Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 8 Dl SPAHTA-BCHAGEN. Sparta I speelde Zondag tegen S.V.S. I u-it den Helder, welke wedstrijd na een fanatieken, spannen- den strijd in een gèlijk spel eindigde. Aanvankelijk wegen de partijen goed tegen elkaar op en de weder- zijdsche achterhoeden houden de voorhoede-spelers goed in bedwang. Wanneer bij een Sparta-overwicht Biersteker eenige opgelegde kansen mist, breekt S. plotseling door en neemt onverwachts door haar midvoor de leiding uit een corner, onhoudbaar voor Akkes. Het spel gaat snel op en neer en er wordt tamelijk forsch gespeeld. Tot de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de rust is Sparta bijna steeds aanvallend, doch de aanvallen zijn te ondoordacht en onsamenhangend om succes te hebben, zoodat de S.-backs wel een drukke maar geen moeilijke taak hebben. De binnenspelers, zoowel J. Rus als Water tor Jr., brengen steeds den bal naar vooren, doch Biersteker is bijzonder slecht op schot en mist de gemakkelijkste kansen, terwijl hij .te individueel speelt om er door combinatie te komen. Als J. Rus weer eens den bal ophaalt en doorgeeft aan ©ier steker, krijgt hij hem goed doorgespeeld terug en deponeert den bal zoowel als keeper en back in het deel, tot groote vreugde van den Sparta-aanhang. Hard werken de Spartanen voor het winnende punt; de kansen worden geschept, doch het geluk zit weer eens niet mee en onder groote spanning komt met 1—1 het einde. Akkes heeft ons doel uitstekend ver dedigd en ook onze backs speelden een goede partij. De halflinie verdedigde goed, doch het steunen, goed doorgeven aan de voorhoede was vooral van den spil zwak. In de voerhoede hadden de vleugelspelers over het geheel geen gelukkigen dag, terwijl Bier steker in he: midden veel te zelfzuchtig speelt en op viel door het missen van kansen. Sparta 3 speelde om1 12 uur tegen Succes 2 van Wieringen en won dezen wedstrijd met 2—1. Met de rust was de stand reeds 2—0, doch hierna zakten de spelers wat af. Behalve enkele "zwakke plekken is dit een heel aardige ploeg, waarin goed voetbal werdi vertoond. Sparta 2 kon het tegen Anna Paulowna I niet kroppen en verloor op het kantje met 12 van de a.s. kampioenen in die afdeeling. De tweede goal ontstond door een misverstand toen de Sparta-kee- per den bal liet gaan in de veronderstelling dat er gefloten was. NIEUWE NIEDORP. Zondag j.1. speelde Nieuwe Niedorp I baar laat- sten thuis- en tevens competitiewedstrijd tegen Heiloo I. Als om 2 uur wordt afgetrapt, staat Nieu we Niedorp met 10 man in het veld, waaronder een tweetal invallers. Heiloo zit dadelijk fel op den bal en is eerst een poosje in de meerderheid. Na onge veer zeven minuten te hebben gespeeld, doelpunt Heiloo als de N. keeper een fout maakt. Juist komt dan no. 11 den boel completeeren. Heiloo blijft nog even zeer fanatiek werken, maar langzamerhand komt N. N. in de meerderheid en wordt de gelijk maker in 't net gedeponeerd. Bij de supporters komt de moed er in en hun vertrouwen in hun club is niet misplaatst. Keer op keer bestormt de N. voorhoede het H doel en spoedig heeft N. de leiding. H. heeft het verdere deel van den wedstrijd niet veel in te brengen. Hun aanvallen zijn te slordig afgewerkt en kunnen door halflinie en backs ge makkelijk onschadelijk worden gemaakt. N. daar entegen voert de score op en als wegens buitenspel nog een goal wordt geannuleerd en een penalty wordt gemist, is de stand toen <>—1 voor N. Niedorp, dat dus behoorlijk revanche heeft genomen voor de in H. geleden nederlaag. N. speelde over het geheel een goeden wedstrijd. In de voorhoede werd af en toe aardig gecombineerd. Vooral