hij woonde in een deel van Londen, dat West Dulwicb heet, in £en straat genaamd Thurlow Park Road Toen hij een nieuw stuk begon te schrijven: The Ship, noemde hij den held van zijn verhaal naar de straat, waarin hij woonde: Thurlqw. Niet zoodra was The Ship verschonen, of Mr. Ervine werd ge waar, dat Londen, en Engeland in het algemeen, van Thurlows krioelt. Alleen het feit, dat er ab soluut niets bij me te halen viel, zegt de schrijver, bewaarde me voor een vervolging. Maar wat dan? Je kunt je karakters toch niet gaan nummeren! En bovendien, dan krijg je de heele strafgevangenis tegen je. Doen, zooals "Sha kespeare af en toe deed, zijn minder belangrijke personen „Eerst heer", en „Tweede heer" noemen, brengt je ook niet veel verder. Dan lijkt het beter, om het plan van Mr. John K. Prothero te volgen, die zijn vrienden vroeg, of hij gebruik mocht maken van hun naam. Teekenend- is het antwoord, dat Bernard Shaw hem gaf. „Ja, maar alleen voor den schurk." Ik heb een dergelijk werk nooit gelezen, maar het moet een eigenaardi- gen indruk maken, als je leest, dat Hall Caine dong naar de hand van Marie Corellie, dat Bernard Shaw hem naar het leven stond, maar dat Conan Doyle hem met gevaar voor zijn eigen leven redde, daarin nobel bijgestaan door Herbert Wells en Ar- nold Bennett. Op het oogenblik, zegt St. John Ervine, volg ik een ander systeem. Ik heb er over gedacht, om al mijn personen naar mezelf te noemen, wat zijn bezwaren had, maar noem ze nu maar naar bloemen. Syn- thia Speedwell heet een van de dames in een stuk, Idat Mr. Ervine geschreven heeft. „Eereprijs", het I klinkt veilig genoeg. Maarje kunt toch nooit weten. Er zijn wel gekkere namen. I Elke week lees ik zeker een artikel van St. John Ervine, en zijn tooneelstukken lees ik graag. Maar ik betwijfel, of het artikel, waarover ik nu geschre ven heb, zoo'n diepen indruk op me gemaakt zou hebben, als ik nu bij mezelf schijn opgemerkt te hebben, dat het geval is, wanneer ik niet juist zelf een boekje geschreven had. dat precies een week ge leden door de fisma Wolters de wereld in is ge stuurd. Ik ril en beef. Het is geen roman, verre daarvan. Ook geen tooneelstuk. Nog veel en veel verder is het van zoo iets verwijderd. Het is maar een een voudig schoolboek, evenals de titel: Engelsch voor het Eerste Jaar, duidelijk genoeg laat blijken. Maar helaas. Het heele boekje handelt zoo ongeveer over de lotgevallen van een jongmensch, leerling van een H.B.S. En dat jongmensch moest een naam heb ben! Ik zweer, met duizend dure eeden, dat ik aan zijn doop onschuldig ben. Verleden jaar, toen het boekje ontstond, in de klas, telkens les na les, en we aan de kwestie van den naam toe waren gekomen, keek ik mijn jongens eens aan, en zei; „Hoe zullen we hem noemen?" Uit de klas kwam toen de naamneen, ik ver zwijg hem wijselijk. Maar als mij processen wor den aangedaan, welnu, dan volg ik Mr. St. John Ervine's voorbeeld, en noem den jongen in den vol genden druk (als die ooit komt)Lelietje van Da len. DE?' I ore De gis IE hut lid >e leri: a z vei hei >r 1 NEUTRALE RADIO-OMROEP. Naar de N. R. Ct. verneemt, worden sedert een week wederom ernstige pogingen aangewend om te komen tot een werkelijke vereeniging van allen, die belang hebben bij een neutralen draadloozen om roep. Daartoe stelt men een comité samen, waarin reeds een aantal vooraanstaande en onafhankelijke personen verklaard hebben te zullen zitting nemen. Na constitueering van dit comité is een algemeene oproeping te verwachten. WTERINGER WAARD. Maandagavond vergaderde de afd. Wieringer- waard van „het Witte Kruis" onder leiding" van Da. Groeneveldi. Aanwezig 12 leden. Na opening der. ver gadering en voorlezing notulen, wordt door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. De afdeeling telt 178 leden, benevens 2 zedelijke lichamen. Er werd in 1925 40 maal gebruik gemaakt van mate rieel; uit de regen waterbak werd 1080 liter water verstrekt. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren W. v. d. Ham, C. R. Blaauboer en J. Hoogland, was in orde bevonden. Eerstgenoemde deelt mede, dat de ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar hadden bedragen f 406 74; uitgaven f 215.93, al zoo een batig saldo ad f 190.81. Volgt vaststelling begrooting. Vcoraf wordt door den voorzitter medegedeeld, dat van den Directeur der gasfabriek te N. Niedorp bericht is ontvangen; dat het zuurstofapparaat, waarvoor door on® be stuur f 75 was geboden, zal worden toegezonden. Aanvankelijk was er f 100 voor gevraagd. Verder wordt ter tafel gebracht het aanschaffen van een ledikant met ruggesteun of ziekerlichter. Tii Anr>a Pióowna heeft men ook sen dergelijk ledi kant en volgens inlichtingen bij Dr. Olree voldoet het uitstekend. Men kan dan een zieke in elke ge- wenschte houding brengen, zonder deze aan te ra ken. Algemeen wordt 't nut ook hier ingezien en wordt met algemeene stemmen tot aanschaffing be sloten. De begrooting wordt hierna vastgesteld op f 755.42. In verband' met den aankoop van dit ledikant zal het noodig zijn een leening aan te gaan tot een be drag van f 150. Dit wordt aan het bestuur voorge laten. Als plaatsvervangend afgevaardigde wordt door den heer C. Haringhuizen verslag uitgebracht van de gehouden algemeene vergadering. Z.Ed. zegt dat het niet een belangrijke, doch daarentegen wel een aangename vergadering was, omdat het meer een feestdag is geweest. Volgt verkiezing van S bestuursleden in de plaat® van de heeren E. K. Groeneveld, C. Haringbuizen, en J. v. d. Knaap (niet herkiesbaar). Gekozen worden de heeren A. K. Kaan, C. Blaauboer Rz. en W. v. d. Ham. Niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting. ZAAK VAN MUIJLWIJK. Het gerechtshof te Amsterdam heeft zich verder bezig gehouden met de moordzaak makelaar Busch. De eisch luidde tenslotte nietigverklaring van het vonnis der rechtbank om formeele redenen en be klaagde te veroordeelen wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot 8 jaar gevangenis straf, met aftrek van 6 maanden voorloopige hech tenis. (Deze straf had ook de rechtbank opgelegd). PROV. STATEN NOORDHOLLAND. Na een zeer kort. debat is het voorstel van GecL Staten inzake de bemaling op Texel, waarover de daarvoor ingestelde commissie eenstemmig gunstig had geadviseerd, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. öok is aangenomen met op 1 na algemeene stem men het voorstel inzake pensioen voor weduwen en weezen voor leden van Ged. Staten. Een amendement van mevrouw Boissevain Pijn appel, qm in deze verordening ook op te nemen pen sioen voor de weduwnaren en weezen van vrouwe lijke leden van Ged. Staten, dus hier de man en de vrouw op één lijn te stellen, zal in de a.s. Zomer vergadering worden behandeld. CALLANTSOOG-. Zondag 14 Maart gaf de zangvereniging „Zang- lust" eene openbare uitvoering in het Dorpskoffie huis alhier. De voorzitter, de heer