de beide vleugel spelers waren keurig in vorm. Halflinie en achter hoede kweten zich vrij goed van hun taak, hoewel zij volgende week tegen Zeevogels beter en zuiverder zullen moeten trappen, daar anders de snelle Zee vogels-voorhoede ons een nederlaag zal toebrengen. Wij rekenen er op dat wij volgende week het ge- krijsch van veel supporters in Egmond zullen hoo- ren. Het politieke debat is vandaag voortgezet en de heer Dresselhuys (V.B.) ontvouwde het standpunt zijner partij tegenover de regeeringsverklaring en als historisch feit wenschte spr. vast te stellen dat in parlementairen zin de Tweede Kamer geen haar breed is afgeweken van den juisten weg en haar geen blaam treft. Spr. behandelt het gezantschap bij den Paus en vraagt of 's lands belang de handhaving van de missie bij den Paus noodzakelijk maakt. Na den oorlog is de minister van Buitenlandsche Zaken feitelijk in gebreke gebleven te bewijzen, dat hand having van dit gezantschap in 's lands belang noo- c'ig was. Voor den Vrijheidsbond was deze kwestie niet van principieelen aard, ja zelfs in staatkundig opzicht een aangelegenheid van den derden rang. Bovendien kwam daarbij als motief het bezuini gingselement. Op 11 November j.1. heeft de Vrijheids bond deze motieven eveneens doen gelden. Spr. beschouwt daarna de verklaring van Mgr. Nolen9 en acht die vreemd aan ons constitutioneel stelsel, had ook niets te maken met het belang van ons land, maar alleen met het partijbelang. Zij was een bedreiging en daarom voor spr.'s partij niet te aanvaarden. Het kabinet-Colijn had voor spr. betee ken is, omdat het gebaseerd was op een meerderheid in de Eerste en Tweede Kamer, doch het kabinet heeft de portefeuille-kwestie bij het Gezantschap niet gesteld. Had het ministerie zulks gedaan, dan was er voor den Vrijheidsbond aanleiding geweest, opnieuw ernstig zijn stem op 11 November over het amendement^Kersten te overwegen. Nu het Kabi net echter zijn ministerieel leven niet aan deze zaak had verbonden, bleef de Vrijheidsbond er bij, de zaak zakelijk te beschouwen. De vrees die ontstond, was een van de vele ge worden der coalitie. Spr. wijst er op dat de kabi netsformateur zijn kabinet op een onwaren grond slag had gebouwd en wijst in verband hiermee op de standpunten der R.K. en C.H. En ondanks het feit, dat bijv. de heer Snoeck Henkemans in de Tele graaf van 22 Nov. verklaarde, dat twee levens- en wereldbeschouwingen belichaamd waren dn R.K. en C.H. en dat die tegenover elkaar stonden, heeft men toch samen daarop de coalitie durven bouwen. Spr. behandelde de pogingen van Dr. De Visser als kabinetsformateur en vraagt waarom nog noodig was de motie van droefenis die de C.H. nog wensch- ten ten aanzien van het gezantschap. Uit alles bleek hoe klein het verschil geworden was tusschen hen na allerlei onderhandelingen over het gezantschap en spr. vraagt, of het wel oirbaar is over zuke futi liteiten de crisis te continueeren en maandenlang het land te brengen in een zeer ernstige positie. De heer Dresselhuys beschouwde nu het kabinet en vroeg of de C.H. ministers De Geer en Slotema- ker hierin nu wel als kleurlooze ministers zitting konden hebben. Vooral klemt deze vraag omdat aan stonds het gezantschap bij d enPaus door dit kabi net is voorgesteld. Het is door den heer Snoeck Hen kemans gezegd dat door den Roomschen geest dit ge zantschap wordt geëischt, terwijl 'tprotestantsche be ginsel het uitsluit. Hoe kunnen dus C.H. ministers dit gezantschap weer voorstellen? De heer Dresselhuijs hield zich daarna bezig met de kabinetsformatie van Mr. Marchant. Diens pro- giam hield absoluut niets in over nationale ontwa pening, terwijl bij de verkiezingen dit toch de leuze der Vrijz.