E, Smit, opende met een kort woord, en wenschte de talrijke aanwe zigen een genoeglijken avond) en de vereeniging veel succes. Daarna kregen we een viertal zangnummer tjes, die heel goed werden gezongen. Hierna opvoe ring van het zangspel „De ontevreden Wasch- vrouw" door een tiental dames uit de vereeniging, welk stukje» heel goed werd gespeeld. Vooral de groote rol, die Kee de waechvrouw had te vervuild werd zeer verdienstelijk gespeeld. Ook de and* ren hebben hun best gedaan, het deed ons opmer ken, dat daar ook goede krachten in schuilen. D$ dames hadden dan ook een. daverend applaus in oni- vangst te nemen. Na de pauze nog een viertal zangnummertjes, bo vendien nog een dans, uitgevoerd1 door 8 dames ^ri der leiding van mevr. Smit-du Pied, ook dit viel zeer in den smaak van het publiek. .Een en ander is voor de toeschouwers een genoeglijke avond ge weest. De voorzitter bedankte de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor en den directeur en de le den voor hun onvermoeiden ijver. Daarna een ge zellig bal tot slot. OUDESLUTS. Het zoontje van den heer J. D. alhier werd Maan- dagmiddag zoodanig door een fietsrijder aangereden, dat hij kwam te vallen en eenigen tijd bewusteloos was. Nader vernemen wij, dat hij weer vrijt goed in orde is, zoodat dit ongeval geen nadeelige gevolgen achterlaat KOLHORN. i Den 14e n gaf het Harmoniecorps „de Bendracht" alhier, eene uitvoering In het lokaal Jonker. De od- komst was zeer goed en de muzieknummers^ den op verdienstelijke wijze ten gehoore go" Voor de afwisseling en vulling van den avonu nog opgevoerd het tooneelspel „"t Pauweve- door H. G. Dorhout van Hoorn. Ook dit spel v deed de opgekomenen zeer; zoodat 't een zeer aai/ genamen avond kon heeten. •y KOLHORN. Het boerenstolpje van de Wed. J. Steen aan de> Kreildijk, nabij Kolhorn, ging bij onderhandscheó verkoop in eigendom over aan den heer R. Bakker, Strook, alhier, terwijl het door hem bewoonde huis, eveneens bij onderhandschen verkoop in eigendc-m over ging aan den heer J. Vriendjes, te Petten. OOK TE ALKMAAR HET VRAGENRECHT. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in het Regle ment van Orde voor de raadsvergaderingen een re geling opgenomen, waarbij aan de raadsleden het zoogenaamde vragenrecht wordt toegekend. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hieraan goedkeuring verleend. DIRKSHORN. Naar wij vernemen, is door Stemgerechtigde In- te.anden van polder Koetenburg besloten, ter on- ersteuning van den bestaanden Amerikaanscheb windmolen een benzinemotor te doen plaatsen. r SCHAGERBRUO. Zondagavond jl. werd door de- Zoo gunstig be kend staande operette-vereehiging „Euphonia" al hier, directeur de heer Toon de Hoogh, in de geheel' gevulde zaal' van den heer Broer opgevoerd: „De Dochter van Juffrouw Ang-ot", operette in 3 be- ert drijven. Een besluit om een zoo moeilijke ope- ■A' rette geheel met eigen kraohten op te voeren, ge- €n tuigt van moed en ondernemingsgeest. We kunnen >60, ons voorstellen, dat de .medespelenden zich heel pT veer moeite moeten hebben getroost om tot de uit- r, voering te kunnen geraken. De koren waren over 't algemeen goed en aan demontoering en de fraaie o- stuums was buitengewoon groote zorg be teed. De P operette geeft aangename muziek te hooren en vor» sohi lende aardige tafereelen te zien. Dep volgenden Zondag wordt de operette nog maals opgevoerd en kunnen zni{ die Zondagavond thuisgebleven Min» alsnog de uitvoering bijwonen. He m Rr> 4.; lort s m een 1261 ïen PI Ei AARTSWOUD. Wegens het niet aannemen van den heer H. Bak ker werd heden tot diaken gekozen de heer P. Pa- lenstein. AARTSWOUD. Weer een stap nader gekomen tot de waterlei ding- De eerste buizen zijn in ons dorp aangekomen. ZIJDEWIND. Voor den bouw van een transformatorhuisje ten behoeve van de te stichten electrisohe bemaling voor den Slootgaard- en W.O.L.