-Dem. was geweest Spr. is in verband hiermee nieuwsgierig naar het debat in de Eerste Kamer en wat Prof. Van Embden hierover zal zeg gen. Er is gevraagd van welke meerderheid de Vrij heidsbond deel zou kunnen uitmaken; spr. meende idat zijn partij als middengroep veel invloed aaS kunnen uitoefenen. j In Mr. Heemskerk'» heele redevoering had spr. niet anders beluisterd dan het verlangen naar de te rugkomst van den verloren zoon, het herstel der coalitie en spr. vraagt dan op zijn beurt: waar is uw meerderheid? Of is er ook voor u uiterste nood zaak? Spr. heet het nieuwe kabinet welkom, het is lo- gischen constitutioneel. Over enkele punten vroeg spr. inlichtingen o.a, over de bioscoopwet. De onderwijsparagraaf werd met ingenomenheid be groet, maar het regeeringsprogram bevatte niets over het Belgisch verdrag. Wat het gezantschap bij den Paus betreft, zal spr.'s partij niet van houding veranderen als de regeering niet met nieuwe argumenten komt. Waar mogelijk zal de Vrijheidsbond met het ka binet meewerken en zich anders gedragen als de meest loyale oppositie. Toen volgde de heer Mr. Marchant (V.D.), die zich aansloot bij de heeren Albarda en Heemskerk over de gedane vragen aangaande het verloop der regee- ringscrisis en de geboorte van het nieuwe kabinet. Hij vroeg ook inlichtingen over de kabinetsformatie van 1925 en hoe de heer Schokking had kunnen toe treden tot een kabinet dat handhaving voorstelde van het gezantschap bij den Paus. •In antwoord op hetgeen de heer Dresselhuys heeft gezegd, zeide spr., dat het program, dat hij had ontworpen een compromis was. Het was noch een sociaal-democratisch, noch een vrijzinnig-demo cratisch, noch een roomsch-katholiek program. Het was, zooals gezegd, een compromis en een grondslag waarop na gemeenschappelijk overleg een regeering mogelijk zou zijn, steunende op een democratische meerderheid in deze. Kamer. Dit program, aldus beschouwd, was dus niet in strijd te achten met bet optreden van sprekers partij bij de verkiezingen. De heer Marchant zegt, dat zijn opdracht vjs mis lukt door de houding der Roomsch-Katholiekén. Met de sociaal-democraten zou wel overeenstemming zijn te bereiken geweest. Men heeft er op gezinspeeld alsof de heer Nolens geadviseerd had om aan spreker opdracht te ge ven een kabinet te formeeren. Of dit zoo is heeft spr. nooit beweerd, wel heeft spr. het in de bladen gelezen. Spr.hoopte evenwel, dat de adviseurs zich in de toekomst zouden onthouden van het geven van adviezen aan de Kroon, waarvan zij zeiven de mislukking hoopten. In den breede sprak spr. over de houding van de R.K. en over hetgeen onder „uiterste noodzaak" dient te worden verstaan. Intusschen zullen de R.K. in de toekomst door de omstandigheden wel worden gedwongen om de uiterste noodzaak te aanvaarden. Doch klaarheid en ondubbelzinnigheid moeten bij ie behandeling van de politieke zaken als eisch ge steld worden. Spr. vroeg inlichtingen aan Mr. Heemskerk over zijn rede en of het zijn bedoeling was geweest het ministerie Colijn te laten blijven als uiterste nood zaak, als alle andere formaties waren mislukt. Wan neer dat niet de bedoeling was, wat dan? De heer Heemskerk roept: „U hebt mijn rede niet objectief gelezen en dat ik dubbelzinnig in mijn rede zou zijn geweest, kan ik mij niet laten aan leunen." De heer Marchant vraagt zich af wat er zou zijn gebeurd als de motie-Kersten eerder was verwor pen ende C.H. voor de R.K. waren gezwicht. Spr. brengt een eeresaluut aan het nieuwe kabinet- De Geer, maar toch verheugt het spr. dat er geen Vrijz.-Democraat inzit, omdat het is een verzake lijkt kabinet. Een der zwakke punten van het kabinet is zijn voorstel tot handhaving van het gezantschap bij den Paus. Hoe denkt de nieuwe minister van Ar beid er over en waar is op dit punt het verschil met het verongelukte kabinet-Limburg? Wat zal het lot zijn van het voorstel tot handhaving van het gezantschap? Hoe zal het ministerie er zich on- ler bevinden? Wordt het gezantschap gehandhaafd, dan wordt de verhouding van het kabinet tot de christelijk-historischen bedenkelijk; wordt het af gestemd, dan verkoelt de verhouding tot de roomsch- katholieken. En als het gezantschap blijft, dan zal de breuk in de coalitie blijven. Spr. vreesde daar om, dat de stemming opnieuw onzuiver zal zijn. Er zal t.z.t. opnieuw een proef worden genomen, doch dan zal wellicht het intermezzo te kort blijken. Spr. sloot zich, wat zijn standpunt betreft, aan bij dat van den heer Albarda. Tijdens de crisis is eigen lijk het gezantschap doodgemaakt. Spr. meent dat er naar gestreefd moet worden om de coalitiepolitiek dood te maken. Voor de de mocratie is niets te verwachten van het coalitie- beleid, wie ook de leiding heeft. Handhaving van het coalitie-beleid in den huidigen vorm had spr. gewenscht, om de coalitie zoo spoedig mogelijk on mogelijk te maken. Want bij een volgende verkie zing zal blijken, dat de coalitie in de minderheid gekomen zou zijn. Wat spr. wenscht zou wellicht, een paardemiddel zijn, doch wij zouden van de co alitie worden verlost. Daarom was spr. op dit nieu we kabinet niet gesteld, omdat te vreezen is, dat dit kabinet een gemitigeerd coalitie-beleid zal voeren en daarom het herstel van de coalitie wordt voor bereid. Spr. keurde het af, dat dit' kabinet, dat een pa cificatie-kabinet wil zijn, met Plaatselijke Keuze komt, dat grooten strijd te weeg zal brengen en de fanatici in de verschillende partijen in actie zal doen brengen, waarvan de ellende niet te overzien is. De Kamer moet voorzichtig zijn, zij moet op de teenen loopen (gelach) om gedreun aan de regeeringstafel te voorkomen. (Gelach.) De leider van het kabinet wil na het intermezzo terug naar de coalitie. Daarom verlangt het kabi net, dat de kwestie van het gezantschap definitief zal worden opgelost, doch met dezen wensch treedt het kabinet buiten het intermezzo, buiten zijn eigen „beginsel van ijskoude zakelijkheid". Met kamerdntbinding kan spr. niet meegaan. Daar na werd besproken de toepassing-van het parlemen taire stelsel in verband met de afgeloopen crisis en de houding der rechterzijde en spr. verweet ook de R.K. arbeidersorganisaties, dat zij niets voor de de mocratie hebben gedaan. Spr. richt zich daarna tot den heer Heemskerk, die voor het parlementaire stelsel is, doch alleen onder de coalitie. Spr. noemde de door den heer Heemskerk gehouden rede sierlijk van vorm, doch zij zat vol fijne stekeligheden en verwijten van afgunst, onderkruiperij, schending van geheime afspraken -en gaf dus een treurig beeld. En van zulk een coalitie zou het parlementaire stelsel afhangen. Deze crisis kon een zegen voor ons volk zijn, omdat bet kans geeft op helderheid. De toekomst van ons parlemen taire stelsel hangt af van de wijze waarop de kiezer zijn1 stembiljet hanteert. Wordt de vervulling van de stemplicht als een ledige formaliteit opgevat, dan leidt dit tot facisme. Is dit niet het geval, dan zal de democratische stroom eens in ruimere bedding baan breken en niet zijn tegen te houden. Toen volgde de heer Louis de Visser (Com.) en wijdt een lange redevoering aan de crisis en wijt het verval van het parlementaire stelsel aan de maatschappelijke verhoudingen van het kapita lisme