-polder, overeenkomstig bestek en teekening van het Ingenieursbureau W. O. en K. de Wit te Amsterdam, zijn vier inschrij vingen binnengekomen, als volgt: E. van Leeu wen voor f 1300, C. SchoTten voor f 1250, beiden te Zijdewind, C. de Graaf te Nieuwe Niedorp, voor f 1207 en Gebr. Boekei' te 't Veld voor f 1200. De gunning is nog aangehouden. OUDE NIEDORP. Door de Coop. Stoomzuivelfabriek „Nooitge- daeht te 't Veld wordt uitbetaald voor de melk (haf zoet) geleverd in het tijdvak 17 Januari—13 Februari jl'. gemiddeld f 8.30 per 100 Kg.; het vVge iaar was dit f 1013 en voor twee jaar terug f 9. ANNA PAULOWNA. Politie. Verlóren: een bruin liederen taaohje met inhoud. Gevonden: een geldstuk. Inlichtingen te bekomen Jberr secretarie. anna paulowna. Aan den dienstplichtige der Eohting 1924 dezer gemeente, Nioolaas van Weelden, ls ^door den mi nister van Oorlóg voor twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verle»eaid wegens kostwinnerschap., artikel 49 van het bezoldigingsbesluit. Het Gerechtshof te 'sGravenhage heeft gister uitspraak gedaan inzake de bekende kwestie van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Zooals men zich herinneren zal. had de ambtenaar Van der Wielen tegen den staat een vordering in gesteld, waarbij bij over de maand Mei 1924, toen liet Kon. besluit, houdende intrekking van art. 40 in werking was getreden de volle uitbetaling eischte van het salaris, dat hij' op 1 Juli 1922 genoot en voor welk salaris toen een waarborg was gegeven. De rechtbank bad1 deze vordering ontzegd. Dit vonnis werd gister door het gerechtshof beves tigd, waarbij o.m. werd overwogen, dat de overeen komst tusschen staat en ambtenaar niet is een over eenkomst van burgerrechtelijken aard, doch een die wordt beheerscht door het ongeschreven objectieve recht, zoodat deze overeenkomst te allen tijde, naar gelang het openbaar belang zulks eischt, zal kunnen, worden gewijzigd. Voorts overwoog het hof, dat de staat ongetwij feld niet naar willekeur met de ambtenaren zal kun nen handelen, doch dat bij vermindering van de wedden geenszins gesproken kan worden van han delen in strijd met de goede trouw en billijkheid wanneer die vermindering wordt geboden door den toestand van 'slands financiën. Dit laatste nu is een vraag van staatsbeleid, welke niet aan 'srechters oor deel is onderworpen. autogarage verbrand. Dinsdagmorgen halfvier ontstond door onbekende oorzaak brand in de autogarage-Kinsbergen aan de Nieuwstraat te Apeldoorn. De brandweer rukte or met al het materieel op uit en wist met vijf slangen op de waterleiding den hevig uitslaanden brand te blusschen. Door den N.W.-wind bestond groot ge- vaaf voor belendende gebouwen. Drie auto's ver brandden. Verzekering dekt de schade. jazz-muziek verboden. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de burgemeester van Baarn zijn toestemming geweigerd voor het ge ven van Jazzbandmuziek op de gymnastiekuitvoe- ring, die Zaterdagavond is gehouden. trli i

Schager Courant | 1926 | | pagina 2