zelf. De heer Ds. Kersten meent, dat alle kabinetsfor mateurs zich hebben schuldig gemaakt aan de fout, dat zij het votum van de Kamer van 11 November hebben genegeerd. Spr. zal zich bij het kabinet-De Geer neerleggen en hoopt dat de coalitie nooit zal terugkomen. De anti-rev. hebben zich trouwe vrien den van Rome getoond. Zij zijn daarvoor in de Roomsche bladen geëerd. Hun is die eer van harte gegund. Wanneer er kwestie is van een schuldvraag bij het veroorzaken van de crisis, dan wilde spr. gaarne schuld aanvaarden. Zooals gezegd begroette spr. met ingenomenheid de ineenstorting van de coalitie en hij hoopte dat de protestantsch-christelijke partijen zich op Calvinistizchcn grondslag zulle* vlnde* in den strijd tegen revolutie en Rome! Spr, beschouwde vervolgens het optreden van het kabinet, waarvan geen principieele leiding zal uit gaan, doch spr. meende dat ons volk daaraan be hoefte heeft. Spr. critiseerde ten sterkste dat het kabinet ©p'uieuw komt met het gezantschap bij den Paus, terwijl het toch verklaard had politieke vraagstukken te zullen laten rusten. Spr. begreep daarom niet waarom dit kabinet met dit voorstel komt, dat een R.K. partijbelang is. Inmiddels hoopte spr. dat de Kamer zich evenals op 11 November, opnieuw tegen handhaving van het gezantschap zal uitspreken. Overigens is er veel aannemelijks in het pro gram van het nieuwe kabinet, hoewel de onderwijs paragraaf eenige ongerustheid baart. Maar spr. zal de voorstellen van de regeering op dit punt afwach ten en overigens haar daden aan spreker's beginsel en aan 's lands belang toetsen. De heer Braat vond het program der nieuwe re geering zeer vooruitstrevend. Spr. becritiseerde de uitbreiding der Arbeidswet, dat geeft maar meer ambtenarij. De nieuwe wijziging van het bezoldigingsbesluit kost 45 ton, maar voor den watersnood is maar 3H millioen bijeengebracht. Spr. hecht niets aan mi- nisterieele programs, er komt toch meestal niets van terecht. Er staat op dat program niets over den landbouw, niets over den zomertijd. (Gelach.) Dat het gezantschap bij den Paus opnieuw op het tapijt komt, is treurig. Hij noemt deze nieuwe minister president een duur iemand. Het programma is eenigszins revolutionnair. Hij begreep niet dat deze minister-president, die deel heeft uitgemaakt van een parlementair kabinet, thans optreedt als de formateur van een extra-parlementair ministerie. De minister is toch geen costuum dat men huurt en weer inpast. (Groote vroolijkheid.) Spr. behandelde daarna den zomertijd, dien hij veel belangrijker acht dan dat gezantschap. Zorg maar dat er steeds 51 leden aanwezig zijn, roept spr. Gaat ge dan obstructie voeren?, wordt er ge vraagd. Neen, zegt spr., maar ik geef den strijd voor den zomertijd niet op, en zal niets of niemand ontzien. Daarna verdaging. D EVOLKENBOND. In Genève vergadert de Volkenbond en redekavelt en twist over de toelating van Duitschland en de verdeeling der zetels in de Volkenbondsvergadering De heeren kunnen het niet een» worden. Aan het einde van de bijeenkomst, Dinsdagmid dag in den zetel van den Volkenbond gehouden heeft dé Raad met het oog op de moeilijkheden wel ke werden ondervonden om eenstemmigheid' zijner leden te verkrijgen en in het bijzonder met het oog op de houding van Brazilië besloten, dat Chamber- lain, de rapporteur der politieke commissie aan de algemeene vergadering der Assemblée zal voorstel len zoowel de toelating van Duitschland tot den Volkenbond en tot den Raad al» de quaestie der uitbreiding van den Raad te verdagen tot de Assem- blée van September aanstaande. •Om goed te doen uitkomen, dat de overeenkom sten van Locarno door deze beslissing niet kunnen worden aangetast zullen de landen, die de overeen komsten met Locarno geteekend hebben, met inbe grip van Duitschland, onverwijld een gemeenschap pelijke verklaring het licht doen zien, waarin zij opnieuw van hun verknochtheid' aan de gesloten overeenkomsten doen blijken. NIEUWE MIJNONGEVALLEN. Uit Breslau, 16 Maart. De aardschokken in het mifnbouwgebied van Opper-Silezië veroorzaken nog steeds rampen. Zoo i® gisteren in de mijn „Carsten Zentrum" op nieuw een mijningang ingesjort, waardoor zeven mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten Toen men hen had bevrijd, bleken bij een hunner de levensgeesten reeds te zijn geweken. Drie an« deren hadden zeer ernstige kwetsuren opgei oopert, terwijl de drie overigen licht gewond waren. Tot dusverre is men er nog altijd niet in geslaagd het lijk van den bij de ramp van Zaterdag omgeko men mijnwerker te bergen. Ook bij de ramp in de ..Concordia Hütte" te Hin denburg van de buitenwereld, afgesloten mijnwerkera heeft men nog niet kunnen bereiken, daar voortdu rend; nieuwe instortingen plaats vinden. Een der le den van de reddingsbrigade werd bij zijn pogingen tot hulpverleening licht gewond. OVERVAL OP EEN AUTOBUS. In dien nacht van Zaterdag op Zondag werd In Kottenforst op de laatste uit Ahnveiler komende autobus van de Bonsche Verkeers-MaatschappiJ een brutale overval gedaan. Iemand liet den' leegen wa gen stoppen alsof hij wilde instappen. Op hetzelfde oogenbük sprong hij op den wagen, rukte den con ducteur van het balkon en belde, zoodat de chauf feur, die niets gemerkt had, doorreed. Hij zelf sprong weer op straat, waar eenige makkers inmiddels den conducteur hadden neergeslagen en beroofd. De chauffeur merkte pas bij de eerstvolgende hal te, dat hij zijn conducteur kwijt was, daar niet ge beld werd. Deze werd zwaar gewond aan den weg gevonden. Van de daders geen spoor. ONDERWIJS AAN DE PRINSES. De Koningin en de Prins hebben aan dr. N. Ja- pikse, directeur van het bureau van 's Rijks Ge schiedkundige Pu-blicatiën, opdracht gegeven tot on derwijs in de nieuwe geschiedenis aan de Prinses. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Hendrik, zoon van G. Verhoef en van K. Kooijman., Lamberfcus Peter, zoon van J. den Das en van J. van IJzendoorn. Ondertrouwd en getrouwd geene. Overleden: Jaoob Wiggers, oud 48 jaar, echtge noot van Maart]e Hoogland. OUDE NIEDORP. Naar we vernemen, zaT de gecombineerde uitvoe ring der Winkel'er en N. Niedorper Zang-vereeni- ging met Niedorp's Strijkorkest, die op 11 April zou worden gehouden te Oude Niedorp, aldaar op anderen datum plaatsvinden, nl. op Zondag 28 Maart. WAARDELOOZE BANKBILJETTEN VAN 10* MARK. Te Delft is aangehouden de Duitscher J. B., die in een sigarenwinkel een waardeloos bankbiljet van 100 mark van 1908 tegen f 60 trachtte in te wisselen B„ die eenige van deze bankbiljetten in zijn bezrti had, zal over de grens worden gezet. Zijn metgezel een handlanger, De Gn is in Den Haag opgespoord en aangehouden. WERKVERSCHAFFING. De minister van binnenlrandscfte aaken en land bouw heeft aan de betreffende gemeentebesturen een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het den minister is gebleken, dat door onderschei dene particuliere werkgevers in steeds toenemende mate gebruik wordt gemaakt van arbeidskrachten (inwonende zoons van arbeiders e.d.) die niet voor plaatsing by de werkverschaffing in aanmerking komen. Vermoedelijk moet voor een gedeelte de oorzaak hiervan worden gezocht in de omstandigheid, dat deze arbeidskrachten geneigd zijn voor elk aanbod van loon te gaan werken en daardoor te ontkomen aan de noodzakelijkheid .om elders werk te aan vaarden, terwijl daaraan tevens mogelijk niet vreemd ifl het feit, dat de werkreyere, er op v* wende, dat de gezinshoofden bij do werkven fing kunnen worden geplaatst, don arbeiden voor .plaatsing daarbij met in aanmerking tg wel ter wille willen zijn en hen daarom h het eteenbedrijf 'voorhanden zijnde werk laten voeren. Hierdoor wordt echter, bewust of onbewust, de werkgevers in meerdere gemeenten de zoo s ge verhuizing van jonge arbeiders naar e tegengewerkt en wordt er toe medegewerkt bijna alle werklooze gezinshoofden gedureno wintermaanden bij de werkverschaffing tewe steld moeten worden. Het behoeft geen betoog, zegt de minister, da dringend gewenscht is, dat in dezen toestand tering wordt gebracht. Z.Ex. noodigt de gem« besturen daarom uit hunne medewerking da te verleenen door bijv. ter zake in overleg te ti met de in de gemeente woonachtige werkgeva hunne organisaties. De minister verzoekt di op het zeer ongewenschte van den toestand als hodoeid te wijzen en er op aan te dringen, dj ut bla de eerste pllaats in dienst worrden genomen ge hoofden, die als eenig kostwinner voor hun optreden en dat inzonderheid met de teworkst ontióïi •van twee of meer leden uit één gezin althans c rende den tijd» dat de werkverschaffing in de med1^0 &e°ï>en^ zoovee^ mogelijk wordt Van hetgeen ter zake door de gemeentebest nnflfit is .yernoht, wil de minister gaarne binnen maand door tusschenkomst van den rijkan PnilFi teur voor de werkverschaffing in de proST' mededeeling ontvangen. miimil NIEUWE NIEDORP. «IU1UI. De door een dozijn leden bezochte jaarvenf nng van Onderlinge Hulp bij Ziekte" h; Peetoom, Dinsdagavond gehouden, werd doori zatter, den heer A. Visser, geopend, die daarbij eenige welgekozene woorden hef20-jarig ba der instelling herdacht. Notulen en Jaarverslag van den secretaris, heer D. Schenk, werden na lezing onder goedgekeurd Het ledental steeg van 112 op v«re terwijl "28 zieken Uitkeering kregen en 1305 a 10Lf. Q^gen hadden (vorig jaar waren er 18 zieke® 7/j 726 ziektedagen). v De rekening van penningmeester Rutsen (i *er men door de pommissie, de heeren P. Dekkèfl Stapel en Jb. B. de Jong) werd, nadat deze missie bh' monde van den heer Dekker tot keuring bad geadviseerd, onder dank goedgek Ontv. f 1316.55, uitg, f 2369.47, nadeelig f 1052.92. Punt 5 geeft aan: aanvulling der rekening de commissie. De heeren Dekker, Stapel Jong worden allen herbenoemd en nemen Daarna verkiezing bestuursleden, aftreden Bakker, F. Schenk en D. Sohenk, die allen denher kozen. De heer C. Rutsen wordt gekozen als af ge digde uit het bestuur en de neer Jb. B. de wordt benoemd als afgevaardigde uit de leden, Districts- en Algemeene vergadering yan don vincia'en Bond van Ziekenfondsen. Punt 8. Behandeling van den (nog niet ing men) beschrijvingsbrief voor de op (nog Tiiet de vergadering bekend zijnden) eventueel' nad< melden datum te houden Al'g. Vergadering- te st0rdam. Onder de heer-ohende omstandig-hedi de behandeling begrijpeKjkerwüze nogal gauv geloopen en verkrijgen de afgevaardigde mandaat. Besloten wordt een 100-taI loten van het S toriumfonds te bestellen. De rondvraag levert geen vermeldenswaardig en volgt sluiting onder dank. NIEUWE NIEDORP. Afw Vooi van v Raad Onder «teld. Voo gader (Strak.1 Ing< De 102C, Van heid 1 trekk; sluit kei ijk tot ui •blijft genor De Statei Vai O. L. toepa hoeft In gever schol ■groot Vai de ve bijdri Vo< kan draa* Dat de k met I Het Int geme voor De heer K. Groot alhier, Zich in gezefeehaj) tariss Zijn neef per aute aan de Langere is bevindenae, raakte dit voertuig aldaar te water. Gelukkig persoonlijke ongelukken. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Gisteren kwam de werkster, die den winkel en magazijn van de firma H. v. d. V. aan den Katsl te Rotterdam moet schoonhouden in 't magazijn zij even te voren een emmer warm water had gezet .De emmer lag onderstboven en in den heet water lag de 20-jarige winkeljuffrouw L. uit de Gashouderstraat. Het meisje, dat brand* den in het gezicht had, was bewusteloos. De gein kundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis den Bergweg vervoerd, waar zij ter verpleging opgenomen. Door welke oorzaak de winkeljuffr het bewustzijn verloren, heeft, is nog niet opgi derd kunnen worden. De mogelijkheid vaiï simu lagin ren wordt niet uitgesloten geacht. per SCHADE BIJ DE LEMMER. Vo De storm van de vorige week heeft aan de zei ringen van het Lemsterhop ten Oosten van De mer belangrijke schade aangericht. Het dijksbe9tuur van het waterschap de - Grietenijen en Stad "Sloten besloot in zijn verga d«| van 16 Maart 1922 tot drooglegging van het li sterhop over te gaan. De aannemer G. W. Boltjfi Heerenveen heeft dit werk uitgevoerd voor de B van ongeveer f 85.000. Hiervoor moesten gelde worden een kadijk lang 2200 M., beschermd i betonplaten, een kadijk 3200 M. zonder verdedij van beton, alsmede eenige bijkomende kleine weii De betondam ia nu in den laatsten storm over' na de geheele lengte voor een groot gedeelte nield. De grond is op verschillende plaatsen heel weggespoeld. Ongeveer 200 H.A. weideland bij eenigszins hooge vloeden opnieuw overstroom WERKVERSCHAFFING VOOR DRENTSC1 VEENARBEIDERS^ In de Maandagavond te Enschede gehouden raai vergadering is met algemeene stemmen aangenom het voorstel van B. en W. tot het verleenen van i deWerking aan de emigratie van twee honderd Dre sche gezinnen naar Enschedé. Aanvankelijk was er nog al eenig verret van R.-K. en Soc.-fracties, die vreesden, dat de werklw heid er door zou worden bevorderd. De burgemeester had echter toezegging van de geering, dat heel spoedig met hét Twente-rRijnkani zou worden begonnen en dat overigens in werkf legenheid voor Drentsche arbeiders, die niet in fabrieken werk konden vinden, zal worden voo zien. De voorzittej* toonde aan, dat de industrie ste ke behoefte heeft aan jeugdige arbeiders, die li niet in voldoende mate aanwezig zijn. Er is spra dat de fabriek Oosterveld te Enschede zal word uitgebreid, terwijl ook het plan tot den bouw een fabriek te Lo9seT vaste vormen heeft aangc: men. Hierin zullen 300 a 400 arbeiders geplas kunnen worden. 33 .M die nerti Se! pon. wen wat uit, had volv grir leen van die R gez< Dat zei'd „I goe voo: mai hè? L USQ MINISTER KAN OP DE FIETS Eerder dan iemand had kunnen verwachten, b de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, J. B. Kan, zich ter plaatse op de hoogte gesteld' het Haarlemsche annexatieplan. In tegenstelling i vele zijner voorgangers is Minister Kan de opi! toegedaan, dat men zulke bezoeken incognito ntf brengen. Eenige dagen geleden trok hij dus, zoo vej telt het Haarl. Dagblad, naar Haarlem, klom op p fists en ging alle oude en nieuwgeprojecteerde gr*1 zen op zijn eentje af. Toen later te den Haag icmaw vroeg, of hij nu niet eens naar Haarlem kwat» antwoordde hij, dat hij de heele situatie in dëta kende en vertelde van zijn merkwaardigen iky tocht. Op de vraag of hij niemand was tegengeko men die hem herkendie, antwoordde d'e mlnist®" „Gelukkig niet". Het blad meent uit dit nieuws te mogen afleid*" dat de nieuwe regeering niet verder zal talmen ntf de behandeling van de annexatievoorstellen. zou den lij'k den ma: T zoo Tan Jot Toe ried wei wei Sn

Schager Courant | 1926 | | pagina 6